Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Norveç Bergen Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülte Binası Tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Snøhetta tarafından tasarlanan Norveç Bergen Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülte binası tasarımını sizlerle paylaştık.

İlk bakışta Türkiye’deki benzer örneklerden Emre Arolat Mimarlık tarafından tasarlanan DMC Doğan Media Center binasını anımsatan bu kütle bir üniversite kampüs binası.

Metal – aluminyum alaşımlı yüzeylerinden pencere boşluklarının adeta fırlayan hissi uyandıran tasarımında Dünya’ca ünlü mimarlık firması Snøhetta Mimarlık sanatının ne kadar önemli olduğuna bizleri ikna ediyor.

Dünya’ca ünlü tasarımcılar arasında gösterilen studyonun fütüristik çizgileri karakteristik hatları ve çizgisel yüzeylerine geometrinin eşsiz dansı birliktelik yapıyor.

Modern mimarinin anlamsız estetik kaygı çabalarından uzakta, son derece fonksiyonellik gözeten yaklaşımların tasarımcıları yönlendirdiği fotoğraflara ilk baktığınız andan itibaren sizi içerisine almasından bile belli oluyor.

Norveç’in Bergen şehrinde bulunan yapı toplamda 14.800 metrekarelik bir inşaat alanına sahip.Projenin aynı zamanda 1.500 kişilik Grieg konser salonundan sonra kentin ikinci büyük kültürel objesi niteliğinde olduğunu da paylaşmalıyız.

Mimari tasarımdaki absürt estetik kaygı oyunlarının mimarları ve dolayısı ile kullanıcılarını mağdur ettiği düşünüldüğünde mimarlarının bu proje için sarfettikleri efor göz önüne alındığında her detayının ince ince ilmik ilmik işlendiğini de görüyoruz.

Cephede kullanılan metalik panellerden taşan cam kütlelerin geleneksel mimarlık anlayışımızda da farklı farklı yer bulduğunu anımsadığınızı hissediyorum.

Ayrıca bu noktada birşey dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama benim için modern mimaride alışılageldik kabuk – çatı – giriş vurgularının yerini artık kütlesel formlar içerisinde kaybolan bütüncül yaklaşımların ele geçirdiğini farkediyorum.

Yani modern mimarinin söylediği şey tam olarak şu olabilir; ”Binaların bir çatısı olmak zorunda değil, bir cephesi ve bilindik bir girişe sahip olmalarına gerek yoktur”

Mimari tasarımda da her yiğidin yoğurt yiyişi elbette farklı olacaktır.Bana katılmayanlarınız için saygım sonsuz ama tasarımcıların farklı tarz arayışlarına verilebilecek başarılı bir örnek olduğuna inanıyorum.

Geniş bir mega mekan oluşturma çabasının dikkat çektiği çözümlerde mekanları tanımlamak için yüksek sayılamayacak bölme elemanları kullanılmış.

Yapının peyzaj elemanları ile son derece yüksek uyumda olduğunu da görebilmekteyiz.

Öte yandan tasarımdaki farklılık arayışlarına bir diğer örnek olarak dışarıdan bakan bir gözün yapının kaç katlı olduğunu anlayamayacak kadar giz sahibi olduğu gerçeği söylenebilir.

Yukarıdaki fotoğraf için de cephe hareketlerinin son derece etkileyici çizgiler içerdiğini görebilirsiniz.

Tasarımla ilgili sizin fikirleriniz ne? Cephe elemanlarını ya da iç mekan çözümlerindeki esnek – özgürlükçü yaklaşımları nasıl yorumluyor sunuz?

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Hem inşaat mühendisleri hem de mimarlar, yapıları planlamak ve tasarlamak için çalışıyorlar. Bununla birlikte, bir inşaat mühendisi, yapının güvende olacağından ve her gün ve aşırı koşullara dayanabileceğinden emin olmaya odaklanırken, mimar, yapısal çalışmanın estetiğine odaklanmanın yanı sıra, görünüm, his ve işlevsellik üzerinde yoğunlaşacaktır.

