Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

İşte Mühendislik harikası bir köprü tasarımı; SeaSaw

Güncelleme:

Tarih:

Hollanda’nın en kuzey noktasında bulunan bir şehir olan den Helder’da gerçek bir mühendislik harikası köprü tasarımını bu haberimizde sizlerle paylaştık.

Köprü tasarımı konusuna ilgi duymamak gerçekten zor. Geniş açıklıklar ve estetik çizgiler birleşir köprü tasarımlarında.Hollanda’lı Mimarlık firması MVRDV tasarladıkları köprüyle sanatsal bir enstelasyonu andıran çalışmaya imza attılar.

Ve bence en güzel özelliklerinden biri köprü tasarımı için mimarlar ve mühendisler gerçek anlamda birlikte çalışır.

Köprünün ayakta sapa sağlam durabilmesi, rüzgar ve deprem yüklerine dayanabilmesi adına mühendisleri olabildiğine zorlayıcı statik hesaplar ile boğuşurken, mimarları da nasıl daha fütüristik, nasıl daha ikonik ve nasıl tüm bunları sağlarken daha kullanışlı bir yapı tasarlarım diye düşünürler.

Köprü tasarımı için zorlayıcı bir konsept

Uluslararası bir yarışma ile seçilen SeaSaw, denizle bağlantıyı yenilemek ve kimlik duygusu geliştirmesine yardımcı olmak için yeni şehir sembolü olarak tasarlandı.

MVRDV’nin kurucularından Jacob van rijs tasarımla ilgili; “Dengeci ama zorlayan bir köprü tasarımı olan SeaSaw, içeriğine ve tarihine kayıtsız kalmayan, sınırsız hareketiyle özgürlük sağlayan, denizin dinamiklerini temsil eden unutulmaz, dalgın bir kamusal sanat enstalasyonudur” diyor.

IMD mühendisleri ile çalışarak, projenin 2019’da tamamlanması planlanıyor.

Köprü tasarımı konusuna ilgi duyan herkesi heyecanlandırabilecek bir tasarıma imza attığı kesin.. Hollanda’lı mimarlık firmasının tasarladığı köprüyü haberimizde sizlerle paylaştık.Tasarımla ilgili siz ne düşünüyor sunuz?

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari

Malatya’daki Beşgen Planlı Cami Tasarımını gördünüz mü?

Güncelleme:

Tarih:

Malatya’nın Darende ilçesine bağlı Balaban Mahallesi’nde bulunan ve 1960 yılında yaptırılan Abdurrahman Erzincani cami, ilginç mimarisiyle dikkat çekiyor. Beşgen mimarisi ve eğik duvarları ile bu cami görenleri şaşırtıyor.

Projesini Yüksek Mimar-Mühendis Şerif Ali Akkurt’un yaptığı, 15. yüzyılda yaşamış, hayatının son yıllarını Darende’de geçirmiş ünlü mutasavvıf Şeyh Hamidi Veli’nin  kayınpederi alim Abdurrahman Erzincani‘nin adını taşıyan cami, beşgen mimarisi ve eğik duvarlarıyla farklı mimari özellikler yansıtıyor.

Duvarları yüzde 20 dışa eğimli olarak inşa edilen, beşgen mimarili, 6 köşeli cami, yan duvarlarında az sayıda pencere bulunmasına rağmen çatısından aldığı ışıkla aydınlanıyor. Malatyalı mutasavvıf Es-Seyyid Osman Hulusi Ateş Efendi‘nin öncülüğünde 1960 yılında inşa edilen cami, döneminin beşgen prizma temelli ilk camisi olarak dikkati çekiyor.

Cami imamı Vedat Burç, mimarihaber’e yaptığı açıklamada, caminin Türkiye’de yapılmış farklı mimariye sahip eserler arasında yer aldığını söyledi.Türk-İslam motiflerini taşıyan, aynı zamanda modern mimariye sahip eserin alışılagelmişin dışında, ferah ve kullanışlı bir yapı olduğunu dile getiren Burç, şöyle devam etti:

“Caminin beşgen yapısı İslam’ın 5 şartını, 6 köşesi de imanın altı şartını simgeliyor. Beşgen mimari döneminin yapıları arasında ilktir. Minarede de aynı şekilde İslam’ın beş şartı dikkate alınmıştır. Selçuklu eserlerine benzer, kubbe kullanılmamış, farklı bir çatı ile kapatılmıştır. Işık içeriye tavandan yansıyarak giriyor Mekan bir bütündür ve içinde kolon yoktur. Duvarlar yukarıya doğru açılarak geniş bir iç hacim sağlanmıştır.”

Beşgen Planlı Cami’nin her detayı tasarım harikası

Burç, caminin ana mekanında da kolon bulunmadığını belirterek, “Burası çok özel bir mekan, dolayısıyla her detayında tasarım harikası olacak şekilde düzenlemeler yapılmış. Caminin yapımında büyük katkıları bulunan Hulusi Efendi’den sonra kurduğu vakıf da hala imar ve ihyasını yürütmekte. Görenlerin şaşırdığı ve sıra dışı kabul ettiği bu yarım asırlık cami, bazı teknik üniversitelerde ders konusu olarak işlenmektedir.” diye konuştu.İlginç mimarisi ve minaresi ile mahallenin tanıtımına katkı sağlayan cami, ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.

İlginç cami tasarımı haberimizde, Malatya’da yapılan Türk Mimar Şerif Ali Akkurt tasarımı projenin detaylarını sizlerle paylaştık. Caminin tasarımıyla ilgili düşünceleriniz neler? Beşgen plan çözümü islamın beş şartını simgeliyor..Bu gerçekten çok anlamlı bir olgu olmuş.

Devamını oku

Mimari

10 Saniye bakınca sizi tatile götüren bir mimari tasarım

Güncelleme:

Tarih:

Mimari tasarım fikri bakımından sıra dışı bir konaklama yapısı projesini sizlerle bu yazımızda birlikte inceleyeceğiz.Tasarımla ilgili detaylar haberimizde.

Oldukça soft tonlar ve düz çizgilerin hakim olduğu fonksiyonel bir tasarım örneği olarak dikkat çeken bu proje, bir tatil yada konaklama mekanı olarak kurgulanmış.

Seaside Villa olarak adlandırılan bu yapının Shinichi Ogawa & Associates tarafından inşa edildiğini belirtmekte fayda var. Odaları yükselerek manzaraya hakim olma fikri yerine yatayda birleştirmek mimari tasarım fikri üzerine bina edilmiş.

Her oda 4 metre yüksekliğinde, 6 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğunda tasarlanmış.Bu arada odaların aşağıdaki fotoğraflardan da rahatlıkla anlaşılacağı üzere 5 metre gibi oldukça yüksek sayılabilecek bir özellikte olduğunu da yeri gelmişken paylaşalım.

Mimari tasarım fikri sizce nasıl? Hem silüeti koruması, hem de tasarımın göze hitap etmesi bakımından başarılı buldunuz mu?

 

Devamını oku