Sosyal medya'da takip edin!
X

Tasarımlar

2017 yılının en ilginç 10 endüstriyel tasarım örnekleri

Güncelleme:

Tarih:

Tasarım gerçek manada farklı olma çabasını, bir ihtiyacı karşılamaya yönelik gerçekleştirme sanatıdır.Bu sanatın tasarımcılar tarafından yapıldığını zaten biliyoruz.

Endüstriyel tasarım örnekleri meraklıları için oldukça kreatif fikirleri barındırmakta.Tasarımcılarının sektörlere göre özelleştirilmiş ihtiyaçları ürüne dönüştürdükleri tasarımlar gerçek manada zihin açıcı ve bir o kadar da amaca hizmet eden türden.

Endüstriyel tasarımlar her tasarımcıyı kendisine bağlayan farklı özelliklere sahip olabiliyor.Örneğin bazen bir vazo, bir vitrin süsü ya da biblo..Bir kitaplık, bir sandalye ve daha fazlası..

Tasarımların genel bakış açısına göre tek ortak özelliği yeni bir şeyler söylüyor olması.En azından bu noktada gayret ediyor olması diyebiliriz.

İşte 2017 yılının kıskandıran tasarımları;

10.) Çin’li tasarımcılar Neri & Hu Yanzi, Tellerde günün tadını çıkaran kuşlardan esinlenerek Artemide firması için bir armatür..

Tasarımda zarif hatların minimalist çizgilerin dikkat çekiciliği hemen her şeyin önüne geçmeyi başarmış. 2004 Yılından bu yana tasarımlarını geliştiren endüstriyel tasarım firması yeni koleksiyonlarında taklit edilmesi kolay olmayan çizgiler üzerine yoğunlaşmaya başlamış.

9.) Amerika’lı tasarım studyosu Montaag; Beton kahve makinesi tasarımı

Dünya çapında başarılı işlere imza atan endüstriyel tasarım firması Montaag bu tasarımlarını 799 Dolarlık fiyat etiketiyle satışa çıkarmıştı.

8.) Kar taneleri ve bal peteklerinden esinlenerek tasarladığını söyleyen Øivind Alexander Slaatto , bu hoparlörleri ev dekorasyonunun ayrılmaz bir parçası olarak sunmuştu..

Üstelik kaplamalar yalnızca kumaş alternatifleri arasında seçilebilir değil.Yani desen, şekil ve renk alternatifleriyle birlikte son kullanıcı için özelleştirilebilecek karakterde ürünler olduğunu söylemek mümkün.

7.) Dünya’ca ünlü Japon Mimar Kengo Kuma, Yakisugi serisi için sarkıt buz kütlelerini andıran bir aydınlatma armatürü tasarlamıştı

Mimarlar hep bina tasarlamaz..Buna güzel bir örnek için daha önce paylaşmış olduğumuz Ünlü Mimarlardan Ayakkabı tasarımları yazısına da göz atabilirsiniz.

Ayrıca tasarımla ilgili insanın altından geçmeye cesaret isteyecek nitelikte bir ağırlık hissini siz de duydunuz mu?

6.) İspanyol tasarımcı Victor Castanera tarafından tasarlanan küre toplar led aydınlatma sağlarken çelik raflar üzerinde denge konsantrasyonuna yoğunlaştırıyor

Metalik renklerin dikkat çekiciliğinden faydalanan bir endüstriyel tasarım örnekleri olarak listemizde yerini aldı.

5.) Arkaplanı gün boyunca renk spekturumu içerisinde dönüşen bir duvar saati tasarımı;  Victor Castanera

Böyle etkileşimli tasarımlar içerisinde bulunduğumuz dijital çağda daha fazla ilgi buluyor.Ayrıca öte yandan tasarımdaki dominant etkiyi de farketmişsinizdir..Örneğin yelkovanın olmayışı ve akrebin duruşu vs..

