Sosyal medya'da takip edin!
X

Etkinlik

2018 yılı para ödüllü güncel proje ve fikir yarışmaları listesi

Güncelleme:

Tarih:

Para ödüllü proje yarışmaları 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilecek ve gerçekleşen güncel yarışma projeleri için başvuru yapabileceklerinizi paylaştık. Türkiye’nini farklı bölgelerinden farklı mesleki disiplinlere hitap eden ve grup olarak da katılım sağlayabileceğiniz ödüllü yarışmalar listesini haberimizde bulabilirsiniz.

Proje yarışmaları kişisel ve mesleki gelişim adına önemli kazanımlar elde edebileceğiniz en naif ortamlardır. Bu ortamlarda elde edilebilecek başarılı sonuçlar mesleki kariyeriniz için de son derece verimli sonuçlara ulaşabilmenizi ve en önemlisi yeni kapıların size açılmasına olanak sağlayacaktır.

İşte bu yıl katılabileceğiniz ve halen güncel 2018 ödüllü yarışmaları sizlerle paylaştık.

Mekan 2018 iç mimari tasarım yarışması

1Ekim 2018 tarihine kadar başvurabileceğiniz yarışma, pek çok ünlü akademisyen ve danışman jüri üyelerinin seçici kurulunu oluşturduğu yarışmaya başvuru yaparak kendinizi – tasarımlarınızı test edebilirsiniz. Yarışmada para ödülleri aşağıdaki gibi.

İstanbul Kültür Üniversitesi İç Mimarlık ve çevre tasarımı bölümü organizatörlüğünde düzenlenen yarışmaya ; mekan tasarım yarışması sayfasından başvuru yapabilirsiniz.

 • 1.Ödül : 4000 TL, Plaket
 • 2.Ödül : 2500 TL, Plaket
 • 3.Ödül : 2000 TL, Plaket
 • Mansiyon : 1500 TL, Plaket
 • Mansiyon : 1500 TL, Plaket
 • Mansiyon : 1500 TL , Plaket

Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen Ulusal ve tek kademeli fikir yarışması 2018

Kamu kurumlarının düzenlediği yarışmalar için daha az tartışma daha nezih sonuçlar elde etmek mümkün. Bu anlamda para ödüllü yarışma projeleri içerisinde yer alan bu yılın güncel yarışmalarından biri. 10 Temmuz 2018 tarihine kadar başvuru yapabileceğiniz ödüllü mimari proje yarışması

Ödüller aşağıdaki gibi olup yarışmaya Çanakkale Belediyesi resmi web sitesi üzerinden ulaşabilir, başvuru yapabilirsiniz.

 • 1. Ödül 60,000 TL
 • 2. Ödül 50,000 TL
 • 3. Ödül 40,000 TL
 • Mansiyon 20,000 TL
 • Mansiyon 20,000 TL
 • Mansiyon 20,000 TL
 • Mansiyon 20,000 TL
 • Mansiyon 20,000 TL

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 2018 yılı içerisinde düzenlenen ve halen devam eden rekreasyon alanı düzenleme ödüllü proje yarışması

Serbest, ulusal ve tek kademeli bir fikir yarışması olduğunu belirtelim. Yarışmaya katılmak isteyenler Mersin Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinden başvuru için gerekli bilgileri edinebilmektedir. Öte yandan 8 Haziran yarışmaya katılım için son gün!

Ödül miktarı ve kazanacak projelere verilecek meblalar hakkında yarışma şartnamesi içerisinde aşağıdaki bilgiler yer almaktadır.

Jüri, yarışmaya katılan projelerin değerlendirilmesi sonucunda 5 (beş) eşdeğer ödül belirleyecek olup, her bir ödül için 50.000 TL. (elli bin Türk Lirası) ödenecektir. Ayrıca satın alma amaçlı olarak jürinin kullanımına 20.000 TL. (yirmi bin Türk Lirası) ayrılmıştır.

Yarışmacılara ödenecek ödül tutarları en geç yarışma sonucunun ilanını izleyen otuz (30) gün içerisinde 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 29. maddesine göre net olarak ödenecektir. Ödemeler ekip temsilcisinin yazılı olarak bildirdiği banka hesabına yapılacaktır.

Vekam Kütüphane ve arşivi araştırma ödülü yarışması

Diğer proje yarışmalarından katılımcıları için literatür taraması ve hassas fizibilite raporları sunmalarıyla ayrılan yarışmanın son başvuru tarihi 25 Aralık 2018 Vekam Resmi sitesiolup yarışmaya üzerinden başvuru yapabilir.Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen yarışma birincileri / kazananlarından ilham alabilirsiniz. Her bir yarışma kazananı 5000 TL değerinde ödeme ile basılı medya organlarından duyurulacak.

