Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Ücretsiz ve online portfolyo hazırlayabileceğiniz 5 web sitesi

Güncelleme:

Tarih:

En iyi 5 ücretsiz portfolyo hazırlama sitesini sizler için bir araya getirdik.

Online portfolyo hazırlama sitelerinden en iyi 5 tanesini sizlerle paylaştığımız bu yazıda kolay ve portfolyo hazırlama tekniklerini paylaştık.

Mimarlar ve görsel tasarım alanlarında uğraşanlar için üretimlerini paylaşabilecekleri en güzel ortamlar artık dijital ortamlardır.Bu bağlamda çevrimiçi portfolyo hazırlamak konusunda işinize yarayacağını düşündüğüm bir kısa listeyi aşağıda bulabilirsiniz;

5.) Dijital kartvizitinizi Behance ile ücretsiz şekilde oluşturabilirsiniz.

Listemizde en iyi online portfolyo hazırlama sitelerinden biri olarak ilk sırayı Behance alıyor. Bu sitenin teması, işlerinizi farklı formlarda yerleştirmenize fırsat vererek, hepsini bir arada, etkileyici bir şekilde sergilemenize olanak sağlıyor. İşlerinizi yaratıcı veya iş alanına, ülkeye, okula ve Adobe Creative Cloud aracı gibi farklı parametrelere göre çeşitlendirebileceğiniz araçları barındırıyor.

Behance, önce gelen okul ve organizasyonlara da yaratıcı ağ hizmeti veriyor ve işleri, diğer online galerilere dağıtıyor. Bunlara ek olarak, pek çok ünlü mimarlık firması ve ajansları da çalışan bulmak için Behance’i kullanıyor.

Bu şu demek oluyor, portfolyonuzu online şekilde oluşturmanın kolay , pratik ve ücretsiz yolunu iş bulma kariyer olanaklarıyla da size sunuyor..

4.) Bir başka ücretsiz Online Portfolyo hazırlama sitesi; Adobe Portfolio

Online portfolyo hazırlama uygulamalarının en iyileri arasında yer alan Adobe PortfolioAdobe Creative Cloud planlarıyla birlikte ücretsiz bir online portfolyo hazırlama seçeneği sunuyor.Kullanıcılarına hem hızlı, hem de kolay bir şekilde üretimlerini sergileyecek altyapıyı sağlamış oluyor.

iğer öne çıkan özellikleri arasında şık tasarımlar, esnek kişiselleştirme, responsive tasarım ve canlı düzenleme yer alıyor.

Adobe Portfolio, Behance ile entegrasyon konusunda da oldukça başarılı bir online portfolyo uygulaması.Bu sayede Behance’teki çalışmalarınızı kolaylıkla Adobe Portfolio’ya taşıyabilirsiniz. Aynı şekilde, Adobe Portfolio’nuza eklediğiniz yeni işler de kolayca Behance profilinize aktarılabiliyor.

3.) Seçici bir portal ama ücretsiz bir başka portfolyo sitesi; Coroflot

Coroflot, dünyanın dört bir yanındaki tasarım odaklı çalışan kişi ve firmalarca farklı alanlardan yaratıcı disiplinlerde çalışan bulmak için de kullanılabiliyor.

Bir dezavantaj olarak katılım sağlamak için başvuru yapmanız gerekiyor ve başvurular, ciddi bir taramayla gözden geçiriliyor.

Bu titiz inceleme süreci sayesinde Coroflot, yetenek pazarı için güvenli, mutlaka ziyaret edilmesi gereken online portfolyo hazırlama web siteleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda infografiklerle Coroflot, 2001’den bu yana dünyanın dört bir yanındaki kreatif firmalardan ve tasarımcılardan maaş bilgisi topladığı ve raporladığı bilgisini de söylemeliyim.

2.) Davetiye usulüyle çalışan bir portföy sitesi; Cargo

Cargo, geniş özelleştirilebilir sezgisel arayüzü ve tasarım şablonları ile kullanıcılarına bağımsız portföyler oluşturma imkanı sunuyor.

Dikkate alınması gereken bir konu, Cargo’ya üye olmak için birinin size davet etmesinin gerekmesi. Buna rağmen bir Cargo hesabı için başvuru yapabilir ve inceleme süreci sonunda kabul edilmeyi bekleyebilirsiniz.

Başvuru sürecinde kim olduğunuzu, ne tür işler üzerine çalıştığınızı ve işlerinizi sergilemeniz için neden Cargo’nun en iyi portfyolyo hazırlama platformu olduğunu kendi cümleleriniz ile ifade etmeniz gerekiyor.

1.) Listemizin son sırasında ücretsiz seçenekler sunan bir başka portfolyo hazırlama sitesi var; Crevado

Ücretsiz online portfolyo hazırlama sitesi denildiğinde özellikle yurtdışında bir hayli popüler araçlardan biri olan Crevado, online portfolyo sitenizi kolaylıkla oluşturmanızı ve yönetmenize olanak sağlıyor.

Ücretsiz portfolyo hazırlamak için yükleyebileceğiniz resim sayısı gibi özellikler sınırlı olsa da, Plus ve Premium seçenekleriyle kendinize özel portfolyo hazırlama siteleri temasına uygun bir alan adı belirleyebilirsiniz.

