Sosyal medya'da takip edin!
X

Yorum

Mimarlığı sevmek için 36 farklı romantik neden

Güncelleme:

Tarih:

Hangi bölümü seçmeliyim? Ben hangi mesleğim? ya da kendime uygun mesleği nasıl bulabilirim diyenlere mimarlık hakkında 36 maddelik özendirici şeyi listedik.

Mimarlık okumak ve mimar olmak hakkında profesyonellere ayırdığımız içerikler kadar bu mesleği kafasına takan öğrenci arkadaşlarımızı da unutmuyor dönem dönem bu gibi içerikleri paylaşıyoruz. İşin şakası gırgırı bir kenara dursun, gerçekten romantik bir bakış açısıyla mimarlık tercih etmek için ya da mimarlığı seviyor olmamıza neden olabilecek 36 şeyi listeledik.

Hangi bölümü seçmeliyim diye düşünenlere de faydalı olabilecek bir liste; 

MİMARLIĞI SEVMEK / SEÇMEK İÇİN 36 NEDEN;

 1. Tasarlamak bazen hayat kurtarır, bazen ilk evladını kucağına almasına vesile olur bir babanın, bazen de mahalle maçını artık gösterişli bir halısahada yapmasına olanak sağlar insanların.. Mimar olduğunuzda tasarladığınız şeyin siz farkında olmasanız da insanların iyi anlarına – iyi anılarına şahitlik edeceğini bilmeniz gerçekten paha biçilemez.
 2. Herkes gökyüzüne bakarken Eyüp Sultan’da yürüdüğünüzde kubbelerin ihtişamı gözünüzü alacaktır.
 3. Mükemmeliyetçi olmak her zaman kötü değildir. Bu farklılığın tadını başka bir meslekte bulamazsınız.
 4. Her zaman eleştirel bir gözle bakma yeteneğine sahip olursunuz.Evrende insan yapımı olan hiç bir şeyin tam anlamıyla mükemmel olacağına hiç bir zaman inanmazsınız.
 5. İsteseniz de istemesenizde düzeni, en azından düzensizliğin düzenini savunursunuz. Yani neresinden bakarsanız bakın atacağınız adıma kadar her konuda belirli bir sistematikten bahsetmek gerçek anlamda mümkün olur.
 6. Olur da ünlü bir mimar haline gelirseniz insanlar sizi konuşur. En iyi yapıların altında adınızın yazdığını hayal edin!
 7. Kimse tam anlamıyla (kendinizden başka) ne iş yaptığınızı bilmez. İki çizikle milyon dolarları kazandığınızı sanıp kahrolabilirler.Bunun tadını çıkarın.
 8. Farklı olmanın farkına vardığınızda mimarlığı bir defa daha seveceksiniz.
 9. Bir rontgen ya da XRAY cihazıymışçasına bir binaya dışarıdan baktığınızda çekirdeğin yerini, yapının yapısal özelliklerini iliklerine kadar hissetmenin verdiği anlık hissiyat tarif edilemez.
 10. Uykusuz kaldığınız gecelerde maket malzemesinin elinizi kesmesi, yapıştırıcının beyninizi uyuşturması anlatılmaz.Yaşanır..
 11. Neskafe ve kahve türleri için farklı damıtma tekniklerini kendi kendinize öğrenmenin hazzı tartışılmaz hale gelir.
 12. Paftalarınızın üzerinde tartışılması, yarattığınız eserin birileri tarafından beğenilmesi konusunda bunu tarif edebilecek bir kelime TDK tarafından daha henüz icat edilmedi.
 13. Çizdikçe bitmeyen, hep daha mükemmel mimari çizimler için saatler, geceler, günler boyu uğraştıktan sonra projenin uygulanmış halini görüp yanında fotoğraf çektirmek hazzı ayrı bir fetişist duygudur.
 14. Arkitera , Mimarihaber , desingboom, dezeen gibi mimarlık siteleri çoğuna göre sıkıcı gelse de her zaman olağan üstü ilginizi çekecektir.
 15. Siz mimarlıkta yarışma kültürü ve yarışma projeleri hakkında atıp tutarken en yakınınız bile (eğer mimar değilse) nelerden bahsettiğiniz hakkında hiç bir fikri olmayacaktır.
