Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Norveç Bergen Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülte Binası Tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Snøhetta tarafından tasarlanan Norveç Bergen Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülte binası tasarımını sizlerle paylaştık.

İlk bakışta Türkiye’deki benzer örneklerden Emre Arolat Mimarlık tarafından tasarlanan DMC Doğan Media Center binasını anımsatan bu kütle bir üniversite kampüs binası.

Metal – aluminyum alaşımlı yüzeylerinden pencere boşluklarının adeta fırlayan hissi uyandıran tasarımında Dünya’ca ünlü mimarlık firması Snøhetta Mimarlık sanatının ne kadar önemli olduğuna bizleri ikna ediyor.

Dünya’ca ünlü tasarımcılar arasında gösterilen studyonun fütüristik çizgileri karakteristik hatları ve çizgisel yüzeylerine geometrinin eşsiz dansı birliktelik yapıyor.

Modern mimarinin anlamsız estetik kaygı çabalarından uzakta, son derece fonksiyonellik gözeten yaklaşımların tasarımcıları yönlendirdiği fotoğraflara ilk baktığınız andan itibaren sizi içerisine almasından bile belli oluyor.

Norveç’in Bergen şehrinde bulunan yapı toplamda 14.800 metrekarelik bir inşaat alanına sahip.Projenin aynı zamanda 1.500 kişilik Grieg konser salonundan sonra kentin ikinci büyük kültürel objesi niteliğinde olduğunu da paylaşmalıyız.

Mimari tasarımdaki absürt estetik kaygı oyunlarının mimarları ve dolayısı ile kullanıcılarını mağdur ettiği düşünüldüğünde mimarlarının bu proje için sarfettikleri efor göz önüne alındığında her detayının ince ince ilmik ilmik işlendiğini de görüyoruz.

Cephede kullanılan metalik panellerden taşan cam kütlelerin geleneksel mimarlık anlayışımızda da farklı farklı yer bulduğunu anımsadığınızı hissediyorum.

Ayrıca bu noktada birşey dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama benim için modern mimaride alışılageldik kabuk – çatı – giriş vurgularının yerini artık kütlesel formlar içerisinde kaybolan bütüncül yaklaşımların ele geçirdiğini farkediyorum.

Yani modern mimarinin söylediği şey tam olarak şu olabilir; ”Binaların bir çatısı olmak zorunda değil, bir cephesi ve bilindik bir girişe sahip olmalarına gerek yoktur”

Mimari tasarımda da her yiğidin yoğurt yiyişi elbette farklı olacaktır.Bana katılmayanlarınız için saygım sonsuz ama tasarımcıların farklı tarz arayışlarına verilebilecek başarılı bir örnek olduğuna inanıyorum.

Geniş bir mega mekan oluşturma çabasının dikkat çektiği çözümlerde mekanları tanımlamak için yüksek sayılamayacak bölme elemanları kullanılmış.

Yapının peyzaj elemanları ile son derece yüksek uyumda olduğunu da görebilmekteyiz.

Öte yandan tasarımdaki farklılık arayışlarına bir diğer örnek olarak dışarıdan bakan bir gözün yapının kaç katlı olduğunu anlayamayacak kadar giz sahibi olduğu gerçeği söylenebilir.

Yukarıdaki fotoğraf için de cephe hareketlerinin son derece etkileyici çizgiler içerdiğini görebilirsiniz.

Tasarımla ilgili sizin fikirleriniz ne? Cephe elemanlarını ya da iç mekan çözümlerindeki esnek – özgürlükçü yaklaşımları nasıl yorumluyor sunuz?

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

1 Milyon Sterlin fiyatla satılan evin muhteşem dönüşümü

Güncelleme:

Tarih:

Eski ahır binası yenilenerek 1 Milyon Sterlin fiyatla satışa çıkarıldı. Binanın yenilenmeden önceki ve sonraki halini görünce çok şaşıracaksınız. İşte detaylar haberimizde.

İngiltere’de bir “shire” tipi kontluk olan Norfolk, son günlerde bu ahırdan dönme modern mimari örneği yapının muhteşem dönüşümü ile gündeme gelmeye başladı.

