Sosyal medya'da takip edin!
X

İlginçlikler

Dünya’nın en yüksek maaş verilen 24 süper ülkesi ve şehirleri

Güncelleme:

Tarih:

Alman Deutsche Bank yaptığı araştırmalarda en yüksek maaş verilen ülkeler sıralamasını paylaştı.

Ülkelere göre mimar maaşları araştırması yaparak ülkeyi terketmeyi düşünenlere güzel fikirler verebilecek bir araştırma sonuçlarını sizlerle paylaştık.

Tabi işin şakası bir yana mimarlık mesleği için de diğer meslekler için de maaş gerçekten önemli bir kriter.

En yüksek maaş verilen ülkeler araştırmasında dikkat çeken unsurun yaşam standartları bakımından da yüksek maliyetli oldukları gerçeği. Yani yüksek maaş bir lüks olarak değil zorunluluk gereği olarak çalışanlara uygulanıyor.

İşte araştırmalara göre en yüksek maaş verilen ülkeler listesi;

24. Edinburg, İskoçya – 2293 dolar

23. Ottawa, Kanada – 2446 dolar

22. Amsterdam, Hollanda – 2493 dolar

21. Toronto, Kanada – 2560 dolar

20. Paris, Fransa – 2583 dolar

19. Dublin, İrlanda – 2603 dolar

18. Helsinki, Finlandiya – 2620 dolar

17. Stockholm, İsveç –  2622 dolar

16. Frankfurt, Almanya – 2626 dolar

15. Hong Kong, Hong Kong – 2715 dolar

14. Auckland, Yeni Zelanda – 2762 dolar

13. Londra, İngiltere – 2776 dolar

12. Tokyo, Japonya – 2897 dolar

11. Wellington, Yeni Zelanda – 2941 dolar

10. Kopenhag, Danimarka – 2958 dolar

9. Singapur, Singapur – 3077 dolar

8. Oslo, Norveç – 3154 dolar

7. Melbourne, Avustralya – 3344 dolar

6. Sydney, Avustralya – 3451 dolar

5. Chicago, ABD – 3622 dolar

4. New York, ABD – 4304 dolar

3. Boston, ABD – 4322 dolar

2. San Francisco, ABD – 4817 dolar

1. Zürih, İsviçre – 5876 dolar

Ülkelere göre mimar maaşları da bu araştırma sonuçlarına göre şekillenebilir. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde kişi başına düşen milli gelir bakımından da lider ülkeler oldukları hemen anlaşılabiliyor.

En yüksek maaş veren ülkeler arasından birini seçerek oraya yerleşme durumunuz olsaydı hangisini tercih ederdiniz?

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginçlikler

Laz müteahhit zekasıyla tasarlanan Rize’deki ilginç ev

Güncelleme:

Tarih:

Rize’de çatısından kolon çıkan kademeli görünümdeki ev görenleri hayrete düşürüyor.

Sivil mimari örnekleri kullanıcılarının ihtiyaçlarına göre şekilleniyor. Malzeme tercihleri, yapının taşıyıcı sistemleri ve cephe elemanlarıyla estetik kaygısı projenin uygulayıcıları tarafından çoğunlukla yerinde karar verilerek belki bir proje bile olmadan gerçekleştiriliyor.

Fonksiyon odaklı sivil mimari örnekleri ne bakıldığından aynı zamanda sıra dışı görünümlere sahip olduklarına da zaman zaman şahit olabiliyoruz.

Rize’nin Pazar ilçesi Şendere köyünde yukarıda bahsettiğimiz özelliklerde, ve tamamen ihtiyaç doğrultusunda tasarlanan oldukça ilginç bir sivil mimari örnekleri kategorisinde sıralanabilecek yapı inşa edildi.

Basri Solak, yeterli arazi olmadığı gerekçesiyle babaevinin çatısına taşıyıcı kolonları yerleştirdiği evi, onun da üzerine 2 katlı diğer evi inşa etti.

Basri Solak, yamaca kurulu babaevinin çatısına taşıyıcı kolonları yerleştirdiği evi, onun da çatısına kolonları yerleştirdiği 2 katlı diğer evi inşa etti.

Ev sahibi Solak, zorlu arazi şartları nedeniyle bu yöntemin aklına geldiğini söyledi.

Evleri görenlerin şaşırdığını ve fotoğraf çektiğini anlatan Solak, ‘İmkanlar dahilinde mevcut yapıyı da değerlendirerek, böyle bir şey düşündük‘ dedi.

Sivil mimari örnekleri bakımından çığır açıcı niteliklere sahip bu yapının yapılış hikayesi ve sahibinin açıklamaları hakkında sizin düşünceleriniz neler?

Devamını oku

İlginçlikler

Çevrimiçi kentsel tasarım yapabileceğiniz bir web sitesi; Streemix

Güncelleme:

Tarih:

Kentsel tasarım ve planlama konularına ilginiz varsa bu yazıda önereceğimiz web sitesi üzerinden kendi tasarımlarınızı yapabileceksiniz.

Kentsel tasarım konusuna ilgi duyanlar için çevrimiçi ve ücretsiz bir kullanım sunan streemix sitesinden bahseceğiz.Online tasarım yapabileceğiniz web sitesini haberimizin devamında sizlerle paylaştık.

Kendinizi bazen kaldırımda yürürken bu kaldırım neden bu kadar dar? Ya da yolların genişliği hakkında atıp tutarken buluyor musunuz?

İşte bu eleştirel göze sahip her insanın yapabileceği bir şeydir.Hem de çok normal bir durum.Ancak bildiğiniz üzere bu tasarımlar Şehir Planlama Uzmanlarınca yapılır.Şehir ve bölge planlama uzmanları yaptıkları çalışmalarla yol genişliklerinden tutun parselasyon bazında kentsel yoğunluğu domine eden fikirleri üretirler.

Bu fikirlere Plan adı verilmektedir.Bir planlama uzmanı değilseniz şimdi size önereceğimiz bir web sitesi üzerinden kendi kentsel tasarım çalışmanızı online ve ücretsiz bir şekilde hem de üye olmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Simcity’den esinlenen bu online araç ile kendi tasarımlarınızı paylaşabilirsiniz.

Bu sitenin adı Streetmix olup, kaldırım genişliklerinden tutun, yol genişliklerine kadar hemen her sokak yaşantısına hitap eden kentsel tasarım argümanını sezgisel arayüzünü kullanarak ekleyebiliyorsunuz.

Fikrin ilk olarak 2013 yılına uzandığını ve 2013 yılında Lou Huang‘ın San Francisco‘da bir sokağın yeniden tasarlanmasıyla ilgili bir toplum araştırmaları üzerine yoğunlaşmasından doğduğunu da belirtmekte fayda var.

Siteyi ziyaret ederek kendi tasarımlarınızı yapmak için şu bağlantıyı link çubuğunuza yapıştırabilirsiniz; https://streetmix.net/

Kentsel tasarım konusunda ne düşünüyor sunuz? Planlama ve mimarlık kavramlarının ilişkisini nasıl yorumluyor sunuz?Mikro tasarım makro ölçek kavramları hakkında atıp tutmanıza yarayacak bir girişimi sizlerle paylaştık.Benzeri web sitelerini paylaşmaya devam edeceğiz.

 

Devamını oku