Sosyal medya'da takip edin!
X

Yorum

Mimarlığı sevmek için 36 farklı romantik neden

Güncelleme:

Tarih:

Hangi bölümü seçmeliyim? Ben hangi mesleğim? ya da kendime uygun mesleği nasıl bulabilirim diyenlere mimarlık hakkında 36 maddelik özendirici şeyi listedik.

Mimarlık okumak ve mimar olmak hakkında profesyonellere ayırdığımız içerikler kadar bu mesleği kafasına takan öğrenci arkadaşlarımızı da unutmuyor dönem dönem bu gibi içerikleri paylaşıyoruz. İşin şakası gırgırı bir kenara dursun, gerçekten romantik bir bakış açısıyla mimarlık tercih etmek için ya da mimarlığı seviyor olmamıza neden olabilecek 36 şeyi listeledik.

Hangi bölümü seçmeliyim diye düşünenlere de faydalı olabilecek bir liste; 

MİMARLIĞI SEVMEK / SEÇMEK İÇİN 36 NEDEN;

 1. Tasarlamak bazen hayat kurtarır, bazen ilk evladını kucağına almasına vesile olur bir babanın, bazen de mahalle maçını artık gösterişli bir halısahada yapmasına olanak sağlar insanların.. Mimar olduğunuzda tasarladığınız şeyin siz farkında olmasanız da insanların iyi anlarına – iyi anılarına şahitlik edeceğini bilmeniz gerçekten paha biçilemez.
 2. Herkes gökyüzüne bakarken Eyüp Sultan’da yürüdüğünüzde kubbelerin ihtişamı gözünüzü alacaktır.
 3. Mükemmeliyetçi olmak her zaman kötü değildir. Bu farklılığın tadını başka bir meslekte bulamazsınız.
 4. Her zaman eleştirel bir gözle bakma yeteneğine sahip olursunuz.Evrende insan yapımı olan hiç bir şeyin tam anlamıyla mükemmel olacağına hiç bir zaman inanmazsınız.
 5. İsteseniz de istemesenizde düzeni, en azından düzensizliğin düzenini savunursunuz. Yani neresinden bakarsanız bakın atacağınız adıma kadar her konuda belirli bir sistematikten bahsetmek gerçek anlamda mümkün olur.
 6. Olur da ünlü bir mimar haline gelirseniz insanlar sizi konuşur. En iyi yapıların altında adınızın yazdığını hayal edin!
 7. Kimse tam anlamıyla (kendinizden başka) ne iş yaptığınızı bilmez. İki çizikle milyon dolarları kazandığınızı sanıp kahrolabilirler.Bunun tadını çıkarın.
 8. Farklı olmanın farkına vardığınızda mimarlığı bir defa daha seveceksiniz.
 9. Bir rontgen ya da XRAY cihazıymışçasına bir binaya dışarıdan baktığınızda çekirdeğin yerini, yapının yapısal özelliklerini iliklerine kadar hissetmenin verdiği anlık hissiyat tarif edilemez.
 10. Uykusuz kaldığınız gecelerde maket malzemesinin elinizi kesmesi, yapıştırıcının beyninizi uyuşturması anlatılmaz.Yaşanır..
 11. Neskafe ve kahve türleri için farklı damıtma tekniklerini kendi kendinize öğrenmenin hazzı tartışılmaz hale gelir.
 12. Paftalarınızın üzerinde tartışılması, yarattığınız eserin birileri tarafından beğenilmesi konusunda bunu tarif edebilecek bir kelime TDK tarafından daha henüz icat edilmedi.
 13. Çizdikçe bitmeyen, hep daha mükemmel mimari çizimler için saatler, geceler, günler boyu uğraştıktan sonra projenin uygulanmış halini görüp yanında fotoğraf çektirmek hazzı ayrı bir fetişist duygudur.
 14. Arkitera , Mimarihaber , desingboom, dezeen gibi mimarlık siteleri çoğuna göre sıkıcı gelse de her zaman olağan üstü ilginizi çekecektir.
 15. Siz mimarlıkta yarışma kültürü ve yarışma projeleri hakkında atıp tutarken en yakınınız bile (eğer mimar değilse) nelerden bahsettiğiniz hakkında hiç bir fikri olmayacaktır.
 16. Boş vakitlerinizde tasarladığınız konsept mimari fikirler için mimarlık dışı meslek sahibi en yakınlarınız bile boşa çırpınıyorsun serzenişlerinde bulunacaktır.
