Sosyal medya'da takip edin!
X

İç Mimari

Rusya’dan ilham verici bir spor salonu tasarımı; Vox Architects

Güncelleme:

Tarih:

Spor salonu tasarımları farklı fonksiyonları mimari tasarımında barındırmasıyla en zorlu projelerden biridir. Kapalı spor salonu tasarım kriterleri incelendiğinde pek çok gereklilik mimarları tarafından karşılanmayı bekler. Bu yazımızda kapalı spor salonu tasarımı için Moskova’dan Vox Architects imzalı başarılı bir spor salonu iç mekan tasarımını inceledik.

Kapalı spor salonu tasarım kriterleri yukarıda da belirttiğim üzere geniş bir ihtiyaç programına sahip oluşuyla konsept ve kurgu anlamında mimar olarak hem estetik hem de mekan tasarım gereksinimlerini sağlamalıdır.

Toplamda 900 metrekarelik bir alanda World Class markası Moskova’daki yeni salonu için yerel mimarlık firmaları bazında minik çaplı bir yarışma düzenledi. Yarışmanın kazanan projesi spor salonu mimarisi adına dinamik mimarlık öğelerini son derece zarif çizgilerle harmanlayarak yarışmayı kazandı.

2016 Yılının sonlarında tamamlanan inşaatın Vox Architects için önemli bir portfolyo öğesi olduğunu da belirtmekte fayda var.

Spor salonu mimari proje örnekleri çoğu kez butik spor salonu temasından ayrılmak ister.Bu tasarımların farklı çağrışımlara sahip olmasıyla son derece yakın bir ilişkiye sahiptir.

Spor salonu tasarımları ilginizi çekiyorsa aşağıdaki görseller tam incelenesi. Resimlerin üzerine tıklayarak geniş galeri görünümünde detayları analiz yorumlayabilirsiniz.

Spor salonu tasarımları için en önemli tasarım öğeleri;

 • Geniş ferah ve aydınlık iç mekanlar ve spor odası tasarımı
 • Doğal havalandırma ve doğal aydınlatma faktörleri
 • Spor salonunun dış cephe tasarımı ve iç mekan öğelerinin dikkat çekici, motive edici olması
 • Mekanların birbirleriyle ve kendi içindeki çözüm diyagramı
 • Kesinlikle renk tercihleri ve mahremiyet olgusu
 • Kesinlikle geniş açıklık ile orta alanda kolonlar olmaması
 • Aydınlatma elemanlarının spor salonu tasarımını pekiştirici özel spor salonu tasarım formlarına sahip olması

Son olarak spor salonu iç mimarlık ve mimarlık ile bana göre inşaat mühendisliği, makine ve elektrik gibi disiplinleri de kapsayıcı nitelikte bir mimari proje örneğidir. Geniş açıklıklar, mekanların aydınlatması, renk tercihleri, taşıyıcı sistem tasarımı ve mekan kurgusu Spor salonu tasarımları için son derece kompakt bir olgu.

Siz ne düşünüyorsunuz? Tasarımla ilgili en beğendiğiniz özellik hangisi oldu?

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

İç Mimari

İç Mimar Nedir? İç Mimarlar Ne İş Yapar? İç Mimar Bina İnşa Eder Mi?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İç Mimar Nedir?

“İç Mimarlık, kesinlikle uzun bir yol kat etti. Mesleğe İç Mekan Tasarımı olarak evirilmeden önce başlangıçta İç Dekorasyon olarak tanınıyordu. İç Tasarım profesyonelleri hala dekorasyon ve tasarım danışmanlığı sağlıyor, ancak iş sorumlulukları artık daha fazla” teknik ” Teknik çizim, bina teknolojisi ve hizmetleri, malzeme ve bina kaplama teknolojisi ve mobilya detaylandırma olarak ilerlemiş durumda.