Modernize edilmiş şekliyle yaklaşık 1 milyon sterlin paha biçilen bu modern ev, iç mekan – dış cephe çalışmalarıyla son derece etkileyici bir görünüme kavuşmuş.

Mimarlarının eski halinden eser bırakmadığı evin, iç mekan tasarımında da son teknoloji yapı malzemeleri tercih edilmiş. Öyle ki, ıslak hacimlerden tutun , 4 yatak odası da ayrı ayrı konseptlerde geliştirilmiş.

Eski ahır binası nasıl yenilendi?

Projenin mimarı Rob Lond-Caulk adında bir emlak girişimcisi. Şehir merkezinde emlak fiyatlarının karşı koyulamaz yükselişini de bir anlamda protesto eden Rob, eski binayı çok uygun bir fiyata satın alarak mimari dokunuşlarla nasıl cezbedici hale getirmiş aşağıdaki fotoğraflardan inceleyebilirsiniz.

İşte İngiltere’deki bu eski ahır binası nasıl yenilenmiş aşağıdaki galeriden inceleyebilirsiniz. 

Eski ahır binası yenileme, bina yenileme ve bir anlamda restore etmek hakkında başarılı bir örnek diyebiliriz. Sizin düşünceleriniz neler?

Böyle bir yapıya 1 milyon sterlin verir miydiniz?

 

Devamını oku

Mimari

Çin’de doğayla bütünleşen bir konut projesi tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Sürdürülebilir mimari kavramı hakkında eşine son derece nadir rastlanan bir mimari tasarım örneğini sizlerle paylaştık. Mad Architects imzalı bu Çin’deki proje şaşırtıcı mimari özelliklere sahip.

Topoğrafyasıyla ve bulunduğu atmosfer ile son derece yüksek bir uyum sağlayan proje MAD Architects imzasını taşıyor.

Çin’in Anhui eyaletinin Huangshan  bölgesinde inşa edilen bu modern köy, aynı zamanda eşsiz Taiping Gölü manzarasına hakim tepelerde kurulmuş.

Doğadan ilham alarak doğaya zarar vermeden geliştirilen projenin, inşası da sanıldığı üzere oldukça zor şartlar altında gerçekleşmiş.

surdurulebilir-koy-tasarimi

En yakın yerleşim birimine yaklaşık 40 km mesafede olan bu konut projesi, özgün ve kendi tasarım çizgisini yansıtması bakımından da son derece özel bir konuma sahip.

Projenin amacı insanları doğaya yeniden kavuşturmak

Mimarlığın estetik , sürdürülebilir, sağlam ve fonksiyonel tasarıma sahip olması mimarların en nihai amaçları arasındadır.Ancak tüm bunları yerine getirirken , tasarımların sosyal boyutuyla sürdürülebilir kaygıya sahip olanlarına pek az rastlıyoruz.

Projenin amacının şehir hayatındaki konfor ve modern teknolojiler yardımıyla son derece sürdürülebilir fikirleri buluşturmak olması da oldukça takdir edilesi.

Çin’deki dağ köyü konut projesi

Son olarak sürdürülebilir mimari kavramı ile mimari silüet olgusunun birbiri ile ne derece yakın bir bağ oluşturduğuna da şahit oluyoruz.

Sürdürülebilir mimari için sadece yeşil çatılar anlaşılıyor

Çok büyük bir algı yanılması var.Mimarlık örnekleri incelendiğinde sürdürülebilirlikten kasıt olarak sadece kendi enerjisini üreten yapılar, yeşil çatılar, enerji verimliliği anlaşılmakta. Oysaki sürdürülebilir mimarlık için aşağıdaki bileşenler mutlak surette fark yaratan olgulardır;

  • Yapıların çevreyle ve birbirleriyle olan uyumu bir sürdürülebilirlik örneğidir.
  • Yapılarda yaşayan insanlar diğer bir deyişle yapıyı kullanacak kişiler ve bunların birbirleriyle sorunsuz , gerçek bir komşuluk ilişkisi kurmaları sürdürülebilirliktir.
  • Tüm zamanlara hitap eden, tüm mimari ekollerin fonksiyonu karşılayabilmesi amacıyla kullanıldığı yapılar da sürdürülebilirlik örneğidir.

Tasarımla ilgili sizin fikirleriniz neler?

 

Devamını oku
ReklamReklam