Sosyal medya'da takip edin!
X

Yorum

‘İç mimarlık okuyorum ve mimarlığa geçiş yapmak istiyorum’

Güncelleme:

Tarih:

Takipçilerimizden biri ”İç mimarlık okuyorum, mimarlığa geçiş yapmak istiyorum bu konuda yardımcı olur musunuz?” şeklinde bir soru sormuş..

İç mimarlık okuyan bir arkadaşın neden mimarlık okumak istediğini, kendi cümleleriyle okuyun..

Geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz ve anonim şekilde sorular sorup, sorulara yine anonim şekilde yanıt verebileceğiniz (üyelik gerektirmeyen) mimarlık platformu olan ‘mimarlar itiraf ediyor‘ sayfasında bugün çok ilginç ve bir o kadar düşündürücü mimarlıkla ilgili soru geldi.

Hiç mimar rumuzuyla bir sorum var kategorisinden sorusunu paylaşan arkadaş tam olarak şunları söylemiş;

Merhaba bir özel üniversitede iç mimarlık ve çevre tasarımı okuyorum.Geleceğe yönelik çok ciddi kaygılarım var..İş bulabilir miyim? Bulursam maaşım ve çalışma koşullarım hatta iş bulma olanaklarım nasıl olur? İç mimarlık ve dekoratörlük kursları var..Bu kurslarda benimle aynı yetkilere sahip ve üstelik 6 ayda aynı yetkinliklerde olunacağı söyleniyor..Bu ne derece doğru?
Şuan 2. sınıftayım ne öğrendin deseniz çok ciddi yanıtlar veremeyeceğim malesef..Çünkü kafamda iç mimarlar kolay iş bulabilirler mi? vs. sorular çok fazla..Yardımcı olursanız sevinirim.
Bu ve bunlar gibi sorular kafamda dönüp duruyor.Anonim olarak sorabilme olayı nedeniyle son olarak sizlere bu mimarlık platformunu oluşturduğunuz için teşekkür ederim.

Editörün yanıtı;

Öncelikle merhaba..Mimarlık okumak noktasına seni iten nedir? İç mimarlık ile mimarlığı kıyaslama ihtiyacı hissettiren şey nedir?

Severek okumak, tutku sahibi olarak akademik kariyerine devam etmek ve kariyer planları yerine bu safhada derslerini en iyi şekilde verebilmeye odaklanmak dururken hemde..

İnsanların günümüzde yaşadıkları zorlukların detayları incelendiğinde gelecek kaygısı konusunun öne çıktığı gözlemlenir.Bir psikolog ya da terapist değilim elbette..Ben de kariyerinde 8. yılına giren genç bir mimarım sadece..Mimarlık mesleği iş kolları bakımından incelendiğinde daha geniş bir alana hitap ediyor gibi görünse de işin detayları hiç te göründüğü gibi değildir.

Artık çok özellikli iş ilanlarının yayımlandığını görürsünüz iş ilanlarını incelediğinizde.Dolayısı ile okuduğun meslekte yine mimar bey / hanım olarak çağırılacaksın ve hitaplar bir mimardan farksız olacak.Kaldı ki, söylediğin gibi kursların pek çoğu artık kapatıldı ve iç mimarlarla aynı yetkilere sahip olduklarını da hiç sanmıyorum.O kurslardan mezun olanlar olsa olsa desinatör ya da dekoratör olur mimar olamaz.

Bazı egomaniak mimar meslektaşlarımın dediği gibi doğuştan mimar kavramı bu tür kursların yanından bile geçmeyecektir.

Evet tatlı sert ama samimi bir yanıt verdiğimi düşünüyorum.Bu arada iç mimarlar hakkında önümüzdeki yıllarda /  belki aylarda imza yetkilerinin de tartışılmaya başladığı düşünüldüğünde iş olanaklarının kesinlikle sınırlı olduğu kanısına da katılmıyorum. (Bu arada iç mimarların imza yetkisi olması gerektiğini düşünen bir başka anonim paylaşımı da şu linkten okuyabilirsiniz.)

İş okulda, mesleğinde bitmiyor..İş tamamen sende bitiyor arkadaşım.İnşallah herşey gönlünce olur, yazık 2 yılını heba etme derim.Yatay geçiş konusunu araştırarak derinlemesine araştırmalar yapmanı tavsiye ederim.

İç mimarlık bölümünde okuyup mimarlığa geçiş yapmak isteyen arkadaşlar için sizin görüşleriniz neler? Arkadaşın haklı olduğu ya da yanlış düşündüğü kısımlar için siz de şu bağlantıdan arkadaşımıza yanıt verebilirsiniz.

Ayrıca iç mimarlık hakkında maaşlar ve iş olanaklarıyla ilgili aşağıdaki yazıyı da okuyabilirsin;

Yok ben illa mimarlık okuyacağım dersen de o senin bileceğin iş ama aşağıdaki yazılardan da faydalanabilirsin;

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum

Şantiyeci mimarların mutlaka bilmesi gereken programlar

Güncelleme:

Tarih:

Şantiyeci mimarların mutlaka bilmesi gereken programlar hangileridir? Sorusuna yanıt verdik.

Mimarlık okumak hedefiyle yola çıkan onlarca liseli genç her gün yüzlere defa gelen kutumuza mail gönderiyor.Hepsinin ortak kaygısı daha çok para kazanmak ve mesleğini en iyi şekilde icra etmek.

Dolayısı ile bu anlamda sektördeki pek çok rakiplerinin aksine yeni şeyleri öğrenmek kaygısıyla internet üzerinden arayışlara giriyor.

Şantiyelerde mimarlık yapmak isteyenler için faydalı bir yazı hazırlamaya karar verdik. Bu hem geri dönüşlerin hızını artırmak ve sorulara yanıt vermesi bakımından gerekli bir şeydi.

5.) Öncelikle çizim ve tasarım konularındaki yazılımlara yönelmek gerekir.

Bunun nedeni tasarım ve çizim programlarını bilmeden ne keşif yapabilirsiniz, ne metraj ne de hakedişlere imza atabilirsiniz. Bu programlara olan hakimiyetiniz arttıkça teknik konulara olan yönelişiniz son derece artacaktır.

Bu anlamda tabiki 2d çizim programlarından Autocad bilmeniz son derece yararlı olacaktır.Tabi bilmek yetmez, bu alanda kendinizi geliştirmeye de dikkat ve özen göstermelisiniz.Daha hızlı, daha doğru ve daha teknik çizimler için teknik resim kaidelerinde ve mesleki teknik konularda (örneğin detay bilgisi gibi) kendinizi geliştirmeye özen göstermelisiniz.

4.) El çizimleri ve 3 boyutlu ifade gücünüzü geliştirebilecek, sunumlarınızı hızlıca yapabileceğiniz programlara yönelebilirsiniz.

Böylelikle uygulayıcılar ve taşeronlar arasındaki pozisyonunuz son derece kaliteli olacaktır.

3.) Revit, Archicad ve Allplan gibi programları bilmek her zaman bir adım ileri taşıyacaktır.

Bu programlar siz 2d ortamda çizimlerinizi yaparken gerekli ayarlamaları doğru yaptığınızda size binanın aynı zamanda 3d persfektiflerini de verecektir.

Bu sizin ekstradan 3d program öğrenme gereksiniminizi ortadan kaldıracaktır.Ayrıca işveren gözünde bu saydıklarım son derece kıymetli yazılımlardır.

2.) Tabiki Microsoft Office yazılımları

Yani excell, word ve powerpoint gibi sunum ve paylaşım araçlarına olan hakimiyetiniz anlık problemleri çözme yeteneklerinizi katlayacaktır.Bu performansınıza yansıyarak sizi başarıya ulaştıracaktır.

1.) Son olarak şantiyelerde çalışmak isteyen mimarlar için bilinmesi gereken programlar arasında iş takip programları ve şantiye organizasyon araçlarına da değinmekte fayda var.

Bu alanda geliştirilen pek çok araçlar mevcut.Bunların ücretsiz olanları, ücretli satılanları ya da online olanları gibi..Bu araçları bilmeniz sizi yine bir kaç adım ileri taşıyacaktır.

Toparlayacak olursak;

Mimarlık alanında çalışmak tabi ki her meslek grubu için geçerli olduğu üzere, oldukça meşakkatli ve yorucu bir periyot içerir.Bu süreçleri iyi yönetmek adına mimarın kendini geliştirmesi teknik ve yazılım bilgisini kuvvetlendirmesi son derece önemlidir.

Bu yazımızda şantiyeci mimarların bilmesi gereken programları sıraladık. Sizin de ilave etmek istedikleriniz olursa (ki ziyadesiyle memnun olurum) hemen aşağıda yorum kısmından ya da mimarlık platformundan özgür düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz.

 

Devamını oku

Makale

Başarılı bir mimar ve mühendis olmaya götüren 10 şey

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlar ve mühendisler için başarıya giden yolların 10 maddede özetlendiği bu yazıda ilham öykülerini bulacaksınız.

Mimarlar ve mühendisler için başarıya götürecek yolları bu yazımızda sizlerle paylaştık.Önemli dersleri alabileceğiniz faydalı bir makale hazırladık.

Başarıya giden yol çiçekli olmasa da hep dikenlerden oluşmaz.Mimarlar, inşaat mühendisleri ve diğer yan disiplinler için başarılı olmanın 10 muhteşem yolunu her ne kadar ben de eksiksiz yapamasam da sizler için paylaştık.

İşte mimarlar ve inşaat mühendisleri için başarılı olmanın yolları;

10.)Proje veya inşaat uygulamalarında zamanında ve eksiksiz teslim başarının anahtarıdır.

Mimari proje ofisleri için nitelikli işlere imza atmak, daha fazla müşteri kazanmanın en güzel yoludur.Yani belki ironik gelebilir ama çok proje yapmanın sırrı daha çok proje yapmaktır.

Aslında sebebi aşikar, mimari proje ofisleri ne kadar işi müşteri memnuniyetiyle tamamlarsa o kadar fazla proje yapacaktır.Dolayısı ile genişleyen çevresi yeni projeleri beraberinde getirecektir.

9.)Sektördeki gelişmeleri takip etmek ve bunlara ayak uydurmak

Yapı sektöründe neler yaşandığını , mimarlık ve inşaat dünyasındaki haberler ile Türkiye’den ve Dünya’dan son trendleri mutlak surette takip etmeniz de büyük avantaj sağlayacaktır.

8.)En son tasarım ve çizim programları, modelleme teknikleri gibi işin mutfak kısmına özgü şeylere daha fazla hakim olmak.

Bu mimar veya inşaat mühendisi ile paralel disiplinler için vazgeçilmez bir parçadır.Neticede teknoloji artık gelişti ve insanlar daha fazla kabiliyetleri bir arada sunabilen yetkin teknik personellere istihdam etmek istiyor.

7.)Yapı ve inşaat sektöründeki etkinliklere katılmak

Bunun diğer karşılığı 9. Maddede belirttiğim gibi aslında güncel kalmaktır.Bu işe yıllarını vermiş alanında uzman kişilerin bu tip etkinlikleri takip ettiği ve kaçırmadığını bilmeniz faydalı olacak.

6.)Herşeyi bilip, sadece tek bir şeye odaklanmak.

Ünlü Türk Sinirbilimci Prof.Dr. Sinan Canan aslında herşeyi özetleyen bir şey söylemişti yıllar önce bir tv programında; ‘’insan beyni hayat boyunca sadece tek bir şeyle ilgilenmek için fazla karmaşık!’

Bu kendinizi bir alana saplayıp o alanda kalın anlamına gelmiyor, aksine herşeye hakim olmak için yırtının, ama bir konu üzerinde uzmanlaşmaya çalışın anlamına geliyor.

5.)Projeciler için şantiye, şantiyeciler için projeler korku tüneli haline gelmemeli

Bilirsiniz işte, korku tünelinde ne zaman ne çıkacağı belli olmaz ve tünele giren kişi çıkacak hemen herşeyden korkar..Başarılı bir mimar veya inşaat mühendisinin durumu böyle olmamalıdır.Konusunda ihtiyaç duyacağı şeyleri bilmeli ve çalışmalarını bu doğrultuda yapmalıdır.

4.)Yönetmelikler ve bürokrasi bir mimar veya inşaat mühendisini yıldırmamalı!

İmar yönetmeliği, projeler, şantiyeler ile alakalı tasarım ve uygulama konuları da dahil olmak üzere bu mimarlık sitesi gibi pek çok faydalı kaynak özellikle internette yer alıyor.Bunlardan da mutlaka faydalanmak gerek..

3.)Diğer disiplinler hakkında da bilgi sahibi olmalıdır

Yani bir mimar inşaat mühendisliği ve bir inşaat mühendisi de mimarlık hakkında yeterli bilgilere sahip olmalıdır.

2.)Akademik kariyer ve yüksek lisans konusu da önem arzetmektedir.

1.)Mesleki araştırmalar ve analizler ile ar-ge konusu da çok önemlidir.

İnşaat mühendisliği, mimarlık hakkında araştırma yazıları , tasarım teknolojileri, sunum araçları gibi konuları da mimarlıkla ilgili yazılar ve çeşitli kaynaklardan takip etmenizde fayda var.

Devamını oku