Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Etkileyici bir portfolyo nasıl hazırlanır? (Mimari portfolyo örnekleri)

Güncelleme:

Tarih:

Evet çok zahmetli, bir o kadar da emek gerektirir; işte portfolyo örnekleri ve portfolyo hazırlamak hakkında önemli bilgiler haberimizde..

Portfolyo örnekleri pdf formatında ya da online şekilde olabilmekte.Peki iyi bir portfolyonun sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Bu yazımızda mimari portfolyo örnekleri üzerinden sizi en iyi sonuca ulaştırabilecek teknik ve yöntemleri paylaşacağız.Ayrıca mimari portfolyo örnekleri indirebilmeniz için çok sayıda pdf dosyasını da bu yazıda bulacaksınız.

Portfolyo örnekleri grafik tasarım alanına girse de kendinizi pazarlamanın daha iyi bir yolu henüz icat edilmedi.O nedenle bu yazıda anlatılacakları uyguladığınızda son derece etkileyici portfolyo örnekleri artık sizin olacak.

Ama indirebileceğiniz portfolyo örneklerini sunmadan önce portfolyo tasarımında dikkat edilmesi gereken 10 şeyi de sizlerle paylaşmakta fayda var;

10.) Esnek, cüretkar ve cesaretli baskı boyutlarını tercih edin..

Normal kağıt ölçülerinde olmaması sizin farklı olduğunuzu hissettirir.Portfolyonun kapak ve boyutları her yerde olmayan ölçülerde olmalıdır.Bu özel bir çalışma olduğunu yansıtır.Örneğin ben yıllarca 25 x 25 cm kullandım..

9.) Portfolyoda Özgeçmiş CV bilgilerinizi timeline mantığında servis edin

Bilgilerin kronolojik sıraya göre servis edilmesi okuyucuyu sıkmaz ve güncel halinize hangi merhaleleri aşarak geldiğinizi en güzel şekilde ıspatlar..Ayrıca CV kısmında mutlaka diğer teknik bilgilere de değinmelisiniz.

8.) Hep en iyileri seçtiğinizden emin olun..

Kariyerinizin tüm çalışmalarını bu seçkide yer vermeye zorunlu değilsiniz.Dolayısı ile en fazla talep gören çalışmalarınızı vurgulamaktan kaçınmayın.

7.) Abartılı görsellere ve gösterişe fazla odaklanmayın

Tabii ki az, çoktur..

6.) Teknik çizimleri allayıp pullayarak mutlaka yerleştirin..

Teknikten uzak görsellik, sadece resimlerdir.Resimlerde bile teknik ve belirli kaidelere göre hazırlıklar yapıldığı düşünüldüğünde mimari portfolyo örneklerinin teknik detaylardan yoksun olması oldukça absürt olurdu.

Detay çizimleri ve ifade tekniğinizi vurgulamak portfolyolarda öne çıkmanızı sağlayacaktır.

5.) Yazı tipi, fontu, anlaşılabilirlik dikkat edilmesi gereken başlıca kurallardandır

Karmaşanın kargaşasına izin vermeyin..Yani anlaşılır olun, bunu görsellerin hafifletici etkisiyle yaptığınızda işiniz gerçekten daha kolay olacak.

4.) Farklı türlerden üretimlerinize yer vermeyi unutmayın

Maketler, mimari fotoğrafçılık çalışmalarınız, el çizimleriniz, persfektifleriniz bu portfolyoyu daha başarılı yapacak.

3.) Oran, orantı ve belirli bir konsept doğrultusunda çalışmaya özen gösterin

Bunu her sayfaya yerleştireceğiniz bir yan kenar bandı, kişisel logunuz, bir yazı tipi ya da fotoğrafınız ile bile yapabilirsiniz.

2.) Boşluklardan korkmayın, her yeri grafiklerle doldurmak zorunda değilsiniz..

1.) Grafiklerle ve çizimlerle bütünleşebilen renkler kullanın

İçerikleriniz ile görsel anlatım birbirini severse portfolyonuzu eline alan da bu durumun farkına varacaktır.Dolayısı ile bu görsel anlatımın daha lezzetli olmasına neden olacak.

Mimari portfolyo örnekleri pdf indir

16 Adet pdf formatında Mimari portfolyo örneklerini pdf olarak indirin ve inceleyin; Bilgisayarınıza indirmek için şu bağlantıyı tıklayın; Mimari portfolyo örnekleri (not:Yandex disk’e kaydettiğimiz bu pdf dosyaları zip dosyasının içerisinde yer almakta olup zip parolası: mimarihaber.net ‘tir).Link çalışmaz ise lütfen yorum kısmında bildirin.

