Sosyal medya'da takip edin!
X

Popüler sanat

Dünya’nın en popüler 10 mimari fotoğrafçıları ve özellikleri

Güncelleme:

Tarih:

Mimari fotoğrafçılık konusuna ilgi duyuyorsanız pozlarıyla ilham veren bu isimleri bilmeniz işinize yarayabilir.

Mimari fotoğrafçılar kendi persfektifleri ve yakaladıkları inanılmaz pozlar ile mimari fotoğraf dersi veren muhteşem kişiliklerdir.İşte sizler için en iyi 10 mimari fotoğrafçı haberimizde bir araya getirildi.

Mimari fotoğraflar özellikle merdiven ya da siyah beyaz olanları bakımından diğerlerinden hayli keskin bir çizgiyle ayrılsa da bunların da kendi içerisinde kategorileri bulunmaktadır.Mimari fotoğraflara ilgi duyuyorsanız şimdi sıralayacağımız 10 sanatçıyı sosyal medyada takip edebilirsiniz.

10.) Mimari fotoğrafçılar: Randy Scott Slavin

New Yorklu fotoğrafçı Randy Scott Slavin‘in çalışmaları, şehir silüetlerinin geleneksel fotoğraflarından rahatsızlık duyan bir form üzerinde yoğunlaşıyor.

Yatay çizginin ufuk çizgisini takip eden tipik görünümler üzerine odaklanmak yerine Slavin, tanıdık Amerikan şehir manzaralarının çarpık görünümlerini oluşturmak için yüzlerce fotoğrafı bir araya getirerek izleyici kitlesini hep birlikte düşünmeye karar vermeye zorluyor.

Örneğin en son mimari fotoğrafçılık örnekleri Serisini, Alternatif Perspektifler olarak adlandıryor ve New York gibi yerler için görülmemiş bir bakış açısı sağlıyor. Onun fotoğrafları miyop, kaleydoskopik psikodelik ve bir solucan deliği içine yolculuk ediyor hissi uyandırır. Slavin, diğer çoğu mimari fotoğrafçının çalışmalarından bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor ve fotoğrafın her zaman şeyleri olduğu gibi göstermediğini hatırlatıyor.

9.) Mimari fotoğrafçılar: Janie Airey

Olimpiyatlar çok heyecan verici şeylere ev sahipliği yapıyor ve mimarlık için eğimli, yeni inşa edilen stadyumlar ve yüzme kompleksleri bazen uluslararası madalya yarışının üzerinde yer alıyor.

Janie Airey (aslında bir spor hayranı da olabilir), hiç kimsenin sahip olmadığı bir şekilde mimariye götürüyor gibi.. Airey gösterişli bir kabarcıklı binaya veya büyük boy bir eve sahip değildi, ancak yine de 2012 Londra Olimpiyatları’nın güçlü çizgileri ve cesur ve eğlenceli renk paletini yakalamanın bir yolunu bulmuştu.

8.) Mimari fotoğrafçılar: Victor Enrich

İspanyol mimari fotoğrafçı Victor Enrich mimari fotoğrafçılığa dair fantastik bir yaklaşıma sahiptir.Şöyle ki Zenginler, binaların kendi fotoğraflarını manipüle ederek, yeni kuramsal yapıları hırslı ve pratik olmamaları için harekete geçirir. Bununla birlikte, Enrich’in çalışmalarının çekiciliği, insanın aşındırıcı ve doğa, mimarlık ve zamanla ilişkisini denemek için bir hatırlatma olarak durmak yerine alternatif bir gerçekliğe olan açıklığıdır.

Enrich’in pratiği, bireysel binaları cansız binalardan daha çok yaşayan bitki ve hayvanlara benzeyen kişilikleri ile infüzyonunu sağlamak üzerine kurulu.

7.) Nick Guttridge

Guttridge’in ticari çalışmalarının bile ona güzel bir sanat eseri niteliği yüklüyor. Onun mimari fotoğrafları, geometri ya da açı ya da sosyal kullanım ve etkileşim hakkında aşırı oyunlar içermezken, hepsinin hassas bir dengesini sağlıyor.

Fotoğrafları hiçbir zaman steril ya da aşırıya kaçmıyor ve mimarlık fotoğraflarında sıkça yer alması bize güzel mimarinin yaşanmış olabileceğini hatırlatıyor.

6.) Eddy Joaquim

Onun mimari fotoğrafçılık örnekleri felsefe olarak bir rüya atmosferini yaşatıyor.Fotoğrafın başlangıcını ya da nihai hedefini sanatsal kullanımını anımsatan bir şekilde odaklanmayı kaybediyor.

Joaquim, 2010 yılında Fotoğraf Odaklı ‘Yılın Yeni Gelişen Fotoğrafçısı’ yarışmasına finalist olduğu zamandan bu yana geen 8 yıllık sürede pek çok ödülü mimari fotoğrafçılık alanında elinde bulunduruyor..

Siyah-beyaz fotoğrafları, bir binanın beton temeli mi yoksa Walt Disney Konser Salonu‘nun ikonik metal dalgaları mı olsun, konularının önemliliğini yakalamayı bir şekilde başarıyor.

Renkli fotoğrafları bizi Joaquim’in algılanış biçimlerine, bazı yapıların özelliklerine ve diğerlerinin bir şekilde ihtişamına maruz bırakıyor. Ve belki de en önemlisi, açıları ve çarpık alan derinliği konusunda bakış açıları, fotoğraflarına bir oyun havası getiriyor.Çok hayalperest ve zekice sanatsal olmak gibi kavramların ince çizgisi arasında bir denge kuruyor.

5.) Simona Panzironi

İtalyan fotoğrafçı Simona Panzironi’nin çalışmaları bir kıyasa ya da konsept doğrultusunda geliştirilen çalışmalardan ibaret değil. Çektiği mimari fotoğrafların gerçek hatta sivil bir karşılığı vardır.Aynı zamanda özneleri olarak seçtiği için binaların özünü yakalamayı her zaman başarmaktadır.

Profesyonel mimari fotoğrafçıların yürüttüğü projelerin çoğu, kendileri hakkında bir klinik havaya sahiptir. Bu durum çoğu zaman çekici bir cephenin ya da davet edici bir iç mekânın şahane çekimlerine ev sahipliği yapar.

Panzironi, dış ve iç mekanların fotoğraflarını bir araya getirmeyi ve bir bütün olarak binanın serbest biçimli bir turu gibi onları bir araya getirmeyi ustalıkla başarıyor.

Mimarlık fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda saçma bir bakış açısına sahip değil; onun kadranı, diğerlerinin gerçekten ne zaman?, ne şekilde? yapıldığı gibi sorulara fazlasıyla odaklanıyor.

4.) Simon Kennedy

3.) Roland Halbe

Fotoğraflarının kendileri hakkında belirli bir dikeyliği var ve iç açıcı persfektifleri..Binanın, fotoğrafın sınırları dışında izleyicinin alanına doğru büyüyormuş gibi hissetmesini sağlıyor.

Mimari fotoğrafçılık alanında çizginin ve geometrinin tekrarında sessiz ve huzurlu bir kaliteyi yakalar ve görüntüleri aracılığıyla Modernist mimarinin sert bir tasvirinden ziyade ışık, gölge, çizgi ve şekil turunu inceleyenlere hissettirir.

2.) Fütüristik manipüle edilmiş Mimari fotoğrafçılar arasında bulunan Nicolas Grospierre bu listede olmalıydı..

Fotoğraf çalışmalarındaki tipografi incelendiğinde, modernist mimarların kolektif hatıralarını ve temsil ettikleri solgun ütopyaları araştırıyor.