 16. Boş vakitlerinizde tasarladığınız konsept mimari fikirler için mimarlık dışı meslek sahibi en yakınlarınız bile boşa çırpınıyorsun serzenişlerinde bulunacaktır.
 17. Hep siyah giymenin vereceği muhteşem hafifliği başka hiç bir meslekte bulamayacaksınız.
 18. Hangi bölümü seçmeliyim? diye debelenip dururken hayalinizdeki mesleği bulduğunuzu anladığınızda hissettiklerinizin tarif edilmesi pek mümkün değildir.
 19. Serbest el mimari çizimler konusunda söyleyecek bir iki cümle bir şeylerinizin olması, eskiz örneklerini incelemek sizin için tarifsiz bir duygu olacaktır.
 20. Zorlayıcı alanlarda tasarladığınız yapının kullanıcının isteklerini son derece hassas ve başarılı bir şekilde yerine getirmesinin verdiği mutluluk bir doktorun hayat kurtarmasından daha önemlidir.
 21. Tasarlayacağınız binalardaki hassas mimari hesaplamalar ve tasarım dengesinin başarılı kurgusu deprem – yangın – afet gibi can ve mal güvenliğinin iyileştirilmesine olanak sağlayacakken, maliyet konusunda sağlayacağı avantajların milli sermayeye katkısı da paha biçilemez bulunacaktır.
 22. En iyi mimarlık okulları ve en iyi mimarlık hocalarının elinin altında yetişecek olmak paha biçilemez.
 23. Yatırımcıların belki milyon dolarlar harcayarak girişeceği yatırımların kilit rolünde yer almak başrol oynamak başka hangi meslekte var?
 24. Düşünsenize Mimar Sinan ile aynı mesleğe sahipsiniz.
 25. Kağıda döktüğünüz bir fikrin başka hangi meslekte bazı zamanlarda milyon metrekarelik alanlar şeklinde vücut bulacağını sanıyor sunuz?
 26. Mimarlık aynı zamanda reklamcılık mesleği gibidir. Projenizin pazarlamasını çok iyi yapabilmeniz daha fazla müşteri kazanmanız anlamına geliyor. Ayrıca projenizi çok iyi reklam bölümü ya da pazarlama okumak dışında müşteriniz için de sattıracak fikirlere boğmalısınız.
 27. Mimarlık aynı zamanda inşaat mühendisliği gibidir. Hesaplar kitaplar, grafikler eğriler mühendislik okumak kadar ilmek ilmek olmasa da hesaplara hakim olmanız beklenir, bunları öğrendiğinizde her telden konuşacak şeylere sahipsiniz demektir.
 28. Mimarlığı sevmek için nedenler arasında aynı şeyin üzerinde yüzlerce kişinin çalışabileceği bir üretimin yegane sorumlusu haline gelmenizdir.
 29. Hangi bölümü okumalıyım bilmiyorum diye beyin fırtınaları için tasarım yeteneğiniz varsa bir konuda eskizleyebilecek fikirlerinizin olması mimarlık eğitiminde de kazandıklarınızı birleştirdiğinizde paha biçilmezdir.
 30. Eski ve atıl durumdaki bir mekanı yenileyerek after / before fotoğraflarıyla dokunuşlarınızı bir başkasına anlatmak hissi..
 31. Renkler üzerine konuşmak..Hem de bununla para kazanmak
 32. Malzemeler üzerine konuşmak..Hem de bununla para kazanmak.
 33. Bir binanın cephesini tasarlamak. Düşünsenize küçükken hangimiz üçgen şapkalı dikdörtgen kapılı , kare pencereli ve nehir kenarında şirin bir evi pastel boya ile boyamadık ki?
 34. Erkeklerde uzun saç, hafif top sakal başka hangi meslekte her dönem moda olabilir ki?
 35. Kadınlarda ofis ortamı için zerafet, güzellik ve güç timsali olabilecek meslek ?
 36. Haftalarca belki aylarca uğraşarak çizdiğiniz projenin ozalitçi dükkanında paftalar haline gelmesi de tarifsiz duygulardan sadece biri.

