Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Kore’li mimarlık stüdyosundan geometrik formlu ev tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Konsept ev tasarımı genellikle ticari amaçla tasarlanan, geometriden ya da bir çıkış noktası belirlenerek geliştirilen senaryo ile üretilir.

Kore’li mimarlık firması Rieuldorang ekibi tarafından tasarlanan bu muhteşem ev tasarımı Kim Seongyoul öncülüğünde geliştirilmiş.

Manhwaricano evi ,Parametrik ya da fütüristik çizgilerden uzak ama modern bir görünüme sahip oluşuyla da hatta yer yer sadeliğe biraz fazla kaçan mimari eser diyebilirim.

Geometrinin görsel olanaklarından son derece başarılı bir konsept mimari  tasarım uygulamasıyla projelendirilen yapının sağır cephelerinde açılan kübik boşluklardan ışığın doğal aydınlatma sağlaması da öne çıkan özelliklerinden sadece biri.

Konsept ev tasarımı mimarlık firmasının gerçek işi

konsept ev tasarımı fikirleri

Kim Seongyoul imzalı projeler mimarın portfolyosu incelendiğinde kendi ifade tekniği ile tasarlanmış pek çok sıra dışı yapı dizisinden oluşmakta. Yukarıdaki fotoğrafa dikkatli baktığınızda klasik yapı malzemeleri ile modern tasarım nasıl yapılır? sorusuna da oldukça inovatif bir yaklaşımla yanıt verilmiş.

Öte yandan bu tasarımdaki ince detayların son kullanıcı nezdinde başarılı bir mekan kurgusu olarak yorumlandığı da söylenebilir.

dikdortgen ev tasarimi

Ev tasarımları ve ev konseptleri konusunda plan bazında geçtiğimiz günlerde oldukça işinize yarayabilecek plan çözümlemelerini de aşağıdaki ilgili yazılardan bulabilirsiniz.

Konsept ev tasarımı hakkında ne düşünüyor sunuz? Sizce modern ev tasarımları modelleri bir ihtiyaçtan yola çıkarak mı tasarlanmalı? yoksa mimarın hayal gücü ve yetenekleri doğrultusunda ev dizayn örnekleri incelenerek kendi kimliğine sadık yapılar olarak mı geliştirilmelidir?

Bu keskin formun modern ev tasarımları modelleri 

Son olarak mimari konsept isimleri için aklınıza gelen örnekler neler?

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

Betonarme tasarım ilkelerini zorlayan bir villa projesi

Güncelleme:

Tarih:

Betonarme villa tasarımı için oldukça zorlayıcı ve sıra dışı bir örneğin tasarımını sizlerle paylaşacağız.

Moon Hoon mimarlık tarafından Güney Kore’nin Jeju kentinde inşa edilen bu ilginç betonarme yapının tasarımını inceleyeceğiz. Bir ada olan Jeju, Kore’liler tarafından yaşam boyu orada kalmak için fazla egzotik olarak kabul edilir. Ancak herşey bir kenara betonarme tasarım ilkeleri bu villada mühendislerini bir hayli zorlamış gibi görünüyor.

Aşağıda yapının kesitlerine baktığınızda bile bu zorlayıcılık çok rahat şekilde anlaşılmakta. Lakin bir konuda editör olarak yorumumu gizleyemeyeceğim, acaba bu villanın tasarımında neden çelik konstrüksiyon tercih edilmemiş? gerçekten merak ettim.

Sizlerin bu konuda fikirleri varsa yorum kısmından düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz.

betonarme-villa-tasarımı

Tasarıma yeniden dönecek olursam, o ince eğri kolonların taşıyıcılık vazifesini yerine getirirken ne derece zorlandıklarını Kore’nin deprem güvenliği için hele de Ada gibi zemini oldukça farklılık gösteren bir yerde inşa edilmesine karşın anlamlandırabilmek mümkün değil.

Yapının bu sıra dışı mimari form denemesi iç mekanlara da son derece farklı persfektifler kazandırmış. Kütlelerin birbiri üzerine binmiş ve birbirleri ile betonarme kirişlerle bağlanması olayı, geometrik anlamda da cephe hareketlerine farklı boşluklar kazandırmış.

Öte yandan sağır cephe kavramı hakkında da beton kalıplarının izleri için dış cephe tasarımında kendine has düz çizgileri bulunduruyor.

Betonarme villa tasarımı fotoğraf galerisi

Mimari tasarımda formalist yaklaşımların zararları da bulunmakta. Salt görsel odaklı konsept mimari fikirler her zaman beğenilse de modası çabuk geçebilecek zaman içerisinde kullanıcısına artık sıkıcı gelebilme tehlikesi potansiyeline de sahip.

Tabi bu saydıklarım, yukarıdaki fotoğrafları incelerken duyduğumuz olağan hayranlığı gölgelememektedir.

Bu betonarme villa tasarımı hakkında sizlerin görüşleri ne? Tasarımın en fazla beğendiğiniz özelliği hangisi oldu?

Devamını oku

Mimari

Rus mimarlardan fizik kurallarını alt üst eden köprü tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Öngerilmeli köprü kirişleri kullanılarak özel kimyasallar ile desteklenen Rusya’daki bu geniş açıklıklı köprü tasarımı yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

2012 yılında Rusya/ Moskova ‘da düzenlenen yarışmada ödüle uzanan tasarımın fizik kurallarını alt üst eden tasarımı bir hayli dikkat çekici. Zariadye parkında Aziz Basil Katedrali‘nin hemen yanında bulunan bu seyir terası tasarımı aslında peyzaj – mimarlık alanlarının ortak proje girişimi niteliğinde.

Scofidio + Renfro Architect firması tarafından tasarlanan , 90 farklı tasarımın arasından seçilen projenin seyir terası tasarımını sizlerle paylaşacağız.

Yüksek mühendislik harikası seyir terası tasarımı

Öngerilmeli kiriş hesabı mühendislik açısından son derece karmaşık hesaplamaları ve zorlayıcı unsurları barındıran ileri statik mühendislik uygulamalarından birisi olarak kabul edilir. Öngerilmeli kiriş imalatı ülkemizde otoyollar ve viyadükler başta olmak üzere kamu kullanımına açık yolların inşaatı için kullanılır.

İşin mühendislik kısmı ne derece zorlayıcı, öngerilmeli kiriş fiyatları ne derece yüksek olursa olsun şu tasarımı incelediğinizde mimarlık açısından neleri başardıklarını anlayabileceksiniz.

Rusya, soğan kubbeli binaları ve genellikle büyük alışveriş kompleksleri gibi mimari yapıları ile gündeme gelmektedir. Ülkenin Dünya çapında ün salmış hemen akla gelebilecek mimarları bulunmasa da sıra dışı yapıları ile sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Öngerilmeli köprü kirişleri kullanılarak tasarlanan bu sıra dışı seyir terası ya da köprüsü artık ne derseniz, gerçek anlamda geçtiği açıklık ile şaşırtıyor. Tasarımla ilgili siz neler düşünüyor sunuz?

Devamını oku
ReklamReklam