Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Yeni yönetmeliğe uygun en küçük konut projesini çizdik

Güncelleme:

Tarih:

Mimari proje çizimi üzerine keyifli bir yazı hazırladık. Bu yazımızda en küçük ölçülerde mimari proje çizimi ve görselleştirmesini yaptık. İşte detaylar…

Proje çizimi konusunda sık sık piyasa mimarlığı adına örnekleri sizlerle paylaşmaya gayret ediyoruz.Bu defa kimin ne işine yarayacak bilmiyorum ama mimari proje çizim örnek taslağı geliştireceğim ve bunu paylaşacağım.

Yeni yönetmeliğe göre yapılabilecek en küçük konut projesi kaç metrekaredir? Bu soruya brüt ve net olarak yanıt vermek için deneme amaçlı bir taslak proje çizeceğim ve sizlerle yazının sonunda paylaşacağım.

Öncelikle hemen açıp yönetmelikte minimum konut yaşam alanları ve büyüklükleri ile ilgili kısımdan ihtiyaç listesini oluşturuyoruz.

Yönetmeliğe göre oluşturulacak en az konut ölçüleri için Madde 29 şöyle der;

Yapı piyesleri ve ölçüleri nedir?

MADDE 29- (1) Her müstakil konutta en az aşağıdaki piyesler bulunur:

Piyes

Dar Kenarı

Net    Alanı

1 oturma odası

3.00 metre

12.0 m2

1 yatak odası

2.50 metre

9.00 m2

1 mutfak veya yemek pişirme yeri

1.50 metre

3.30 m2

1 banyo veya yıkanma yeri

1.50 metre

3.00 m2

1 tuvalet

1.00 metre

1.20 m2

Tabi bilindik haber siteleri veya konuya Fransız pek çok mecra bu tablo ile işin çözüleceğini sanmakta.Bırakın öyle sansınlar da bizim farkımız ortaya çıksın 🙂

Neyse konumuza dönecek olursak yukarıdaki tablo sadece bir şablondur.Bu şablon aşağıdaki maddeler ile genişletilmektedir.

(2)   3 veya daha az odalı konutlarda banyo/yıkanma yeri ile tuvalet aynı yerde düzenlenebilir.

Bu maddeden 4+1 daire için tek bir hacimde banyo – wc birlikte düzenlenemez anlamı çıkmaktadır.

(3)  Hol ve koridor genişlikleri 1.20 metreden az olamaz.

Bu zaten çok açık, ama eski yönetmelikte bu ölçünün 110 cm olduğunu hatırlatmakta fayda var. Hazır yeri gelmişken eski yönetmelik ile güncel imar yönetmeliği arasındaki farklar için oldukça faydalı bir yazı da işinize yarayabilir.

(4)  Mutfak nişi ve oda ile banyo ve tuvaletin aynı mekânda düzenlenmesi halinde her mekân için öngörülen en az alanların toplamı kadar alan düzenlenmek zorundadır.

Bu husus çok önemli işte.. En küçük konut projesi kaç metrekare olmalı? sorusu için kilit maddemiz yukarıdakidir. Hacimleri iç içe ve birlikte kullanarak yönetmeliklere uygun en küçük projesi metrekare olarak bu maddenin desteği ile çıkacak.

Ayrı bir parantez açacak olursak Banyo ve tuvalet birlikte düzenlendiğinde ikisinin toplamı kadar büyüklükte olmalı konusu aslında biraz yoruma açık. Şöyle ki, mesela zaten ayrı bir banyo ve tuvaletiniz var diyelim. Ama siz bir de ebeveyin duşu yapmak istediniz ve bu alana bir de klozet taşı yerleştirdiniz. İşte bu noktada yönetmelik gereksiz bir kısıta gidiyor ve eğer klozette koyacaksan 3+1.2 = 4.2 metrekareden küçük yapamazsın diyor. Ancak gözlemlediğim kadarıyla pek çok belediye bu konuda idareci davranıyor ve ebeveyin banyosu için klozet koysanız bile 4.2 metrekare koşulunu aramayabiliyor.Yine de etütlerinizi uygulama çizimlerine başlamadan önce belediyeye danışmanız faydalı olacaktır, patlarsanız fena patlarsınız sonra mazallah 🙂

(5)  Birinci fıkrada belirtilen bu piyesler ile koridor ölçüleri engellilerin de kullanımını sağlayacak standartlara ve erişilebilirlik mevzuatına uygun olmak zorundadır.

