Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

İsviçre’deki bu bol yıldızlı hotel’in duvarları ve tavanı yok

Güncelleme:

Tarih:

İlginç hotel tasarımı fikirleri arasında hepsinden farklı bir özelliği ile öne çıkan Null Stern Hotel tasarımını sizlerle paylaştık. Detaylar haberimizde.

Bu hotel tamamen sıra dışı bir konsept ile müşterilerini ağırlamaya devam ediyor. Hotel dış duvarlar, pencereler yada geniş toplantı salonlarına sahip olmasa da gökyüzüne hakim, duvarları, pencereleri olmayan bir tasarımda.

Hotel konsept geliştirmek adına giriştiği bu yenilikte, bir bol yıldızlı hotel hizmetlerinin tamamını müşterilerine sunarken, aynı zamanda ilginç hotel tasarımı olmak yolunda bütün metaları yıkıyor.

Null Stern, Almanca’da “Yıldızsız” anlamına geliyor. Otelin sloganı ise “Bu otelin tek yıldızı sizsiniz”

İsviçre Alpleri’nde, Graubünden kantonunda bulunan otel, deniz seviyesinden tam 6,463 feet yüksekte yer alıyor. Otelde bulunan tek oda, tabii duvarı ve çatısı olmayan bir yere oda diyebilirsek, bir yatak, iki başucu sehpası ve gece lambasından ibaret. Eşine az rastlanır konseptteki bu otel balayı tatilinde farklılık arayanlar için de mükemmel bir tercih olabilir.

Konuklarına etkileyici olduğu kadar sıradışı bir deneyim yaşatacağı kesin olan Null Stern yalnızca bahar ve yaz aylarında hizmet veriyor. Otelde, yatağa kahvaltı servisi ve tren istasyonundan transfer dahil bir gece konaklamanın bedeli ise yaklaşık 270 Euro.

Otel sıfır yıldızlı olduğunu iddia etse de, Alp dağlarının muhteşem berraklıktaki gökyüzünden sizi aydınlatacak olan binlerce yıldız bizce gayet yeterli…

2008 yılında Frank ve Patrik Riklin kardeşler ile ortakları Daniel Charbonnier tarafından yaratılan Null Stern Hotel’in bir önceki konsepti ise yine İsviçre’de yer alan eski bir nükleer sığınağın bir otel odasına dönüştürülmesi ve “Dünyanın tek sıfır yıldızlı oteli” olarak duyurulmasıydı.

Charbonnier bu seferki konseptin eskisinden fazlasıyla farklı olduğunu söylese de, ikisinin ortak noktasının altını şu şekilde çiziyor: “etraftaki diğer her şeyi en aza indiriyor ve konukları deneyimin tam merkezine yerleştiriyoruz”.

Null Stern otelin diğer oteller gibi oda servisi hizmeti de bulunuyor. Odanın özel uşağı bulunmakta. Uşak ise yakınlardaki bir kabinde yaşıyor.

İsviçre’deki bu ilginç hotel tasarımı ya da konsepti hakkında fikirleriniz neler? Mimarlarına fazla bir iş düşmemiş gibi görünse de ilginç hotel tasarımı fikrinin yine bir mimardan çıkması da bir o kadar ironik.

Reklam
3 Yorum

3 Comments

 1. Eliff

  14/05/2018 paylaşım zamanı 18:59

  Ülkemizde olsaydı bu kesinlikle büyük dalga konusu olurdu. Ancak burada 1 gece de olsa kalmayı çok isterdim. Metrelerce yüksekliteki bir dağda yatağa yatıp yıldızları izlemek muazzam olurdu.

 2. Yakupe

  14/05/2018 paylaşım zamanı 20:27

  Bu ne ya. Dağ başında kalmak için para veriliyor.. Hahaha şaka bir yana gerçekten muhteşem duruyor. Bir deneyim yapmak isterdim.

 3. TUFAN

  15/05/2018 paylaşım zamanı 07:55

  Bir yaşıma daha girdim! 🙂

Bir Cevap Yazın

Mimari

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Hem inşaat mühendisleri hem de mimarlar, yapıları planlamak ve tasarlamak için çalışıyorlar. Bununla birlikte, bir inşaat mühendisi, yapının güvende olacağından ve her gün ve aşırı koşullara dayanabileceğinden emin olmaya odaklanırken, mimar, yapısal çalışmanın estetiğine odaklanmanın yanı sıra, görünüm, his ve işlevsellik üzerinde yoğunlaşacaktır.

