Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

İmar yönetmeliği’ne göre ‘eksik katlı bina’ ne demek?

Güncelleme:

Tarih:

Eksik katlı bina yapılması hakkında bilinmesi gereken hemen herşeyi bu yazımızda sizlerle paylaştık.Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ne göre bilgiler haberde..

Eksik katlı bina yapılması hakkında bilinmesi gerekenleri ve bu bilgileri planlı alanlar tip imar yönetmeliğine göre yorumlayarak sizlerle paylaştık.

Öncelikle bir parsele eksik katlı bina yapılması ne anlama geliyor? Bu sorunun yanıtını yönetmelik doğrultusunda aktarmaya çalışalım.

Eksik katlı bina tabirinden yapının içerisindeki katların eksiltilmesi anlamı malesef çıkmıyor 🙂 Örneğin aşağıdaki bina Rotterdam’da Rem Koolhaas imzalı bir Bilim Sanat Merkezi projesi görseli..Böyle bir anlam çıksa daha iyi olurdu tabi..

Planlı alanlar imar yönetmeliği tanım ve hüküm olarak gayet net cümlelerle açıklamış;

MADDE 25- (1) Planla veya bu Yönetmelikle belirlenen kat adedine veya bina yüksekliğine uygun olarak bahçe mesafesi bırakılmak ve ilgili idarenin uygun görmesi, üçüncü ve dördüncü fıkralarda belirtilen koşullar sağlanmaksızın ilave kat yapılamayacağının ilgilisine tebliğ edilmesi kaydıyla daha az katlı bina yapılabilir. Uygulama imar planlarında bu uygulamanın yapılmasına ilişkin hüküm olması halinde, ilgili idarenin uygun görmesi koşulu aranmaz.

Yukarıdaki maddeden eksik katlı bina yapılabileceği ancak idarenin olabilir görüşü aranmsı gerektiğine dem vurmuş.Diğer fıkralardaki hususların sağlanması şartının koşulduğu 25. madde aynı zamanda bu koşulların sağlanmaması durumunda bu izine müsade etmiyor.

Peki diğer bağlayıcı hükümler neler?

(2) Eksik katlı yapılan binalarda yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi ve enerji kimlik belgesi yapılan kısım için düzenlenir. Daha sonradan tamamlanmak istenmesi halinde, yürürlükteki plan ve mevzuat hükümlerine uygun olarak ilave ruhsat ve binanın tamamı için enerji kimlik belgesi düzenlenmesi zorunludur.

Binayı yerinde daha az yapmak isteseniz bile enerji kimlik belgesi binanın tamamı için düzenlenmelidir deniliyor.

(3) Eksik katlı binalara imar planına aykırı olmamak koşuluyla kat ilavesi yapılabilmesi için; temel ve statik çözümlerin, yangın tedbirlerinin, enerji verimliliğinin, plan ve bu Yönetmelikte gösterilen azami yüksekliğe uygun olması; otopark, sığınak, merdiven, asansör yeri, ışıklık ve diğer yapı elemanlarının da plan ve bu Yönetmelikte gösterilen azami yüksekliğe göre hesaplanması ve bırakılması zorunludur.

Ayrıca yapılması zorunlu olan şaftların ve diğer yapı elemanlarının yapı tam yapılacağı şekilde inşa edilmesi gerekmektedir.

Daha sonra ilave etmek istediğinizde yürürlükteki mevzuat müsade etmeyebilir!

(4) Eksik katlı inşa edilen binanın mevcut haliyle veya tadilat yapılarak yürürlükteki plana ve mevzuata uygunluğunun sağlanamaması halinde bina yıkılmadan kat ilavesi yapılmasına izin verilmez.

Yürürlükteki mevzuata uygunluğunun sağlanmaması durumunda kat ilavesine müsade edilmiyor olması hususu da atlanmaması gereken önemli bir diğer husus..