Ünlü Mimarlar ve tasarım ofislerine göre iyi bir portfolyo neyi ifade ediyor?

Tasarımlarınızı ve dolayısı ile yeteneklerinizi yeterince pazarlamadan daha fazla kişiye ulaşabilmeniz neredeyse imkansızdır.Belirli bir çevreden öteye gidemezsiniz eğer doğru pazarlama taktiklerine sahip değilseniz.

İşte bu noktada ünlü tasarım ofisleri ve mimarlık firmalarının kurucuları için iyi bir portfolyo aşağıdaki özelliklere de sahip olabilmeli;

  • Portfolyolar havalı tasarımlar veya grafiklerle değil, ayakları yere basan, gerçekçi projeler içermeli
  • Portfolyo e-mail, digital transfer vs ile aktarılıyorsa kesinlikle battal yükte olmamalı
  • Güvendiğiniz bir ya da iki projenin sade ve temiz sunulmuş hali, fikir edinmek için yeterli, hatta daha etkili olacaktır
  • Rafine, kısa ve okunaklı; kişinin hayata ve mimariye bakış açısını doğru bir biçimde aktaran portfolyolar genellikle ilk tanışma fırsatını daha fazla yaratıyor
  • Başarılı bir portfolyo kişinin becerileri ve çalışmaları hakkında net, görsel bir ifadeye sahip olmalıdır

Portfolyo örnekleri pdf formatında indirerek ilham alabileceğiniz 20 etkileyici mimari portoflyo örnekleri haberimizde sizler için paylaştık.Bunlara ilave olarak aynı mantıkta ressam portfolyo örnekleri ve endüstriyel tasarım portfolyo örnekleri de yapılabilir.

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Faydalı bilgiler

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Uzun bir yolculuğa çıkmak genellikle insanların gözünü çok korkutabilmektedir. Dünya turuna çıkmadan önce kişiler bu konu üzerinde çok fazla olasılıkları düşünürler. Bu yazımızda dünya turuna çıkmayı planlayan kişilere faydalı olacak önerilerde bulunacağız. Dünya turuna çıkarken ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim? Dünya turu tehlikeli mi? Tek başıma bu yolu aşabilecek miyim sorularına bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Gerekli olan Tüm Evraklarınızı Toplayın ve Sanal Ortamda Yedekleme Yapın!

Uzun bir yolculuğa çıkmadan ilk olarak pasaportunuzu, diplomanızı, vesikalığınızı ve biyometrik fotoğraflarınızı varsa da işinize yarabileceğini düşündüğünüz kimlik kartlarıyla beraber gerekli olan diğer evraklarınızın kopyalarını ve sanal ortamda ise yedeklerini almalısınız.

Karşılaşacağınız Farklı Sorun ve Gerekli olan İşler için Bir Yakınınıza Vekâlet verin!

Vekâlet vermeniz şart değil fakat vekâlet verdiğiniz de olası bir durum olduğu zaman işleriniz çok daha kolaylaşır. Yurtdışına çıktığınız zaman vekâlet düzenlemesi ile uğraşmak zorunda kalmadan, giderken vekâleti çıkarıp vermeniz daha mantıklı olacaktır. Yaşadığınız yeri terk etmeden önce güvendiğiniz birine vekâleti mutlaka vermelisiniz.

Üstünüze Fatura varsa Kapatmayı Unutmayın!

Yurtdışından eve döndüğünüz zaman birikmiş onca borçla karşılaşmamanız için faturasını ödemiş olduğunuz şeyleri mutlaka kapattırın. Bunun dışında yolda olduğunuz zaman boyunca kullanmayacağınız şeyleri de dondurmanız ya da iptal ettirmeniz yolculuğunuz için tasarruf yapmanızı sağlayacak.

Yakınlarınızla Kolay İletişim Kurabileceğiniz Sosyal Medya Ağları Kullanın!

Sosyal medyayı kullanmak istemiyor ya da sevmiyor olma ihtimaliniz yüksek. Aktif olarak kullanamayacak olsanız bile yakınlarınızla yurtdışına çıktığınız zaman kolay bir şekilde sesli ve görüntülü arama yapacağınız hesabınızın olması sizin için yararlı olacaktır.

Yanınıza Aldıklarınıza Dikkat Edin!

Gittiğiniz her ülkenin farklı kuralları bulunmakta. Ülkeye giriş yaparken ülkenin şartlarını da gözden geçirmeyi unutmayın. Yanınızda sizin zararsız olduğunu düşündüğünüz bir şey olabilir fakat ülke tarafından kabul edilmeyebilir. Bu konuda bazı ülkeler oldukça çok hassas davranmakta. Sınırda bir sorun yaşamamanız için bunu mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Birlikte Çalışır Mı?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Birlikte Çalışır Mı?

