Sosyal medya'da takip edin!
X

Yorum

Mimarlığı sevmek için 36 farklı romantik neden

Güncelleme:

Tarih:

Hangi bölümü seçmeliyim? Ben hangi mesleğim? ya da kendime uygun mesleği nasıl bulabilirim diyenlere mimarlık hakkında 36 maddelik özendirici şeyi listedik.

Mimarlık okumak ve mimar olmak hakkında profesyonellere ayırdığımız içerikler kadar bu mesleği kafasına takan öğrenci arkadaşlarımızı da unutmuyor dönem dönem bu gibi içerikleri paylaşıyoruz. İşin şakası gırgırı bir kenara dursun, gerçekten romantik bir bakış açısıyla mimarlık tercih etmek için ya da mimarlığı seviyor olmamıza neden olabilecek 36 şeyi listeledik.

Hangi bölümü seçmeliyim diye düşünenlere de faydalı olabilecek bir liste; 

MİMARLIĞI SEVMEK / SEÇMEK İÇİN 36 NEDEN;

 1. Tasarlamak bazen hayat kurtarır, bazen ilk evladını kucağına almasına vesile olur bir babanın, bazen de mahalle maçını artık gösterişli bir halısahada yapmasına olanak sağlar insanların.. Mimar olduğunuzda tasarladığınız şeyin siz farkında olmasanız da insanların iyi anlarına – iyi anılarına şahitlik edeceğini bilmeniz gerçekten paha biçilemez.
 2. Herkes gökyüzüne bakarken Eyüp Sultan’da yürüdüğünüzde kubbelerin ihtişamı gözünüzü alacaktır.
 3. Mükemmeliyetçi olmak her zaman kötü değildir. Bu farklılığın tadını başka bir meslekte bulamazsınız.
 4. Her zaman eleştirel bir gözle bakma yeteneğine sahip olursunuz.Evrende insan yapımı olan hiç bir şeyin tam anlamıyla mükemmel olacağına hiç bir zaman inanmazsınız.
 5. İsteseniz de istemesenizde düzeni, en azından düzensizliğin düzenini savunursunuz. Yani neresinden bakarsanız bakın atacağınız adıma kadar her konuda belirli bir sistematikten bahsetmek gerçek anlamda mümkün olur.
 6. Olur da ünlü bir mimar haline gelirseniz insanlar sizi konuşur. En iyi yapıların altında adınızın yazdığını hayal edin!
 7. Kimse tam anlamıyla (kendinizden başka) ne iş yaptığınızı bilmez. İki çizikle milyon dolarları kazandığınızı sanıp kahrolabilirler.Bunun tadını çıkarın.
 8. Farklı olmanın farkına vardığınızda mimarlığı bir defa daha seveceksiniz.
 9. Bir rontgen ya da XRAY cihazıymışçasına bir binaya dışarıdan baktığınızda çekirdeğin yerini, yapının yapısal özelliklerini iliklerine kadar hissetmenin verdiği anlık hissiyat tarif edilemez.
 10. Uykusuz kaldığınız gecelerde maket malzemesinin elinizi kesmesi, yapıştırıcının beyninizi uyuşturması anlatılmaz.Yaşanır..
 11. Neskafe ve kahve türleri için farklı damıtma tekniklerini kendi kendinize öğrenmenin hazzı tartışılmaz hale gelir.
 12. Paftalarınızın üzerinde tartışılması, yarattığınız eserin birileri tarafından beğenilmesi konusunda bunu tarif edebilecek bir kelime TDK tarafından daha henüz icat edilmedi.
 13. Çizdikçe bitmeyen, hep daha mükemmel mimari çizimler için saatler, geceler, günler boyu uğraştıktan sonra projenin uygulanmış halini görüp yanında fotoğraf çektirmek hazzı ayrı bir fetişist duygudur.
 14. Arkitera , Mimarihaber , desingboom, dezeen gibi mimarlık siteleri çoğuna göre sıkıcı gelse de her zaman olağan üstü ilginizi çekecektir.
 15. Siz mimarlıkta yarışma kültürü ve yarışma projeleri hakkında atıp tutarken en yakınınız bile (eğer mimar değilse) nelerden bahsettiğiniz hakkında hiç bir fikri olmayacaktır.