(5) Eksik katlı binalara yapılacak ilavelerde fenni mesuliyet, temel ve statik hesapları, yangın tedbirleri ve enerji verimliliği konuları da dâhil mevcut yapı ve ilave yapılan kısımları kapsayan teknik rapor düzenlemek suretiyle yapı denetim kuruluşlarınca üstlenilir.

Teknik rapor konusu da oldukça önemli bir diğer başlık olarak kendini gösteriyor.Dolayısı ile teknik raporun idare nezdinde şüpheye sebebiyet verebilecek ifadelerden uzak şekilde hazırlanması gerektiği anlaşılmalıdır.Örneğin; ‘kanaatimize göre’ ya da ‘……. olduğu anlaşılmaktadır…” vs. değil de; ‘sağlamdır’ ‘yapılabilir’ ya da ‘mahzur bulunmamaktadır!’ gibi net keskin teknik ifadeler kullanılmalıdır.

Bu yazımızda eksik katlı bina yapılması konusuna değindik.Eksik katlı proje başvurularında bulundunuz mu? Bulunduysanız ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

Bu arada son olarak bu gibi efektif, faydalı ve mesleki paylaşımları kaçırmamak için sitemizin hemen en alt kısmında yer alan kurumsal sayfası üzerinden ücretsiz e-bülten aboneliği edinerek yenilikleri ve faydalı içerikleri takip edebilirsiniz.

Üyeliği istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz, haftanın sadece 2 günü özet gönderimler yaparız böylelikle bunun gibi faydalı içeriklerle bilgilerinizi tazemeleye devam edebilirsiniz.

 

Reklam
4 Yorum

4 Comments

 1. Ayşe

  04/04/2018 paylaşım zamanı 11:15

  Merhabalar
  İmar planında 3 kat fakat yerinde 2 kat yapmak isteyen bir kişi asansör boşluğu bırakmak zorunda mı idare 25. madde çerçevesince asansör boşluğu bırakmadan 2 katlı bir projeye ruhsat düzenyebilir mi?

  • Murat Erçelebi

   04/04/2018 paylaşım zamanı 13:53

   Merhaba tabiki hayır.İmar planına göre 3 kat olduğundan asansör yeri bırakılması zorunludur.

 2. Ayşe

  13/04/2018 paylaşım zamanı 09:10

  Merhabalar Murat Bey
  Bu konu ile ilgili bakanlığa görüş sordum cevabı geldiğinde sizlerle paylaşırım.
  25. Madde .
  Planla veya bu Yönetmelikle belirlenen kat adedine veya bina yüksekliğine uygun olarak bahçe mesafesi bırakılmak ve ilgili idarenin uygun görmesi, üçüncü ve dördüncü fıkralarda belirtilen koşullar sağlanmaksızın ilave kat yapılamayacağının ilgilisine tebliğ edilmesi kaydıyla daha az katlı bina yapılabilir. Uygulama imar planlarında bu uygulamanın yapılmasına ilişkin hüküm olması halinde, ilgili idarenin uygun görmesi koşulu aranmaz

  (3) Eksik katlı binalara imar planına aykırı olmamak koşuluyla kat ilavesi yapılabilmesi için; temel ve statik çözümlerin, yangın tedbirlerinin, enerji verimliliğinin, plan ve bu Yönetmelikte gösterilen azami yüksekliğe uygun olması; otopark, sığınak, merdiven, asansör yeri, ışıklık ve diğer yapı elemanlarının da plan ve bu Yönetmelikte gösterilen azami yüksekliğe göre hesaplanması ve bırakılması zorunludur.

  Murat Bey bu ifadelerden 3. katı ileride yapamayacağı ilgilisine tebliğ edildiği takdirde 3.fıkradaki koşullar sağlanmaksızın (yani asansör vs) eksik katlı bina yapılabileceği anlaşılıyor.

  İyi çalışmalar .

