Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Dünya’nın en ilginç 5 tapınak mimarisi örneği incelemesi

Güncelleme:

Tarih:

Tapınak mimarisi hakkında heyecan verici örnekleri sizler için bir araya getirdik.

Tapınak mimarisi mimarların yüzyıllar boyu üzerinde çalıştıkları başlı başına özel bir yapı kategorisidir.Tapınaklar toplumların manevi hayatlarına dair fikirler verebilirken, tasarımcıların bu alanda sergiledikleri fikirlerin eleştirilebilir olmaması üzerine ciddi anlamda kafa yordukları da gözlemleniyor.

Tapınak mimarisi örnekleri hangi dini inanışa mensup olursanız olun, hep nev-i şahsına münhasır yani diğer bir deyişle farklı olanı arayan kimliklere sahiptir.

Mimari tasarım incelemeleri ve çeşitli tasarım kritikleri yazı dizimizin çok seveceğiniz parçası olan Dünya’nın en ilginç 5 tapınak mimarisi listesini oluşturmak için ciddi bir efor sarfettiğimizi de hatırlatarak listeyi sizlerle paylaşabiliriz;

5.) Neri & Hu Tasarım ve Araştırma Ofisi’nin Tasarladığı gizemli bir Şapel projesi

Son derece modern ve gizemli koridorların hep aynı yere çıktığı tasarımda iç mekan figürleri yalınlık kavramını en güzel şekilde özetliyor.Çin’de küçük bir kasaba için tasarlanan bu yapı, Şapel tasarımları incelendiğinde farkını hemen gösteriyor.

Daha şiirsel bir anlatımla ifade edecek olursak ; binanın içi formların plastisitesini devam ettiren yapıya sahip olup ahşaptan yapılan yapı elemanlarıyla tamamlanmış. Pürüzlü yüzeylerin kombinasyonu, dingin bir aydınlatmayla zenginleştirilmiş ancak bu sıcak bir ahşap gölgesiyle çelişen karaktere sahip.

4.) Alplerde 200 yıllık tarihi bir kilisenin yerine yapılan ahşap şapel;  Bernardo Bader Architects

Avusturya’nın en güzel bölgelerinden biri olan Vorarlberg‘de küçük bir kasabada bulunan Salgenroit şapeli ahşap ve taş malzemelerin birlikte kullanıldığı naif mimari örneklerden biri olarak öne çıkıyor.

Tapınak mimarisi her zaman büyük yapılardan teşekkül etmez.Bu yapı bu mottonun da güzel bir örneği sayılabilir.

3.) Ukrayna’da küçük bir kasaba olan Voronkov ‘da bulunan bu Şapel, bir deniz fenerini andırıyor..

Rdsbrothers  mimarlar tarafından hazırlanan projesi esasında çok basit bir fikrin hayata geçirilmesinden ibaret.Tasarım hepi topu 9 metrekarelik bir taban oturumuna sahip olsa da üstlere çıkıldıkça 10 derecelik ivmeyle döndürülen çatıya doğru hafif sarmal bir etki yaratıyor.

Tasarımcılarının bu son derece zarif düşüncelerindeki ana fikir doğaya en az zarar verecek ve selam duracak fikrin kavramsal şekilde ele alınışıydı.

2.) Filipinler’de bulunan 100 Wall Kilisesi, dini yapıların mimari olarak nasıl görünmeleri gerektiğine meydan okuyan özelliklerde..

Filipinler’in Cebu şehrinde bulunan 100 Walls Kilisesi‘nin mimarisi, dini binaların nasıl görünmesi gerektiği konusundaki statik düşünceye gerçekten meydan okuyor.

Caza Architects tasarımı olan tapınakta ziyaretçiler mekanı algıyamak için gezmeye teşvik ediliyor.Bu fikrin altında yatan en önemli unsur ise elbette manevi inanışların olgusal kavramları olarak yorumlanabilir.

1.) Ve listemizin sonunda habere konu olan kapak resminin tasarımı bulunuyor; Bosches Şapeli

İngiltere merkezli Steyn Studio ve yerel mimarlık planlama firması Tv3 Planners & Town Planners imzasını taşıyan proje Güney Afrika‘nın Witzenberg kırsalında bulunuyor.

Parlak beton plakların adeta gökyüzüyle dansına şahit olduğunuz tasarımda bu çatıyı kendi içerisinde taşıyan gizli taşıyıcılar yer alıyor.

İşin masif ve göz yoran bölümü tasarımda cam şeffaf yüzeylerin de bir hayli fazla kullanılması diyebilirim.

