Sosyal medya'da takip edin!
X

Nasıl yapılır?

Dünya’nın farklı şehirlerinden 13 mimari eskiz örneği

Güncelleme:

Tarih:

Mimari eskiz örnekleri mimarlığa ilgi duyan ya da yolu bir şekilde mimarlık ile kesişenler için incelemesi son derece keyifli çizimlerdir. Mimarlığın halen birileri tarafından maddi beklentilerden son derece uzak icra edildiğine, en azından tutkuyla yapıldığına halen inanmamızı sağlayan mimari eskizler farklı teknik ve yöntemlerle yapılabilmektedir.

Her yiğidin yoğurt yemesi farklı deyimindeki gibi farklı mimarlar için farklı mimari eskiz çizimleri bulunmaktadır.

Mimarihaber‘i sık takip edenler iyi bilir,  eskizlerin mimari için vazgeçilmez olduğunu, onu samimi ve kimlik sahibi yapıların doğmasına vesile kıldığını her fırsatta yazılarımızda paylaşıyoruz. Bu konuyla alakalı Türkiye’nin en iyi mimarları listesi içerisinde de eskizle aşk yaşayan adam bir mimarın 25 yıllık el çizimleri hikayesine bu yazıdan sonra göz atabilirsiniz.

Mimari eskiz örnekleri için 13 Farklı ülkeyi gezen adam

Şimdi paylaşacağımız eskiz örneklerini yapabilmek için hayatının önemli bir bölümünü ayıran Horiaki2 adlı instagram kullanıcısı bu sıra dışı eskizleri ve hikayelerini paylaşmamız için bakın neler yapmış..

venedik-mimari-eskiz

Yukarıdaki resim mimari eskiz nasıl yapılır? sorusuna yanıt arayanlara alternatif bir teknik sunmakta. Titrek çizgiler, gölge efektleri ve belki de en önemlisi eskizin mükemmellikten uzak kalarak daha samimi bir hale gelmesi için de güzel bir örnek.

mimari-eskiz-ornekleri-2

Hırvatistan, Dubrovnik mimari eskiz çalışması..

hirvatistan-dubrovnik-mimari-eskiz-ornekleri

Şu renk tonlamalarındaki görsel şölene bakar mısınız?. Hangi mimari eskiz kitabı bu kalitede bir çizimi yaptırabilir ki? Bazı şeylerin tamamen insanın içerisinden gelen ve Allah vergisi yetenek olduğuna inanmak böyleleriyle mümkün oluyor.

Ama umutsuzluğa kapılmadan ısrar ve azimle mimari eskiz pdf gibi dökümanları bile inceleyerek yakın başarıda çizimler yapmanız mümkün hale gelebilir.

Şimdi de Kanada Quebec ‘ten bir mimari eskiz örneği incelemesi..

kanada-mimari-eskiz-ornegi

Dresden Almanya’dan bir eskiz..

almanyadan-mimari-eskiz-ornegi

Japonya Kyota’dan bir eskiz..

mimari-eskiz-ornegi-sokak

Çek Cumhuriyeti / Prag’tan romantik bir mimari eskiz örneği..

mimari-eskiz-ornekleri-2

Danimarka, Kopenhag mimari eskiz örneği..

mimari-eskiz-ornek-5

Fransa, Colmar

fransa-mimari-eskizler

Macaristan, Budapeşte

mimari-eskiz-ornekleri-kilise

Japonya, Kyota

japon-evleri-mimari-eskiz

Georgetown, Washington DC

amerikadan-mimari-eskizler

Ve Fransa, Paris’ten bir mimari eskiz

paris-mimari-eskizleri

Mimari eskiz örnekleri hakkında sizin fikirleriniz neler?

Bana soracak olursanız sanatçı bu işi mekan tercihleri, kendine has eskiz teknikleri, ifade yöntemi olarak sulu boya tercihi ve bir ressam mantığı ile hemen her eskizde sağ alt köşeye attığı mahlas imzası ile işi mimarlıktan ziyade biraz fazla soyutlayarak sanata odaklanmış gibi.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Nasıl yapılır?

