Sosyal medya'da takip edin!
X

Yorum

Her mimarlık ofisinde mutlaka olması gereken 7 şey

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık ofisinde olması gerekenler listesi oluşturarak bunları sizlerle paylaşmak istedik. Proje tasarım ofisleri için mimarlık yapan bürolar için ve diğer yan disiplinler için olması gerekenleri paylaştık.

Mimarlık ofisi nasıl olmalı? Mimarlık ofisinde neler bulunur? gibi sorulara ofis açıp kapatmış bir mimar olarak yanıt vermekten büyük bir keyif duyacağım. Neden kapattığım sorusuna yanıtı da yazımın sonunda sizlerle paylaşacağım.

Mimarlık ofisi ne iş yapar? sorusunun yanıtı tek ve nettir; proje!.Yani en azından öyle olmalı. Oysa görüyorum ki pek çok mimarlık ofisi dekorasyon , kat irtifakı vs. işleri de kovalamakta. İşte bir mimarlık ofisinde olması gerekenler listesini oluştururken bu farklı uğraşı alanlarını da göz önünde bulundurarak listeyi oluşturmaya çalıştım.

Mutlaka her Mimarlık ofisinde olması gerekenler

mimarlık ofisinde olması gerekenler nelerdir

Şimdi sayacağım demirbaşlar listesine öncelikle bir ‘mimar’ demeye sanırım gerek dahi yoktur. Neyse işin şakası gırgırı bir yana dursun, proje ofisi açmak için gerekenler şöyle özetlenebilir;

 • Daha önceki projeleri, referansları ve başarılı tasarımları gösteren dijital bir pano..Bu olmazsa olmaz işte..Dönüp duran slaytlar halinde sıralanan render, çizim, proje görselleri.
 • Artık hiç bir mimarlık ofisi el çizimi kullanmıyor. Tabi şu yazıda bahsi geçen usta mimarlar dışında.Ama nostaljiyi canlandırmak adına eskitme boyalı bir çizim masası ve hemen köşesinde T cetveli ziyaretçiler için güzel olacaktır.
 • Olmazsa olmazlardan biri kalabalık toplantılara ev sahipliği yapabilmesi adına genişleyebilen şık bir toplantı masası.
 • Mimarın masası çok önemlidir.Masanın doğal ahşap, tavan ya da duvar ile komplike bir görünüm elde etmesi dekorasyon açısından önemlidir.
 • Yukarıdakilere ilave olarak kim ne derse desin işimizin biraz reklam – pazarlama bilmeyle yakından ilişkisi olduğuna inananlardanım bu bağlamda markalı referanslarınız var ise bekleme sehpaları, masanızın köşesinde mutlaka kendi tasarımınız olan projenin katalogu olmalıdır.
 • Portfolyo dosyanız son derece ihtişamlı ve güven verecek şekilde kitaplığınızın en baş köşesine yerleştirilebilir. Bu konuyla ilgili son derece faydalı içeriklerimiz mevcut bakmak isterseniz; Online Portfolyo hazırlama ve mimari portfolyo örnekleri indir
 • Her mimarlık ofisinde olması gerekenler listesinde farklı ve sıra dışı bir dekorasyon mutlaka sayılmalıdır. Bir bakkal dükkanı gibi mimarlık ofisi olmamalı.Mimarlık ofisinde olması gereken şeylerin başında çok iyi bir iç tasarım olmalıdır.

Proje yönetimi ve ofis açmak hakkında ne söylesem aslında boş. Mimarlık ofisi ne kadar kazanır? sorusunun en doğru yanıtı ofisin iş gücü kapasitesi ile yakından ilgilidir. Bu ilgiye bir de kesin surette çok iyi referansları eklemek gerekmektedir.

Şuan öngörülerime göre tabelada mimarlık ofisi yazdığı için size geldim diyebilecek çok fazla müşteri yoktur. Mimarlıkta işler hep isme gelir. Yani çevreniz ile yakından ilgili bu konu. Yazımın başında neden kapattığıma dair sorunun yanıtını da böylelikle vermiş oldum.

Peki sizce başka mimarlık ofisinde olması gerekenler nelerdir?

 

 

Reklam
1 Yorum

1 Yorum

 1. E SUNAL

  08/05/2018 paylaşım zamanı 18:39

  Mimarlık ofisi için 7 altın kural olmuş 🙂 Çok teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Yorum

Hayalindeki işi yapmak Vs. Hayalindeki mesleğe sahip olmak!

Güncelleme:

Tarih:

Hayalindeki işi yapmak ne demektir? Hayalinde mimarlık olup şuan bu mesleği yaptığından emin olmayan ne kadar fazla kişi vardır emin olun sayamam.