Bir yapının iki ana tasarımcısı mimar ve inşaat mühendisi; Her iki meslek de yapının yürütülmesi ve inşasına ayrılmaz.

Sorumlulukları çoğu zaman üst üste gelir. Mimar, müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için bir alan tasarlayacak ve bir binanın iç ve dış mekanı için planlar tasarlayacak. Mimar, binanın bina sakinleri için güvenli olduğu nihayetinde sorumlu olduğu için, yapının tüm uygun bina kurallarını karşıladığından emin olmak için bir inşaat mühendisi ile yakın bir şekilde çalışacaktır. İnşaat mühendisi ayrıca uygun yapısal malzemeleri önerebilir ve / veya seçebilir ve ihtiyaç duyacağı sıhhi tesisat, elektrik, ısıtma, havalandırma ve havalandırma sistemlerini belirlemeye yardımcı olabilir.

Mimar Öğrenciler İçin İyi Bir Tavsiye Nedir?

Mimarlık okulu çok titizdir ve okul yıllarında çok fazla yaşama sahip olmazsınız. Projeler, düşündüğünüzden daha uzun sürüyor – tahmin ettiğinizden iki veya üç kat daha fazla. İlk birkaç yıl boyunca, işiniz elle yapılacaktır (el modelleme ve el çizimi). Her şeyi çizin ve her gün, olabildiğince fazla çizmek önemlidir. Bu uzun vadede size yardımcı olacaktır. Daha sonraki yıllarda bilgisayar modellemesi tanıtılacak. Nasıl iyi işleneceğini öğrenin; özgeçmişinize ve portföyünüze yerleştirebileceğiniz en yararlı şeylerden biridir.

Mümkün olduğu kadar çabuk iş tecrübesi elde etmeye çalışın. Çalışmak için mükemmel bir yer bir inşaat firmasındadır, çünkü tasarladığınız binalar hakkında çok şey öğreneceksiniz ve bu anlayışla çok daha iyi bir mimar olacaksınız. Stajlarınız sırasında yapabileceğiniz en iyi izlenimi verin – daha önce insanlarla ilişkiler / bağlantılar kurmaya başlamanız gerekir.

Sanat ve mimarlık alanı dışındaki etkiler için bir takdir geliştirmek. Dışsal bir bakış açısını deneyin ve tutun, zihninizi olasılıklara açmanıza ve kariyerinizi şekillendirmenize yardımcı olacaktır.

Mimar Olmak Nasıl Bir Şey?

Mimar olmak çok zor ve rekabetçi olabilir. Üniversite bilmeniz gereken her şeyi size öğretmez, ancak yaratıcı yeteneklerinizi geliştirir ve zihninizi yeni fikirlere açar.

Sahada çalışmaya başladığınızda, işin ve mimarlığın teknik yönlerini öğreneceksiniz. Ayrıca müteahhitler, mühendisler ve müşteriler ile yararlı bağlantılar ve ilişkiler geliştireceksiniz. Mimarların çoğu için mimarlık yapmak, kendi başına tasarım yapmak değil, projeleri koordine etmek, tasarım problemlerini çözmek ve inşaatın ayrıntılarını denetlemekle ilgilidir. Bütün bunlar bazen sıradan ve sönük olmayan görevler başarılı bir tasarıma yol açacaktır.

Zamanla, ya tasarım yönünü ya da işin teknik yönünü tercih edebilir ve diğeri üzerinde yapabilmek için doğru olabilir. Kariyerinizde aldığınız yön, tipik günün nasıl bir şey olacağını belirleyecektir.

Mimari tasarım, bir binanın tasarımına, 3 boyutlu modellerin, eskizlerin, kazımaların vb. Kullanımına odaklanır. Teknik tasarım, bir projenin inşaat, dokümantasyon ve detaylarına odaklanır. Ayrıca mimarlığın iş alanı da var ve resmin o tarafını tercih ederseniz bulup, proje yöneticisi olabilirsiniz. Mümkünse, bir mimarlık bürosunda biraz zaman geçirmek için bir fırsat yakalamaya çalışın. İnsanların yaptıklarını beğenip beğenmediğinizi, onlarla sohbet etmeyi ve kiminle çalışmak istediğinizin bir türü olup olmadıklarını görün – bu bir mimar olmanın keyfini sürüp göremeyeceğinizin en iyi göstergesi.

Devamını oku
ReklamReklam