Sosyal medya'da takip edin!
X

Makale

Başarılı bir mimar ve mühendis olmaya götüren 10 şey

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlar ve mühendisler için başarıya giden yolların 10 maddede özetlendiği bu yazıda ilham öykülerini bulacaksınız.

Mimarlar ve mühendisler için başarıya götürecek yolları bu yazımızda sizlerle paylaştık.Önemli dersleri alabileceğiniz faydalı bir makale hazırladık.

Başarıya giden yol çiçekli olmasa da hep dikenlerden oluşmaz.Mimarlar, inşaat mühendisleri ve diğer yan disiplinler için başarılı olmanın 10 muhteşem yolunu her ne kadar ben de eksiksiz yapamasam da sizler için paylaştık.

İşte mimarlar ve inşaat mühendisleri için başarılı olmanın yolları;

10.)Proje veya inşaat uygulamalarında zamanında ve eksiksiz teslim başarının anahtarıdır.

Mimari proje ofisleri için nitelikli işlere imza atmak, daha fazla müşteri kazanmanın en güzel yoludur.Yani belki ironik gelebilir ama çok proje yapmanın sırrı daha çok proje yapmaktır.

Aslında sebebi aşikar, mimari proje ofisleri ne kadar işi müşteri memnuniyetiyle tamamlarsa o kadar fazla proje yapacaktır.Dolayısı ile genişleyen çevresi yeni projeleri beraberinde getirecektir.

9.)Sektördeki gelişmeleri takip etmek ve bunlara ayak uydurmak

Yapı sektöründe neler yaşandığını , mimarlık ve inşaat dünyasındaki haberler ile Türkiye’den ve Dünya’dan son trendleri mutlak surette takip etmeniz de büyük avantaj sağlayacaktır.

8.)En son tasarım ve çizim programları, modelleme teknikleri gibi işin mutfak kısmına özgü şeylere daha fazla hakim olmak.

Bu mimar veya inşaat mühendisi ile paralel disiplinler için vazgeçilmez bir parçadır.Neticede teknoloji artık gelişti ve insanlar daha fazla kabiliyetleri bir arada sunabilen yetkin teknik personellere istihdam etmek istiyor.

7.)Yapı ve inşaat sektöründeki etkinliklere katılmak

Bunun diğer karşılığı 9. Maddede belirttiğim gibi aslında güncel kalmaktır.Bu işe yıllarını vermiş alanında uzman kişilerin bu tip etkinlikleri takip ettiği ve kaçırmadığını bilmeniz faydalı olacak.

6.)Herşeyi bilip, sadece tek bir şeye odaklanmak.

Ünlü Türk Sinirbilimci Prof.Dr. Sinan Canan aslında herşeyi özetleyen bir şey söylemişti yıllar önce bir tv programında; ‘’insan beyni hayat boyunca sadece tek bir şeyle ilgilenmek için fazla karmaşık!’

Bu kendinizi bir alana saplayıp o alanda kalın anlamına gelmiyor, aksine herşeye hakim olmak için yırtının, ama bir konu üzerinde uzmanlaşmaya çalışın anlamına geliyor.

5.)Projeciler için şantiye, şantiyeciler için projeler korku tüneli haline gelmemeli

Bilirsiniz işte, korku tünelinde ne zaman ne çıkacağı belli olmaz ve tünele giren kişi çıkacak hemen herşeyden korkar..Başarılı bir mimar veya inşaat mühendisinin durumu böyle olmamalıdır.Konusunda ihtiyaç duyacağı şeyleri bilmeli ve çalışmalarını bu doğrultuda yapmalıdır.

4.)Yönetmelikler ve bürokrasi bir mimar veya inşaat mühendisini yıldırmamalı!

İmar yönetmeliği, projeler, şantiyeler ile alakalı tasarım ve uygulama konuları da dahil olmak üzere bu mimarlık sitesi gibi pek çok faydalı kaynak özellikle internette yer alıyor.Bunlardan da mutlaka faydalanmak gerek..

3.)Diğer disiplinler hakkında da bilgi sahibi olmalıdır

Yani bir mimar inşaat mühendisliği ve bir inşaat mühendisi de mimarlık hakkında yeterli bilgilere sahip olmalıdır.

2.)Akademik kariyer ve yüksek lisans konusu da önem arzetmektedir.

1.)Mesleki araştırmalar ve analizler ile ar-ge konusu da çok önemlidir.

İnşaat mühendisliği, mimarlık hakkında araştırma yazıları , tasarım teknolojileri, sunum araçları gibi konuları da mimarlıkla ilgili yazılar ve çeşitli kaynaklardan takip etmenizde fayda var.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Analiz

Mimarların artık ruhsata imza atmayacak olması neleri değiştirir?

