Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

İsviçre’deki bu bol yıldızlı hotel’in duvarları ve tavanı yok

Güncelleme:

Tarih:

İlginç hotel tasarımı fikirleri arasında hepsinden farklı bir özelliği ile öne çıkan Null Stern Hotel tasarımını sizlerle paylaştık. Detaylar haberimizde.

Bu hotel tamamen sıra dışı bir konsept ile müşterilerini ağırlamaya devam ediyor. Hotel dış duvarlar, pencereler yada geniş toplantı salonlarına sahip olmasa da gökyüzüne hakim, duvarları, pencereleri olmayan bir tasarımda.

Hotel konsept geliştirmek adına giriştiği bu yenilikte, bir bol yıldızlı hotel hizmetlerinin tamamını müşterilerine sunarken, aynı zamanda ilginç hotel tasarımı olmak yolunda bütün metaları yıkıyor.

Null Stern, Almanca’da “Yıldızsız” anlamına geliyor. Otelin sloganı ise “Bu otelin tek yıldızı sizsiniz”

İsviçre Alpleri’nde, Graubünden kantonunda bulunan otel, deniz seviyesinden tam 6,463 feet yüksekte yer alıyor. Otelde bulunan tek oda, tabii duvarı ve çatısı olmayan bir yere oda diyebilirsek, bir yatak, iki başucu sehpası ve gece lambasından ibaret. Eşine az rastlanır konseptteki bu otel balayı tatilinde farklılık arayanlar için de mükemmel bir tercih olabilir.

Konuklarına etkileyici olduğu kadar sıradışı bir deneyim yaşatacağı kesin olan Null Stern yalnızca bahar ve yaz aylarında hizmet veriyor. Otelde, yatağa kahvaltı servisi ve tren istasyonundan transfer dahil bir gece konaklamanın bedeli ise yaklaşık 270 Euro.

Otel sıfır yıldızlı olduğunu iddia etse de, Alp dağlarının muhteşem berraklıktaki gökyüzünden sizi aydınlatacak olan binlerce yıldız bizce gayet yeterli…

2008 yılında Frank ve Patrik Riklin kardeşler ile ortakları Daniel Charbonnier tarafından yaratılan Null Stern Hotel’in bir önceki konsepti ise yine İsviçre’de yer alan eski bir nükleer sığınağın bir otel odasına dönüştürülmesi ve “Dünyanın tek sıfır yıldızlı oteli” olarak duyurulmasıydı.

Charbonnier bu seferki konseptin eskisinden fazlasıyla farklı olduğunu söylese de, ikisinin ortak noktasının altını şu şekilde çiziyor: “etraftaki diğer her şeyi en aza indiriyor ve konukları deneyimin tam merkezine yerleştiriyoruz”.

Null Stern otelin diğer oteller gibi oda servisi hizmeti de bulunuyor. Odanın özel uşağı bulunmakta. Uşak ise yakınlardaki bir kabinde yaşıyor.

İsviçre’deki bu ilginç hotel tasarımı ya da konsepti hakkında fikirleriniz neler? Mimarlarına fazla bir iş düşmemiş gibi görünse de ilginç hotel tasarımı fikrinin yine bir mimardan çıkması da bir o kadar ironik.

Reklam
3 Yorum

3 Comments

 1. Eliff

  14/05/2018 paylaşım zamanı 18:59

  Ülkemizde olsaydı bu kesinlikle büyük dalga konusu olurdu. Ancak burada 1 gece de olsa kalmayı çok isterdim. Metrelerce yüksekliteki bir dağda yatağa yatıp yıldızları izlemek muazzam olurdu.

 2. Yakupe

  14/05/2018 paylaşım zamanı 20:27

  Bu ne ya. Dağ başında kalmak için para veriliyor.. Hahaha şaka bir yana gerçekten muhteşem duruyor. Bir deneyim yapmak isterdim.

 3. TUFAN

  15/05/2018 paylaşım zamanı 07:55

  Bir yaşıma daha girdim! 🙂

Bir Cevap Yazın

Mimari

Heyecan uyandıran, tutku dolu bir modern mimari tasarım; Cora House

Güncelleme:

Tarih:

Bloco Arquitetos Tarafından Brezilya’da tasarlanan Cora House projesinin tasarımını inceleyeceğiz.

Yönetmelikler, teknik çizim kuralları, şartnameler ve işverenlerin (çoğunlukla) sıkıcı istekleri derken mimarlık yapmaktan gurur duyup keyif alabileceğiniz tasarımları yapı örneklerini de yeniliklerden değişikliklerden resmi gazetede yapı ve inşaat sektörünü ilgilendiren değişiklik haberlerinden fırsat buldukça sizlerle paylaşıyoruz.

Heyecan uyandıran tutku dolu bir tasarım incelemesi olacağından şüpheniz olmasın.

Araziyle uyumlu modern mimari örneği

Tasarımda beyazın tonlarının ağırlıkta olduğu kadar arazinin son derece verimli kullanıldığı dikkatleri çekiyor. Cora House mekanların işlevlendirilmesi anlamında son derece esnek ve açısal eğriliklerin tercih edildiği bir tasarım olarak dikkat çekiyor.

Mimarları yapının kıvrımları arasında mekanların işlevlerini öylesine ustaca yerleştirmiş ki, yaşayanlar yapıyı doğanın bir parçasıymışçasına benimseyerek kullanıyor diyebiliriz.

Bu arada bu muhteşem fotoğrafların Joana França Tarafından çekildiğini de son olarak ilave edelim. Tasarımla ilgili sizin fikirleriniz neler?

 

 

Devamını oku

Mimari

Sürdürülebilirlik ve modern mimariyi buluşturan bir tasarım incelemesi

Güncelleme:

Tarih:

Çok katlı binalar modern mimarinin vazgeçilmez şehircilik unsurlarından biri. Ole Scheeren Dizayn ofisi tarafından Vancouver da yapılması planlanan bu ikiz kuleler aynı zamanda gerçek anlamda sürdürülebilirlik ilkelerini de destekleyen tasarım özelliklerine sahip.

Mimari tasarımda sürdürülebilirlik son yıllarda konut geliştiricilerin ve yerel yönetimlerin teşvikleri hatta bazı hükümetlerin destekleriyle birlikte oldukça popüler bir kavram haline geldi. Dahası bu olgu kavramsallıktan çıkıp gelişen teknoloji ve yapı malzemeleri neticesinde son derece uygulanabilir hale geldi.

Kanada’daki bu konut kulelerinin tasarımlarını sizlerle paylaştık.

Çok katlı binalar konut sektörünün vazgeçilmezi midir?

Tasarımda kreatif yenilikler ve efektif dokunuşlar noktasında sürdürülebilir çözümlerin öne çıktığı ama estetik kaygıyı asla terketmeyen bir yaklaşımla ele alınan bu konut kuleleri mimari anlamda incelemesi de oldukça keyif dolu bir tasarım.

Çok katlı binalar için deprem güvenliği, dikey sirkülasyon, havalandırma, aydınlatma, silüet gibi kavramlara cephede açılan kübik boşluklar ile hareket kazandırılması da diğer tasarım metaları arasında yerini almış.

Yaklaşık 168 metre yüksekliğe ulaşacak proje tamamlandığında niteliği bakımından bölgeye de değer kazandırabilecek özelliklerde.

Devamını oku
ReklamReklam