  • Murat Erçelebi

   13/04/2018 paylaşım zamanı 18:20

   Merhaba, yorumunuz için teşekkürler.Bakanlık görüşünüzü de bize iletirseniz eksik katlı bina hakkında takipçilerimiz için de daha faydalı olacaktır..

Bir Cevap Yazın

Faydalı bilgiler

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Uzun bir yolculuğa çıkmak genellikle insanların gözünü çok korkutabilmektedir. Dünya turuna çıkmadan önce kişiler bu konu üzerinde çok fazla olasılıkları düşünürler. Bu yazımızda dünya turuna çıkmayı planlayan kişilere faydalı olacak önerilerde bulunacağız. Dünya turuna çıkarken ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim? Dünya turu tehlikeli mi? Tek başıma bu yolu aşabilecek miyim sorularına bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Gerekli olan Tüm Evraklarınızı Toplayın ve Sanal Ortamda Yedekleme Yapın!

Uzun bir yolculuğa çıkmadan ilk olarak pasaportunuzu, diplomanızı, vesikalığınızı ve biyometrik fotoğraflarınızı varsa da işinize yarabileceğini düşündüğünüz kimlik kartlarıyla beraber gerekli olan diğer evraklarınızın kopyalarını ve sanal ortamda ise yedeklerini almalısınız.

Karşılaşacağınız Farklı Sorun ve Gerekli olan İşler için Bir Yakınınıza Vekâlet verin!

Vekâlet vermeniz şart değil fakat vekâlet verdiğiniz de olası bir durum olduğu zaman işleriniz çok daha kolaylaşır. Yurtdışına çıktığınız zaman vekâlet düzenlemesi ile uğraşmak zorunda kalmadan, giderken vekâleti çıkarıp vermeniz daha mantıklı olacaktır. Yaşadığınız yeri terk etmeden önce güvendiğiniz birine vekâleti mutlaka vermelisiniz.

Üstünüze Fatura varsa Kapatmayı Unutmayın!

Yurtdışından eve döndüğünüz zaman birikmiş onca borçla karşılaşmamanız için faturasını ödemiş olduğunuz şeyleri mutlaka kapattırın. Bunun dışında yolda olduğunuz zaman boyunca kullanmayacağınız şeyleri de dondurmanız ya da iptal ettirmeniz yolculuğunuz için tasarruf yapmanızı sağlayacak.

Yakınlarınızla Kolay İletişim Kurabileceğiniz Sosyal Medya Ağları Kullanın!

Sosyal medyayı kullanmak istemiyor ya da sevmiyor olma ihtimaliniz yüksek. Aktif olarak kullanamayacak olsanız bile yakınlarınızla yurtdışına çıktığınız zaman kolay bir şekilde sesli ve görüntülü arama yapacağınız hesabınızın olması sizin için yararlı olacaktır.

Yanınıza Aldıklarınıza Dikkat Edin!

Gittiğiniz her ülkenin farklı kuralları bulunmakta. Ülkeye giriş yaparken ülkenin şartlarını da gözden geçirmeyi unutmayın. Yanınızda sizin zararsız olduğunu düşündüğünüz bir şey olabilir fakat ülke tarafından kabul edilmeyebilir. Bu konuda bazı ülkeler oldukça çok hassas davranmakta. Sınırda bir sorun yaşamamanız için bunu mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Birlikte Çalışır Mı?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Birlikte Çalışır Mı?

Bir yapının iki ana tasarımcısı mimar ve inşaat mühendisi; Her iki meslek de yapının yürütülmesi ve inşasına ayrılmaz.

