Sosyal medya'da takip edin!
X

Dünya

Türkiye’nin ilk yer altı camisi RIBA 2018 ödülüne layık görüldü

Güncelleme:

Tarih:

Türkiye’nin ilk yer altı camisi olarak anılan İstanbul Büyükçekmece’deki Sancaklar Vakfı tarafından inşa ettirilen ve Emre Arolat imzalı Sancaklar Camii RIBA ödüllerinden güzel haberler getirdi.

Dünya’nın en prestijli mimarlık ödülleri ve yarışmalarından biri olarak kabul edilen RIBA (Royal Institute of British Architects) 2018 Yılı kazananları açıklandı. Yarışmada ödüle layık görülen 20 projeden biri Türkiye’nin en iyi mimarları arasında gösterilen Emre Arolat Mimarlık tasarımı olan Büyükçekmece İlçesi sınırlarındaki Sancaklar Camii oldu.

Ünlü mimarın çok sayıda başarıya ulaşmış projeleri arasında kendine apayrı bir parantez açılması gereken bu camii tasarımı aynı zamanda bölge halkı ve pek çokları tarafından yer altı camii olarak anılıyor.

Türkiye’nin ilk yer altı camisi RIBA ödülüne layık görüldü

RIBA ödüllerinde son bir kaç yıldır finale kadar yükselen ancak sancaklar camii tasarımıyla ödüle uzanan Arolat, Resmi instagram hesabından aşağıdaki paylaşımı takipçileriyle paylaştı;

Riba’dan güzel haberler var şeklinde başlayan paylaşımında ünlü mimarın son derece keyifli olduğu rahatlıkla anlaşılabiliyor.

Birleşik Krallık Mimarlar Enstütüsü RIBA ödüllerinde Türkiye’den bir yapının ödüle kavuştuğu haberini paylaşmak bizim için de çok özeldi. Ödüle ulaşan diğer projeleri aşağıda paylaştık. Projeler hakkında görseller, mimari tasarım incelemeleri için bizi takip etmeye devam edin.

sancaklar camii murat ercelebi photographer

sancaklar cami 2018 riba odulu

Sancaklar Camii’ni mutlaka görmelisiniz

Tasarımını geçtiğimiz ay bizzat gezerek inceleme fırsatım oldu.Caminin klasik Osmanlı atıflarından daha modern , daha içe kapanık ve son derece manevi motivasyonu artıran yaklaşımlar barındırdığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bölge halkının dediği gibi tamamen yer altı camisi gibi olmasa da evet üst yoldan baktığınızda yalnızca anıtsal bir minare öne çıkıyor.

sancaklar mosque riba 2018

Cami’nin tasarımına ilişkin söyleyecek çok fazla şey var. Detayların mükemmelliği, yapıldığı bölge ile bütünleşmesi ve davetkar tavırları..

sancaklar cami 2018 riba odulunu kazandi

RIBA Uluslararası ödülü 2018 yılı kazananları aşağıdaki gibi oldu;

 • Xiao Jing University | Foster + Partners
 • University of Amsterdam | Allford Hall Monaghan Morris
 • Vertical Forest | Boeri Studio
 • Toho Gakuen School | NIKKEN SEKKEI
 • Buendner Kunstmuseum | Barozzi Veiga
 • Captain Kelly | John Wardle Architects
 • Audain Art Museum | Patkau Architects
 • BBVA Bancomer Tower | LegoRogers
 • Stavros Niarchos Foundation Centre | Renzo Piano Building Workshop & Betaplan
 • Rajagiriya Studio Dwelling | Palinda Kannangara Architects
 • Tatsumi Apartment House | Hiroyuki Ito Architects
 • Ancient Church of Vilanova de la Barca | AleaOlea architecture & landscape
 • Central European University | O’Donnell + Tuomey
 • Children Village | Rosenbaum + Aleph Zero
 • Lanka Learning Centre | feat.collective
 • M4 Metro Line Budapest | FŐMTERV-PALATIUM-UVATERV
 • Mount Herzl Memorial Hall | Kimmel Eshkolot Architects
 • Musee d’Arts de Nantes | Stanton Williams
 • Museum Voorlinder  | Kraaijvanger Architects
 • Sancaklar Camii | Emre Arolat Architecture

Türkiye’nin ilk yer altı camisi olarak anılan İstanbul’daki Sancaklar Camii İngiltere’den ödül haberiyle herkesi sevindirdi. Ödülü kazanan diğer projeler hakkında ne düşünüyor sunuz?

