Sosyal medya'da takip edin!
X

Yorum

‘İç mimarlık okuyorum ve mimarlığa geçiş yapmak istiyorum’

Güncelleme:

Tarih:

Takipçilerimizden biri ”İç mimarlık okuyorum, mimarlığa geçiş yapmak istiyorum bu konuda yardımcı olur musunuz?” şeklinde bir soru sormuş..

İç mimarlık okuyan bir arkadaşın neden mimarlık okumak istediğini, kendi cümleleriyle okuyun..

Geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz ve anonim şekilde sorular sorup, sorulara yine anonim şekilde yanıt verebileceğiniz (üyelik gerektirmeyen) mimarlık platformu olan ‘mimarlar itiraf ediyor‘ sayfasında bugün çok ilginç ve bir o kadar düşündürücü mimarlıkla ilgili soru geldi.

Hiç mimar rumuzuyla bir sorum var kategorisinden sorusunu paylaşan arkadaş tam olarak şunları söylemiş;

Merhaba bir özel üniversitede iç mimarlık ve çevre tasarımı okuyorum.Geleceğe yönelik çok ciddi kaygılarım var..İş bulabilir miyim? Bulursam maaşım ve çalışma koşullarım hatta iş bulma olanaklarım nasıl olur? İç mimarlık ve dekoratörlük kursları var..Bu kurslarda benimle aynı yetkilere sahip ve üstelik 6 ayda aynı yetkinliklerde olunacağı söyleniyor..Bu ne derece doğru?
Şuan 2. sınıftayım ne öğrendin deseniz çok ciddi yanıtlar veremeyeceğim malesef..Çünkü kafamda iç mimarlar kolay iş bulabilirler mi? vs. sorular çok fazla..Yardımcı olursanız sevinirim.
Bu ve bunlar gibi sorular kafamda dönüp duruyor.Anonim olarak sorabilme olayı nedeniyle son olarak sizlere bu mimarlık platformunu oluşturduğunuz için teşekkür ederim.

Editörün yanıtı;

Öncelikle merhaba..Mimarlık okumak noktasına seni iten nedir? İç mimarlık ile mimarlığı kıyaslama ihtiyacı hissettiren şey nedir?

Severek okumak, tutku sahibi olarak akademik kariyerine devam etmek ve kariyer planları yerine bu safhada derslerini en iyi şekilde verebilmeye odaklanmak dururken hemde..

İnsanların günümüzde yaşadıkları zorlukların detayları incelendiğinde gelecek kaygısı konusunun öne çıktığı gözlemlenir.Bir psikolog ya da terapist değilim elbette..Ben de kariyerinde 8. yılına giren genç bir mimarım sadece..Mimarlık mesleği iş kolları bakımından incelendiğinde daha geniş bir alana hitap ediyor gibi görünse de işin detayları hiç te göründüğü gibi değildir.

Artık çok özellikli iş ilanlarının yayımlandığını görürsünüz iş ilanlarını incelediğinizde.Dolayısı ile okuduğun meslekte yine mimar bey / hanım olarak çağırılacaksın ve hitaplar bir mimardan farksız olacak.Kaldı ki, söylediğin gibi kursların pek çoğu artık kapatıldı ve iç mimarlarla aynı yetkilere sahip olduklarını da hiç sanmıyorum.O kurslardan mezun olanlar olsa olsa desinatör ya da dekoratör olur mimar olamaz.

Bazı egomaniak mimar meslektaşlarımın dediği gibi doğuştan mimar kavramı bu tür kursların yanından bile geçmeyecektir.

Evet tatlı sert ama samimi bir yanıt verdiğimi düşünüyorum.Bu arada iç mimarlar hakkında önümüzdeki yıllarda /  belki aylarda imza yetkilerinin de tartışılmaya başladığı düşünüldüğünde iş olanaklarının kesinlikle sınırlı olduğu kanısına da katılmıyorum. (Bu arada iç mimarların imza yetkisi olması gerektiğini düşünen bir başka anonim paylaşımı da şu linkten okuyabilirsiniz.)

İş okulda, mesleğinde bitmiyor..İş tamamen sende bitiyor arkadaşım.İnşallah herşey gönlünce olur, yazık 2 yılını heba etme derim.Yatay geçiş konusunu araştırarak derinlemesine araştırmalar yapmanı tavsiye ederim.