Sorumlulukları çoğu zaman üst üste gelir. Mimar, müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için bir alan tasarlayacak ve bir binanın iç ve dış mekanı için planlar tasarlayacak. Mimar, binanın bina sakinleri için güvenli olduğu nihayetinde sorumlu olduğu için, yapının tüm uygun bina kurallarını karşıladığından emin olmak için bir inşaat mühendisi ile yakın bir şekilde çalışacaktır. İnşaat mühendisi ayrıca uygun yapısal malzemeleri önerebilir ve / veya seçebilir ve ihtiyaç duyacağı sıhhi tesisat, elektrik, ısıtma, havalandırma ve havalandırma sistemlerini belirlemeye yardımcı olabilir.

Mimar Öğrenciler İçin İyi Bir Tavsiye Nedir?

Mimarlık okulu çok titizdir ve okul yıllarında çok fazla yaşama sahip olmazsınız. Projeler, düşündüğünüzden daha uzun sürüyor – tahmin ettiğinizden iki veya üç kat daha fazla. İlk birkaç yıl boyunca, işiniz elle yapılacaktır (el modelleme ve el çizimi). Her şeyi çizin ve her gün, olabildiğince fazla çizmek önemlidir. Bu uzun vadede size yardımcı olacaktır. Daha sonraki yıllarda bilgisayar modellemesi tanıtılacak. Nasıl iyi işleneceğini öğrenin; özgeçmişinize ve portföyünüze yerleştirebileceğiniz en yararlı şeylerden biridir.

Mümkün olduğu kadar çabuk iş tecrübesi elde etmeye çalışın. Çalışmak için mükemmel bir yer bir inşaat firmasındadır, çünkü tasarladığınız binalar hakkında çok şey öğreneceksiniz ve bu anlayışla çok daha iyi bir mimar olacaksınız. Stajlarınız sırasında yapabileceğiniz en iyi izlenimi verin – daha önce insanlarla ilişkiler / bağlantılar kurmaya başlamanız gerekir.

Sanat ve mimarlık alanı dışındaki etkiler için bir takdir geliştirmek. Dışsal bir bakış açısını deneyin ve tutun, zihninizi olasılıklara açmanıza ve kariyerinizi şekillendirmenize yardımcı olacaktır.

Mimar Olmak Nasıl Bir Şey?

Mimar olmak çok zor ve rekabetçi olabilir. Üniversite bilmeniz gereken her şeyi size öğretmez, ancak yaratıcı yeteneklerinizi geliştirir ve zihninizi yeni fikirlere açar.

Sahada çalışmaya başladığınızda, işin ve mimarlığın teknik yönlerini öğreneceksiniz. Ayrıca müteahhitler, mühendisler ve müşteriler ile yararlı bağlantılar ve ilişkiler geliştireceksiniz. Mimarların çoğu için mimarlık yapmak, kendi başına tasarım yapmak değil, projeleri koordine etmek, tasarım problemlerini çözmek ve inşaatın ayrıntılarını denetlemekle ilgilidir. Bütün bunlar bazen sıradan ve sönük olmayan görevler başarılı bir tasarıma yol açacaktır.

Zamanla, ya tasarım yönünü ya da işin teknik yönünü tercih edebilir ve diğeri üzerinde yapabilmek için doğru olabilir. Kariyerinizde aldığınız yön, tipik günün nasıl bir şey olacağını belirleyecektir.

Mimari tasarım, bir binanın tasarımına, 3 boyutlu modellerin, eskizlerin, kazımaların vb. Kullanımına odaklanır. Teknik tasarım, bir projenin inşaat, dokümantasyon ve detaylarına odaklanır. Ayrıca mimarlığın iş alanı da var ve resmin o tarafını tercih ederseniz bulup, proje yöneticisi olabilirsiniz. Mümkünse, bir mimarlık bürosunda biraz zaman geçirmek için bir fırsat yakalamaya çalışın. İnsanların yaptıklarını beğenip beğenmediğinizi, onlarla sohbet etmeyi ve kiminle çalışmak istediğinizin bir türü olup olmadıklarını görün – bu bir mimar olmanın keyfini sürüp göremeyeceğinizin en iyi göstergesi.

Devamını oku
ReklamReklam