 17. Hep siyah giymenin vereceği muhteşem hafifliği başka hiç bir meslekte bulamayacaksınız.
 18. Hangi bölümü seçmeliyim? diye debelenip dururken hayalinizdeki mesleği bulduğunuzu anladığınızda hissettiklerinizin tarif edilmesi pek mümkün değildir.
 19. Serbest el mimari çizimler konusunda söyleyecek bir iki cümle bir şeylerinizin olması, eskiz örneklerini incelemek sizin için tarifsiz bir duygu olacaktır.
 20. Zorlayıcı alanlarda tasarladığınız yapının kullanıcının isteklerini son derece hassas ve başarılı bir şekilde yerine getirmesinin verdiği mutluluk bir doktorun hayat kurtarmasından daha önemlidir.
 21. Tasarlayacağınız binalardaki hassas mimari hesaplamalar ve tasarım dengesinin başarılı kurgusu deprem – yangın – afet gibi can ve mal güvenliğinin iyileştirilmesine olanak sağlayacakken, maliyet konusunda sağlayacağı avantajların milli sermayeye katkısı da paha biçilemez bulunacaktır.
 22. En iyi mimarlık okulları ve en iyi mimarlık hocalarının elinin altında yetişecek olmak paha biçilemez.
 23. Yatırımcıların belki milyon dolarlar harcayarak girişeceği yatırımların kilit rolünde yer almak başrol oynamak başka hangi meslekte var?
 24. Düşünsenize Mimar Sinan ile aynı mesleğe sahipsiniz.
 25. Kağıda döktüğünüz bir fikrin başka hangi meslekte bazı zamanlarda milyon metrekarelik alanlar şeklinde vücut bulacağını sanıyor sunuz?
 26. Mimarlık aynı zamanda reklamcılık mesleği gibidir. Projenizin pazarlamasını çok iyi yapabilmeniz daha fazla müşteri kazanmanız anlamına geliyor. Ayrıca projenizi çok iyi reklam bölümü ya da pazarlama okumak dışında müşteriniz için de sattıracak fikirlere boğmalısınız.
 27. Mimarlık aynı zamanda inşaat mühendisliği gibidir. Hesaplar kitaplar, grafikler eğriler mühendislik okumak kadar ilmek ilmek olmasa da hesaplara hakim olmanız beklenir, bunları öğrendiğinizde her telden konuşacak şeylere sahipsiniz demektir.
 28. Mimarlığı sevmek için nedenler arasında aynı şeyin üzerinde yüzlerce kişinin çalışabileceği bir üretimin yegane sorumlusu haline gelmenizdir.
 29. Hangi bölümü okumalıyım bilmiyorum diye beyin fırtınaları için tasarım yeteneğiniz varsa bir konuda eskizleyebilecek fikirlerinizin olması mimarlık eğitiminde de kazandıklarınızı birleştirdiğinizde paha biçilmezdir.
 30. Eski ve atıl durumdaki bir mekanı yenileyerek after / before fotoğraflarıyla dokunuşlarınızı bir başkasına anlatmak hissi..
 31. Renkler üzerine konuşmak..Hem de bununla para kazanmak
 32. Malzemeler üzerine konuşmak..Hem de bununla para kazanmak.
 33. Bir binanın cephesini tasarlamak. Düşünsenize küçükken hangimiz üçgen şapkalı dikdörtgen kapılı , kare pencereli ve nehir kenarında şirin bir evi pastel boya ile boyamadık ki?
 34. Erkeklerde uzun saç, hafif top sakal başka hangi meslekte her dönem moda olabilir ki?
 35. Kadınlarda ofis ortamı için zerafet, güzellik ve güç timsali olabilecek meslek ?
 36. Haftalarca belki aylarca uğraşarak çizdiğiniz projenin ozalitçi dükkanında paftalar haline gelmesi de tarifsiz duygulardan sadece biri.

Burada saydığımız 36 şey dışında mimarlık okumak ve mimar olmak hakkında bazı istisnai durumlarla da karşılaşabileceğinizi paylaşmakta fayda var;

Dünya’nın en zor mesleğinin mimarlık olduğunun 30 kanıtı!