İç mimarlık bölümünde okuyup mimarlığa geçiş yapmak isteyen arkadaşlar için sizin görüşleriniz neler? Arkadaşın haklı olduğu ya da yanlış düşündüğü kısımlar için siz de şu bağlantıdan arkadaşımıza yanıt verebilirsiniz.

Ayrıca iç mimarlık hakkında maaşlar ve iş olanaklarıyla ilgili aşağıdaki yazıyı da okuyabilirsin;

Yok ben illa mimarlık okuyacağım dersen de o senin bileceğin iş ama aşağıdaki yazılardan da faydalanabilirsin;

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Yorum

Türkiye’de müteahhitlik hakkında bilinmesi gereken 10 şey

Güncelleme:

Tarih:

Müteahhitlikte bilinmesi gerekenler ve müteahhit olmanın zorlukları hakkında 10 maddelik kısa bir liste hazırladık. İnşaat işine girmek isteyenler mutlaka okusun diye.

Olaylara bir de müteahhitlerin gözünden bakmak istedim. Bir mimarlık sitesi ve bu alanda yayın yapan bir web sitesi olarak bu durum bazı takipçilerimize biraz ilginç gelebilir ama dün Murat Erçelebi’nin paylaştığı inşaat ruhsat proje masrafları hakkında yazı bana olayın bu açıdan da bakılması gerektiğini hissettirdi.

Müteahhitler rant peşinde, sineğin yağını kovalayan hep dahasını isteyen meslek grupları olarak bilinir. Lüks ve son model ciplerde gezen iyi giyimli ve çoğunlukla rahat kişilikler olarak algılanır. Ancak durum aslında öyle göründüğü gibi basit değil aslında.

Nasıl mı? İşte müteahhitlikte bilinmesi gerekenler;

muteahhitlikte-bilinmesi-gerekenler

Bir anlamda müteahhit olmanın zorlukları veya müteahhitlikte bilinmesi gerekenler aşağıda çok kısa şekilde özetlenmiştir. Özetlenmiştir diyorum çünkü her bir madde için sayfalar dolusu yazı yazılabilir, tartışılabilir genişletilebilir.

  • İnşaat sektöründe çok fazla yatırımcı ve girişimci var. Durum böyle olunca rekabet kızışıyor ve maliyetler haliyle yükselmiş oluyor. Aynı arsa için birden fazla müteahhit teklif verince henüz kazmayı daha vurmadan ciddi bir mebla cepten hemen çıkıveriyor.
  • Bürokrasi ve ruhsat süreçlerinde yaşanan bazı bilindik (!) problemler de keza işi çığrından çıkarabiliyor, astarı bezinden pahalı hale gelmek deyimini hissettiriyor.
  • Henüz yatırıma başlama aşamasında çok iyi bir organizasyon ve planlama gerekiyor. Nereye nasıl bir konut projesi yapabilirim? Satış ve pazarlama açısından fiyat politikasını nasıl belirleyebilirim gibi sorular çok zorlayıcı ve oldukça önemlidir. En ufak bir hata yatırımı iç edebilir.
  • Proje safhasında hangi mimarlık ofisi ile çalışmalıyım? sorusuna yönelik binlerce soruyla maruz kalınabilir.
  • Projenin gelişimi ve ilerleyiş sürecine hakim olunmazsa uygulama safhasında geri dönüşü oldukça pahalı durumlarla karşı karşıya kalınabilir.
  • Mimarın işi ruhsat alıncaya kadar, dolayısı ile ruhsattan sonraki süreçte esas işler başlıyor. İnşaata başlama, iş güvenliği, kat mülkiyeti, tapu işleri, sigortalar, ödemeler, satış ve pazarlama vs .vs..
  • Müteahhitlik öğrenmek bunun bir okulu olmadığından yaşayarak mümkün.. Yani buradaki yaşayarak kelimesi bazen milyon dolarları bulan ziyana bile işaret edebilmektedir.
  • Henüz müteahhitliğe nasıl başlanır sorusuna net bir yanıt vermeden büyük işlere girişen orta çaplı firmaların batışına anahaber bültenlerindeki konut mağdurları başlıklı haberlerden nasıl da şahit oluyoruz (!)
  • İnşaat yapmak kolay mı? sorusuna ”ne var ki bunda kalıpçı kalıpları çakıyor, duvarcı duvarları örüyor, mimarlar projeyi çiziyor sana para vermek kalıyor (!)” bakış açısıyla yaklaşan bir nesil mevcut. Oysa durum hiç de öyle göründüğü gibi değil. İnşaat yaparak para kazanmak bir anlamda o bölgede yaşayan herkesi son derece yakından ilgilendiren kamusal bir olaydır. Bu bağlamda nitelikli mimari projeler geliştiren yapıldığı bölgeye değer kazandıran inşaat yatırımları için ciddi anlamda emek vermek gerekmektedir.
  • Proje tamamlandı, iskan alındı ve satışa hazır.. Artık bu noktadan sonra işin en önemli noktası olan pazarlama konusu gelmekte. Bazı güçlü firmalar en az geliştirdikleri projeler kadar nitelikli satış ofisi inşa ederek güzel hostes kızlarla, klimalı bol ikramlı ortamlarda pazarlamaya çalışıyor.. (Lansmana özel fırsatlar, hemen teslim daireler, kira öder gibi ev sahibi olun, kefilsiz konut kredisi vs.)

