Sosyal medya'da takip edin!
X

Makale

Türkiye’de iç mimarlık maaşları ve iş imkanları hakkında bilinmesi gerekenler

Güncelleme:

Tarih:

İç mimarlık iş imkanları, iç mimarların çalışma koşulları ve maaşları ile iç mimarlık okuyanlar içinn önemli tavsiyeler haberimizde..

İç mimarlık iş imkanları hakkında önemli bilgileri paylaştığımız bu yazıda iç mimarlık maaşları ve iç mimarlık mesleği hakkında bilmeniz gerekenler yer alıyor.

Aslında bir Türkiye gerçeği olarak İç mimarlık iş imkanlarıyla diğer paralel mesleklerin benzeştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

İç mimarlar iş bulabiliyor mu?

İç mimarlar değil, mesleğine saygı duyup akademik eğitimini başarıyla tamamlayan ya da daha da abartalım mesleği olan herkes işine duyacağı yüksek bir saygıyla rahatlıkla iş bulabilir.İç mimarlık iş imkanları geniş ama nitelikli meslek profiline sahip olanlar için oldukça geniştir.

İç mimarlık mesleğiyle ilgili mezunların en büyük kaygısı mimarlar ile aynı koşullara sahip olup olamayacakları sorusudur.Türkiye’de çok büyük iç mimarlar var.Örneğin Eren Talu..Yaptığı nitelikli işleriyle adından fazlaca söz ettiren iç mimar, projelerinde geçmişin verdiği ilhamı günümüzün koşullarına ve gerekliliklerine göre revize ederek müşterilerinin kalbini çalmaya çalışıyor.

En büyük hedefi tam mutlu müşteri olduğunu hemen her ropörtajında dile getiren Talu, iç mimarlık okuyan genç mimar adaylarına ilham dolu portfolyosunu incelemelerini tavsiye ediyor.

İç mimarlık ve çevre tasarımı devlette iş imkanı olarak nasıl bir pozisyonda?

İç mimarlık kamu için fazla talep edilen, alımların yüksek olduğu ya da puanlarının düşük yerleştirme seviyelerinde olduğu mesleklerden değildir.KPSS sonuçlarına göre atananları son 5 yılda incelediğinizde iç mimarlık iş imkanları bakımından devlet büyük bir hedef olmamalıdır.

İç mimarların aldıkları eğitim ile genel kariyer planlarını çoğu usta iç mimar özel sektöre göre yorumlamalı diyor.Örneğin Kerim Çarmıklı Türk iç mimarlığı camiasında adını fazlaca söz ettiren bir idealist olarak özel sektörde iç mimarların iş imkanlarını daha iyi pozisyonlarda konumlandırıyor.

Bu belki kendi kariyeriyle bağlantılı olabilecek bir betimleme olsa da bizim de kanaatimiz iç mimarlık okuyan arkadaşların kendilerini geliştirmek yönünde atacakları adımların hep özel sektör üzerine olmasıdır.

İç mimarlık iş ilanları incelendiğinde çok net bir resim kendiliğinden beliriyor!

Deneyim arayanlar, 2d ve 3d çizim programlarına odaklı teknik iç mimar iş ilanı çıkanlara dikkat ettiğinizde çok popüler firmalar olduklarını göreceksiniz.

Öte yandan iç mimarlık iş ilanlarının büyük bir bölümü dekorasyon ve mobilya tasarım – pazarlama sektöründen firmaların olduğunu da göreceksiniz.Ama kariyer planını özel sektöre göre yapmalı mottosundan bu firmalara yıllarını vermeniz gerektiği anlaşılmamalıdır.

Zeynep Fadıllıoğlu‘da Türkiye’nin en popüler iç mimarlarından biridir.Bu mimarın projeleri ve portföyüne de göz attığınızda son derece keskin hatların öne çıktığını,yorum gücünün ortalamanın epey bi üzerinde olduğuna şahit olacaksınız.

Yeni mezun iç mimar iş ilanları ise tamamen kaliteden yoksun, kötü koşullar altında çalışmayı kabul edebilecek türden oluyor.

