Sosyal medya'da takip edin!
X

Makale

Başarılı bir mimar ve mühendis olmaya götüren 10 şey

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlar ve mühendisler için başarıya giden yolların 10 maddede özetlendiği bu yazıda ilham öykülerini bulacaksınız.

Mimarlar ve mühendisler için başarıya götürecek yolları bu yazımızda sizlerle paylaştık.Önemli dersleri alabileceğiniz faydalı bir makale hazırladık.

Başarıya giden yol çiçekli olmasa da hep dikenlerden oluşmaz.Mimarlar, inşaat mühendisleri ve diğer yan disiplinler için başarılı olmanın 10 muhteşem yolunu her ne kadar ben de eksiksiz yapamasam da sizler için paylaştık.

İşte mimarlar ve inşaat mühendisleri için başarılı olmanın yolları;

10.)Proje veya inşaat uygulamalarında zamanında ve eksiksiz teslim başarının anahtarıdır.

Mimari proje ofisleri için nitelikli işlere imza atmak, daha fazla müşteri kazanmanın en güzel yoludur.Yani belki ironik gelebilir ama çok proje yapmanın sırrı daha çok proje yapmaktır.

Aslında sebebi aşikar, mimari proje ofisleri ne kadar işi müşteri memnuniyetiyle tamamlarsa o kadar fazla proje yapacaktır.Dolayısı ile genişleyen çevresi yeni projeleri beraberinde getirecektir.

9.)Sektördeki gelişmeleri takip etmek ve bunlara ayak uydurmak

Yapı sektöründe neler yaşandığını , mimarlık ve inşaat dünyasındaki haberler ile Türkiye’den ve Dünya’dan son trendleri mutlak surette takip etmeniz de büyük avantaj sağlayacaktır.

8.)En son tasarım ve çizim programları, modelleme teknikleri gibi işin mutfak kısmına özgü şeylere daha fazla hakim olmak.

Bu mimar veya inşaat mühendisi ile paralel disiplinler için vazgeçilmez bir parçadır.Neticede teknoloji artık gelişti ve insanlar daha fazla kabiliyetleri bir arada sunabilen yetkin teknik personellere istihdam etmek istiyor.

7.)Yapı ve inşaat sektöründeki etkinliklere katılmak

Bunun diğer karşılığı 9. Maddede belirttiğim gibi aslında güncel kalmaktır.Bu işe yıllarını vermiş alanında uzman kişilerin bu tip etkinlikleri takip ettiği ve kaçırmadığını bilmeniz faydalı olacak.

6.)Herşeyi bilip, sadece tek bir şeye odaklanmak.

Ünlü Türk Sinirbilimci Prof.Dr. Sinan Canan aslında herşeyi özetleyen bir şey söylemişti yıllar önce bir tv programında; ‘’insan beyni hayat boyunca sadece tek bir şeyle ilgilenmek için fazla karmaşık!’

Bu kendinizi bir alana saplayıp o alanda kalın anlamına gelmiyor, aksine herşeye hakim olmak için yırtının, ama bir konu üzerinde uzmanlaşmaya çalışın anlamına geliyor.

5.)Projeciler için şantiye, şantiyeciler için projeler korku tüneli haline gelmemeli

Bilirsiniz işte, korku tünelinde ne zaman ne çıkacağı belli olmaz ve tünele giren kişi çıkacak hemen herşeyden korkar..Başarılı bir mimar veya inşaat mühendisinin durumu böyle olmamalıdır.Konusunda ihtiyaç duyacağı şeyleri bilmeli ve çalışmalarını bu doğrultuda yapmalıdır.

4.)Yönetmelikler ve bürokrasi bir mimar veya inşaat mühendisini yıldırmamalı!

İmar yönetmeliği, projeler, şantiyeler ile alakalı tasarım ve uygulama konuları da dahil olmak üzere bu mimarlık sitesi gibi pek çok faydalı kaynak özellikle internette yer alıyor.Bunlardan da mutlaka faydalanmak gerek..

3.)Diğer disiplinler hakkında da bilgi sahibi olmalıdır

Yani bir mimar inşaat mühendisliği ve bir inşaat mühendisi de mimarlık hakkında yeterli bilgilere sahip olmalıdır.

2.)Akademik kariyer ve yüksek lisans konusu da önem arzetmektedir.

1.)Mesleki araştırmalar ve analizler ile ar-ge konusu da çok önemlidir.