İnşaat mühendisi, mimarın yarattığı tasarımın yapısal bütünlüğünü analiz edecek ve değerlendirecek ve mimarın vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için değişiklikler / modifikasyonlar önererek inşaat tasarımını mümkün kılacak yollar bulmaktadır.

İnşaat mühendisleri ve mimarlar çoğu zaman birbirleriyle çalışır, çünkü çalışmaları bazen üst üste gelir. İki meslek arasında iyi bir çalışma ilişkisi, inşaat işini daha etkili ve başarılı hale getirecektir.

Bir mimar ve mimari tasarımcı arasındaki fark nedir?

Bir mimar, sınavını geçen bir lisanslı profesyoneldir – NCARB (Ulusal Ulusal Kayıt Kurulları Konseyi) tarafından yönetilen çok titiz bir bölüm okumuştur. Bu sınav mimarlara avukatlara sınavının önemli olduğunu anımsatır. Bir mimari tasarımcı lisanslı bir mimar değildir ve bölümün üniversitesini okumamıştır.

Not: bir mimarlık tasarımcısı, tescil sınavını geçmiş ve lisanslı bir mimar olan bir tasarım mimarı ile karıştırılmamalıdır ancak sadece bir projenin tasarım yönüyle ilgilenmeyi seçer ve başka bir mimarı yapıların sonuyla ilgilenir.

Devamını oku

Mimari

Bir Mimar ne yapar?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Bir Mimar ne yapar?

Mimarlar sadece bir binanın tasarımında yer almamaktadır. Lisanslı bir profesyonel olarak, kamu güvenliği ve projelerin denetlenmesinden de sorumludurlar. Binaların inşaatının her aşamasında, ilk konseptten binanın tamamlandığı açılış törenine kadar rolleri önemlidir. Tamamlanmasının ötesinde, binalar genellikle yeni çevreleri ve fikirleri birleştirmek için evrim geçirdikçe bir projeye dâhil olurlar. İşin özellikleri, üç ana role veya aşamaya, tasarım, dokümantasyon ve yapım rollerine ayrılabilir.

Tasarım rolünde, bir müşteri, müşterinin getirmek istediği bir konsept veya fikrin ayrıntılı tasarımlarını üretmek için bir müşteri tarafından işe alınır. Yaratıcı tasarım fikirlerine ihtiyaç duymanın yanı sıra, rolün bu kısmı büyük bir teknik bilgi ve sorumluluk içeriyor. Bina ve güvenlik yönetmeliklerine, yerel planlama yönetmeliklerine ve kısıtlamalarına uyulmasına ihtiyaç vardır. Projeye bağlı olarak, yerel çevrenin veya bir binanın herhangi bir tarihi bölümünün korunmasını çevreleyen yasalar olabilir. Düzenli müşteri toplantıları, gereklilikleri belirlemek ve detaylı tasarım tekliflerini tartışmak için önemlidir. Ayrıca mühendisler, tasarımcılar ve finansörler de dâhil olmak üzere projenin bu aşaması üzerinde çalışacak profesyonellerin ekibi de önemli.

Dokümantasyon aşamasında, tasarımın kâğıt üzerinde tasarlanması, detaylı çizimler üretilmesi ve tasarımın fizibilitesinin test edilmesi için teknolojinin kullanılması gerekmektedir. Bu aşama, müşterinin ihtiyaçlarına, bütçesine ve düzenlemelerine göre değişikliklerin dahil edilmesi için sürekli revizyon ve yeniden çizmeyi içerebilir. Tasarım belgeleri tamamlandıktan sonra, üretilmesi gereken ikinci bir belge kümesi vardır.

Bunlar, tasarımları yükleniciler ve inşaat uzmanları için talimatlara ve teknik şartnamelere çeviren inşaat belgeleridir. Proje inşaat aşamasına geldiğinde, mimar, saha ziyaretleri ve toplantılarına katılacak, inşaatı denetleyecek ve çeşitli işlere imza atacak, yüklenicilerle pazarlık edecek ve ortaya çıkan sorunları çözecektir.

Devamını oku
ReklamReklam