Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Dünya’nın en ilginç 5 tapınak mimarisi örneği incelemesi

Güncelleme:

Tarih:

Tapınak mimarisi hakkında heyecan verici örnekleri sizler için bir araya getirdik.

Tapınak mimarisi mimarların yüzyıllar boyu üzerinde çalıştıkları başlı başına özel bir yapı kategorisidir.Tapınaklar toplumların manevi hayatlarına dair fikirler verebilirken, tasarımcıların bu alanda sergiledikleri fikirlerin eleştirilebilir olmaması üzerine ciddi anlamda kafa yordukları da gözlemleniyor.

Tapınak mimarisi örnekleri hangi dini inanışa mensup olursanız olun, hep nev-i şahsına münhasır yani diğer bir deyişle farklı olanı arayan kimliklere sahiptir.

Mimari tasarım incelemeleri ve çeşitli tasarım kritikleri yazı dizimizin çok seveceğiniz parçası olan Dünya’nın en ilginç 5 tapınak mimarisi listesini oluşturmak için ciddi bir efor sarfettiğimizi de hatırlatarak listeyi sizlerle paylaşabiliriz;

5.) Neri & Hu Tasarım ve Araştırma Ofisi’nin Tasarladığı gizemli bir Şapel projesi

Son derece modern ve gizemli koridorların hep aynı yere çıktığı tasarımda iç mekan figürleri yalınlık kavramını en güzel şekilde özetliyor.Çin’de küçük bir kasaba için tasarlanan bu yapı, Şapel tasarımları incelendiğinde farkını hemen gösteriyor.

Daha şiirsel bir anlatımla ifade edecek olursak ; binanın içi formların plastisitesini devam ettiren yapıya sahip olup ahşaptan yapılan yapı elemanlarıyla tamamlanmış. Pürüzlü yüzeylerin kombinasyonu, dingin bir aydınlatmayla zenginleştirilmiş ancak bu sıcak bir ahşap gölgesiyle çelişen karaktere sahip.

4.) Alplerde 200 yıllık tarihi bir kilisenin yerine yapılan ahşap şapel;  Bernardo Bader Architects

Avusturya’nın en güzel bölgelerinden biri olan Vorarlberg‘de küçük bir kasabada bulunan Salgenroit şapeli ahşap ve taş malzemelerin birlikte kullanıldığı naif mimari örneklerden biri olarak öne çıkıyor.

Tapınak mimarisi her zaman büyük yapılardan teşekkül etmez.Bu yapı bu mottonun da güzel bir örneği sayılabilir.

3.) Ukrayna’da küçük bir kasaba olan Voronkov ‘da bulunan bu Şapel, bir deniz fenerini andırıyor..

Rdsbrothers  mimarlar tarafından hazırlanan projesi esasında çok basit bir fikrin hayata geçirilmesinden ibaret.Tasarım hepi topu 9 metrekarelik bir taban oturumuna sahip olsa da üstlere çıkıldıkça 10 derecelik ivmeyle döndürülen çatıya doğru hafif sarmal bir etki yaratıyor.

Tasarımcılarının bu son derece zarif düşüncelerindeki ana fikir doğaya en az zarar verecek ve selam duracak fikrin kavramsal şekilde ele alınışıydı.

2.) Filipinler’de bulunan 100 Wall Kilisesi, dini yapıların mimari olarak nasıl görünmeleri gerektiğine meydan okuyan özelliklerde..

Filipinler’in Cebu şehrinde bulunan 100 Walls Kilisesi‘nin mimarisi, dini binaların nasıl görünmesi gerektiği konusundaki statik düşünceye gerçekten meydan okuyor.

Caza Architects tasarımı olan tapınakta ziyaretçiler mekanı algıyamak için gezmeye teşvik ediliyor.Bu fikrin altında yatan en önemli unsur ise elbette manevi inanışların olgusal kavramları olarak yorumlanabilir.

1.) Ve listemizin sonunda habere konu olan kapak resminin tasarımı bulunuyor; Bosches Şapeli

İngiltere merkezli Steyn Studio ve yerel mimarlık planlama firması Tv3 Planners & Town Planners imzasını taşıyan proje Güney Afrika‘nın Witzenberg kırsalında bulunuyor.

Parlak beton plakların adeta gökyüzüyle dansına şahit olduğunuz tasarımda bu çatıyı kendi içerisinde taşıyan gizli taşıyıcılar yer alıyor.

İşin masif ve göz yoran bölümü tasarımda cam şeffaf yüzeylerin de bir hayli fazla kullanılması diyebilirim.

Tapınak mimarisi hakkında dünya’nın en güzel ya da en dikkat çekici 5 yapısını sizler için bir araya getirdik.Tasarımcıları hakkında fikirler ve fazlası için mimarihaber.net’i sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

 

Devamını oku
Reklam
2 Yorum

2 Comments

 1. Fadime Kargöz

  14/04/2018 paylaşım zamanı 12:15

  Dünyanın en ilginç 5 tapınağı mimarisinin bunların dışında olduğunu düşünüyordum okuyunca nedenlerini anladımm :d teşekkrlr

  • Murat Erçelebi

   14/04/2018 paylaşım zamanı 12:23

   Teşekkür ederim değerli yorumun için 🙂 Ama malesef öyle..Mimarlık gibi niş bir alanda yayın yapıyorsanız dev haber siteleri ya da tık tuzağı dijital mecralar ile rekabet edebilmeniz bu gibi başlıklara bağlı.Yoksa arama motorlarına yaranamadıktan sonra siz yazar siz okursunuz :)) Bu noktada evet Dünya’nın en ilginç tapınak mimarisi yazımızı beğenmeniz sevindirici 🙂

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari

Malatya’daki Beşgen Planlı Cami Tasarımını gördünüz mü?

