Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Dünya’nın ilk yer altı villasının mimari tasarımını inceledik

Güncelleme:

Tarih:

Bir köy evinizin olduğunu düşünün, yapacağınız yeni ama modern bir ilave yapıyı bu mevcut güzellikleri bozmadan nasıl tasarlardınız? İşte bu sorunun cevabı yazıda..

Yer altı villası tasarımıyla büyüleyici bir mahremiyet unsuru barındırıyor. Mimarlarının ana yapıya olan saygısı nedeniyle yapıyı toprak altına almış olmaları yer altı mimarisine kimlik sahibi bir villa projesi olarak geri dönüş sağlamış.

İtalya’nın el değmemiş diye tabir edilebilecek kırsalı olan Villandro bölgesinde inşa edilen eklenti niteliğindeki yapı ana yapıyı bozmadan nasıl yeni bir ilave yapı yapılabileceğine dair muhteşem güzel bir örnek.

Bu yazıda sizlerle bu yeni yapının tasarım incelemesi ile kısa bir kritiğini paylaşacağım.

Diğer resimlere geçmeden önce lütfen aşağıdaki fotoğrafta ne gördüğünüzü sessizce mırıldanın..

Geniş doğa manzarası, yayla havası ve bir kaç derme çatma baraka dediğinizi duyar gibiyim.

Ama işin görünmeyen taraflarını aşağıdaki fotoğraflarla birleştirdiğinizde mimarlarının neleri başardığını daha iyi anlayacaksınız.

Eski hatta tarihi görünümlü bir kaç köy evinin dahası ahır yapısıyla bağlantılı bir yaşam alanı düşünün. Kullanıcılarının istekleri doğrultusunda bu yapıların yerel mimari örnekleri bakımından kavramsal ele alınış şekilleri ile değerlendirildiğinde bozulmaması amaçlanmış.

Eski köye yeni adet ?

Yani en kolay anlatım biçimiyle; eski köye yeni adet getiren bir istek söz konusu..Yarım asırlık geçmişini silmek istemeyen ve bu doğal hayatın tadını sonsuza dek yaşamak isteyen bir ailenin yeni yaptıracakları yapı için bu kütlelerin bozulmadan nasıl olacağı sorusuna yanıt arayan bir tasarım.

Pavol Mikolaychakom Mimarlık firması bu soruya son zamanlarda gördüğüm en güzel yanıtı veren bir tasarıma imza atmışlar..

Yukarıdaki fotoğraf işin özetini oldukça başarılı şekilde yansıtıyor. Tasarımcıları gün ışığını en güzel biçimde içeri kabul edecek kırıklı şeffaf ama eğri bir cam platformu ustalık gerektiren detaylı bir yapım sürecinden sonra yemek odası için yerleştirmişler.

Oscar Rize mimari fotoğrafçılık adına bence yine son zamanlarda gördüğüm en güzel örnekleri içeren bu kolajları hazırlayarak tasarımı daha iyi algılamamıza neden oluyor.

Aşağıdaki fotoğrafta ise az önce üstten gördüğünüz mutfak ve yemek odasının iç ambiyansına tanıklık edeceksiniz.

Yerel mimarlık örneklerinde sıkça karşılaştığımız ahşap üzerinden yürümek olgusu burada da karşımıza çıkıyor. Ancak bu masif malzemenin nasıl modern bir etkiyle sunulduğu konusu ise mimarların tasarımdaki diğer bir başarısı diyebilirim.

Yer altı mimarisi örnekleri adına tek bağımsız bölüm diye tabir edilen yani tek aileye özel tasarlanan bu villanın karanlık ya da melankoli içermesini beklediniz siz de hadi itiraf edin 🙂

Ama tasarımcıları iç mekan tasarımında o kadar ustalıkla hareket etmişler ki beni de sizin gibi yanılttılar doğrusu.

İç mekanlardaki aydınlık izlenimin işte bu doğal eğimden faydalanarak oluşturulan kırıklı yırtıktan gün ışıklarının içeri girmesi ile oluyor.

Yukarıdaki fotoğrafa dikkatli baktığınızda kayalıkların bile özenle yerleştirildiğine şahit olursunuz.Bu da doğal mimari görünümün bozulmaması ve bütünlüğün sağlanması amacıyla yapılmış aslında mimari bir oyundur.

İşte bir mimar olarak beni de kıskandıran başka bir özelliği.. İç mekanındaki bu doğal görünümlü yapay taş kaplama olayına da bayılmamak elde değil.

Böyle cüretkar tasarımları hayata geçirebileceğiniz müşterileriniz oldu mu? Benim kendi mimarlık ofisim faaliyette iken hiç böyleleriyle karşılaşamadım da (: 

Neyse konumuza geri dönecek olursak, tasarımdaki doğallık ve sürdürülebilir öğelerin fazlalığı yapıya yer altı villası izlenimi kazandırıyor. Aslında bir yer altı villası da değil bu laf aramızda.

Tasarım popüler mimarlık mecralarında kendine fazla yer bulamayan ama müsait vakitte üzerine kafa yorarak mimarihaber.net’te bir gün paylaşacağım dediğim nadir eserlerden biri olduğundan ve haliyle farkettiğiniz üzere diğer içeriklerden daha farklı olarak biz bize konuşurmuş edasıyla yazıldığından bir anlamda clickbate ya da tatlı bi tık tuzağı özelliği sağlamak amacıyla yer altı villası olarak servis edildi.

