Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Etkileyici bir portfolyo nasıl hazırlanır? (Mimari portfolyo örnekleri)

Güncelleme:

Tarih:

Evet çok zahmetli, bir o kadar da emek gerektirir; işte portfolyo örnekleri ve portfolyo hazırlamak hakkında önemli bilgiler haberimizde..

Portfolyo örnekleri pdf formatında ya da online şekilde olabilmekte.Peki iyi bir portfolyonun sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Bu yazımızda mimari portfolyo örnekleri üzerinden sizi en iyi sonuca ulaştırabilecek teknik ve yöntemleri paylaşacağız.Ayrıca mimari portfolyo örnekleri indirebilmeniz için çok sayıda pdf dosyasını da bu yazıda bulacaksınız.

Portfolyo örnekleri grafik tasarım alanına girse de kendinizi pazarlamanın daha iyi bir yolu henüz icat edilmedi.O nedenle bu yazıda anlatılacakları uyguladığınızda son derece etkileyici portfolyo örnekleri artık sizin olacak.

Ama indirebileceğiniz portfolyo örneklerini sunmadan önce portfolyo tasarımında dikkat edilmesi gereken 10 şeyi de sizlerle paylaşmakta fayda var;

10.) Esnek, cüretkar ve cesaretli baskı boyutlarını tercih edin..

Normal kağıt ölçülerinde olmaması sizin farklı olduğunuzu hissettirir.Portfolyonun kapak ve boyutları her yerde olmayan ölçülerde olmalıdır.Bu özel bir çalışma olduğunu yansıtır.Örneğin ben yıllarca 25 x 25 cm kullandım..

9.) Portfolyoda Özgeçmiş CV bilgilerinizi timeline mantığında servis edin

Bilgilerin kronolojik sıraya göre servis edilmesi okuyucuyu sıkmaz ve güncel halinize hangi merhaleleri aşarak geldiğinizi en güzel şekilde ıspatlar..Ayrıca CV kısmında mutlaka diğer teknik bilgilere de değinmelisiniz.

8.) Hep en iyileri seçtiğinizden emin olun..

Kariyerinizin tüm çalışmalarını bu seçkide yer vermeye zorunlu değilsiniz.Dolayısı ile en fazla talep gören çalışmalarınızı vurgulamaktan kaçınmayın.

7.) Abartılı görsellere ve gösterişe fazla odaklanmayın

Tabii ki az, çoktur..

6.) Teknik çizimleri allayıp pullayarak mutlaka yerleştirin..

Teknikten uzak görsellik, sadece resimlerdir.Resimlerde bile teknik ve belirli kaidelere göre hazırlıklar yapıldığı düşünüldüğünde mimari portfolyo örneklerinin teknik detaylardan yoksun olması oldukça absürt olurdu.

Detay çizimleri ve ifade tekniğinizi vurgulamak portfolyolarda öne çıkmanızı sağlayacaktır.

5.) Yazı tipi, fontu, anlaşılabilirlik dikkat edilmesi gereken başlıca kurallardandır

Karmaşanın kargaşasına izin vermeyin..Yani anlaşılır olun, bunu görsellerin hafifletici etkisiyle yaptığınızda işiniz gerçekten daha kolay olacak.

4.) Farklı türlerden üretimlerinize yer vermeyi unutmayın

Maketler, mimari fotoğrafçılık çalışmalarınız, el çizimleriniz, persfektifleriniz bu portfolyoyu daha başarılı yapacak.

3.) Oran, orantı ve belirli bir konsept doğrultusunda çalışmaya özen gösterin

Bunu her sayfaya yerleştireceğiniz bir yan kenar bandı, kişisel logunuz, bir yazı tipi ya da fotoğrafınız ile bile yapabilirsiniz.

2.) Boşluklardan korkmayın, her yeri grafiklerle doldurmak zorunda değilsiniz..