İç tasarımda mimariyle ilgili konuların anlaşılması ihtiyacı İç Mimarlık alanını doğurmuştur. İç Mimarlık, bir konut veya ticari binanın iç mekanlarının planlanmasını ve detaylandırılmasını içerir. Bu, mekân planlaması ve yaratımını vurgulayarak etkinliği en üst düzeye çıkarmaktır. Mekânın sadece iyi görünmesi gerekmediği gibi, aynı zamanda işlevsel olması gerekir. Yenilikçi tasarımlar, daha rahat, verimli ve güvenli bir şekilde yaşamamızı ve çalışmamızı sağlar; hepsi estetik açıdan tatmin edici bir ortamda.

Peki, iç mimarlık mezunlarının işgücüne katıldıklarında tam olarak ne yapıyorlar? Alan tahsisini, trafik akışını ve ayrıca inşaat hizmetleri, doğrama (ahşap işleri) ve aydınlatma konularında mühendislerle çalışmayı planlıyorlar. Bu, çekici ve canlı mekanlar yaratmak için malzeme, mobilya, bitirme, bağlantı parçaları ve sanat eserlerinin seçimine ek olarak. Ayrıca, bir binanın iç yapısının, mevcut alanlara yeniden yer vermek yerine, mühendislerin yardımlarıyla modifikasyonunu düşünmek üzere eğitilmişlerdir. ”

İç Mimar Bina İnşa Etmeyi Biliyor Mu?

Mimarlar bir binanın sakinlerinin sağlığını, refahını ve güvenliğini korumakla yükümlüdür, bu yüzden mimarın inşaat bilgisine sahip olması kesinlikle gereklidir. İnşaat bilgisi olmayan bir bina tasarlayan kişi sanatçı veya tasarımcıdır; onlar bir mimar değiller. Bir mimar, bir binanın tasarım, yürütme ve başarılı bir şekilde tamamlanmasından sorumludur.

Bununla birlikte, ilkel bir yapının ötesindeki bir yapının, tek bir mimarın kendileri tarafından üstlenilmesi ya da tamamen anlaşılması için çok fazla olduğu unutulmamalıdır. Bazen bilgi eksiklikleri vardır ve tasarımını tamamıyla güvenli ve başarılı bir şekilde yürütmek için diğer mimarlar ve mühendislerle işbirliği yapar. İç mimarlar bu eğitimleri almadıkları için aslında bir bina inşa etmeyi biliyor mu soruna tabiki biliyorlar. Fakat yetkileri bunun için kısıtlı 2 3 katlı müstakil yapılarda yetkiye sahipler.

İç mimarlar sizlerin de anladığı gibi eğitimleri en az mimarlar kadar zordur. Mimarlar ile eğitimlerinin arasında bazı farklılıklar vardır. Bunlar bir mimarın aldığı eğitim ve iç mimarın aldığı eğitimin farklı olmasının nedeni yukarı da yazdığımız yazıda sizler kendiniz yorumunu bularak cevaplayabilirsiniz. Ya da yorum kısmında yazabilirsiniz.

Devamını oku

Dekorasyon

Mutfak tasarımında nelere dikkat etmeliyiz ?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Türk kültüründe mutfağın önemi elbette ki tartışılmaz. Çok vakit geçirdiğimiz bu alanın, şık görünmesi kadar pratik kullanıma uygun olmasını da isteriz. Fonksiyonel bir mutfak tasarımı kesinlikle hayatımızı kolaylaştırır, zamandan kazandırır ve verimli çalışmamızı sağlar. Hayal ettiğimiz estetik ve kullanışlı mutfağa sahip olmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Doğru bir planlama ile evinize uygun ideal mutfağa kolaylıkla kavuşabilirsiniz.

Bu yazımızda mutfağını yenilemek isteyen kullanıcılara, nasıl iyi mutfak tasarlarım diyen öğrenci arkadaşlarımıza mutfak tasarımıyla ilgili trendlerden, dikkat edilmesi gereken noktalardan ve çeşitli malzemelerden sizlere Mutfak tasarımında nelere dikkat etmeliyiz ? bahsedeceğim.

