Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

İşte Mühendislik harikası bir köprü tasarımı; SeaSaw

Güncelleme:

Tarih:

Hollanda’nın en kuzey noktasında bulunan bir şehir olan den Helder’da gerçek bir mühendislik harikası köprü tasarımını bu haberimizde sizlerle paylaştık.

Köprü tasarımı konusuna ilgi duymamak gerçekten zor. Geniş açıklıklar ve estetik çizgiler birleşir köprü tasarımlarında.Hollanda’lı Mimarlık firması MVRDV tasarladıkları köprüyle sanatsal bir enstelasyonu andıran çalışmaya imza attılar.

Ve bence en güzel özelliklerinden biri köprü tasarımı için mimarlar ve mühendisler gerçek anlamda birlikte çalışır.

Köprünün ayakta sapa sağlam durabilmesi, rüzgar ve deprem yüklerine dayanabilmesi adına mühendisleri olabildiğine zorlayıcı statik hesaplar ile boğuşurken, mimarları da nasıl daha fütüristik, nasıl daha ikonik ve nasıl tüm bunları sağlarken daha kullanışlı bir yapı tasarlarım diye düşünürler.

Köprü tasarımı için zorlayıcı bir konsept

Uluslararası bir yarışma ile seçilen SeaSaw, denizle bağlantıyı yenilemek ve kimlik duygusu geliştirmesine yardımcı olmak için yeni şehir sembolü olarak tasarlandı.

MVRDV’nin kurucularından Jacob van rijs tasarımla ilgili; “Dengeci ama zorlayan bir köprü tasarımı olan SeaSaw, içeriğine ve tarihine kayıtsız kalmayan, sınırsız hareketiyle özgürlük sağlayan, denizin dinamiklerini temsil eden unutulmaz, dalgın bir kamusal sanat enstalasyonudur” diyor.

IMD mühendisleri ile çalışarak, projenin 2019’da tamamlanması planlanıyor.

Köprü tasarımı konusuna ilgi duyan herkesi heyecanlandırabilecek bir tasarıma imza attığı kesin.. Hollanda’lı mimarlık firmasının tasarladığı köprüyü haberimizde sizlerle paylaştık.Tasarımla ilgili siz ne düşünüyor sunuz?

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Hem inşaat mühendisleri hem de mimarlar, yapıları planlamak ve tasarlamak için çalışıyorlar. Bununla birlikte, bir inşaat mühendisi, yapının güvende olacağından ve her gün ve aşırı koşullara dayanabileceğinden emin olmaya odaklanırken, mimar, yapısal çalışmanın estetiğine odaklanmanın yanı sıra, görünüm, his ve işlevsellik üzerinde yoğunlaşacaktır.

İnşaat mühendisi, mimarın yarattığı tasarımın yapısal bütünlüğünü analiz edecek ve değerlendirecek ve mimarın vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için değişiklikler / modifikasyonlar önererek inşaat tasarımını mümkün kılacak yollar bulmaktadır.

İnşaat mühendisleri ve mimarlar çoğu zaman birbirleriyle çalışır, çünkü çalışmaları bazen üst üste gelir. İki meslek arasında iyi bir çalışma ilişkisi, inşaat işini daha etkili ve başarılı hale getirecektir.

Bir mimar ve mimari tasarımcı arasındaki fark nedir?

Bir mimar, sınavını geçen bir lisanslı profesyoneldir – NCARB (Ulusal Ulusal Kayıt Kurulları Konseyi) tarafından yönetilen çok titiz bir bölüm okumuştur. Bu sınav mimarlara avukatlara sınavının önemli olduğunu anımsatır. Bir mimari tasarımcı lisanslı bir mimar değildir ve bölümün üniversitesini okumamıştır.

Not: bir mimarlık tasarımcısı, tescil sınavını geçmiş ve lisanslı bir mimar olan bir tasarım mimarı ile karıştırılmamalıdır ancak sadece bir projenin tasarım yönüyle ilgilenmeyi seçer ve başka bir mimarı yapıların sonuyla ilgilenir.

Devamını oku

Mimari

Bir Mimar ne yapar?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Bir Mimar ne yapar?

Mimarlar sadece bir binanın tasarımında yer almamaktadır. Lisanslı bir profesyonel olarak, kamu güvenliği ve projelerin denetlenmesinden de sorumludurlar. Binaların inşaatının her aşamasında, ilk konseptten binanın tamamlandığı açılış törenine kadar rolleri önemlidir. Tamamlanmasının ötesinde, binalar genellikle yeni çevreleri ve fikirleri birleştirmek için evrim geçirdikçe bir projeye dâhil olurlar. İşin özellikleri, üç ana role veya aşamaya, tasarım, dokümantasyon ve yapım rollerine ayrılabilir.

Tasarım rolünde, bir müşteri, müşterinin getirmek istediği bir konsept veya fikrin ayrıntılı tasarımlarını üretmek için bir müşteri tarafından işe alınır. Yaratıcı tasarım fikirlerine ihtiyaç duymanın yanı sıra, rolün bu kısmı büyük bir teknik bilgi ve sorumluluk içeriyor. Bina ve güvenlik yönetmeliklerine, yerel planlama yönetmeliklerine ve kısıtlamalarına uyulmasına ihtiyaç vardır. Projeye bağlı olarak, yerel çevrenin veya bir binanın herhangi bir tarihi bölümünün korunmasını çevreleyen yasalar olabilir. Düzenli müşteri toplantıları, gereklilikleri belirlemek ve detaylı tasarım tekliflerini tartışmak için önemlidir. Ayrıca mühendisler, tasarımcılar ve finansörler de dâhil olmak üzere projenin bu aşaması üzerinde çalışacak profesyonellerin ekibi de önemli.

Dokümantasyon aşamasında, tasarımın kâğıt üzerinde tasarlanması, detaylı çizimler üretilmesi ve tasarımın fizibilitesinin test edilmesi için teknolojinin kullanılması gerekmektedir. Bu aşama, müşterinin ihtiyaçlarına, bütçesine ve düzenlemelerine göre değişikliklerin dahil edilmesi için sürekli revizyon ve yeniden çizmeyi içerebilir. Tasarım belgeleri tamamlandıktan sonra, üretilmesi gereken ikinci bir belge kümesi vardır.

Bunlar, tasarımları yükleniciler ve inşaat uzmanları için talimatlara ve teknik şartnamelere çeviren inşaat belgeleridir. Proje inşaat aşamasına geldiğinde, mimar, saha ziyaretleri ve toplantılarına katılacak, inşaatı denetleyecek ve çeşitli işlere imza atacak, yüklenicilerle pazarlık edecek ve ortaya çıkan sorunları çözecektir.

Devamını oku
ReklamReklam