Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

İnşaat alanı hesaplamak için en pratik yöntemler

Güncelleme:

Tarih:

İnşaat alanı hesaplama formülü her proje için farklılık gösterecektir. Toplam inşaat alanı nedir? sorusunun yanıtı ve net inşaat alanı hesaplama konusunda gelen sorulardan yola çıkarak haberimizde bilmeniz gereken temel şeyleri sizlerle paylaştık.

Bir arsadan kaç daire çıkacağının hesabı ve anahtar teslim toplam inşaat maliyeti hesaplama gibi konularda yapı veya yapılar topluluğunun alanlarını henüz mimari projesi hazır değilken yaklaşık olarak hesaplamak mümkündür.

Ancak bu noktada yönetmelikteki tanımları ve bu alanlara dahil olan, dahil olmayan şeyleri bilmek son derece önemlidir. Aslında oldukça basit tanımlardır, kafa karıştıran şey imar durumu ve plan notları gibi değişkenlerdir. Bu noktada tanımlarla inşaat alanı hesaplama konusuna başlayalım..

Yapı inşaat alanı nedir? Toplam yapı inşaat alanı nedir?

insaat-alaninasil-hesaplanir

Toplam yapı inşaat alanı kavramı, bir parselde bulunan bütün yapıların yapı inşaat alanlarının toplamına verilen isimdir.

Yapı inşaat alanı ise Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği‘ne göre Işıklıklar ve avlular hariç olmak üzere, bodrum kat, asma kat ve çatı arasında yer alan mekânlar, çatı veya kat bahçeleri, çatıda, katta ve zemindeki teraslar, balkonlar, açık çıkmalar ile binadaki ortak alanlar dâhil yapının inşa edilen bütün katlarının alanına denir.

Yukarıdaki tanımlardan yola çıkarak, en genel anlamda inşaat alanı hesaplanırken bahsedilen boşlukların düşülerek kalan alanların toplamı inşaat alanı hesaplama için kullanılır.

Şimdi farklı örnekler üzerinden inşaat alanı hesabına devam edelim;

Örnek 1; 200 metrekarelik bitişik nizam, B3 (Bitişik nizam 3 katlı) arsada inşa edilecek yapının toplam inşaat alanı nasıl bulunur?

Bitişik nizam dendiğinden çekme mesafeleri olmadığı anlaşılmalıdır. Yani bina arsaya tamamen oturmaktadır. Bodrum kat yapılacağını da hesaba katarsak 200 m2 Bodrum kattan + 200 m2 Zemin kattan gelir. 3 Katlı bina demek zemin üstünde 2 normal kat anlamına gelmektedir. Yani eğer çıkma da yapılmıyorsa (Çıkma yapılacaksa normal katlardaki inşaat alanı artar) 200’er metrekare de normal katlardan gelir. Bu durumda toplam inşaat alanı ne oldu? 200 x 4 = 800 metrekare oldu.

Tanımlar kısmından bakacak olursanız , ışıklık inşaat alanına dahil edilmiyor.Dahil edilmeyen alanları bu toplam alandan çıkardığınızda size toplam inşaat alanını verecektir.

Emsal (kaks) verilmeyen yerlerde toplam inşaat alanı bu şekilde bulunur.Yani bina oturumu üzerinden yola çıkarsınız. Sadece her kat için tabla / tabliye alanlarını toplamak kalır size..

Örnek 2; Emsal verilen arsalar için toplam inşaat alanı bulmak daha metrik değerler üzerinden gideceğinizden bazılarına göre çok daha kolay gelmektedir. Yani bu tür yerlerde toplam inşaat alanını hesaplamak için emsal üzerinden gidilir.

Diyelim ki, 1000 metrekarelik bir arsa var. Emsal 1.5 , Taks 0.35 olsun.. İmar durumuna göre irtifası (kaç kat yapılabileceği sorusunun yanıtı) zemin + 4 kat olsun. Bu yapının toplam inşaat alanı hesaplanırken neler yapılır?

Adım 1; Toplam arsa alanı x Emsal = 1000 x 1.5 = 1500 m2

Adım 2; Toplam emsal alanının %30 fazlası (normal merdivenler, kat holleri, balkonlar vs..) (Not: %30 hesabına neler dahil edilir? sorusuna ayrıca yanıt vermiştik) Yani 1500 x %30 = 450 metrekare.