1.) Grafiklerle ve çizimlerle bütünleşebilen renkler kullanın

İçerikleriniz ile görsel anlatım birbirini severse portfolyonuzu eline alan da bu durumun farkına varacaktır.Dolayısı ile bu görsel anlatımın daha lezzetli olmasına neden olacak.

Mimari portfolyo örnekleri pdf indir

16 Adet pdf formatında Mimari portfolyo örneklerini pdf olarak indirin ve inceleyin; Bilgisayarınıza indirmek için şu bağlantıyı tıklayın; Mimari portfolyo örnekleri (not:Yandex disk’e kaydettiğimiz bu pdf dosyaları zip dosyasının içerisinde yer almakta olup zip parolası: mimarihaber.net ‘tir).Link çalışmaz ise lütfen yorum kısmında bildirin.

Ünlü Mimarlar ve tasarım ofislerine göre iyi bir portfolyo neyi ifade ediyor?

Tasarımlarınızı ve dolayısı ile yeteneklerinizi yeterince pazarlamadan daha fazla kişiye ulaşabilmeniz neredeyse imkansızdır.Belirli bir çevreden öteye gidemezsiniz eğer doğru pazarlama taktiklerine sahip değilseniz.

İşte bu noktada ünlü tasarım ofisleri ve mimarlık firmalarının kurucuları için iyi bir portfolyo aşağıdaki özelliklere de sahip olabilmeli;

  • Portfolyolar havalı tasarımlar veya grafiklerle değil, ayakları yere basan, gerçekçi projeler içermeli
  • Portfolyo e-mail, digital transfer vs ile aktarılıyorsa kesinlikle battal yükte olmamalı
  • Güvendiğiniz bir ya da iki projenin sade ve temiz sunulmuş hali, fikir edinmek için yeterli, hatta daha etkili olacaktır
  • Rafine, kısa ve okunaklı; kişinin hayata ve mimariye bakış açısını doğru bir biçimde aktaran portfolyolar genellikle ilk tanışma fırsatını daha fazla yaratıyor
  • Başarılı bir portfolyo kişinin becerileri ve çalışmaları hakkında net, görsel bir ifadeye sahip olmalıdır

Portfolyo örnekleri pdf formatında indirerek ilham alabileceğiniz 20 etkileyici mimari portoflyo örnekleri haberimizde sizler için paylaştık.Bunlara ilave olarak aynı mantıkta ressam portfolyo örnekleri ve endüstriyel tasarım portfolyo örnekleri de yapılabilir.

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Faydalı bilgiler

İslam mimarisi hakkında bilmeniz gereken faydalı bilgiler

Güncelleme:

Tarih:

İslam mimarisi nedir? İslam mimarisi hakkında kısa bilgiler paylaştığımız bu yazıda islam mimarlığının bir kültür ürünü olduğunu göreceksiniz.

İslam mimarisi parlak renkleri, zengin desenleriyle ve muhteşem simetrisiyle dünyanın dört bir yanında görenleri büyülüyor. Farklı kültürlerin senteziyle oluşan mimari eserlerin genel evrensel özellikleri var.

İslam mimarisinin önemli eserleri, genellikle Müslümanların fethettiği topraklarda bulunuyor. Cezayir, Irak, Mısır ve Avrupa’da ise İspanya, Portekiz, İtalya ve Malta gibi ülkelerde göz kamaştırıcı eserler yer alıyor.

Bırakılan eserler sadece Müslümanların ibadet yeri camiler değil. Bunun dışında saraylar, kamu binaları, mezarlarda bile mimarinin izleri görülüyor.

Dünyada en çok bilinen İslami eserler ise Hindistan’da bulunan Tac Mahal, İspanya’nın Granada şehrinde bulunan Alhambra ve Cordoba şehrinde yer alan Kurtuba Cami, Kudüs’teki Kubbet-üs Sahra’dır.