Burada saydığımız 36 şey dışında mimarlık okumak ve mimar olmak hakkında bazı istisnai durumlarla da karşılaşabileceğinizi paylaşmakta fayda var;

Dünya’nın en zor mesleğinin mimarlık olduğunun 30 kanıtı!

Son 20 yılda küreselleşme adı altında ortaya konulan yeni liberal politikaların ülkemize yansımasıyla oluşan ekonomik darboğazı, kent topraklarını ve doğal kaynakları pazarlayarak aşmaya çalışan AKP Hükümetleri; planlama ve imar mevzuatı ile getirilmiş olan düzenleyici kural ve sınırlandırmaları, ekonomik gelişimin önünde engel görmekte, özellikle son yıllarda birbiri ardına değişiklik ve düzenlemeler gerçekleştirmektedir.

 

inşaat sektörü adına kalkınmayı durduran 17 temel faktör

Türk inşaat sektörü için önündeki yüzlerce engel ve bunların çözümüne yönelik yüzlerce tez yazılabilir.Bunları tek tek ele alacak olsak sadece bununla ilgili bir blog dahi açılabilir. Sadece bu konuyla alakalı içerik sıkıntısı çekilmesi neredeyse imkansız. Bu sektörel dengelerin adaletsiz dağılımı, işi ehlinin (her zaman) yapamadığı, salt maddi kazanç odaklı zihniyetler ve bunları yasayla / teşviklerle kısıtlayan / destekleyen yasalarımızın eksiklikleri ile yakından alakalı bir konudur.

 

Mimarlık ve inşaat sektörüne dair meslekten soğutan 46 şey

Mimari konsept fikirleri nedir? Mimari konsept bulma hakkında öneriler ile kendi tasarımım olan mimari konsept örnekleri bu yazıda sizlerle olacak. Mimari tasarımda bir konsept üzerinden yürümek her zaman daha başarılı sonuçlara ulaştıracaktır. En azından ben böyle düşünenlerdenim. Konsept belirleme hakkında sorular sorulduğuna şahit oluyorum. Bu boyutuyla Mimari tasarımlar için konsept çok önemli bir kavramdır.

 

Türkiye’deki mimarlık eğitimi hakkında Emre Arolat’tan açıklamalar

Son 20 yılda küreselleşme adı altında ortaya konulan yeni liberal politikaların ülkemize yansımasıyla oluşan ekonomik darboğazı, kent topraklarını ve doğal kaynakları pazarlayarak aşmaya çalışan AKP Hükümetleri; planlama ve imar mevzuatı ile getirilmiş olan düzenleyici kural ve sınırlandırmaları, ekonomik gelişimin önünde engel görmekte, özellikle son yıllarda birbiri ardına değişiklik ve düzenlemeler gerçekleştirmektedir.

 

Bir mimarlık öğrencisinin babasından fakülte hocalarına yakarışlar

Bir mimarlık öğrencisinin babasından çocuğunun üniversitedeki hocalarına yönelik dert yanan cümlelerini bu yazımızda sizlerle bire bir paylaştık. Mimarlık okumanın zor mu? Kolay mı olduğuna yönelik soru işaretleriniz için bize ulaşan bir mimar adayı babasından incileri okuduktan sonra varın siz karar verin..