Faydalı bir mimarlık sitesi tavsiyesi daha; Archnet

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık sitesi denildiğinde pek çok tasarımlar, kreatif sanat üretimleri ve benzeri dizayn odaklı içerikler gelir pek çoklarının aklına. Ancak mimarlık salt görsellikten ibaret olmadığı gibi aksine tarihin tozlu sayfalarıyla yakından bağlam ilişkisi kuran derin bir bilim dalıdır.

İşte bu bağlamda mimarlık sitesi tavsiyesi olarak Archnet sitesinden bahsedeceğim. Sitenin görsellikten uzak, süslü cümlelerle dolu tasarım incelemeleri ya da sıra dışı mimari tasarım örnekleri içermediğini , bilgi – geçmiş – tarih odaklı bir mimarlık portalı olduğunu da belirtmekte fayda var.

Keyifle vakit geçirebileceğiniz, sitede takılırken pek çok enteresan bilgiyi öğrenebileceğiniz, geçmiş dönem izlerini bir kaç tık ile keşfedebileceğiniz bir mimari site olduğunu söyleyebilirim.

Sadece Mimarlık sitesi değil, mimarlığın wikipedia’sı

Archnet sitesi adından da anlaşılacağı üzere pek çok mimari blog ya da mimar blogu isminde kullanılan ingilizce Architect ya da architecture kelimelerinin baş harflerini temelde ismi için kullanan bir site.

Özellikle timeline kısmına gerçekten bayıldım. Site yeni değil ama yeni başlayanlar için keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda mimarlıkla ilgili faydalı içerikler barındırıyor.

            The Archnet Timeline is a visual tool allowing access to images that together provide a linear outline of the history of art, architecture and urbanism in Muslim societies.        You are invited to view, compare, and contrast the built environment through a representative set of images related to sites arranged by historic periods.       The Timeline is not meant to be exhaustive, but rather offers a lens into this rich architectural and artistic heritage. Enjoy your exploration.

Archnet sitesi özetle  müslüman toplumlarda sanat – mimarlık ve şehircilik tarihinin kaynaklarına ulaştıran araç olarak yorumlanabilir. Sitenin timeline kısmı için söyledikleri de bu kısmı gerçek bir rehber niteliğinde olmaktan çıkarıp keşfedilmeyi bekleyen yeni persfektifleri de sunduğuna ikna etmeye çalışıyor.

 

Devamını oku

Nasıl yapılır?

Mimari Projelerde çatı ve rampa eğimi hesaplama [resimli anlatım]

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Otopark rampa eğimi hesaplama formülü üzerinden örneklerle eğim hesabı nasıl yapılır? gibi sorulara yanıt vereceğim. Mimari proje tüyoları hakkında bir yazı.

Eğim hesaplama programı kadar gereksiz bir başka uygulama daha duymadım. Çünkü yol eğimi nasıl hesaplanır sorusu çok basit bir bölme işlemi ve ikinci bir yöntem olarak çizim yoluyla hesaplama şekillerini bu yazıda resimlerle anlatmaya çalışacağım.

Çatı eğim hesaplama konusunda da benzer örnekleri bu yazıda sizlerle paylaşıyor olacağız.

O halde hadi başlayalım.

Otopark rampa eğimi hesaplama yöntem 1

Otopark rampa eğimi hesaplama

Bodrum kata inen otopark rampası eğimi ve rampa uzunluğu nasıl hesaplanır? sorusu için örnek proje. RESİM -1

Rampa eğimi yönetmelik ilgili maddelerinde açık şekilde özetlenmiştir. Ayrıca imar , otopark yönetmeliği ve istanbul büyükşehir belediyesi imar yönetmeliği nde de bu hususlara değinilmiştir. Özeti şudur; rampa yapılamayacak zorlu bir arsada çalışıyorsanız (ki bu noktada yönetmeliği biraz karıştırırsanız hangi durumlarda otopark yapmanız zorunlu değil öğrenebilirsiniz) otopark dışında konulara yoğunlaşabilirsiniz.

Ama otopark yapmanızın önünde (yönetmelikte bahsedildiği üzere olağan üstü koşullar altında çalışmıyorsanız çok dik eğimli arazi, yol olmaması vs.) bir engel yok ise rampa eğimi yönetmeliklere göre %20’den fazla olamaz.İdeal olanı %15 ve altıdır.

