Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Dünya’nın ilk yer altı villasının mimari tasarımını inceledik

Güncelleme:

Tarih:

Bir köy evinizin olduğunu düşünün, yapacağınız yeni ama modern bir ilave yapıyı bu mevcut güzellikleri bozmadan nasıl tasarlardınız? İşte bu sorunun cevabı yazıda..

Yer altı villası tasarımıyla büyüleyici bir mahremiyet unsuru barındırıyor. Mimarlarının ana yapıya olan saygısı nedeniyle yapıyı toprak altına almış olmaları yer altı mimarisine kimlik sahibi bir villa projesi olarak geri dönüş sağlamış.

İtalya’nın el değmemiş diye tabir edilebilecek kırsalı olan Villandro bölgesinde inşa edilen eklenti niteliğindeki yapı ana yapıyı bozmadan nasıl yeni bir ilave yapı yapılabileceğine dair muhteşem güzel bir örnek.

Bu yazıda sizlerle bu yeni yapının tasarım incelemesi ile kısa bir kritiğini paylaşacağım.

Diğer resimlere geçmeden önce lütfen aşağıdaki fotoğrafta ne gördüğünüzü sessizce mırıldanın..

Geniş doğa manzarası, yayla havası ve bir kaç derme çatma baraka dediğinizi duyar gibiyim.

Ama işin görünmeyen taraflarını aşağıdaki fotoğraflarla birleştirdiğinizde mimarlarının neleri başardığını daha iyi anlayacaksınız.

Eski hatta tarihi görünümlü bir kaç köy evinin dahası ahır yapısıyla bağlantılı bir yaşam alanı düşünün. Kullanıcılarının istekleri doğrultusunda bu yapıların yerel mimari örnekleri bakımından kavramsal ele alınış şekilleri ile değerlendirildiğinde bozulmaması amaçlanmış.

Eski köye yeni adet ?

Yani en kolay anlatım biçimiyle; eski köye yeni adet getiren bir istek söz konusu..Yarım asırlık geçmişini silmek istemeyen ve bu doğal hayatın tadını sonsuza dek yaşamak isteyen bir ailenin yeni yaptıracakları yapı için bu kütlelerin bozulmadan nasıl olacağı sorusuna yanıt arayan bir tasarım.

Pavol Mikolaychakom Mimarlık firması bu soruya son zamanlarda gördüğüm en güzel yanıtı veren bir tasarıma imza atmışlar..

Yukarıdaki fotoğraf işin özetini oldukça başarılı şekilde yansıtıyor. Tasarımcıları gün ışığını en güzel biçimde içeri kabul edecek kırıklı şeffaf ama eğri bir cam platformu ustalık gerektiren detaylı bir yapım sürecinden sonra yemek odası için yerleştirmişler.

Oscar Rize mimari fotoğrafçılık adına bence yine son zamanlarda gördüğüm en güzel örnekleri içeren bu kolajları hazırlayarak tasarımı daha iyi algılamamıza neden oluyor.

Aşağıdaki fotoğrafta ise az önce üstten gördüğünüz mutfak ve yemek odasının iç ambiyansına tanıklık edeceksiniz.

Yerel mimarlık örneklerinde sıkça karşılaştığımız ahşap üzerinden yürümek olgusu burada da karşımıza çıkıyor. Ancak bu masif malzemenin nasıl modern bir etkiyle sunulduğu konusu ise mimarların tasarımdaki diğer bir başarısı diyebilirim.

Yer altı mimarisi örnekleri adına tek bağımsız bölüm diye tabir edilen yani tek aileye özel tasarlanan bu villanın karanlık ya da melankoli içermesini beklediniz siz de hadi itiraf edin 🙂

Ama tasarımcıları iç mekan tasarımında o kadar ustalıkla hareket etmişler ki beni de sizin gibi yanılttılar doğrusu.

İç mekanlardaki aydınlık izlenimin işte bu doğal eğimden faydalanarak oluşturulan kırıklı yırtıktan gün ışıklarının içeri girmesi ile oluyor.

Yukarıdaki fotoğrafa dikkatli baktığınızda kayalıkların bile özenle yerleştirildiğine şahit olursunuz.Bu da doğal mimari görünümün bozulmaması ve bütünlüğün sağlanması amacıyla yapılmış aslında mimari bir oyundur.

İşte bir mimar olarak beni de kıskandıran başka bir özelliği.. İç mekanındaki bu doğal görünümlü yapay taş kaplama olayına da bayılmamak elde değil.

Böyle cüretkar tasarımları hayata geçirebileceğiniz müşterileriniz oldu mu? Benim kendi mimarlık ofisim faaliyette iken hiç böyleleriyle karşılaşamadım da (: 

Neyse konumuza geri dönecek olursak, tasarımdaki doğallık ve sürdürülebilir öğelerin fazlalığı yapıya yer altı villası izlenimi kazandırıyor. Aslında bir yer altı villası da değil bu laf aramızda.

Tasarım popüler mimarlık mecralarında kendine fazla yer bulamayan ama müsait vakitte üzerine kafa yorarak mimarihaber.net’te bir gün paylaşacağım dediğim nadir eserlerden biri olduğundan ve haliyle farkettiğiniz üzere diğer içeriklerden daha farklı olarak biz bize konuşurmuş edasıyla yazıldığından bir anlamda clickbate ya da tatlı bi tık tuzağı özelliği sağlamak amacıyla yer altı villası olarak servis edildi.

