Sosyal medya'da takip edin!
X

Türkiye

2018 İstanbul imar yönetmeliği neden onaylanmadı? (güncellendi)

Güncelleme:

Tarih:

İstanbul imar yönetmeliği yayımlandı mı? İstanbul imar yönetmeliği henüz yayımlanmadı ama duyumlarımıza göre çok uzun olmayan bir süre içerisinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. İmar yönetmelikleri hakkında atıp tutulanlar , inşaat sektörünü tetikleyen ya da durağanlaştıran etmenler arasında yönetmelikler son derece önemli bir yere sahiptir.

İstanbul imar yönetmeliği revize taslağı hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na son onay için yeniden gönderildi. Kulislerde konuşulanlar arasında henüz resmi bir açıklama bulunmamasına karşın yönetmelikte ilk yayımlandığı halinin üzerinde bazı önemli konularda değişiklikler yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

Örneğin yürürlüğe girmesi halinde İstanbul imar yönetmeliği 2018 için bodrum katların iskan edilmesi, otopark esasları ve kotlandırma konularıyla alakalı son derece önemli revizyonların yapıldığı konuşulanlar arasında.

2018 İstanbul imar yönetmeliği ne zaman yürürlüğe girecek?

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanarak Bakanlığa gönderilen yönetmeliğin son hali gerek İBB resmi sitesinde gerekse de resmi gazetede yayımlanmış değil. Ancak arka planda pek çok sektör temsilcisinde whatsapp sohbetlerinde dolaşan bir pdf dosyası bulunsa da bunun resmiyet kazandığını söyleyemeyiz.

İstanbul’a özel olarak hazırlanan yönetmeliğin imara ve yapılaşmaya ilişkin rantlar doğuracağı, sağlıksız yapılaşmanın önünü açacağı ve özellikle de bodrum katlar konusunda tereddütlerin bulunduğu gerekçesiyle Ankara yönetmeliği geri çevirmişti.

——————————————-

SON DAKİKA GÜNCELLEMESİ (20.05.2018): Dün akşam yayımlanan resmi gazetede İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 yayımlandı. PDF olarak indirmek ve yönetmelikteki değişiklikleri keşfetmek için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz;

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 pdf olarak burada paylaştık (yenilenmiş)

İmar affı çıktı mı 2018 ? imar affı kanunu ve imar affı başvuru ile ilgili bilmeniz gereken herşeyi kısaca özetledik.İşte imar affı kanunu 2018 haberimizde. 18 Mayıs 2018 Tarih 30425 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ‘un 16.

——————————————

İbb imar yönetmeliği 2018 hakkında aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir;

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Türkiye

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 pdf olarak buradan indirebilirsiniz

Güncelleme:

Tarih:

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 pdf formatında buradan indirebilirsiniz. Yenilenmiş ve güncel İBB imar yönetmeliği 20 Mayıs 2018 Pazar tarih ve 30426 sayılı resmi gazetede yayımlandı.

Yönetmeliğin Çevre ve şehircilik Bakanlığı’nca neden bu kadar geç onaylandığı konusu artık konuşulmaya başlanmışken yönetmelik dün akşamki resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İBB İmar yönetmeliği yürürlükte mi? Sorusu artık yeni İstanbul imar yönetmeliği son bulmuş oldu. İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 Resmi Gazete ve indirme linki haberimizde paylaştık.

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 pdf indir

istanbul imar yonetmeligi 2018 yeni

Yeni İBB İmar yönetmeliği taslağı yayımlandıktan sonra imar yönetmeliği taslağı neleri değiştirdi yazımızda 27 maddede değişen şeyleri tek tek yorumlamıştık.

Bu istanbul imar yönetmeliği son şekli için de yeni bir makale üzerinde editör arkadaşlarımızla birlikte şuan çalışmalara başladık. Yazıyı tamamladıktan sonra sosyal medya hesaplarımızdan da paylaşacağız.

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 kısaca neler değiştirmiş?

Dün akşam yayımlanan resmi gazetedeki Yeni İBB imar yönetmeliği 2018 incelemesini yaptığımızda taslağa göre kabaca önemli bir kaç değişiklik dışında fark olmadığını söyleyebiliriz.

– Ancak son istanbul imar yönetmeliği pdf olarak incelediğimizde çift asansör şartı 20 daireden sonra ve yüksek yapılarda zorunlu hale getirilmiş.

– Çatı ile ilgili olarak saçak ucundan %45 eğim ve gizli dere 80 cm iç parapet üzerine oturtulacak çatı. Dış parapet 50 cm olarak kararlaştırılmış.

Bina merdivenleri için 110 cm yapılabileceği, dubleks merdivenlerinin 90 cm olabileceği belirtilmiş.

– Tabii zeminden kotlandırma şartı, planlı alanlar imar yönetmeliğinde 12 metre ön bahçe mesafesi gerektirirken, yeni istanbul imar yönetmeliği 6 metreye düşürmüş.

– Daire içi holler eski planlı alanlar’daki gibi 110cm olarak kararlaştırılmış. Hava bacaları ise artık 50×50 cm olarak kararlaştırılmış.

Yönetmeliği buradan indirebilirsiniz;

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 pdf olarak indirmek için burayı tıklayabilirsiniz; Yeni İBB İmar Yönetmeliği 2018 pdf

Ayrıca paylaştığımız linkten yönetmeliğin eklerini de indirmeyi unutmayın.Son olarak İBB İmar Yönetmeliği ve yönetmelikler hakkında aşağıdaki yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz;

Devamını oku

Türkiye

İmar affı 2018 kısaca nedir? Özet bilgiler haberimizde

Güncelleme:

Tarih:

İmar affı çıktı mı 2018 ? imar affı kanunu ve imar affı başvuru ile ilgili bilmeniz gereken herşeyi kısaca özetledik.İşte imar affı kanunu 2018 haberimizde.