Bu arada bu teorik bilgilere ilave olarak yangın yönetmeliğinde otopark rampalarının kaçış amaçlı kullanılması sadece %7 ve altında bir eğim yapmanız durumunda mümkün. Konuyla ilgili yangın yönetmeliğinin sadece mimari projeleri ilgilendiren kısımlarını 94 maddede özetlediğimiz o yazı da ilginizi çekebilir.

Şimdi hesaplama formülünü verelim otopark rampa eğimi formülü;

Tabi ki bu değil..

Otopark rampa eğimi nasıl hesaplanır? sorusunun yanıtı çok basit; Rampa uzunluğu = Toplam yükseklik / Eğim size rampa uzunluğunu verecektir. Yani daha açık söyleyecek olursak 280 cm yükseklikten %20 eğim ile kaç metre rampa yapılması gerekir sorusunun yanıtı 2.8 / 0.2 olacaktır. Bu da yaklaşık 14 metrelik bir rampa anlamına gelmektedir.

Rampa uzunluğunu hesaplarken yapacağınız ufak bir hata projenizde ciddi revizyonlara sebebiyet verebilir.Bu nedenle henüz ilk tasarım safhasında bu konuya yoğunlaşmanız gerekmektedir. Son olarak bu paylaştığımız formülün karadelik nasıl oluşturulur formülünden alındığını da merak edenler için ilaveten belirteyim 🙂 .

Rampa eğimi hesaplama çizelgesi filan hiç bakmayın internette.. Ben çok saçma buluyorum, mimar tasarımını yaptığı binanın hesaplarını kendi yapabilmelidir. Bu noktada bu tip kolaylaştırıcı çizelgeler hele yeni başlayanlar için büyük tembellik ve öğrenme yorgunluğu doğuracaktır. Onlar gibi hazır cetvelleri kullanacağınıza mimari projelerde yer alan bazı hesaplar ve yapılışları konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederek balık tutmayı öğrenmenizi balık almaya tercih etmeye teşvik etmekteyim.

Hadi otopark rampa uzunluğu ya da eğimi hesaplama konusuyla ilgili bir örnek ile yöntem 1’i sonlandırıp çizim yoluyla rampa eğimi hesaplama konusuna geçelim o halde;

otopark rampa başlangıç kotu

Otopark rampasının başladığı kot ile indiği kotu bulmak için referans (röper) kabul edeceğiniz kotu bulmak RESİM – 2

ÖRNEK 1 Yukarıda RESİM-1 ile vaziyet planı verilen projenin bodrum kata inen otopark rampası hesabı için rampanın başladığı yolun kotu + 891.00 di; Şimdi ise ikinci bir husus olarak rampanın indiği noktanın kotu bizim için çok önemli.

Bunu bulmanın yolu kat döşeme – tabla  yada su basman kotuna göre ulusal kot sistemimizdeki 800’lü değerini bulacağız. Yani binamızın su basman kotu + 890.93 olduğundan bodrum kat tabla kotumuz aynı zamanda otopark rampamızın indiği kot olduğundan 890.93- 3.00 (bodrum kat yüksekliği) = 887,93 bizim rampanın indiği kot olarak öne çıkıyor.

Rampamız 891.00 ‘dan 887.93 kotuna iniyor ise yükseklik = 3,07 metre çıkıyor.

Mevzu kotlara gelmişken su basman kotu nasıl verilir? ve Kademeli bina örnekleri başlıklı yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Yukarıdaki formüle bu değerleri yerleştirdiğimizde ; TOPLAM YÜKSEKLİK / RAMPA EĞİMİ = RAMPANIN UZUNLUĞU => 3,07 / 0.15 = 20.46 metre uzunluğunda bir rampa işimizi çözecektir.

Otopark rampa eğimi hesaplama yöntem 2

Otopark rampa eğimi hesaplama yollarından biri olan çizim yolu için Rampanın yüksekliğini bulmanız gerekiyor. Bunun için yukarıdaki resimlerden de göreceğiniz üzere rampanın başladığı noktanın kotu ile rampanın indiği noktanın kotları arasındaki fark rampa yüksekliğini verir.