Ancak buna karşılık hayalindeki meslek mimarlık olup tam da istediği işi yapanların olduğu gerçeği de bu bağlamda yadsınamaz.

Bu yazıda sohbet kıvamında keyifli bir haftasonu yorum paylaşımında bulunacağız.

Hayalindeki işi yapmak derken?

hayalindeki-isi-yapmak

Yıllar önce eski bloglarımda şöyle bir tez öne sürmüştüm; ‘‘her yıl aynı meslekler için üniversitelerde kadro açılmasın..Her yıl hangi alanda ihtiyaç varsa o alanda kadrolar açılsın ve öğrenciler o alanda tercihler yapsın..” Tabi bu sözüme her zaman olduğu gibi karşıt görüşler de gelmişti.

Günümüzde ara eleman eksikliği var. Üniversitelerde her geçen gün kontenjan artırılıyor ve mimar mühendis mezun sayısı bir hayli devasa boyutlara ulaşıyor. Hal böyle olunca yığılmalar ve arz fazlasından ücretlerde, işlerde rekabet oluştuğundan maaşlar, iş fiyatları düşük oluyor.

Bir yazımızda iç mimarlık maaşları hakkında bir yazı paylaşmıştık. Bu yazı halen en fazla okunan yazılarımız arasında yerini alıyor. Sebebi mimarlık mesleğinin artık sayı bakımından doyduğuna yönelik herkesin hem fikir olduğu ve iç mimarlık gibi potansiyeli yüksek bir meslek grubuna yönelme arzusu.

Hayalindeki işi yapmak derken hayalindeki mesleğe sahip olup hayalindeki işle uğraşmak anlaşılmalıdır. Yani bu hayal mimar için kalabalık bir ofiste sabahtan akşama kadar kafayı bilgisayardan kaldırmadan teknik çizimlerle boğuşmak değildir elbette.

İnsanları tasarımlarınla mutlu etmek , yaptığın işlerin basında orda burda milletin ağzında dolaşmasıdır helal olsun mimar iyi tasarlamış lafını duymaktır, mimarlığın doruklarında tasarım tellerine konmaktır aslında.

Yani bence öyle.. Sizce? Hayalinizdeki mesleğe sahip oldunuz mu? Hayalinizdeki mesleğe sahip olup hayalinizdeki işi mi yapıyor sunuz?

 

Devamını oku

Yorum

Mimarlık ofisleri için de havuz sistemi getirilmeli mi?

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık ofisleri iş geliştirme ve yeni pazarlara açılmak noktasında çoğu kez özellikle de genç ofisler iş bulmakta zorluk çekebiliyor. Bu noktada sizleri bu yazıda minik bir beyin fırtınasına davet edeceğim.

Mimari proje ofisleri yeni işleri bir tanıdık referansıyla ya da daha önce yaptıkları başarılı işler ile almaktadır. İlk paragraftaki gibi henüz çok yeni ofislerin yeni işler alabilmesinin önünde çok fazla iş yapamadıkları görülmektedir.

Bu durumlar için mimarlar odası öncülüğünde 1 Ocak 2019 itibariyle yürürlüğe girecek yeni yapı denetim kanununda yapı denetim firmaları için havuz sistemi  bir benzer şekilde mimarlık ofisleri için de uygulanabilir mi? Bu sorunun yanıtını düşünmeye ve yorumlamaya davetlisiniz.

Mimarlık ofisleri için havuz sistemi getirilmeli mi?

Mimarlık ofislerinin merkezi bir atama neticesinde yeni işlere ulaşmasının önünde bürokratik bir engel olmamakla birlikte sistemin hayata geçirilmesinde tek engel yine mimarlık ofisleri (diye düşünüyorum.).

Yani biraz daha açacak olursam bir vatandaş bir yerde ruhsat almak istediğinde mimar aramak zorunda kalmasın diyorum. Sistem o bölgedeki mimarlardan sıraya göre atasın..Büyük projeler ya da niteliksel anlamda zorlayıcı işler için ise birden fazla seçeneği listeleyebilir, işveren o ofisler arasından birini tercih edebilir. Nasıl fikir?

Büyük ofisler ve işini oturtan firmalar bu fikire karşı çıkacaktır ama piyasadaki

İlave bir not olarak bu bir beyin fırtınası yazısı olup sadece sizi düşünmeye yönlendirmek maksadıyla kaleme alınmıştır. Yani böyle bir beklenti ya da keşke uygulamaya konsa şeklinde bir yazı değildir sonra bize kızmayın (:

Evet bu sistem hakkında sizin görüşleriniz neler? Böyle bir sistemin uygulanması ne derece mümkün? Nasıl yorumluyor sunuz?

Devamını oku
ReklamReklam