Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Norveç Bergen Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülte Binası Tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Snøhetta tarafından tasarlanan Norveç Bergen Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülte binası tasarımını sizlerle paylaştık.

İlk bakışta Türkiye’deki benzer örneklerden Emre Arolat Mimarlık tarafından tasarlanan DMC Doğan Media Center binasını anımsatan bu kütle bir üniversite kampüs binası.

Metal – aluminyum alaşımlı yüzeylerinden pencere boşluklarının adeta fırlayan hissi uyandıran tasarımında Dünya’ca ünlü mimarlık firması Snøhetta Mimarlık sanatının ne kadar önemli olduğuna bizleri ikna ediyor.

Dünya’ca ünlü tasarımcılar arasında gösterilen studyonun fütüristik çizgileri karakteristik hatları ve çizgisel yüzeylerine geometrinin eşsiz dansı birliktelik yapıyor.

Modern mimarinin anlamsız estetik kaygı çabalarından uzakta, son derece fonksiyonellik gözeten yaklaşımların tasarımcıları yönlendirdiği fotoğraflara ilk baktığınız andan itibaren sizi içerisine almasından bile belli oluyor.

Norveç’in Bergen şehrinde bulunan yapı toplamda 14.800 metrekarelik bir inşaat alanına sahip.Projenin aynı zamanda 1.500 kişilik Grieg konser salonundan sonra kentin ikinci büyük kültürel objesi niteliğinde olduğunu da paylaşmalıyız.

Mimari tasarımdaki absürt estetik kaygı oyunlarının mimarları ve dolayısı ile kullanıcılarını mağdur ettiği düşünüldüğünde mimarlarının bu proje için sarfettikleri efor göz önüne alındığında her detayının ince ince ilmik ilmik işlendiğini de görüyoruz.

Cephede kullanılan metalik panellerden taşan cam kütlelerin geleneksel mimarlık anlayışımızda da farklı farklı yer bulduğunu anımsadığınızı hissediyorum.

Ayrıca bu noktada birşey dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama benim için modern mimaride alışılageldik kabuk – çatı – giriş vurgularının yerini artık kütlesel formlar içerisinde kaybolan bütüncül yaklaşımların ele geçirdiğini farkediyorum.

Yani modern mimarinin söylediği şey tam olarak şu olabilir; ”Binaların bir çatısı olmak zorunda değil, bir cephesi ve bilindik bir girişe sahip olmalarına gerek yoktur”

Mimari tasarımda da her yiğidin yoğurt yiyişi elbette farklı olacaktır.Bana katılmayanlarınız için saygım sonsuz ama tasarımcıların farklı tarz arayışlarına verilebilecek başarılı bir örnek olduğuna inanıyorum.

Geniş bir mega mekan oluşturma çabasının dikkat çektiği çözümlerde mekanları tanımlamak için yüksek sayılamayacak bölme elemanları kullanılmış.

Yapının peyzaj elemanları ile son derece yüksek uyumda olduğunu da görebilmekteyiz.

Öte yandan tasarımdaki farklılık arayışlarına bir diğer örnek olarak dışarıdan bakan bir gözün yapının kaç katlı olduğunu anlayamayacak kadar giz sahibi olduğu gerçeği söylenebilir.

Yukarıdaki fotoğraf için de cephe hareketlerinin son derece etkileyici çizgiler içerdiğini görebilirsiniz.

Tasarımla ilgili sizin fikirleriniz ne? Cephe elemanlarını ya da iç mekan çözümlerindeki esnek – özgürlükçü yaklaşımları nasıl yorumluyor sunuz?

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari

Malatya’daki Beşgen Planlı Cami Tasarımını gördünüz mü?

Güncelleme:

Tarih:

Malatya’nın Darende ilçesine bağlı Balaban Mahallesi’nde bulunan ve 1960 yılında yaptırılan Abdurrahman Erzincani cami, ilginç mimarisiyle dikkat çekiyor. Beşgen mimarisi ve eğik duvarları ile bu cami görenleri şaşırtıyor.