Rampa uzunluğunu bulmak için 100 cm uzunluğunda bir düz çizgi çiziyoruz. Sonrasında eğim değeri kaçsa o kadar yükseliyoruz. Diyelim 18 ise 100cm’lik çizginin ucuna 18 cm yükseklikte başka bir dik çizgi ekliyoruz. Sonra boş kalan kısmı başka bir eğimli çizgiyle birleştiriyoruz.

Birleştirdiğinizde oluşan çizgi %18 eğimli bir çizgidir. Diyelim ki 450cm yükseklikten %18 eğim ile kaç metre rampa gerekir sorusu önünüzdeyse başka bir tarafta hemen 450cm yükseklikte dikine çizgi çiziyorsunuz.

Sonra da az önce 100 birim gidip 18 birim yükselerek oluşturduğunuz üçgenin hipotenüs çizgisini taşıyorsunuz ve 450cm’lik dik çizginin ucuna MOVE komutuyla koyuyorsunuz.

Dik çizginin hemen altından üçgeni tamamlayacak şekilde başka bir yatay çizgi koyarak F + ENTER komutuyla üçgeni tamamlıyorsunuz ve alttaki çizgi rampa uzunluğunuzu veriyor.

Yani bu durumda %18 eğim ile 4.5 metre yüksekliğindeki rampayı 25 metre uzunluk kurtarıyor anlamı çıkıyor.Örnekleri çoğaltmak mümkün.Ama sanırım bu yeterlidir.Konuya hakim olanlar için daha fazla sıkıcı olmayalım ve çatı eğimleriyle ilgili konuya geçelim.

Son olarak engelli rampaları için de aynı hesapların geçerli olduğunu ifade edebilirim.

Çatı eğimi nasıl hesaplanır? Mahya yüksekliği nasıl bulunur? 

Çatı eğimi ya da rampa eğimleri arasında pek fark yoktur.Hesaplama yöntemi bakımından birbirlerinden farklı bir şey yoktur.

Yalnızca dikkat edilmesi gereken bir husus olarak çatı eğiminin yeni yönetmeliğin üzerinde durduğu gibi parapet üzerinden değil çatı saçak ucundan başlaması gerektiği konusudur.

Çatı eğiminde en sık yapılan çizim hatalarından biri örneğin %45’lik eğimi 45 derecelik eğim ile karıştırmak hatasıdır. İlginç ama gerçekten karıştırılan şeylerdir. Yani derece ile eğim farklı şeylerdir. Yandaki basit örnek çiziminde görüleceği üzere arada dağlar kadar yükseklik farkı bulunmaktadır.Çatı eğiminin rant oluşturduğu konu parapetler dışında farklı kırım şekilleridir. Ona başka bir yazıda değineceğim.Ama son olarak çatı arası piyesleri varsa baş kurtarsın diye türlü oyunlara başvurulabilmektedir. Yönetmelikteki eksiklerden faydalanarak mimari tasarım yapmak yazımız da bu anlamda zihin açıcı örnekleri sunmaktadır.

Mahya yüksekliğinin nasıl hesaplanacağı sorusu ise çatı eğimini bulduğunuzda çizgilerin birleşimi zaten mahyanın yüksekliğini size verecektir.

Otopark rampa eğimi hesaplama konusundaki bu yazımızda son olarak şu pratik bilgileri de sizlerle paylaşalım; Çatı arasında piyes varsa baş kurtarma konusuna dikkat etmek gerekir. Rampa konusunda binaya rampanın saplandığı noktada kat yüksekliğinize dikkat etmek gerekir. Rampalarda 2.40 metre baş kurtarma mesafesi aranmaktadır. Rampa genişliği için İBB Otopark yönetmeliğinde 3 metre denilmektedir ama ne kadar geniş yaparsanız acemi şoförleri o kadar mutlu edersiniz. Benzer faydalı içerikler için mimarihaber.net’i takip etmeye devam edin.

Hadi örnek birkaç soruyla yazımızı pekiştirelim;

3.8 Metre yükseklikten %18 eğim ile toplam kaç metre uzunluğunda bir rampa yapılması gerekir?

%33 Eğimli bir çatının arasına saçak ucundan itibaren 450 cm merkezde yükseklik yaklaşık ne kadar olur?

Başka bir Nasıl yapılır? sorusunda görüşmek üzere..

Devamını oku
ReklamReklam