Bir mesleği tercih ederken, hangi üniversiteyi tercih edeceğinize karar verirken de geçerli bazı kuralları kendinizin belirlemesi gerekliliğine inanmak durumundasınız. En önemlisi yapabileceklerinize ve yapacaklarınıza olan inancınızın her zaman tam olması gerekmektedir.

Hangi bölümü seçmeliyim sorusu için mimarlığı düşünenlere yönelik faydalı bir yazı hazırladık. Siz ne düşünüyor sunuz? Gerçekten romantik bir bakış açısıyla iyiye dair neler düşünüyor sunuz?

Reklam
1 Yorum

1 Yorum

 1. Yakup

  09/05/2018 paylaşım zamanı 20:15

  İnsan yapımı herşeyin her zaman mükemmel olmayacağını çok iyi bilmek gerçekten önemli bir nokta. Hatasız hiçbir şey yok. Yazı muhteşem. Çok iyi geldi.

Bir Cevap Yazın

Makale

Tasavvuf ve Mimarlık İlişkisi

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

TASAVVUF VE MİMARLIK İLİŞKİSİ

Tasavvufi islam inancında Allah, madde ve eşyanın zaman ve mekanın var olmasından önceki mutlak yokluk, hiçlik, bilinmezlik durumunda gizli hazine iken kendi  içine döner, özünun ihtişamını seyreder, bu özü sever ve aşk saçar.Mutlak vücudun idraki mümkün olmayan bu la-tahün mertebesinden bilinmeyi isteme mertebesine tenezzül etmesi tasavvufta nokta ile ifade edilirve bu ilk tenezzül mertebesinden bu ilk akıldan diğer tüm şeylerin ortaya çıkmasıdır.

 

PROF. DR. ALİ UZAY PEKER’İN ANLATIMINDAN DERLEME

Bu zincirin son halkası insandır. Bu derin nur insanın kalbinin ta derinlerinde bulunmaktadır. Son olsada en değerlisidir. İnsanın geldiği yere ulaşması gerekir.İnsanın dünyaya gelmesi kemal derecesine ulaşması yolculuk ile ifade edilir. Yollar arasında ilk yol Allah’tan çıkarak tüm alemleri dolaştıktan sonrainsan halini alma sonunda gine Allah’a varmaktırki çember ile temsil edilir.Evreninde çember ile temsil edilmesi ve çemberin noktalardan oluşması aslın nokta olduğunu ve kainatın varoluşun kaynağı tek olan Allah olduğuna varılır.

Tasavvufi islam inancında olan bir mimarın bu hiyerarşik düzeni bu birbirini takip eden ve sonunda hep aynı şeye ulaşan düzende yaptığı eserlerinde bu senaryoyu kendine bir araç olarak kullanması gayet olanaklıdır.Modern mimarlığada baktığımızda temelini insanın oluşturması tasavvufi islamı benimseyen mimarlardada görülmekte buda bu olgunun evrenselliğini işaret eder.Tasavvufi islam mimarlığının en önemli farkı ulaşılan noktanın Allah olmasıdır.Tasavvufi islam mimarlığında günümüzdede çok önemli olan birçok parametreler bulunmaktadır.Bunlar; ışık,ağaç,geometrik form etkisi vb.

Tasavvufi İslam inancında Allah yerin ve göğün nurudur, ışığıdır. Var olan yanlız nurdur.Nur yansımaktadır.Işık yansımaktadır ve gölge bu ışıktan dolayıdır.Gölgenin varlığı ışığa bağlıdır.Nur yaradılışın nurudur, bu nur ile insan ve evren yaratılmıştır.Evrende gördüğümüz herşey insanı yansıtmaktadır.Mihraplar göğe açılan kapı görevini görür yani insan ile hakikatin buluşma noktasıdır.

