Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Avusturya’lı mimar ekmekten esinlenerek müze tasarladı

Güncelleme:

Tarih:

İlginç bina tasarımı için ilginç ilham kaynakları gerekir. Bazen bir kağıdın buruşturulması, bazen bir yapının kendisi başlı başına ilham kaynağı olabilir.

Avusturya’da bulunan Paneum ekmek müzesi ikonik ve amorf formuyla heykelsi bir ilginç bina tasarımı örneği olarak karşımıza çıkıyor. Namı Dünyaya ulaşan başarılı bir mimar olan Viyana doğumlu Wolf D. Prix tarafından tasarlanmış. COOP HIMMELB (L) AU studyonun dünya çapında başarılı eserlerinin altında imzası bulunuyor.

Ünlü Avusturya’lı mimar aynı zamanda 2014 yılından bu yana Avusturya Sanat Akademisi direktörlüğü de yapıyor.

Mimarın portfolyosunu incelediğinizde tasarımlarında sanat merkezlerinin ağırlıkta olduğu bir dizi fütüristik mimari yapı denemelerine şahit olacaksınız. Bu konsept mimari tasarım da cesaret gerektirecek yapı tasarım denemeleri için mimarın kaleminden çıkan güzel örneklerden sadece biri.

İlginç mimari yapıların ilginç hikayeleri de olabiliyor. Bu yapı bir ekmek müzesi ve sert bir kaidenin üzerinde son derece biçimden uzak, esnek ve parametrik yüzeylerin dalgalı kıvrımların hakim olduğu bir sergi salonu kütlsinden oluşuyor.

Tasarımda kontrastı artıran etmenlerden biri de malzeme tercihleri olmuş. Mimarın malzeme tercihinde tasarımı öne çıkaran bu kapasitesi son derece soğuk bir izlenim bıraksa da projenin etkileyici özelliklerinin başında üstteki ilginç yapı tasarım elementi geliyor.

Üstteki müze sergi alanının merkezinde spiral merdiven çözümlenmiş..

İlginç binalar ve özellikleri mimarlarından daha çok konuşulur. Hele de böylesi değişik bina tasarımları için durum yine aynı..

Son derece aydınlık, ferah ve merak uyandırıcı bir konseptin varlığından söz etmemiz mümkün. Yapının iç mekan çözümlemesi ve senaryosu üst katlardaki amorf kütlenin içerisinde yer alan sergi ürünlerin öne çıkarmak adına kurgulanmış.

Öyle ki alt katta karşılama, etkinlik salonları ve bitişik odalar yer almakta. Her kata aynı zamanda asansörle de ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Yatırımcıların özellikle de müze gibi her dönem daha fazla ziyaretçiye ihtiyaç duyacakları yapıların bölgesel cazibe niteliği taşıyacak kıvamda olmasına dikkat ettiklerini sanırım farketmişsinizdir.

İlginç bina tasarımı nasıl yapılır?

Bir mimar ve mimarlık tutkunu olarak bu soruya farklı açılardan yanıt vermek mümkün..

 • Öncelikle bir konsept belirlemek..Mümkün ise bu konseptin sıra dışı olması gerekmektedir.
 • Türkiye’deki ilginç mimari yapılar ve Dünya’daki ilginç mimari yapılar araştırılıp bu örnekler incelenerek nasıl daha farklı bir şey eklenir sorusuna yanıt aranır.
 • Farklı olayım derken saçma olmama, sade olayım derken sıradan olmama arasındaki çok ince mimari tasarım çizgisini belirginleştirmek gerekmektedir.
 • İlginç bina tasarımları aynı zamanda ilginç hikayeleri barındıracağından bu hikayeleri yaratabileceğinizi sanmayın.Biraz kendiliğinden gelişecektir.
 • Şans çok önemli bir faktör.. Yatırımcıların size bu şansı vermesi durumunda en ilginç bina tasarımı birgün size de ait olabilir.

Dünya’nın en ilginç mimari yapıları arasında sayılan bu modernist müze yapısının ilginç bina tasarımı hakkında siz ne düşünüyor sunuz?