Projesini Yüksek Mimar-Mühendis Şerif Ali Akkurt’un yaptığı, 15. yüzyılda yaşamış, hayatının son yıllarını Darende’de geçirmiş ünlü mutasavvıf Şeyh Hamidi Veli’nin  kayınpederi alim Abdurrahman Erzincani‘nin adını taşıyan cami, beşgen mimarisi ve eğik duvarlarıyla farklı mimari özellikler yansıtıyor.

Duvarları yüzde 20 dışa eğimli olarak inşa edilen, beşgen mimarili, 6 köşeli cami, yan duvarlarında az sayıda pencere bulunmasına rağmen çatısından aldığı ışıkla aydınlanıyor. Malatyalı mutasavvıf Es-Seyyid Osman Hulusi Ateş Efendi‘nin öncülüğünde 1960 yılında inşa edilen cami, döneminin beşgen prizma temelli ilk camisi olarak dikkati çekiyor.

Cami imamı Vedat Burç, mimarihaber’e yaptığı açıklamada, caminin Türkiye’de yapılmış farklı mimariye sahip eserler arasında yer aldığını söyledi.Türk-İslam motiflerini taşıyan, aynı zamanda modern mimariye sahip eserin alışılagelmişin dışında, ferah ve kullanışlı bir yapı olduğunu dile getiren Burç, şöyle devam etti:

“Caminin beşgen yapısı İslam’ın 5 şartını, 6 köşesi de imanın altı şartını simgeliyor. Beşgen mimari döneminin yapıları arasında ilktir. Minarede de aynı şekilde İslam’ın beş şartı dikkate alınmıştır. Selçuklu eserlerine benzer, kubbe kullanılmamış, farklı bir çatı ile kapatılmıştır. Işık içeriye tavandan yansıyarak giriyor Mekan bir bütündür ve içinde kolon yoktur. Duvarlar yukarıya doğru açılarak geniş bir iç hacim sağlanmıştır.”

Beşgen Planlı Cami’nin her detayı tasarım harikası

Burç, caminin ana mekanında da kolon bulunmadığını belirterek, “Burası çok özel bir mekan, dolayısıyla her detayında tasarım harikası olacak şekilde düzenlemeler yapılmış. Caminin yapımında büyük katkıları bulunan Hulusi Efendi’den sonra kurduğu vakıf da hala imar ve ihyasını yürütmekte. Görenlerin şaşırdığı ve sıra dışı kabul ettiği bu yarım asırlık cami, bazı teknik üniversitelerde ders konusu olarak işlenmektedir.” diye konuştu.İlginç mimarisi ve minaresi ile mahallenin tanıtımına katkı sağlayan cami, ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.

İlginç cami tasarımı haberimizde, Malatya’da yapılan Türk Mimar Şerif Ali Akkurt tasarımı projenin detaylarını sizlerle paylaştık. Caminin tasarımıyla ilgili düşünceleriniz neler? Beşgen plan çözümü islamın beş şartını simgeliyor..Bu gerçekten çok anlamlı bir olgu olmuş.

Devamını oku

Mimari

10 Saniye bakınca sizi tatile götüren bir mimari tasarım

Güncelleme:

Tarih:

Mimari tasarım fikri bakımından sıra dışı bir konaklama yapısı projesini sizlerle bu yazımızda birlikte inceleyeceğiz.Tasarımla ilgili detaylar haberimizde.

Oldukça soft tonlar ve düz çizgilerin hakim olduğu fonksiyonel bir tasarım örneği olarak dikkat çeken bu proje, bir tatil yada konaklama mekanı olarak kurgulanmış.

Seaside Villa olarak adlandırılan bu yapının Shinichi Ogawa & Associates tarafından inşa edildiğini belirtmekte fayda var. Odaları yükselerek manzaraya hakim olma fikri yerine yatayda birleştirmek mimari tasarım fikri üzerine bina edilmiş.

Her oda 4 metre yüksekliğinde, 6 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğunda tasarlanmış.Bu arada odaların aşağıdaki fotoğraflardan da rahatlıkla anlaşılacağı üzere 5 metre gibi oldukça yüksek sayılabilecek bir özellikte olduğunu da yeri gelmişken paylaşalım.

Mimari tasarım fikri sizce nasıl? Hem silüeti koruması, hem de tasarımın göze hitap etmesi bakımından başarılı buldunuz mu?

 

Devamını oku