Güncelleme:

Tarih:

Malatya’nın Darende ilçesine bağlı Balaban Mahallesi’nde bulunan ve 1960 yılında yaptırılan Abdurrahman Erzincani cami, ilginç mimarisiyle dikkat çekiyor. Beşgen mimarisi ve eğik duvarları ile bu cami görenleri şaşırtıyor.

Projesini Yüksek Mimar-Mühendis Şerif Ali Akkurt’un yaptığı, 15. yüzyılda yaşamış, hayatının son yıllarını Darende’de geçirmiş ünlü mutasavvıf Şeyh Hamidi Veli’nin  kayınpederi alim Abdurrahman Erzincani‘nin adını taşıyan cami, beşgen mimarisi ve eğik duvarlarıyla farklı mimari özellikler yansıtıyor.

Duvarları yüzde 20 dışa eğimli olarak inşa edilen, beşgen mimarili, 6 köşeli cami, yan duvarlarında az sayıda pencere bulunmasına rağmen çatısından aldığı ışıkla aydınlanıyor. Malatyalı mutasavvıf Es-Seyyid Osman Hulusi Ateş Efendi‘nin öncülüğünde 1960 yılında inşa edilen cami, döneminin beşgen prizma temelli ilk camisi olarak dikkati çekiyor.

Cami imamı Vedat Burç, mimarihaber’e yaptığı açıklamada, caminin Türkiye’de yapılmış farklı mimariye sahip eserler arasında yer aldığını söyledi.Türk-İslam motiflerini taşıyan, aynı zamanda modern mimariye sahip eserin alışılagelmişin dışında, ferah ve kullanışlı bir yapı olduğunu dile getiren Burç, şöyle devam etti:

“Caminin beşgen yapısı İslam’ın 5 şartını, 6 köşesi de imanın altı şartını simgeliyor. Beşgen mimari döneminin yapıları arasında ilktir. Minarede de aynı şekilde İslam’ın beş şartı dikkate alınmıştır. Selçuklu eserlerine benzer, kubbe kullanılmamış, farklı bir çatı ile kapatılmıştır. Işık içeriye tavandan yansıyarak giriyor Mekan bir bütündür ve içinde kolon yoktur. Duvarlar yukarıya doğru açılarak geniş bir iç hacim sağlanmıştır.”

Beşgen Planlı Cami’nin her detayı tasarım harikası

Burç, caminin ana mekanında da kolon bulunmadığını belirterek, “Burası çok özel bir mekan, dolayısıyla her detayında tasarım harikası olacak şekilde düzenlemeler yapılmış. Caminin yapımında büyük katkıları bulunan Hulusi Efendi’den sonra kurduğu vakıf da hala imar ve ihyasını yürütmekte. Görenlerin şaşırdığı ve sıra dışı kabul ettiği bu yarım asırlık cami, bazı teknik üniversitelerde ders konusu olarak işlenmektedir.” diye konuştu.İlginç mimarisi ve minaresi ile mahallenin tanıtımına katkı sağlayan cami, ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.

İlginç cami tasarımı haberimizde, Malatya’da yapılan Türk Mimar Şerif Ali Akkurt tasarımı projenin detaylarını sizlerle paylaştık. Caminin tasarımıyla ilgili düşünceleriniz neler? Beşgen plan çözümü islamın beş şartını simgeliyor..Bu gerçekten çok anlamlı bir olgu olmuş.

Devamını oku

Mimari

10 Saniye bakınca sizi tatile götüren bir mimari tasarım

Güncelleme:

Tarih:

Mimari tasarım fikri bakımından sıra dışı bir konaklama yapısı projesini sizlerle bu yazımızda birlikte inceleyeceğiz.Tasarımla ilgili detaylar haberimizde.

Oldukça soft tonlar ve düz çizgilerin hakim olduğu fonksiyonel bir tasarım örneği olarak dikkat çeken bu proje, bir tatil yada konaklama mekanı olarak kurgulanmış.

Seaside Villa olarak adlandırılan bu yapının Shinichi Ogawa & Associates tarafından inşa edildiğini belirtmekte fayda var. Odaları yükselerek manzaraya hakim olma fikri yerine yatayda birleştirmek mimari tasarım fikri üzerine bina edilmiş.

Her oda 4 metre yüksekliğinde, 6 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğunda tasarlanmış.Bu arada odaların aşağıdaki fotoğraflardan da rahatlıkla anlaşılacağı üzere 5 metre gibi oldukça yüksek sayılabilecek bir özellikte olduğunu da yeri gelmişken paylaşalım.

Mimari tasarım fikri sizce nasıl? Hem silüeti koruması, hem de tasarımın göze hitap etmesi bakımından başarılı buldunuz mu?

 

Devamını oku