Sosyal medya'da takip edin!
X

Dünya

Türkiye’nin ilk yer altı camisi RIBA 2018 ödülüne layık görüldü

Güncelleme:

Tarih:

Türkiye’nin ilk yer altı camisi olarak anılan İstanbul Büyükçekmece’deki Sancaklar Vakfı tarafından inşa ettirilen ve Emre Arolat imzalı Sancaklar Camii RIBA ödüllerinden güzel haberler getirdi.

Dünya’nın en prestijli mimarlık ödülleri ve yarışmalarından biri olarak kabul edilen RIBA (Royal Institute of British Architects) 2018 Yılı kazananları açıklandı. Yarışmada ödüle layık görülen 20 projeden biri Türkiye’nin en iyi mimarları arasında gösterilen Emre Arolat Mimarlık tasarımı olan Büyükçekmece İlçesi sınırlarındaki Sancaklar Camii oldu.

Ünlü mimarın çok sayıda başarıya ulaşmış projeleri arasında kendine apayrı bir parantez açılması gereken bu camii tasarımı aynı zamanda bölge halkı ve pek çokları tarafından yer altı camii olarak anılıyor.

Türkiye’nin ilk yer altı camisi RIBA ödülüne layık görüldü

RIBA ödüllerinde son bir kaç yıldır finale kadar yükselen ancak sancaklar camii tasarımıyla ödüle uzanan Arolat, Resmi instagram hesabından aşağıdaki paylaşımı takipçileriyle paylaştı;

Riba’dan güzel haberler var şeklinde başlayan paylaşımında ünlü mimarın son derece keyifli olduğu rahatlıkla anlaşılabiliyor.

Birleşik Krallık Mimarlar Enstütüsü RIBA ödüllerinde Türkiye’den bir yapının ödüle kavuştuğu haberini paylaşmak bizim için de çok özeldi. Ödüle ulaşan diğer projeleri aşağıda paylaştık. Projeler hakkında görseller, mimari tasarım incelemeleri için bizi takip etmeye devam edin.

sancaklar camii murat ercelebi photographer

sancaklar cami 2018 riba odulu

Sancaklar Camii’ni mutlaka görmelisiniz

Tasarımını geçtiğimiz ay bizzat gezerek inceleme fırsatım oldu.Caminin klasik Osmanlı atıflarından daha modern , daha içe kapanık ve son derece manevi motivasyonu artıran yaklaşımlar barındırdığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bölge halkının dediği gibi tamamen yer altı camisi gibi olmasa da evet üst yoldan baktığınızda yalnızca anıtsal bir minare öne çıkıyor.

sancaklar mosque riba 2018

Cami’nin tasarımına ilişkin söyleyecek çok fazla şey var. Detayların mükemmelliği, yapıldığı bölge ile bütünleşmesi ve davetkar tavırları..

sancaklar cami 2018 riba odulunu kazandi

RIBA Uluslararası ödülü 2018 yılı kazananları aşağıdaki gibi oldu;

 • Xiao Jing University | Foster + Partners
 • University of Amsterdam | Allford Hall Monaghan Morris
 • Vertical Forest | Boeri Studio
 • Toho Gakuen School | NIKKEN SEKKEI
 • Buendner Kunstmuseum | Barozzi Veiga
 • Captain Kelly | John Wardle Architects
 • Audain Art Museum | Patkau Architects
 • BBVA Bancomer Tower | LegoRogers
 • Stavros Niarchos Foundation Centre | Renzo Piano Building Workshop & Betaplan
 • Rajagiriya Studio Dwelling | Palinda Kannangara Architects
 • Tatsumi Apartment House | Hiroyuki Ito Architects
 • Ancient Church of Vilanova de la Barca | AleaOlea architecture & landscape
 • Central European University | O’Donnell + Tuomey
 • Children Village | Rosenbaum + Aleph Zero
 • Lanka Learning Centre | feat.collective
 • M4 Metro Line Budapest | FŐMTERV-PALATIUM-UVATERV
 • Mount Herzl Memorial Hall | Kimmel Eshkolot Architects
 • Musee d’Arts de Nantes | Stanton Williams
 • Museum Voorlinder  | Kraaijvanger Architects
 • Sancaklar Camii | Emre Arolat Architecture

Türkiye’nin ilk yer altı camisi olarak anılan İstanbul’daki Sancaklar Camii İngiltere’den ödül haberiyle herkesi sevindirdi. Ödülü kazanan diğer projeler hakkında ne düşünüyor sunuz?