İslam mimarisi için Caminin yapıtaşları: Minareler

11. yüzyıldan beri birden çok minareli yapılar dikkat çekiyor. Bunun örnekleri olarak Mimar Sinan’ın eserleri gösterilebilir.

Küçük pencerelerden oluşan kuleye benzer bir yapılardır. Çoğu camide bulunan minareler, müezzinlerin halkı ibadete çağırması içindir.

Minarelerin üst kısımları genellikle oyma ile zengin bir şekilde dekore edilir. İslam’ın simgesel yapılarıdır.

Hz. Muhammed zamanında, ezan sesi caminin çevresindeki en yüksek çatıdan yapılıyordu.

Görkemli kubbeler 

Rönesans dönemi eserleri nasıl kendini belli ediyorsa, İslami eserler de kendini bir özelliğiyle ön plana çıkarıyor: kubbeleriyle…

İslam mimarisi için Caminin iç dekorasyonunda kendini gösteren kubbeler, karmaşık geometrik desenlerle hayranlık uyandırıyor.

Bu mimari unsurun ilk örneği Kubbet-üs Sahra’dır. 16. yüzyılda altınla kaplanmış ahşap ile dolduruldu.

Muhteşem işlemeli kemerler

İslam mimarisinin bir diğer demirbaşı ise kemerlerdir. Hem girişte hem de iç mekanlarda kendini gösterir.

At nalı şeklindeki kemerler Fas mimarisinin en karakteristik özelliklerinden.

Dekoratif ayrıntılar ve işlemeler

İslam mimarisinin belki de en dikkat çeken unsuru süsleridir. Çoğunlukla iç mekanlara girildiğinde mimari dekorasyon göz kamaştırır, yerli yabancı turistleri büyüler.

Kaligrafik süslemeler, mücevher benzeri fayanslarla İslam mimarisinin muhteşem ayrıntısıdır.

Bu yazımızda islam mimarisi hakkında faydalı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık.Müslüman topraklarında inşa edilen islam mimarlığı yapıları ve mimari eserleri incelendiğinde kültür faktörünün önemli yansımalarına da şahit olursunuz.

İslam mimarisi hakkında ne düşünüyor sunuz? Bu yazıda saymadığım ya da eksik kaldığını düşündüğünüz kısımlar neler? İslam mimarlığı sizce modern mimarinin önüne geçebilir mi?

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Mimari projelerde en fazla kullanılan mesleki tabirler ve anlamları

Güncelleme:

Tarih:

Mimari projelerde kullanılan bazı tabirler ve anlamlarını sizler için 20 maddede bir araya getirdik.

Mimari projeler ve tabirlerine ilişkin farklı kullanımlar ya da bazı alışkanlıklar elbette vardır belki ama burada listelediğimiz 20 maddelik listede yer alan tabirler sıklıkla kullanılan ya da mimari proje geliştirici değilseniz bile oldukça faydalı olacak nitelikte bilgilerdir.

İşte mimari projelerdeki tabirler ve anlamları;

20.) Kırmızı kot
Kırmızı kot, imar planında gösterilen yolun gerekli hesaplar yapıldıktan sonra kullanıma hazır halini ifade etmek için kullanılır.

19.) Açıklık
Yatay bir taşıyıcı yapı öğesinin dayanak noktaları arasındaki uzaklık; kiriş açıklığı; kirişin ankastre olduğu nokta ile boştaki ucu arasındaki uzaklık

18.) Sağır duvar
Pencere, kapı gibi boşluğu olmayan duvar

17.) Yaka
1. Çatıda, baca kenarında etek parçasını tutturmakta kullanılan maden (çinko,bakır vb.) şerit.
2. Oluğun, saçak kenarında örtü kaplamasına oturan ve boydan boya giden şerit halindeki parçası

16.) Akaç
1. birikmiş suları akıtmaya yarayan boru, oluk ve benzeri araç
2.temel düzeyindeki suları toplayıp yapıların uzağına akıtan yer altı su borusu.

