Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Mimarlar Odasına kayıt olmak zorunlu mudur?

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlar Odasına kayıt olmak ve diğer meslek odalarının yürürlükteki imar yönetmeliğine göre değerlendirmesi haberimizde..

Mimarlar Odası, ilgili yasalar gereği mesleki hakların korunması odaklı bir meslek kuruluşudur.Peki proje çizimi ve ruhsat gibi konularda mimarlar odasına kayıt olmak zorunlu mudur?

Mimarlar Odasına kayıt olmak için istenen evraklar çok basittir.Odaya kayıt olmak için diplomanız, senelik aidat ücreti makbuzu ödemeniz yeterlidir.

Proje çizimi yapabilmek için meslek odalarına kayıt olma zorunluluğu bulunuyor mu?

Proje çizimi derken elbette çizim yapmak değil ruhsata imza atmaktan bahsediyorum.Ancak bazı idareler oda sicil kayıt belgelerini istememekte ısrar ediyor.Bu yasal olmasa da pek bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Lakin şöyle bir madde var Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde;

MADDE 57/18 Proje müellifliği ve yapım işlerinin denetimine dair fenni mesuliyet üstlenen mimarların ve mühendislerin, 27/1/1954 tarihli ve 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu uyarınca, ilgili meslek odasına kayıtlı olmaları, büro tescillerini yaptırmaları gerekir.

Bu maddeden ruhsata imza atacak teknik kişilerin odaya kayıt olmaları zorunludur deniliyor.Büro tescilleri her yıl İlgili odalar tarafından yenilenir.Senelik çok yüksek olmayan (200 TL – 250 TL bandında bir üyelik ücreti söz konusu) bedellerle üyelikleri yenilemeleri istenir.

Bu ödenen bedel karşılığında meslek odaları gerekli mercilere süresi dolan üyeler için bildirimler gönderir, arşiv kayıtlarını tutar mesleki denetim hizmeti verir..Mesleki denetim konusuna birazdan değineceğiz..

MADDE 57/19 İlgili meslek odaları, hakkında süreli veya süresiz kısıtlılığı bulunan veya üyeliği sona eren üyelerini derhal elektronik ortamda ve yazı ile merkez yapı denetim komisyonu ile bütün ilgili yerlere ve kuruluşlara bildirir.

MADDE 57/20 İdare yapı ruhsatı düzenleme aşamasında her proje için, proje müelliflerinden, fenni mesullerden ve fen adamlarından, şantiye şefleri ile yapı müteahhitlerinden mevzuata aykırı uygulama sebebiyle süreli veya süresiz olarak mesleki faaliyet haklarının kısıtlı olmadığına ilişkin Ek-1 ve Ek-8’de yer alan sicil durum taahhütnamesini ister. Gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilen mimar ve mühendislerin işlemleri tazmin ve hukuki sorumluluğu kendilerine ait olmak üzere iptal edilir ve bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulur.

Sahte beyan verenler hakkında suç duyurusunda bulunulacağı hükmünden de anlaşılacağı üzere meslek odalarının vereceği mesleki kısıtlama cezaları ya da herhangi bir kısıt bulunmadığına dair sicil durum taahhütleri nedeniyle proje müellifleri odaya bir nevi bağımlıdır.Odaya proje onaylatma zorunluluğu hakkında aşağıdaki konuya devam ediniz.

Projeyi meslek odalarına onaylatma zorunluluğu var mıdır?

İmar Yönetmeliği’nin 57. maddesinde çok açık şekilde belirtilen husus henüz meslek odaları ve özellikle de mimarlar odası tarafından hiç uygulanmıyor;

MADDE 57/21 Etüt ve projeler; idare ve ilgili kanunlarında açıkça belirtilen yetkili kuruluşlar dışında meslek odaları dâhil başka bir kurum veya kuruluşun vize veya onayına tabi tutulamaz, tutulması istenemez. Vize veya onay yaptırılmaması ve benzeri nedenlerle müellifler veya bunlara ait kuruluşların büro tescilleri iptal edilemez veya yenilenmesi hiçbir şekilde geciktirilemez. Müelliflerden bu hükmü ortadan kaldıracak şekilde taahhütname talep edilemez.

Müelliflerden taahhüt alan mimarlar odası şubeleri de var, halen proje onaylatma zorunluluğu yapan meslek odaları da var..

Bu konuda yapacak bir şey malesef yok.Odalar yukarıdaki maddelerde de belirttiğim üzere müellifler için çok büyük öneme sahip.Hakların korunması, taahhütname ve sicil belgelerinin verilmesi hususunda Mimarlar Odası gibi meslek odası kuruluşlarının yanında bulunmakta fayda var.

Her proje için tasdik ücreti olarak 300 TL alınması konusu da bize gelen şikayet maillerinde olsun, sosyal medya üzerinde pek çok platform ve grupta olsun hep dile getiriliyor.1000 metrekare proje için de aynı fiyat, 100 metrekare proje için de aynı harç ödenmek durumunda bırakılıyor.

