Sosyal medya'da takip edin!
X

Tasarımlar

2017 yılının en ilginç 10 endüstriyel tasarım örnekleri

Güncelleme:

Tarih:

Tasarım gerçek manada farklı olma çabasını, bir ihtiyacı karşılamaya yönelik gerçekleştirme sanatıdır.Bu sanatın tasarımcılar tarafından yapıldığını zaten biliyoruz.

Endüstriyel tasarım örnekleri meraklıları için oldukça kreatif fikirleri barındırmakta.Tasarımcılarının sektörlere göre özelleştirilmiş ihtiyaçları ürüne dönüştürdükleri tasarımlar gerçek manada zihin açıcı ve bir o kadar da amaca hizmet eden türden.

Endüstriyel tasarımlar her tasarımcıyı kendisine bağlayan farklı özelliklere sahip olabiliyor.Örneğin bazen bir vazo, bir vitrin süsü ya da biblo..Bir kitaplık, bir sandalye ve daha fazlası..

Tasarımların genel bakış açısına göre tek ortak özelliği yeni bir şeyler söylüyor olması.En azından bu noktada gayret ediyor olması diyebiliriz.

İşte 2017 yılının kıskandıran tasarımları;

10.) Çin’li tasarımcılar Neri & Hu Yanzi, Tellerde günün tadını çıkaran kuşlardan esinlenerek Artemide firması için bir armatür..

Tasarımda zarif hatların minimalist çizgilerin dikkat çekiciliği hemen her şeyin önüne geçmeyi başarmış. 2004 Yılından bu yana tasarımlarını geliştiren endüstriyel tasarım firması yeni koleksiyonlarında taklit edilmesi kolay olmayan çizgiler üzerine yoğunlaşmaya başlamış.

9.) Amerika’lı tasarım studyosu Montaag; Beton kahve makinesi tasarımı

Dünya çapında başarılı işlere imza atan endüstriyel tasarım firması Montaag bu tasarımlarını 799 Dolarlık fiyat etiketiyle satışa çıkarmıştı.

8.) Kar taneleri ve bal peteklerinden esinlenerek tasarladığını söyleyen Øivind Alexander Slaatto , bu hoparlörleri ev dekorasyonunun ayrılmaz bir parçası olarak sunmuştu..

Üstelik kaplamalar yalnızca kumaş alternatifleri arasında seçilebilir değil.Yani desen, şekil ve renk alternatifleriyle birlikte son kullanıcı için özelleştirilebilecek karakterde ürünler olduğunu söylemek mümkün.

7.) Dünya’ca ünlü Japon Mimar Kengo Kuma, Yakisugi serisi için sarkıt buz kütlelerini andıran bir aydınlatma armatürü tasarlamıştı

Mimarlar hep bina tasarlamaz..Buna güzel bir örnek için daha önce paylaşmış olduğumuz Ünlü Mimarlardan Ayakkabı tasarımları yazısına da göz atabilirsiniz.

Ayrıca tasarımla ilgili insanın altından geçmeye cesaret isteyecek nitelikte bir ağırlık hissini siz de duydunuz mu?

6.) İspanyol tasarımcı Victor Castanera tarafından tasarlanan küre toplar led aydınlatma sağlarken çelik raflar üzerinde denge konsantrasyonuna yoğunlaştırıyor

Metalik renklerin dikkat çekiciliğinden faydalanan bir endüstriyel tasarım örnekleri olarak listemizde yerini aldı.

5.) Arkaplanı gün boyunca renk spekturumu içerisinde dönüşen bir duvar saati tasarımı;  Victor Castanera

Böyle etkileşimli tasarımlar içerisinde bulunduğumuz dijital çağda daha fazla ilgi buluyor.Ayrıca öte yandan tasarımdaki dominant etkiyi de farketmişsinizdir..Örneğin yelkovanın olmayışı ve akrebin duruşu vs..

4.) Kumaş, dokuma ve ahşap konusunda gerçek bir uzman endüstriyel tasarım firması olan veegadesign konsept koleksiyonunda dikkat çekici öğeler sunmuştu..

Сrafting Comfort koleksiyonu, geleneksel yöntemlerin modern bir şekilde kullanılmasına dayanmakta..

3.) Tayland merkezli endüstriyel tasarım örnekleri incelendiğinde sürdürülebilir fikirlerin fazlalığı hemen göze çarpıyor..İşte onlardan bir tanesi daha.

Atelier 2+ imzasını taşıyan tasarımda evde bitki yetiştiriciliğini teşvik eden, özendiren ve tüm bunları yaparken evin şirin bir dekorasyon öğesi olarak değerlendirilebilecek bir endüstriyel tasarım olması 2017 yılında basit ama etkili tasarım dokunuşu olarak hafızalara kazınmıştı.

2.) 2013 Yılından günümüze kadar Mermeri tasarımlarından ayırmadan kullanan bir tasarımcı;  Moreno Rati

Ama bu defa cam ve mermer öğelerini bir dekorasyon unsuru olarak kullanmayı tercih eden tasarımcı, bu alanda yoluna devam etmeyi kararlı kılmış.