Bu minik kaçamak mahiyetindeki paragraftan sonra tasarımdaki diğer bir güzelliği de sizlerle paylaşıp yazımızı sonlandıralım;

Ahşap decklerin siyah aluminyum profil camlarla uyumuna da deyinmeden olmazdı.Betondaki kusursuz kalıpçılık örneğine de yapan ustalara da saygı duruşunda bulunuyor, Dünya’nın ilk yer altı villası adıyla paylaştığımız bu yazıyı da burada sonlandırıyorum 🙂

Yer altı villası hakkında sizin düşünceleriniz ne? Mimarların özel villa tasarımları yaparken özgürlüklere müsade eden yatırımcı ya da iş verenlere ulaşabilmesinin önündeki engeller neler?

Vaktinizi ayırıp bir iki satır yorum da sizler eklemek isterseniz çok memnun oluruz.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari

Malatya’daki Beşgen Planlı Cami Tasarımını gördünüz mü?

Güncelleme:

Tarih:

Malatya’nın Darende ilçesine bağlı Balaban Mahallesi’nde bulunan ve 1960 yılında yaptırılan Abdurrahman Erzincani cami, ilginç mimarisiyle dikkat çekiyor. Beşgen mimarisi ve eğik duvarları ile bu cami görenleri şaşırtıyor.

Projesini Yüksek Mimar-Mühendis Şerif Ali Akkurt’un yaptığı, 15. yüzyılda yaşamış, hayatının son yıllarını Darende’de geçirmiş ünlü mutasavvıf Şeyh Hamidi Veli’nin  kayınpederi alim Abdurrahman Erzincani‘nin adını taşıyan cami, beşgen mimarisi ve eğik duvarlarıyla farklı mimari özellikler yansıtıyor.

Duvarları yüzde 20 dışa eğimli olarak inşa edilen, beşgen mimarili, 6 köşeli cami, yan duvarlarında az sayıda pencere bulunmasına rağmen çatısından aldığı ışıkla aydınlanıyor. Malatyalı mutasavvıf Es-Seyyid Osman Hulusi Ateş Efendi‘nin öncülüğünde 1960 yılında inşa edilen cami, döneminin beşgen prizma temelli ilk camisi olarak dikkati çekiyor.

Cami imamı Vedat Burç, mimarihaber’e yaptığı açıklamada, caminin Türkiye’de yapılmış farklı mimariye sahip eserler arasında yer aldığını söyledi.Türk-İslam motiflerini taşıyan, aynı zamanda modern mimariye sahip eserin alışılagelmişin dışında, ferah ve kullanışlı bir yapı olduğunu dile getiren Burç, şöyle devam etti:

“Caminin beşgen yapısı İslam’ın 5 şartını, 6 köşesi de imanın altı şartını simgeliyor. Beşgen mimari döneminin yapıları arasında ilktir. Minarede de aynı şekilde İslam’ın beş şartı dikkate alınmıştır. Selçuklu eserlerine benzer, kubbe kullanılmamış, farklı bir çatı ile kapatılmıştır. Işık içeriye tavandan yansıyarak giriyor Mekan bir bütündür ve içinde kolon yoktur. Duvarlar yukarıya doğru açılarak geniş bir iç hacim sağlanmıştır.”

Beşgen Planlı Cami’nin her detayı tasarım harikası

Burç, caminin ana mekanında da kolon bulunmadığını belirterek, “Burası çok özel bir mekan, dolayısıyla her detayında tasarım harikası olacak şekilde düzenlemeler yapılmış. Caminin yapımında büyük katkıları bulunan Hulusi Efendi’den sonra kurduğu vakıf da hala imar ve ihyasını yürütmekte. Görenlerin şaşırdığı ve sıra dışı kabul ettiği bu yarım asırlık cami, bazı teknik üniversitelerde ders konusu olarak işlenmektedir.” diye konuştu.İlginç mimarisi ve minaresi ile mahallenin tanıtımına katkı sağlayan cami, ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.

İlginç cami tasarımı haberimizde, Malatya’da yapılan Türk Mimar Şerif Ali Akkurt tasarımı projenin detaylarını sizlerle paylaştık. Caminin tasarımıyla ilgili düşünceleriniz neler? Beşgen plan çözümü islamın beş şartını simgeliyor..Bu gerçekten çok anlamlı bir olgu olmuş.

Devamını oku

Mimari

10 Saniye bakınca sizi tatile götüren bir mimari tasarım

Güncelleme:

Tarih:

Mimari tasarım fikri bakımından sıra dışı bir konaklama yapısı projesini sizlerle bu yazımızda birlikte inceleyeceğiz.Tasarımla ilgili detaylar haberimizde.

Oldukça soft tonlar ve düz çizgilerin hakim olduğu fonksiyonel bir tasarım örneği olarak dikkat çeken bu proje, bir tatil yada konaklama mekanı olarak kurgulanmış.

Seaside Villa olarak adlandırılan bu yapının Shinichi Ogawa & Associates tarafından inşa edildiğini belirtmekte fayda var. Odaları yükselerek manzaraya hakim olma fikri yerine yatayda birleştirmek mimari tasarım fikri üzerine bina edilmiş.

Her oda 4 metre yüksekliğinde, 6 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğunda tasarlanmış.Bu arada odaların aşağıdaki fotoğraflardan da rahatlıkla anlaşılacağı üzere 5 metre gibi oldukça yüksek sayılabilecek bir özellikte olduğunu da yeri gelmişken paylaşalım.

Mimari tasarım fikri sizce nasıl? Hem silüeti koruması, hem de tasarımın göze hitap etmesi bakımından başarılı buldunuz mu?

 

Devamını oku