Sosyal medya'da takip edin!
X

Nasıl yapılır?

Ücretsiz mimari çizimler ve araçların bulunduğu bir websitesi

Güncelleme:

Tarih:

Pek çok ücretsiz mimari çizim ve çizim araçlarının bulunduğu bir web sitesini yayına aldık.

Mimari çizim indir , örnek mimari proje dwg , autocad hazır çizimler indir , autocad dwg çizimleri indir ve basit mimari proje örnekleri gibi aramalar yapıyorsanız bu haberimizi çok beğeneceksiniz.

Profesyoneller için ilham kaynağı niteliğinde dökümanlar, pdf dosyaları, powerpoint sunuları, ders notları , teknik makaleler, pek çok text formatında doneler bu siteden ücretsiz şekilde indirilebilir.

Çizimindir.mimarihaber.net adresi üzerinden erişebileceğiniz Çizim İndir sitesinde profesyoneller ve öğrenciler için ücretsiz indirilebilecek onlarca döküman bulunuyor.

Kullanıcı dostu arayüzü ve erişilebilir seçenekleri ile her gün yep yeni döküman ve projeleri burada paylaşıyor olacağız.

Henüz çok yeni ama bu genç haliyle bile çok canlar yakabilecek bir alt çizim indirme sitesi olduğunu söylemekte fayda var.

Öyle ki, her yerde bulunamayacak nitelikteki dökümanlar ve çizim araçlarıyla çok beğeneceğinizden eminim.

Sadece çizim indirme sitesi değil, pek çok faydalı araç burada olacak

Örneğin döküman indir kategorisinde mesleki ya da hobi amaçlı uğraşılarınız için işinize yarayabilecek dökümanlar yer alırken, program indir kategorisinde ise ücretsiz sunulan çizim programları indir seçenekleri yer alıyor.

Rehber niteliğindeki içeriklerin ihtiyaç duymanız halinde internette yer alan pek çok gereksiz kaynak ve güvenilir çizim indirme web sitesi olması bakımından da çok beğeneceksiniz.

Yeni çizimleri takip etmek, mimari proje indirmek ve mimarlık ders notları ya da diğer mesleki araçları incelemek için Çizimİndir sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Nasıl yapılır?

Dünya’nın farklı şehirlerinden 13 mimari eskiz örneği

Güncelleme:

Tarih:

Mimari eskiz örnekleri mimarlığa ilgi duyan ya da yolu bir şekilde mimarlık ile kesişenler için incelemesi son derece keyifli çizimlerdir. Mimarlığın halen birileri tarafından maddi beklentilerden son derece uzak icra edildiğine, en azından tutkuyla yapıldığına halen inanmamızı sağlayan mimari eskizler farklı teknik ve yöntemlerle yapılabilmektedir.

Her yiğidin yoğurt yemesi farklı deyimindeki gibi farklı mimarlar için farklı mimari eskiz çizimleri bulunmaktadır.

Mimarihaber‘i sık takip edenler iyi bilir,  eskizlerin mimari için vazgeçilmez olduğunu, onu samimi ve kimlik sahibi yapıların doğmasına vesile kıldığını her fırsatta yazılarımızda paylaşıyoruz. Bu konuyla alakalı Türkiye’nin en iyi mimarları listesi içerisinde de eskizle aşk yaşayan adam bir mimarın 25 yıllık el çizimleri hikayesine bu yazıdan sonra göz atabilirsiniz.

Mimari eskiz örnekleri için 13 Farklı ülkeyi gezen adam

Şimdi paylaşacağımız eskiz örneklerini yapabilmek için hayatının önemli bir bölümünü ayıran Horiaki2 adlı instagram kullanıcısı bu sıra dışı eskizleri ve hikayelerini paylaşmamız için bakın neler yapmış..

venedik-mimari-eskiz

Yukarıdaki resim mimari eskiz nasıl yapılır? sorusuna yanıt arayanlara alternatif bir teknik sunmakta. Titrek çizgiler, gölge efektleri ve belki de en önemlisi eskizin mükemmellikten uzak kalarak daha samimi bir hale gelmesi için de güzel bir örnek.

mimari-eskiz-ornekleri-2

Hırvatistan, Dubrovnik mimari eskiz çalışması..

hirvatistan-dubrovnik-mimari-eskiz-ornekleri

Şu renk tonlamalarındaki görsel şölene bakar mısınız?. Hangi mimari eskiz kitabı bu kalitede bir çizimi yaptırabilir ki? Bazı şeylerin tamamen insanın içerisinden gelen ve Allah vergisi yetenek olduğuna inanmak böyleleriyle mümkün oluyor.