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlar artık ruhsata imza atmayacak , peki bunun sektöre yansımaları nasıl olacak? Yeni yapı ruhsatı formu 2018 neleri değiştirecek? Yapı ruhsatlarındaki imzaların kalkması, karekod uygulaması ne gibi tehlikeleri içeriyor? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Dün sabah itibariyle yapı ruhsatlarında yapılan önemli değişiklikler aylar öncesinden haber verilmesine karşın uygulanmaya başlanmasıyla birlikte bazı proje müellifleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Çünkü ödemelerin sağlıklı yapılması noktasında , işveren nezdinde de ödeme yükünün hafifletilmesi noktasında ruhsat imza aşamasında alınacak ödemelerin ruhsatlardan mimarın imzasının kaldırılmasıyla birlikte nasıl olacağı büyük bir merak konusu haline geldi.

Bu yazımızda olayın sektörel yansımaları ile dezavantajlarını paylaşmaya çalıştık.

Mimarlar artık ruhsata imza atmayacak

Yapı ruhsatlarındaki mimari proje müelliflerinin imzasının kaldırılması olayının süreci hızlandırması beklense de mimarlık sektörünün ve diğer proje müelliflerinin bu konuda çok ciddi kaygıları var.

Resmiyette ödeme süreci hakkında yasal yaptırımlar işverene kolaylık sağlama yönünde , ancak pratikteki uygulamalar ise hiç öyle değil. Yani daha açık konuşacak olursam, artık ruhsatta mimarın imzası olmadığından projeyi belediyete verip ruhsat çıkana kadar ödeme almış olmanız gerekmektedir.

Şöyle ki, çoğu mimarlık ofisi ödemenin büyük bölümünü ruhsat imzası safhasında (hatta bazıları tamamını) almakta idi. Şimdi imza kutucuğunun yeni ruhsat formlarından kaldırılması ile birlikte mimar projeyi verdiği anda ödeme almak noktasında bir güvencesi kalmamış olacak. Diğer bir deyişle paramın kalanını vermezsen ruhsata imza atmam cümlesi tarihe karışmış oluyor.

Yeni ruhsat formu süreci hızlandırmış olacak

Yapı ruhsatından proje müelliflerinin imzasının kaldırılması olayına ek olarak şantiye şefleri de artık ruhsata imza atmak zorunda değil. İşin komik ve enteresan yanlarından bir diğeri yapı müteahhitinin de ruhsatta imzasının alınmayacak olması.

Resmi prosedürün hızlandırılması, ruhsat izin süreçleri değişim formu geçtiğimiz aylarda yayımlanan genelge ile resmiyet kazanmıştı. Yani vatandaş tek bir başvuru dilekçesi ile eğer evrak – ruhsat eki projeleri eksiksiz ise ruhsat alabilecekti. Pek çok belediyede bu halihazırda uygulanmıyor. Vatandaşlar herşeye karşın tüm evraklardan ayrıca dilekçe ile başvurması gerekiyor.

Öte yandan ruhsatta yer alan imzaların sahtecilikle mücadele adı altında da kolaylık sağlayacağı aşikar. Bir kağıt parçasında 15 kişinin imzasını toplamak çok zor olabiliyordu.Sadece bu bakımdan iyi olmuş diyebiliriz.

Sektörün önde gelenleri yeni ruhsat formu için şantiye şeflerinin imzasının kaldırılması olayına biraz daha farklı bakarak teknik adamların yetkinliklerini zedeleyebileceği şüphesini paylaşmakta.

Yeni yapı ruhsatı formundaki değişiklikler hakkında sizin düşünceleriniz neler? Ödeme almak, proje ödemeleri için güvence kaynaklarından birinin daha gitmesi olayı için görüşleriniz neler?

Devamını oku

Yorum

Türkiye’de müteahhitlik hakkında bilinmesi gereken 10 şey

Güncelleme:

Tarih:

Müteahhitlikte bilinmesi gerekenler ve müteahhit olmanın zorlukları hakkında 10 maddelik kısa bir liste hazırladık. İnşaat işine girmek isteyenler mutlaka okusun diye.

Olaylara bir de müteahhitlerin gözünden bakmak istedim. Bir mimarlık sitesi ve bu alanda yayın yapan bir web sitesi olarak bu durum bazı takipçilerimize biraz ilginç gelebilir ama dün Murat Erçelebi’nin paylaştığı inşaat ruhsat proje masrafları hakkında yazı bana olayın bu açıdan da bakılması gerektiğini hissettirdi.

