Sosyal medya'da takip edin!
X

Etkinlik

Akıllı şehirler 2018 İstanbul Konferansına son 3 gün kaldı

Güncelleme:

Tarih:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 17-18-19 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleşecek olan World Cities Congress İstanbul’18 bünyesinde workshoplar ve 12 panel gerçekleştirilecek.

Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek olan World Cities Congress İstanbul’18‘un konferans programı da netlik kazandı.

Üç gün boyunca çeşitli ülke ve şehirlerden, teknolojide öncü firmalar ve 100’e yakın konuşmacının katılımıyla düzenlenecek olan konferansta workshoplar ve 12 panel gerçekleşecek.

Alanında en yetkin isimlerin, akıllı şehirlerin yarınları nasıl şekillendireceğini mercek altına alacağı konferansa bu yıl 10 bini aşkın profesyonelin katılması bekleniyor.

Akıllı şehir dönüşümünün üç gün boyunca liderler ve uzmanlar tarafından masaya yatırılacak. Açılış töreninin ardından başlayacak, Netaş CEO’su C. Müjdat Altay’ın modere edeceği Türk Telekom CEO’su Paul Doany ve Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young’un sahneyi paylaşacağı “Yenilikçi Şehir Teknolojileri”, oturumunu “Akıllı Şehirlerde Ulaşım ve Araç Teknolojileri başlıklı panel takip edecek.

Akıllı şehir stratejileri konuşulacak

İkinci günün ilk oturumu olan Akıllı Şehir Stratejileri, Danimarka’nın Odense şehrinin idarecilerinden Bjarke Walmar ve akıllı şehirler uzmanı Renato de Castro’nun sunumuyla gerçekleşecek.

Aynı gün Yalova Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan moderatörlüğünde düzenlenecek Mega Kentlerde Sürdürülebilir Ulaşım Stratejileri paneline 8-80 Cities Kurucusu ve Başkanı Guillermo Penalosa konuk olacak.

Şehrin Büyük Verisi ve Siber Güvenlik başlıklı panelin konuşmacıları arasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Habercilik Genel Müdürü Ensar Kılıç, IBM Türkiye Genel Müdürü Defne Tozan ve Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu yer alacak.

Akıllı şehirlerde enerji yönetimi oturumunda sürpriz isimler

World Cities Congress İstanbul’un son gününde oturumlar Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şuayip Birinci ve “artırılmış mimari” uzmanı mimar Simon Kim’in sahne alacağı Akıllı ve Sağlıklı Yaşam oturumuyla başlarken, Akıllı Şehirlerde Enerji Yönetimi oturumunda Startupbootcamp Akıllı Ulaşım & Enerji Berlin Mentörü Florian Lennert sahnede yerini alacak.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlik

Türk mimarlık öğrencisi Fransa’daki yarışma için oylarınızı bekliyor!

Güncelleme:

Tarih:

Türk İç mimarlık öğrencisinin finale kalan projesini Fransa’da düzenlenen yarışmada desteklemek için online oylamaya katılabilirsiniz.

Türk mimarlık öğrencisi Fransa’daki kamusal alan tasarımı yarışmasında finale kalan 14 proje arasında Online oylamada desteklerinizi bekliyor. Oy vermek ve tasarım ilgili bilgiler için detaylar haberimizde.

Takipçilerimizden İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğrencisi Hatice Şule Özer Fransa’da katıldığı bir kamusal alan tasarımı yarışmasında finale yükseldi.

Finale yükselen 14 proje arasında birinciliği sırtlayacak tasarımın seçiminde Online Oylama bölümü de yer alıyor.Bu oylamaya katılarak Hatice Şule Özer’e destek verebilirsiniz.

