Sosyal medya'da takip edin!
X

Dünya

Yılda 62.000 Sterlin maaş veren Londra mimar iş ilanları

Güncelleme:

Tarih:

Yurtdışı Mimar iş ilanları için Uluslararası Kraliyet Mimarlar enstitüsü sayfasında yer alan bazı ilanları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Herşey bir kenara dursun bu ilanlar ülkemiz koşulları göz önüne alındığında gerçekten inanılacak gibi değil.. Hem ilanların nezaketi, yıllık maaş baremi gibi oldukça şeffaf konuların ilana taşındığını görmek çalışanlara ne kadar değer verildiğini de gerçek anlamda kanıtlar nitelikte.

Türkiye’de nitelikli ve başarılı , büyük mimarlık ofislerinde kalifiye işlerde çalışmak hemen her iş arayan mimar profilinin istediği şeydir.

Ancak ne yazık ki, herkes bu fırsatı yakalama şansına belki lüksüne sahip olamayabiliyor. Türkiye’de mimarlık sektörünün önündeki engeller sürdürülebilir mimarlık sektörü kalkınması adına oldukça düşündürücü.

İlginizi çekebilecek bazı Yurtdışı Mimar iş ilanları

yurtdisi-mimarlik-is-ilanlari

Yurtdışında mimar olarak çalışmak ,dil bilmek dışında bırakın ülke değiştirmeyi mimarlık mesleği iş ortamı aynı şehirde bile farklılık gösterecek özelliklere sahip. Bu bağlamda mimari portfolyo öğelerinizi gönderip gerekli bilgilerinizi başvuru esnasında göndermeden önce bunları da yeniden değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Yıllık 37.000 – 45.000 Sterlin maaş ile adı gizli tutulan Londra Mimarlık Ofisinde çalışmak için bu bağlantıdaki ilan detaylarını inceleyebilirsiniz. Bugün itibariyle kurlar göz önüne alındığında aylık yaklaşık 22.000 TL gibi bir rakam çıkıyor. Bir mimarlık ofisi ne kadar para kazanır? sorusuna yanıt verdiğimiz yazıda bu rakamların ortalama bir mimarlık ofisi sahibi tarafından kazanıldığını paylaşmıştık.

Son olarak bu ilan ; ARB Veya RIBA üyesi olmanızı zorunlu tutan bu ilan, tasarım becerinize ve özgüven sahibi olmanıza odaklanırken ArchiCAD bilme zorunluluğu sunuyor.

Yıllık 62.000 Sterlin Maaş vaadeden Londra Mimar iş ilanı

House Of Commons tarafından yayımlanan bu Londra Mimar İş ilanı ise maaş baremi olarak yıllık 49.500 – 62.000 sterlin maaş vadediyor.

Gayrimenkul ve satış sektöründe gözünüz varsa bu ilan size uygun olabilir. Ancak sağlamanızı beklediği yeterlilikler konusunda oldukça iddialı şeyler söylediklerini farkedebilirsiniz. İş ünvanı olarak tasarım müdürü statüsünü belirten firmanın ARB yeterlilikleri beklentisi de bulunmakta.

Londra’da RIBA garantisiyle mimar olarak çalışmak istiyorsanız bu sayfadaki mimar iş ilanlarına göz atabilirsiniz.

Son olarak yine RIBA ilanlar sayfasında rastladığım aşağıdaki yıllık maaş çizelgesi de göz atabilecekleriniz arasında dikkat çekenlerden.. Yurtdışında mimarlık iş ilanları ve mimar maaşları hakkında fikir edinmenize fayda sağlayacaktır.

mimar maaşları yurtdışı

Yurtdışında mimarlık deneyimi hakkında düşünceleriniz neler? Dünyaca ünlü mimarlar ve mimarlık ofislerinde çalışma deneyimi için ne düşünüyor sunuz?

Devamını oku
Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. Emel Architect

    11/05/2018 paylaşım zamanı 19:49

    İnsanlar neler kazanıyor bee diye iç çektim. Neredeyse her alanda gelişmiş ülkelerden geriyiz maalesef :/

Bir Cevap Yazın

Dünya

Binaların cephe temizliğinden sonra evrimini kanıtlayan 15 fotoğraf

Güncelleme:

Tarih:

Bina dış cephe temizliği nedir? Dış cephe yıkama örnekleri için sizlerle harika 15 fotoğraf paylaştık. Dış cephe temizliği fiyatları ve firmalarına bir gün ihtiyacınız olursa aşağıdaki resimleri referans gösterebilirsiniz.

