Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Avusturya’lı mimar ekmekten esinlenerek müze tasarladı

Güncelleme:

Tarih:

İlginç bina tasarımı için ilginç ilham kaynakları gerekir. Bazen bir kağıdın buruşturulması, bazen bir yapının kendisi başlı başına ilham kaynağı olabilir.

Avusturya’da bulunan Paneum ekmek müzesi ikonik ve amorf formuyla heykelsi bir ilginç bina tasarımı örneği olarak karşımıza çıkıyor. Namı Dünyaya ulaşan başarılı bir mimar olan Viyana doğumlu Wolf D. Prix tarafından tasarlanmış. COOP HIMMELB (L) AU studyonun dünya çapında başarılı eserlerinin altında imzası bulunuyor.

Ünlü Avusturya’lı mimar aynı zamanda 2014 yılından bu yana Avusturya Sanat Akademisi direktörlüğü de yapıyor.

Mimarın portfolyosunu incelediğinizde tasarımlarında sanat merkezlerinin ağırlıkta olduğu bir dizi fütüristik mimari yapı denemelerine şahit olacaksınız. Bu konsept mimari tasarım da cesaret gerektirecek yapı tasarım denemeleri için mimarın kaleminden çıkan güzel örneklerden sadece biri.

İlginç mimari yapıların ilginç hikayeleri de olabiliyor. Bu yapı bir ekmek müzesi ve sert bir kaidenin üzerinde son derece biçimden uzak, esnek ve parametrik yüzeylerin dalgalı kıvrımların hakim olduğu bir sergi salonu kütlsinden oluşuyor.

Tasarımda kontrastı artıran etmenlerden biri de malzeme tercihleri olmuş. Mimarın malzeme tercihinde tasarımı öne çıkaran bu kapasitesi son derece soğuk bir izlenim bıraksa da projenin etkileyici özelliklerinin başında üstteki ilginç yapı tasarım elementi geliyor.

Üstteki müze sergi alanının merkezinde spiral merdiven çözümlenmiş..

İlginç binalar ve özellikleri mimarlarından daha çok konuşulur. Hele de böylesi değişik bina tasarımları için durum yine aynı..

Son derece aydınlık, ferah ve merak uyandırıcı bir konseptin varlığından söz etmemiz mümkün. Yapının iç mekan çözümlemesi ve senaryosu üst katlardaki amorf kütlenin içerisinde yer alan sergi ürünlerin öne çıkarmak adına kurgulanmış.

Öyle ki alt katta karşılama, etkinlik salonları ve bitişik odalar yer almakta. Her kata aynı zamanda asansörle de ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Yatırımcıların özellikle de müze gibi her dönem daha fazla ziyaretçiye ihtiyaç duyacakları yapıların bölgesel cazibe niteliği taşıyacak kıvamda olmasına dikkat ettiklerini sanırım farketmişsinizdir.

İlginç bina tasarımı nasıl yapılır?

Bir mimar ve mimarlık tutkunu olarak bu soruya farklı açılardan yanıt vermek mümkün..

 • Öncelikle bir konsept belirlemek..Mümkün ise bu konseptin sıra dışı olması gerekmektedir.
 • Türkiye’deki ilginç mimari yapılar ve Dünya’daki ilginç mimari yapılar araştırılıp bu örnekler incelenerek nasıl daha farklı bir şey eklenir sorusuna yanıt aranır.
 • Farklı olayım derken saçma olmama, sade olayım derken sıradan olmama arasındaki çok ince mimari tasarım çizgisini belirginleştirmek gerekmektedir.
 • İlginç bina tasarımları aynı zamanda ilginç hikayeleri barındıracağından bu hikayeleri yaratabileceğinizi sanmayın.Biraz kendiliğinden gelişecektir.
 • Şans çok önemli bir faktör.. Yatırımcıların size bu şansı vermesi durumunda en ilginç bina tasarımı birgün size de ait olabilir.

Dünya’nın en ilginç mimari yapıları arasında sayılan bu modernist müze yapısının ilginç bina tasarımı hakkında siz ne düşünüyor sunuz?

Devamını oku
Reklam
2 Yorum

2 Comments

 1. Yakupp

  10/05/2018 paylaşım zamanı 20:56

  Dehşet verici bir tasarım. Gerçekten mühendislik harikası bir şey 😀

 2. Ekremm

  13/05/2018 paylaşım zamanı 16:51

  Ne kadar muazzam bir tasarım bu. Oturup uzun süre izleyebilirim karşısında 😀 Fotoğraflara bakarken bile huzur doldu içim ne yalan söyliyim

Bir Cevap Yazın

Mimari

Betonarme tasarım ilkelerini zorlayan bir villa projesi

Güncelleme:

Tarih:

Betonarme villa tasarımı için oldukça zorlayıcı ve sıra dışı bir örneğin tasarımını sizlerle paylaşacağız.

