Sosyal medya'da takip edin!
X

Yorum

Mimarların web siteleri neden projeleri kadar güzel değil?

Güncelleme:

Tarih:

Mimar sitesi denildiğinde (ülkemizde) pek çoğu gösterişli projeler ve malesef tek dil olarak İngilizce içeriklerin yer aldığı mimari platformlar görmekteyiz.

Bir mimarlık ofisi sitesi nasıl olmalı? Mimar sitesinde neler olmalı? Mimarlar nasıl bir web sitesi açmalı? Mimar sitesi açmalı mı? Mimarlık sitesinde mutlaka olması gerekenler nelerdir? Bu yazımızda işin mutfak boyutundan çıkıp biraz da reklam boyutlarına odaklanacağız.

Pazarlama ve reklam konuları da dahil olmak üzere günümüzde her işletmenin kendi web sitesi üzerinden yeni kitlelere ulaşması ve profesyonel marka kimliği oluşturması adına mimarların web sitesi de mutlaka olmalı diye düşünüyorum.

Mimar sitesi nasıl olmalı?

mimar-sitesi-bilgisayar

Bu yazıyı hazırlarken bir çok ünlü Türk mimarlarımızın web sitelerine baktığımda biraz üzüldüm. Site dili ne yazık ki sadece İngilizce. Bu firmaların pek çoğu yurt içinde yoğunluklu projeler geliştiriyor. Ama site dili neden sadece İngilizce buna gerçekten anlam veremedim.

En genel manada bir mimar tabi ki referanslardan beslenir yeni bir iş almak noktasında. Hatta referans olmadan iş almayan büyük ofisler de bilirim.

Mimarlık sitesi profesyonel hizmetlerin sıralandığı, daha önce yapılan işlerin listesinin paylaşıldığı ve son zamanlarda (bu gerçekten sevindirici) bu sitelerin kendi mimari blog sayfaları üzerinden sektörel haberleri, firmadan haberleri vs. paylaştıkları bir de blog sayfası bulunuyor.

Mimarlık sitesinde neler olmalı? Neler olmamalı?

Nelerin olacağını az önce de paylaştığımız üzere iyi bir ifade tekniği ile bol görsellerin yer alması gerektiğini söyledik. Ama mimarlık firmaları siteleri içinde nelerin olmaması konusuna odaklanırsak sanırım amacımıza daha net ulaşmış oluruz.

Bir web sitesinin iyi olup olmadığı google gibi arama motorları da dahil olmak üzere alexa gibi bazı kıyaslama gibi yine başka web sitelerince ölçülebilmektedir.Örneğin Mimarihaber.net Alexa rank değeri ne göz atabilirsiniz.

Bir mimar sitesinde olması gerekenleri paylaşalım;

  • Hizmetler net ve açık şekilde belirtilmeli
  • Karmaşık bir arayüz, yavaş bir site kimse sevmez. Açık ve ulaşılabilirlik konusuna odaklanılmalıdır.( Mobil erişimlerin iyiden iyiye arttığı düşünüldüğünde mobil uyumlu mimarlık siteleri kurulmalıdır)
  • Sitelerin göz yormayan yazı tipi fontu içermesi yazılanların anlaşılabilir olması kesinlikle şarttır.
  • Projeler listelenirken kesinlikle projenin geliştiricisi, yapım tarihi, ya da bazen yapılıp yapılmadığı bile paylaşılmıyor. Yani neden bir konsept mimari proje paylaşılmasın ki. Ama bu tasarımı sanki yapılmış gibi paylaşmak son derece yanlış olacaktır.
  • Projelerin görsellerine ilave olarak plan çözümleri de paylaşılabilir. Bu da ince bir nüans olarak oldukça önemlidir. Plan çizimi güzel ve etkili bir dikkat çekici araçtır. Görsel her yerde yayımlanabilir ama planları paylaşmak daha dikkat çekecektir.

İlave not olarak mimar sitesi içerisinde inşaat alanı hesaplama, ya da tam net bir değer vermemek kaydıyla yazdırılan scriptler ile mimari proje fiyatı hesaplama gibi araçların da ücretsiz şekilde sunulması son derece faydalı olacaktır.

Son olarak ofisten görseller, sosyal medya hesaplarını aktif kullanarak samimi içerikler üretmek en iyi mimarlık siteleri için olması gerekenler arasındadır.

Siz ne düşünüyor sunuz?

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Yorum

Hayalindeki işi yapmak Vs. Hayalindeki mesleğe sahip olmak!

Güncelleme:

Tarih:

Hayalindeki işi yapmak ne demektir? Hayalinde mimarlık olup şuan bu mesleği yaptığından emin olmayan ne kadar fazla kişi vardır emin olun sayamam.