Müteahhitlik kar marjı yüksek olan meslek gruplarından birisi olarak bilinir. Ancak her proje için bu koşullar değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu yazıda müteahhit olmanın zorlukları, müteahhitlikte bilinmesi gerekenler, müteahhitlik karlı mı, müteahhitliğe başlamak gibi konularla ilgili samimi düşüncelerimi ifade etmeye çalıştım. Konuyla ilgili sizin düşünceleriniz neler?

Devamını oku

Yorum

İmar affı mimarlık ve mühendislik bürolarını teğet geçecek

Güncelleme:

Tarih:

İmar affı sürecinde mimarlara ve mühendislere iş düşmeyecek gibi görünüyor. Çünkü Bakanın boşuna çizim için para vermeyin sözünden bu anlaşılıyor.

Son günlerin oldukça popüler bir konusu haline gelen İmar affı 2018 bu yıla gerçekten damga vuracak bir gelişme olarak kayıtlara geçti.

İmar affı uygulama yönetmeliği‘nin de aldığımız bazı duyumlara göre önümüzdeki hafta içerisinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle kafa karışıklıkları da iyice giderilmiş olacak. Bu arada yeri gelmişken imar affıya ilgili sorular bölümüne göz atmak isteyebilirsiniz.

İmar affından yararlanmak isteyen ruhsatsız yapı sahipleri 2018 yılından önce inşa edilen yapıları için çevre ve şehircilik il müdürlükleri , bazı yapı denetim kuruluşları ile lisanslı kadastro bürolarına müracaat edecekler.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki imar affıyla ilgili soruları yanıtlarken kullandığı bir cümle ise oldukça manidar; ”Yapı kayıt belgesine tüm eksiklikleri, imara aykırı yapılaşma koşullarını açıkça yazın, mühendislik – mimarlık bürolarına boşuna para vermeyin”. Bakan’ın burada ne demek istediğiyle ilgili ufak bir beyin fırtınası yapacağız.

Mimarlık mühendislik bürolarına para vermeyin derken Bakan neyi kastediyor?

imar-affi-mimarlik-sektorune-yaramadi

İmar affı sürecinde mimarlara ve mühendislere iş anlamında yeni danışmanlık kapısı aralanacak diye bekleniyordu. Ancak Yapı sahiplerinin imar affından yararlanmak için daha önce inşa edilen yapıların kayıt altına alınacağı yapı kayıt belgesini doldururken fotoğraflar ile çift taraflı teyit sistemi kurulacak.

E-devlet üzerinden yapı kayıt belgesi müracaatları yapılacağı söylenirken mevcut yapıların Büro Tescil Belgesi olan serbest mimarlık – mühendislik büroları tarafından rölevesi çizilerek kayıt altına alınması sizce de daha doğru olmaz mıydı?

Kanaatimiz daha iyi olacağı yönünde. Aykırılıkların daha iyi tespit edilmesi adına teknik kişiler tarafından hazırlanacak rölevelerin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri‘ne teslim edilmesi de bu noktada sağlıklı olacaktı.

İlave bir not olarak Belediyelerin imar affı sürecinden uzak tutulması konusunda da söylentiler dolaşmakta.Siyasi rant ya da ideolojik nedenlerden ötürü yapı kayıt belgesi müracaatlarının belediyeler dışındaki kurumlara yönlendirilmesi gündemde.

İmar affıyla ilgili sizin görüşleriniz neler? İmar affı mimarlık ve mühendislik büroları için ek gelir fırsatlarını danışmanlık hizmetlerini artıracağı beklentisinin Bakan’ın açıklamasıyla birlikte boşa çıkması konusunda neler düşünüyor sunuz?

Devamını oku
ReklamReklam