Sosyal medya'da takip edin!
X

Teknoloji

Plastik atıkları oyuncağa dönüştüren akıllı çöp kutusu geliştirildi

Güncelleme:

Tarih:

Milan Tasarım Haftası etkinlikleri kapsamında sıra dışı yenilikçi akıllı teknoloji ürünü tasarımların da boy gösterdiğini böylelikle görüyoruz.

Akıllı çöp kutusu tasarımıyla 2018 Milan Tasarım Haftasında boy gösteren yüksek sürdürülebilirlik abidesi ürün taşınabilir olmasıyla da öne çıkıyor.

Trashpresso, taşınabilir ve güneş enerjisiyle çalışan aynı zamanda atıkları dekoratif mimari fayanslar haline getiren bir dönüşüm tesisi projesidir.

Sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji kaynaklarını tek başına kullanmasıyla dikkat çeken proje Milan Tasarım Haftası 2018’de plastik kirliliğinin önüne geçmek adına yapılan bir fütüristik tekno girişim olarak öne çıkıyor.

Miniwiz imzası taşıyan proje, yakın bir gelecekte şehirlerde alışageldiğimiz çöp tenekelerine farklı ve akıllı çözümler yükleyerek sosyal sorumluluk boyutunu dikkat çekici boyutlara taşıyabilir.

Akıllı çöp kutusu Dünya’nın dört bir yanını dolaşacak

Trashpresso’nun saatte 50 kilograma kadar atık toplayabilme yeteneği ile Pekin, Londra ve Çin’in Tibet bölgesindeki insanları fazlasıyla etkilediği açıklanıyor.

Aynı zamanda sıfır karbon ayak izi bırakır, çünkü kullandığı her litre, filtrasyonun üç aşamasından geri döndürülür: kuvars kum filtresi, ultrafiltrasyon adı verilen özel bir kurutma sistemi ve ters ozmoz diye adlandırılan yüksek eleminasyon seçeneği…

İtalya’nın yanı sıra bir sonraki durağı 2018’in ikinci üç aylık dönemindeki kuzey Amerika‘yı içeriyor. Ancak bu akıllı çöp kutusu, 15 Nisan’dan 22’ye kadar 2018 Milan Tasarım Haftası Etkinliklerinde yer almaya devam edecek.

Akıllı çöp kutusu hakkında ne düşünüyor sunuz?

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale

Sürdürülebilirlik ve çevreciler için Shazam türevi uygulama geliştirildi

Güncelleme:

Tarih:

Sürdürülebilirlik ve çevreci felsefeyi destekleyen bir mobil uygulama geliştirildi.30.000’den fazla türü tanıyabilen uygulama Shazam’a çok benziyor.

Sürdürülebilirlik ve bunları destekleyen her türlü girişimi de mimarlık gündeminden fırsat buldukça paylaşıyoruz.

Doğa düşkünleri ve sürdürülebilir çevreler yaratmak konusunda istekli herkesi bünyesine davet eden bir girişim olan inaturalist bir nevi mevcut olanlardan bu yönüyle de ayrılan bir sosyal ağ özelliği de taşıyor.

Uygulamanın özellikleri arasında farklı türlerden biyolojik canlıları ister uzman gözüyle, isterseniz de yalnızca gözlemci olarak takip edip bu özelliklerini diğer kullanıcılarla da paylaşabiliyorsunuz.

Peki uygulama Nasıl çalışıyor?

Seek adı da verilen bu topluluk uygulaması iNaturalist üzerinde vahşi yaşam gözlemlerden toplanan mevcut verileri işleyerek analizlerde kullanılabilir hale getiriyor.

Seek uygulamasıyla birlikte yapay zeka – sosyal ağ algoritmaları da işlenebilir oluyor.Uygulamayı bir defa indirdiğinizde size daha önce data merkezine yüklenen görseller üzerinden faydalı ve en doğru tahminleri sunuyor.Bu boyutuyla bir yerde kulağınıza çalınan şarkıyı bulmak için kullandığınız Shazam uygulamasının farklı ama daha faydalı bir şekli olduğunu da kanıtlıyor.

Şu an 30.000 Farklı türü tanıyabiliyor

Ayrıca uygulama yüklenen resimleri en yakın eşleşmeyle tanımlayarak wikipedia‘dan kısa ama etkileyici de bir tanımlama metni atıyor.