İnşaat mühendisliği, mimarlık hakkında araştırma yazıları , tasarım teknolojileri, sunum araçları gibi konuları da mimarlıkla ilgili yazılar ve çeşitli kaynaklardan takip etmenizde fayda var.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Analiz

Konut Satın Almak Ya da Kiralamak İsteyenler Artık Eşyalı Evlere Yöneliyor

Güncelleme:

Tarih:

Konut alımda ve kiralama da eşyalı olarak talep artıyor…

Konut satın almak ya da kiralamak isteyenler artık evlerinin eşyalı olmasına özen gösteriyor.

Emlak sektöründe kiralamalar ve satın almalar artık yeni nesil yöntemlerle yapılıyor.. Şimdi kiralık konut arayanlar ya da satın almak isteyenler artık eşyalı hazır daireleri tercih ediyor.

eşyalı ev talebi ile ilgili görsel sonucu

 

EKSTRA ZAMAN AYIRMAK İSTEMEYENLERİN TERCİHİ

Ev satın almak veya kiralamak isteyenler evin eşyaları için ekstra bir çalışma yapmak veya mimarlara para harcamak yerine hazır dairelere yöneliyor. Kurumsal müşteriler de yaptıkları işe ve amaca uygun özel tasarımlı daireleri satın almaktan yana tavır sergiliyorlar. Bunun yanı sıra eşyalı ev konusunda talepleri olanlar genellikle üst düzey yöneticiler, profesyonel sporcular, yapımcılar, sanatçılar, konsolosluk görevlileri ve 30-40 yaş aralığındaki bireysel müşteriler oluşuyor.

ÇALIŞMA HAYATI VE EĞİTİM ETKENLER ÖN PLANDA

İnsanlar son zamanlarda dünyanın her yerinde iş, eğitim gibi nedenlerle dolaşım halindeler. Bunu yaparken de çok hızlı şekilde hareket etmek istiyorlar. Eşyalarla duygusal bağ kurup, onları hayatlarında sürekli tutmak istemiyorlar. Bu nedenle de eşyalı evlere talep dünyanın her yerinde artıyor.

Avantajları nedir ?

Kiraların ve eşyaların aşırı pahalı olduğu bu zamanda dairede eşyaların hazır olması büyük bir avantaj. Özellikle yalnız yaşıyorsanız veya öğrenciyseniz eşya masrafına hiç girmeden kiraya çıkarak hayatınızı idame ettirebilirsiniz. Hele de eve ilk taşınan sizseniz kendi dekore ettiğiniz bir eve taşınmış kadar konforlu hissetmeniz mümkün.

Bunların yanı sıra, İstanbul , Ankara , İzmir gibi büyük şehirlerde stüdyo daireler oldukça yaygındır; mevcut daireler de genelde dardır. Eşyalı bir eve taşındığınızda mevcut eşyalarınızı sığdırma veya oraya uygun eşya alma sıkıntınız da olmaz.

İşiniz veya keyfiniz gereği sık sık taşınıyorsanız da eşyalı ev sizin için oldukça avantajlı olur. Onun sayesinde, nakliye masrafı veya zarar gören eşyalar olmadan yer değiştirmenin rahatlığını yaşarsınız. Bilhassa şehir dışında taşınma durumunda farkı hissedebilirsiniz?

Dezavantajları nedir ?

Eşyalı ev kiralamanın en büyük dezavantajı ev dekorasyonunuzu kendi zevkinize göre yapamamanızdır. Evin içinde bulunan eşyalar genelde kira sözleşmesine yazılır ve evden ayrılırken bu eşyaların yerinde olması beklenir. Dolayısıyla, kafanıza göre eşya ekleyip çıkaramazsınız ve kendi eşyalarınız varsa yerleştirmekte zorlanabilirsiniz.

Devamını oku

Makale

ÇED Raporu Nedir ?

Güncelleme:

Tarih:

ÇED raporu nedir? Örnek ÇED raporu nasıl hazırlanır? ÇED rapuru örneği nasıldır? İşte ÇED raporu değerlendirmeye yönelik sizler için hazırlanmış örnek bir raporu paylaşıyoruz. Çevre toplumun kamusal alanıdır. Bu kamusal alanda yapılacak her türlü müdahalenin belirli araştırmalar ve analizler çerçevesinde yapılması gerekmektedir.Bunun aksi takdirde yapılan müdahaleler toplumun sosyal, fiziksel,ekonomik ve en önemlisi yaşamsal problemlere maruz kalması mümkündür. İşte bu bağlamda sizler için örneğimizi paylaşıyoruz.

Devamını oku
ReklamReklam