Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

İlginç pencereleriyle Japonya’da bir anaokulu projesi tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Çocuklarla ilgili projeler yazı dizimizin ilk serisi olan Japonya’da bir okul öncesi ya da anaokulu projesi mimari tasarımını sizler için inceledik.

Mimari tasarımda sıra dışı yenilikler ve son kullanıcı odaklı yapı örnekleri için dikkat çekici mimarlık örneklerini paylaşacağımız yazı dizisi olan çocuklarla ilgili projeler ‘in ilki olan bu yazımızda Japonya’nın Sendai bölgesinde bulunan Morinoie Anaokulu tasarımını inceleyeceğiz.

Masahiko Fujimori tarafından tasarlanan anaokulunda öne çıkan mimari tasarım elementi olarak cephe kavramını göreceksiniz. Fikrin son derece basit ve uygulamaya yönelik kolay tavrı tasarımdaki sadelik ile buluşmuş.

Sendai şehrinin merkezi sayılabilecek bir lokasyonu içinde yer alan bu anaokulu projesi bölgenin artan nüfusu için gerçek bir ihtiyacın karşılanması amacıyla inşa edilmiş.

Cephesinde renkli çağrışımlar ile temelde basit bir fikrin mimariye yansıması

Süs çıkması olarak bile anılabilecek bu fikirlerin sadece , maliyeti düşük ve son derece uygulanabilir olduğunu ilk bakışta görebilmekteyiz. Mimari tasarım fikirleri için bir kenara not edilesi özelliklerinden biri sadece bu.

Tasarımda iç mekanın da bir hayli sade ahşap ağırlıkta malzemeler kullanılarak geliştirildiğini ilave edelim. Çocuklarla ilgili projeler geliştirilirken mimarların binayı benimsemek noktasında en ufak bir hata yapması çocukların eğitim ve öğrenim safhalarında ve ilk alışma süreçlerini uzatması noktasında da negatif etki yapacağı tartışılmaz.

Nasıl ki iyi bir hastane tasarımının hastaneyi kullanan hastalar tarafında yapılan bilimsel incelemelerde iyileştirmeyi hızlandırdığı gözlemleniyorsa bir benzer mantıkla aynı araştırmanın okul öncesi çocuklar için de yapıldığında okulu sevmek ve benimsemek paralelinde fayda sağlayacağı aşikar.

Çocuklarla ilgili projeler hakkında düşünceniz nedir? Tasarım kriterleri bakımından ergonomi – kullanışlılık konuları dışında estetik anlamda ne gibi ilaveler yapılabilir?

 

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

Betonarme tasarım ilkelerini zorlayan bir villa projesi

Güncelleme:

Tarih:

Betonarme villa tasarımı için oldukça zorlayıcı ve sıra dışı bir örneğin tasarımını sizlerle paylaşacağız.

Moon Hoon mimarlık tarafından Güney Kore’nin Jeju kentinde inşa edilen bu ilginç betonarme yapının tasarımını inceleyeceğiz. Bir ada olan Jeju, Kore’liler tarafından yaşam boyu orada kalmak için fazla egzotik olarak kabul edilir. Ancak herşey bir kenara betonarme tasarım ilkeleri bu villada mühendislerini bir hayli zorlamış gibi görünüyor.

Aşağıda yapının kesitlerine baktığınızda bile bu zorlayıcılık çok rahat şekilde anlaşılmakta. Lakin bir konuda editör olarak yorumumu gizleyemeyeceğim, acaba bu villanın tasarımında neden çelik konstrüksiyon tercih edilmemiş? gerçekten merak ettim.

Sizlerin bu konuda fikirleri varsa yorum kısmından düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz.

betonarme-villa-tasarımı

Tasarıma yeniden dönecek olursam, o ince eğri kolonların taşıyıcılık vazifesini yerine getirirken ne derece zorlandıklarını Kore’nin deprem güvenliği için hele de Ada gibi zemini oldukça farklılık gösteren bir yerde inşa edilmesine karşın anlamlandırabilmek mümkün değil.

Yapının bu sıra dışı mimari form denemesi iç mekanlara da son derece farklı persfektifler kazandırmış. Kütlelerin birbiri üzerine binmiş ve birbirleri ile betonarme kirişlerle bağlanması olayı, geometrik anlamda da cephe hareketlerine farklı boşluklar kazandırmış.

Öte yandan sağır cephe kavramı hakkında da beton kalıplarının izleri için dış cephe tasarımında kendine has düz çizgileri bulunduruyor.

Betonarme villa tasarımı fotoğraf galerisi

Mimari tasarımda formalist yaklaşımların zararları da bulunmakta. Salt görsel odaklı konsept mimari fikirler her zaman beğenilse de modası çabuk geçebilecek zaman içerisinde kullanıcısına artık sıkıcı gelebilme tehlikesi potansiyeline de sahip.

Tabi bu saydıklarım, yukarıdaki fotoğrafları incelerken duyduğumuz olağan hayranlığı gölgelememektedir.

Bu betonarme villa tasarımı hakkında sizlerin görüşleri ne? Tasarımın en fazla beğendiğiniz özelliği hangisi oldu?

Devamını oku

Mimari

Rus mimarlardan fizik kurallarını alt üst eden köprü tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Öngerilmeli köprü kirişleri kullanılarak özel kimyasallar ile desteklenen Rusya’daki bu geniş açıklıklı köprü tasarımı yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

2012 yılında Rusya/ Moskova ‘da düzenlenen yarışmada ödüle uzanan tasarımın fizik kurallarını alt üst eden tasarımı bir hayli dikkat çekici. Zariadye parkında Aziz Basil Katedrali‘nin hemen yanında bulunan bu seyir terası tasarımı aslında peyzaj – mimarlık alanlarının ortak proje girişimi niteliğinde.

Scofidio + Renfro Architect firması tarafından tasarlanan , 90 farklı tasarımın arasından seçilen projenin seyir terası tasarımını sizlerle paylaşacağız.

Yüksek mühendislik harikası seyir terası tasarımı

Öngerilmeli kiriş hesabı mühendislik açısından son derece karmaşık hesaplamaları ve zorlayıcı unsurları barındıran ileri statik mühendislik uygulamalarından birisi olarak kabul edilir. Öngerilmeli kiriş imalatı ülkemizde otoyollar ve viyadükler başta olmak üzere kamu kullanımına açık yolların inşaatı için kullanılır.

İşin mühendislik kısmı ne derece zorlayıcı, öngerilmeli kiriş fiyatları ne derece yüksek olursa olsun şu tasarımı incelediğinizde mimarlık açısından neleri başardıklarını anlayabileceksiniz.

Rusya, soğan kubbeli binaları ve genellikle büyük alışveriş kompleksleri gibi mimari yapıları ile gündeme gelmektedir. Ülkenin Dünya çapında ün salmış hemen akla gelebilecek mimarları bulunmasa da sıra dışı yapıları ile sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Öngerilmeli köprü kirişleri kullanılarak tasarlanan bu sıra dışı seyir terası ya da köprüsü artık ne derseniz, gerçek anlamda geçtiği açıklık ile şaşırtıyor. Tasarımla ilgili siz neler düşünüyor sunuz?

Devamını oku
ReklamReklam