Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

İlginç pencereleriyle Japonya’da bir anaokulu projesi tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Çocuklarla ilgili projeler yazı dizimizin ilk serisi olan Japonya’da bir okul öncesi ya da anaokulu projesi mimari tasarımını sizler için inceledik.

Mimari tasarımda sıra dışı yenilikler ve son kullanıcı odaklı yapı örnekleri için dikkat çekici mimarlık örneklerini paylaşacağımız yazı dizisi olan çocuklarla ilgili projeler ‘in ilki olan bu yazımızda Japonya’nın Sendai bölgesinde bulunan Morinoie Anaokulu tasarımını inceleyeceğiz.

Masahiko Fujimori tarafından tasarlanan anaokulunda öne çıkan mimari tasarım elementi olarak cephe kavramını göreceksiniz. Fikrin son derece basit ve uygulamaya yönelik kolay tavrı tasarımdaki sadelik ile buluşmuş.

Sendai şehrinin merkezi sayılabilecek bir lokasyonu içinde yer alan bu anaokulu projesi bölgenin artan nüfusu için gerçek bir ihtiyacın karşılanması amacıyla inşa edilmiş.

Cephesinde renkli çağrışımlar ile temelde basit bir fikrin mimariye yansıması

Süs çıkması olarak bile anılabilecek bu fikirlerin sadece , maliyeti düşük ve son derece uygulanabilir olduğunu ilk bakışta görebilmekteyiz. Mimari tasarım fikirleri için bir kenara not edilesi özelliklerinden biri sadece bu.

Tasarımda iç mekanın da bir hayli sade ahşap ağırlıkta malzemeler kullanılarak geliştirildiğini ilave edelim. Çocuklarla ilgili projeler geliştirilirken mimarların binayı benimsemek noktasında en ufak bir hata yapması çocukların eğitim ve öğrenim safhalarında ve ilk alışma süreçlerini uzatması noktasında da negatif etki yapacağı tartışılmaz.

Nasıl ki iyi bir hastane tasarımının hastaneyi kullanan hastalar tarafında yapılan bilimsel incelemelerde iyileştirmeyi hızlandırdığı gözlemleniyorsa bir benzer mantıkla aynı araştırmanın okul öncesi çocuklar için de yapıldığında okulu sevmek ve benimsemek paralelinde fayda sağlayacağı aşikar.

Çocuklarla ilgili projeler hakkında düşünceniz nedir? Tasarım kriterleri bakımından ergonomi – kullanışlılık konuları dışında estetik anlamda ne gibi ilaveler yapılabilir?

 

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

Heyecan uyandıran, tutku dolu bir modern mimari tasarım; Cora House

Güncelleme:

Tarih:

Bloco Arquitetos Tarafından Brezilya’da tasarlanan Cora House projesinin tasarımını inceleyeceğiz.

Yönetmelikler, teknik çizim kuralları, şartnameler ve işverenlerin (çoğunlukla) sıkıcı istekleri derken mimarlık yapmaktan gurur duyup keyif alabileceğiniz tasarımları yapı örneklerini de yeniliklerden değişikliklerden resmi gazetede yapı ve inşaat sektörünü ilgilendiren değişiklik haberlerinden fırsat buldukça sizlerle paylaşıyoruz.

Heyecan uyandıran tutku dolu bir tasarım incelemesi olacağından şüpheniz olmasın.

Araziyle uyumlu modern mimari örneği

Tasarımda beyazın tonlarının ağırlıkta olduğu kadar arazinin son derece verimli kullanıldığı dikkatleri çekiyor. Cora House mekanların işlevlendirilmesi anlamında son derece esnek ve açısal eğriliklerin tercih edildiği bir tasarım olarak dikkat çekiyor.

Mimarları yapının kıvrımları arasında mekanların işlevlerini öylesine ustaca yerleştirmiş ki, yaşayanlar yapıyı doğanın bir parçasıymışçasına benimseyerek kullanıyor diyebiliriz.

Bu arada bu muhteşem fotoğrafların Joana França Tarafından çekildiğini de son olarak ilave edelim. Tasarımla ilgili sizin fikirleriniz neler?

 

 

Devamını oku

Mimari

Sürdürülebilirlik ve modern mimariyi buluşturan bir tasarım incelemesi

Güncelleme:

Tarih:

Çok katlı binalar modern mimarinin vazgeçilmez şehircilik unsurlarından biri. Ole Scheeren Dizayn ofisi tarafından Vancouver da yapılması planlanan bu ikiz kuleler aynı zamanda gerçek anlamda sürdürülebilirlik ilkelerini de destekleyen tasarım özelliklerine sahip.

Mimari tasarımda sürdürülebilirlik son yıllarda konut geliştiricilerin ve yerel yönetimlerin teşvikleri hatta bazı hükümetlerin destekleriyle birlikte oldukça popüler bir kavram haline geldi. Dahası bu olgu kavramsallıktan çıkıp gelişen teknoloji ve yapı malzemeleri neticesinde son derece uygulanabilir hale geldi.

Kanada’daki bu konut kulelerinin tasarımlarını sizlerle paylaştık.

Çok katlı binalar konut sektörünün vazgeçilmezi midir?

Tasarımda kreatif yenilikler ve efektif dokunuşlar noktasında sürdürülebilir çözümlerin öne çıktığı ama estetik kaygıyı asla terketmeyen bir yaklaşımla ele alınan bu konut kuleleri mimari anlamda incelemesi de oldukça keyif dolu bir tasarım.

Çok katlı binalar için deprem güvenliği, dikey sirkülasyon, havalandırma, aydınlatma, silüet gibi kavramlara cephede açılan kübik boşluklar ile hareket kazandırılması da diğer tasarım metaları arasında yerini almış.

Yaklaşık 168 metre yüksekliğe ulaşacak proje tamamlandığında niteliği bakımından bölgeye de değer kazandırabilecek özelliklerde.

Devamını oku
ReklamReklam