MİMARLIKTA MEKANDA KULLANILAN IŞIK

Mimarlıkta mekanda kullanılan ışık birçok mimari ögenin insan tarafından farkındalığını arttırır.İnsan ışık olmadan göremez. Işığın bu derece değeri mimarlıktada çok benimsenmiştir.Işığın cisimlerde oluşturduğu gölgenin etkiside çok güçlüdür.Bu gölge etkisi ile farklı mekan tasvirleri dahi yapılabilmektedir.örneğin bir ağaç gölgesi mekan olarak benimsenebilinir.

Kabe yersel ve  göksel eksenin başladığı noktadır.Küp altı kenarı ifade eder buda dört yön, evren ve yeryüzünü ifade eder.Kabenin kendiside öledir.Mekanda yaratılmış evrenin bir parçasıdır.Kabedeki yolculuk ise mekandan kurtulma isteği göğe yükselme isteğidir.

Bu istekdendirki tasavvufi islamı benimseyen mimarlar  her mihrapta bu etkiyi düşünmüştür.Bu etki ilk olarak yapıya girişte ifade edilir.Yapıya girişteki kapı yolculuğun başlangıcıdır.Dikkatin kapıya yönlenmesi başlangıca yönelmesi sonun başlangıçta içeriyo olmasıdır.Bu yolculuk yatay eksende devam eder ve bu devamlılıkta yolculuktaki yaşayış canlandırılır ibadetler edilir. Bunun sonunda bu eksen bir mihrabı işaret eder. Mihraplar göğe açılan kapı görevini görür yani insan ile hakikatin buluşma  noktasıdır.

Yapılarda dairenin evrene işaret etmesi ve topluluğun üzerini çevrelemesi bunu taşıyan stunların yatay eksende noktasal bir etkisinin olmasıda gine bu evrenin en özel yapıtaşının taşıyıcı yapıtaşının insan olduğunu ve bu noktaların kubbedeki son kilit taşı gibi sona ulaştığını yani yatayda olduğu kadar 3.boyuttada bu tasavvufi islamı uyguladıklarını yapıyı bir bütün olarak gördüklerini göstermektedir.

Tasavvufi islamı benimseyen mimarların ağacıda kullanması çok önemlidir.Ağaç yer altında köklerle yer üstünde gövedi dalları ve meyvesiyle tüm evrene bir işaret olarak görülmektedir.Dalları gökyüzüne doğru uzarken yapraklarının yeryüzüne dönmesindeki zıtlık bazı bezemelerde karşılaşılmaktadır.

Genel olarak tasavvufi islamda bulunan mutiş düzen mimari bir seneryo olarak yapılara etki etmiştir.Yapının formundan yapının yönelimine,yapıdaki mekanlardan yapıdaki süslemelere, bezemelere, mimari ögelere kadar tasarım kararlarını etkileyen bir düşünce sistemi mimar tarafından eserlerine işlenmiştir.

KAYNAK:

 • hptts/www.youtube.com.tr/sivasdivriğiulucamiitrtbelgesel
Devamını oku

Makale

Mimarlık Tasarım Dersi İlk Ders ( Komik İzlenimler )

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Mimarlık eğitiminin zorlu bir yolculuk olduğu her zaman söylenir. Sadece mimarlık okuyanların anlayacağı bazı şeyler vardır. Örnek verecek olursak sabaha kadar maket yapmak veya sabaha kadar çizim yapmak konusunda yakınlarımızı kesinlikle ikna edemeyiz. Ya işte sabaha kadar çizim mi yapılır? Diye soran akrabalar, tanıdıklar, ebeveynler çevremizde kesinlikle olacaktır. İşte sizler için hazırladığımız bu yorum yazımızda Mimarlık eğitiminin bir parçası olan Mimarlık Tasarım Dersi‘ nde neler yapılır işte bunu hep birlikte okuyalım.

