Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Dünya’nın en ilginç 5 tapınak mimarisi örneği incelemesi

Güncelleme:

Tarih:

Tapınak mimarisi hakkında heyecan verici örnekleri sizler için bir araya getirdik.

Tapınak mimarisi mimarların yüzyıllar boyu üzerinde çalıştıkları başlı başına özel bir yapı kategorisidir.Tapınaklar toplumların manevi hayatlarına dair fikirler verebilirken, tasarımcıların bu alanda sergiledikleri fikirlerin eleştirilebilir olmaması üzerine ciddi anlamda kafa yordukları da gözlemleniyor.

Tapınak mimarisi örnekleri hangi dini inanışa mensup olursanız olun, hep nev-i şahsına münhasır yani diğer bir deyişle farklı olanı arayan kimliklere sahiptir.

Mimari tasarım incelemeleri ve çeşitli tasarım kritikleri yazı dizimizin çok seveceğiniz parçası olan Dünya’nın en ilginç 5 tapınak mimarisi listesini oluşturmak için ciddi bir efor sarfettiğimizi de hatırlatarak listeyi sizlerle paylaşabiliriz;

5.) Neri & Hu Tasarım ve Araştırma Ofisi’nin Tasarladığı gizemli bir Şapel projesi

Son derece modern ve gizemli koridorların hep aynı yere çıktığı tasarımda iç mekan figürleri yalınlık kavramını en güzel şekilde özetliyor.Çin’de küçük bir kasaba için tasarlanan bu yapı, Şapel tasarımları incelendiğinde farkını hemen gösteriyor.

Daha şiirsel bir anlatımla ifade edecek olursak ; binanın içi formların plastisitesini devam ettiren yapıya sahip olup ahşaptan yapılan yapı elemanlarıyla tamamlanmış. Pürüzlü yüzeylerin kombinasyonu, dingin bir aydınlatmayla zenginleştirilmiş ancak bu sıcak bir ahşap gölgesiyle çelişen karaktere sahip.

4.) Alplerde 200 yıllık tarihi bir kilisenin yerine yapılan ahşap şapel;  Bernardo Bader Architects

Avusturya’nın en güzel bölgelerinden biri olan Vorarlberg‘de küçük bir kasabada bulunan Salgenroit şapeli ahşap ve taş malzemelerin birlikte kullanıldığı naif mimari örneklerden biri olarak öne çıkıyor.

Tapınak mimarisi her zaman büyük yapılardan teşekkül etmez.Bu yapı bu mottonun da güzel bir örneği sayılabilir.

3.) Ukrayna’da küçük bir kasaba olan Voronkov ‘da bulunan bu Şapel, bir deniz fenerini andırıyor..

Rdsbrothers  mimarlar tarafından hazırlanan projesi esasında çok basit bir fikrin hayata geçirilmesinden ibaret.Tasarım hepi topu 9 metrekarelik bir taban oturumuna sahip olsa da üstlere çıkıldıkça 10 derecelik ivmeyle döndürülen çatıya doğru hafif sarmal bir etki yaratıyor.

Tasarımcılarının bu son derece zarif düşüncelerindeki ana fikir doğaya en az zarar verecek ve selam duracak fikrin kavramsal şekilde ele alınışıydı.

2.) Filipinler’de bulunan 100 Wall Kilisesi, dini yapıların mimari olarak nasıl görünmeleri gerektiğine meydan okuyan özelliklerde..

Filipinler’in Cebu şehrinde bulunan 100 Walls Kilisesi‘nin mimarisi, dini binaların nasıl görünmesi gerektiği konusundaki statik düşünceye gerçekten meydan okuyor.

Caza Architects tasarımı olan tapınakta ziyaretçiler mekanı algıyamak için gezmeye teşvik ediliyor.Bu fikrin altında yatan en önemli unsur ise elbette manevi inanışların olgusal kavramları olarak yorumlanabilir.

1.) Ve listemizin sonunda habere konu olan kapak resminin tasarımı bulunuyor; Bosches Şapeli

İngiltere merkezli Steyn Studio ve yerel mimarlık planlama firması Tv3 Planners & Town Planners imzasını taşıyan proje Güney Afrika‘nın Witzenberg kırsalında bulunuyor.

Parlak beton plakların adeta gökyüzüyle dansına şahit olduğunuz tasarımda bu çatıyı kendi içerisinde taşıyan gizli taşıyıcılar yer alıyor.

İşin masif ve göz yoran bölümü tasarımda cam şeffaf yüzeylerin de bir hayli fazla kullanılması diyebilirim.