 16. Boş vakitlerinizde tasarladığınız konsept mimari fikirler için mimarlık dışı meslek sahibi en yakınlarınız bile boşa çırpınıyorsun serzenişlerinde bulunacaktır.
 17. Hep siyah giymenin vereceği muhteşem hafifliği başka hiç bir meslekte bulamayacaksınız.
 18. Hangi bölümü seçmeliyim? diye debelenip dururken hayalinizdeki mesleği bulduğunuzu anladığınızda hissettiklerinizin tarif edilmesi pek mümkün değildir.
 19. Serbest el mimari çizimler konusunda söyleyecek bir iki cümle bir şeylerinizin olması, eskiz örneklerini incelemek sizin için tarifsiz bir duygu olacaktır.
 20. Zorlayıcı alanlarda tasarladığınız yapının kullanıcının isteklerini son derece hassas ve başarılı bir şekilde yerine getirmesinin verdiği mutluluk bir doktorun hayat kurtarmasından daha önemlidir.
 21. Tasarlayacağınız binalardaki hassas mimari hesaplamalar ve tasarım dengesinin başarılı kurgusu deprem – yangın – afet gibi can ve mal güvenliğinin iyileştirilmesine olanak sağlayacakken, maliyet konusunda sağlayacağı avantajların milli sermayeye katkısı da paha biçilemez bulunacaktır.
 22. En iyi mimarlık okulları ve en iyi mimarlık hocalarının elinin altında yetişecek olmak paha biçilemez.
 23. Yatırımcıların belki milyon dolarlar harcayarak girişeceği yatırımların kilit rolünde yer almak başrol oynamak başka hangi meslekte var?
 24. Düşünsenize Mimar Sinan ile aynı mesleğe sahipsiniz.
 25. Kağıda döktüğünüz bir fikrin başka hangi meslekte bazı zamanlarda milyon metrekarelik alanlar şeklinde vücut bulacağını sanıyor sunuz?
 26. Mimarlık aynı zamanda reklamcılık mesleği gibidir. Projenizin pazarlamasını çok iyi yapabilmeniz daha fazla müşteri kazanmanız anlamına geliyor. Ayrıca projenizi çok iyi reklam bölümü ya da pazarlama okumak dışında müşteriniz için de sattıracak fikirlere boğmalısınız.
 27. Mimarlık aynı zamanda inşaat mühendisliği gibidir. Hesaplar kitaplar, grafikler eğriler mühendislik okumak kadar ilmek ilmek olmasa da hesaplara hakim olmanız beklenir, bunları öğrendiğinizde her telden konuşacak şeylere sahipsiniz demektir.
 28. Mimarlığı sevmek için nedenler arasında aynı şeyin üzerinde yüzlerce kişinin çalışabileceği bir üretimin yegane sorumlusu haline gelmenizdir.
 29. Hangi bölümü okumalıyım bilmiyorum diye beyin fırtınaları için tasarım yeteneğiniz varsa bir konuda eskizleyebilecek fikirlerinizin olması mimarlık eğitiminde de kazandıklarınızı birleştirdiğinizde paha biçilmezdir.
 30. Eski ve atıl durumdaki bir mekanı yenileyerek after / before fotoğraflarıyla dokunuşlarınızı bir başkasına anlatmak hissi..
 31. Renkler üzerine konuşmak..Hem de bununla para kazanmak
 32. Malzemeler üzerine konuşmak..Hem de bununla para kazanmak.
 33. Bir binanın cephesini tasarlamak. Düşünsenize küçükken hangimiz üçgen şapkalı dikdörtgen kapılı , kare pencereli ve nehir kenarında şirin bir evi pastel boya ile boyamadık ki?
 34. Erkeklerde uzun saç, hafif top sakal başka hangi meslekte her dönem moda olabilir ki?
 35. Kadınlarda ofis ortamı için zerafet, güzellik ve güç timsali olabilecek meslek ?
 36. Haftalarca belki aylarca uğraşarak çizdiğiniz projenin ozalitçi dükkanında paftalar haline gelmesi de tarifsiz duygulardan sadece biri.