İç mimarlık iş imkanları ve maaşları 2018 

İç mimarlık iş imkanları alanında en fazla merak edilen konuların başında elbette maaş konusu gelmektedir.Bugün ünlü iç mimarlık ofislerine baktığımızda proje yoğunluklarının son derece fazla olduğu , ünlü simalara proje geliştirdiklerine şahit olacaksınız.

İç mimar maaşları 2018 yılı için de büyük bir eşik atlamış değil..İç mimarlık maaşı mimar maaşından çok fazla değişkenlik de göstermemekle birlikte özel sektörde yeni başlayan bir iç mimar için aşağıdakileri söylemek mümkün;

Mezuniyet yılı:

Mezuniyet yılı Program bilgisi Saha bilgisi Maaş aralığı
1-3 YIL KÖTÜ KÖTÜ 1800 -2500 TL
1-3 YIL ORTA KÖTÜ 2000 -2250 TL
1-3 YIL İYİ İYİ 2250-3000 TL
3-5 YIL KÖTÜ KÖTÜ 2250-3000 TL
3-5 YIL ORTA ORTA 2500 – 3500 TL
3-5 YIL İYİ İYİ 3500 – 4500 TL
5- ÜZERİ FARKETMEZ FARKETMEZ 4500 – … TL

Yukarıdaki tabloyu analiz ettiğinizde İç mimarlık iş imkanları ve maaşları için verilen yaklaşık değerler görülebilir.Ancak bu kişinin kendisini geliştirmesi ile yakından ilgili olup ciddi değişiklikler söz konusu olabilmektedir.

Deneyim yılının arttıkça maaş skalasındaki değişim de inanılmaz derecede artış göstermiş.

İç mimarlık ve çevre tasarımı okuyanlar için öneriler, tavsiyeler, yapılacaklar, yapılmayacaklar listesi;

İç mimarlık ve çevre tasarımı okuyanlara yönelik tavsiyeler listesine mesleki kariyeri 10 yıla yaklaşan ve bir dönem kendi ofisimde iç mimari hizmetleri de vermiş bir mimar olarak şunları söyleyebilirim;

  • Modelleme, 3d görsel hazırlama ve sunum araçlarına son derece hakim olmalısınız.
  • İç mimarlık okuyan arkadaşların mimari projelerden son derece uzak durduklarına şahit oldum ofisimde staj yapan genç arkadaşları gördüğümde..Bu oldukça yanlış, mimar kadar uygulama projesi çizebilmeli, bir inşaat mühendisinden daha iyi mimari proje okuyabilmelidir iç mimar..
  • Maaş’tan ziyade daha fazla şey öğrenme arayışına girişmeli..Maaş zaten sizi gelir bulur.Bugün kimse açlıktan ölmüyor..
  • İş görüşmelerinde neden sen? sorusuna çok iyi prezentabl yanıtlar verebilmelisin.
  • Ayrıca bayan veya erkek farketmez iç mimar arkadaşlarımızın zaten prezantabl ve çok iyi konuşmacı olduklarını biliyoruz ama bu konu iç mekan tasarımında ve dekorasyonda çok önemli.Çoğunlukla ofis açtığınızda üst gelir grubu kişilerle muhatab olacağınızdan giyim kuşam çok önemli..
  • Fotoğrafçılık, farklı sanat dalları ve müzik gibi disiplinlere çok uzak kalmayın.Ünlü mimar atasözlerinden ”mimarlık müziğin donmuş halidir” diyor..

Bu yazımızda sektörel mesleki değerlendirme yazılarına bir yenisini daha ekledik. İç mimarlık iş imkanları ve maaşları hakkında sizin düşünceleriniz neler? Önümüzdeki yıllarda iç mimarlık mesleğinin geleceğini nerede görüyor sunuz?

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Analiz

Konut Satın Almak Ya da Kiralamak İsteyenler Artık Eşyalı Evlere Yöneliyor

Güncelleme:

Tarih:

Konut alımda ve kiralama da eşyalı olarak talep artıyor…

Konut satın almak ya da kiralamak isteyenler artık evlerinin eşyalı olmasına özen gösteriyor.