Hali hazırda 30.000 farklı canlı türünü algılayabildiğini açıklayan Uygulamanın geliştirici ekibi lideri Scott Loarie ; ”Mevcut tanımlı Türlerimizi , modellememizi geliştirebilmemizin tek yolu daha fazla veri elde etmektir ve bunu yapmak içinde doğada resim çekmeyi selfie’ye yeğleyen daha fazla insana ihtiyacımız var…”

Uygulamayı appstore üzerinden akıllı cihazınıza indirmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz.Google play store için de bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Mimari yapı türleri ve bu türlere dair örneklerin de detaylandırılabileceği uygulamaları da buradan paylaşacağız.Çevrecilerin aşık olacağı bu uygulama hakkında ne düşünüyor sunuz?

Devamını oku

Makale

Google Türk mimarlarını beğenmiyor mu? İşte kanıtları..

Güncelleme:

Tarih:

Google ve mimarlık arasındaki ilişkiyi anlatan bir kaç örneği dil sorunsalı üzerinden giderek örnekledik.Detaylar için haberimizi okumaya devam edin..

Google belki de son 20 yılın en büyük mimarı, en büyük sanat tarihçisi, en iyi doktoru vs..Hemen herşeyi ona soruyoruz ve bize saniyenin onda biri sürede zaman zaman binlerce zaman zaman milyonlarca sonucu sıralıyor.

Google ve mimarlık arasındaki ilişki de biz mimarlar için proje çizmekten / kontrol etmekten pek vakit bulamadığımız gerçeğinin yanında yine en büyük faydalanıcılarından biriyiz..

Özellikle de ilham alacak fikirleri ,  tasarım örnekleri ve dünyadan mimarlık haberlerini takip edip bunlar doğrultusunda mesleki vizyonumuzu artırabilmek amacıyla hemen hepimiz fazlasıyla faydalanırız.

Ancak arama sonuçları konusunda her zaman adaletli davranmaya kendi için özel olarak geliştirilen yapay zeka ile devam eden google diller konusunda farklı sonuçlar verebiliyor.Bu da bir dilin en yaygın kullanımı ve kullanılan bu yaygın dilin internet ortamında ne derece farklı kullanımlarda olduğuyla ilgili aslında google ‘ın bir suçu günahı yok.

Örneğin görsel arama kısmına mimarlık yazdığımızda aşağıdaki 4 anahtar kelime önerisi ve ilk 8 resim oldukça soyut ve bir o kadar kavramsal..

Oysa aynı kelimeyi ingilizce yazdığımızda aldığımız sonuç çok çok daha göze hitap eden ve oldukça zarif , hemen her türden mimari yapıyı örnekler türde..

Anahtar kelime önerilerine baktığımızda yani arama satırının hemen altındaki yeşilimsi kısımda etiket kutuları oldukça çeşitli ve ekrana sığmadığından kaydır tuşu bile var..

Deneyimize devam ediyoruz..Bu defa mimari tasarım yazıp arat yapıyoruz..Ortaya çıkan arama sonuçları da yine pek iç açıcı değil ve oldukça itici hatta çok kalitesiz bir kaç render ve berbat bir mimari maket ile yine yurtdışından mimari yapı resmi görünmekte..

Aynı kelime grubunun ingilizcesini yazdığımızda daha kavramsal, farklı yapı grubu ve tiplerini içeren önerileri görmekteyiz.

Bu arada anahtar kelime önerilerine de dikkat etmişsinizdir.

Google ve mimarlık arasındaki ilişki üzerinden yürüyecek olursak google doodle bilmeyenimiz yoktur.Hatta bugün ne olmuş? diye doodle konusu için doodle’ye tıkladığımız da çok olmuştur.

Doodle günün anlam ve önemine yönelik google geliştiricileri tarafından arama ekranına yerleştirilen farklılaştırılmış – özelleştirilmiş bir logo anlamına gelir.

Siz de benzer sorunları yaşıyor musunuz? Eğer yaşıyorsanız, aradığınız şeyi doğru yazdığınızdan emin olun ve google translate üzerinden farklı farklı diller ile aramaya devam edin.Mutlaka aradığınızı bulacaksınız.Arayan belasını da mevlasını da bulur demiş büyükler 🙂

Google ve mimarlık arasındaki ilişkiyi anlatan ve dil üzerinden yola çıkarak yorumladığımız bu yazı hakkında ne düşünüyor sunuz?

Devamını oku