Sancaklar Camii Fotoğraflar: murat ercelebi

Devamını oku
Reklam
3 Yorum

3 Comments

 1. Yaren

  11/05/2018 paylaşım zamanı 21:17

  Her zaman varolan değil farklı olan şeyleri yapmalısın. Eğer bunu yaparsan başarıya gidersin. Ülkemizle gurur duymamız gereken bir çalışma olmuş ama ne yazık ki pek fazla ilgi görmedi medyada. Tebrikler mühendislerimize 🙂

 2. Engin SUNAL

  12/05/2018 paylaşım zamanı 19:31

  Ülkede sanata önem o kadar az ki bu muazzam yapıyı eminim benim gibi birçok kişi bilmiyodur. Haberlerde saçma sapan her şey gösterilirken böyle güzel bir yapının gündeme gelmemesi üzücü. Mimarını tebrik etmeliyiz milletçe

 3. Marduk

  14/05/2018 paylaşım zamanı 22:41

  İnsanın baktıkça bakası geliyor. Gerçekten tam bir şaheser.

Bir Cevap Yazın

Dünya

Binaların cephe temizliğinden sonra evrimini kanıtlayan 15 fotoğraf

Güncelleme:

Tarih:

Bina dış cephe temizliği nedir? Dış cephe yıkama örnekleri için sizlerle harika 15 fotoğraf paylaştık. Dış cephe temizliği fiyatları ve firmalarına bir gün ihtiyacınız olursa aşağıdaki resimleri referans gösterebilirsiniz.

Binalar da kirlenir. Kirlenmek güzeldir ama temizlendiğinde sanki yerinde bambaşka binaların yapıldığına şahit olacağınız firmaların harika işler çıkardığı örnekleri sizlerle paylaştık.

Bina dış cephelerinde çevresel koşullar nedeniyle zamanla deforme olan, yıpranan ve eski bir görünüme ulaşan binaların temizlendikten sonra bambaşka görüntüye kavuşmalarını içeren fotoğrafları aşağıda inceleyebilirsiniz.

Eski görünüme neden olan cephe kirlilikleri binalara ister istemez masif bir görünüm kazandırır.Bu yapıda yaşayanlar ve önünden geçenler için pek sevilen bir durum değildir. Bina cephe temizliği bu anlamda mimari silüet kavramı için de oldukça önemlidir.

Bina dış cephe temizliği hakkında öncesi sonrası şeklinde 15 fotoğraf

bina-dis-cephe-temizligi-ornekleri

Cephe temizliği cam cephelere sahip binalarda daha fazla ihtiyaç duyulan bir onarım maliyeti olsa da, eski binaların da cephe yenileme işlemine ihtiyaç duymaksızın temizlikle yepyeni görünümlere kavuşmasına olanak sağlayacaktır.

Binaların dış cephe temizliği hakkında sizlerle güzel örnekleri paylaştık. Türkiye’de bina dış cephe temizliği firmaları sayısı oldukça az.Bu alanda yenilikçi ve iş güvenliğine önem veren firmaların artmasını temenni ediyoruz.Son olarak dış cephe temizliği fiyatları metrekare bazında şehirden şehire göre değişiklik göstermektedir.

Devamını oku

Dünya

Türk mimarlardan Mars kolonisi

Güncelleme:

Tarih:

Mars’ta yaşam projesi Dünya’nın farklı lokasyonlarından mimarlar ve tasarımcıları bir araya getiren konsept yarışma ile yeniden gündeme geliyor.

Uzayda yaşam hakkında yapılan bilim kurgu filmleri ve tartışma programları olur da, son derece dikkat çekici bir mimari proje fikir yarışması olmaz mı?

Şimdi Mars’ta yaşam var mı? sorusu bir kenara dursun Erdem Mimarlar tarafından bu yarışma için tasarlanan Türk mimarlardan Mars Kolonisi projesini daha önce hiçbir mimarlık ya da haber sitesinde yayımlanmayan görselleriyle sizlerle paylaşalım.

Yarışmanın konusu: ‘Kızıl gezegende yaşam ortamı oluşturmak’

marsta-yasam-projesi

Biliyorsunuz son yıllarda Mars gezegeni mercek altında. Mars’a araba gönderildi, Mars’ta yaşam arayışları var.. Yarışmanın konusu da; Kızıl Gezegen’de yaşam ortamı oluşturmak.

Tüm Dünya’dan multi-disipliner ekiplerin katılımına açık olan yarışmanın kazananı, bu ay içerisinde seçkin jüri üyeleri tarafından belirlenecek projeler arasından seçilecek.

Mars’taki ilk piramitleri neden biz yapmayalım?