Binalar da kirlenir. Kirlenmek güzeldir ama temizlendiğinde sanki yerinde bambaşka binaların yapıldığına şahit olacağınız firmaların harika işler çıkardığı örnekleri sizlerle paylaştık.

Bina dış cephelerinde çevresel koşullar nedeniyle zamanla deforme olan, yıpranan ve eski bir görünüme ulaşan binaların temizlendikten sonra bambaşka görüntüye kavuşmalarını içeren fotoğrafları aşağıda inceleyebilirsiniz.

Eski görünüme neden olan cephe kirlilikleri binalara ister istemez masif bir görünüm kazandırır.Bu yapıda yaşayanlar ve önünden geçenler için pek sevilen bir durum değildir. Bina cephe temizliği bu anlamda mimari silüet kavramı için de oldukça önemlidir.

Bina dış cephe temizliği hakkında öncesi sonrası şeklinde 15 fotoğraf

bina-dis-cephe-temizligi-ornekleri

Cephe temizliği cam cephelere sahip binalarda daha fazla ihtiyaç duyulan bir onarım maliyeti olsa da, eski binaların da cephe yenileme işlemine ihtiyaç duymaksızın temizlikle yepyeni görünümlere kavuşmasına olanak sağlayacaktır.

Binaların dış cephe temizliği hakkında sizlerle güzel örnekleri paylaştık. Türkiye’de bina dış cephe temizliği firmaları sayısı oldukça az.Bu alanda yenilikçi ve iş güvenliğine önem veren firmaların artmasını temenni ediyoruz.Son olarak dış cephe temizliği fiyatları metrekare bazında şehirden şehire göre değişiklik göstermektedir.

Devamını oku

Dünya

Türk mimarlardan Mars kolonisi

Güncelleme:

Tarih:

Mars’ta yaşam projesi Dünya’nın farklı lokasyonlarından mimarlar ve tasarımcıları bir araya getiren konsept yarışma ile yeniden gündeme geliyor.

Uzayda yaşam hakkında yapılan bilim kurgu filmleri ve tartışma programları olur da, son derece dikkat çekici bir mimari proje fikir yarışması olmaz mı?

Şimdi Mars’ta yaşam var mı? sorusu bir kenara dursun Erdem Mimarlar tarafından bu yarışma için tasarlanan Türk mimarlardan Mars Kolonisi projesini daha önce hiçbir mimarlık ya da haber sitesinde yayımlanmayan görselleriyle sizlerle paylaşalım.

Yarışmanın konusu: ‘Kızıl gezegende yaşam ortamı oluşturmak’

marsta-yasam-projesi

Biliyorsunuz son yıllarda Mars gezegeni mercek altında. Mars’a araba gönderildi, Mars’ta yaşam arayışları var.. Yarışmanın konusu da; Kızıl Gezegen’de yaşam ortamı oluşturmak.

Tüm Dünya’dan multi-disipliner ekiplerin katılımına açık olan yarışmanın kazananı, bu ay içerisinde seçkin jüri üyeleri tarafından belirlenecek projeler arasından seçilecek.

Mars’taki ilk piramitleri neden biz yapmayalım?

Uzayda yaşam projesi için konseptlerinin belirlenmesi safhasında oldukça dikkat çekici bir çıkış noktası yakaladıkları anlaşılan Erdem Mimarlar Kurucu ortaklarından Peyzaj Mimarı Sunay Erdem tasarıma ilişkin Mimarihaber’e şunları söyledi ; ”Dünyadaki piramitlerin uzaylılar, tarafından yapıldığına dair efsaneler söylendi. Belki de bu uzaylılar Marslılardı. Uzun zaman bu böyle düşünüldü.. O zaman Mars’taki ilk piramitleri de neden biz yapmayalım? Biz de Marslılar için uzaylı sayılırız..”

