Sosyal medya'da takip edin!
X

Türkiye

2018 İstanbul imar yönetmeliği neden onaylanmadı? (güncellendi)

Güncelleme:

Tarih:

İstanbul imar yönetmeliği yayımlandı mı? İstanbul imar yönetmeliği henüz yayımlanmadı ama duyumlarımıza göre çok uzun olmayan bir süre içerisinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. İmar yönetmelikleri hakkında atıp tutulanlar , inşaat sektörünü tetikleyen ya da durağanlaştıran etmenler arasında yönetmelikler son derece önemli bir yere sahiptir.

İstanbul imar yönetmeliği revize taslağı hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na son onay için yeniden gönderildi. Kulislerde konuşulanlar arasında henüz resmi bir açıklama bulunmamasına karşın yönetmelikte ilk yayımlandığı halinin üzerinde bazı önemli konularda değişiklikler yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

Örneğin yürürlüğe girmesi halinde İstanbul imar yönetmeliği 2018 için bodrum katların iskan edilmesi, otopark esasları ve kotlandırma konularıyla alakalı son derece önemli revizyonların yapıldığı konuşulanlar arasında.

2018 İstanbul imar yönetmeliği ne zaman yürürlüğe girecek?

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanarak Bakanlığa gönderilen yönetmeliğin son hali gerek İBB resmi sitesinde gerekse de resmi gazetede yayımlanmış değil. Ancak arka planda pek çok sektör temsilcisinde whatsapp sohbetlerinde dolaşan bir pdf dosyası bulunsa da bunun resmiyet kazandığını söyleyemeyiz.

İstanbul’a özel olarak hazırlanan yönetmeliğin imara ve yapılaşmaya ilişkin rantlar doğuracağı, sağlıksız yapılaşmanın önünü açacağı ve özellikle de bodrum katlar konusunda tereddütlerin bulunduğu gerekçesiyle Ankara yönetmeliği geri çevirmişti.

——————————————-

SON DAKİKA GÜNCELLEMESİ (20.05.2018): Dün akşam yayımlanan resmi gazetede İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 yayımlandı. PDF olarak indirmek ve yönetmelikteki değişiklikleri keşfetmek için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz;

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 pdf olarak burada paylaştık (yenilenmiş)

İmar affı çıktı mı 2018 ? imar affı kanunu ve imar affı başvuru ile ilgili bilmeniz gereken herşeyi kısaca özetledik.İşte imar affı kanunu 2018 haberimizde. 18 Mayıs 2018 Tarih 30425 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ‘un 16.

——————————————

İbb imar yönetmeliği 2018 hakkında aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir;

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Türkiye

Batman’daki tarihi Artuklu Hamamı 256 tekerli SPMT aracıyla taşınıyor!

Güncelleme:

Tarih:

Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki bin 500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı‘ndaki yeni yerine doğru yola çıktı. 256 tekerlekli “SPMT” aracıyla taşınan tarihi hamamın taşınma işlemi saat 05.00’te başladı.

Batman Valisi Ahmet Deniz, Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında eser taşıma çalışmalarının dünyaya örnek niteliğinde olduğunu söyledi. Deniz, tarihi varlıkların baraj gölünden çıkartılmasının aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin büyüklüğünün de bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Bu eserlerin yanı sıra 6 eser daha taşınacak. Hasankeyf gerçek anlamda tarihi kimliğini koruyacak. Yeni Hasankeyf turizmin gözbebeği olacak” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu ise 540 yaşında olması itibarıyla dünya ölçeğinde bütüncül taşınan en eski tarihi yapı sayılan Zeynel Bey Türbesi’nin 12 Mayıs 2017’de yeni yerine başarıyla taşındığını anımsatarak, şimdi de 1200’lü yıllarda yapılan Artuklu Hamamı’nın taşındığını kaydetti.

Taşıma işleminin 6 saatte tamamlanmasının öngörüldüğünü vurgulayan Acu, “DSİ olarak Ilısu Barajında kısmi olarak su tutma işlemine başladık. Aynı zamanda tarihi eserleri taşımaya devam ediyoruz. Zeynel Bey’den sonra bugün de Artuklu Hamamı’nı taşıyoruz. Zeynel Bey bin 200 tondu, bu ise bin 500 ton. Kültürel mirasa verdiğimiz bu önem uluslararası öneme haizdir” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Türkiye

Ruhsat sisteminde şantiye şefi kontrol uygulaması getirildi

Güncelleme:

Tarih:

İnşaat ruhsat sistemi MAKS’ta, sürekli güncellemeler yapılıyor.. Geçtiğimiz hafta salı gününden itibaren yapılan güncelleme ile birlikte ruhsat yazılırken artık şantiye şefi kontrolü yapılabilecek.

Hatta bu insiyatif doğrultusunda değil, yapılan güncelleme ile birlikte sistem otomatik olarak 5’ten fazla şefliği olanları ya da 30.000 metrekare’den fazla alanları kabul etmiyor.

Yapı ruhsat sistemi aldığımız bilgilere göre daha da güncellenmeye devam edecek. Öte yandan İmar Affı – Yapı kayıt belgesi muhabbetleri de MAKS ekranında bir araya getirilecek.

İnşaat ruhsat sistemi Aselsan tarafından geliştirildi

İnşaat ruhsat sistemi yukarıda da bahsettiğim üzere geliştirilmeye devam edecek. Hatta yapı denetim sistemi YDS ile multi sistem haline geleceği yönünde de söylentiler dolaşmakta.

 

 

Devamını oku
ReklamReklam