Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Kore’li mimarlık stüdyosundan geometrik formlu ev tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Konsept ev tasarımı genellikle ticari amaçla tasarlanan, geometriden ya da bir çıkış noktası belirlenerek geliştirilen senaryo ile üretilir.

Kore’li mimarlık firması Rieuldorang ekibi tarafından tasarlanan bu muhteşem ev tasarımı Kim Seongyoul öncülüğünde geliştirilmiş.

Manhwaricano evi ,Parametrik ya da fütüristik çizgilerden uzak ama modern bir görünüme sahip oluşuyla da hatta yer yer sadeliğe biraz fazla kaçan mimari eser diyebilirim.

Geometrinin görsel olanaklarından son derece başarılı bir konsept mimari  tasarım uygulamasıyla projelendirilen yapının sağır cephelerinde açılan kübik boşluklardan ışığın doğal aydınlatma sağlaması da öne çıkan özelliklerinden sadece biri.

Konsept ev tasarımı mimarlık firmasının gerçek işi

konsept ev tasarımı fikirleri

Kim Seongyoul imzalı projeler mimarın portfolyosu incelendiğinde kendi ifade tekniği ile tasarlanmış pek çok sıra dışı yapı dizisinden oluşmakta. Yukarıdaki fotoğrafa dikkatli baktığınızda klasik yapı malzemeleri ile modern tasarım nasıl yapılır? sorusuna da oldukça inovatif bir yaklaşımla yanıt verilmiş.

Öte yandan bu tasarımdaki ince detayların son kullanıcı nezdinde başarılı bir mekan kurgusu olarak yorumlandığı da söylenebilir.

dikdortgen ev tasarimi

Ev tasarımları ve ev konseptleri konusunda plan bazında geçtiğimiz günlerde oldukça işinize yarayabilecek plan çözümlemelerini de aşağıdaki ilgili yazılardan bulabilirsiniz.

Konsept ev tasarımı hakkında ne düşünüyor sunuz? Sizce modern ev tasarımları modelleri bir ihtiyaçtan yola çıkarak mı tasarlanmalı? yoksa mimarın hayal gücü ve yetenekleri doğrultusunda ev dizayn örnekleri incelenerek kendi kimliğine sadık yapılar olarak mı geliştirilmelidir?

Bu keskin formun modern ev tasarımları modelleri 

Son olarak mimari konsept isimleri için aklınıza gelen örnekler neler?

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

Heyecan uyandıran, tutku dolu bir modern mimari tasarım; Cora House

Güncelleme:

Tarih:

Bloco Arquitetos Tarafından Brezilya’da tasarlanan Cora House projesinin tasarımını inceleyeceğiz.

Yönetmelikler, teknik çizim kuralları, şartnameler ve işverenlerin (çoğunlukla) sıkıcı istekleri derken mimarlık yapmaktan gurur duyup keyif alabileceğiniz tasarımları yapı örneklerini de yeniliklerden değişikliklerden resmi gazetede yapı ve inşaat sektörünü ilgilendiren değişiklik haberlerinden fırsat buldukça sizlerle paylaşıyoruz.

Heyecan uyandıran tutku dolu bir tasarım incelemesi olacağından şüpheniz olmasın.

Araziyle uyumlu modern mimari örneği

Tasarımda beyazın tonlarının ağırlıkta olduğu kadar arazinin son derece verimli kullanıldığı dikkatleri çekiyor. Cora House mekanların işlevlendirilmesi anlamında son derece esnek ve açısal eğriliklerin tercih edildiği bir tasarım olarak dikkat çekiyor.

Mimarları yapının kıvrımları arasında mekanların işlevlerini öylesine ustaca yerleştirmiş ki, yaşayanlar yapıyı doğanın bir parçasıymışçasına benimseyerek kullanıyor diyebiliriz.

Bu arada bu muhteşem fotoğrafların Joana França Tarafından çekildiğini de son olarak ilave edelim. Tasarımla ilgili sizin fikirleriniz neler?

 

 

Devamını oku

Mimari

Sürdürülebilirlik ve modern mimariyi buluşturan bir tasarım incelemesi

Güncelleme:

Tarih:

Çok katlı binalar modern mimarinin vazgeçilmez şehircilik unsurlarından biri. Ole Scheeren Dizayn ofisi tarafından Vancouver da yapılması planlanan bu ikiz kuleler aynı zamanda gerçek anlamda sürdürülebilirlik ilkelerini de destekleyen tasarım özelliklerine sahip.

Mimari tasarımda sürdürülebilirlik son yıllarda konut geliştiricilerin ve yerel yönetimlerin teşvikleri hatta bazı hükümetlerin destekleriyle birlikte oldukça popüler bir kavram haline geldi. Dahası bu olgu kavramsallıktan çıkıp gelişen teknoloji ve yapı malzemeleri neticesinde son derece uygulanabilir hale geldi.

Kanada’daki bu konut kulelerinin tasarımlarını sizlerle paylaştık.

Çok katlı binalar konut sektörünün vazgeçilmezi midir?

Tasarımda kreatif yenilikler ve efektif dokunuşlar noktasında sürdürülebilir çözümlerin öne çıktığı ama estetik kaygıyı asla terketmeyen bir yaklaşımla ele alınan bu konut kuleleri mimari anlamda incelemesi de oldukça keyif dolu bir tasarım.

Çok katlı binalar için deprem güvenliği, dikey sirkülasyon, havalandırma, aydınlatma, silüet gibi kavramlara cephede açılan kübik boşluklar ile hareket kazandırılması da diğer tasarım metaları arasında yerini almış.

Yaklaşık 168 metre yüksekliğe ulaşacak proje tamamlandığında niteliği bakımından bölgeye de değer kazandırabilecek özelliklerde.

Devamını oku
ReklamReklam