Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Studio Cebra Danimarka’da mimarisiyle ilginç bir okul tasarladı

Güncelleme:

Tarih:

Studio Cebra tarafından tasarlanan Danimarka’nın Odder kentinde bulunan Okul projesinin mimari tasarımını paylaştık.

Danimarka Dünya siyasetinden ve çekişmelerinden uzakta, kendi halinde bir ülke olarak bilinir. Mimarlık alanında ünlü isimleri barındıran (Bjarke Ingels) ülkede göz dolduran mimari tasarımlar ise heyecan verici özelliklerde.

Danimarka’dan bir mimari tasarım paylaşacağımızda üslup ve tarz olarak bir hayli maceraperest yaklaşımları barındırdığına hep şahit olduk.

Asimetrik ve düzensiz cephe elemanlarının , soğuk ama tamamlayıcı bir kompozit cephe kaplama malzemesi ile bütünleştiği bir mimari projeden bahsedeceğiz.

Yukarıdaki resim ile aşağıdaki resim arasındaki farkları söylemenizi elbette beklemeyeceğiz. Bu tasarımdaki sıcaklığın vurgulanması adına mimarlarınca fotoğrafçıdan özellikle istendiği gerçeğini gizleyemiyor.

Mimarları projede neticede bir okul tasarladıklarının son derece farkında olarak sıcak, güvenilir ama tüm bunları yaparken sıradanlık çizgisinden bir hayli uzakta konumlandırmak istemişler.

Çatılardaki keskin geometrik hatların pencerelerdeki asimetrik ve düzensiz dağılmış boşluk etkisiyle kırılması ve tüm bunlara kütlelerdeki renk tonlamalarının eşlik edişi projeyi özgünleştirmiş.

Yukarıda projenin mimari vaziyet planı  şematik çizimini görmektesiniz. Bu tasarımdaki bütünlüğün aslında ne kadar da sakin bir kütle denemesi üzerinde oturtulmaya çalışıldığının bir göstergesi olarak yorumlanabilir.

İç mekana geldiğimizde ahşabın cesaret verici türde kullanım alanlarında yaygın kullanımı da tasarımın dikkat çekici bir başka özelliği olarak yorumlanabilir.

Ayrıca dikkatinizi ne kadar çekti bilmiyorum ama taşıyıcı sistemin ustaca gizlendiğini de dikkatli baktığınızda rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Kütlelerin hareketli geometrik formlarla birleşim detaylarının başarılı bir uygulama eseri olduğunu zaten belirtmeye gerek yok.

Doğal havalandırma ve doğal aydınlatma elemanlarının fazlaca kullanımı iç mekanda enerji tasarrufu anlamında doğru bir tercih olmuş.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari

Malatya’daki Beşgen Planlı Cami Tasarımını gördünüz mü?

Güncelleme:

Tarih:

Malatya’nın Darende ilçesine bağlı Balaban Mahallesi’nde bulunan ve 1960 yılında yaptırılan Abdurrahman Erzincani cami, ilginç mimarisiyle dikkat çekiyor. Beşgen mimarisi ve eğik duvarları ile bu cami görenleri şaşırtıyor.

Projesini Yüksek Mimar-Mühendis Şerif Ali Akkurt’un yaptığı, 15. yüzyılda yaşamış, hayatının son yıllarını Darende’de geçirmiş ünlü mutasavvıf Şeyh Hamidi Veli’nin  kayınpederi alim Abdurrahman Erzincani‘nin adını taşıyan cami, beşgen mimarisi ve eğik duvarlarıyla farklı mimari özellikler yansıtıyor.

Duvarları yüzde 20 dışa eğimli olarak inşa edilen, beşgen mimarili, 6 köşeli cami, yan duvarlarında az sayıda pencere bulunmasına rağmen çatısından aldığı ışıkla aydınlanıyor. Malatyalı mutasavvıf Es-Seyyid Osman Hulusi Ateş Efendi‘nin öncülüğünde 1960 yılında inşa edilen cami, döneminin beşgen prizma temelli ilk camisi olarak dikkati çekiyor.

Cami imamı Vedat Burç, mimarihaber’e yaptığı açıklamada, caminin Türkiye’de yapılmış farklı mimariye sahip eserler arasında yer aldığını söyledi.Türk-İslam motiflerini taşıyan, aynı zamanda modern mimariye sahip eserin alışılagelmişin dışında, ferah ve kullanışlı bir yapı olduğunu dile getiren Burç, şöyle devam etti:

“Caminin beşgen yapısı İslam’ın 5 şartını, 6 köşesi de imanın altı şartını simgeliyor. Beşgen mimari döneminin yapıları arasında ilktir. Minarede de aynı şekilde İslam’ın beş şartı dikkate alınmıştır. Selçuklu eserlerine benzer, kubbe kullanılmamış, farklı bir çatı ile kapatılmıştır. Işık içeriye tavandan yansıyarak giriyor Mekan bir bütündür ve içinde kolon yoktur. Duvarlar yukarıya doğru açılarak geniş bir iç hacim sağlanmıştır.”

Beşgen Planlı Cami’nin her detayı tasarım harikası

Burç, caminin ana mekanında da kolon bulunmadığını belirterek, “Burası çok özel bir mekan, dolayısıyla her detayında tasarım harikası olacak şekilde düzenlemeler yapılmış. Caminin yapımında büyük katkıları bulunan Hulusi Efendi’den sonra kurduğu vakıf da hala imar ve ihyasını yürütmekte. Görenlerin şaşırdığı ve sıra dışı kabul ettiği bu yarım asırlık cami, bazı teknik üniversitelerde ders konusu olarak işlenmektedir.” diye konuştu.İlginç mimarisi ve minaresi ile mahallenin tanıtımına katkı sağlayan cami, ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.

İlginç cami tasarımı haberimizde, Malatya’da yapılan Türk Mimar Şerif Ali Akkurt tasarımı projenin detaylarını sizlerle paylaştık. Caminin tasarımıyla ilgili düşünceleriniz neler? Beşgen plan çözümü islamın beş şartını simgeliyor..Bu gerçekten çok anlamlı bir olgu olmuş.

Devamını oku

Mimari

10 Saniye bakınca sizi tatile götüren bir mimari tasarım

Güncelleme:

Tarih:

Mimari tasarım fikri bakımından sıra dışı bir konaklama yapısı projesini sizlerle bu yazımızda birlikte inceleyeceğiz.Tasarımla ilgili detaylar haberimizde.

Oldukça soft tonlar ve düz çizgilerin hakim olduğu fonksiyonel bir tasarım örneği olarak dikkat çeken bu proje, bir tatil yada konaklama mekanı olarak kurgulanmış.

Seaside Villa olarak adlandırılan bu yapının Shinichi Ogawa & Associates tarafından inşa edildiğini belirtmekte fayda var. Odaları yükselerek manzaraya hakim olma fikri yerine yatayda birleştirmek mimari tasarım fikri üzerine bina edilmiş.

Her oda 4 metre yüksekliğinde, 6 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğunda tasarlanmış.Bu arada odaların aşağıdaki fotoğraflardan da rahatlıkla anlaşılacağı üzere 5 metre gibi oldukça yüksek sayılabilecek bir özellikte olduğunu da yeri gelmişken paylaşalım.

Mimari tasarım fikri sizce nasıl? Hem silüeti koruması, hem de tasarımın göze hitap etmesi bakımından başarılı buldunuz mu?

 

Devamını oku