Kamu yapılarının proje müellifleri meslek odasına kayıtlı olmak zorunda mıdır?

Gelelim bir diğer önemli hususa..Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan mimar – mühendislerin odaya üye olma zorunluluğu bulunmasına karşın, projeyi çizenlerin bu zorunluluğu bulunmuyor.Aşağıdaki maddede bu açık şekilde ifade edilmektedir;

MADDE 57/24 Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olup, bu kurum ve kuruluşlara ait projeleri yapan ve 17/6/1938 tarihli ve 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanun uyarınca mühendislik ve mimarlık hizmeti verme ehliyetine sahip mimar ve mühendisler, meslek odasına kayıt ve büro tescili hakkındaki yükümlülüklere tabi değildir.

Mimarlar Odasına kayıt olmak ve diğer meslek odaları hakkında kayıt işlemleri, proje tasdik tartışmaları ve harçları ile sicil durum taahhüt belgeleri gibi konuları bu yazımızda imar mevzuatı ışığında sizlerle paylaştık.

Bu ve benzeri faydalı makaleleri kaçırmamak için sitenin alt kısmında yer alan üyelik sayfası üzerinden ücretsiz e-bülten abonelik formunu doldurarak yeni yazılardan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Meslek odalarına kayıt olmak hakkında ne düşünüyor sunuz?

Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. mehmet

    31/07/2018 paylaşım zamanı 14:30

    İstanbul Mimarlar odası mimarların hakları konusunda hiç bir çalışma yapmadığı gibi abuk sabuk isteklerle odanın yollarını aşındırıyor bize. Proje onayı adı altında binlerce lira paramı aldılar. Ne şartlar altında çalıştığımızın farkında değiller ya da oralı olmuyorlar. Her yer merdiven altı mimarlık ofisleriyle dolmuş mimarların adı imzacıya çıkmışken bizim haklarımıza koruyacaklarına resmen çoluk çocuğumuzun rızkını kesip kendi konforlarına harcıyorlar. Siyasi bütün meselelerde ahkam kesen Mimarlar Odası nedense mimarların piyasa şartlarından bahsetmiyor, rapor yayınlamıyor, iyileştirmek için hiç bir yerle müzakere, görüşme, talep, şikayeti dahi yok.. Mimarlar Odası yeter artık düş artık mimarların yakasından.

Bir Cevap Yazın

Faydalı bilgiler

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Uzun bir yolculuğa çıkmak genellikle insanların gözünü çok korkutabilmektedir. Dünya turuna çıkmadan önce kişiler bu konu üzerinde çok fazla olasılıkları düşünürler. Bu yazımızda dünya turuna çıkmayı planlayan kişilere faydalı olacak önerilerde bulunacağız. Dünya turuna çıkarken ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim? Dünya turu tehlikeli mi? Tek başıma bu yolu aşabilecek miyim sorularına bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Gerekli olan Tüm Evraklarınızı Toplayın ve Sanal Ortamda Yedekleme Yapın!

Uzun bir yolculuğa çıkmadan ilk olarak pasaportunuzu, diplomanızı, vesikalığınızı ve biyometrik fotoğraflarınızı varsa da işinize yarabileceğini düşündüğünüz kimlik kartlarıyla beraber gerekli olan diğer evraklarınızın kopyalarını ve sanal ortamda ise yedeklerini almalısınız.

Karşılaşacağınız Farklı Sorun ve Gerekli olan İşler için Bir Yakınınıza Vekâlet verin!

Vekâlet vermeniz şart değil fakat vekâlet verdiğiniz de olası bir durum olduğu zaman işleriniz çok daha kolaylaşır. Yurtdışına çıktığınız zaman vekâlet düzenlemesi ile uğraşmak zorunda kalmadan, giderken vekâleti çıkarıp vermeniz daha mantıklı olacaktır. Yaşadığınız yeri terk etmeden önce güvendiğiniz birine vekâleti mutlaka vermelisiniz.

Üstünüze Fatura varsa Kapatmayı Unutmayın!

Yurtdışından eve döndüğünüz zaman birikmiş onca borçla karşılaşmamanız için faturasını ödemiş olduğunuz şeyleri mutlaka kapattırın. Bunun dışında yolda olduğunuz zaman boyunca kullanmayacağınız şeyleri de dondurmanız ya da iptal ettirmeniz yolculuğunuz için tasarruf yapmanızı sağlayacak.

Yakınlarınızla Kolay İletişim Kurabileceğiniz Sosyal Medya Ağları Kullanın!

Sosyal medyayı kullanmak istemiyor ya da sevmiyor olma ihtimaliniz yüksek. Aktif olarak kullanamayacak olsanız bile yakınlarınızla yurtdışına çıktığınız zaman kolay bir şekilde sesli ve görüntülü arama yapacağınız hesabınızın olması sizin için yararlı olacaktır.