Sancaklar Camii Fotoğraflar: murat ercelebi

Reklam
3 Yorum

3 Comments

 1. Yaren

  11/05/2018 paylaşım zamanı 21:17

  Her zaman varolan değil farklı olan şeyleri yapmalısın. Eğer bunu yaparsan başarıya gidersin. Ülkemizle gurur duymamız gereken bir çalışma olmuş ama ne yazık ki pek fazla ilgi görmedi medyada. Tebrikler mühendislerimize 🙂

 2. Engin SUNAL

  12/05/2018 paylaşım zamanı 19:31

  Ülkede sanata önem o kadar az ki bu muazzam yapıyı eminim benim gibi birçok kişi bilmiyodur. Haberlerde saçma sapan her şey gösterilirken böyle güzel bir yapının gündeme gelmemesi üzücü. Mimarını tebrik etmeliyiz milletçe

 3. Marduk

  14/05/2018 paylaşım zamanı 22:41

  İnsanın baktıkça bakası geliyor. Gerçekten tam bir şaheser.

Bir Cevap Yazın

Dünya

Ayasofya İbadete Açılacak Mı? Anayasa Mahkemesinden Karar

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Ayasofya Hakkında Kısa Bilgi

Mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtlar arasında gösterilen Ayasofya Müzesi’nin tarihine, mimari anlamda iç ve dış mekanlarına ait bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik. Bu yazımızda Ayasofya hakkında kısa bilgi vereceğiz. Ayasofya Doğu Roma imp. İstanbul da yapmış olduğu en büyük eserlerden birisidir. İlk yapıldığında kilise olarak yapılmıştır. Bu yapılan kilise ise bilgelik anlamında adlandırılmıştır. Doğu Roma da en büyük kilise olarak yapılmıştır.

3 kez bulunduğu yerde tekrar tekrar inşa edilmiştir. 3 kez yapılan şuan günümüzdeki halidir. Aslında şöyle demek daha doğru olur. O zamanda yine kilise halinde yapılmıştır. Sonradan camii ye çevrilmiştir. Ayasofya’nın açılış günü İmparator Justinianos’un, mabedin içine girip, “Tanrım bana böyle bir ibadet yeri yapabilme fırsatı sağladığın için şükürler olsun” dedikten sonra, Kudüs’teki Hz. Süleyman Mabedi’ni kastederek “Ey Süleyman seni geçtim” diye bağırdığı geçer. Antik şehirlerden bir çok şey getirilmiştir. Ayasofyadaki sütun ve mermerler özellikle antik yerlerden gelmiştir.

İmparator Justinianos Ayasofya’nın daha görkemli ve gösterişli olması için, maiyetindeki tüm eyaletlere haber göndererek, en güzel mimari parçaların Ayasofya’da kullanılması için toplatılmasını emretmiştir.

Suriyedeki antik kalıntılardan getirilen ürünler vardır. Marmara Adası’ndan, yeşil somakiler Eğriboz Adası’ndan, pembe mermerler Afyon’dan ve sarı mermerler Kuzey Afrika’dan getirilerek Ayasofya’da kullanılmıştır. Ayrıca, yapıda Efes Artemis Tapınağı’ndan getirilen sütunlar neflerde, Mısır’dan getirilen 8 adet porfir sütununun ise yarım kubbeler altında kullanıldığı bilinmektedir. Yapıda 40 tanesi alt galeride, 64 tanesi ise üst galeride olmak üzere toplam 104 adet sütun bulunmaktadır.

Önemlisi mozaik süslemeler el işçiliği çok önemlidir.

İstanbul’un fethinden sonra camii olmuştur. Bundan sonra hatlar yazılmaya başlanmıştır. Ayasofya’da, Sultan Abdülmecid Dönemi’nde Hattat Kadıasker Mustafa İzzet Efendi tarafından yazılan 7.5 m. çapındaki 8 adet hat levhası ana mekânın duvarlarına yerleştirilmiştir. “Allah, Hz. Muhammed, Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin” yazılı bu levhalar İslam âleminin en büyük hat levhaları olarak bilinmektedir.

Anayasa Mahkemesi, bir dernek tarafından Ayasofya Müzesi’nin namaz kılınması için ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesi nedeniyle din ve vicdan hürriyetinin ihlal edildiği iddiasıyla yaptığı başvuruyu, “incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik” nedeniyle kabul edilemez buldu.