Tapınak mimarisi hakkında dünya’nın en güzel ya da en dikkat çekici 5 yapısını sizler için bir araya getirdik.Tasarımcıları hakkında fikirler ve fazlası için mimarihaber.net’i sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

 

Reklam
2 Yorum

2 Comments

 1. Fadime Kargöz

  14/04/2018 paylaşım zamanı 12:15

  Dünyanın en ilginç 5 tapınağı mimarisinin bunların dışında olduğunu düşünüyordum okuyunca nedenlerini anladımm :d teşekkrlr

  • Murat Erçelebi

   14/04/2018 paylaşım zamanı 12:23

   Teşekkür ederim değerli yorumun için 🙂 Ama malesef öyle..Mimarlık gibi niş bir alanda yayın yapıyorsanız dev haber siteleri ya da tık tuzağı dijital mecralar ile rekabet edebilmeniz bu gibi başlıklara bağlı.Yoksa arama motorlarına yaranamadıktan sonra siz yazar siz okursunuz :)) Bu noktada evet Dünya’nın en ilginç tapınak mimarisi yazımızı beğenmeniz sevindirici 🙂

Bir Cevap Yazın

Mimari

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Hem inşaat mühendisleri hem de mimarlar, yapıları planlamak ve tasarlamak için çalışıyorlar. Bununla birlikte, bir inşaat mühendisi, yapının güvende olacağından ve her gün ve aşırı koşullara dayanabileceğinden emin olmaya odaklanırken, mimar, yapısal çalışmanın estetiğine odaklanmanın yanı sıra, görünüm, his ve işlevsellik üzerinde yoğunlaşacaktır.

İnşaat mühendisi, mimarın yarattığı tasarımın yapısal bütünlüğünü analiz edecek ve değerlendirecek ve mimarın vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için değişiklikler / modifikasyonlar önererek inşaat tasarımını mümkün kılacak yollar bulmaktadır.

İnşaat mühendisleri ve mimarlar çoğu zaman birbirleriyle çalışır, çünkü çalışmaları bazen üst üste gelir. İki meslek arasında iyi bir çalışma ilişkisi, inşaat işini daha etkili ve başarılı hale getirecektir.

Bir mimar ve mimari tasarımcı arasındaki fark nedir?

Bir mimar, sınavını geçen bir lisanslı profesyoneldir – NCARB (Ulusal Ulusal Kayıt Kurulları Konseyi) tarafından yönetilen çok titiz bir bölüm okumuştur. Bu sınav mimarlara avukatlara sınavının önemli olduğunu anımsatır. Bir mimari tasarımcı lisanslı bir mimar değildir ve bölümün üniversitesini okumamıştır.

Not: bir mimarlık tasarımcısı, tescil sınavını geçmiş ve lisanslı bir mimar olan bir tasarım mimarı ile karıştırılmamalıdır ancak sadece bir projenin tasarım yönüyle ilgilenmeyi seçer ve başka bir mimarı yapıların sonuyla ilgilenir.

Devamını oku

Mimari

Bir Mimar ne yapar?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Bir Mimar ne yapar?

Mimarlar sadece bir binanın tasarımında yer almamaktadır. Lisanslı bir profesyonel olarak, kamu güvenliği ve projelerin denetlenmesinden de sorumludurlar. Binaların inşaatının her aşamasında, ilk konseptten binanın tamamlandığı açılış törenine kadar rolleri önemlidir. Tamamlanmasının ötesinde, binalar genellikle yeni çevreleri ve fikirleri birleştirmek için evrim geçirdikçe bir projeye dâhil olurlar. İşin özellikleri, üç ana role veya aşamaya, tasarım, dokümantasyon ve yapım rollerine ayrılabilir.

Tasarım rolünde, bir müşteri, müşterinin getirmek istediği bir konsept veya fikrin ayrıntılı tasarımlarını üretmek için bir müşteri tarafından işe alınır. Yaratıcı tasarım fikirlerine ihtiyaç duymanın yanı sıra, rolün bu kısmı büyük bir teknik bilgi ve sorumluluk içeriyor. Bina ve güvenlik yönetmeliklerine, yerel planlama yönetmeliklerine ve kısıtlamalarına uyulmasına ihtiyaç vardır. Projeye bağlı olarak, yerel çevrenin veya bir binanın herhangi bir tarihi bölümünün korunmasını çevreleyen yasalar olabilir. Düzenli müşteri toplantıları, gereklilikleri belirlemek ve detaylı tasarım tekliflerini tartışmak için önemlidir. Ayrıca mühendisler, tasarımcılar ve finansörler de dâhil olmak üzere projenin bu aşaması üzerinde çalışacak profesyonellerin ekibi de önemli.

Dokümantasyon aşamasında, tasarımın kâğıt üzerinde tasarlanması, detaylı çizimler üretilmesi ve tasarımın fizibilitesinin test edilmesi için teknolojinin kullanılması gerekmektedir. Bu aşama, müşterinin ihtiyaçlarına, bütçesine ve düzenlemelerine göre değişikliklerin dahil edilmesi için sürekli revizyon ve yeniden çizmeyi içerebilir. Tasarım belgeleri tamamlandıktan sonra, üretilmesi gereken ikinci bir belge kümesi vardır.

Bunlar, tasarımları yükleniciler ve inşaat uzmanları için talimatlara ve teknik şartnamelere çeviren inşaat belgeleridir. Proje inşaat aşamasına geldiğinde, mimar, saha ziyaretleri ve toplantılarına katılacak, inşaatı denetleyecek ve çeşitli işlere imza atacak, yüklenicilerle pazarlık edecek ve ortaya çıkan sorunları çözecektir.

Devamını oku
ReklamReklam