4.) Kumaş, dokuma ve ahşap konusunda gerçek bir uzman endüstriyel tasarım firması olan veegadesign konsept koleksiyonunda dikkat çekici öğeler sunmuştu..

Сrafting Comfort koleksiyonu, geleneksel yöntemlerin modern bir şekilde kullanılmasına dayanmakta..

3.) Tayland merkezli endüstriyel tasarım örnekleri incelendiğinde sürdürülebilir fikirlerin fazlalığı hemen göze çarpıyor..İşte onlardan bir tanesi daha.

Atelier 2+ imzasını taşıyan tasarımda evde bitki yetiştiriciliğini teşvik eden, özendiren ve tüm bunları yaparken evin şirin bir dekorasyon öğesi olarak değerlendirilebilecek bir endüstriyel tasarım olması 2017 yılında basit ama etkili tasarım dokunuşu olarak hafızalara kazınmıştı.

2.) 2013 Yılından günümüze kadar Mermeri tasarımlarından ayırmadan kullanan bir tasarımcı;  Moreno Rati

Ama bu defa cam ve mermer öğelerini bir dekorasyon unsuru olarak kullanmayı tercih eden tasarımcı, bu alanda yoluna devam etmeyi kararlı kılmış.

1.) Levantin Design İçerisinde bulunduğumuz yüzyılın dışa-vurumcu tasarım akımı temsilcilerinden biri..Son koleksiyonuyla çarpıcı tasarımlar yaratmıştı..

Aydınlatma elemanını yer yer pop art kısmen naturalist çizgilerle ifade etmeyi sevdiği çok belli oluyor.

Bu yazımızda Dünya’nın dört bir tarafından çarpıcı endüstriyel tasarım örnekleri paylaştık. Endüstriyel tasarımlar hakkında neler düşünüyor sunuz? Tasarımcılar fikirlerini ifade edebilmek ve sanatı nihai ürün olarak yorumlamak için bu metotları sizce nasıl yorumlamış?

Ayrıca son olarak geçtiğimiz yıl paylaştığımız benzer bir yazı da ilginizi çekebilir;

İlave okuma listesi için şu etikete de göz atabilirsiniz; Endüstriyel ürün tasarımları

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

İç Mimari

İç Mimar Nedir? İç Mimarlar Ne İş Yapar? İç Mimar Bina İnşa Eder Mi?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İç Mimar Nedir?

“İç Mimarlık, kesinlikle uzun bir yol kat etti. Mesleğe İç Mekan Tasarımı olarak evirilmeden önce başlangıçta İç Dekorasyon olarak tanınıyordu. İç Tasarım profesyonelleri hala dekorasyon ve tasarım danışmanlığı sağlıyor, ancak iş sorumlulukları artık daha fazla” teknik ” Teknik çizim, bina teknolojisi ve hizmetleri, malzeme ve bina kaplama teknolojisi ve mobilya detaylandırma olarak ilerlemiş durumda.

İç tasarımda mimariyle ilgili konuların anlaşılması ihtiyacı İç Mimarlık alanını doğurmuştur. İç Mimarlık, bir konut veya ticari binanın iç mekanlarının planlanmasını ve detaylandırılmasını içerir. Bu, mekân planlaması ve yaratımını vurgulayarak etkinliği en üst düzeye çıkarmaktır. Mekânın sadece iyi görünmesi gerekmediği gibi, aynı zamanda işlevsel olması gerekir. Yenilikçi tasarımlar, daha rahat, verimli ve güvenli bir şekilde yaşamamızı ve çalışmamızı sağlar; hepsi estetik açıdan tatmin edici bir ortamda.

