Sosyal medya'da takip edin!
X

Etkinlik

Akıllı şehirler 2018 İstanbul Konferansına son 3 gün kaldı

Güncelleme:

Tarih:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 17-18-19 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleşecek olan World Cities Congress İstanbul’18 bünyesinde workshoplar ve 12 panel gerçekleştirilecek.

Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek olan World Cities Congress İstanbul’18‘un konferans programı da netlik kazandı.

Üç gün boyunca çeşitli ülke ve şehirlerden, teknolojide öncü firmalar ve 100’e yakın konuşmacının katılımıyla düzenlenecek olan konferansta workshoplar ve 12 panel gerçekleşecek.

Alanında en yetkin isimlerin, akıllı şehirlerin yarınları nasıl şekillendireceğini mercek altına alacağı konferansa bu yıl 10 bini aşkın profesyonelin katılması bekleniyor.

Akıllı şehir dönüşümünün üç gün boyunca liderler ve uzmanlar tarafından masaya yatırılacak. Açılış töreninin ardından başlayacak, Netaş CEO’su C. Müjdat Altay’ın modere edeceği Türk Telekom CEO’su Paul Doany ve Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young’un sahneyi paylaşacağı “Yenilikçi Şehir Teknolojileri”, oturumunu “Akıllı Şehirlerde Ulaşım ve Araç Teknolojileri başlıklı panel takip edecek.

Akıllı şehir stratejileri konuşulacak

İkinci günün ilk oturumu olan Akıllı Şehir Stratejileri, Danimarka’nın Odense şehrinin idarecilerinden Bjarke Walmar ve akıllı şehirler uzmanı Renato de Castro’nun sunumuyla gerçekleşecek.

Aynı gün Yalova Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan moderatörlüğünde düzenlenecek Mega Kentlerde Sürdürülebilir Ulaşım Stratejileri paneline 8-80 Cities Kurucusu ve Başkanı Guillermo Penalosa konuk olacak.

Şehrin Büyük Verisi ve Siber Güvenlik başlıklı panelin konuşmacıları arasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Habercilik Genel Müdürü Ensar Kılıç, IBM Türkiye Genel Müdürü Defne Tozan ve Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu yer alacak.

Akıllı şehirlerde enerji yönetimi oturumunda sürpriz isimler

World Cities Congress İstanbul’un son gününde oturumlar Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şuayip Birinci ve “artırılmış mimari” uzmanı mimar Simon Kim’in sahne alacağı Akıllı ve Sağlıklı Yaşam oturumuyla başlarken, Akıllı Şehirlerde Enerji Yönetimi oturumunda Startupbootcamp Akıllı Ulaşım & Enerji Berlin Mentörü Florian Lennert sahnede yerini alacak.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Etkinlik

En İyi 5 Mimari Lego Seti

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Bu yazımızda sizler için incelediğimiz Lego mimari setleri paylaşacağız. Bu Lego mimari setler sizin zevk alarak maketini yapacağınız dünyaca ünlü binaları sizler için sunuyoruz. Bu maketler en kolay şekilde yapılabilir ve nasıl yapılacağını gösteren bir kılavuz ile sizlere sunuluyor. Tarihi bir yapıyı da evinize yapabilir modern bir yapıyı da evinizin bir köşesine koyabilirsiniz. Bunun için incelediğimiz bazı Mimari Lego Setleri.

  •  Farnsworth Evi Mimari LEGO Seti

Mimarı : Ludiwg Mies Van der Rohe

Parça Sayısı : 546

Orjinal ev için istediğiniz tüm bilgileri içeren bir kitapçık.

Koleksiyoncular için önemli bir tarihi yapı

  • Villa Savoye Mimari LEGO Seti

Mimarı : Le Corbusier

Doğa ile karışan bir yapı.

Modernist bir yapıdır ve bu sanat eserine hayran kalabilirsiniz.

Orjinal bir kitapçıkla beraber.

  • Burç Halife Mimari LEGO Seti

Mimarı : Adrian Smith

Dünyanın en yüksek binası.

Öğreneceğiniz yaratıcı düşünceli farklı bir yapı

Yüksekliğiyle ihtişamlı bir görünüşe sahip.

  •  Eyfel Kulesi Mimari LEGO Seti

Mimarı : Gustave Eiffel

Parisi ayağınıza getirmek için bu seti alabilirsiniz.

Minyatür eyfel evinize güzel bir hava katacaktır.

321 parçadan oluşmuştur.

 

 

  • Guggenheim Müzesi Mimari LEGO Seti

Mimarı : Frank Gehry

Dekonstruktivizm için evinizde bir yapı bulunmasını stiyorsanız bu tam size göre

740 parçadan oluşmakta

Gerçeğe yakın bir görünüm

 

 

 

Devamını oku

Etkinlik

Kamu Binaları Tasarımı Fikir Yarışması’na başvurular başladı

Güncelleme:

Tarih:

Kamu Binaları Tasarımı Fikir Yarışması ile birlikte yıllardır bu ve diğer mimarlık mecralarından kamu binaları nitelikli mimarlık eserleri olarak kamuya kazandırılsın mantığıyla kamu yapılarını ulusal hatta uluslararası yarışmalarla inşa ettirelim diye sesimizi duyurmaya çalışıyorduk.

Eninde sonunda bu da oldu ve artık İLBANK’ın “Bizim Şehir” projesi kapsamında düzenlenen kamu binalarının ön planda tutulduğu “Kamu Binaları Tasarımı Fikir Yarışması”na başvurular başladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İLBANK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Refik Tuzcuoğlu, “Kamu binaları, bulundukları bölgenin doğal çevresine saygı duyarak, yapılan her türlü müdahalenin ekolojik sonuçları her açıdan dikkate alınarak inşa edilmeli.” dedi.

Yerel mimariye katkı sağlayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İLBANK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Refik Tuzcuoğlu, “Kamu Binaları Tasarımı Fikir Yarışması”na ilişkin AA muhabirine bilgi verdi.

Tuzcuoğlu, özgün tasarımlar olması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi:

“Teknoloji, tasarım ve mimari alanlarındaki gelişmeler, kamu binalarına da yansımalı ve alışılmışın yerine, tasarlandığı bölgeye uyumlu ve özgün olmalıdır. Bu yarışma ile belediyeler, okullar veya devlet daireleri gibi kamu kurumları için sürdürülebilir bir tasarım politikası geliştirilmesine ve o bölgenin tarihine, doğal yapısına ve yerel mimari anlayışına uygun projeler üretilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”

Sosyal ve kültürel ilişkileri modern hayatın gerekliliklerine göre biçimlendirirken yakın çevresi ile ilişkilendirilmiş bir mimari anlayıştan bahsettiğine dikkati çeken Tuzcuoğlu, “Kamu binaları, bulundukları bölgenin doğal çevresine saygı duyarak, yapılan her türlü müdahalenin ekolojik sonuçları her açıdan dikkate alınarak inşa edilmeli. Bütüne baktığımız zaman şehre, şehir kimliğine ve yaşamına olumlu katkı sağlayacak özgün ve kimlikli bir mimari konsept olmalı.” dedi.

Devamını oku
ReklamReklam