Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

İlginç pencereleriyle Japonya’da bir anaokulu projesi tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Çocuklarla ilgili projeler yazı dizimizin ilk serisi olan Japonya’da bir okul öncesi ya da anaokulu projesi mimari tasarımını sizler için inceledik.

Mimari tasarımda sıra dışı yenilikler ve son kullanıcı odaklı yapı örnekleri için dikkat çekici mimarlık örneklerini paylaşacağımız yazı dizisi olan çocuklarla ilgili projeler ‘in ilki olan bu yazımızda Japonya’nın Sendai bölgesinde bulunan Morinoie Anaokulu tasarımını inceleyeceğiz.

Masahiko Fujimori tarafından tasarlanan anaokulunda öne çıkan mimari tasarım elementi olarak cephe kavramını göreceksiniz. Fikrin son derece basit ve uygulamaya yönelik kolay tavrı tasarımdaki sadelik ile buluşmuş.

Sendai şehrinin merkezi sayılabilecek bir lokasyonu içinde yer alan bu anaokulu projesi bölgenin artan nüfusu için gerçek bir ihtiyacın karşılanması amacıyla inşa edilmiş.

Cephesinde renkli çağrışımlar ile temelde basit bir fikrin mimariye yansıması

Süs çıkması olarak bile anılabilecek bu fikirlerin sadece , maliyeti düşük ve son derece uygulanabilir olduğunu ilk bakışta görebilmekteyiz. Mimari tasarım fikirleri için bir kenara not edilesi özelliklerinden biri sadece bu.

Tasarımda iç mekanın da bir hayli sade ahşap ağırlıkta malzemeler kullanılarak geliştirildiğini ilave edelim. Çocuklarla ilgili projeler geliştirilirken mimarların binayı benimsemek noktasında en ufak bir hata yapması çocukların eğitim ve öğrenim safhalarında ve ilk alışma süreçlerini uzatması noktasında da negatif etki yapacağı tartışılmaz.

Nasıl ki iyi bir hastane tasarımının hastaneyi kullanan hastalar tarafında yapılan bilimsel incelemelerde iyileştirmeyi hızlandırdığı gözlemleniyorsa bir benzer mantıkla aynı araştırmanın okul öncesi çocuklar için de yapıldığında okulu sevmek ve benimsemek paralelinde fayda sağlayacağı aşikar.

Çocuklarla ilgili projeler hakkında düşünceniz nedir? Tasarım kriterleri bakımından ergonomi – kullanışlılık konuları dışında estetik anlamda ne gibi ilaveler yapılabilir?

 

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Hem inşaat mühendisleri hem de mimarlar, yapıları planlamak ve tasarlamak için çalışıyorlar. Bununla birlikte, bir inşaat mühendisi, yapının güvende olacağından ve her gün ve aşırı koşullara dayanabileceğinden emin olmaya odaklanırken, mimar, yapısal çalışmanın estetiğine odaklanmanın yanı sıra, görünüm, his ve işlevsellik üzerinde yoğunlaşacaktır.

İnşaat mühendisi, mimarın yarattığı tasarımın yapısal bütünlüğünü analiz edecek ve değerlendirecek ve mimarın vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için değişiklikler / modifikasyonlar önererek inşaat tasarımını mümkün kılacak yollar bulmaktadır.

İnşaat mühendisleri ve mimarlar çoğu zaman birbirleriyle çalışır, çünkü çalışmaları bazen üst üste gelir. İki meslek arasında iyi bir çalışma ilişkisi, inşaat işini daha etkili ve başarılı hale getirecektir.

Bir mimar ve mimari tasarımcı arasındaki fark nedir?

Bir mimar, sınavını geçen bir lisanslı profesyoneldir – NCARB (Ulusal Ulusal Kayıt Kurulları Konseyi) tarafından yönetilen çok titiz bir bölüm okumuştur. Bu sınav mimarlara avukatlara sınavının önemli olduğunu anımsatır. Bir mimari tasarımcı lisanslı bir mimar değildir ve bölümün üniversitesini okumamıştır.

Not: bir mimarlık tasarımcısı, tescil sınavını geçmiş ve lisanslı bir mimar olan bir tasarım mimarı ile karıştırılmamalıdır ancak sadece bir projenin tasarım yönüyle ilgilenmeyi seçer ve başka bir mimarı yapıların sonuyla ilgilenir.

Devamını oku

Mimari

Bir Mimar ne yapar?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Bir Mimar ne yapar?

Mimarlar sadece bir binanın tasarımında yer almamaktadır. Lisanslı bir profesyonel olarak, kamu güvenliği ve projelerin denetlenmesinden de sorumludurlar. Binaların inşaatının her aşamasında, ilk konseptten binanın tamamlandığı açılış törenine kadar rolleri önemlidir. Tamamlanmasının ötesinde, binalar genellikle yeni çevreleri ve fikirleri birleştirmek için evrim geçirdikçe bir projeye dâhil olurlar. İşin özellikleri, üç ana role veya aşamaya, tasarım, dokümantasyon ve yapım rollerine ayrılabilir.

Tasarım rolünde, bir müşteri, müşterinin getirmek istediği bir konsept veya fikrin ayrıntılı tasarımlarını üretmek için bir müşteri tarafından işe alınır. Yaratıcı tasarım fikirlerine ihtiyaç duymanın yanı sıra, rolün bu kısmı büyük bir teknik bilgi ve sorumluluk içeriyor. Bina ve güvenlik yönetmeliklerine, yerel planlama yönetmeliklerine ve kısıtlamalarına uyulmasına ihtiyaç vardır. Projeye bağlı olarak, yerel çevrenin veya bir binanın herhangi bir tarihi bölümünün korunmasını çevreleyen yasalar olabilir. Düzenli müşteri toplantıları, gereklilikleri belirlemek ve detaylı tasarım tekliflerini tartışmak için önemlidir. Ayrıca mühendisler, tasarımcılar ve finansörler de dâhil olmak üzere projenin bu aşaması üzerinde çalışacak profesyonellerin ekibi de önemli.

Dokümantasyon aşamasında, tasarımın kâğıt üzerinde tasarlanması, detaylı çizimler üretilmesi ve tasarımın fizibilitesinin test edilmesi için teknolojinin kullanılması gerekmektedir. Bu aşama, müşterinin ihtiyaçlarına, bütçesine ve düzenlemelerine göre değişikliklerin dahil edilmesi için sürekli revizyon ve yeniden çizmeyi içerebilir. Tasarım belgeleri tamamlandıktan sonra, üretilmesi gereken ikinci bir belge kümesi vardır.

Bunlar, tasarımları yükleniciler ve inşaat uzmanları için talimatlara ve teknik şartnamelere çeviren inşaat belgeleridir. Proje inşaat aşamasına geldiğinde, mimar, saha ziyaretleri ve toplantılarına katılacak, inşaatı denetleyecek ve çeşitli işlere imza atacak, yüklenicilerle pazarlık edecek ve ortaya çıkan sorunları çözecektir.

Devamını oku
ReklamReklam