Adım 3; Bodrum kat yapılıp yapılmayacağının cevabı çok önemlidir. Çünkü bodrum kat emsal harici olduğundan yukarıdaki alana dahil değildir. Taks 0.35 olduğundan 1000 x 0.35 = 350 metrekare oturum yapabiliriz. 350 metrekare de bodrum kat olsun.. Bodrum katların yan ve arka bahçe mesafeleri içerisinde kalmak koşuluyla (zemin kat konturundan dışarı taşabileceğini unutmayın) daha geniş yapılabilmekte. Ama geniş yapmadınız ve 350 metrekare de bodrum kat yapmayı düşündünüz. Birden fazla bodrum kat varsa hepsini hesaba dahil etmeyi unutmayın.

Adım 4; Asansör makine dairesi, güneş enerjisi terası , açık yüzme havuzu hatta varsa trafo merkezi de bu toplam alana dahil edilmelidir (çünkü bu alanlar da emsale dahil edilmemektedir). Diyelim ki makine dairesi 12 metrekare, güneş enerjisi terası altı ve merdiven evi 25 metrekare açık yüzme havuzumuz da 50 metrekare yani toplam 87 metrekare de bu alanların toplamı geldi.

Adım 5; Binanın yangın merdiveni ihtiyacı var mı? Kaç kattan itibaren yangın merdiveni yapılır? sorusuna yanıtınız yangın merdiveni gerekmiyor şeklinde ise toplam inşaat alanı için ekstra alanlar girmenize gerek kalmayacaktır. Çünkü yangın merdivenleri , yangın güvenlik holleri ve yangın kaçışı emsale dahil edilmediğinden toplam inşaat alanına eklenmelidir.

Püf nokta; Yangın merdiveni ihtiyacı konutlarda yapı yüksekliği (bodrum katlar, varsa çatı arası piyesi dahil) 21.50’yi geçen yapılarda gerekmektedir. Eğer yapının yüksekliği 21.50’yi geçiyorsa yangın merdiveni için 24 m2 ortalama iyi bir değerdir.Ancak her kat için eklemeyi unutmayın.

Adım 6; Bazı Belediyelerde plan notları farklı kullanımları emsal dışı tuttuğundan bu alanları da toplam inşaat alanı hesaplama formülünüze dahil etmeyi unutmayın. Örneğin Kat Bahçeleri Gaziantep Belediyesinde yeşil yapılaşmayı teşvik etmek ve kentin görselliğini pozitif etkilemek için emsal dışı olarak kabul ediliyor. 

Şimdi bulduğumuz değerleri toplayarak toplam inşaat alanını hesaplayalım; Adım1 + Adım2 + Adım3 + Adım4 + Adım5 + Adım6 = 1500 + 450 + 350 + 87 + 0 + 0 = 2387 metrekarelik inşaat alanı sonucuna ulaşırız.

Emsal verilen ve emsal verilmeyen arsalarda toplam inşaat alanı hesaplamayı formülize ederek inşaat alanı hesaplama programımızda da test edebilirsiniz.

İnşaat alanına göre emsal hesabı excel gibi programlarla kendi kolay hesap cetvelinizi oluşturabilirsiniz. Kaks hesaplama, inşaat taban alanı hesaplama gibi konularda merak ettiklerinizi yorum kısmından ya da soru – cevap bölümünden sorabilirsiniz.

 

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Faydalı bilgiler

Elektrik elektronik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi?

Güncelleme:

Tarih:

Elektrik elektronik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi? Elektrik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi? Makine mühendisleri ve tekniklerler şantiye şefi olabilir mi? Şantiye şefi yönetmeliği üzerinden sizlerle bu konuyu özetle paylaştık.

Elektrik elektronik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi? Bu sorunun yanıtı kısa ve net ”evet”. Olabilir. Sebebi Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında yönetmelik gereğince yapım işinin niteliğine göre şantiye şefleri mimar ve mühendis olabilir deniliyor.

Teknikerler konusunda şuan yönetmelikte bir engel bulunmamasına karşın yapı ruhsat sistemi MAKS’ta inşaat teknikerleri şantiye şefi olabilir mi? sorusuna hayır yanıtı alıyoruz.

Elektrik elektronik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi?

elektrik-elektronik-muhendisleri-santiye-sefi-olabilir-mi

Bazı idareler yönetmelikteki ”yapım işinin niteliğine göre” kavramına istinaden elektrik elektronik mühendislerini ya da makine mühendislerini ya da elektrik mühendislerini normal betonarme inşaatlar için şef olarak kabul etmemektedir.

