Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Kore’li mimarlık stüdyosundan geometrik formlu ev tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Konsept ev tasarımı genellikle ticari amaçla tasarlanan, geometriden ya da bir çıkış noktası belirlenerek geliştirilen senaryo ile üretilir.

Kore’li mimarlık firması Rieuldorang ekibi tarafından tasarlanan bu muhteşem ev tasarımı Kim Seongyoul öncülüğünde geliştirilmiş.

Manhwaricano evi ,Parametrik ya da fütüristik çizgilerden uzak ama modern bir görünüme sahip oluşuyla da hatta yer yer sadeliğe biraz fazla kaçan mimari eser diyebilirim.

Geometrinin görsel olanaklarından son derece başarılı bir konsept mimari  tasarım uygulamasıyla projelendirilen yapının sağır cephelerinde açılan kübik boşluklardan ışığın doğal aydınlatma sağlaması da öne çıkan özelliklerinden sadece biri.

Konsept ev tasarımı mimarlık firmasının gerçek işi

konsept ev tasarımı fikirleri

Kim Seongyoul imzalı projeler mimarın portfolyosu incelendiğinde kendi ifade tekniği ile tasarlanmış pek çok sıra dışı yapı dizisinden oluşmakta. Yukarıdaki fotoğrafa dikkatli baktığınızda klasik yapı malzemeleri ile modern tasarım nasıl yapılır? sorusuna da oldukça inovatif bir yaklaşımla yanıt verilmiş.

Öte yandan bu tasarımdaki ince detayların son kullanıcı nezdinde başarılı bir mekan kurgusu olarak yorumlandığı da söylenebilir.

dikdortgen ev tasarimi

Ev tasarımları ve ev konseptleri konusunda plan bazında geçtiğimiz günlerde oldukça işinize yarayabilecek plan çözümlemelerini de aşağıdaki ilgili yazılardan bulabilirsiniz.

Konsept ev tasarımı hakkında ne düşünüyor sunuz? Sizce modern ev tasarımları modelleri bir ihtiyaçtan yola çıkarak mı tasarlanmalı? yoksa mimarın hayal gücü ve yetenekleri doğrultusunda ev dizayn örnekleri incelenerek kendi kimliğine sadık yapılar olarak mı geliştirilmelidir?

Bu keskin formun modern ev tasarımları modelleri 

Son olarak mimari konsept isimleri için aklınıza gelen örnekler neler?

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Hem inşaat mühendisleri hem de mimarlar, yapıları planlamak ve tasarlamak için çalışıyorlar. Bununla birlikte, bir inşaat mühendisi, yapının güvende olacağından ve her gün ve aşırı koşullara dayanabileceğinden emin olmaya odaklanırken, mimar, yapısal çalışmanın estetiğine odaklanmanın yanı sıra, görünüm, his ve işlevsellik üzerinde yoğunlaşacaktır.

İnşaat mühendisi, mimarın yarattığı tasarımın yapısal bütünlüğünü analiz edecek ve değerlendirecek ve mimarın vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için değişiklikler / modifikasyonlar önererek inşaat tasarımını mümkün kılacak yollar bulmaktadır.

İnşaat mühendisleri ve mimarlar çoğu zaman birbirleriyle çalışır, çünkü çalışmaları bazen üst üste gelir. İki meslek arasında iyi bir çalışma ilişkisi, inşaat işini daha etkili ve başarılı hale getirecektir.

Bir mimar ve mimari tasarımcı arasındaki fark nedir?

Bir mimar, sınavını geçen bir lisanslı profesyoneldir – NCARB (Ulusal Ulusal Kayıt Kurulları Konseyi) tarafından yönetilen çok titiz bir bölüm okumuştur. Bu sınav mimarlara avukatlara sınavının önemli olduğunu anımsatır. Bir mimari tasarımcı lisanslı bir mimar değildir ve bölümün üniversitesini okumamıştır.

Not: bir mimarlık tasarımcısı, tescil sınavını geçmiş ve lisanslı bir mimar olan bir tasarım mimarı ile karıştırılmamalıdır ancak sadece bir projenin tasarım yönüyle ilgilenmeyi seçer ve başka bir mimarı yapıların sonuyla ilgilenir.

Devamını oku

Mimari

Bir Mimar ne yapar?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Bir Mimar ne yapar?

Mimarlar sadece bir binanın tasarımında yer almamaktadır. Lisanslı bir profesyonel olarak, kamu güvenliği ve projelerin denetlenmesinden de sorumludurlar. Binaların inşaatının her aşamasında, ilk konseptten binanın tamamlandığı açılış törenine kadar rolleri önemlidir. Tamamlanmasının ötesinde, binalar genellikle yeni çevreleri ve fikirleri birleştirmek için evrim geçirdikçe bir projeye dâhil olurlar. İşin özellikleri, üç ana role veya aşamaya, tasarım, dokümantasyon ve yapım rollerine ayrılabilir.

Tasarım rolünde, bir müşteri, müşterinin getirmek istediği bir konsept veya fikrin ayrıntılı tasarımlarını üretmek için bir müşteri tarafından işe alınır. Yaratıcı tasarım fikirlerine ihtiyaç duymanın yanı sıra, rolün bu kısmı büyük bir teknik bilgi ve sorumluluk içeriyor. Bina ve güvenlik yönetmeliklerine, yerel planlama yönetmeliklerine ve kısıtlamalarına uyulmasına ihtiyaç vardır. Projeye bağlı olarak, yerel çevrenin veya bir binanın herhangi bir tarihi bölümünün korunmasını çevreleyen yasalar olabilir. Düzenli müşteri toplantıları, gereklilikleri belirlemek ve detaylı tasarım tekliflerini tartışmak için önemlidir. Ayrıca mühendisler, tasarımcılar ve finansörler de dâhil olmak üzere projenin bu aşaması üzerinde çalışacak profesyonellerin ekibi de önemli.

Dokümantasyon aşamasında, tasarımın kâğıt üzerinde tasarlanması, detaylı çizimler üretilmesi ve tasarımın fizibilitesinin test edilmesi için teknolojinin kullanılması gerekmektedir. Bu aşama, müşterinin ihtiyaçlarına, bütçesine ve düzenlemelerine göre değişikliklerin dahil edilmesi için sürekli revizyon ve yeniden çizmeyi içerebilir. Tasarım belgeleri tamamlandıktan sonra, üretilmesi gereken ikinci bir belge kümesi vardır.

Bunlar, tasarımları yükleniciler ve inşaat uzmanları için talimatlara ve teknik şartnamelere çeviren inşaat belgeleridir. Proje inşaat aşamasına geldiğinde, mimar, saha ziyaretleri ve toplantılarına katılacak, inşaatı denetleyecek ve çeşitli işlere imza atacak, yüklenicilerle pazarlık edecek ve ortaya çıkan sorunları çözecektir.

Devamını oku
ReklamReklam