Sosyal medya'da takip edin!
X

Teknoloji

Plastik atıkları oyuncağa dönüştüren akıllı çöp kutusu geliştirildi

Güncelleme:

Tarih:

Milan Tasarım Haftası etkinlikleri kapsamında sıra dışı yenilikçi akıllı teknoloji ürünü tasarımların da boy gösterdiğini böylelikle görüyoruz.

Akıllı çöp kutusu tasarımıyla 2018 Milan Tasarım Haftasında boy gösteren yüksek sürdürülebilirlik abidesi ürün taşınabilir olmasıyla da öne çıkıyor.

Trashpresso, taşınabilir ve güneş enerjisiyle çalışan aynı zamanda atıkları dekoratif mimari fayanslar haline getiren bir dönüşüm tesisi projesidir.

Sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji kaynaklarını tek başına kullanmasıyla dikkat çeken proje Milan Tasarım Haftası 2018’de plastik kirliliğinin önüne geçmek adına yapılan bir fütüristik tekno girişim olarak öne çıkıyor.

Miniwiz imzası taşıyan proje, yakın bir gelecekte şehirlerde alışageldiğimiz çöp tenekelerine farklı ve akıllı çözümler yükleyerek sosyal sorumluluk boyutunu dikkat çekici boyutlara taşıyabilir.

Akıllı çöp kutusu Dünya’nın dört bir yanını dolaşacak

Trashpresso’nun saatte 50 kilograma kadar atık toplayabilme yeteneği ile Pekin, Londra ve Çin’in Tibet bölgesindeki insanları fazlasıyla etkilediği açıklanıyor.

Aynı zamanda sıfır karbon ayak izi bırakır, çünkü kullandığı her litre, filtrasyonun üç aşamasından geri döndürülür: kuvars kum filtresi, ultrafiltrasyon adı verilen özel bir kurutma sistemi ve ters ozmoz diye adlandırılan yüksek eleminasyon seçeneği…

İtalya’nın yanı sıra bir sonraki durağı 2018’in ikinci üç aylık dönemindeki kuzey Amerika‘yı içeriyor. Ancak bu akıllı çöp kutusu, 15 Nisan’dan 22’ye kadar 2018 Milan Tasarım Haftası Etkinliklerinde yer almaya devam edecek.

Akıllı çöp kutusu hakkında ne düşünüyor sunuz?

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Makale

Mimarlıkta Duyuların Rolü

Güncelleme:

Tarih:

Mimari Tasarım Araç ve Teknolojilerinde Duyuların Rolü ve Mekansal Deneyim 

Mimarlıkta Duyuların Rolü zihninde kurguladığı bazı mekanları insanlara aktarırken bir çok teknolojik ve geleneksel araç kullanmaktadır. Bu araçların bazılarında iki boyutta aktarımlar vardır ve bunlar noktaların birleşmesiyle oluşur.Ancak hacim dediğimiz olgu ise mekanların çizgiler ve üçüncü boyuttaki aktarımlarla desteklenmek zorundadır.Bunun aktarımda da bir düşünceyi yapay yollarla aktarmakta eskizler ve teknolojik bazı programlara sıkça başvurulmaktadır.

Bundan öte ise mekanın aslında duyularlada aktarılması gerektiği gerçeğidir.Duyularla aktarılan yani mekanın gerçekte hissettiğimiz ile kağıtlar üzerinde hissettiklerimiz arasında farklar vardır.Mekansal aktarımlarda durağanlığı bozmak mekanda bambaşka etkiler yaratır.Rehlp’in bu mekansal aktarımı yedi basamakta incelediği görülmektedir.Varoluşçu dışındalıkla tabir ettiği duyumların yanında en çok dikkat çeken varoluşçu içindeliktir.”Yere karşı ilgi,empati ve duygusal bağlılık gerektiren kısıtlı olarak bir yeri algılama çabası” ile tanımlar varoluşçu içindeliği mekanın deneyiminde bahsederken.

Mekansal deneyimi aktarırken kalem ,cetvel,bilgisayar gibi araçlar kullanılırken aynı zaman da temsil teknolojisi olarak da bu araçlarla oluşturulan eskiz,plan,perspektif gibi nesnelerin geometri bilgisini aktarır.İnsan bu çalışmaları yaparken el göz zihin üçlüsüyle davranır ve bu davranışın en güzel deneyimi eskiz yapmaktır.Fikrin kağıda dökülmesinde en önemli teknolojik temsil aracıdır.Her ne kadar bilgisayar teknolojisinde mekanların boyutlarını aktarmayı kullanabilsek de mekanın doğru algısı insan gözüyle daha farklıdır ve duyuların tanımladığı eskiz ile bambaşkadır. Analog temsil yöntemlerinde mekanlar bazı arayüzler ile kutunun içine yerleştirilir ve iki boyuta indirgenir.Bunun zenginliği içinde aynı zamanda üç boyut ile ilişki kurulmalıdır.Mekanın hareket ve zaman ile algılanması mekansal deneyim açısından çok başkadır.

Mimari tasarım eylemi geçmiş zamanlarda direk zanaat eylemi iken günümüzde birçok analog uygulamalarla aktarabileceğimiz bir eylem olması bizim mekan algımızdaki farkındalık açısından aynı etkitiyi vermemektedir. Yalnız ne kadar bu etkiyi vermese de mekanın denenebilir kılınmasındaki önemli rolünde göz ardı edilmemelidir.

Devamını oku

Teknoloji

Yüzlerce mimarlık ve dekorasyon dergisini ücretsiz indirin

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık ve dekorasyon dergileri gündemi takip etmek, trendleri yakalamak ve yeni şeylerden haberdar olabilmeniz adına son derece faydalı yayın araçlarıdır.

Türkiye’de saygın mimarlık dergileri ve tasarım yayınları mevcut.Bunları tek tek satın almaya kalksanız ortalama fiyatı 15 TL’den hesap ettiğinizde 5 tanesi 75 lira eder. Türk Telekom‘un müşterilerine özel olarak sunduğu e-dergi uygulaması sayesinde hiçbirine para ödemeden akıllı cihazınızdan bu dergilere ulaşabileceksiniz.

Ancak bazı ufak koşullar bulunmakta..

Mimarlık ve dekorasyon dergileri tek bir mobil uygulamada

E-dergi uygulamasından hiçbir ücret ödemeden faydalanmanızın tek yolu Türk Telekom Müşterisi olmak.Ya da aylık 13.95 TL’lik fiyatı gözden çıkarmanız. Sadece mimarlık ve dekorasyon dergileri de yok. Moda, sağlık ve spor gibi farklı kategorilerden yayınlara da ücretsiz ulaşabiliyorsunuz.

Şimdi uygulamayı indirerek kendi dijital dergiliğinizi oluşturmak için Google Play Store ya da AppStore üzerinden uygulamayı indirerek hemen kayıt oluşturabilirsiniz.

İlave ve son bir not olarak dergileri indirmek için internet kotanızdan harcamıyorsunuz.

Devamını oku
ReklamReklam