Burada saydığımız 36 şey dışında mimarlık okumak ve mimar olmak hakkında bazı istisnai durumlarla da karşılaşabileceğinizi paylaşmakta fayda var;

Dünya’nın en zor mesleğinin mimarlık olduğunun 30 kanıtı!

Son 20 yılda küreselleşme adı altında ortaya konulan yeni liberal politikaların ülkemize yansımasıyla oluşan ekonomik darboğazı, kent topraklarını ve doğal kaynakları pazarlayarak aşmaya çalışan AKP Hükümetleri; planlama ve imar mevzuatı ile getirilmiş olan düzenleyici kural ve sınırlandırmaları, ekonomik gelişimin önünde engel görmekte, özellikle son yıllarda birbiri ardına değişiklik ve düzenlemeler gerçekleştirmektedir.

 

inşaat sektörü adına kalkınmayı durduran 17 temel faktör

Türk inşaat sektörü için önündeki yüzlerce engel ve bunların çözümüne yönelik yüzlerce tez yazılabilir.Bunları tek tek ele alacak olsak sadece bununla ilgili bir blog dahi açılabilir. Sadece bu konuyla alakalı içerik sıkıntısı çekilmesi neredeyse imkansız. Bu sektörel dengelerin adaletsiz dağılımı, işi ehlinin (her zaman) yapamadığı, salt maddi kazanç odaklı zihniyetler ve bunları yasayla / teşviklerle kısıtlayan / destekleyen yasalarımızın eksiklikleri ile yakından alakalı bir konudur.

 

Mimarlık ve inşaat sektörüne dair meslekten soğutan 46 şey

Mimari konsept fikirleri nedir? Mimari konsept bulma hakkında öneriler ile kendi tasarımım olan mimari konsept örnekleri bu yazıda sizlerle olacak. Mimari tasarımda bir konsept üzerinden yürümek her zaman daha başarılı sonuçlara ulaştıracaktır. En azından ben böyle düşünenlerdenim. Konsept belirleme hakkında sorular sorulduğuna şahit oluyorum. Bu boyutuyla Mimari tasarımlar için konsept çok önemli bir kavramdır.

 

Türkiye’deki mimarlık eğitimi hakkında Emre Arolat’tan açıklamalar

Son 20 yılda küreselleşme adı altında ortaya konulan yeni liberal politikaların ülkemize yansımasıyla oluşan ekonomik darboğazı, kent topraklarını ve doğal kaynakları pazarlayarak aşmaya çalışan AKP Hükümetleri; planlama ve imar mevzuatı ile getirilmiş olan düzenleyici kural ve sınırlandırmaları, ekonomik gelişimin önünde engel görmekte, özellikle son yıllarda birbiri ardına değişiklik ve düzenlemeler gerçekleştirmektedir.

 

Bir mimarlık öğrencisinin babasından fakülte hocalarına yakarışlar

Bir mimarlık öğrencisinin babasından çocuğunun üniversitedeki hocalarına yönelik dert yanan cümlelerini bu yazımızda sizlerle bire bir paylaştık. Mimarlık okumanın zor mu? Kolay mı olduğuna yönelik soru işaretleriniz için bize ulaşan bir mimar adayı babasından incileri okuduktan sonra varın siz karar verin..

Bir mesleği tercih ederken, hangi üniversiteyi tercih edeceğinize karar verirken de geçerli bazı kuralları kendinizin belirlemesi gerekliliğine inanmak durumundasınız. En önemlisi yapabileceklerinize ve yapacaklarınıza olan inancınızın her zaman tam olması gerekmektedir.

Hangi bölümü seçmeliyim sorusu için mimarlığı düşünenlere yönelik faydalı bir yazı hazırladık. Siz ne düşünüyor sunuz? Gerçekten romantik bir bakış açısıyla iyiye dair neler düşünüyor sunuz?

Devamını oku
Reklam
1 Yorum

1 Yorum

 1. Yakup

  09/05/2018 paylaşım zamanı 20:15

  İnsan yapımı herşeyin her zaman mükemmel olmayacağını çok iyi bilmek gerçekten önemli bir nokta. Hatasız hiçbir şey yok. Yazı muhteşem. Çok iyi geldi.

