Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Studio Cebra Danimarka’da mimarisiyle ilginç bir okul tasarladı

Güncelleme:

Tarih:

Studio Cebra tarafından tasarlanan Danimarka’nın Odder kentinde bulunan Okul projesinin mimari tasarımını paylaştık.

Danimarka Dünya siyasetinden ve çekişmelerinden uzakta, kendi halinde bir ülke olarak bilinir. Mimarlık alanında ünlü isimleri barındıran (Bjarke Ingels) ülkede göz dolduran mimari tasarımlar ise heyecan verici özelliklerde.

Danimarka’dan bir mimari tasarım paylaşacağımızda üslup ve tarz olarak bir hayli maceraperest yaklaşımları barındırdığına hep şahit olduk.

Asimetrik ve düzensiz cephe elemanlarının , soğuk ama tamamlayıcı bir kompozit cephe kaplama malzemesi ile bütünleştiği bir mimari projeden bahsedeceğiz.

Yukarıdaki resim ile aşağıdaki resim arasındaki farkları söylemenizi elbette beklemeyeceğiz. Bu tasarımdaki sıcaklığın vurgulanması adına mimarlarınca fotoğrafçıdan özellikle istendiği gerçeğini gizleyemiyor.

Mimarları projede neticede bir okul tasarladıklarının son derece farkında olarak sıcak, güvenilir ama tüm bunları yaparken sıradanlık çizgisinden bir hayli uzakta konumlandırmak istemişler.

Çatılardaki keskin geometrik hatların pencerelerdeki asimetrik ve düzensiz dağılmış boşluk etkisiyle kırılması ve tüm bunlara kütlelerdeki renk tonlamalarının eşlik edişi projeyi özgünleştirmiş.

Yukarıda projenin mimari vaziyet planı  şematik çizimini görmektesiniz. Bu tasarımdaki bütünlüğün aslında ne kadar da sakin bir kütle denemesi üzerinde oturtulmaya çalışıldığının bir göstergesi olarak yorumlanabilir.

İç mekana geldiğimizde ahşabın cesaret verici türde kullanım alanlarında yaygın kullanımı da tasarımın dikkat çekici bir başka özelliği olarak yorumlanabilir.

Ayrıca dikkatinizi ne kadar çekti bilmiyorum ama taşıyıcı sistemin ustaca gizlendiğini de dikkatli baktığınızda rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Kütlelerin hareketli geometrik formlarla birleşim detaylarının başarılı bir uygulama eseri olduğunu zaten belirtmeye gerek yok.

Doğal havalandırma ve doğal aydınlatma elemanlarının fazlaca kullanımı iç mekanda enerji tasarrufu anlamında doğru bir tercih olmuş.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

1 Milyon Sterlin fiyatla satılan evin muhteşem dönüşümü

Güncelleme:

Tarih:

Eski ahır binası yenilenerek 1 Milyon Sterlin fiyatla satışa çıkarıldı. Binanın yenilenmeden önceki ve sonraki halini görünce çok şaşıracaksınız. İşte detaylar haberimizde.

İngiltere’de bir “shire” tipi kontluk olan Norfolk, son günlerde bu ahırdan dönme modern mimari örneği yapının muhteşem dönüşümü ile gündeme gelmeye başladı.

Modernize edilmiş şekliyle yaklaşık 1 milyon sterlin paha biçilen bu modern ev, iç mekan – dış cephe çalışmalarıyla son derece etkileyici bir görünüme kavuşmuş.

Mimarlarının eski halinden eser bırakmadığı evin, iç mekan tasarımında da son teknoloji yapı malzemeleri tercih edilmiş. Öyle ki, ıslak hacimlerden tutun , 4 yatak odası da ayrı ayrı konseptlerde geliştirilmiş.

Eski ahır binası nasıl yenilendi?

Projenin mimarı Rob Lond-Caulk adında bir emlak girişimcisi. Şehir merkezinde emlak fiyatlarının karşı koyulamaz yükselişini de bir anlamda protesto eden Rob, eski binayı çok uygun bir fiyata satın alarak mimari dokunuşlarla nasıl cezbedici hale getirmiş aşağıdaki fotoğraflardan inceleyebilirsiniz.

İşte İngiltere’deki bu eski ahır binası nasıl yenilenmiş aşağıdaki galeriden inceleyebilirsiniz. 

Eski ahır binası yenileme, bina yenileme ve bir anlamda restore etmek hakkında başarılı bir örnek diyebiliriz. Sizin düşünceleriniz neler?

Böyle bir yapıya 1 milyon sterlin verir miydiniz?

 

Devamını oku

Mimari

Çin’de doğayla bütünleşen bir konut projesi tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Sürdürülebilir mimari kavramı hakkında eşine son derece nadir rastlanan bir mimari tasarım örneğini sizlerle paylaştık. Mad Architects imzalı bu Çin’deki proje şaşırtıcı mimari özelliklere sahip.

Topoğrafyasıyla ve bulunduğu atmosfer ile son derece yüksek bir uyum sağlayan proje MAD Architects imzasını taşıyor.

Çin’in Anhui eyaletinin Huangshan  bölgesinde inşa edilen bu modern köy, aynı zamanda eşsiz Taiping Gölü manzarasına hakim tepelerde kurulmuş.

Doğadan ilham alarak doğaya zarar vermeden geliştirilen projenin, inşası da sanıldığı üzere oldukça zor şartlar altında gerçekleşmiş.

surdurulebilir-koy-tasarimi

En yakın yerleşim birimine yaklaşık 40 km mesafede olan bu konut projesi, özgün ve kendi tasarım çizgisini yansıtması bakımından da son derece özel bir konuma sahip.

Projenin amacı insanları doğaya yeniden kavuşturmak

Mimarlığın estetik , sürdürülebilir, sağlam ve fonksiyonel tasarıma sahip olması mimarların en nihai amaçları arasındadır.Ancak tüm bunları yerine getirirken , tasarımların sosyal boyutuyla sürdürülebilir kaygıya sahip olanlarına pek az rastlıyoruz.

Projenin amacının şehir hayatındaki konfor ve modern teknolojiler yardımıyla son derece sürdürülebilir fikirleri buluşturmak olması da oldukça takdir edilesi.

Çin’deki dağ köyü konut projesi

Son olarak sürdürülebilir mimari kavramı ile mimari silüet olgusunun birbiri ile ne derece yakın bir bağ oluşturduğuna da şahit oluyoruz.

Sürdürülebilir mimari için sadece yeşil çatılar anlaşılıyor

Çok büyük bir algı yanılması var.Mimarlık örnekleri incelendiğinde sürdürülebilirlikten kasıt olarak sadece kendi enerjisini üreten yapılar, yeşil çatılar, enerji verimliliği anlaşılmakta. Oysaki sürdürülebilir mimarlık için aşağıdaki bileşenler mutlak surette fark yaratan olgulardır;

  • Yapıların çevreyle ve birbirleriyle olan uyumu bir sürdürülebilirlik örneğidir.
  • Yapılarda yaşayan insanlar diğer bir deyişle yapıyı kullanacak kişiler ve bunların birbirleriyle sorunsuz , gerçek bir komşuluk ilişkisi kurmaları sürdürülebilirliktir.
  • Tüm zamanlara hitap eden, tüm mimari ekollerin fonksiyonu karşılayabilmesi amacıyla kullanıldığı yapılar da sürdürülebilirlik örneğidir.

Tasarımla ilgili sizin fikirleriniz neler?

 

Devamını oku
ReklamReklam