Moon Hoon mimarlık tarafından Güney Kore’nin Jeju kentinde inşa edilen bu ilginç betonarme yapının tasarımını inceleyeceğiz. Bir ada olan Jeju, Kore’liler tarafından yaşam boyu orada kalmak için fazla egzotik olarak kabul edilir. Ancak herşey bir kenara betonarme tasarım ilkeleri bu villada mühendislerini bir hayli zorlamış gibi görünüyor.

Aşağıda yapının kesitlerine baktığınızda bile bu zorlayıcılık çok rahat şekilde anlaşılmakta. Lakin bir konuda editör olarak yorumumu gizleyemeyeceğim, acaba bu villanın tasarımında neden çelik konstrüksiyon tercih edilmemiş? gerçekten merak ettim.

Sizlerin bu konuda fikirleri varsa yorum kısmından düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz.

betonarme-villa-tasarımı

Tasarıma yeniden dönecek olursam, o ince eğri kolonların taşıyıcılık vazifesini yerine getirirken ne derece zorlandıklarını Kore’nin deprem güvenliği için hele de Ada gibi zemini oldukça farklılık gösteren bir yerde inşa edilmesine karşın anlamlandırabilmek mümkün değil.

Yapının bu sıra dışı mimari form denemesi iç mekanlara da son derece farklı persfektifler kazandırmış. Kütlelerin birbiri üzerine binmiş ve birbirleri ile betonarme kirişlerle bağlanması olayı, geometrik anlamda da cephe hareketlerine farklı boşluklar kazandırmış.

Öte yandan sağır cephe kavramı hakkında da beton kalıplarının izleri için dış cephe tasarımında kendine has düz çizgileri bulunduruyor.

Betonarme villa tasarımı fotoğraf galerisi

Mimari tasarımda formalist yaklaşımların zararları da bulunmakta. Salt görsel odaklı konsept mimari fikirler her zaman beğenilse de modası çabuk geçebilecek zaman içerisinde kullanıcısına artık sıkıcı gelebilme tehlikesi potansiyeline de sahip.

Tabi bu saydıklarım, yukarıdaki fotoğrafları incelerken duyduğumuz olağan hayranlığı gölgelememektedir.

Bu betonarme villa tasarımı hakkında sizlerin görüşleri ne? Tasarımın en fazla beğendiğiniz özelliği hangisi oldu?

Devamını oku

Mimari

Rus mimarlardan fizik kurallarını alt üst eden köprü tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Öngerilmeli köprü kirişleri kullanılarak özel kimyasallar ile desteklenen Rusya’daki bu geniş açıklıklı köprü tasarımı yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

2012 yılında Rusya/ Moskova ‘da düzenlenen yarışmada ödüle uzanan tasarımın fizik kurallarını alt üst eden tasarımı bir hayli dikkat çekici. Zariadye parkında Aziz Basil Katedrali‘nin hemen yanında bulunan bu seyir terası tasarımı aslında peyzaj – mimarlık alanlarının ortak proje girişimi niteliğinde.

Scofidio + Renfro Architect firması tarafından tasarlanan , 90 farklı tasarımın arasından seçilen projenin seyir terası tasarımını sizlerle paylaşacağız.

Yüksek mühendislik harikası seyir terası tasarımı

Öngerilmeli kiriş hesabı mühendislik açısından son derece karmaşık hesaplamaları ve zorlayıcı unsurları barındıran ileri statik mühendislik uygulamalarından birisi olarak kabul edilir. Öngerilmeli kiriş imalatı ülkemizde otoyollar ve viyadükler başta olmak üzere kamu kullanımına açık yolların inşaatı için kullanılır.

İşin mühendislik kısmı ne derece zorlayıcı, öngerilmeli kiriş fiyatları ne derece yüksek olursa olsun şu tasarımı incelediğinizde mimarlık açısından neleri başardıklarını anlayabileceksiniz.

Rusya, soğan kubbeli binaları ve genellikle büyük alışveriş kompleksleri gibi mimari yapıları ile gündeme gelmektedir. Ülkenin Dünya çapında ün salmış hemen akla gelebilecek mimarları bulunmasa da sıra dışı yapıları ile sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Öngerilmeli köprü kirişleri kullanılarak tasarlanan bu sıra dışı seyir terası ya da köprüsü artık ne derseniz, gerçek anlamda geçtiği açıklık ile şaşırtıyor. Tasarımla ilgili siz neler düşünüyor sunuz?

Devamını oku
ReklamReklam