Emlak sektöründe kiralamalar ve satın almalar artık yeni nesil yöntemlerle yapılıyor.. Şimdi kiralık konut arayanlar ya da satın almak isteyenler artık eşyalı hazır daireleri tercih ediyor.

eşyalı ev talebi ile ilgili görsel sonucu

 

EKSTRA ZAMAN AYIRMAK İSTEMEYENLERİN TERCİHİ

Ev satın almak veya kiralamak isteyenler evin eşyaları için ekstra bir çalışma yapmak veya mimarlara para harcamak yerine hazır dairelere yöneliyor. Kurumsal müşteriler de yaptıkları işe ve amaca uygun özel tasarımlı daireleri satın almaktan yana tavır sergiliyorlar. Bunun yanı sıra eşyalı ev konusunda talepleri olanlar genellikle üst düzey yöneticiler, profesyonel sporcular, yapımcılar, sanatçılar, konsolosluk görevlileri ve 30-40 yaş aralığındaki bireysel müşteriler oluşuyor.

ÇALIŞMA HAYATI VE EĞİTİM ETKENLER ÖN PLANDA

İnsanlar son zamanlarda dünyanın her yerinde iş, eğitim gibi nedenlerle dolaşım halindeler. Bunu yaparken de çok hızlı şekilde hareket etmek istiyorlar. Eşyalarla duygusal bağ kurup, onları hayatlarında sürekli tutmak istemiyorlar. Bu nedenle de eşyalı evlere talep dünyanın her yerinde artıyor.

Avantajları nedir ?

Kiraların ve eşyaların aşırı pahalı olduğu bu zamanda dairede eşyaların hazır olması büyük bir avantaj. Özellikle yalnız yaşıyorsanız veya öğrenciyseniz eşya masrafına hiç girmeden kiraya çıkarak hayatınızı idame ettirebilirsiniz. Hele de eve ilk taşınan sizseniz kendi dekore ettiğiniz bir eve taşınmış kadar konforlu hissetmeniz mümkün.

Bunların yanı sıra, İstanbul , Ankara , İzmir gibi büyük şehirlerde stüdyo daireler oldukça yaygındır; mevcut daireler de genelde dardır. Eşyalı bir eve taşındığınızda mevcut eşyalarınızı sığdırma veya oraya uygun eşya alma sıkıntınız da olmaz.

İşiniz veya keyfiniz gereği sık sık taşınıyorsanız da eşyalı ev sizin için oldukça avantajlı olur. Onun sayesinde, nakliye masrafı veya zarar gören eşyalar olmadan yer değiştirmenin rahatlığını yaşarsınız. Bilhassa şehir dışında taşınma durumunda farkı hissedebilirsiniz?

Dezavantajları nedir ?

Eşyalı ev kiralamanın en büyük dezavantajı ev dekorasyonunuzu kendi zevkinize göre yapamamanızdır. Evin içinde bulunan eşyalar genelde kira sözleşmesine yazılır ve evden ayrılırken bu eşyaların yerinde olması beklenir. Dolayısıyla, kafanıza göre eşya ekleyip çıkaramazsınız ve kendi eşyalarınız varsa yerleştirmekte zorlanabilirsiniz.

Devamını oku

Makale

ÇED Raporu Nedir ?

Güncelleme:

Tarih:

ÇED raporu nedir? Örnek ÇED raporu nasıl hazırlanır? ÇED rapuru örneği nasıldır? İşte ÇED raporu değerlendirmeye yönelik sizler için hazırlanmış örnek bir raporu paylaşıyoruz. Çevre toplumun kamusal alanıdır. Bu kamusal alanda yapılacak her türlü müdahalenin belirli araştırmalar ve analizler çerçevesinde yapılması gerekmektedir.Bunun aksi takdirde yapılan müdahaleler toplumun sosyal, fiziksel,ekonomik ve en önemlisi yaşamsal problemlere maruz kalması mümkündür. İşte bu bağlamda sizler için örneğimizi paylaşıyoruz.

Devamını oku
ReklamReklam