Para ödüllü proje yarışmaları aslında ödüle ulaşarak kazanılacak meblanın maddi değerinden çok daha fazlası büyük oranda tanınırlık ve reklam elde etmeye olanak sağlayacaktır. Ünlü mimarlık ve proje bürolarına ve geçmişlerine baktığınızda nitelikli & prestijli yarışmalardan elde ettikleri dereceleri gururla sunduklarını görürsünüz.

Proje ve yarışma haberlerini takip etmek için etkinlik , güncel mimarlık haberleri için mimari haber etiketlerini sık kullanılanlarınıza ekleyebilirsiniz.

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Etkinlik

Kamu Binaları Tasarımı Fikir Yarışması’na başvurular başladı

Güncelleme:

Tarih:

Kamu Binaları Tasarımı Fikir Yarışması ile birlikte yıllardır bu ve diğer mimarlık mecralarından kamu binaları nitelikli mimarlık eserleri olarak kamuya kazandırılsın mantığıyla kamu yapılarını ulusal hatta uluslararası yarışmalarla inşa ettirelim diye sesimizi duyurmaya çalışıyorduk.

Eninde sonunda bu da oldu ve artık İLBANK’ın “Bizim Şehir” projesi kapsamında düzenlenen kamu binalarının ön planda tutulduğu “Kamu Binaları Tasarımı Fikir Yarışması”na başvurular başladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İLBANK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Refik Tuzcuoğlu, “Kamu binaları, bulundukları bölgenin doğal çevresine saygı duyarak, yapılan her türlü müdahalenin ekolojik sonuçları her açıdan dikkate alınarak inşa edilmeli.” dedi.

Yerel mimariye katkı sağlayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İLBANK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Refik Tuzcuoğlu, “Kamu Binaları Tasarımı Fikir Yarışması”na ilişkin AA muhabirine bilgi verdi.

Tuzcuoğlu, özgün tasarımlar olması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi:

“Teknoloji, tasarım ve mimari alanlarındaki gelişmeler, kamu binalarına da yansımalı ve alışılmışın yerine, tasarlandığı bölgeye uyumlu ve özgün olmalıdır. Bu yarışma ile belediyeler, okullar veya devlet daireleri gibi kamu kurumları için sürdürülebilir bir tasarım politikası geliştirilmesine ve o bölgenin tarihine, doğal yapısına ve yerel mimari anlayışına uygun projeler üretilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”

Sosyal ve kültürel ilişkileri modern hayatın gerekliliklerine göre biçimlendirirken yakın çevresi ile ilişkilendirilmiş bir mimari anlayıştan bahsettiğine dikkati çeken Tuzcuoğlu, “Kamu binaları, bulundukları bölgenin doğal çevresine saygı duyarak, yapılan her türlü müdahalenin ekolojik sonuçları her açıdan dikkate alınarak inşa edilmeli. Bütüne baktığımız zaman şehre, şehir kimliğine ve yaşamına olumlu katkı sağlayacak özgün ve kimlikli bir mimari konsept olmalı.” dedi.

Devamını oku

Etkinlik

Türk mimarlık öğrencisi Fransa’daki yarışma için oylarınızı bekliyor!

Güncelleme:

Tarih:

Türk İç mimarlık öğrencisinin finale kalan projesini Fransa’da düzenlenen yarışmada desteklemek için online oylamaya katılabilirsiniz.

Türk mimarlık öğrencisi Fransa’daki kamusal alan tasarımı yarışmasında finale kalan 14 proje arasında Online oylamada desteklerinizi bekliyor. Oy vermek ve tasarım ilgili bilgiler için detaylar haberimizde.

Takipçilerimizden İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğrencisi Hatice Şule Özer Fransa’da katıldığı bir kamusal alan tasarımı yarışmasında finale yükseldi.

Finale yükselen 14 proje arasında birinciliği sırtlayacak tasarımın seçiminde Online Oylama bölümü de yer alıyor.Bu oylamaya katılarak Hatice Şule Özer’e destek verebilirsiniz.