Yarışmayla ilgili bilgiler ve takipçimizin tasarımına ilişkin bilgiler için Özer’in geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz online mimarlık platfomundan yazdıklarını okuyabilirsiniz. Hatta Oy verme işlemi öncesi ve sonrasında destek mesajlarınızı da Hatice Şule Özer’in konusunun altına yorumlarınızla iletebilirsiniz. Özer’in açtığı konuya gitmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Takipçimizin bulunduğu ülkede klavyeler için Türkçe karakter desteği olmadığından yazıyı daha anlaşılır halde sizlerle paylaşmak için ciddi bir efor sarfettiğimi de belirterek sözü Özer’e bırakalım;

İç Mimar ve Çevre Tasarımcısı olarak 2015 yılında kazandığım YLSY bursu kapsamında İngiltere’de İç Mimarlık alanında yüksek lisans eğitimine başladım. Fransa’da uzun yıllardır düzenlenen kamusal alan tasarım yarısmasına katıldım. Proje final için seçilen 14 proje içerisinde yer almayı başardı. Ödullerden biri online oylama ile belirlenecektir. Beni destekler ve oy kullanırsanız çok sevinirim. Tasarım ile ilgili açıklama aşağıda yer almaktadır.

Oy vermek icin lütfen burayı tıklayın.

Bağlantıdaki 4 basit soruya cevap vermeniz yeterli. Bunlar;

Vos nom et prénom : İsim-Soyisim
Votre pays : Ülkeniz
Votre adresse e-mail : E-mail adresiniz
Votre esquisse préferée : Shanklin Espaces Publics

Konum: Shanklin Tren Istasyon cikisi ve ana cadde  – Shanklin/Isle of Wight/Ingiltere

Proje Ismi: Shanklin Kamusal Mekanlari

Proje icerigi:

Shanklin siyah ve gri renkleri ile zaman icerisinde durmus, ölmekte olan bir şehir olarak tanımlanabilir. Bu projenin amacı, sürdürülebilirlik ve değişen çevreye verdikleri yanıtlara odaklanarak, herkes için daha canlı, modern ve çekici bir şehir yaratan müdahaleler sunmaktır.

İlk amaç, istasyonun meydanını ve parkını dönüştürerek Shanklin’e varış noktasını iyileştirmektir.

Adaya deniz yolu ile ulastiktan sonar Shanklin bolgesine gitmenin en verimli ve tercih edilen ulasim rayli sistemdir. Ancak bolgeye ilk ulasiminiz da gordugunuz manzara bir cok sahil ve trustik alana sahip olan bolgeyi kisirlastirmaktadir. Daha verimli bir varış ve kalkış noktası oluşturmak için bir kafe, halka açık bir bekleme alanı, yeşil alanlar, su kaynakları / çeşmeler eklenmistir.

Müdahale etmeyi önerdiğimiz ikinci kamusal alan ana caddedir (High Street). Şu anda bu sokak çok yogun, arabalarla dolu ve hem yerel sakinler hem de Shanklin ziyaretçileri için verimli kullanimdan yoksundur. Bolge icin taşıt trafiğinin bir kısmını yonlendirerek tamamen yaya caddesi öneriyoruz.

Boylece sokaga yeni demir baslar ile olumlu mudehaleler edinilebilen genis bir alana sahip olundu. Sokak mobilyalari, bisiklet yolu, ağaçlar ve yeşil alanlar, su efektleri / çeşmeler ve mevcut mağazalar için harici alanlar eklendi.

Yarisma Icerinde belirlenen uc ana basliga cevap

Mimari kalite

Mimari müdahalelerimiz Shanklin şehrine modern bir katman getirmeyi amaçlıyor. Bazı yerler için parametrik mimari önerilir.

Sosyal yaşam kalitesi

Yerel sakinler ve turistler için kentsel deneyimleri ve ayrıca ikisi arasındaki etkileşimleri iyileştirmeyi umuyoruz.

Çevreye saygı

Proje konsepti, sürdürülebilir müdahaleler yaratarak sehri desteklemektir. Bolgede hic bir yikim projesi onerilmemis sadece trafik yonlendirmesi ile acilan alan ve suan olu alan olarak kullanilan bolgeler yeniden tasarlanmistir. Parametrik tasarim ile onerilen sokak mobilyasi icin bolgenin yerel agaci America-Wood onerilmistir.

Yarışma için hazırlanan görseller ve tasarıma dair diğer grafikler;

Siz de duyurularınız , haberleriniz, fikirleriniz ya da anonim itiraflarınız için Online ve üyelik gerekmeden gönderilerinizi paylaşabileceğiniz Mimari platformda gönderilerinizi paylaşmak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Devamını oku

Etkinlik

Boran Ekinci’den mimaride biyofilik tasarım etkinliği

Güncelleme:

Tarih:

Biyofilik tasarım hakkında bilinmesi gereken hemen herşeyi ünlü mimar Boran Ekinci tarafından gerçekleştirilen etkinlikte paylaşıldı.Detaylar haberimizde.