Peki Erdem Mimarlar bu tasarımın konseptine yönelik başka hangi fikirleri projesinde uygulamıştı?. Tasarımın uygulanabilirliği ve yapım süreci göz önüne alındığında yaşanılabilecekleri nasıl ön görüyor?. Konsepte ve projenin uygulama kısmı için sorumuza verilen yanıtlar da oldukça tatmin edici görünüyor..

Yarışmadaki tasarım konseptini şöyle açıklıyor:

piramitlerden esinlenerek tasarlanan mars'ta yaşam projesi

Uzaylıların Dünya’daki piramitleri inşa ettikleri efsanesinden yola çıkarak bizdeki piramitler bize önemli bir ipuçları verdi, imkanlar az olunca en kolay yapılabilecek yapı piramittir.

Evet, Mısırlılar zamanında bugünkü teknoloji yoktu ve o zamanın imkanıyla o kadar dev bir yapıyı ancak piramit olarak yapabildiler. Bizim de Mars gezegeninde kısıtlı imkanlara sahip olduğumuzdan en basit konstrüksiyonu, piramidi yapmak en mantıklı.

Mars’ta yaşayabilmek için izole bir ortam gerekir. Atmosferinde yoğun miktarda %95 karbondioksit bundan dolayı da radyasyon hakim, ortalama sıcaklık -63°C .

marsta yaşam projesi konsept paftası

Bu yarışma konsept paftasında, tasarımın gelişim aşamaları ve bazı zemin özellikleri ile jeolojik verilerin mimari ile birleşimi şematize edilmiş. Paftanın hemen alt kısmındaki çizimlerde piramitlerin 4 haftada tamamlanacağı ön görülüyor.

Tüm bu faktörler dikkate alınınca kapalı bir mekan gerekliliği ortaya çıkıyor. Kapalı ama aynı zamanda güneş ışığını da alabilen, bitki üretimi, dolayısıyla oksijen üretimi için şart. Bir nevi bir sera ortamı.

İçerisi dışarıdan farklı, dışarıdan koruyan bir kabuk. Aklımıza ilk gelen cam, ama onu Mars’ta üretmek zor. O zaman Mars’ta en kolay bulunabilen maddeyi arıyoruz, o da buz. Yer altında bolca bulunuyor.

marsta yaşam mümkün mü?

Esprili bir dille ‘burdayız!’ diyerek Mars’ta yaşamın aslında çok iyi bir erken planlama ve multi-disipliner işbirlikleriyle mümkün olabileceğine olan inancınızı kuvvetlendiriyor.

Buz, güneş ışınlarını geçiriyor, fakat radyasyonu geçirmiyor. Aydınlık ortamı oluşturuyor ve çevreyle ilişki kurmamızı sağlıyor. Peki buzu nasıl temin edeceğiz? Yer altındaki buz tabakasına ulaşıp, buzu sıvılaştırıp yeryüzüne çıkartacağız. Donmamış halini piramit iskelete enjekte edip donmasını bekleyeceğiz. Hava zaten soğuk, ve hemen donacak. Böylece Mısır’lıların kısıtlı imkanlarla inşa ettikleri dev piramitleri biz de kısıtlı imkanlarla Mars’ta yapabileceğiz..

marsta yaşam projesi

Mars’ta yaşam mümkün..

Erdem Mimarlar firması hakkında

Erdem Mimarlar Dünya genelinde geliştirdikleri sıra dışı projeler ile tanınmaktadır. 5 kıtada 50’den fazla ödüle sahip olan ekibin, Türkiye’de de en son Lüleburgaz için geliştirdikleri “Tarım Metropolü” fikri ile ses getirdiler. Ayrıca Sunay Erdem Mimarihaber.net’te geçtiğimiz günlerde yayımlanan Türkiye’nin en iyi mimarları listesi içerisinde de yer aldı. Ayrıca eskiz meraklıları için bir mimarın 25 yıllık el çizimi eskizleri hakkındaki yazı ‘da mutlaka okumanız gerekenler arasında.

Yarışma Ekibi: Sunay Erdem, Günay Erdem, Burak Akşitli, Ömer Kaya, Muhammed Furkan Altun

Türk mimarların bu sıra dışı konsepte sahip uzayda yaşam projesi hakkında sizin fikirleriniz ne?

Devamını oku
ReklamReklam