Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Dünya’nın ilk yer altı villasının mimari tasarımını inceledik

Güncelleme:

Tarih:

Bir köy evinizin olduğunu düşünün, yapacağınız yeni ama modern bir ilave yapıyı bu mevcut güzellikleri bozmadan nasıl tasarlardınız? İşte bu sorunun cevabı yazıda..

Yer altı villası tasarımıyla büyüleyici bir mahremiyet unsuru barındırıyor. Mimarlarının ana yapıya olan saygısı nedeniyle yapıyı toprak altına almış olmaları yer altı mimarisine kimlik sahibi bir villa projesi olarak geri dönüş sağlamış.

İtalya’nın el değmemiş diye tabir edilebilecek kırsalı olan Villandro bölgesinde inşa edilen eklenti niteliğindeki yapı ana yapıyı bozmadan nasıl yeni bir ilave yapı yapılabileceğine dair muhteşem güzel bir örnek.

Bu yazıda sizlerle bu yeni yapının tasarım incelemesi ile kısa bir kritiğini paylaşacağım.

Diğer resimlere geçmeden önce lütfen aşağıdaki fotoğrafta ne gördüğünüzü sessizce mırıldanın..

Geniş doğa manzarası, yayla havası ve bir kaç derme çatma baraka dediğinizi duyar gibiyim.

Ama işin görünmeyen taraflarını aşağıdaki fotoğraflarla birleştirdiğinizde mimarlarının neleri başardığını daha iyi anlayacaksınız.

Eski hatta tarihi görünümlü bir kaç köy evinin dahası ahır yapısıyla bağlantılı bir yaşam alanı düşünün. Kullanıcılarının istekleri doğrultusunda bu yapıların yerel mimari örnekleri bakımından kavramsal ele alınış şekilleri ile değerlendirildiğinde bozulmaması amaçlanmış.

Eski köye yeni adet ?

Yani en kolay anlatım biçimiyle; eski köye yeni adet getiren bir istek söz konusu..Yarım asırlık geçmişini silmek istemeyen ve bu doğal hayatın tadını sonsuza dek yaşamak isteyen bir ailenin yeni yaptıracakları yapı için bu kütlelerin bozulmadan nasıl olacağı sorusuna yanıt arayan bir tasarım.

Pavol Mikolaychakom Mimarlık firması bu soruya son zamanlarda gördüğüm en güzel yanıtı veren bir tasarıma imza atmışlar..

Yukarıdaki fotoğraf işin özetini oldukça başarılı şekilde yansıtıyor. Tasarımcıları gün ışığını en güzel biçimde içeri kabul edecek kırıklı şeffaf ama eğri bir cam platformu ustalık gerektiren detaylı bir yapım sürecinden sonra yemek odası için yerleştirmişler.

Oscar Rize mimari fotoğrafçılık adına bence yine son zamanlarda gördüğüm en güzel örnekleri içeren bu kolajları hazırlayarak tasarımı daha iyi algılamamıza neden oluyor.

Aşağıdaki fotoğrafta ise az önce üstten gördüğünüz mutfak ve yemek odasının iç ambiyansına tanıklık edeceksiniz.

Yerel mimarlık örneklerinde sıkça karşılaştığımız ahşap üzerinden yürümek olgusu burada da karşımıza çıkıyor. Ancak bu masif malzemenin nasıl modern bir etkiyle sunulduğu konusu ise mimarların tasarımdaki diğer bir başarısı diyebilirim.

Yer altı mimarisi örnekleri adına tek bağımsız bölüm diye tabir edilen yani tek aileye özel tasarlanan bu villanın karanlık ya da melankoli içermesini beklediniz siz de hadi itiraf edin 🙂

Ama tasarımcıları iç mekan tasarımında o kadar ustalıkla hareket etmişler ki beni de sizin gibi yanılttılar doğrusu.

İç mekanlardaki aydınlık izlenimin işte bu doğal eğimden faydalanarak oluşturulan kırıklı yırtıktan gün ışıklarının içeri girmesi ile oluyor.

Yukarıdaki fotoğrafa dikkatli baktığınızda kayalıkların bile özenle yerleştirildiğine şahit olursunuz.Bu da doğal mimari görünümün bozulmaması ve bütünlüğün sağlanması amacıyla yapılmış aslında mimari bir oyundur.

İşte bir mimar olarak beni de kıskandıran başka bir özelliği.. İç mekanındaki bu doğal görünümlü yapay taş kaplama olayına da bayılmamak elde değil.

Böyle cüretkar tasarımları hayata geçirebileceğiniz müşterileriniz oldu mu? Benim kendi mimarlık ofisim faaliyette iken hiç böyleleriyle karşılaşamadım da (: 

Neyse konumuza geri dönecek olursak, tasarımdaki doğallık ve sürdürülebilir öğelerin fazlalığı yapıya yer altı villası izlenimi kazandırıyor. Aslında bir yer altı villası da değil bu laf aramızda.

Tasarım popüler mimarlık mecralarında kendine fazla yer bulamayan ama müsait vakitte üzerine kafa yorarak mimarihaber.net’te bir gün paylaşacağım dediğim nadir eserlerden biri olduğundan ve haliyle farkettiğiniz üzere diğer içeriklerden daha farklı olarak biz bize konuşurmuş edasıyla yazıldığından bir anlamda clickbate ya da tatlı bi tık tuzağı özelliği sağlamak amacıyla yer altı villası olarak servis edildi.

