Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

İşte Mühendislik harikası bir köprü tasarımı; SeaSaw

Güncelleme:

Tarih:

Hollanda’nın en kuzey noktasında bulunan bir şehir olan den Helder’da gerçek bir mühendislik harikası köprü tasarımını bu haberimizde sizlerle paylaştık.

Köprü tasarımı konusuna ilgi duymamak gerçekten zor. Geniş açıklıklar ve estetik çizgiler birleşir köprü tasarımlarında.Hollanda’lı Mimarlık firması MVRDV tasarladıkları köprüyle sanatsal bir enstelasyonu andıran çalışmaya imza attılar.

Ve bence en güzel özelliklerinden biri köprü tasarımı için mimarlar ve mühendisler gerçek anlamda birlikte çalışır.

Köprünün ayakta sapa sağlam durabilmesi, rüzgar ve deprem yüklerine dayanabilmesi adına mühendisleri olabildiğine zorlayıcı statik hesaplar ile boğuşurken, mimarları da nasıl daha fütüristik, nasıl daha ikonik ve nasıl tüm bunları sağlarken daha kullanışlı bir yapı tasarlarım diye düşünürler.

Köprü tasarımı için zorlayıcı bir konsept

Uluslararası bir yarışma ile seçilen SeaSaw, denizle bağlantıyı yenilemek ve kimlik duygusu geliştirmesine yardımcı olmak için yeni şehir sembolü olarak tasarlandı.

MVRDV’nin kurucularından Jacob van rijs tasarımla ilgili; “Dengeci ama zorlayan bir köprü tasarımı olan SeaSaw, içeriğine ve tarihine kayıtsız kalmayan, sınırsız hareketiyle özgürlük sağlayan, denizin dinamiklerini temsil eden unutulmaz, dalgın bir kamusal sanat enstalasyonudur” diyor.

IMD mühendisleri ile çalışarak, projenin 2019’da tamamlanması planlanıyor.

Köprü tasarımı konusuna ilgi duyan herkesi heyecanlandırabilecek bir tasarıma imza attığı kesin.. Hollanda’lı mimarlık firmasının tasarladığı köprüyü haberimizde sizlerle paylaştık.Tasarımla ilgili siz ne düşünüyor sunuz?

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

1 Milyon Sterlin fiyatla satılan evin muhteşem dönüşümü

Güncelleme:

Tarih:

Eski ahır binası yenilenerek 1 Milyon Sterlin fiyatla satışa çıkarıldı. Binanın yenilenmeden önceki ve sonraki halini görünce çok şaşıracaksınız. İşte detaylar haberimizde.

İngiltere’de bir “shire” tipi kontluk olan Norfolk, son günlerde bu ahırdan dönme modern mimari örneği yapının muhteşem dönüşümü ile gündeme gelmeye başladı.

Modernize edilmiş şekliyle yaklaşık 1 milyon sterlin paha biçilen bu modern ev, iç mekan – dış cephe çalışmalarıyla son derece etkileyici bir görünüme kavuşmuş.

Mimarlarının eski halinden eser bırakmadığı evin, iç mekan tasarımında da son teknoloji yapı malzemeleri tercih edilmiş. Öyle ki, ıslak hacimlerden tutun , 4 yatak odası da ayrı ayrı konseptlerde geliştirilmiş.

Eski ahır binası nasıl yenilendi?

Projenin mimarı Rob Lond-Caulk adında bir emlak girişimcisi. Şehir merkezinde emlak fiyatlarının karşı koyulamaz yükselişini de bir anlamda protesto eden Rob, eski binayı çok uygun bir fiyata satın alarak mimari dokunuşlarla nasıl cezbedici hale getirmiş aşağıdaki fotoğraflardan inceleyebilirsiniz.

İşte İngiltere’deki bu eski ahır binası nasıl yenilenmiş aşağıdaki galeriden inceleyebilirsiniz. 

Eski ahır binası yenileme, bina yenileme ve bir anlamda restore etmek hakkında başarılı bir örnek diyebiliriz. Sizin düşünceleriniz neler?

Böyle bir yapıya 1 milyon sterlin verir miydiniz?

 

Devamını oku

Mimari

Çin’de doğayla bütünleşen bir konut projesi tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Sürdürülebilir mimari kavramı hakkında eşine son derece nadir rastlanan bir mimari tasarım örneğini sizlerle paylaştık. Mad Architects imzalı bu Çin’deki proje şaşırtıcı mimari özelliklere sahip.

Topoğrafyasıyla ve bulunduğu atmosfer ile son derece yüksek bir uyum sağlayan proje MAD Architects imzasını taşıyor.

Çin’in Anhui eyaletinin Huangshan  bölgesinde inşa edilen bu modern köy, aynı zamanda eşsiz Taiping Gölü manzarasına hakim tepelerde kurulmuş.

Doğadan ilham alarak doğaya zarar vermeden geliştirilen projenin, inşası da sanıldığı üzere oldukça zor şartlar altında gerçekleşmiş.

surdurulebilir-koy-tasarimi

En yakın yerleşim birimine yaklaşık 40 km mesafede olan bu konut projesi, özgün ve kendi tasarım çizgisini yansıtması bakımından da son derece özel bir konuma sahip.

Projenin amacı insanları doğaya yeniden kavuşturmak

Mimarlığın estetik , sürdürülebilir, sağlam ve fonksiyonel tasarıma sahip olması mimarların en nihai amaçları arasındadır.Ancak tüm bunları yerine getirirken , tasarımların sosyal boyutuyla sürdürülebilir kaygıya sahip olanlarına pek az rastlıyoruz.

Projenin amacının şehir hayatındaki konfor ve modern teknolojiler yardımıyla son derece sürdürülebilir fikirleri buluşturmak olması da oldukça takdir edilesi.

Çin’deki dağ köyü konut projesi

Son olarak sürdürülebilir mimari kavramı ile mimari silüet olgusunun birbiri ile ne derece yakın bir bağ oluşturduğuna da şahit oluyoruz.

Sürdürülebilir mimari için sadece yeşil çatılar anlaşılıyor

Çok büyük bir algı yanılması var.Mimarlık örnekleri incelendiğinde sürdürülebilirlikten kasıt olarak sadece kendi enerjisini üreten yapılar, yeşil çatılar, enerji verimliliği anlaşılmakta. Oysaki sürdürülebilir mimarlık için aşağıdaki bileşenler mutlak surette fark yaratan olgulardır;

  • Yapıların çevreyle ve birbirleriyle olan uyumu bir sürdürülebilirlik örneğidir.
  • Yapılarda yaşayan insanlar diğer bir deyişle yapıyı kullanacak kişiler ve bunların birbirleriyle sorunsuz , gerçek bir komşuluk ilişkisi kurmaları sürdürülebilirliktir.
  • Tüm zamanlara hitap eden, tüm mimari ekollerin fonksiyonu karşılayabilmesi amacıyla kullanıldığı yapılar da sürdürülebilirlik örneğidir.

Tasarımla ilgili sizin fikirleriniz neler?

 

Devamını oku
ReklamReklam