18 Mayıs 2018 Tarih 30425 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan  7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ‘un 16. Maddesinde imar barışı resmiyet kazanmıştır.

İmar affı son dakika gelişmesi olarak dünkü resmi gazetede yayımlandı.Ancak nasıl uygulanacağı ve hangi yapıları kapsadığıyla ilgili kafa karışıklıkları bulunmakta.Bu yazımızda imar affı 2018 kısaca nedir? sorusuna yanıtlar verdik.

Buna göre 3194 sayılı İmar Kanunu’na geçici 16. Madde eklenmiştir;

imar-affi-2018-khk-resmi-gazete

İmar affına özel bir yönetmelik ya da kanun olmayıp vergi yapılandırılmalarıyla ilgili maddelerin arasında yer alması dikkat çekti.

Geçici 16. Madde; Afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla, 31/12/2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kurum ve kuruluşlara 31/10/2018 tarihine kadar başvurulması, bu maddedeki şartların yerine getirilmesi ve 31/12/2018 tarihine kadar kayıt bedelinin ödenmesi halinde Yapı kayıt belgesi verilebilir. Başvuruya konu yapının ve arsasının mülkiyet durumu, yapı sınıfı ve grubu ve diğer hususlar Bakanlık tarafından hazırlanan yapı kayıt sistemine yapı sahibinin beyanına göre kaydedilir.

İmar barışı yönetmeliği için bir uygulama yönetmeliği de hazırlanması bekleniyor.Ancak resmi gazetede yayımlanan maddelerin özetlenmiş kısaca imar barışı nedir? Sorusunun yanıtı aşağıdan bulabilirsiniz.

Hangi yapılar için başvuruda bulunabiliyor?

31/12/2017 Tarihinden önce yapılan ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılar.

İmar Barışından yararlanmak isteyenler hangi tarihe kadar başvuruda bulunabilir?

31/10/2018 Tarihine kadar başvuruda bulunulması gerekmektedir.

İmar barışından faydalanmak için yatırılması gereken kayıt bedeli hangi tarihe kadar ödenmelidir?

31/12/2018 tarihine kadar ödenmesi durumunda yapı kayıt belgesi verilebilir denmektedir.

Yapı kayıt belgesi ücreti ne kadar olacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenen yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda yüzde üç , ticari kullanımlarda yüzde beş.

İmar Barışı ile ruhsatı olmayan evime elektrik su , doğalgaz aboneliği alabilir miyim?

Yapı kayıt belgesi yapının kullanım amacına yönelik olup , talep halinde ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su , elektrik ve doğalgaz bağlanabilir. Burada yer alan geçici olarak ibaresinden yapı yıkılana kadar, yeni ruhsat alınıncaya kadar ifadeleri anlaşılmaktadır.

Daha önce yıkım kararı veya para cezası alan yapılar için durum ne olacak?

Yapı kayıt belgesi alındıysa, yıkım kararı iptal edilir. Ödenmemiş para cezaları da iptal edilir.

Ruhsatı olup iskanı olmayan veya ruhsatı olmayan binalar için kat mülkiyetine geçiş yapılabilir mi?

İmar affıyla birlikte Yapı Kayıt Belgesi ile Tüm maliklerin (mal sahiplerinin) muvaffakatinin bulunması, imar planlarında umumi hizmet alanlarına denk gelen kısımların terk edilmesi halinde iskan belgesi (yapı kullanma izin belgesi) gerek olmaksızın cins değişikliği ve kat mülkiyeti kurulabilir. Ancak bu durumda ücret olarak toplam maliyetin %3 değil, %6’ı kadar para ödenir.

Hazineye veya Belediyelere ait arazilerde yapılan binalar imar barışı kapsamında mıdır?

Hazineye ait taşınmazlar üzerine inşa edilen yapı kayıt belgesi alan binalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tahsis edilir. Bu yapılar Bakanlık tarafından rayiç bedel üzerinden satılır.

Başkasının arsasına ruhsatsız olarak yapılan yapılar imar barışı’ndan faydalanmak için yapı kayıt belgesi alabilir mi?

Kanun bu konuda oldukça net yanıt vermekte; ‘’Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlarda bulunan yapılar ile hazineye ait sosyal donatı için tahsisli araziler üzerinde bulunan yapılar imar barışı’ndan yararlanamaz. Denmektedir.

Yapı kayıt belgesi ne zamana kadar geçerlidir?

Yapı kayıt belgesi yapının yeniden yapılmasına yada Kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerlidir. Yapı kayıt belgesi düzenlenen yapıların yenilenmesi durumunda yürürlükteki imar mevzuatı ve imar planı esasları geçerlidir.

İmar barışı dışında tutulan özel bölgeler ve yapı türleri nelerdir?

18/11/1983 Tarihli ve 2960 sayılı Boğaziçi Kanununda tanımlanan Boğaziçi sahil şerihi ve öngörünüm bölgesi içinde ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alan ile İstanbul Tarihi Yarımada  içinde ekli kroki ile  listede sınır ve koordinatları gösterilen alanlarda ve ayrıca 19/06/2014 tarihli 6546 sayılı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı kurulması hakkında kanunun 2. Maddesinde belirtilmiş tarihi alanda uygulanmaz. Denilmektedir.

  • Boğaziçi Kanununda tanımlanan Boğaziçi sahil şerihi
  • İstanbul Tarihi Yarımada içinde ekli kroki ile  listede sınır ve koordinatları gösterilen alanlar
  • Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan

imar affı çıktı mı 2018 , imar affı 2018 khk daha fazla sorular ve cevapları da ilginizi çekebilir.

Devamını oku
ReklamReklam