1.) Cameron R. Neilson

Siyah ve beyaz mimari fotoğraflara yoğunlaşan ama daha yaygın olan çeşitlemelerden ziyade, şehrin iç kısımlarından ikonik silüetler yakalamasıyla tanınır. Neilson’un bakış açısı, gökdelenlerin yarışmalarına katkıda bulunur ve caddeye bağlı mimari fotoğrafçılık tarzıyla yeni bir kaleydoskopik bakış açısı ve hayranlık uyandırır.

Mimari fotoğrafçılar listesine sizin ilave etmek istediğiniz isimler varsa aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz.Listeyi güncelleyeceğiz.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Popüler sanat

Alman sanatçı apartmanlardan esinlenerek guguklu saat tasarladı

Güncelleme:

Tarih:

Duvar saati tasarımları klasik ve alışılageldik modellerden oluşmakta.. Pek çok alışveriş sitesinde de hep birbirinin aynısı ürünler dikkatinizi çekmiştir. İşte bu haberde paylaşacağımız duvar saatleri guguklu modelleri için son derece ilham verici.

Almanya merkezli multi disipliner sanatçı Guido Zimmermann Almanların ikonik guguklu saatini yeniden yorumladı. Günlerini alan bu ilginç dekoratif ürünleri tasarlarken kent yaşamının alışılageldik yüzleri olan apartmanları dramatize eden bir tavır ile sembolize etmeyi tercih etmiş.

Frankurt görsel sanatlar akademisi mezunu sanatçının bu ürünleri pazarlamak gibi bir gayesi yok. Geliştirdiği dekoratif ürünlerin geniş sanatsal tasarımlarla dolu portfolyosunda önemli bir yere sahip olması ve insanlar tarafından beğenilmesi onun için en büyük kazanç.

Zimmermann, Brutalist mimar Ernő Goldfinger ve Bauhaus ekolünün önemli isimlerinden Marcel Breuer‘in bilindik eserlerini de hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Apartmanlardan ilham alarak tasarlanan duvar saati tasarımları

Cuckoo Blocks adını verdiği bu ilginç guguklu duvar saatlerini aşağıdaki galeriden inceleyebilirsiniz.

Yakın çekim fotoğraflara dikkatli baktığınızda apartmanların kavlayan boyaları, pütürlü yüzeyleri ve pencerelerden içerinin görünmesi hissiyatı son derece hassas uğraşılar neticesinde tamamlanmış.

Hatta uydu antenleri, perdeler klasik apartman girişleri de ürünlerde işlenmiş. Duvar saati tasarımları konusuna ilgi duyanlar ve dekorasyon meraklıları için böylesine sıra dışı ürünleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Tasarımlar hakkında siz ne düşünüyor sunuz?

Devamını oku

Popüler sanat

Bunu da yaptılar; Legolarla Dünya’nın en büyük kiraz ağacı!

Güncelleme:

Tarih:

Legolarla ağaç yaptılar.. Japonlar farklı sanat alanlarında ürettikleri kreatif üretimler ile son zamanlarda fazlaca gündeme geldiler. İşte onlardan biri daha..

Japon sanatçılar Legolarla neler yapılabilir? Lego kullanarak yapılabilecekler, legolarla yapılan ilginç maketler, legolarla ilginç minyatürler kategorisi için legolarla kiraz ağacı yaparak tarihe geçti.

90’lı yılların başından bu yana, legolarla oynayarak büyüyen çocukların zeka gelişimleri ve okul yaşamlarında son derece fark yarattıkları biliniyor.

Legoların sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de ilginç üretimlere malzeme olduğu bir başka gerçek.

legolarla-agac

İşte Japonya’dan Legolarla kiraz ağacı

Japonların farklı uğrak mekanlarına olan ilgisi de dikkat çekici. Japonya Legoland adında tematik bir park inşa ederek bu legolarla kiraz ağacını orada sergiliyor.

DailyNews sitesinin haberine göre tamı tamına 881.470 adet lego parçası kullanılarak yapılan bu ağaç maketi gerçek ölçülerde.. Üstelik yapımı 6500 saatten fazla sürmüş.

 

Devamını oku
ReklamReklam