Yukarıdaki madde için çok önemli olduğunu söyleyemem. Zaten projelerin çok büyük bir kısmı bu koşulları taşıyor. Ancak vakit bulursanız yinede erişilebilirlik mevzuatı okumak faydalı olacaktır.

(6)  Mutfak, oda ve tuvalet/banyo havalandırmaları aynı boşluğa açılamaz. Ancak, banyo ve tuvalet havalandırmaları aynı boşluğa açılabilir.

Şimdi bu bilgilerin ışığında çizimimize başlayalım…

İlk çizim denemeleri salt alan kazanma kaygısı , maksimum verim endişesinin verdiği tedirginlikle başarısız oldu. Sonrasında kağıda bir kaç eskiz ve en az konut alanı nasıl çıkarılır? Sorusuna yoğunlaşarak dikdörtgen veya kare plan çizimi denemelerine biraz cephe hareketleri eklenerek aşağıdaki küçük konut planı çizimi çıktı.

Yukarıdaki tabloda paylaşılan veriler ışığında minimum konut projesi örnek çizimi yukarıdaki gibi oldu. Yukarıdaki proje bazı belediyelerde 1+1 daire yapılması yasağı dışında yönetmeliklere uygundur. Yeni yönetmelikte yatak nişi yapılması yasaklandı. Dolayısı ile yatak odası ayrıca planlandı. Plan bazında cephe hareketleri 3 boyutlu düşündüğünüzde cepheye persfektif kazandıracağından düz cepheleri pek tercih etmemeye çalışıyorum. Bu nedenle belki 20 30 hatta 45 – 50 cm girinti çıkıntılar ile daha efektif projeler elde edilebiliyor.

Bu arada aceleden banyoya yatay ölçü atmayı unutmuşum. Neyse sonuç itibariyle yeni yönetmeliğe göre en az konut piyes ölçüleri hesaba katılarak tek katlı basit bir mimari proje çizimi için brüt alan toplamda 34.30 m2 olarak çıkıyor.

Son tahlilde, işi biraz daha abartarak yönetmelikte dış duvar kalınlığıyla ilgili bir husus bulunmadığından yola çıkarak dış duvar kalınlıklarını 15’lik yaptığımızda en küçük konut projesi brüt alanımız 33.06 metrekareye kadar düşüyor.

Hadi şimdi biraz daha süsleyip püsleyerek ufak rutüşlemelerle tasarımımızı geliştirelim;

Nedendir bilmiyorum ama gerçekçi render bana çok çekici gelmiyor. İşi biraz fazla makyaja boğuyor. Doğallığa en yakın görünüm sketch up kullananlar için ekstra filtre vs. kullanmadan farklı görünüm seçenekleri ile mimari proje çizimi konusunda güzel sunumlara olanak sağlıyor.

Görünüşleri de bir İngiliz evini andırması için pencereler üzerine tasarımda biraz yoğunlaştım.

Son olarak sıkıldım ve plan modellemesini yarıda bıraktım..

Bu arada çatıyı da ilginç bir forma sokarak mutfak ve oturma odasının hemen önündeki kısımda minik bir teras ekledim. Mimari proje okuma, mimari proje görselleştirme ve mimari proje bedeli gibi konuları da işin içerisine biraz katıştırdım ama sanırım faydalı ve keyifli bir yazıya daha imza attık.

Mimari proje çizimimizi foto-realistik olmasa da gerçekçi bir görünüm ile sonlandıralım.

Aşağıdaki okuma listesine de göz atabilirsiniz;

Tasarımımla ilgili görüşleriniz neler? Yönetmeliğe uygun olacak şekilde en küçük konut projesi başka nasıl çizilebilir? siz de kendi denemelerinizi ya da farklı mimari proje örnekleri konsept tasarımlarınızı tasarımınızı gönderin sayfasından bize gönderebilirsiniz.

Son olarak yazımın başında belirtiğim gibi projeyi aşağıdaki bağlantıdan indirerek geliştirebilir, değiştirebilir ve belki daha güzel görselleştirme çalışması için kullanabilirsiniz.

