Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

İsviçre’deki bu bol yıldızlı hotel’in duvarları ve tavanı yok

Güncelleme:

Tarih:

İlginç hotel tasarımı fikirleri arasında hepsinden farklı bir özelliği ile öne çıkan Null Stern Hotel tasarımını sizlerle paylaştık. Detaylar haberimizde.

Bu hotel tamamen sıra dışı bir konsept ile müşterilerini ağırlamaya devam ediyor. Hotel dış duvarlar, pencereler yada geniş toplantı salonlarına sahip olmasa da gökyüzüne hakim, duvarları, pencereleri olmayan bir tasarımda.

Hotel konsept geliştirmek adına giriştiği bu yenilikte, bir bol yıldızlı hotel hizmetlerinin tamamını müşterilerine sunarken, aynı zamanda ilginç hotel tasarımı olmak yolunda bütün metaları yıkıyor.

Null Stern, Almanca’da “Yıldızsız” anlamına geliyor. Otelin sloganı ise “Bu otelin tek yıldızı sizsiniz”

İsviçre Alpleri’nde, Graubünden kantonunda bulunan otel, deniz seviyesinden tam 6,463 feet yüksekte yer alıyor. Otelde bulunan tek oda, tabii duvarı ve çatısı olmayan bir yere oda diyebilirsek, bir yatak, iki başucu sehpası ve gece lambasından ibaret. Eşine az rastlanır konseptteki bu otel balayı tatilinde farklılık arayanlar için de mükemmel bir tercih olabilir.

Konuklarına etkileyici olduğu kadar sıradışı bir deneyim yaşatacağı kesin olan Null Stern yalnızca bahar ve yaz aylarında hizmet veriyor. Otelde, yatağa kahvaltı servisi ve tren istasyonundan transfer dahil bir gece konaklamanın bedeli ise yaklaşık 270 Euro.

Otel sıfır yıldızlı olduğunu iddia etse de, Alp dağlarının muhteşem berraklıktaki gökyüzünden sizi aydınlatacak olan binlerce yıldız bizce gayet yeterli…

2008 yılında Frank ve Patrik Riklin kardeşler ile ortakları Daniel Charbonnier tarafından yaratılan Null Stern Hotel’in bir önceki konsepti ise yine İsviçre’de yer alan eski bir nükleer sığınağın bir otel odasına dönüştürülmesi ve “Dünyanın tek sıfır yıldızlı oteli” olarak duyurulmasıydı.

Charbonnier bu seferki konseptin eskisinden fazlasıyla farklı olduğunu söylese de, ikisinin ortak noktasının altını şu şekilde çiziyor: “etraftaki diğer her şeyi en aza indiriyor ve konukları deneyimin tam merkezine yerleştiriyoruz”.

Null Stern otelin diğer oteller gibi oda servisi hizmeti de bulunuyor. Odanın özel uşağı bulunmakta. Uşak ise yakınlardaki bir kabinde yaşıyor.

İsviçre’deki bu ilginç hotel tasarımı ya da konsepti hakkında fikirleriniz neler? Mimarlarına fazla bir iş düşmemiş gibi görünse de ilginç hotel tasarımı fikrinin yine bir mimardan çıkması da bir o kadar ironik.

Devamını oku
Reklam
3 Yorum

3 Comments

 1. Eliff

  14/05/2018 paylaşım zamanı 18:59

  Ülkemizde olsaydı bu kesinlikle büyük dalga konusu olurdu. Ancak burada 1 gece de olsa kalmayı çok isterdim. Metrelerce yüksekliteki bir dağda yatağa yatıp yıldızları izlemek muazzam olurdu.

 2. Yakupe

  14/05/2018 paylaşım zamanı 20:27

  Bu ne ya. Dağ başında kalmak için para veriliyor.. Hahaha şaka bir yana gerçekten muhteşem duruyor. Bir deneyim yapmak isterdim.

 3. TUFAN

  15/05/2018 paylaşım zamanı 07:55

  Bir yaşıma daha girdim! 🙂

Bir Cevap Yazın

Mimari

Betonarme tasarım ilkelerini zorlayan bir villa projesi

Güncelleme:

Tarih:

Betonarme villa tasarımı için oldukça zorlayıcı ve sıra dışı bir örneğin tasarımını sizlerle paylaşacağız.