Peki, iç mimarlık mezunlarının işgücüne katıldıklarında tam olarak ne yapıyorlar? Alan tahsisini, trafik akışını ve ayrıca inşaat hizmetleri, doğrama (ahşap işleri) ve aydınlatma konularında mühendislerle çalışmayı planlıyorlar. Bu, çekici ve canlı mekanlar yaratmak için malzeme, mobilya, bitirme, bağlantı parçaları ve sanat eserlerinin seçimine ek olarak. Ayrıca, bir binanın iç yapısının, mevcut alanlara yeniden yer vermek yerine, mühendislerin yardımlarıyla modifikasyonunu düşünmek üzere eğitilmişlerdir. ”

İç Mimar Bina İnşa Etmeyi Biliyor Mu?

Mimarlar bir binanın sakinlerinin sağlığını, refahını ve güvenliğini korumakla yükümlüdür, bu yüzden mimarın inşaat bilgisine sahip olması kesinlikle gereklidir. İnşaat bilgisi olmayan bir bina tasarlayan kişi sanatçı veya tasarımcıdır; onlar bir mimar değiller. Bir mimar, bir binanın tasarım, yürütme ve başarılı bir şekilde tamamlanmasından sorumludur.

Bununla birlikte, ilkel bir yapının ötesindeki bir yapının, tek bir mimarın kendileri tarafından üstlenilmesi ya da tamamen anlaşılması için çok fazla olduğu unutulmamalıdır. Bazen bilgi eksiklikleri vardır ve tasarımını tamamıyla güvenli ve başarılı bir şekilde yürütmek için diğer mimarlar ve mühendislerle işbirliği yapar. İç mimarlar bu eğitimleri almadıkları için aslında bir bina inşa etmeyi biliyor mu soruna tabiki biliyorlar. Fakat yetkileri bunun için kısıtlı 2 3 katlı müstakil yapılarda yetkiye sahipler.

İç mimarlar sizlerin de anladığı gibi eğitimleri en az mimarlar kadar zordur. Mimarlar ile eğitimlerinin arasında bazı farklılıklar vardır. Bunlar bir mimarın aldığı eğitim ve iç mimarın aldığı eğitimin farklı olmasının nedeni yukarı da yazdığımız yazıda sizler kendiniz yorumunu bularak cevaplayabilirsiniz. Ya da yorum kısmında yazabilirsiniz.

Devamını oku

Mimari

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Hem inşaat mühendisleri hem de mimarlar, yapıları planlamak ve tasarlamak için çalışıyorlar. Bununla birlikte, bir inşaat mühendisi, yapının güvende olacağından ve her gün ve aşırı koşullara dayanabileceğinden emin olmaya odaklanırken, mimar, yapısal çalışmanın estetiğine odaklanmanın yanı sıra, görünüm, his ve işlevsellik üzerinde yoğunlaşacaktır.

İnşaat mühendisi, mimarın yarattığı tasarımın yapısal bütünlüğünü analiz edecek ve değerlendirecek ve mimarın vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için değişiklikler / modifikasyonlar önererek inşaat tasarımını mümkün kılacak yollar bulmaktadır.

İnşaat mühendisleri ve mimarlar çoğu zaman birbirleriyle çalışır, çünkü çalışmaları bazen üst üste gelir. İki meslek arasında iyi bir çalışma ilişkisi, inşaat işini daha etkili ve başarılı hale getirecektir.

Bir mimar ve mimari tasarımcı arasındaki fark nedir?

Bir mimar, sınavını geçen bir lisanslı profesyoneldir – NCARB (Ulusal Ulusal Kayıt Kurulları Konseyi) tarafından yönetilen çok titiz bir bölüm okumuştur. Bu sınav mimarlara avukatlara sınavının önemli olduğunu anımsatır. Bir mimari tasarımcı lisanslı bir mimar değildir ve bölümün üniversitesini okumamıştır.

Not: bir mimarlık tasarımcısı, tescil sınavını geçmiş ve lisanslı bir mimar olan bir tasarım mimarı ile karıştırılmamalıdır ancak sadece bir projenin tasarım yönüyle ilgilenmeyi seçer ve başka bir mimarı yapıların sonuyla ilgilenir.

Devamını oku
ReklamReklam