Bir Cevap Yazın

Yorum

Her mimarlık ofisinde mutlaka olması gereken 7 şey

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık ofisinde olması gerekenler listesi oluşturarak bunları sizlerle paylaşmak istedik. Proje tasarım ofisleri için mimarlık yapan bürolar için ve diğer yan disiplinler için olması gerekenleri paylaştık.

Mimarlık ofisi nasıl olmalı? Mimarlık ofisinde neler bulunur? gibi sorulara ofis açıp kapatmış bir mimar olarak yanıt vermekten büyük bir keyif duyacağım. Neden kapattığım sorusuna yanıtı da yazımın sonunda sizlerle paylaşacağım.

Mimarlık ofisi ne iş yapar? sorusunun yanıtı tek ve nettir; proje!.Yani en azından öyle olmalı. Oysa görüyorum ki pek çok mimarlık ofisi dekorasyon , kat irtifakı vs. işleri de kovalamakta. İşte bir mimarlık ofisinde olması gerekenler listesini oluştururken bu farklı uğraşı alanlarını da göz önünde bulundurarak listeyi oluşturmaya çalıştım.

Mutlaka her Mimarlık ofisinde olması gerekenler

mimarlık ofisinde olması gerekenler nelerdir

Şimdi sayacağım demirbaşlar listesine öncelikle bir ‘mimar’ demeye sanırım gerek dahi yoktur. Neyse işin şakası gırgırı bir yana dursun, proje ofisi açmak için gerekenler şöyle özetlenebilir;

 • Daha önceki projeleri, referansları ve başarılı tasarımları gösteren dijital bir pano..Bu olmazsa olmaz işte..Dönüp duran slaytlar halinde sıralanan render, çizim, proje görselleri.
 • Artık hiç bir mimarlık ofisi el çizimi kullanmıyor. Tabi şu yazıda bahsi geçen usta mimarlar dışında.Ama nostaljiyi canlandırmak adına eskitme boyalı bir çizim masası ve hemen köşesinde T cetveli ziyaretçiler için güzel olacaktır.
 • Olmazsa olmazlardan biri kalabalık toplantılara ev sahipliği yapabilmesi adına genişleyebilen şık bir toplantı masası.
 • Mimarın masası çok önemlidir.Masanın doğal ahşap, tavan ya da duvar ile komplike bir görünüm elde etmesi dekorasyon açısından önemlidir.
 • Yukarıdakilere ilave olarak kim ne derse desin işimizin biraz reklam – pazarlama bilmeyle yakından ilişkisi olduğuna inananlardanım bu bağlamda markalı referanslarınız var ise bekleme sehpaları, masanızın köşesinde mutlaka kendi tasarımınız olan projenin katalogu olmalıdır.
 • Portfolyo dosyanız son derece ihtişamlı ve güven verecek şekilde kitaplığınızın en baş köşesine yerleştirilebilir. Bu konuyla ilgili son derece faydalı içeriklerimiz mevcut bakmak isterseniz; Online Portfolyo hazırlama ve mimari portfolyo örnekleri indir
 • Her mimarlık ofisinde olması gerekenler listesinde farklı ve sıra dışı bir dekorasyon mutlaka sayılmalıdır. Bir bakkal dükkanı gibi mimarlık ofisi olmamalı.Mimarlık ofisinde olması gereken şeylerin başında çok iyi bir iç tasarım olmalıdır.

Proje yönetimi ve ofis açmak hakkında ne söylesem aslında boş. Mimarlık ofisi ne kadar kazanır? sorusunun en doğru yanıtı ofisin iş gücü kapasitesi ile yakından ilgilidir. Bu ilgiye bir de kesin surette çok iyi referansları eklemek gerekmektedir.

Şuan öngörülerime göre tabelada mimarlık ofisi yazdığı için size geldim diyebilecek çok fazla müşteri yoktur. Mimarlıkta işler hep isme gelir. Yani çevreniz ile yakından ilgili bu konu. Yazımın başında neden kapattığıma dair sorunun yanıtını da böylelikle vermiş oldum.