Bu minik kaçamak mahiyetindeki paragraftan sonra tasarımdaki diğer bir güzelliği de sizlerle paylaşıp yazımızı sonlandıralım;

Ahşap decklerin siyah aluminyum profil camlarla uyumuna da deyinmeden olmazdı.Betondaki kusursuz kalıpçılık örneğine de yapan ustalara da saygı duruşunda bulunuyor, Dünya’nın ilk yer altı villası adıyla paylaştığımız bu yazıyı da burada sonlandırıyorum 🙂

Yer altı villası hakkında sizin düşünceleriniz ne? Mimarların özel villa tasarımları yaparken özgürlüklere müsade eden yatırımcı ya da iş verenlere ulaşabilmesinin önündeki engeller neler?

Vaktinizi ayırıp bir iki satır yorum da sizler eklemek isterseniz çok memnun oluruz.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Hem inşaat mühendisleri hem de mimarlar, yapıları planlamak ve tasarlamak için çalışıyorlar. Bununla birlikte, bir inşaat mühendisi, yapının güvende olacağından ve her gün ve aşırı koşullara dayanabileceğinden emin olmaya odaklanırken, mimar, yapısal çalışmanın estetiğine odaklanmanın yanı sıra, görünüm, his ve işlevsellik üzerinde yoğunlaşacaktır.

İnşaat mühendisi, mimarın yarattığı tasarımın yapısal bütünlüğünü analiz edecek ve değerlendirecek ve mimarın vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için değişiklikler / modifikasyonlar önererek inşaat tasarımını mümkün kılacak yollar bulmaktadır.

İnşaat mühendisleri ve mimarlar çoğu zaman birbirleriyle çalışır, çünkü çalışmaları bazen üst üste gelir. İki meslek arasında iyi bir çalışma ilişkisi, inşaat işini daha etkili ve başarılı hale getirecektir.

Bir mimar ve mimari tasarımcı arasındaki fark nedir?

Bir mimar, sınavını geçen bir lisanslı profesyoneldir – NCARB (Ulusal Ulusal Kayıt Kurulları Konseyi) tarafından yönetilen çok titiz bir bölüm okumuştur. Bu sınav mimarlara avukatlara sınavının önemli olduğunu anımsatır. Bir mimari tasarımcı lisanslı bir mimar değildir ve bölümün üniversitesini okumamıştır.

Not: bir mimarlık tasarımcısı, tescil sınavını geçmiş ve lisanslı bir mimar olan bir tasarım mimarı ile karıştırılmamalıdır ancak sadece bir projenin tasarım yönüyle ilgilenmeyi seçer ve başka bir mimarı yapıların sonuyla ilgilenir.

Devamını oku

Mimari

Bir Mimar ne yapar?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Bir Mimar ne yapar?

Mimarlar sadece bir binanın tasarımında yer almamaktadır. Lisanslı bir profesyonel olarak, kamu güvenliği ve projelerin denetlenmesinden de sorumludurlar. Binaların inşaatının her aşamasında, ilk konseptten binanın tamamlandığı açılış törenine kadar rolleri önemlidir. Tamamlanmasının ötesinde, binalar genellikle yeni çevreleri ve fikirleri birleştirmek için evrim geçirdikçe bir projeye dâhil olurlar. İşin özellikleri, üç ana role veya aşamaya, tasarım, dokümantasyon ve yapım rollerine ayrılabilir.

Tasarım rolünde, bir müşteri, müşterinin getirmek istediği bir konsept veya fikrin ayrıntılı tasarımlarını üretmek için bir müşteri tarafından işe alınır. Yaratıcı tasarım fikirlerine ihtiyaç duymanın yanı sıra, rolün bu kısmı büyük bir teknik bilgi ve sorumluluk içeriyor. Bina ve güvenlik yönetmeliklerine, yerel planlama yönetmeliklerine ve kısıtlamalarına uyulmasına ihtiyaç vardır. Projeye bağlı olarak, yerel çevrenin veya bir binanın herhangi bir tarihi bölümünün korunmasını çevreleyen yasalar olabilir. Düzenli müşteri toplantıları, gereklilikleri belirlemek ve detaylı tasarım tekliflerini tartışmak için önemlidir. Ayrıca mühendisler, tasarımcılar ve finansörler de dâhil olmak üzere projenin bu aşaması üzerinde çalışacak profesyonellerin ekibi de önemli.

Dokümantasyon aşamasında, tasarımın kâğıt üzerinde tasarlanması, detaylı çizimler üretilmesi ve tasarımın fizibilitesinin test edilmesi için teknolojinin kullanılması gerekmektedir. Bu aşama, müşterinin ihtiyaçlarına, bütçesine ve düzenlemelerine göre değişikliklerin dahil edilmesi için sürekli revizyon ve yeniden çizmeyi içerebilir. Tasarım belgeleri tamamlandıktan sonra, üretilmesi gereken ikinci bir belge kümesi vardır.

Bunlar, tasarımları yükleniciler ve inşaat uzmanları için talimatlara ve teknik şartnamelere çeviren inşaat belgeleridir. Proje inşaat aşamasına geldiğinde, mimar, saha ziyaretleri ve toplantılarına katılacak, inşaatı denetleyecek ve çeşitli işlere imza atacak, yüklenicilerle pazarlık edecek ve ortaya çıkan sorunları çözecektir.

Devamını oku
ReklamReklam