Sosyal medya'da takip edin!
X

Nasıl yapılır?

Ücretsiz mimari çizimler ve araçların bulunduğu bir websitesi

Güncelleme:

Tarih:

Pek çok ücretsiz mimari çizim ve çizim araçlarının bulunduğu bir web sitesini yayına aldık.

Mimari çizim indir , örnek mimari proje dwg , autocad hazır çizimler indir , autocad dwg çizimleri indir ve basit mimari proje örnekleri gibi aramalar yapıyorsanız bu haberimizi çok beğeneceksiniz.

Profesyoneller için ilham kaynağı niteliğinde dökümanlar, pdf dosyaları, powerpoint sunuları, ders notları , teknik makaleler, pek çok text formatında doneler bu siteden ücretsiz şekilde indirilebilir.

Çizimindir.mimarihaber.net adresi üzerinden erişebileceğiniz Çizim İndir sitesinde profesyoneller ve öğrenciler için ücretsiz indirilebilecek onlarca döküman bulunuyor.

Kullanıcı dostu arayüzü ve erişilebilir seçenekleri ile her gün yep yeni döküman ve projeleri burada paylaşıyor olacağız.

Henüz çok yeni ama bu genç haliyle bile çok canlar yakabilecek bir alt çizim indirme sitesi olduğunu söylemekte fayda var.

Öyle ki, her yerde bulunamayacak nitelikteki dökümanlar ve çizim araçlarıyla çok beğeneceğinizden eminim.

Sadece çizim indirme sitesi değil, pek çok faydalı araç burada olacak

Örneğin döküman indir kategorisinde mesleki ya da hobi amaçlı uğraşılarınız için işinize yarayabilecek dökümanlar yer alırken, program indir kategorisinde ise ücretsiz sunulan çizim programları indir seçenekleri yer alıyor.

Rehber niteliğindeki içeriklerin ihtiyaç duymanız halinde internette yer alan pek çok gereksiz kaynak ve güvenilir çizim indirme web sitesi olması bakımından da çok beğeneceksiniz.

Yeni çizimleri takip etmek, mimari proje indirmek ve mimarlık ders notları ya da diğer mesleki araçları incelemek için Çizimİndir sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl yapılır?

Yeni yönetmelikte Taks hesabı nasıl yapılır?

Güncelleme:

Tarih:

Taks hesabı nasıl yapılır? Taks hesabı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler ve taks hesaplama formülü üzerine yine çok ihtiyacınız olabilecek bir yazı hazırladım.

Taks arsaya yapılabilecek maksimum oturum anlamına gelmektedir.Teknik tabiriyle taban alanı kat sayısı anlamı taşımaktadır.Bu yazıda taks ile emsal hesabı arasındaki ilişkiyi de irdeleyeceğim.

Malumunuz yönetmelikler değiştikçe taks hesabı ya da emsal hesabı konusunda kafa karışıklıkları hat safhaya çıkıyor.Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında yayımlanan imar yönetmeliği ile aynı ilin farklı belediyelerinde bile farklı uygulamalara şahit olduk.Yönetmelikte Taks’a girmeyenler açıkça belirlenmiş olmasına rağmen mimari projelerde taks hesabı konusundaki bu farklı uygulamalar neticesinde zorlukla yaşanabilmektedir.

Şimdi arkanıza yaslanın ve Taks hesaplama üzerine bir örnek üzerinden yazımıza devam edelim;

ADIM 1. Taks hesabı yapılacak katın belirlenmesi konusu çok önemli.

Taks hesabı yaparken hangi kattan başlayacağınızı yani hangi kat için taks hesabına yoğunlaşacağınızı özellikle de eğimli arazileri projelendirirken açığa çıkan katlar kafanızı karıştırabilir.

Böyle durumlarda tamamen gömülü olan kat baz alınmaz.Kısmen ya da tamamen açığa çıkan zemin katlar ya da binanın zemine oturduğu kot olarak Taks hesaplamasına geçmelisiniz.

ADIM 2. Taks’tan düşen alanların çok iyi kavranması gerekmektedir.