Yönetmeliğe uygun minimum konut dwg – Çizim indir

Yönetmeliğe uygun minimum konut projesi basit mimari proje örneğidir. Toplamda sadece 33 metrekarelik tek katlı konut projesidir.Proje hakkında daha detaylı bilgiler için https://mimarihaber.net/2018/05/02/mimari proje linkini ziyaret edebilirsiniz.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Faydalı bilgiler

Nasıl Mimar Olunur? Mimarlar Ne Yapar? Mimarlık Bilgileri

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Nasıl Mimar Olunur?

Pratik ve teknik gereksinimler bir ülkeden diğerine değişir, ancak tanınmış bir kurumdan nitelikli olmanız, tasarım ve detaylara iyi bakmanız ve sorun çözme ve bina ve mimariye olan ilgiye yaratıcı bir yaklaşım sergilemeniz gerekir. Amerikan Mimarlık Enstitüsü üç Es’e odaklanır: eğitim, deneyim ve sınav. Sanat ve çizim ilgisiyle birlikte güçlü bir akademik geçmişe ihtiyaç duyan bir meslek. Ayrıca, eğitimin büyük bir kısmı bilgisayar destekli tasarım programlarıyla yetkin hale gelmeyi ve bina tasarımı ve yapımında yer alan teknolojiyi anlamayı içerir. Yaratıcı, yaratıcı ve yaratıcı olmalısınız. Bazı araştırmalar yapın ve mimaride ve yapılı çevrelerde çeşitliliği takdir etmek için bir tutku geliştirin.

ABD’deki çoğu devlet, bir mimarın Ulusal Mimari Akreditasyon Kurulu (NAAB) tarafından onaylanmış bir programda eğitim görmesini gerektirmektedir. Sunulan programlar bir Mimarlık Lisans, Mimarlık Yüksek Lisans veya Mimarlık Doktoru. Kanada’daki mimarların çoğunluğu, Kanada Mimari Sertifikasyon Kurulu (CACB) tarafından onaylanan bir üniversite programından mimarlık alanında lisans veya yüksek lisans derecesi alır . Kanada’da mimar olmak için başka bir yol da RAIC Müfredat Programı aracılığıyla sunulan çıraklıktır.

İyi mimarlar projelerin liderleridir, bu yüzden iyi takım çalışması, iletişim ve liderlik becerileri başarı için gereklidir.

Mimarların Eğitim Tarihi

Mimarlar tarafından düzenlenen en yaygın derece Mimarlık bölümüdür. Mimarların %8’i mimarlıktan önce mimarlık derecesine sahipti. Bu, tüm kariyerlerde ortalama 15 katın üzerindedir. İç mimarlık mezunları mimarlar arasında en yaygın olanıdır ve Türkiye kullanıcı tabanındaki mimarların %2’sini temsil etmektedir.

Peki, Mimarlar Ne Yapar?

Çoğu insan, her gün mimarların ne yaptığını bilmez. Muhtemelen mimarların, piyano eskizlerini piyanoda, çaldığında ve birkaç ay sonra Frank Gehry tarafından Guggenheim gibi muhteşem binalar ya da Norman Foster tarafından yapılan Bullet Binası gibi taslak oluşturamayacaktır.

Bu tamamen doğru değil, bu senaryodan eksik olan bir dizi insan ve süreç var. Peçete taslağı ile bir binanın kapıları açıldığında ve o zamanki mekânda modern mimarlık pratiğinin bulunduğu yerde birçok şey oluyor.

Bunu neden bilmek istiyorsun? Mimarların ne kadar çok şey yaptığını daha iyi anladığınız için, süreçle daha etkin bir şekilde ilgilenebilir, daha iyi talep edebilir ve bir müşteriniz, bir topluluk paydaşı, bir son kullanıcı ya da sadece bir yol arkadaşınız olsun, etrafınızdaki yapılı çevrede daha fazla söz sahibi olabilirsiniz.