 

Portfolyo örnekleri pdf indir, mimari portfolyo örnekleri

Evet çok zahmetli, bir o kadar da emek gerektirir; işte portfolyo örnekleri ve portfolyo hazırlamak hakkında önemli bilgiler haberimizde.. Portfolyo örnekleri pdf formatında ya da online şekilde olabilmekte.Peki iyi bir portfolyonun sahip olması gereken özellikler nelerdir? Bu yazımızda mimari portfolyo örnekleri üzerinden sizi en iyi sonuca ulaştırabilecek teknik ve yöntemleri paylaşacağız.Ayrıca mimari portfolyo örnekleri indirebilmeniz için…

Yukarıdaki yazıda portfolyo hazırlamak hakkında işinize yarayabilecek pratik bilgilerin olduğunu da hatırlatalım.Portfolyo oluşturmak için siz hangi platformları kullanıyorsunuz ?

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Faydalı bilgiler

İslam mimarisi hakkında bilmeniz gereken faydalı bilgiler

Güncelleme:

Tarih:

İslam mimarisi nedir? İslam mimarisi hakkında kısa bilgiler paylaştığımız bu yazıda islam mimarlığının bir kültür ürünü olduğunu göreceksiniz.

İslam mimarisi parlak renkleri, zengin desenleriyle ve muhteşem simetrisiyle dünyanın dört bir yanında görenleri büyülüyor. Farklı kültürlerin senteziyle oluşan mimari eserlerin genel evrensel özellikleri var.

İslam mimarisinin önemli eserleri, genellikle Müslümanların fethettiği topraklarda bulunuyor. Cezayir, Irak, Mısır ve Avrupa’da ise İspanya, Portekiz, İtalya ve Malta gibi ülkelerde göz kamaştırıcı eserler yer alıyor.

Bırakılan eserler sadece Müslümanların ibadet yeri camiler değil. Bunun dışında saraylar, kamu binaları, mezarlarda bile mimarinin izleri görülüyor.

Dünyada en çok bilinen İslami eserler ise Hindistan’da bulunan Tac Mahal, İspanya’nın Granada şehrinde bulunan Alhambra ve Cordoba şehrinde yer alan Kurtuba Cami, Kudüs’teki Kubbet-üs Sahra’dır.

İslam mimarisi için Caminin yapıtaşları: Minareler

11. yüzyıldan beri birden çok minareli yapılar dikkat çekiyor. Bunun örnekleri olarak Mimar Sinan’ın eserleri gösterilebilir.

Küçük pencerelerden oluşan kuleye benzer bir yapılardır. Çoğu camide bulunan minareler, müezzinlerin halkı ibadete çağırması içindir.

Minarelerin üst kısımları genellikle oyma ile zengin bir şekilde dekore edilir. İslam’ın simgesel yapılarıdır.

Hz. Muhammed zamanında, ezan sesi caminin çevresindeki en yüksek çatıdan yapılıyordu.

Görkemli kubbeler 

Rönesans dönemi eserleri nasıl kendini belli ediyorsa, İslami eserler de kendini bir özelliğiyle ön plana çıkarıyor: kubbeleriyle…

İslam mimarisi için Caminin iç dekorasyonunda kendini gösteren kubbeler, karmaşık geometrik desenlerle hayranlık uyandırıyor.

Bu mimari unsurun ilk örneği Kubbet-üs Sahra’dır. 16. yüzyılda altınla kaplanmış ahşap ile dolduruldu.

Muhteşem işlemeli kemerler

İslam mimarisinin bir diğer demirbaşı ise kemerlerdir. Hem girişte hem de iç mekanlarda kendini gösterir.

At nalı şeklindeki kemerler Fas mimarisinin en karakteristik özelliklerinden.

Dekoratif ayrıntılar ve işlemeler

İslam mimarisinin belki de en dikkat çeken unsuru süsleridir. Çoğunlukla iç mekanlara girildiğinde mimari dekorasyon göz kamaştırır, yerli yabancı turistleri büyüler.

Kaligrafik süslemeler, mücevher benzeri fayanslarla İslam mimarisinin muhteşem ayrıntısıdır.

Bu yazımızda islam mimarisi hakkında faydalı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık.Müslüman topraklarında inşa edilen islam mimarlığı yapıları ve mimari eserleri incelendiğinde kültür faktörünün önemli yansımalarına da şahit olursunuz.

İslam mimarisi hakkında ne düşünüyor sunuz? Bu yazıda saymadığım ya da eksik kaldığını düşündüğünüz kısımlar neler? İslam mimarlığı sizce modern mimarinin önüne geçebilir mi?

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Mimari projelerde en fazla kullanılan mesleki tabirler ve anlamları

Güncelleme:

Tarih:

Mimari projelerde kullanılan bazı tabirler ve anlamlarını sizler için 20 maddede bir araya getirdik.