Peki sizce başka mimarlık ofisinde olması gerekenler nelerdir?

 

 

Devamını oku

Yorum

Şantiyeci mimarların mutlaka bilmesi gereken programlar

Güncelleme:

Tarih:

Şantiyeci mimarların mutlaka bilmesi gereken programlar hangileridir? Sorusuna yanıt verdik.

Mimarlık okumak hedefiyle yola çıkan onlarca liseli genç her gün yüzlere defa gelen kutumuza mail gönderiyor.Hepsinin ortak kaygısı daha çok para kazanmak ve mesleğini en iyi şekilde icra etmek.

Dolayısı ile bu anlamda sektördeki pek çok rakiplerinin aksine yeni şeyleri öğrenmek kaygısıyla internet üzerinden arayışlara giriyor.

Şantiyelerde mimarlık yapmak isteyenler için faydalı bir yazı hazırlamaya karar verdik. Bu hem geri dönüşlerin hızını artırmak ve sorulara yanıt vermesi bakımından gerekli bir şeydi.

5.) Öncelikle çizim ve tasarım konularındaki yazılımlara yönelmek gerekir.

Bunun nedeni tasarım ve çizim programlarını bilmeden ne keşif yapabilirsiniz, ne metraj ne de hakedişlere imza atabilirsiniz. Bu programlara olan hakimiyetiniz arttıkça teknik konulara olan yönelişiniz son derece artacaktır.

Bu anlamda tabiki 2d çizim programlarından Autocad bilmeniz son derece yararlı olacaktır.Tabi bilmek yetmez, bu alanda kendinizi geliştirmeye de dikkat ve özen göstermelisiniz.Daha hızlı, daha doğru ve daha teknik çizimler için teknik resim kaidelerinde ve mesleki teknik konularda (örneğin detay bilgisi gibi) kendinizi geliştirmeye özen göstermelisiniz.

4.) El çizimleri ve 3 boyutlu ifade gücünüzü geliştirebilecek, sunumlarınızı hızlıca yapabileceğiniz programlara yönelebilirsiniz.

Böylelikle uygulayıcılar ve taşeronlar arasındaki pozisyonunuz son derece kaliteli olacaktır.

3.) Revit, Archicad ve Allplan gibi programları bilmek her zaman bir adım ileri taşıyacaktır.

Bu programlar siz 2d ortamda çizimlerinizi yaparken gerekli ayarlamaları doğru yaptığınızda size binanın aynı zamanda 3d persfektiflerini de verecektir.

Bu sizin ekstradan 3d program öğrenme gereksiniminizi ortadan kaldıracaktır.Ayrıca işveren gözünde bu saydıklarım son derece kıymetli yazılımlardır.

2.) Tabiki Microsoft Office yazılımları

Yani excell, word ve powerpoint gibi sunum ve paylaşım araçlarına olan hakimiyetiniz anlık problemleri çözme yeteneklerinizi katlayacaktır.Bu performansınıza yansıyarak sizi başarıya ulaştıracaktır.

1.) Son olarak şantiyelerde çalışmak isteyen mimarlar için bilinmesi gereken programlar arasında iş takip programları ve şantiye organizasyon araçlarına da değinmekte fayda var.

Bu alanda geliştirilen pek çok araçlar mevcut.Bunların ücretsiz olanları, ücretli satılanları ya da online olanları gibi..Bu araçları bilmeniz sizi yine bir kaç adım ileri taşıyacaktır.

Toparlayacak olursak;

Mimarlık alanında çalışmak tabi ki her meslek grubu için geçerli olduğu üzere, oldukça meşakkatli ve yorucu bir periyot içerir.Bu süreçleri iyi yönetmek adına mimarın kendini geliştirmesi teknik ve yazılım bilgisini kuvvetlendirmesi son derece önemlidir.

Bu yazımızda şantiyeci mimarların bilmesi gereken programları sıraladık. Sizin de ilave etmek istedikleriniz olursa (ki ziyadesiyle memnun olurum) hemen aşağıda yorum kısmından ya da mimarlık platformundan özgür düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz.

 

Devamını oku
ReklamReklam