Ama umutsuzluğa kapılmadan ısrar ve azimle mimari eskiz pdf gibi dökümanları bile inceleyerek yakın başarıda çizimler yapmanız mümkün hale gelebilir.

Şimdi de Kanada Quebec ‘ten bir mimari eskiz örneği incelemesi..

kanada-mimari-eskiz-ornegi

Dresden Almanya’dan bir eskiz..

almanyadan-mimari-eskiz-ornegi

Japonya Kyota’dan bir eskiz..

mimari-eskiz-ornegi-sokak

Çek Cumhuriyeti / Prag’tan romantik bir mimari eskiz örneği..

mimari-eskiz-ornekleri-2

Danimarka, Kopenhag mimari eskiz örneği..

mimari-eskiz-ornek-5

Fransa, Colmar

fransa-mimari-eskizler

Macaristan, Budapeşte

mimari-eskiz-ornekleri-kilise

Japonya, Kyota

japon-evleri-mimari-eskiz

Georgetown, Washington DC

amerikadan-mimari-eskizler

Ve Fransa, Paris’ten bir mimari eskiz

paris-mimari-eskizleri

Mimari eskiz örnekleri hakkında sizin fikirleriniz neler?

Bana soracak olursanız sanatçı bu işi mekan tercihleri, kendine has eskiz teknikleri, ifade yöntemi olarak sulu boya tercihi ve bir ressam mantığı ile hemen her eskizde sağ alt köşeye attığı mahlas imzası ile işi mimarlıktan ziyade biraz fazla soyutlayarak sanata odaklanmış gibi.

Devamını oku

Nasıl yapılır?

Faydalı bir mimarlık sitesi tavsiyesi daha; Archnet

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık sitesi denildiğinde pek çok tasarımlar, kreatif sanat üretimleri ve benzeri dizayn odaklı içerikler gelir pek çoklarının aklına. Ancak mimarlık salt görsellikten ibaret olmadığı gibi aksine tarihin tozlu sayfalarıyla yakından bağlam ilişkisi kuran derin bir bilim dalıdır.

İşte bu bağlamda mimarlık sitesi tavsiyesi olarak Archnet sitesinden bahsedeceğim. Sitenin görsellikten uzak, süslü cümlelerle dolu tasarım incelemeleri ya da sıra dışı mimari tasarım örnekleri içermediğini , bilgi – geçmiş – tarih odaklı bir mimarlık portalı olduğunu da belirtmekte fayda var.

Keyifle vakit geçirebileceğiniz, sitede takılırken pek çok enteresan bilgiyi öğrenebileceğiniz, geçmiş dönem izlerini bir kaç tık ile keşfedebileceğiniz bir mimari site olduğunu söyleyebilirim.

Sadece Mimarlık sitesi değil, mimarlığın wikipedia’sı

Archnet sitesi adından da anlaşılacağı üzere pek çok mimari blog ya da mimar blogu isminde kullanılan ingilizce Architect ya da architecture kelimelerinin baş harflerini temelde ismi için kullanan bir site.

Özellikle timeline kısmına gerçekten bayıldım. Site yeni değil ama yeni başlayanlar için keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda mimarlıkla ilgili faydalı içerikler barındırıyor.

            The Archnet Timeline is a visual tool allowing access to images that together provide a linear outline of the history of art, architecture and urbanism in Muslim societies.        You are invited to view, compare, and contrast the built environment through a representative set of images related to sites arranged by historic periods.       The Timeline is not meant to be exhaustive, but rather offers a lens into this rich architectural and artistic heritage. Enjoy your exploration.

Archnet sitesi özetle  müslüman toplumlarda sanat – mimarlık ve şehircilik tarihinin kaynaklarına ulaştıran araç olarak yorumlanabilir. Sitenin timeline kısmı için söyledikleri de bu kısmı gerçek bir rehber niteliğinde olmaktan çıkarıp keşfedilmeyi bekleyen yeni persfektifleri de sunduğuna ikna etmeye çalışıyor.

 

Devamını oku
ReklamReklam