İnşaat mühendisi, mimarın yarattığı tasarımın yapısal bütünlüğünü analiz edecek ve değerlendirecek ve mimarın vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için değişiklikler / modifikasyonlar önererek inşaat tasarımını mümkün kılacak yollar bulmaktadır.

İnşaat mühendisleri ve mimarlar çoğu zaman birbirleriyle çalışır, çünkü çalışmaları bazen üst üste gelir. İki meslek arasında iyi bir çalışma ilişkisi, inşaat işini daha etkili ve başarılı hale getirecektir.

Bir mimar ve mimari tasarımcı arasındaki fark nedir?

Bir mimar, sınavını geçen bir lisanslı profesyoneldir – NCARB (Ulusal Ulusal Kayıt Kurulları Konseyi) tarafından yönetilen çok titiz bir bölüm okumuştur. Bu sınav mimarlara avukatlara sınavının önemli olduğunu anımsatır. Bir mimari tasarımcı lisanslı bir mimar değildir ve bölümün üniversitesini okumamıştır.

Not: bir mimarlık tasarımcısı, tescil sınavını geçmiş ve lisanslı bir mimar olan bir tasarım mimarı ile karıştırılmamalıdır ancak sadece bir projenin tasarım yönüyle ilgilenmeyi seçer ve başka bir mimarı yapıların sonuyla ilgilenir.

Devamını oku

Mimari

Bir Mimar ne yapar?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Bir Mimar ne yapar?

Mimarlar sadece bir binanın tasarımında yer almamaktadır. Lisanslı bir profesyonel olarak, kamu güvenliği ve projelerin denetlenmesinden de sorumludurlar. Binaların inşaatının her aşamasında, ilk konseptten binanın tamamlandığı açılış törenine kadar rolleri önemlidir. Tamamlanmasının ötesinde, binalar genellikle yeni çevreleri ve fikirleri birleştirmek için evrim geçirdikçe bir projeye dâhil olurlar. İşin özellikleri, üç ana role veya aşamaya, tasarım, dokümantasyon ve yapım rollerine ayrılabilir.

Tasarım rolünde, bir müşteri, müşterinin getirmek istediği bir konsept veya fikrin ayrıntılı tasarımlarını üretmek için bir müşteri tarafından işe alınır. Yaratıcı tasarım fikirlerine ihtiyaç duymanın yanı sıra, rolün bu kısmı büyük bir teknik bilgi ve sorumluluk içeriyor. Bina ve güvenlik yönetmeliklerine, yerel planlama yönetmeliklerine ve kısıtlamalarına uyulmasına ihtiyaç vardır. Projeye bağlı olarak, yerel çevrenin veya bir binanın herhangi bir tarihi bölümünün korunmasını çevreleyen yasalar olabilir. Düzenli müşteri toplantıları, gereklilikleri belirlemek ve detaylı tasarım tekliflerini tartışmak için önemlidir. Ayrıca mühendisler, tasarımcılar ve finansörler de dâhil olmak üzere projenin bu aşaması üzerinde çalışacak profesyonellerin ekibi de önemli.

Dokümantasyon aşamasında, tasarımın kâğıt üzerinde tasarlanması, detaylı çizimler üretilmesi ve tasarımın fizibilitesinin test edilmesi için teknolojinin kullanılması gerekmektedir. Bu aşama, müşterinin ihtiyaçlarına, bütçesine ve düzenlemelerine göre değişikliklerin dahil edilmesi için sürekli revizyon ve yeniden çizmeyi içerebilir. Tasarım belgeleri tamamlandıktan sonra, üretilmesi gereken ikinci bir belge kümesi vardır.

Bunlar, tasarımları yükleniciler ve inşaat uzmanları için talimatlara ve teknik şartnamelere çeviren inşaat belgeleridir. Proje inşaat aşamasına geldiğinde, mimar, saha ziyaretleri ve toplantılarına katılacak, inşaatı denetleyecek ve çeşitli işlere imza atacak, yüklenicilerle pazarlık edecek ve ortaya çıkan sorunları çözecektir.

Devamını oku
ReklamReklam