Yapım işinin niteliği eğer bir trafo binası ya da server merkezi gibi niteliksel bir yapıysa elektronik mühendisleri ya da makine mühendisleri şantiye şefi olabilir şeklinde yorumlanırken, normal inşaatlar için bu yorumu kullanmaktadırlar. (Şimdi niteliksel iş tanımlamam ile dalga geçenleriniz de olur (: )

Elektrik elektronik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi? Sorusunun yanıtı MAKS‘ta bu meslekten kişilerin şantiye şefliği ile alakalı seçilebilir olmasından kaynaklı olabiliyorlar diyebiliriz.

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Mimari akustik raporu nedir? Hangi projelerde zorunludur?

Güncelleme:

Tarih:

Mimari akustik raporu her türlü yapı, bina, tesis ve işletmenin işletimi ve kullanımı safhalarında insanların maruz kalacağı, binaların dışından veya içinden kaynaklanan gürültülerin, kişilerin huzur ve sükûnuna, beden ve ruh sağlığına olumsuz etkilerini en aza indirecek iyi işitme ve algılama koşullarının sağlanması için, tasarım, yapım, kullanım, bakım ve işletim bakımından uyulacak kuralların belirlendiği teknik – resim – diyagram ve şemaların yer aldığı dökümanı ifade eder.

Mimari akustik raporu 31 Mayıs 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik gereği standartları belirlenen bir teknik dökümandır. 1 Haziran 2018 Tarihinden sonra yapı ruhsatlarına ek idarelere sunulması gereken dökümanlar arasında bulunduğundan bu konuya değinmek istedik.

Bu yazımızda Gürültü Yönetmeliği hakkında da kısa notlara değineceğiz. Öte yandan Gürültü Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik hakkında da önemli noktaların altını çizeceğiz.

Mimari akustik raporu hangi yapılarda gerekmektedir?

Mimari akustik raporu hangi yapılar için hazırlanmalıdır? Bu raporu kimler düzenlemektedir? Hangi esaslara göre kontrol edilmektedir? Bu gibi soruların yanıtları da bu bağlamda oldukça önemlidir.

Şöyle düşünün, bir eviniz var ve hemen herkesin başına gelmiştir, üst komşudaki akıllı uslu çocuklar tam da siz uyuyacakken oyun oynayası tutar ve o her zıpladıkça beyin damarlarınızda genişlemelere neden olur (!) .Bu kimsenin istemeyeceği bir durum. Yani bu gibi gürültü önleyici tedbirlerin bir standartizasyona kavuşması, insanların huzuruna ve sağlıklı  – konforlu yaşam alanlarına kavuşması adına geliştirilen bu yönetmelik gerek Avrupa Birliği Standarlarına uyum çabaları, gerekse de daha yaşanabilir çevreler bağlamında son derece önem arzetmektedir.

İşin diğer bir boyutu ise her sermaye sahibinin müteahhitlik yapmak için kolları sıvamasının önüne geçmek adına da son derece elzem bir durum.

Gelelim nasıl hazırlanacağı sorusuna ve hangi yapılarda gerekeceğine..

Mimari akustik rapor içerisinde hangi bilgiler yer almaktadır?

Akustik rapor, bu Yönetmelikte öngörüldüğü şekilde;  mekânların, gürültüye hassasiyet ve gürültülülük yönünden birbirleri ile olan ilişkilerine ve ses iletim yollarına (hava doğuşlu ve darbe sesi)  ait analizleri; hedeflenen akustik kalite ve yalıtım sınıfına göre uygulanacak sınır değerleri; bu değerlere ve analizlere göre mimari ve/veya tesisat projelerinde gösterilecek yapı elemanları ve bileşenleri ile noktasal birleşim detaylarını içerir.

Aşağıda sayılan binalar için mimari ve tesisat projelerinden ayrı olarak, akustik uzman tarafından akustik proje hazırlanır;

  • Bir bodrum katı ve çatı arası hariç yediden fazla katlı konutlar
  • Toplam inşaat alanı 2.000 metrekareyi geçen ikiden fazla katlı konut dışı binalar
  • Tablo 2.1 de verilen birden fazla işlev içeren binalar
  • Konser ve dinleme salonları gibi özel akustik tasarım gerektiren kullanımları içeren binalar

Şimdilik akustik rapor örneği paylaşamayacağız ama bir kaç gün içerisinde mimarihaber.net farkıyla mimari akustik rapor sorusuna akustik rapor hazırlayan firmalar için önemli faydalar sağlayabilecek güzel bir powerpoint sunumunu da buradan sizlerle paylaşıyor olacağız. Yapı akustiği ders notları , akustik ders notları mimarlık ya da mühendislik alanında da faydalı dökümanları ücretsiz şekilde bu başlık altından paylaşıyor olacağız.

Yorumlarınızla buraları şenlendirin (:

 

Devamını oku
ReklamReklam