Ayasofya İstanbul’un fethinin sembolüydü. Fetih sonrası cami yapıldı. 1934’te Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürüldü. Tekrar cami yapılması bugüne kadar hep gündemde kaldı. Ayasofya’nın ibadete açılması için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapıldı. Başvuru sahibi Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği. Dernek 2015 yılında AYM bireysel başvuruda bulundu.

DANIŞTAY REDDETTİ

Bunun üzerine dernek 2005 yılında Bakanlar Kurulu’nun Ayasofya’nın müze yapılmasına dair kararının iptali için Danıştay’da dava açtı. Danıştay 10. Dairesi, derneğinin iptal talebini reddetti. Dernek bu karara karşı karar düzeltme başvurusunda bulundu. Ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da başvurunun reddine kararlaştırdı.

AYM’YE BİREYSEL BAŞVURU

Bu gelişme üzerine dernek 2015 yılında Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuru dilekçesinde Ayasofya’nın ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesinin din ve vicdan hürriyetini ihlal ettiği belirtildi.

Kaynak: mynet
Kaynak: cnnturk
Devamını oku

Dünya

Türkler Miami’deki Konutları Dolara İnat Almaya Devam Ediyor…

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Döviz kurundaki hareketliliğe rağmen Türkler dolara inat Miami’de ev almaya devam ediyor. Gerçekten de ev almak için sıraya girmeye gerek var mı bilmiyoruz. Ama haberlere göre Türkler Miami de ev almak için sıraya giriyor. Hürriyet haberin yazdıklarını sizler için derledik.

Miamide gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapan Nerime Demren, Buraya konut almak için gelenlerin zati büyük kısmında ellerinde doları olanlardan gelenler çoğunlukta.Her yerde Türk ile karşılaşıyoruz. Güneydoğudan da, Karadenizden de alıcımız var.Yatırım için konut alan Türkler akın etmeye devam ediyor. Türk Hava Yolları İstanbul-Miami arasında yolcu taşımacılığı yüzde 28 artış göstermiş. 150 bin yolcuya yakın taşıma yapılmış.

Miami de ki konutların çoğu 2008 yılında krizden etkilendi ve satılmadı. O dönemler fiyatları düşen evlerden alımlar oldu. Şuan da hala ev alımları bir hayli artmış durumda. Evlerin büyüklüğüne göre de bu fiyatlar arasında çok değişkenlikler olabiliyor. Emlakçıların tahmini rakamlarına göre 2000 den fazla Türk’ün evi var. 40 bin Türk de tatile gidiyor. Bazı ünlü isimlerinde Miami de evleri var.

Bunun yanında Türk Emlakçı sayısında da artışlar oldu. Çok sayıda Türkü’ün olduğu ve bir çok yerde karşılaşabileceğinizi belirtilmekte. 300-500 bin dolar gibi fiyatları olan müstakil evler var. Bir çok toprak zengininin buradan ev aldığı belirtiliyor. Burayı bilmeyenler bile Türkiye’den ofis açıp buralardan ev satan emlakçılar var.

Yatırım amaçlı ev alan insanların da çok olduğu bilgisi var. Balon gibi çok fazla yapılaşma var. Arz fazla talep azaldı olarak düşünüyoruz. Rusya ve Güney Amerika ülkelerinden daha öncekisi gibi basit alamıyorlar. Onun için birden bire talep arttı, arz eksildi. Burada satamayan müteahhitler yurt dışında pazarlar aramaya başladılar. Bir de onların da katkısıyla Türkiyeye gelip tanıtım yapanlar Miamiyi tekerrür popüler ettiler diye konuştu.

Buraya para biriktirip gelen yatırımcıları vazgeçirdiğini söyleyen Demren. Burada şahsen bulunmadan, dar bütçe ile uzaktan yatırım yapmayı düşünenlere Miami’den ev almayı hiç tavsiye etmem diye de ekleme yaptı.

Bir de şöyle bir şey var “Örneğin 500 bin dolar olan bir evi 600 bin dolara satıyorlar. Burada binanın masraflarını kiracı ödemiyor, ev sahibi ödüyor. ” “Bazı emlakçılar bunu söylemiyor. Emlak ödentileri yüksek, kira kazancının 3 bin doların 500 doları belki net cebine girecek.

Birde buranın tercih edilmesi vergilerin az olmasından kaynaklanıyor.  Bireylerin yanı gizeme firmaların da burayı seçim etmelerinin bir sebebi vergi avantajindan dolayı.

KAYNAK: HURRİYET

Devamını oku
ReklamReklam