1.) Levantin Design İçerisinde bulunduğumuz yüzyılın dışa-vurumcu tasarım akımı temsilcilerinden biri..Son koleksiyonuyla çarpıcı tasarımlar yaratmıştı..

Aydınlatma elemanını yer yer pop art kısmen naturalist çizgilerle ifade etmeyi sevdiği çok belli oluyor.

Bu yazımızda Dünya’nın dört bir tarafından çarpıcı endüstriyel tasarım örnekleri paylaştık. Endüstriyel tasarımlar hakkında neler düşünüyor sunuz? Tasarımcılar fikirlerini ifade edebilmek ve sanatı nihai ürün olarak yorumlamak için bu metotları sizce nasıl yorumlamış?

Ayrıca son olarak geçtiğimiz yıl paylaştığımız benzer bir yazı da ilginizi çekebilir;

İlave okuma listesi için şu etikete de göz atabilirsiniz; Endüstriyel ürün tasarımları

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

İç Mimari

Almanya’da eski bir hapishanenin Hotel’e inanılmaz dönüşümü

Güncelleme:

Tarih:

Eski bir hapishane hotel olarak yeniden işlevlendirildi. Uluslararası arenada çok sayıda başarılı projeye imza atan tasarım ofisi projenin kurgusunda eski fonksiyonların yeniden işlevlendirmeye uygun şekilde yorumlanarak dönüşümüne olanak sağladı.

Knoblauch Architecture Design Studio tarafından tasarlanan Özgürlük Hotel adı verilen bu yapı, bir yapının sonradan farklı bir kullanım amacına hizmet vermesine yönelik dönüşümüne gösterilebilecek son derece başarılı bir örnek olarak dikkat çekiyor.

Almanya’nın Offenburg şehrinde misafirlerini bekleyen hotel, son derece geniş ve ferah odaları, masif ama göz yormayan iç dekorasyon öğeleriyle aynı öne çıkan bir iç mimari tasarım örnekleri sentezini de barındırıyor.

Eski bir hapishane hotel olarak yeniden işlevlendirilmesi

İlk olarak 1843 yılında inşa edilen bu görkemli yapı, sonradan tasarımcılarının dokunuşlarıyla hotel olarak hizmet vermeye başladı. Bir hapishane tasarımı, avlusu, hücreleri ve geniş koridorları ile zaten ilk bakışta yeniden işlev kazandırılmak istenirse ya hastane olur, ya okul ya da hotel olarak oldukça iyi işleyen bir iç mekan plan kurgusuna sahiptir.

Tasarımcıları bu eski yapının pek dikkat çekmeyen detaylarını, kendi yorumlarını da katarak geliştirmişler.. Öyle ki, aşağıdaki galeride yer alan detay resimleri bunu en iyi şekilde açıklamaya yeterli oluyor.

Toplamda 38 oda ve 2 suitten oluşan Hotel’in tasarımı hakkında sizin fikirleriniz neler? Tasarımına dair düşüncelerinizi ve görsellerle ilgili fikirlerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Devamını oku

Mimari

1 Milyon Sterlin fiyatla satılan evin muhteşem dönüşümü

Güncelleme:

Tarih:

Eski ahır binası yenilenerek 1 Milyon Sterlin fiyatla satışa çıkarıldı. Binanın yenilenmeden önceki ve sonraki halini görünce çok şaşıracaksınız. İşte detaylar haberimizde.

İngiltere’de bir “shire” tipi kontluk olan Norfolk, son günlerde bu ahırdan dönme modern mimari örneği yapının muhteşem dönüşümü ile gündeme gelmeye başladı.

Modernize edilmiş şekliyle yaklaşık 1 milyon sterlin paha biçilen bu modern ev, iç mekan – dış cephe çalışmalarıyla son derece etkileyici bir görünüme kavuşmuş.

Mimarlarının eski halinden eser bırakmadığı evin, iç mekan tasarımında da son teknoloji yapı malzemeleri tercih edilmiş. Öyle ki, ıslak hacimlerden tutun , 4 yatak odası da ayrı ayrı konseptlerde geliştirilmiş.

Eski ahır binası nasıl yenilendi?

Projenin mimarı Rob Lond-Caulk adında bir emlak girişimcisi. Şehir merkezinde emlak fiyatlarının karşı koyulamaz yükselişini de bir anlamda protesto eden Rob, eski binayı çok uygun bir fiyata satın alarak mimari dokunuşlarla nasıl cezbedici hale getirmiş aşağıdaki fotoğraflardan inceleyebilirsiniz.

İşte İngiltere’deki bu eski ahır binası nasıl yenilenmiş aşağıdaki galeriden inceleyebilirsiniz. 

Eski ahır binası yenileme, bina yenileme ve bir anlamda restore etmek hakkında başarılı bir örnek diyebiliriz. Sizin düşünceleriniz neler?

Böyle bir yapıya 1 milyon sterlin verir miydiniz?

 

Devamını oku
ReklamReklam