Bu minik kaçamak mahiyetindeki paragraftan sonra tasarımdaki diğer bir güzelliği de sizlerle paylaşıp yazımızı sonlandıralım;

Ahşap decklerin siyah aluminyum profil camlarla uyumuna da deyinmeden olmazdı.Betondaki kusursuz kalıpçılık örneğine de yapan ustalara da saygı duruşunda bulunuyor, Dünya’nın ilk yer altı villası adıyla paylaştığımız bu yazıyı da burada sonlandırıyorum 🙂

Yer altı villası hakkında sizin düşünceleriniz ne? Mimarların özel villa tasarımları yaparken özgürlüklere müsade eden yatırımcı ya da iş verenlere ulaşabilmesinin önündeki engeller neler?

Vaktinizi ayırıp bir iki satır yorum da sizler eklemek isterseniz çok memnun oluruz.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

1 Milyon Sterlin fiyatla satılan evin muhteşem dönüşümü

Güncelleme:

Tarih:

Eski ahır binası yenilenerek 1 Milyon Sterlin fiyatla satışa çıkarıldı. Binanın yenilenmeden önceki ve sonraki halini görünce çok şaşıracaksınız. İşte detaylar haberimizde.

İngiltere’de bir “shire” tipi kontluk olan Norfolk, son günlerde bu ahırdan dönme modern mimari örneği yapının muhteşem dönüşümü ile gündeme gelmeye başladı.

Modernize edilmiş şekliyle yaklaşık 1 milyon sterlin paha biçilen bu modern ev, iç mekan – dış cephe çalışmalarıyla son derece etkileyici bir görünüme kavuşmuş.

Mimarlarının eski halinden eser bırakmadığı evin, iç mekan tasarımında da son teknoloji yapı malzemeleri tercih edilmiş. Öyle ki, ıslak hacimlerden tutun , 4 yatak odası da ayrı ayrı konseptlerde geliştirilmiş.

Eski ahır binası nasıl yenilendi?

Projenin mimarı Rob Lond-Caulk adında bir emlak girişimcisi. Şehir merkezinde emlak fiyatlarının karşı koyulamaz yükselişini de bir anlamda protesto eden Rob, eski binayı çok uygun bir fiyata satın alarak mimari dokunuşlarla nasıl cezbedici hale getirmiş aşağıdaki fotoğraflardan inceleyebilirsiniz.

İşte İngiltere’deki bu eski ahır binası nasıl yenilenmiş aşağıdaki galeriden inceleyebilirsiniz. 

Eski ahır binası yenileme, bina yenileme ve bir anlamda restore etmek hakkında başarılı bir örnek diyebiliriz. Sizin düşünceleriniz neler?

Böyle bir yapıya 1 milyon sterlin verir miydiniz?

 

Devamını oku

Mimari

Çin’de doğayla bütünleşen bir konut projesi tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Sürdürülebilir mimari kavramı hakkında eşine son derece nadir rastlanan bir mimari tasarım örneğini sizlerle paylaştık. Mad Architects imzalı bu Çin’deki proje şaşırtıcı mimari özelliklere sahip.

Topoğrafyasıyla ve bulunduğu atmosfer ile son derece yüksek bir uyum sağlayan proje MAD Architects imzasını taşıyor.

Çin’in Anhui eyaletinin Huangshan  bölgesinde inşa edilen bu modern köy, aynı zamanda eşsiz Taiping Gölü manzarasına hakim tepelerde kurulmuş.

Doğadan ilham alarak doğaya zarar vermeden geliştirilen projenin, inşası da sanıldığı üzere oldukça zor şartlar altında gerçekleşmiş.

surdurulebilir-koy-tasarimi

En yakın yerleşim birimine yaklaşık 40 km mesafede olan bu konut projesi, özgün ve kendi tasarım çizgisini yansıtması bakımından da son derece özel bir konuma sahip.

Projenin amacı insanları doğaya yeniden kavuşturmak

Mimarlığın estetik , sürdürülebilir, sağlam ve fonksiyonel tasarıma sahip olması mimarların en nihai amaçları arasındadır.Ancak tüm bunları yerine getirirken , tasarımların sosyal boyutuyla sürdürülebilir kaygıya sahip olanlarına pek az rastlıyoruz.

Projenin amacının şehir hayatındaki konfor ve modern teknolojiler yardımıyla son derece sürdürülebilir fikirleri buluşturmak olması da oldukça takdir edilesi.

Çin’deki dağ köyü konut projesi

Son olarak sürdürülebilir mimari kavramı ile mimari silüet olgusunun birbiri ile ne derece yakın bir bağ oluşturduğuna da şahit oluyoruz.

Sürdürülebilir mimari için sadece yeşil çatılar anlaşılıyor

Çok büyük bir algı yanılması var.Mimarlık örnekleri incelendiğinde sürdürülebilirlikten kasıt olarak sadece kendi enerjisini üreten yapılar, yeşil çatılar, enerji verimliliği anlaşılmakta. Oysaki sürdürülebilir mimarlık için aşağıdaki bileşenler mutlak surette fark yaratan olgulardır;

  • Yapıların çevreyle ve birbirleriyle olan uyumu bir sürdürülebilirlik örneğidir.
  • Yapılarda yaşayan insanlar diğer bir deyişle yapıyı kullanacak kişiler ve bunların birbirleriyle sorunsuz , gerçek bir komşuluk ilişkisi kurmaları sürdürülebilirliktir.
  • Tüm zamanlara hitap eden, tüm mimari ekollerin fonksiyonu karşılayabilmesi amacıyla kullanıldığı yapılar da sürdürülebilirlik örneğidir.

Tasarımla ilgili sizin fikirleriniz neler?

 

Devamını oku
ReklamReklam