Yanınıza Aldıklarınıza Dikkat Edin!

Gittiğiniz her ülkenin farklı kuralları bulunmakta. Ülkeye giriş yaparken ülkenin şartlarını da gözden geçirmeyi unutmayın. Yanınızda sizin zararsız olduğunu düşündüğünüz bir şey olabilir fakat ülke tarafından kabul edilmeyebilir. Bu konuda bazı ülkeler oldukça çok hassas davranmakta. Sınırda bir sorun yaşamamanız için bunu mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Birlikte Çalışır Mı?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Birlikte Çalışır Mı?

Bir yapının iki ana tasarımcısı mimar ve inşaat mühendisi; Her iki meslek de yapının yürütülmesi ve inşasına ayrılmaz.

Sorumlulukları çoğu zaman üst üste gelir. Mimar, müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için bir alan tasarlayacak ve bir binanın iç ve dış mekanı için planlar tasarlayacak. Mimar, binanın bina sakinleri için güvenli olduğu nihayetinde sorumlu olduğu için, yapının tüm uygun bina kurallarını karşıladığından emin olmak için bir inşaat mühendisi ile yakın bir şekilde çalışacaktır. İnşaat mühendisi ayrıca uygun yapısal malzemeleri önerebilir ve / veya seçebilir ve ihtiyaç duyacağı sıhhi tesisat, elektrik, ısıtma, havalandırma ve havalandırma sistemlerini belirlemeye yardımcı olabilir.

Mimar Öğrenciler İçin İyi Bir Tavsiye Nedir?

Mimarlık okulu çok titizdir ve okul yıllarında çok fazla yaşama sahip olmazsınız. Projeler, düşündüğünüzden daha uzun sürüyor – tahmin ettiğinizden iki veya üç kat daha fazla. İlk birkaç yıl boyunca, işiniz elle yapılacaktır (el modelleme ve el çizimi). Her şeyi çizin ve her gün, olabildiğince fazla çizmek önemlidir. Bu uzun vadede size yardımcı olacaktır. Daha sonraki yıllarda bilgisayar modellemesi tanıtılacak. Nasıl iyi işleneceğini öğrenin; özgeçmişinize ve portföyünüze yerleştirebileceğiniz en yararlı şeylerden biridir.

Mümkün olduğu kadar çabuk iş tecrübesi elde etmeye çalışın. Çalışmak için mükemmel bir yer bir inşaat firmasındadır, çünkü tasarladığınız binalar hakkında çok şey öğreneceksiniz ve bu anlayışla çok daha iyi bir mimar olacaksınız. Stajlarınız sırasında yapabileceğiniz en iyi izlenimi verin – daha önce insanlarla ilişkiler / bağlantılar kurmaya başlamanız gerekir.

Sanat ve mimarlık alanı dışındaki etkiler için bir takdir geliştirmek. Dışsal bir bakış açısını deneyin ve tutun, zihninizi olasılıklara açmanıza ve kariyerinizi şekillendirmenize yardımcı olacaktır.

Mimar Olmak Nasıl Bir Şey?

Mimar olmak çok zor ve rekabetçi olabilir. Üniversite bilmeniz gereken her şeyi size öğretmez, ancak yaratıcı yeteneklerinizi geliştirir ve zihninizi yeni fikirlere açar.

Sahada çalışmaya başladığınızda, işin ve mimarlığın teknik yönlerini öğreneceksiniz. Ayrıca müteahhitler, mühendisler ve müşteriler ile yararlı bağlantılar ve ilişkiler geliştireceksiniz. Mimarların çoğu için mimarlık yapmak, kendi başına tasarım yapmak değil, projeleri koordine etmek, tasarım problemlerini çözmek ve inşaatın ayrıntılarını denetlemekle ilgilidir. Bütün bunlar bazen sıradan ve sönük olmayan görevler başarılı bir tasarıma yol açacaktır.

Zamanla, ya tasarım yönünü ya da işin teknik yönünü tercih edebilir ve diğeri üzerinde yapabilmek için doğru olabilir. Kariyerinizde aldığınız yön, tipik günün nasıl bir şey olacağını belirleyecektir.

Mimari tasarım, bir binanın tasarımına, 3 boyutlu modellerin, eskizlerin, kazımaların vb. Kullanımına odaklanır. Teknik tasarım, bir projenin inşaat, dokümantasyon ve detaylarına odaklanır. Ayrıca mimarlığın iş alanı da var ve resmin o tarafını tercih ederseniz bulup, proje yöneticisi olabilirsiniz. Mümkünse, bir mimarlık bürosunda biraz zaman geçirmek için bir fırsat yakalamaya çalışın. İnsanların yaptıklarını beğenip beğenmediğinizi, onlarla sohbet etmeyi ve kiminle çalışmak istediğinizin bir türü olup olmadıklarını görün – bu bir mimar olmanın keyfini sürüp göremeyeceğinizin en iyi göstergesi.

Devamını oku
ReklamReklam