Mimarlık Tasarım Dersinde İlk İzlenim

Arkadaşlar öncelikle mimarlık mesleği çok çalışma gerektiren bir meslektir. Aynı zamanda mimar olmak demek çevremize karşı yaptığımız işlerden sorumlu olmamız demektir. Bizler de mimar olarak sizler için Mimarlık Tasarım Dersi de yaşadığımız tecrübeleri aktarmaya çalışacağız. Bu yorumun amacı sizlerin Mimarlık Tasarım Dersine ait fikrinizin oluşmasını sağlamaktır. Öncelikle yazımıza şöyle başlayalım.

Biz ilk tasarım dersine girdiğimizde baktık sınıf 100 kişiye yakın herkes birbirine bizim ne işimiz var burada der gibi bakıyordu. Tabi önceden tanıştığımız arkadaşlarımız olmasa bu sınıfta neler olacak diye bile konuşamazdık. Baktığımız zaman sınıftaki masalar normal ders masaları gibi olmadığı için biraz da dikkat çekiyor. Büyük büyük masalara oturan tek kişiler kocaman bir sınıf hayal edin. Sonra normal dersler gibi bir hocanın geleceğini düşünerekten normal ders gibi avını bekleyen aslan gibi hocayı bekliyorsunuz. Beklediğiniz av bir tane olmadığını gördüğünüzde de şaşırıp kalabilirsiniz çünkü bir tane değil beş altı tane hoca gelince hadi canım biz nerede hata yaptık demeye başlayabiliyorsunuz. Nitekim bizimde ilk dersimizde böyle oldu bir baktık beş altı tane hoca var o koca sınıf bir köşeye çekilmiş bütün masalar bomboş. Koca sınıfın bir köşesine toplanıp Mimarlık Tasarım Dersine ait hocalar sorular sormaya başlıyor. Hikayemizde burada başlıyor zaten 🙂

İlk Derste Ne Yaptırılır

Hikayemiz başladı demiştik. Artık o hikayeyi yönlendirmek sizin elinizde. Şundan dolayı böyle söylüyorum bizde işte bir köşede oturuyorduk ilk ders başladık lay-lay-lom konuşmaya şöyle uçarız böyle kaçarız demelere. Sonra bir hoca başladı ve dedi ki ” evet arkadaşlar ilk ders olduğu için sizi boş bırakacağımızı sanmayın “. Haydaa tabi canlar sıkıldı o sözleri duyunca neyse çekeceğiz çileyi. Tabi herkes ne yapacağını merak ederek hocaya sorular ” ee hocam ne yapacağız ” herkes masalara geçsin föy dağıtılacak ” dedi. 100 kişilik bir sınıfın aynı anda masalara geçtiğini hayal edin. Masalara oturduk föy baştan başladı dağıtılıyor. Herkes merak içerisinde birbirine bakıyor ilk alanlar arkaya dönüyor sonra alanlar öne dönüyor. Bu neyin kafası böyle diye kısık seslerde sözler duyulmaya başlıyor. Tabi ki bu her ilk derste mimarlık okuyanların başına gelecek şeylerden. Bizde ilk dersimizde böyle olmuştu.

Merak ettiniz değil mi? Size ne verdiler ilk derste diye sorular soruyorsunuz. O yüzden bu merakınızı gideriyim. Bizde böyle oturduk ve işte baktık föye bize dediler ki ” ŞİİR ÇİZİN ” ne yapalım şiir mi çizelim dedik yok artık. Şiir çizilir mi ya ? Bu ne böyle ne saçma şeymiş bu mimarlık. Hani biz ev yapacaktık gökdelen dikecektik dedik tabi ki. Sonra öyle olmadığını anladık çünkü asıl temel eğitimin ilk derste başladığını anladığımızda mimar olmuştuk. Bundan dolayı arkadaşlar hepiniz ilk dersinizde dikkatlice hocalarınızı dinleyin yapılcak şeyleri güzel güzel öğrenin birbirinize şaşkın bakışlarla bakmaktan vazgeçin. Bu yazımızda asıl anlatmak istediğimiz ilk dersin şaşkınlığını komik bir mizahla anlatmaya çalıştık.

Devamını oku
ReklamReklam