Müteahhitler rant peşinde, sineğin yağını kovalayan hep dahasını isteyen meslek grupları olarak bilinir. Lüks ve son model ciplerde gezen iyi giyimli ve çoğunlukla rahat kişilikler olarak algılanır. Ancak durum aslında öyle göründüğü gibi basit değil aslında.

Nasıl mı? İşte müteahhitlikte bilinmesi gerekenler;

muteahhitlikte-bilinmesi-gerekenler

Bir anlamda müteahhit olmanın zorlukları veya müteahhitlikte bilinmesi gerekenler aşağıda çok kısa şekilde özetlenmiştir. Özetlenmiştir diyorum çünkü her bir madde için sayfalar dolusu yazı yazılabilir, tartışılabilir genişletilebilir.

  • İnşaat sektöründe çok fazla yatırımcı ve girişimci var. Durum böyle olunca rekabet kızışıyor ve maliyetler haliyle yükselmiş oluyor. Aynı arsa için birden fazla müteahhit teklif verince henüz kazmayı daha vurmadan ciddi bir mebla cepten hemen çıkıveriyor.
  • Bürokrasi ve ruhsat süreçlerinde yaşanan bazı bilindik (!) problemler de keza işi çığrından çıkarabiliyor, astarı bezinden pahalı hale gelmek deyimini hissettiriyor.
  • Henüz yatırıma başlama aşamasında çok iyi bir organizasyon ve planlama gerekiyor. Nereye nasıl bir konut projesi yapabilirim? Satış ve pazarlama açısından fiyat politikasını nasıl belirleyebilirim gibi sorular çok zorlayıcı ve oldukça önemlidir. En ufak bir hata yatırımı iç edebilir.
  • Proje safhasında hangi mimarlık ofisi ile çalışmalıyım? sorusuna yönelik binlerce soruyla maruz kalınabilir.
  • Projenin gelişimi ve ilerleyiş sürecine hakim olunmazsa uygulama safhasında geri dönüşü oldukça pahalı durumlarla karşı karşıya kalınabilir.
  • Mimarın işi ruhsat alıncaya kadar, dolayısı ile ruhsattan sonraki süreçte esas işler başlıyor. İnşaata başlama, iş güvenliği, kat mülkiyeti, tapu işleri, sigortalar, ödemeler, satış ve pazarlama vs .vs..
  • Müteahhitlik öğrenmek bunun bir okulu olmadığından yaşayarak mümkün.. Yani buradaki yaşayarak kelimesi bazen milyon dolarları bulan ziyana bile işaret edebilmektedir.
  • Henüz müteahhitliğe nasıl başlanır sorusuna net bir yanıt vermeden büyük işlere girişen orta çaplı firmaların batışına anahaber bültenlerindeki konut mağdurları başlıklı haberlerden nasıl da şahit oluyoruz (!)
  • İnşaat yapmak kolay mı? sorusuna ”ne var ki bunda kalıpçı kalıpları çakıyor, duvarcı duvarları örüyor, mimarlar projeyi çiziyor sana para vermek kalıyor (!)” bakış açısıyla yaklaşan bir nesil mevcut. Oysa durum hiç de öyle göründüğü gibi değil. İnşaat yaparak para kazanmak bir anlamda o bölgede yaşayan herkesi son derece yakından ilgilendiren kamusal bir olaydır. Bu bağlamda nitelikli mimari projeler geliştiren yapıldığı bölgeye değer kazandıran inşaat yatırımları için ciddi anlamda emek vermek gerekmektedir.
  • Proje tamamlandı, iskan alındı ve satışa hazır.. Artık bu noktadan sonra işin en önemli noktası olan pazarlama konusu gelmekte. Bazı güçlü firmalar en az geliştirdikleri projeler kadar nitelikli satış ofisi inşa ederek güzel hostes kızlarla, klimalı bol ikramlı ortamlarda pazarlamaya çalışıyor.. (Lansmana özel fırsatlar, hemen teslim daireler, kira öder gibi ev sahibi olun, kefilsiz konut kredisi vs.)

Müteahhitlik kar marjı yüksek olan meslek gruplarından birisi olarak bilinir. Ancak her proje için bu koşullar değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu yazıda müteahhit olmanın zorlukları, müteahhitlikte bilinmesi gerekenler, müteahhitlik karlı mı, müteahhitliğe başlamak gibi konularla ilgili samimi düşüncelerimi ifade etmeye çalıştım. Konuyla ilgili sizin düşünceleriniz neler?

Devamını oku
ReklamReklam