Sosyal medya'da takip edin!
X

Popüler sanat

Mimari origami sanatı kitabında 14 ünlü eser bir arada

Güncelleme:

Tarih:

Mimari origami sanatının en güzel örneklerinden seçmeler bu defa kendini kağıt mühendisi olarak tanıtan bir origami uzmanından geliyor.. Kağıttan mimari origami yapımı için bir kitap yayımlayan Marc Hagan-Guirey, Amerika’lı mimarın en meşhur eserlerini derleyerek mimari origami nedir? sorusuna harika yanıtlar veriyor.

Dünyaca ünlü Amerika’lı Mimar Frank Lloyd Wright mimarlık dünyasına kazandırdığı ilham verici tasarımlarıyla halen bile konuşuluyor. Mimarın tasarımlarına ilham veren sanatı günümüz modern mimarisi ile bağdaştırılmaya çalışıldığında son derece başarılı şeyler ortaya çıkabiliyor.

Kağıtlarla mimarlık sanatı adına ya da en genel bakış açısıyla origami Japon kağıt katlama sanatı bu defa Frank Lloyd Wright en ünlü eserlerini yeniden minyatürize etti. Ancak tek bir farkla..

Origami mimari yapılar 

Makas kullanarak kağıt katlama sanatına verilen kirigami adı, Marc Hagan-Guirey tarafından mimarlık alanına başarıyla uygulandı. Mimari kağıt katlama sanatı yapımına ilginiz varsa bu kitap tam size göre..

mimari origami

mimari origami sanatı

Sanatçının sadece kağıt ve makas yardımıyla hazırladığı modelleri yaklaşık 20 dolar vererek siz de satın alabilirsiniz. Modelleri hazır olarak kitap içerisinde bulacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, modelleri kitapta nasıl kesileceğini ve detaylı anlatımlarını okuyarak kendiniz yapacaksınız.

Mimari origami merakınızı gidermeniz için 14 Wright eseri bulunan bu Kitabı satın almayı düşünenler için amazon satın alma linki; https://www.amazon.com/Frank-Lloyd-Wright-Paper-Models/dp/1786270064

 

 

Devamını oku
Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. Engin SUNAL

    09/05/2018 paylaşım zamanı 18:40

    Origami gerçekten bambaşka bir sanat, çok başarılı işler yapmışlar tebrikler

Bir Cevap Yazın

Popüler sanat

Sıradan binaların olağanüstü gerçekçi mimari maketlerini yaptı

Güncelleme:

Tarih:

Mimari minyatürler son yılların popüler uğraşı alanlarının başında gelmektedir. Ölçek kavramı, tasarım kalitesinden ziyade sunum tekniğiyle öne çıkıyor.

Amerika merkezli sanatçı Joshua Smith tarafından özenle yapılmış harika mimari minyatürleri bu haberimizde sizlerle paylaşacağız.

Maketlerin son derece gerçekçi oldukları, sıradan binaları yansıttıkları ve samimi bir poz verdikleri için ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

mimari-minyatur-maket-calismasi

Üretimleri bir sahne olarak düşünürsek, maketlerin son derece gerçekçi, köhne kalmış çıkmaz sokaklardaki unutulmaya yüz tutmuş yıkılmayı bekleyen ve harabe binaların maketlerini yapmayı akıl etmesi de gerçekten ilginç.

Çalışmaları pek çok sanat ve tasarım sitesinde yayımlandıktan sonra bu işe dört elle sarılan Smith, yeni çalışmalarını instagram hesabından duyuruyor.

Duvarlardaki solmuş, kavlamış boyaların sokak lambalarının kırılmış camların illüstrasyon inceliyor izlenimi de şaşırtıcı derecede emek harcandığını kanıtlıyor.

Çalışmaları için her gün yaklaşık 16 – 18 saat emek veren sanatçının ortalama boyutları 20 cm veya biraz fazla olan bu mimari minyatürler için 3 – 4 aylık bir zaman harcadığını da paylaşalım.

Özelliklede yukarıdaki gibi minyatür insan kullanımı mobilya vs. maketlerinin bu kreatif üretime bir slow motion film sahnesi havası kazandırdığı düşüncesine siz de katılıyor musunuz?

Kullandığı malzemeler de maketini yaptığı binalar kadar sıradan; biraz tebeşir, mdf ahşap parçaları, sprey boya ve çok çok bir kaç yapıştırıcı..

Sanatçının instagram hesabını takip ederek yeni üretimlerini yakından inceleyebilirsiniz.

Devamını oku

Popüler sanat

Dekoratif ve minyatür 3 boyutlu ahşap oyma çalışmaları

Güncelleme:

Tarih:

Minyatür eşya yapımı için gerçekten harika bir dekoratif ürün örneğini sizlerle paylaştık. Son derece etkili bir çizim yeteneği ve ortaya çıkan inanılmaz ürünler haberimizde..

Luke O’Sullivan 3 boyutlu mimari objeler geliştirerek hayatını kazanan bir sanatçı. Yaptığı ürünlerin taklit edilmesi son derece zor, hayranlık uyandırıcı ve bir o kadar dekoratif olduğunu ilk bakışta hemen anlayabiliyoruz.

Minyatür eşya yapımı konusuna ilgi duyanlar için dikkat çekici bir örnek olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tasarımlarda sanatçının farklı boyutlara olan arayışları da anlaşılabiliyor.. Yer altı ile yer yüzü şeklinde iki ayrım bariz şekilde vurgulanmış.

Ahşap ve hayal gücünü buluşturan duvar minyatürleri

mimari minyatur ornekleri

Bu ilginç ürünleri , Nintendo animasyonlarından ilham alarak tasarladığını söyleyen sanatçının son çalışmaları gerçekten incelenesi. İlginç sanatsal tasarımlar ve sanat üretimleri için popüler sanat kategorisinde benzer şeyleri zaten paylaşıyoruz ama bunun gibisi pek yok..

Minyatür eşya yapımı alanına yönelecek ya da hobi olarak bu uğraşıya dönecek olanlar için ilham dolu örnekleri paylaştık. Bu tip minyatür oyuncaklara, kendin yap uğraşılarına odaklanmayı düşünenleriniz var mı?

Yalnız herşey bi kenara dursun, sanatın her dalı içerisine mimarlığın yer alması gerçekten harika..

Devamını oku
ReklamReklam