1

Öncelikle ihtiyaçların belirlenmesi başarılı bir dizayn elde etmek için önemlidir. Kullanacağımız eşyalar ve ihtiyacımız olan alanlar netleştirilmelidir. Mesela çift kapılı buzdolabı kullanıyor ya da mutfakta derin dondurucuya da yer istiyor olabilirsiniz, ben kahve makinası kullanıyorum ve tezgahımda buna yer istiyorum diyebilirsiniz. Ya da yeni şık mutfağınızda mavi kapaklı damacanalara bir saklama dolabı talep edebilirsiniz. İsteklerinizin belirlenmesi yeni mutfağınız için en en önemli başlangıç olacaktır.

2

Mutfakta ihtiyacımız olan alanlar genel olarak 4 ana başlıkta incelenir bunlar:

 • Saklama alanı
 • Hazırlama alanı,
 • pişirme alanı
 • Yıkama alanı

Bu mekanların birbiriyle ilişkisi mutfağın kullanışlı oluşunu belirler. Mutfağınız ne kadar geniş olursa olsun buzdolabı, ocak ve lavabonun birbirine yakın olması gerekmektedir. Böylelikle maksimum verimle çalışma imkanınız olur. Buna mutfak üçgeni denir. Lavabo ve ocak arası hazırlama alanıdır ve burada kedinize yeterli alanı bırakmaya özen gösterin. Ufak hazırlama alanları rahat kullanım için uygun değildir.

3

Ada tipi tezgah kullanımı bize hem şık bir görsel hem de hatırı sayılır bir tezgah kullanım alanı yaratır. Geniş mutfaklar için son derece kullanışlıdır. Ada bölümünde dilerseniz lavabonuzu ve ocağınızı da konumlandırabilir ve hatta yeme alanı bile oluşturabilirsiniz. Ada tipi mutfakta ahşap tezgah kullanmak mantıklı ve şık bir fikirdir unutmayın kaliteli bir ahşap şişmez, çatlamaz kabarmaz. Çizildiği taktirde hemen üzerine ince bir zımpara ve bakım verniği ile keyifle kullanabilirsiniz.

Ada Mutfak Tasarımı

4

Son zamanlarda elektrikli ocakları mutfaklarda sıklıkla görüyoruz. Elektrikli ocaklar şık bir görünüme sahiptir fakat şu unutulmamalıdır ki normal ocaklara göre su daha geç kaynar.

Modern Kulp Tasarımı

5

Buzdolabınızın mutfakta çıkıntı yapmaması için buzdolabı derinliğinde dolap tasarımı daha şık bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır. Bu derin dolapları da kiler dolabı olarak gayet verimli bir şekilde kullanabilirsiniz

6

Eğer sağ elinizi kullanıyorsanız bulaşık makinasının sağda, sol elinizi kullanıyorsanız bulaşık makinenizin solda olmasına özen gösterin. Damlalığın ise bulaşık makinasına yakın tarafta olması kirli tabakları makinaya kaldırırken tezgahın kirlenmesini önler.

Geniş Kullanışlı Tezgah Tasarımı

7

Tezgahınızda ek yerini minimumda tutacak büyük parçalar kullanmak daha iyi bir görüntü elde etmenizi sağlar. Rahatlıkla diyebiliriz ki tezgah arkasındaki duvarda seramik kullanmak eskide kaldı. Metal, ayna, mermer ahşap ve akrilik kesinlikle daha modern bir görüntü yakalamanızı sağlar. Tezgah arkalarında aydınlatma için spot yerine uzunca döşenmiş ledler daha kullanışlı ve şık durur.

Modern Mutfak Tasarımı

8

Modern tasarımın hakim olduğu mutfaklarda artık kulplar yerini gizli kulplara bıraktı daha düz bir görüntü elde ettiğimiz bu mutfaklar gözümüzü hiç yormuyor.

 

Devamını oku
ReklamReklam
Paylaş: