Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Avusturya’lı mimar ekmekten esinlenerek müze tasarladı

Güncelleme:

Tarih:

İlginç bina tasarımı için ilginç ilham kaynakları gerekir. Bazen bir kağıdın buruşturulması, bazen bir yapının kendisi başlı başına ilham kaynağı olabilir.

Avusturya’da bulunan Paneum ekmek müzesi ikonik ve amorf formuyla heykelsi bir ilginç bina tasarımı örneği olarak karşımıza çıkıyor. Namı Dünyaya ulaşan başarılı bir mimar olan Viyana doğumlu Wolf D. Prix tarafından tasarlanmış. COOP HIMMELB (L) AU studyonun dünya çapında başarılı eserlerinin altında imzası bulunuyor.

Ünlü Avusturya’lı mimar aynı zamanda 2014 yılından bu yana Avusturya Sanat Akademisi direktörlüğü de yapıyor.

Mimarın portfolyosunu incelediğinizde tasarımlarında sanat merkezlerinin ağırlıkta olduğu bir dizi fütüristik mimari yapı denemelerine şahit olacaksınız. Bu konsept mimari tasarım da cesaret gerektirecek yapı tasarım denemeleri için mimarın kaleminden çıkan güzel örneklerden sadece biri.

İlginç mimari yapıların ilginç hikayeleri de olabiliyor. Bu yapı bir ekmek müzesi ve sert bir kaidenin üzerinde son derece biçimden uzak, esnek ve parametrik yüzeylerin dalgalı kıvrımların hakim olduğu bir sergi salonu kütlsinden oluşuyor.

Tasarımda kontrastı artıran etmenlerden biri de malzeme tercihleri olmuş. Mimarın malzeme tercihinde tasarımı öne çıkaran bu kapasitesi son derece soğuk bir izlenim bıraksa da projenin etkileyici özelliklerinin başında üstteki ilginç yapı tasarım elementi geliyor.

Üstteki müze sergi alanının merkezinde spiral merdiven çözümlenmiş..

İlginç binalar ve özellikleri mimarlarından daha çok konuşulur. Hele de böylesi değişik bina tasarımları için durum yine aynı..

Son derece aydınlık, ferah ve merak uyandırıcı bir konseptin varlığından söz etmemiz mümkün. Yapının iç mekan çözümlemesi ve senaryosu üst katlardaki amorf kütlenin içerisinde yer alan sergi ürünlerin öne çıkarmak adına kurgulanmış.

Öyle ki alt katta karşılama, etkinlik salonları ve bitişik odalar yer almakta. Her kata aynı zamanda asansörle de ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Yatırımcıların özellikle de müze gibi her dönem daha fazla ziyaretçiye ihtiyaç duyacakları yapıların bölgesel cazibe niteliği taşıyacak kıvamda olmasına dikkat ettiklerini sanırım farketmişsinizdir.

İlginç bina tasarımı nasıl yapılır?

Bir mimar ve mimarlık tutkunu olarak bu soruya farklı açılardan yanıt vermek mümkün..

 • Öncelikle bir konsept belirlemek..Mümkün ise bu konseptin sıra dışı olması gerekmektedir.
 • Türkiye’deki ilginç mimari yapılar ve Dünya’daki ilginç mimari yapılar araştırılıp bu örnekler incelenerek nasıl daha farklı bir şey eklenir sorusuna yanıt aranır.
 • Farklı olayım derken saçma olmama, sade olayım derken sıradan olmama arasındaki çok ince mimari tasarım çizgisini belirginleştirmek gerekmektedir.
 • İlginç bina tasarımları aynı zamanda ilginç hikayeleri barındıracağından bu hikayeleri yaratabileceğinizi sanmayın.Biraz kendiliğinden gelişecektir.
 • Şans çok önemli bir faktör.. Yatırımcıların size bu şansı vermesi durumunda en ilginç bina tasarımı birgün size de ait olabilir.

Dünya’nın en ilginç mimari yapıları arasında sayılan bu modernist müze yapısının ilginç bina tasarımı hakkında siz ne düşünüyor sunuz?

Reklam
2 Yorum

2 Comments

 1. Yakupp

  10/05/2018 paylaşım zamanı 20:56

  Dehşet verici bir tasarım. Gerçekten mühendislik harikası bir şey 😀

 2. Ekremm

  13/05/2018 paylaşım zamanı 16:51

  Ne kadar muazzam bir tasarım bu. Oturup uzun süre izleyebilirim karşısında 😀 Fotoğraflara bakarken bile huzur doldu içim ne yalan söyliyim

Bir Cevap Yazın

Mimari

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Hem inşaat mühendisleri hem de mimarlar, yapıları planlamak ve tasarlamak için çalışıyorlar. Bununla birlikte, bir inşaat mühendisi, yapının güvende olacağından ve her gün ve aşırı koşullara dayanabileceğinden emin olmaya odaklanırken, mimar, yapısal çalışmanın estetiğine odaklanmanın yanı sıra, görünüm, his ve işlevsellik üzerinde yoğunlaşacaktır.

İnşaat mühendisi, mimarın yarattığı tasarımın yapısal bütünlüğünü analiz edecek ve değerlendirecek ve mimarın vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için değişiklikler / modifikasyonlar önererek inşaat tasarımını mümkün kılacak yollar bulmaktadır.

İnşaat mühendisleri ve mimarlar çoğu zaman birbirleriyle çalışır, çünkü çalışmaları bazen üst üste gelir. İki meslek arasında iyi bir çalışma ilişkisi, inşaat işini daha etkili ve başarılı hale getirecektir.

Bir mimar ve mimari tasarımcı arasındaki fark nedir?

Bir mimar, sınavını geçen bir lisanslı profesyoneldir – NCARB (Ulusal Ulusal Kayıt Kurulları Konseyi) tarafından yönetilen çok titiz bir bölüm okumuştur. Bu sınav mimarlara avukatlara sınavının önemli olduğunu anımsatır. Bir mimari tasarımcı lisanslı bir mimar değildir ve bölümün üniversitesini okumamıştır.

Not: bir mimarlık tasarımcısı, tescil sınavını geçmiş ve lisanslı bir mimar olan bir tasarım mimarı ile karıştırılmamalıdır ancak sadece bir projenin tasarım yönüyle ilgilenmeyi seçer ve başka bir mimarı yapıların sonuyla ilgilenir.

Devamını oku

Mimari

Bir Mimar ne yapar?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Bir Mimar ne yapar?

Mimarlar sadece bir binanın tasarımında yer almamaktadır. Lisanslı bir profesyonel olarak, kamu güvenliği ve projelerin denetlenmesinden de sorumludurlar. Binaların inşaatının her aşamasında, ilk konseptten binanın tamamlandığı açılış törenine kadar rolleri önemlidir. Tamamlanmasının ötesinde, binalar genellikle yeni çevreleri ve fikirleri birleştirmek için evrim geçirdikçe bir projeye dâhil olurlar. İşin özellikleri, üç ana role veya aşamaya, tasarım, dokümantasyon ve yapım rollerine ayrılabilir.

Tasarım rolünde, bir müşteri, müşterinin getirmek istediği bir konsept veya fikrin ayrıntılı tasarımlarını üretmek için bir müşteri tarafından işe alınır. Yaratıcı tasarım fikirlerine ihtiyaç duymanın yanı sıra, rolün bu kısmı büyük bir teknik bilgi ve sorumluluk içeriyor. Bina ve güvenlik yönetmeliklerine, yerel planlama yönetmeliklerine ve kısıtlamalarına uyulmasına ihtiyaç vardır. Projeye bağlı olarak, yerel çevrenin veya bir binanın herhangi bir tarihi bölümünün korunmasını çevreleyen yasalar olabilir. Düzenli müşteri toplantıları, gereklilikleri belirlemek ve detaylı tasarım tekliflerini tartışmak için önemlidir. Ayrıca mühendisler, tasarımcılar ve finansörler de dâhil olmak üzere projenin bu aşaması üzerinde çalışacak profesyonellerin ekibi de önemli.

Dokümantasyon aşamasında, tasarımın kâğıt üzerinde tasarlanması, detaylı çizimler üretilmesi ve tasarımın fizibilitesinin test edilmesi için teknolojinin kullanılması gerekmektedir. Bu aşama, müşterinin ihtiyaçlarına, bütçesine ve düzenlemelerine göre değişikliklerin dahil edilmesi için sürekli revizyon ve yeniden çizmeyi içerebilir. Tasarım belgeleri tamamlandıktan sonra, üretilmesi gereken ikinci bir belge kümesi vardır.

Bunlar, tasarımları yükleniciler ve inşaat uzmanları için talimatlara ve teknik şartnamelere çeviren inşaat belgeleridir. Proje inşaat aşamasına geldiğinde, mimar, saha ziyaretleri ve toplantılarına katılacak, inşaatı denetleyecek ve çeşitli işlere imza atacak, yüklenicilerle pazarlık edecek ve ortaya çıkan sorunları çözecektir.

Devamını oku
ReklamReklam