Sosyal medya'da takip edin!
X

Tasarımlar

2017 yılının en ilginç 10 endüstriyel tasarım örnekleri

Güncelleme:

Tarih:

Tasarım gerçek manada farklı olma çabasını, bir ihtiyacı karşılamaya yönelik gerçekleştirme sanatıdır.Bu sanatın tasarımcılar tarafından yapıldığını zaten biliyoruz.

Endüstriyel tasarım örnekleri meraklıları için oldukça kreatif fikirleri barındırmakta.Tasarımcılarının sektörlere göre özelleştirilmiş ihtiyaçları ürüne dönüştürdükleri tasarımlar gerçek manada zihin açıcı ve bir o kadar da amaca hizmet eden türden.

Endüstriyel tasarımlar her tasarımcıyı kendisine bağlayan farklı özelliklere sahip olabiliyor.Örneğin bazen bir vazo, bir vitrin süsü ya da biblo..Bir kitaplık, bir sandalye ve daha fazlası..

Tasarımların genel bakış açısına göre tek ortak özelliği yeni bir şeyler söylüyor olması.En azından bu noktada gayret ediyor olması diyebiliriz.

İşte 2017 yılının kıskandıran tasarımları;

10.) Çin’li tasarımcılar Neri & Hu Yanzi, Tellerde günün tadını çıkaran kuşlardan esinlenerek Artemide firması için bir armatür..

Tasarımda zarif hatların minimalist çizgilerin dikkat çekiciliği hemen her şeyin önüne geçmeyi başarmış. 2004 Yılından bu yana tasarımlarını geliştiren endüstriyel tasarım firması yeni koleksiyonlarında taklit edilmesi kolay olmayan çizgiler üzerine yoğunlaşmaya başlamış.

9.) Amerika’lı tasarım studyosu Montaag; Beton kahve makinesi tasarımı

Dünya çapında başarılı işlere imza atan endüstriyel tasarım firması Montaag bu tasarımlarını 799 Dolarlık fiyat etiketiyle satışa çıkarmıştı.

8.) Kar taneleri ve bal peteklerinden esinlenerek tasarladığını söyleyen Øivind Alexander Slaatto , bu hoparlörleri ev dekorasyonunun ayrılmaz bir parçası olarak sunmuştu..

Üstelik kaplamalar yalnızca kumaş alternatifleri arasında seçilebilir değil.Yani desen, şekil ve renk alternatifleriyle birlikte son kullanıcı için özelleştirilebilecek karakterde ürünler olduğunu söylemek mümkün.

7.) Dünya’ca ünlü Japon Mimar Kengo Kuma, Yakisugi serisi için sarkıt buz kütlelerini andıran bir aydınlatma armatürü tasarlamıştı

Mimarlar hep bina tasarlamaz..Buna güzel bir örnek için daha önce paylaşmış olduğumuz Ünlü Mimarlardan Ayakkabı tasarımları yazısına da göz atabilirsiniz.

Ayrıca tasarımla ilgili insanın altından geçmeye cesaret isteyecek nitelikte bir ağırlık hissini siz de duydunuz mu?

6.) İspanyol tasarımcı Victor Castanera tarafından tasarlanan küre toplar led aydınlatma sağlarken çelik raflar üzerinde denge konsantrasyonuna yoğunlaştırıyor

Metalik renklerin dikkat çekiciliğinden faydalanan bir endüstriyel tasarım örnekleri olarak listemizde yerini aldı.

5.) Arkaplanı gün boyunca renk spekturumu içerisinde dönüşen bir duvar saati tasarımı;  Victor Castanera

Böyle etkileşimli tasarımlar içerisinde bulunduğumuz dijital çağda daha fazla ilgi buluyor.Ayrıca öte yandan tasarımdaki dominant etkiyi de farketmişsinizdir..Örneğin yelkovanın olmayışı ve akrebin duruşu vs..

4.) Kumaş, dokuma ve ahşap konusunda gerçek bir uzman endüstriyel tasarım firması olan veegadesign konsept koleksiyonunda dikkat çekici öğeler sunmuştu..

Сrafting Comfort koleksiyonu, geleneksel yöntemlerin modern bir şekilde kullanılmasına dayanmakta..

3.) Tayland merkezli endüstriyel tasarım örnekleri incelendiğinde sürdürülebilir fikirlerin fazlalığı hemen göze çarpıyor..İşte onlardan bir tanesi daha.

Atelier 2+ imzasını taşıyan tasarımda evde bitki yetiştiriciliğini teşvik eden, özendiren ve tüm bunları yaparken evin şirin bir dekorasyon öğesi olarak değerlendirilebilecek bir endüstriyel tasarım olması 2017 yılında basit ama etkili tasarım dokunuşu olarak hafızalara kazınmıştı.

2.) 2013 Yılından günümüze kadar Mermeri tasarımlarından ayırmadan kullanan bir tasarımcı;  Moreno Rati

Ama bu defa cam ve mermer öğelerini bir dekorasyon unsuru olarak kullanmayı tercih eden tasarımcı, bu alanda yoluna devam etmeyi kararlı kılmış.

1.) Levantin Design İçerisinde bulunduğumuz yüzyılın dışa-vurumcu tasarım akımı temsilcilerinden biri..Son koleksiyonuyla çarpıcı tasarımlar yaratmıştı..

Aydınlatma elemanını yer yer pop art kısmen naturalist çizgilerle ifade etmeyi sevdiği çok belli oluyor.