Son 20 yılda küreselleşme adı altında ortaya konulan yeni liberal politikaların ülkemize yansımasıyla oluşan ekonomik darboğazı, kent topraklarını ve doğal kaynakları pazarlayarak aşmaya çalışan AKP Hükümetleri; planlama ve imar mevzuatı ile getirilmiş olan düzenleyici kural ve sınırlandırmaları, ekonomik gelişimin önünde engel görmekte, özellikle son yıllarda birbiri ardına değişiklik ve düzenlemeler gerçekleştirmektedir.

 

inşaat sektörü adına kalkınmayı durduran 17 temel faktör

Türk inşaat sektörü için önündeki yüzlerce engel ve bunların çözümüne yönelik yüzlerce tez yazılabilir.Bunları tek tek ele alacak olsak sadece bununla ilgili bir blog dahi açılabilir. Sadece bu konuyla alakalı içerik sıkıntısı çekilmesi neredeyse imkansız. Bu sektörel dengelerin adaletsiz dağılımı, işi ehlinin (her zaman) yapamadığı, salt maddi kazanç odaklı zihniyetler ve bunları yasayla / teşviklerle kısıtlayan / destekleyen yasalarımızın eksiklikleri ile yakından alakalı bir konudur.

 

Mimarlık ve inşaat sektörüne dair meslekten soğutan 46 şey

Mimari konsept fikirleri nedir? Mimari konsept bulma hakkında öneriler ile kendi tasarımım olan mimari konsept örnekleri bu yazıda sizlerle olacak. Mimari tasarımda bir konsept üzerinden yürümek her zaman daha başarılı sonuçlara ulaştıracaktır. En azından ben böyle düşünenlerdenim. Konsept belirleme hakkında sorular sorulduğuna şahit oluyorum. Bu boyutuyla Mimari tasarımlar için konsept çok önemli bir kavramdır.

 

Türkiye’deki mimarlık eğitimi hakkında Emre Arolat’tan açıklamalar

Son 20 yılda küreselleşme adı altında ortaya konulan yeni liberal politikaların ülkemize yansımasıyla oluşan ekonomik darboğazı, kent topraklarını ve doğal kaynakları pazarlayarak aşmaya çalışan AKP Hükümetleri; planlama ve imar mevzuatı ile getirilmiş olan düzenleyici kural ve sınırlandırmaları, ekonomik gelişimin önünde engel görmekte, özellikle son yıllarda birbiri ardına değişiklik ve düzenlemeler gerçekleştirmektedir.

 

Bir mimarlık öğrencisinin babasından fakülte hocalarına yakarışlar

Bir mimarlık öğrencisinin babasından çocuğunun üniversitedeki hocalarına yönelik dert yanan cümlelerini bu yazımızda sizlerle bire bir paylaştık. Mimarlık okumanın zor mu? Kolay mı olduğuna yönelik soru işaretleriniz için bize ulaşan bir mimar adayı babasından incileri okuduktan sonra varın siz karar verin..

Bir mesleği tercih ederken, hangi üniversiteyi tercih edeceğinize karar verirken de geçerli bazı kuralları kendinizin belirlemesi gerekliliğine inanmak durumundasınız. En önemlisi yapabileceklerinize ve yapacaklarınıza olan inancınızın her zaman tam olması gerekmektedir.

Hangi bölümü seçmeliyim sorusu için mimarlığı düşünenlere yönelik faydalı bir yazı hazırladık. Siz ne düşünüyor sunuz? Gerçekten romantik bir bakış açısıyla iyiye dair neler düşünüyor sunuz?

Reklam
1 Yorum

1 Yorum

 1. Yakup

  09/05/2018 paylaşım zamanı 20:15

  İnsan yapımı herşeyin her zaman mükemmel olmayacağını çok iyi bilmek gerçekten önemli bir nokta. Hatasız hiçbir şey yok. Yazı muhteşem. Çok iyi geldi.

Bir Cevap Yazın

Yorum

Hayalindeki işi yapmak Vs. Hayalindeki mesleğe sahip olmak!

Güncelleme:

Tarih:

Hayalindeki işi yapmak ne demektir? Hayalinde mimarlık olup şuan bu mesleği yaptığından emin olmayan ne kadar fazla kişi vardır emin olun sayamam.

Ancak buna karşılık hayalindeki meslek mimarlık olup tam da istediği işi yapanların olduğu gerçeği de bu bağlamda yadsınamaz.

Bu yazıda sohbet kıvamında keyifli bir haftasonu yorum paylaşımında bulunacağız.