Günümüzün sıkı izin gereklilikleri dünyasında, çoklu paydaşlar ve sıkı bütçeler ve zaman çizelgeleri, binaların inşa edilmesi çok karmaşık bir süreç haline geliyor. Kafanızı etrafına sarmanıza yardımcı olmak için işlemi beş temel parçaya böldüm:

BİRİNCİ
  1. İlk bölüm, bir bina projesine duyulan ihtiyacı tanımlamaktadır. Belirli bir şehirde nüfus patlaması var mı ve bazı yeni okullar inşa edilmeli mi? Birinin bir toplum merkezi inşa etmek istediği bir kentsel alanda boş bir parti var mı? Büyüyen bir işi karşılamak için genişletilmesi gereken bir bina var mı? Evin etrafında tekerlekli sandalye kullanması gereken kişilere uyum sağlamak için yenileme ihtiyacı olan bir ev var mı?
İKİNCİ
  1. İkinci bölüm, bu ihtiyaç için bir tasarım çözümü bulmak. Mimar gir. Ama bu sadece mimarlar için arena değil. Burada topluluk, son kullanıcılar ve diğer ilgili taraflar yer almalıdır. Bu, mimarın dinlediği ve daha sonra ilgilenen taraflara geri döndüğü ve tasarım çözümüyle olması gerektiğini anladığını gösteren yer. (Bazen tasarım çözümü yeni bir şey inşa etmek değildir. Hiç Bazen tasarım çözümü sosyal olan ya da organizasyonel bir değişim ya da zaten var olanı kullanmanın yeni yollarını ortaya koyar. Bu tür çözümler mimarlar tarafından nadiren önerilmekle birlikte, karışıma entegre edilmesi gerekiyor.) İdeal olarak, bir tasarım çözümüyle ortaya çıkma süreci, bina projesinin ayrıldığı topluluğa, ayrık bir üst olarak değil, iç içe geçiyor. “halkı” na verilen “uzman” dan aşağı yaklaşım. Christopher AlexanderIanto Evans ve diğerleri, herkesin kendi ihtiyaçlarını derinden anlamaya ve neyin işe yaradığına dair belirli ilkeleri anlamaya dayalı bir tasarım çözümüne katılabileceğini ve üretebileceğini söyledi. Fakat mimarların yapılı çevrede özel bir rolü olduğu bir dünyada yaşıyoruz, bu yüzden bugün bu bakış açısıyla konuşacağım.

Bina Projesi Tasarım Çözümü

Bir bina projesi tasarım çözümünün bir parçası olarak ortaya çıkarsa, bu bölümün önemli bir kısmı detayların anlaşılmasıdır. Bir binanın peçete üzerinde nasıl görüneceğine dair geniş vuruşlar yapmak bir şeydir, hangi malzemeleri kullanacağınızı, hangi yapısal sistemin en iyi şekilde çalışacağını, çatının suyun bina, pencerelerin nasıl mühürleneceği ve duvar eklemlerinin içbükey veya dışbükey profile sahip olup olmayacağı. Bu çok küçük detayların anlaşılması, mimarların zamanlarının çoğunu geçirdikleri yer.

İlgili Haber

Mimarlık Nedir?

ÜÇÜNCÜ
  1. İnşaat sürecinin üçüncü kısmı, projeyi inşa etmek için izin almaktır. Buna şehir, ilçe, eyalet ve hatta ulusal hükümetlerden izin almak dahildir. Genellikle sadece şehrinizle ilgilenmeniz gerekir. Bir tuvaleti başka bir duvara taşımak gibi önemli boyutlardaki ve hatta bazen minik projelerden oluşan bir proje, şehir izinlerini gerektirmektedir. Ve projenin büyüklüğüne bağlı olarak, bu şehir izinlerinin alınması, mimarlar, peyzaj mimarları, inşaat mühendisleri, inşaat mühendisleri, elektrik mühendisleri ve makine mühendisleri gibi lisanslı profesyonellerin pullarını içeren bina projesinin detaylı çizimlerini gerektirir. Bu, çok pahalı ve kasıtsız olabilir ve çoğu zaman bu süreç insanları bir bina projesine girmekten alıkoyamaz veya insanları izin verme sürecini tamamen ortadan kaldırmaya teşvik eder. Belediye izni gerekli ancak aynı zamanda yaratıcılık ve inovasyonu bastırıyor ve büyük bir revizyona ihtiyaç duyuyor, ama bu başka bir yazı için. Mimarlar, bina sürecinin izin verme aşamasında da çok zaman harcıyorlar. Çizimler oluşturuyor, danışmanlarıyla (peyzaj mimarları, inşaat mühendisleri, mekanik tesisat, tesisat ve elektrik mühendisleri ve diğer) farklı sistemleri koordine ediyor ve çizimlerini projeyi inşa etmek için onlara sunacakları ajansa gönderiyorlar. Daha sık olmamakla birlikte, ajans çizimler setine bir dizi düzeltme yapar ve tasarım ekibi daha sonra bu düzeltmeleri yapar ve onaylar için çizimleri yeniden gönderir. İzin alma süreci genellikle aylar hatta bazı ekstrem durumlarda bile yıllar sürer! Sonunda izin verilir ve süreç dört kısma ilerleyebilir.
İlGİLİ MESLEKLER