Biyofilik tasarım nedir? Mimari tasarımda biyofilik tasarım etkinliği bu sorunun yanıtlarını enine boyuna araştıran mimari etkinlik olarak gerçekleştirildi.

Silkar Madencilik tarafından, “Biyofilik Tasarım Konferansları” adı altında ve yapı firmaları, mimari ofisler, peyzaj mimarları, endüstri ürünleri tasarımcıları, müteahhitlerin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik zincirinin Mart ayındaki konuşmacılarından biri ünlü mimar Boran Ekinci oldu.

Biyofilik Tasarım” kavramı hakkında bilgi edinmeyi, fikir alışverişinde bulunmayı ve sektörde yer alan kişilerin etkileşim halinde bulunmasını teşvik eden bu seri, şehir hayatının beton yığınları arasında var olmaya çalışan, insanları doğaya yaklaştıran tasarımlar konusunda ilham veriyor.

Biyofili kavramı nedir? Mimari tasarımla ilişkisi nedir?

Biyofili” kavramı, köken olarak, insanın benliği ve diğer yaşayan sistemler arasında içgüdüsel bir bağ olduğunu savunan hipoteze dayanır. “Biyofilik Tasarım” ise, biyofili kavramının mimariye uyarlanmış halidir. Doğadan ders alan, doğal sistemlerle uyum içerisinde olan, doğal formlar sayesinde insanlara doğayı çağrıştıran tasarımlar, yüzyıllardır süregelen şehirleşme olgusunda kaybolan bazı değerleri tekrar kazandırmayı amaçlıyor.

Boran Ekinci, oturumuna, biyofilik tasarım kavramına daha önce aşina olmadığını ancak araştırdıktan sonra yaptığı işlerin aslında biyofilik tasarıma ne kadar uyduğunu fark ettiğini söyleyerek başladı.

Boran Ekinci’nin konuşmasından öne çıkan notlar

Bana nasıl bir evin olsun diye sorsalar, aklıma ilk gelen şey ağaç olur. Ben evimde bir ağacın altında oturmak isterim. Neden böyle diye düşündüğüm zaman, bizim jenerasyonumuzun çoğu apartmanlarda büyümüş apartman çocuklarıydı. O apartmanları düşündüğünüzde de hepsi, yanındaki apartmana bakıyor.

Ne doğru düzgün ışık alır, bütün o apartmanların arası metruk yerler olur, ne yeşillik biter… Ömrümüz hep böyle geçmiş. Bu nedenle o “ağaç” isteği bende hep büyümüş de büyümüş. Yaptığım projelerin yüzde doksanından fazlasında; sitelerde olsun, blok yapılarda olsun, toplu konut projelerinde olsun, sürekli bir açık alan arayışı var.

Bu açık alanlar da hemen zaten gidiyor, tabiatla buluşuveriyor. İnsanlara kapalı alanlar tasarlamayayım, onlara hep açık ve kapalı alanlar silsilesi tasarlayayım istiyorum. Böyle bir eğilimim olduğunu fark ettim. Ve bu konuda o kadar fazla çalışma yapmışım ki… Tipolojik çalışmalar olmasına rağmen bunlar, aslında bu tipolojiler üreye üreye, çoğala çoğala, eklemlene eklemlene epey bir çeşit oluştu.

Çok yakında biyofilik tasarım kitabı da geliyor

Şimdi bunları anlatmak için bir kitap oluşturma hazırlığı içerisindeyiz.“ diyerek sözlerine devam eden Boran Ekinci, “Açık Alanlar” başlığı altında, doğa ile entregre yapı tipolojilerinden bahsederek, biyofilik tasarım yaklaşımına uyan projelerinin hikayelerini anlattı.

Biyofilik Tasarım Konferansları” farklı konuşmacıların katılımıyla her ay Silkar Plaza’da gerçekleşiyor.

Devamını oku