Taks hesabında bu alanlara dahil olmayan hacimler – boşluklar imar yönetmeliğinde açıkça belirlenmiştir.Şimdi burada bir parantez açalım ve en güncel Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Madde 20’de sıralanan taks’a girmeyenler listesini doğrudan paylaşalım;

(1) Tabii veya tesviye edilmiş zemin üzerinde etrafı açık bırakılarak kolonlar üzerinde inşa edilen yapılarda taban alanı, zemine oturan en dış çeperlerdeki kolonların dış yüzeylerinin en kısa doğru parçalarıyla birleştirilmesiyle belirlenen alandır.

(2)  Uygulama imar planında ölçekli olarak gösterilen şematik olmayan blok yerleşim çizimleri taban alanı ve çekme mesafelerini gösterir.

(3)  Uygulama imar planında belirlenmemişse bu Yönetmelikle tanımlanan TAKS’a ve bahçe mesafelerine göre belirlenen taban alanının küçük olanı uygulanır.

(4)    Tamamen toprağın altında kalan kısımları hariç, kısmen veya tamamen açığa çıkan bodrum katların oturum alanı, hiçbir şekilde taban alanı katsayısı ile belirlenen taban alanını geçemez.

(5)  Taban alanı, net imar parsel alanı üzerinden uygulama imar planıyla veya planda belirlenmemiş ise bu Yönetmelikle belirlenir.

(6) Tabii veya tesviye edilmiş zemin üzerinde planla veya bu Yönetmelikle öngörülen taban alanının dışında, bu Yönetmelikle izin verilenler hariç yapı yapılamaz.

(7) Planlarda blok ölçüleri veya kitle verilmiş parsellerde uygulama imar planında aksine bir hüküm bulunmuyorsa, kitle ölçüleri yapının tabii veya tesviye zeminin üzerinde kısmen veya tamamen açığa çıkan, açık ve kapalı çıkmalar hariç bütün katlarının ölçülerini ifade eder.

(8) Taban alanına dâhil edilmeyecek kullanımlar;

a) Tabii zemin veya tesviye edilmiş zemin seviyesindeki veya bu seviyenin altındaki avlular, iç bahçeler,

b)  (Değişik:RG-30/9/2017- 30196)(2) Bağımsız bölüm olarak düzenlenmeyen veya bağımsız bölümün eklentisi niteliği taşımayan, yapının ana taşıyıcı sistemleri ile bütünleşik olmayan, bahçe alanının %20’sini geçmeyen; kameriye, pergola, sundurma, açık yüzme ve süs havuzu, c) Bağlantılı olduğu bağımsız bölümün veya bulunduğu katın brüt alanının %10’unu aşmayan üstü açık veya sökülür-takılır hafif malzeme ile örtülü zemin terasları,

ç) Çevre düzenlemesi ve güvenliği için yapılan bahçe duvarı, istinat duvarları, 6 m²’yi geçmeyen kontrol veya bekçi kulübeleri,

d) (Değişik:RG-30/9/2017- 30196)(2) Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin gerekli gördüğü, normal merdiven haricinde kaçış yolu içerisinde yer alan, asgari ölçülerde ve adetlerde yapılan merdiven evi ile yangın güvenlik holleri,

e)  Asgari ölçülerdeki; temele kadar inen asansör boşlukları, ışıklıklar,çöp ve atık ayrıştırma bacaları, hava bacaları, şaftlar,

f)  Ana yapının dışında kalan; binaya ait arıtma tesisi ve trafolar, jeneratör, yağmur suyu toplama havuzu, evsel atık ve geri dönüşüm hazneleri, ısı merkezi,

g)  Akaryakıt pompaları ve taşıyıcıları hariç olmak üzere kanopiler ve arkatlar,

ğ) Güneş panellerinin temel ve kaidesi haricindeki kısımları,

h) Açık otoparklar,

ı) Giriş saçakları (markizler),

Gördüğünüz üzere asgari ölçülerdeki boşluklar ve bazı teknik hacimler ile bina dışında kalan ilave inşaat parçaları taks’a dahil edilmemektedir.

Kat alanına çizeceğiniz bir polyline ile toplam alanı bulup o alandan taks’a girmeyenleri düştüğünüzde kullandığınız taks’ı bulmuş olursunuz.

Taks verilmeyen parseller için Ayrık veya blok nizam olan yerlerde, uygulama imar planında açıkça belirlenmemiş ise TAKS %40’ı geçemez. Ancak, çekme mesafeleri ile KAKS verilip TAKS verilmeyen parsellerde, TAKS %60’ı geçmemek şartıyla, çekme mesafelerine göre uygulama yapılır.