15.) Çekme kat
Bir binanın son katı üzerine yapılan, cepheden geriye çekilmiş kat, teras katı

14.) Asansör yuvası
Asansörün ve karşı ağırlığın, içinde inip çıktıkları boşluk

13.) Yararlı alan
Bir binanın tümünün yada bir bölümünün, duvarları katılmaksızın hesaplanan kullanılabilir alan

12.) Boyunduruk
1. Ahşap veya çelik yapıda iki dikme arasına yatay olarak konulan ve böylece dikmelerin açılmasını yada yaklaşmasını önleyen ahşap yada çelik atkı.
2. Bir ahşap döşemenin kirişlerini birbirine bağlamak üzere aralarına yerleştirilen küçük kiriş parçalarından her biri.

11.) Alın duvarı
Bir beşik çatıda damlalık aşığının yanında giden duvar parçası.Alın duvarı merteklere dik doğrultudadır

10.) Göğüsleme
Bir aşığın veya ahşap kirişin yükünü alıp bir düşey taşıyıcıya ileten eğik basınç çubuğu.Çatıda göğüslemeler aşık açıklıklarını azalttıkları gibi çatının uzunluğu doğrultusunda rijitliği de sağlarlar

9.) İstikamet rölevesi
Belediyece verilen, plandaki yapılaşma doğrultusunu gösterir

8.) Konsol
1.Bir çıkmayı alttan destekleyen S şeklinde iki ters kıvrımlı taş destek.
2. Yalnızca bir yanındaki mesnet tarafından taşınan,diğer kısımları boşlukta olan yatay yapı öğesi; konsol kiriş, konsol döşeme

7.) Kör döşeme
Ahşap parke kaplamanın altına, düşük nitelikli tahtalarla yapılan ve kadronlara çakılan döşeme

6.) Mahal Listesi
Bir yapının çeşitli hacimlerini alan (m2 ), çevre (mt.) gibi ölçülerini ve bu yerlerde kullanılacak gereçleri gösteren çizelge

5.) Mahal Numarası
Bir yapının keşfinde kullanılmak üzere planlarda her hacme ayrı ayrı yazılan numara. Bu numaralar genellikle, B01, B02, … zemin katlarda Z01, Z02, … Zn üstteki katlarda da ilk rakam kat numarasını göstermek üzere 101, 201, 301 şeklinde verilirler. Birbirinin aynı olan hacimlere aynı numaralar verilir.

Mahal numaraları kesim mimari projeler ile uygulama projelerinde gösterilir

4.) Ara kat
Bir binada genellikle zemin katı ile birinci kat arsına yapılan çoğu basık tavanlı,altı kapalı yarım kat

3.) Avan proje
Gerçekleştirilecek bir yapı konusundaki ilk düşünceleri plan, kesit ve görünüşlerle belirtildiği öneri projesi; önproje. Avan proje aynı konunun ayrı birkaç çözümünü göstermek üzere birden çok proje halinde de düzenlenebilir

2.) Perde duvar
Çelik,betonarme gibi taşıyıcı öğeler arsında kalın taşıyıcı olmayan,ince duvar,bölme

1.) Oturma
Bir yapının, altındaki zeminin hareketi veya sıkışması dolası ile aşağı doğru hareketi. Yapının çeşitli bölümlerindeki oturmalar çok farklı olmadıkça bu tehlikeli olmaz.büyük yapılardaki genleşme derzleri,oturmadan meydana gelebilecek tehlikeyi ortadan kaldırmakta da yararlı olurlar

Bu yazımızda mimari projelerde sıklıkla kullanılan tabirler ve anlamlarını paylaştık.Sizin de listeye eklemek istedikleriniz olursa aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Son olarak bu yazıyı belirli aralıklarla güncellemeye devam edeceğim, sürekli güncel nitelikte bir yazı ya da mimari sözlük olarak ta düşünebilirsiniz.

Devamını oku