Yarışmayla ilgili bilgiler ve takipçimizin tasarımına ilişkin bilgiler için Özer’in geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz online mimarlık platfomundan yazdıklarını okuyabilirsiniz. Hatta Oy verme işlemi öncesi ve sonrasında destek mesajlarınızı da Hatice Şule Özer’in konusunun altına yorumlarınızla iletebilirsiniz. Özer’in açtığı konuya gitmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Takipçimizin bulunduğu ülkede klavyeler için Türkçe karakter desteği olmadığından yazıyı daha anlaşılır halde sizlerle paylaşmak için ciddi bir efor sarfettiğimi de belirterek sözü Özer’e bırakalım;

İç Mimar ve Çevre Tasarımcısı olarak 2015 yılında kazandığım YLSY bursu kapsamında İngiltere’de İç Mimarlık alanında yüksek lisans eğitimine başladım. Fransa’da uzun yıllardır düzenlenen kamusal alan tasarım yarısmasına katıldım. Proje final için seçilen 14 proje içerisinde yer almayı başardı. Ödullerden biri online oylama ile belirlenecektir. Beni destekler ve oy kullanırsanız çok sevinirim. Tasarım ile ilgili açıklama aşağıda yer almaktadır.

Oy vermek icin lütfen burayı tıklayın.

Bağlantıdaki 4 basit soruya cevap vermeniz yeterli. Bunlar;

Vos nom et prénom : İsim-Soyisim
Votre pays : Ülkeniz
Votre adresse e-mail : E-mail adresiniz
Votre esquisse préferée : Shanklin Espaces Publics

Konum: Shanklin Tren Istasyon cikisi ve ana cadde  – Shanklin/Isle of Wight/Ingiltere

Proje Ismi: Shanklin Kamusal Mekanlari

Proje icerigi:

Shanklin siyah ve gri renkleri ile zaman icerisinde durmus, ölmekte olan bir şehir olarak tanımlanabilir. Bu projenin amacı, sürdürülebilirlik ve değişen çevreye verdikleri yanıtlara odaklanarak, herkes için daha canlı, modern ve çekici bir şehir yaratan müdahaleler sunmaktır.

İlk amaç, istasyonun meydanını ve parkını dönüştürerek Shanklin’e varış noktasını iyileştirmektir.

Adaya deniz yolu ile ulastiktan sonar Shanklin bolgesine gitmenin en verimli ve tercih edilen ulasim rayli sistemdir. Ancak bolgeye ilk ulasiminiz da gordugunuz manzara bir cok sahil ve trustik alana sahip olan bolgeyi kisirlastirmaktadir. Daha verimli bir varış ve kalkış noktası oluşturmak için bir kafe, halka açık bir bekleme alanı, yeşil alanlar, su kaynakları / çeşmeler eklenmistir.

Müdahale etmeyi önerdiğimiz ikinci kamusal alan ana caddedir (High Street). Şu anda bu sokak çok yogun, arabalarla dolu ve hem yerel sakinler hem de Shanklin ziyaretçileri için verimli kullanimdan yoksundur. Bolge icin taşıt trafiğinin bir kısmını yonlendirerek tamamen yaya caddesi öneriyoruz.

Boylece sokaga yeni demir baslar ile olumlu mudehaleler edinilebilen genis bir alana sahip olundu. Sokak mobilyalari, bisiklet yolu, ağaçlar ve yeşil alanlar, su efektleri / çeşmeler ve mevcut mağazalar için harici alanlar eklendi.

Yarisma Icerinde belirlenen uc ana basliga cevap

Mimari kalite

Mimari müdahalelerimiz Shanklin şehrine modern bir katman getirmeyi amaçlıyor. Bazı yerler için parametrik mimari önerilir.

Sosyal yaşam kalitesi

Yerel sakinler ve turistler için kentsel deneyimleri ve ayrıca ikisi arasındaki etkileşimleri iyileştirmeyi umuyoruz.

Çevreye saygı

Proje konsepti, sürdürülebilir müdahaleler yaratarak sehri desteklemektir. Bolgede hic bir yikim projesi onerilmemis sadece trafik yonlendirmesi ile acilan alan ve suan olu alan olarak kullanilan bolgeler yeniden tasarlanmistir. Parametrik tasarim ile onerilen sokak mobilyasi icin bolgenin yerel agaci America-Wood onerilmistir.

Yarışma için hazırlanan görseller ve tasarıma dair diğer grafikler;

Siz de duyurularınız , haberleriniz, fikirleriniz ya da anonim itiraflarınız için Online ve üyelik gerekmeden gönderilerinizi paylaşabileceğiniz Mimari platformda gönderilerinizi paylaşmak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Devamını oku
ReklamReklam