Moon Hoon mimarlık tarafından Güney Kore’nin Jeju kentinde inşa edilen bu ilginç betonarme yapının tasarımını inceleyeceğiz. Bir ada olan Jeju, Kore’liler tarafından yaşam boyu orada kalmak için fazla egzotik olarak kabul edilir. Ancak herşey bir kenara betonarme tasarım ilkeleri bu villada mühendislerini bir hayli zorlamış gibi görünüyor.

Aşağıda yapının kesitlerine baktığınızda bile bu zorlayıcılık çok rahat şekilde anlaşılmakta. Lakin bir konuda editör olarak yorumumu gizleyemeyeceğim, acaba bu villanın tasarımında neden çelik konstrüksiyon tercih edilmemiş? gerçekten merak ettim.

Sizlerin bu konuda fikirleri varsa yorum kısmından düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz.

betonarme-villa-tasarımı

Tasarıma yeniden dönecek olursam, o ince eğri kolonların taşıyıcılık vazifesini yerine getirirken ne derece zorlandıklarını Kore’nin deprem güvenliği için hele de Ada gibi zemini oldukça farklılık gösteren bir yerde inşa edilmesine karşın anlamlandırabilmek mümkün değil.

Yapının bu sıra dışı mimari form denemesi iç mekanlara da son derece farklı persfektifler kazandırmış. Kütlelerin birbiri üzerine binmiş ve birbirleri ile betonarme kirişlerle bağlanması olayı, geometrik anlamda da cephe hareketlerine farklı boşluklar kazandırmış.

Öte yandan sağır cephe kavramı hakkında da beton kalıplarının izleri için dış cephe tasarımında kendine has düz çizgileri bulunduruyor.

Betonarme villa tasarımı fotoğraf galerisi

Mimari tasarımda formalist yaklaşımların zararları da bulunmakta. Salt görsel odaklı konsept mimari fikirler her zaman beğenilse de modası çabuk geçebilecek zaman içerisinde kullanıcısına artık sıkıcı gelebilme tehlikesi potansiyeline de sahip.

Tabi bu saydıklarım, yukarıdaki fotoğrafları incelerken duyduğumuz olağan hayranlığı gölgelememektedir.

Bu betonarme villa tasarımı hakkında sizlerin görüşleri ne? Tasarımın en fazla beğendiğiniz özelliği hangisi oldu?

Devamını oku

Mimari

Rus mimarlardan fizik kurallarını alt üst eden köprü tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Öngerilmeli köprü kirişleri kullanılarak özel kimyasallar ile desteklenen Rusya’daki bu geniş açıklıklı köprü tasarımı yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

2012 yılında Rusya/ Moskova ‘da düzenlenen yarışmada ödüle uzanan tasarımın fizik kurallarını alt üst eden tasarımı bir hayli dikkat çekici. Zariadye parkında Aziz Basil Katedrali‘nin hemen yanında bulunan bu seyir terası tasarımı aslında peyzaj – mimarlık alanlarının ortak proje girişimi niteliğinde.

Scofidio + Renfro Architect firması tarafından tasarlanan , 90 farklı tasarımın arasından seçilen projenin seyir terası tasarımını sizlerle paylaşacağız.

Yüksek mühendislik harikası seyir terası tasarımı

Öngerilmeli kiriş hesabı mühendislik açısından son derece karmaşık hesaplamaları ve zorlayıcı unsurları barındıran ileri statik mühendislik uygulamalarından birisi olarak kabul edilir. Öngerilmeli kiriş imalatı ülkemizde otoyollar ve viyadükler başta olmak üzere kamu kullanımına açık yolların inşaatı için kullanılır.

İşin mühendislik kısmı ne derece zorlayıcı, öngerilmeli kiriş fiyatları ne derece yüksek olursa olsun şu tasarımı incelediğinizde mimarlık açısından neleri başardıklarını anlayabileceksiniz.

Rusya, soğan kubbeli binaları ve genellikle büyük alışveriş kompleksleri gibi mimari yapıları ile gündeme gelmektedir. Ülkenin Dünya çapında ün salmış hemen akla gelebilecek mimarları bulunmasa da sıra dışı yapıları ile sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Öngerilmeli köprü kirişleri kullanılarak tasarlanan bu sıra dışı seyir terası ya da köprüsü artık ne derseniz, gerçek anlamda geçtiği açıklık ile şaşırtıyor. Tasarımla ilgili siz neler düşünüyor sunuz?

Devamını oku
ReklamReklam