Uzayda yaşam projesi için konseptlerinin belirlenmesi safhasında oldukça dikkat çekici bir çıkış noktası yakaladıkları anlaşılan Erdem Mimarlar Kurucu ortaklarından Peyzaj Mimarı Sunay Erdem tasarıma ilişkin Mimarihaber’e şunları söyledi ; ”Dünyadaki piramitlerin uzaylılar, tarafından yapıldığına dair efsaneler söylendi. Belki de bu uzaylılar Marslılardı. Uzun zaman bu böyle düşünüldü.. O zaman Mars’taki ilk piramitleri de neden biz yapmayalım? Biz de Marslılar için uzaylı sayılırız..”

Peki Erdem Mimarlar bu tasarımın konseptine yönelik başka hangi fikirleri projesinde uygulamıştı?. Tasarımın uygulanabilirliği ve yapım süreci göz önüne alındığında yaşanılabilecekleri nasıl ön görüyor?. Konsepte ve projenin uygulama kısmı için sorumuza verilen yanıtlar da oldukça tatmin edici görünüyor..

Yarışmadaki tasarım konseptini şöyle açıklıyor:

piramitlerden esinlenerek tasarlanan mars'ta yaşam projesi

Uzaylıların Dünya’daki piramitleri inşa ettikleri efsanesinden yola çıkarak bizdeki piramitler bize önemli bir ipuçları verdi, imkanlar az olunca en kolay yapılabilecek yapı piramittir.

Evet, Mısırlılar zamanında bugünkü teknoloji yoktu ve o zamanın imkanıyla o kadar dev bir yapıyı ancak piramit olarak yapabildiler. Bizim de Mars gezegeninde kısıtlı imkanlara sahip olduğumuzdan en basit konstrüksiyonu, piramidi yapmak en mantıklı.

Mars’ta yaşayabilmek için izole bir ortam gerekir. Atmosferinde yoğun miktarda %95 karbondioksit bundan dolayı da radyasyon hakim, ortalama sıcaklık -63°C .

marsta yaşam projesi konsept paftası

Bu yarışma konsept paftasında, tasarımın gelişim aşamaları ve bazı zemin özellikleri ile jeolojik verilerin mimari ile birleşimi şematize edilmiş. Paftanın hemen alt kısmındaki çizimlerde piramitlerin 4 haftada tamamlanacağı ön görülüyor.

Tüm bu faktörler dikkate alınınca kapalı bir mekan gerekliliği ortaya çıkıyor. Kapalı ama aynı zamanda güneş ışığını da alabilen, bitki üretimi, dolayısıyla oksijen üretimi için şart. Bir nevi bir sera ortamı.

İçerisi dışarıdan farklı, dışarıdan koruyan bir kabuk. Aklımıza ilk gelen cam, ama onu Mars’ta üretmek zor. O zaman Mars’ta en kolay bulunabilen maddeyi arıyoruz, o da buz. Yer altında bolca bulunuyor.

marsta yaşam mümkün mü?

Esprili bir dille ‘burdayız!’ diyerek Mars’ta yaşamın aslında çok iyi bir erken planlama ve multi-disipliner işbirlikleriyle mümkün olabileceğine olan inancınızı kuvvetlendiriyor.

Buz, güneş ışınlarını geçiriyor, fakat radyasyonu geçirmiyor. Aydınlık ortamı oluşturuyor ve çevreyle ilişki kurmamızı sağlıyor. Peki buzu nasıl temin edeceğiz? Yer altındaki buz tabakasına ulaşıp, buzu sıvılaştırıp yeryüzüne çıkartacağız. Donmamış halini piramit iskelete enjekte edip donmasını bekleyeceğiz. Hava zaten soğuk, ve hemen donacak. Böylece Mısır’lıların kısıtlı imkanlarla inşa ettikleri dev piramitleri biz de kısıtlı imkanlarla Mars’ta yapabileceğiz..

marsta yaşam projesi

Mars’ta yaşam mümkün..

Erdem Mimarlar firması hakkında

Erdem Mimarlar Dünya genelinde geliştirdikleri sıra dışı projeler ile tanınmaktadır. 5 kıtada 50’den fazla ödüle sahip olan ekibin, Türkiye’de de en son Lüleburgaz için geliştirdikleri “Tarım Metropolü” fikri ile ses getirdiler. Ayrıca Sunay Erdem Mimarihaber.net’te geçtiğimiz günlerde yayımlanan Türkiye’nin en iyi mimarları listesi içerisinde de yer aldı. Ayrıca eskiz meraklıları için bir mimarın 25 yıllık el çizimi eskizleri hakkındaki yazı ‘da mutlaka okumanız gerekenler arasında.

Yarışma Ekibi: Sunay Erdem, Günay Erdem, Burak Akşitli, Ömer Kaya, Muhammed Furkan Altun

Türk mimarların bu sıra dışı konsepte sahip uzayda yaşam projesi hakkında sizin fikirleriniz ne?

Devamını oku
ReklamReklam