Hayalindeki işi yapmak derken?

hayalindeki-isi-yapmak

Yıllar önce eski bloglarımda şöyle bir tez öne sürmüştüm; ‘‘her yıl aynı meslekler için üniversitelerde kadro açılmasın..Her yıl hangi alanda ihtiyaç varsa o alanda kadrolar açılsın ve öğrenciler o alanda tercihler yapsın..” Tabi bu sözüme her zaman olduğu gibi karşıt görüşler de gelmişti.

Günümüzde ara eleman eksikliği var. Üniversitelerde her geçen gün kontenjan artırılıyor ve mimar mühendis mezun sayısı bir hayli devasa boyutlara ulaşıyor. Hal böyle olunca yığılmalar ve arz fazlasından ücretlerde, işlerde rekabet oluştuğundan maaşlar, iş fiyatları düşük oluyor.

Bir yazımızda iç mimarlık maaşları hakkında bir yazı paylaşmıştık. Bu yazı halen en fazla okunan yazılarımız arasında yerini alıyor. Sebebi mimarlık mesleğinin artık sayı bakımından doyduğuna yönelik herkesin hem fikir olduğu ve iç mimarlık gibi potansiyeli yüksek bir meslek grubuna yönelme arzusu.

Hayalindeki işi yapmak derken hayalindeki mesleğe sahip olup hayalindeki işle uğraşmak anlaşılmalıdır. Yani bu hayal mimar için kalabalık bir ofiste sabahtan akşama kadar kafayı bilgisayardan kaldırmadan teknik çizimlerle boğuşmak değildir elbette.

İnsanları tasarımlarınla mutlu etmek , yaptığın işlerin basında orda burda milletin ağzında dolaşmasıdır helal olsun mimar iyi tasarlamış lafını duymaktır, mimarlığın doruklarında tasarım tellerine konmaktır aslında.

Yani bence öyle.. Sizce? Hayalinizdeki mesleğe sahip oldunuz mu? Hayalinizdeki mesleğe sahip olup hayalinizdeki işi mi yapıyor sunuz?

 

Devamını oku

Yorum

Mimarlık ofisleri için de havuz sistemi getirilmeli mi?

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık ofisleri iş geliştirme ve yeni pazarlara açılmak noktasında çoğu kez özellikle de genç ofisler iş bulmakta zorluk çekebiliyor. Bu noktada sizleri bu yazıda minik bir beyin fırtınasına davet edeceğim.

Mimari proje ofisleri yeni işleri bir tanıdık referansıyla ya da daha önce yaptıkları başarılı işler ile almaktadır. İlk paragraftaki gibi henüz çok yeni ofislerin yeni işler alabilmesinin önünde çok fazla iş yapamadıkları görülmektedir.

Bu durumlar için mimarlar odası öncülüğünde 1 Ocak 2019 itibariyle yürürlüğe girecek yeni yapı denetim kanununda yapı denetim firmaları için havuz sistemi  bir benzer şekilde mimarlık ofisleri için de uygulanabilir mi? Bu sorunun yanıtını düşünmeye ve yorumlamaya davetlisiniz.

Mimarlık ofisleri için havuz sistemi getirilmeli mi?

Mimarlık ofislerinin merkezi bir atama neticesinde yeni işlere ulaşmasının önünde bürokratik bir engel olmamakla birlikte sistemin hayata geçirilmesinde tek engel yine mimarlık ofisleri (diye düşünüyorum.).

Yani biraz daha açacak olursam bir vatandaş bir yerde ruhsat almak istediğinde mimar aramak zorunda kalmasın diyorum. Sistem o bölgedeki mimarlardan sıraya göre atasın..Büyük projeler ya da niteliksel anlamda zorlayıcı işler için ise birden fazla seçeneği listeleyebilir, işveren o ofisler arasından birini tercih edebilir. Nasıl fikir?

Büyük ofisler ve işini oturtan firmalar bu fikire karşı çıkacaktır ama piyasadaki

İlave bir not olarak bu bir beyin fırtınası yazısı olup sadece sizi düşünmeye yönlendirmek maksadıyla kaleme alınmıştır. Yani böyle bir beklenti ya da keşke uygulamaya konsa şeklinde bir yazı değildir sonra bize kızmayın (:

Evet bu sistem hakkında sizin görüşleriniz neler? Böyle bir sistemin uygulanması ne derece mümkün? Nasıl yorumluyor sunuz?

Devamını oku
ReklamReklam