Çizimler oluşturuyor, danışmanlarıyla (peyzaj mimarları, inşaat mühendisleri, mekanik tesisat, tesisat ve elektrik mühendisleri ve diğer) farklı sistemleri koordine ediyor ve çizimlerini projeyi inşa etmek için onlara sunacakları ajansa gönderiyorlar. Daha sık olmamakla birlikte, ajans çizimler setine bir dizi düzeltme yapar ve tasarım ekibi daha sonra bu düzeltmeleri yapar ve onaylar için çizimleri yeniden gönderir. İzin alma süreci genellikle aylar hatta bazı ekstrem durumlarda bile yıllar sürer! Sonunda izin verilir ve süreç dört kısma ilerleyebilir. Çizimler oluşturuyor, danışmanlarıyla (peyzaj mimarları, inşaat mühendisleri, mekanik tesisat, tesisat ve elektrik mühendisleri ve diğer) farklı sistemleri koordine ediyor ve çizimlerini projeyi inşa etmek için onlara sunacakları ajansa gönderiyorlar. Daha sık olmamakla birlikte, ajans çizimler setine bir dizi düzeltme yapar ve tasarım ekibi daha sonra bu düzeltmeleri yapar ve onaylar için çizimleri yeniden gönderir. İzin alma süreci genellikle aylar hatta bazı ekstrem durumlarda bile yıllar sürer! Sonunda izin verilir ve süreç dört kısma ilerleyebilir.

Sıhhi tesisat ve elektrik mühendisleri ve diğerleri) ve daha sonra projelerini inşa etmek için onlara sunacak olan çizimlere gönderirler. Daha sık olmamakla birlikte, ajans çizimler setine bir dizi düzeltme yapar ve tasarım ekibi daha sonra bu düzeltmeleri yapar ve onaylar için çizimleri yeniden gönderir. İzin alma süreci genellikle aylar hatta bazı ekstrem durumlarda bile yıllar sürer! Sonunda izin verilir ve süreç dört kısma ilerleyebilir. Sıhhi tesisat ve elektrik mühendisleri ve diğerleri) ve daha sonra projelerini inşa etmek için onlara sunacak olan çizimlere gönderirler. Daha sık olmamakla birlikte, ajans çizimler setine bir dizi düzeltme yapar ve tasarım ekibi daha sonra bu düzeltmeleri yapar ve onaylar için çizimleri yeniden gönderir. İzin alma süreci genellikle aylar hatta bazı ekstrem durumlarda bile yıllar sürer! Sonunda izin verilir ve süreç dört kısma ilerleyebilir.

MİMARİ İZİN ALMA

Bir hükümet kurmak için neden bir hükümet organından izin almak zorundayız? Çünkü bu organlar, yaşam güvenliği, çevresel etkiyi en aza indirgeme ve erişilebilirlik gibi şeylerle ilgili belirli standartları ve yasaları uygulamakla suçlanıyorlar. Yangının yerden zemine uzanabileceği bir asansör şaftı inşa etmek için yanıcı maddeler kullanmamanızı, binalarınızın çatısından çıkan tüm yağmur suyunun tahliye edilebilmesini ve site ve tekerlekli sandalyelerdeki insanlar binanızın içine girip çıkabilirler. Esasen, devlet kurumları, geçerli olan tüm kod, yönetmelik ve yönetmeliklere uymadıkça bir şey inşa etmemize izin vermezler.