Ancak buna karşılık hayalindeki meslek mimarlık olup tam da istediği işi yapanların olduğu gerçeği de bu bağlamda yadsınamaz.

Bu yazıda sohbet kıvamında keyifli bir haftasonu yorum paylaşımında bulunacağız.

Hayalindeki işi yapmak derken?

hayalindeki-isi-yapmak

Yıllar önce eski bloglarımda şöyle bir tez öne sürmüştüm; ‘‘her yıl aynı meslekler için üniversitelerde kadro açılmasın..Her yıl hangi alanda ihtiyaç varsa o alanda kadrolar açılsın ve öğrenciler o alanda tercihler yapsın..” Tabi bu sözüme her zaman olduğu gibi karşıt görüşler de gelmişti.

Günümüzde ara eleman eksikliği var. Üniversitelerde her geçen gün kontenjan artırılıyor ve mimar mühendis mezun sayısı bir hayli devasa boyutlara ulaşıyor. Hal böyle olunca yığılmalar ve arz fazlasından ücretlerde, işlerde rekabet oluştuğundan maaşlar, iş fiyatları düşük oluyor.

Bir yazımızda iç mimarlık maaşları hakkında bir yazı paylaşmıştık. Bu yazı halen en fazla okunan yazılarımız arasında yerini alıyor. Sebebi mimarlık mesleğinin artık sayı bakımından doyduğuna yönelik herkesin hem fikir olduğu ve iç mimarlık gibi potansiyeli yüksek bir meslek grubuna yönelme arzusu.

Hayalindeki işi yapmak derken hayalindeki mesleğe sahip olup hayalindeki işle uğraşmak anlaşılmalıdır. Yani bu hayal mimar için kalabalık bir ofiste sabahtan akşama kadar kafayı bilgisayardan kaldırmadan teknik çizimlerle boğuşmak değildir elbette.

İnsanları tasarımlarınla mutlu etmek , yaptığın işlerin basında orda burda milletin ağzında dolaşmasıdır helal olsun mimar iyi tasarlamış lafını duymaktır, mimarlığın doruklarında tasarım tellerine konmaktır aslında.

Yani bence öyle.. Sizce? Hayalinizdeki mesleğe sahip oldunuz mu? Hayalinizdeki mesleğe sahip olup hayalinizdeki işi mi yapıyor sunuz?

 

Devamını oku

Yorum

Mimarlık ofisleri için de havuz sistemi getirilmeli mi?

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık ofisleri iş geliştirme ve yeni pazarlara açılmak noktasında çoğu kez özellikle de genç ofisler iş bulmakta zorluk çekebiliyor. Bu noktada sizleri bu yazıda minik bir beyin fırtınasına davet edeceğim.

Mimari proje ofisleri yeni işleri bir tanıdık referansıyla ya da daha önce yaptıkları başarılı işler ile almaktadır. İlk paragraftaki gibi henüz çok yeni ofislerin yeni işler alabilmesinin önünde çok fazla iş yapamadıkları görülmektedir.

Bu durumlar için mimarlar odası öncülüğünde 1 Ocak 2019 itibariyle yürürlüğe girecek yeni yapı denetim kanununda yapı denetim firmaları için havuz sistemi  bir benzer şekilde mimarlık ofisleri için de uygulanabilir mi? Bu sorunun yanıtını düşünmeye ve yorumlamaya davetlisiniz.

Mimarlık ofisleri için havuz sistemi getirilmeli mi?

Mimarlık ofislerinin merkezi bir atama neticesinde yeni işlere ulaşmasının önünde bürokratik bir engel olmamakla birlikte sistemin hayata geçirilmesinde tek engel yine mimarlık ofisleri (diye düşünüyorum.).

Yani biraz daha açacak olursam bir vatandaş bir yerde ruhsat almak istediğinde mimar aramak zorunda kalmasın diyorum. Sistem o bölgedeki mimarlardan sıraya göre atasın..Büyük projeler ya da niteliksel anlamda zorlayıcı işler için ise birden fazla seçeneği listeleyebilir, işveren o ofisler arasından birini tercih edebilir. Nasıl fikir?

Büyük ofisler ve işini oturtan firmalar bu fikire karşı çıkacaktır ama piyasadaki

İlave bir not olarak bu bir beyin fırtınası yazısı olup sadece sizi düşünmeye yönlendirmek maksadıyla kaleme alınmıştır. Yani böyle bir beklenti ya da keşke uygulamaya konsa şeklinde bir yazı değildir sonra bize kızmayın (:

Evet bu sistem hakkında sizin görüşleriniz neler? Böyle bir sistemin uygulanması ne derece mümkün? Nasıl yorumluyor sunuz?

Devamını oku
ReklamReklam