Bu yazımızda Dünya’nın dört bir tarafından çarpıcı endüstriyel tasarım örnekleri paylaştık. Endüstriyel tasarımlar hakkında neler düşünüyor sunuz? Tasarımcılar fikirlerini ifade edebilmek ve sanatı nihai ürün olarak yorumlamak için bu metotları sizce nasıl yorumlamış?

Ayrıca son olarak geçtiğimiz yıl paylaştığımız benzer bir yazı da ilginizi çekebilir;

İlave okuma listesi için şu etikete de göz atabilirsiniz; Endüstriyel ürün tasarımları

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari

Malatya’daki Beşgen Planlı Cami Tasarımını gördünüz mü?

Güncelleme:

Tarih:

Malatya’nın Darende ilçesine bağlı Balaban Mahallesi’nde bulunan ve 1960 yılında yaptırılan Abdurrahman Erzincani cami, ilginç mimarisiyle dikkat çekiyor. Beşgen mimarisi ve eğik duvarları ile bu cami görenleri şaşırtıyor.

Projesini Yüksek Mimar-Mühendis Şerif Ali Akkurt’un yaptığı, 15. yüzyılda yaşamış, hayatının son yıllarını Darende’de geçirmiş ünlü mutasavvıf Şeyh Hamidi Veli’nin  kayınpederi alim Abdurrahman Erzincani‘nin adını taşıyan cami, beşgen mimarisi ve eğik duvarlarıyla farklı mimari özellikler yansıtıyor.

Duvarları yüzde 20 dışa eğimli olarak inşa edilen, beşgen mimarili, 6 köşeli cami, yan duvarlarında az sayıda pencere bulunmasına rağmen çatısından aldığı ışıkla aydınlanıyor. Malatyalı mutasavvıf Es-Seyyid Osman Hulusi Ateş Efendi‘nin öncülüğünde 1960 yılında inşa edilen cami, döneminin beşgen prizma temelli ilk camisi olarak dikkati çekiyor.

Cami imamı Vedat Burç, mimarihaber’e yaptığı açıklamada, caminin Türkiye’de yapılmış farklı mimariye sahip eserler arasında yer aldığını söyledi.Türk-İslam motiflerini taşıyan, aynı zamanda modern mimariye sahip eserin alışılagelmişin dışında, ferah ve kullanışlı bir yapı olduğunu dile getiren Burç, şöyle devam etti:

“Caminin beşgen yapısı İslam’ın 5 şartını, 6 köşesi de imanın altı şartını simgeliyor. Beşgen mimari döneminin yapıları arasında ilktir. Minarede de aynı şekilde İslam’ın beş şartı dikkate alınmıştır. Selçuklu eserlerine benzer, kubbe kullanılmamış, farklı bir çatı ile kapatılmıştır. Işık içeriye tavandan yansıyarak giriyor Mekan bir bütündür ve içinde kolon yoktur. Duvarlar yukarıya doğru açılarak geniş bir iç hacim sağlanmıştır.”

Beşgen Planlı Cami’nin her detayı tasarım harikası

Burç, caminin ana mekanında da kolon bulunmadığını belirterek, “Burası çok özel bir mekan, dolayısıyla her detayında tasarım harikası olacak şekilde düzenlemeler yapılmış. Caminin yapımında büyük katkıları bulunan Hulusi Efendi’den sonra kurduğu vakıf da hala imar ve ihyasını yürütmekte. Görenlerin şaşırdığı ve sıra dışı kabul ettiği bu yarım asırlık cami, bazı teknik üniversitelerde ders konusu olarak işlenmektedir.” diye konuştu.İlginç mimarisi ve minaresi ile mahallenin tanıtımına katkı sağlayan cami, ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.

İlginç cami tasarımı haberimizde, Malatya’da yapılan Türk Mimar Şerif Ali Akkurt tasarımı projenin detaylarını sizlerle paylaştık. Caminin tasarımıyla ilgili düşünceleriniz neler? Beşgen plan çözümü islamın beş şartını simgeliyor..Bu gerçekten çok anlamlı bir olgu olmuş.

Devamını oku

Mimari

10 Saniye bakınca sizi tatile götüren bir mimari tasarım

Güncelleme:

Tarih:

Mimari tasarım fikri bakımından sıra dışı bir konaklama yapısı projesini sizlerle bu yazımızda birlikte inceleyeceğiz.Tasarımla ilgili detaylar haberimizde.

Oldukça soft tonlar ve düz çizgilerin hakim olduğu fonksiyonel bir tasarım örneği olarak dikkat çeken bu proje, bir tatil yada konaklama mekanı olarak kurgulanmış.

Seaside Villa olarak adlandırılan bu yapının Shinichi Ogawa & Associates tarafından inşa edildiğini belirtmekte fayda var. Odaları yükselerek manzaraya hakim olma fikri yerine yatayda birleştirmek mimari tasarım fikri üzerine bina edilmiş.

Her oda 4 metre yüksekliğinde, 6 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğunda tasarlanmış.Bu arada odaların aşağıdaki fotoğraflardan da rahatlıkla anlaşılacağı üzere 5 metre gibi oldukça yüksek sayılabilecek bir özellikte olduğunu da yeri gelmişken paylaşalım.

Mimari tasarım fikri sizce nasıl? Hem silüeti koruması, hem de tasarımın göze hitap etmesi bakımından başarılı buldunuz mu?

 

Devamını oku