Reklam
2 Yorum

2 Comments

 1. Yakupp

  10/05/2018 paylaşım zamanı 20:56

  Dehşet verici bir tasarım. Gerçekten mühendislik harikası bir şey 😀

 2. Ekremm

  13/05/2018 paylaşım zamanı 16:51

  Ne kadar muazzam bir tasarım bu. Oturup uzun süre izleyebilirim karşısında 😀 Fotoğraflara bakarken bile huzur doldu içim ne yalan söyliyim

Bir Cevap Yazın

Mimari

Heyecan uyandıran, tutku dolu bir modern mimari tasarım; Cora House

Güncelleme:

Tarih:

Bloco Arquitetos Tarafından Brezilya’da tasarlanan Cora House projesinin tasarımını inceleyeceğiz.

Yönetmelikler, teknik çizim kuralları, şartnameler ve işverenlerin (çoğunlukla) sıkıcı istekleri derken mimarlık yapmaktan gurur duyup keyif alabileceğiniz tasarımları yapı örneklerini de yeniliklerden değişikliklerden resmi gazetede yapı ve inşaat sektörünü ilgilendiren değişiklik haberlerinden fırsat buldukça sizlerle paylaşıyoruz.

Heyecan uyandıran tutku dolu bir tasarım incelemesi olacağından şüpheniz olmasın.

Araziyle uyumlu modern mimari örneği

Tasarımda beyazın tonlarının ağırlıkta olduğu kadar arazinin son derece verimli kullanıldığı dikkatleri çekiyor. Cora House mekanların işlevlendirilmesi anlamında son derece esnek ve açısal eğriliklerin tercih edildiği bir tasarım olarak dikkat çekiyor.

Mimarları yapının kıvrımları arasında mekanların işlevlerini öylesine ustaca yerleştirmiş ki, yaşayanlar yapıyı doğanın bir parçasıymışçasına benimseyerek kullanıyor diyebiliriz.

Bu arada bu muhteşem fotoğrafların Joana França Tarafından çekildiğini de son olarak ilave edelim. Tasarımla ilgili sizin fikirleriniz neler?

 

 

Devamını oku

Mimari

Sürdürülebilirlik ve modern mimariyi buluşturan bir tasarım incelemesi

Güncelleme:

Tarih:

Çok katlı binalar modern mimarinin vazgeçilmez şehircilik unsurlarından biri. Ole Scheeren Dizayn ofisi tarafından Vancouver da yapılması planlanan bu ikiz kuleler aynı zamanda gerçek anlamda sürdürülebilirlik ilkelerini de destekleyen tasarım özelliklerine sahip.

Mimari tasarımda sürdürülebilirlik son yıllarda konut geliştiricilerin ve yerel yönetimlerin teşvikleri hatta bazı hükümetlerin destekleriyle birlikte oldukça popüler bir kavram haline geldi. Dahası bu olgu kavramsallıktan çıkıp gelişen teknoloji ve yapı malzemeleri neticesinde son derece uygulanabilir hale geldi.

Kanada’daki bu konut kulelerinin tasarımlarını sizlerle paylaştık.

Çok katlı binalar konut sektörünün vazgeçilmezi midir?

Tasarımda kreatif yenilikler ve efektif dokunuşlar noktasında sürdürülebilir çözümlerin öne çıktığı ama estetik kaygıyı asla terketmeyen bir yaklaşımla ele alınan bu konut kuleleri mimari anlamda incelemesi de oldukça keyif dolu bir tasarım.

Çok katlı binalar için deprem güvenliği, dikey sirkülasyon, havalandırma, aydınlatma, silüet gibi kavramlara cephede açılan kübik boşluklar ile hareket kazandırılması da diğer tasarım metaları arasında yerini almış.

Yaklaşık 168 metre yüksekliğe ulaşacak proje tamamlandığında niteliği bakımından bölgeye de değer kazandırabilecek özelliklerde.

Devamını oku
ReklamReklam