Sosyal medya'da takip edin!
X

Dünya

Fransız mimarlar bu tasarımda biyo cephe teknolojisini kullandı

Güncelleme:

Tarih:

Biyo cephe teknolojisine sahip  bu burgulu yapıdaki kule tasarımları Çin’in Hangzhou bölgesinde olup Fransız Mimalık Firması Xtu Architects imzasını taşıyor.

Kaba tabirle daha açık olarak ifade edecek olursak, yosun kaplı kuleler doğal bir katman oluşturarak ek bir maliyet binmeksizin yalıtım ve hava kirliliğinin önlenmesinde önemli rol oynayacak.

İşin uygulama kısmı için gerçekten cesaret gerektiren bu yapı kütleleri gerçek bir konsept mimari tasarım özelliğine sahip.

Biyo cephe tasarımlı burgu kuleler

biyo cephe teknolojili fransız rüya kuleleri

Binanın çevreye yaydığı ve çevre faktörlerinin doğal koşullarla meydana getirdiği karbondioksit salınımını minimum düzeye indirecek emilim gücüne sahip.

Yenilikçi yapı malzemeleri ülkemizde ancak fuarlarda ve bazen de markalı konut projeleri reklamlarında gördüğümüz için bu tasarım sürdürülebilirlik yönüyle de son derece ilham verici.

XTU Architects fransız rüya kuleleri

Aslında Arup Mühendislik firması tarafından bundan 5 sene kadar önce geliştirilen bir sürdürülebilir cephe uygulaması bu alanda benzer girişimlerin varlığını kanıtlasa da XTU Architects bu tasarımda hem estetik unsurları hem de sürdürülebilirliğin bir arada kardeş kardeş yapılabildiğine güzel bir örnek vermişler.

Konseptin adı: Fransız Rüya kuleleri!

Hoş, inşaat henüz başlamamış olsa da yatırımcılarının bu alanda şimdiden heyecanlı olduklarını tahmin etmek zor olmasa gerek. Ayrıca Fransız Rüya Kuleleri adı verilen bu tasarımın Çin’in son derece sulak bir bölgesi olan Hangzhou için de ayrı bir öneme sahip olduğunu söylemekte yarar var.

Biyo cephe teknolojisi nedir? Biyo cephe teknolojisi kullanılarak Fransız mimarlar tarafından tasarlanan Fransız Rüya Kuleleri projesini inceledik.

Biyo cephe uygulaması ya da teknolojisi hakkında sizin görüşleriniz ne? Benzer teknolojileri ülkemizde daha fazla görmek ister miydiniz?

Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. Yakup

    15/05/2018 paylaşım zamanı 22:44

    Ne kadar da ilginç tasarımlar yapıyorlar ya. Kimin aklına gelir böyle şeyler diyesim var. 🙂 ama gerçekten muhteşem.

Bir Cevap Yazın

Dünya

Türk Mimarların Mars Kolonisi halk ödülüne layık görüldü

Güncelleme:

Tarih:

Türk Mimarların Mars Kolonisi mimari proje tasarım fikri , bundan yaklaşık 2 ay kadar önce Türkiye ve Dünya’da ilk defa mimarihaber.net‘te paylaşılmıştı.

Peyzaj Mimarı Sunay Erdem ve ekibi tarafından geliştirilen projenin görselleri, tasarım konsepti ve fikirler arasındaki bağlam ilişkisini sizlerle paylaşmıştık.

Ödülün haberini ilk duyuran olamadık ama yarışmadan zaferle ayrılan ünlü mimarın başarısıyla ilgili görüşlerini sizlerle bu yazıda paylaşacağız.

Türk Mimarların Mars Kolonisi projesi hakkında düşünceleri

” Yeryüzünün nerdeyse her kıtasında proje tasarlayınca (5 kıta) Mars Gezegeni için proje tasarlamak heyecan uyandırdı. Öncelikle Mars’taki koşulları inceledik, farklı bir gezegen, farklı atmosfer, yerçekim vs vs.. Yapacağımız yaşam birimlerinin başta kolay inşaa edilebilir olması gerektiğini  anladık.

Mars’ta kolay bulunan malzemeden olması gerekir, aynen ilk insanların hayatta kalmaları için yaptıkları barınaklar gibi. Mağara yapamayacağımıza göre(oksijen yok), kapalı mekanı en basit formda tasarlamamaız gerekiyordu. Piramid formu aklımıza geldi, statik açıdan en kolay struktür.

Piramidi kaplayan malzemeyi de Mars’ın özkaynağı yeraltı buz(şeffaf) tabakasından elde ettik, ve böylece Piramidal Şehir ortaya çıktı. Farklı bir deneyim oldu bizim için. Projenin başarılı da bulunması bizi ayrıca mutlu etti. ”

Türk Mimarların Mars Kolonisi projesini hatırlamak ya da henüz tanışmadıysanız sizi aşağıdaki yazıya davet ediyoruz;

Devamını oku

Dünya

Suudi Arabistan 1 yıl içerisinde Katar’ı adaya dönüştürecek

Güncelleme:

Tarih:

Suudi Arabistan Katar’ı yakın bir gelecekte adaya dönüştüreceğini duyurdu.Detaylar ve mega yatırım projesi hakkında detaylar haberimizin devamında..

Mega yatırımların ve dev bütçeli projelerin öncü ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan, özellikle Arap yarım adasındaki projeleri ile Dünya gündemine gelmeyi başarmış durumda.

Suudi Arabistan’ın Mekke gazetesinde yer alan habere göre, Kraliyet Müsteşarı Suud el-Kahtani, Selva Kanalı projesinde tekliflerin sunulması için son günün gelecek pazartesi olduğunu açıkladı.

Katar’ın adaya dönüşümü 1 yıl içerisinde tamamlanacak

Bu projenin uygulanması için uluslararası 5 şirketten teklif alınırken, ihaleyi kazanan şirket yada konsorsiyum, tekliflerin son sunulma tarihinden itibaren 90 gün içerisinde duyurulacak.

Gazetenin haberine göre, söz konusu proje 1 yıl içinde tamamlanacak.

Kahtani, Twitter hesabından ise “Selva Kanalı’nın hafriyatı başlıyor” etiketiyle yayımlanan “Katar devletini bir adaya dönüştüren mükemmel projeden dolayı Suud halkına tebrikler” paylaşımını kendi hesabından yeniden yayımladı.  Daha önce de benzeri paylaşımları yapan Kahtani, şu ifadeleri kullanmıştı:  “Katar, Suudi Arabistan‘a ait askeri üssün bulunduğu Selva Adası’nın bir parçası olacak. Tarih de bir zamanlar o topraklarda bir ülkenin olduğunu hatırlayacak. Selva Adası’nı oluşturma kararı, uluslararası hukuka aykırı mıdır, Suudi Arabistan‘ın orada bir askeri üs kurma hakkı var mıdır, nükleer reaktörünü ve nükleer reaktör atıklarını oraya atma hakkına sahip midir? Tabii ki yüzde 10 bin hakkı vardır. Bu egemenliktir ey sadece egemenliğin ismini bilenler.”

Suudi Arabistan’da internet üzerinden yayın yapan “Sabq” gazetesi geçen nisan ayında yayımladığı haberde, Suudi Arabistan’ın, Katar ile arasındaki 60 kilometrelik tek kara sınırında kanal inşa etmek için tam teşekküllü bir turizm projesi üzerinde çalıştığı iddiasında bulunmuştu.

 

Devamını oku
ReklamReklam