Tapınak mimarisi hakkında dünya’nın en güzel ya da en dikkat çekici 5 yapısını sizler için bir araya getirdik.Tasarımcıları hakkında fikirler ve fazlası için mimarihaber.net’i sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

 

Reklam
2 Yorum

2 Comments

 1. Fadime Kargöz

  14/04/2018 paylaşım zamanı 12:15

  Dünyanın en ilginç 5 tapınağı mimarisinin bunların dışında olduğunu düşünüyordum okuyunca nedenlerini anladımm :d teşekkrlr

  • Murat Erçelebi

   14/04/2018 paylaşım zamanı 12:23

   Teşekkür ederim değerli yorumun için 🙂 Ama malesef öyle..Mimarlık gibi niş bir alanda yayın yapıyorsanız dev haber siteleri ya da tık tuzağı dijital mecralar ile rekabet edebilmeniz bu gibi başlıklara bağlı.Yoksa arama motorlarına yaranamadıktan sonra siz yazar siz okursunuz :)) Bu noktada evet Dünya’nın en ilginç tapınak mimarisi yazımızı beğenmeniz sevindirici 🙂

Bir Cevap Yazın

Mimari

1 Milyon Sterlin fiyatla satılan evin muhteşem dönüşümü

Güncelleme:

Tarih:

Eski ahır binası yenilenerek 1 Milyon Sterlin fiyatla satışa çıkarıldı. Binanın yenilenmeden önceki ve sonraki halini görünce çok şaşıracaksınız. İşte detaylar haberimizde.

İngiltere’de bir “shire” tipi kontluk olan Norfolk, son günlerde bu ahırdan dönme modern mimari örneği yapının muhteşem dönüşümü ile gündeme gelmeye başladı.

Modernize edilmiş şekliyle yaklaşık 1 milyon sterlin paha biçilen bu modern ev, iç mekan – dış cephe çalışmalarıyla son derece etkileyici bir görünüme kavuşmuş.

Mimarlarının eski halinden eser bırakmadığı evin, iç mekan tasarımında da son teknoloji yapı malzemeleri tercih edilmiş. Öyle ki, ıslak hacimlerden tutun , 4 yatak odası da ayrı ayrı konseptlerde geliştirilmiş.

Eski ahır binası nasıl yenilendi?

Projenin mimarı Rob Lond-Caulk adında bir emlak girişimcisi. Şehir merkezinde emlak fiyatlarının karşı koyulamaz yükselişini de bir anlamda protesto eden Rob, eski binayı çok uygun bir fiyata satın alarak mimari dokunuşlarla nasıl cezbedici hale getirmiş aşağıdaki fotoğraflardan inceleyebilirsiniz.

İşte İngiltere’deki bu eski ahır binası nasıl yenilenmiş aşağıdaki galeriden inceleyebilirsiniz. 

Eski ahır binası yenileme, bina yenileme ve bir anlamda restore etmek hakkında başarılı bir örnek diyebiliriz. Sizin düşünceleriniz neler?

Böyle bir yapıya 1 milyon sterlin verir miydiniz?

 

Devamını oku

Mimari

Çin’de doğayla bütünleşen bir konut projesi tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Sürdürülebilir mimari kavramı hakkında eşine son derece nadir rastlanan bir mimari tasarım örneğini sizlerle paylaştık. Mad Architects imzalı bu Çin’deki proje şaşırtıcı mimari özelliklere sahip.

Topoğrafyasıyla ve bulunduğu atmosfer ile son derece yüksek bir uyum sağlayan proje MAD Architects imzasını taşıyor.

Çin’in Anhui eyaletinin Huangshan  bölgesinde inşa edilen bu modern köy, aynı zamanda eşsiz Taiping Gölü manzarasına hakim tepelerde kurulmuş.

Doğadan ilham alarak doğaya zarar vermeden geliştirilen projenin, inşası da sanıldığı üzere oldukça zor şartlar altında gerçekleşmiş.

surdurulebilir-koy-tasarimi

En yakın yerleşim birimine yaklaşık 40 km mesafede olan bu konut projesi, özgün ve kendi tasarım çizgisini yansıtması bakımından da son derece özel bir konuma sahip.

Projenin amacı insanları doğaya yeniden kavuşturmak

Mimarlığın estetik , sürdürülebilir, sağlam ve fonksiyonel tasarıma sahip olması mimarların en nihai amaçları arasındadır.Ancak tüm bunları yerine getirirken , tasarımların sosyal boyutuyla sürdürülebilir kaygıya sahip olanlarına pek az rastlıyoruz.

Projenin amacının şehir hayatındaki konfor ve modern teknolojiler yardımıyla son derece sürdürülebilir fikirleri buluşturmak olması da oldukça takdir edilesi.

Çin’deki dağ köyü konut projesi

Son olarak sürdürülebilir mimari kavramı ile mimari silüet olgusunun birbiri ile ne derece yakın bir bağ oluşturduğuna da şahit oluyoruz.

Sürdürülebilir mimari için sadece yeşil çatılar anlaşılıyor

Çok büyük bir algı yanılması var.Mimarlık örnekleri incelendiğinde sürdürülebilirlikten kasıt olarak sadece kendi enerjisini üreten yapılar, yeşil çatılar, enerji verimliliği anlaşılmakta. Oysaki sürdürülebilir mimarlık için aşağıdaki bileşenler mutlak surette fark yaratan olgulardır;

 • Yapıların çevreyle ve birbirleriyle olan uyumu bir sürdürülebilirlik örneğidir.
 • Yapılarda yaşayan insanlar diğer bir deyişle yapıyı kullanacak kişiler ve bunların birbirleriyle sorunsuz , gerçek bir komşuluk ilişkisi kurmaları sürdürülebilirliktir.
 • Tüm zamanlara hitap eden, tüm mimari ekollerin fonksiyonu karşılayabilmesi amacıyla kullanıldığı yapılar da sürdürülebilirlik örneğidir.

Tasarımla ilgili sizin fikirleriniz neler?

 

Devamını oku
ReklamReklam