DÖRDÜNCÜ
  1. Yapım sürecinin dördüncü kısmı, projeyi bir kâğıt üzerindeki çizgilerden gerçek hayatta fiziki bir şeye götürecek şekilde inşa etmektir. Yaptığımız şeyin tamamı bu. Bir araya getirdiğimiz çizimler, tasarım çözümünü müşterilerimize, şehre ve nihayetinde kurucuya iletmek amacıyla kullanılıyor. Bu, mimarın projeyi bir inşaatçıya teslim ettiği yer. Yine de tamamen ele almıyor. Katılmaya devam ediyor ve yapım sürecini denetliyor ve çizimlerde gösterilen tasarım amacına göre inşa edilmesini sağlıyor. Mimar ayrıca, bu aşamada kaçınılmaz olarak ortaya çıkan çatışmaları normal olarak ele alan kişi olarak da hizmet eder. Maliyet aşımları mutabakatı lazım, beklenmedik sorunlar şantiyede gelip ve malzeme teslimatları gecikmeli olsun ve mimar genellikle oluşturucu ve bu sorunları çözmek için müşteri arasında arabuluculuk yapmakla suçlanıyor.
BEŞİNCİ
  1. Projenin beşinci bölümü, binayı işgal etmekte ve işletmektedir. Çıkış Mimarı, son kullanıcıyı girin. Ancak, mimarların tasarım çözümlerinin gerçek hayatta ve zaman içinde tutulup tutulmadığını görmek için binaların son kullanıcıları ile iletişim halinde olmaları iyi bir uygulamadır. Bazen mimarlar, tasarladıkları binaların ortaya çıkan kullanımlarından ve operasyonlarından öğrenmek için doluluk sonrası anketleri yaparlar, böylece bu bilgileri sonraki tasarım çözümlerini geliştirmek için kullanabilirler.
Devamını oku

Faydalı bilgiler

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Uzun bir yolculuğa çıkmak genellikle insanların gözünü çok korkutabilmektedir. Dünya turuna çıkmadan önce kişiler bu konu üzerinde çok fazla olasılıkları düşünürler. Bu yazımızda dünya turuna çıkmayı planlayan kişilere faydalı olacak önerilerde bulunacağız. Dünya turuna çıkarken ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim? Dünya turu tehlikeli mi? Tek başıma bu yolu aşabilecek miyim sorularına bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Gerekli olan Tüm Evraklarınızı Toplayın ve Sanal Ortamda Yedekleme Yapın!

Uzun bir yolculuğa çıkmadan ilk olarak pasaportunuzu, diplomanızı, vesikalığınızı ve biyometrik fotoğraflarınızı varsa da işinize yarabileceğini düşündüğünüz kimlik kartlarıyla beraber gerekli olan diğer evraklarınızın kopyalarını ve sanal ortamda ise yedeklerini almalısınız.

Karşılaşacağınız Farklı Sorun ve Gerekli olan İşler için Bir Yakınınıza Vekâlet verin!

Vekâlet vermeniz şart değil fakat vekâlet verdiğiniz de olası bir durum olduğu zaman işleriniz çok daha kolaylaşır. Yurtdışına çıktığınız zaman vekâlet düzenlemesi ile uğraşmak zorunda kalmadan, giderken vekâleti çıkarıp vermeniz daha mantıklı olacaktır. Yaşadığınız yeri terk etmeden önce güvendiğiniz birine vekâleti mutlaka vermelisiniz.

Üstünüze Fatura varsa Kapatmayı Unutmayın!

Yurtdışından eve döndüğünüz zaman birikmiş onca borçla karşılaşmamanız için faturasını ödemiş olduğunuz şeyleri mutlaka kapattırın. Bunun dışında yolda olduğunuz zaman boyunca kullanmayacağınız şeyleri de dondurmanız ya da iptal ettirmeniz yolculuğunuz için tasarruf yapmanızı sağlayacak.

Yakınlarınızla Kolay İletişim Kurabileceğiniz Sosyal Medya Ağları Kullanın!

Sosyal medyayı kullanmak istemiyor ya da sevmiyor olma ihtimaliniz yüksek. Aktif olarak kullanamayacak olsanız bile yakınlarınızla yurtdışına çıktığınız zaman kolay bir şekilde sesli ve görüntülü arama yapacağınız hesabınızın olması sizin için yararlı olacaktır.

Yanınıza Aldıklarınıza Dikkat Edin!

Gittiğiniz her ülkenin farklı kuralları bulunmakta. Ülkeye giriş yaparken ülkenin şartlarını da gözden geçirmeyi unutmayın. Yanınızda sizin zararsız olduğunu düşündüğünüz bir şey olabilir fakat ülke tarafından kabul edilmeyebilir. Bu konuda bazı ülkeler oldukça çok hassas davranmakta. Sınırda bir sorun yaşamamanız için bunu mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Devamını oku
ReklamReklam