Mimari projeler ve tabirlerine ilişkin farklı kullanımlar ya da bazı alışkanlıklar elbette vardır belki ama burada listelediğimiz 20 maddelik listede yer alan tabirler sıklıkla kullanılan ya da mimari proje geliştirici değilseniz bile oldukça faydalı olacak nitelikte bilgilerdir.

İşte mimari projelerdeki tabirler ve anlamları;

20.) Kırmızı kot
Kırmızı kot, imar planında gösterilen yolun gerekli hesaplar yapıldıktan sonra kullanıma hazır halini ifade etmek için kullanılır.

19.) Açıklık
Yatay bir taşıyıcı yapı öğesinin dayanak noktaları arasındaki uzaklık; kiriş açıklığı; kirişin ankastre olduğu nokta ile boştaki ucu arasındaki uzaklık

18.) Sağır duvar
Pencere, kapı gibi boşluğu olmayan duvar

17.) Yaka
1. Çatıda, baca kenarında etek parçasını tutturmakta kullanılan maden (çinko,bakır vb.) şerit.
2. Oluğun, saçak kenarında örtü kaplamasına oturan ve boydan boya giden şerit halindeki parçası

16.) Akaç
1. birikmiş suları akıtmaya yarayan boru, oluk ve benzeri araç
2.temel düzeyindeki suları toplayıp yapıların uzağına akıtan yer altı su borusu.

15.) Çekme kat
Bir binanın son katı üzerine yapılan, cepheden geriye çekilmiş kat, teras katı

14.) Asansör yuvası
Asansörün ve karşı ağırlığın, içinde inip çıktıkları boşluk

13.) Yararlı alan
Bir binanın tümünün yada bir bölümünün, duvarları katılmaksızın hesaplanan kullanılabilir alan

12.) Boyunduruk
1. Ahşap veya çelik yapıda iki dikme arasına yatay olarak konulan ve böylece dikmelerin açılmasını yada yaklaşmasını önleyen ahşap yada çelik atkı.
2. Bir ahşap döşemenin kirişlerini birbirine bağlamak üzere aralarına yerleştirilen küçük kiriş parçalarından her biri.

11.) Alın duvarı
Bir beşik çatıda damlalık aşığının yanında giden duvar parçası.Alın duvarı merteklere dik doğrultudadır

10.) Göğüsleme
Bir aşığın veya ahşap kirişin yükünü alıp bir düşey taşıyıcıya ileten eğik basınç çubuğu.Çatıda göğüslemeler aşık açıklıklarını azalttıkları gibi çatının uzunluğu doğrultusunda rijitliği de sağlarlar

9.) İstikamet rölevesi
Belediyece verilen, plandaki yapılaşma doğrultusunu gösterir

8.) Konsol
1.Bir çıkmayı alttan destekleyen S şeklinde iki ters kıvrımlı taş destek.
2. Yalnızca bir yanındaki mesnet tarafından taşınan,diğer kısımları boşlukta olan yatay yapı öğesi; konsol kiriş, konsol döşeme

7.) Kör döşeme
Ahşap parke kaplamanın altına, düşük nitelikli tahtalarla yapılan ve kadronlara çakılan döşeme

6.) Mahal Listesi
Bir yapının çeşitli hacimlerini alan (m2 ), çevre (mt.) gibi ölçülerini ve bu yerlerde kullanılacak gereçleri gösteren çizelge

5.) Mahal Numarası
Bir yapının keşfinde kullanılmak üzere planlarda her hacme ayrı ayrı yazılan numara. Bu numaralar genellikle, B01, B02, … zemin katlarda Z01, Z02, … Zn üstteki katlarda da ilk rakam kat numarasını göstermek üzere 101, 201, 301 şeklinde verilirler. Birbirinin aynı olan hacimlere aynı numaralar verilir.

Mahal numaraları kesim mimari projeler ile uygulama projelerinde gösterilir

4.) Ara kat
Bir binada genellikle zemin katı ile birinci kat arsına yapılan çoğu basık tavanlı,altı kapalı yarım kat

3.) Avan proje
Gerçekleştirilecek bir yapı konusundaki ilk düşünceleri plan, kesit ve görünüşlerle belirtildiği öneri projesi; önproje. Avan proje aynı konunun ayrı birkaç çözümünü göstermek üzere birden çok proje halinde de düzenlenebilir

2.) Perde duvar
Çelik,betonarme gibi taşıyıcı öğeler arsında kalın taşıyıcı olmayan,ince duvar,bölme

1.) Oturma
Bir yapının, altındaki zeminin hareketi veya sıkışması dolası ile aşağı doğru hareketi. Yapının çeşitli bölümlerindeki oturmalar çok farklı olmadıkça bu tehlikeli olmaz.büyük yapılardaki genleşme derzleri,oturmadan meydana gelebilecek tehlikeyi ortadan kaldırmakta da yararlı olurlar

Bu yazımızda mimari projelerde sıklıkla kullanılan tabirler ve anlamlarını paylaştık.Sizin de listeye eklemek istedikleriniz olursa aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Son olarak bu yazıyı belirli aralıklarla güncellemeye devam edeceğim, sürekli güncel nitelikte bir yazı ya da mimari sözlük olarak ta düşünebilirsiniz.

Devamını oku