Aslında en genel manada taks hesabı için boşlukları düşmek ve hangi boşlukları düşeceğiniz noktasında da yönetmelikteki 20. maddenin ehemmiyetini kavramak oldukça önemli.Farklı örnekleri uygulamalar üzerinden sizlerle mimarihaber.net’te paylaşmaya devam edeceğim.

Bu ve benzeri teknik konularla ilgili yazılarımızı takip etmek, kaçırmamak için ücretsiz e-bülten aboneliğini kullanabilirsiniz.

Konuyla ilgili bazı anahtar kelimeler; emsal hesaplama programı , inşaat alanı hesaplama programı , taks kaks problemleri , taks kaks formülü , kaks hesaplama , kaks emsal 15/30 ne demek , emsal hesabı excel , taks nedir

Devamını oku

Nasıl yapılır?

Yeni imar yönetmeliği’ni buradan indirin (Güncellenmiş Vers.)

Güncelleme:

Tarih:

1 Ekim 2017 imar yönetmeliği için yapılan bakanlık görüşleri ile Bakanlık il müdürlüklerine yapılan müracaatlardan alınan yanıtların eklenmiş halidir.

Bakanlığın yayımlamış olduğu görüşler ve sorulara vermiş olduğu cevaplar ışığında şuan yürürlükteki Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği‘nin güncellenmiş halini sizlerle paylaştık.

Bakanlık görüşleri yönetmeliğin uygulanması adına belki de en önemli yorum farklarını ortadan kaldırabilecek özelliklerde olduğunu belirtmekte fayda var.

Yenilenmiş imar yönetmeliği’ni buradan indirebilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çalışanları tarafından bazılarının Bakan adına bazılarının ise doğrudan Bakan tarafından imzalanmış görüşlerinde yönetmeliğin uygulamasındaki yorum farklılıklarını ortadan kaldırmak amacı güdülmektedir.

Bu görüşlerin işlenmiş hali yönetmeliği yorumlarken daha çok işinize yarayacak.

Bu arada konu hazır yönetmeliklere ve imara gelmişken aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

 

İmar yönetmeliği 2018 için Bakanlık yeni bir genelge yayımladı

İmar yönetmeliği hakkında pek çok şüpheye düşülen konu ve soruya yanıt verilen genelgenin detayları haberimizde.. İmar yönetmeliği 2018 için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından pek çok sorunun cevaplandığı yeni bir genelge dün paylaşıldı.İşte yeni imar yönetmeliği hakkında bakanlık görüşleri.. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin geçtiğimiz sene Temmuz ayında yayımlanıp bazı maddelerinin 30 Eylül 2017 tarihinde değiştiği…

Yangın yönetmeliği ‘nin sadece mimariyi ilgilendiren kısımları (94 madde)

Yangın yönetmeliği hakkında mimarlar ve mimari projelerde dikkat edilmesi gereken hususları 94 maddede bir araya getirdik.Bir nevi yönetmelik özeti paylaştık. İlk olarak 2009 yılında resmi gazetede yayımlanarak yapılacak tüm binalarda yangından korunma hakkında alınması gereken tedbirleri açıklayan ama içerisinde çok sayıda disipline yönelik tedbir amaçlı bilgilerin ve fazlaca kabarık bir yönetmelik olduğu için hakim olmak…

Mimari projelerde tasarım hataları doğuran önemli püf noktalar

Mimari projelerde tasarım hataları doğuran Mekanik, elektrik ve statik konularını da kapsayan proje hataları ile çözümlerine yönelik önerileri listeledik. Mimari projelerde tasarım hataları ilgili yönetmeliklerden sonuna kadar faydalanmak ve proje hataları doğuran unsurların önüne geçmek adına bunları ilerleyen dönemlerde de güncellemek kaydıyla sizlerle paylaşmaya çalıştık.

 

1 Ekim 2017 imar yönetmeliği hakkında siz neler düşünüyor sunuz? Yönetmelik yeteri kadar açıklayıcı mı? Eğer açıklayıcı ise bu görüşlere neden ihtiyaç duyuluyor? Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdan iletebilirsiniz.

Devamını oku