Sosyal medya'da takip edin!
X

Yorum

Mimarların web siteleri neden projeleri kadar güzel değil?

Güncelleme:

Tarih:

Mimar sitesi denildiğinde (ülkemizde) pek çoğu gösterişli projeler ve malesef tek dil olarak İngilizce içeriklerin yer aldığı mimari platformlar görmekteyiz.

Bir mimarlık ofisi sitesi nasıl olmalı? Mimar sitesinde neler olmalı? Mimarlar nasıl bir web sitesi açmalı? Mimar sitesi açmalı mı? Mimarlık sitesinde mutlaka olması gerekenler nelerdir? Bu yazımızda işin mutfak boyutundan çıkıp biraz da reklam boyutlarına odaklanacağız.

Pazarlama ve reklam konuları da dahil olmak üzere günümüzde her işletmenin kendi web sitesi üzerinden yeni kitlelere ulaşması ve profesyonel marka kimliği oluşturması adına mimarların web sitesi de mutlaka olmalı diye düşünüyorum.

Mimar sitesi nasıl olmalı?

mimar-sitesi-bilgisayar

Bu yazıyı hazırlarken bir çok ünlü Türk mimarlarımızın web sitelerine baktığımda biraz üzüldüm. Site dili ne yazık ki sadece İngilizce. Bu firmaların pek çoğu yurt içinde yoğunluklu projeler geliştiriyor. Ama site dili neden sadece İngilizce buna gerçekten anlam veremedim.

En genel manada bir mimar tabi ki referanslardan beslenir yeni bir iş almak noktasında. Hatta referans olmadan iş almayan büyük ofisler de bilirim.

Mimarlık sitesi profesyonel hizmetlerin sıralandığı, daha önce yapılan işlerin listesinin paylaşıldığı ve son zamanlarda (bu gerçekten sevindirici) bu sitelerin kendi mimari blog sayfaları üzerinden sektörel haberleri, firmadan haberleri vs. paylaştıkları bir de blog sayfası bulunuyor.

Mimarlık sitesinde neler olmalı? Neler olmamalı?

Nelerin olacağını az önce de paylaştığımız üzere iyi bir ifade tekniği ile bol görsellerin yer alması gerektiğini söyledik. Ama mimarlık firmaları siteleri içinde nelerin olmaması konusuna odaklanırsak sanırım amacımıza daha net ulaşmış oluruz.

Bir web sitesinin iyi olup olmadığı google gibi arama motorları da dahil olmak üzere alexa gibi bazı kıyaslama gibi yine başka web sitelerince ölçülebilmektedir.Örneğin Mimarihaber.net Alexa rank değeri ne göz atabilirsiniz.

Bir mimar sitesinde olması gerekenleri paylaşalım;

 • Hizmetler net ve açık şekilde belirtilmeli
 • Karmaşık bir arayüz, yavaş bir site kimse sevmez. Açık ve ulaşılabilirlik konusuna odaklanılmalıdır.( Mobil erişimlerin iyiden iyiye arttığı düşünüldüğünde mobil uyumlu mimarlık siteleri kurulmalıdır)
 • Sitelerin göz yormayan yazı tipi fontu içermesi yazılanların anlaşılabilir olması kesinlikle şarttır.
 • Projeler listelenirken kesinlikle projenin geliştiricisi, yapım tarihi, ya da bazen yapılıp yapılmadığı bile paylaşılmıyor. Yani neden bir konsept mimari proje paylaşılmasın ki. Ama bu tasarımı sanki yapılmış gibi paylaşmak son derece yanlış olacaktır.
 • Projelerin görsellerine ilave olarak plan çözümleri de paylaşılabilir. Bu da ince bir nüans olarak oldukça önemlidir. Plan çizimi güzel ve etkili bir dikkat çekici araçtır. Görsel her yerde yayımlanabilir ama planları paylaşmak daha dikkat çekecektir.

İlave not olarak mimar sitesi içerisinde inşaat alanı hesaplama, ya da tam net bir değer vermemek kaydıyla yazdırılan scriptler ile mimari proje fiyatı hesaplama gibi araçların da ücretsiz şekilde sunulması son derece faydalı olacaktır.

Son olarak ofisten görseller, sosyal medya hesaplarını aktif kullanarak samimi içerikler üretmek en iyi mimarlık siteleri için olması gerekenler arasındadır.

Siz ne düşünüyor sunuz?

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Yorum

Türkiye’de müteahhitlik hakkında bilinmesi gereken 10 şey

Güncelleme:

Tarih:

Müteahhitlikte bilinmesi gerekenler ve müteahhit olmanın zorlukları hakkında 10 maddelik kısa bir liste hazırladık. İnşaat işine girmek isteyenler mutlaka okusun diye.

Olaylara bir de müteahhitlerin gözünden bakmak istedim. Bir mimarlık sitesi ve bu alanda yayın yapan bir web sitesi olarak bu durum bazı takipçilerimize biraz ilginç gelebilir ama dün Murat Erçelebi’nin paylaştığı inşaat ruhsat proje masrafları hakkında yazı bana olayın bu açıdan da bakılması gerektiğini hissettirdi.

Müteahhitler rant peşinde, sineğin yağını kovalayan hep dahasını isteyen meslek grupları olarak bilinir. Lüks ve son model ciplerde gezen iyi giyimli ve çoğunlukla rahat kişilikler olarak algılanır. Ancak durum aslında öyle göründüğü gibi basit değil aslında.

Nasıl mı? İşte müteahhitlikte bilinmesi gerekenler;

muteahhitlikte-bilinmesi-gerekenler

Bir anlamda müteahhit olmanın zorlukları veya müteahhitlikte bilinmesi gerekenler aşağıda çok kısa şekilde özetlenmiştir. Özetlenmiştir diyorum çünkü her bir madde için sayfalar dolusu yazı yazılabilir, tartışılabilir genişletilebilir.

 • İnşaat sektöründe çok fazla yatırımcı ve girişimci var. Durum böyle olunca rekabet kızışıyor ve maliyetler haliyle yükselmiş oluyor. Aynı arsa için birden fazla müteahhit teklif verince henüz kazmayı daha vurmadan ciddi bir mebla cepten hemen çıkıveriyor.
 • Bürokrasi ve ruhsat süreçlerinde yaşanan bazı bilindik (!) problemler de keza işi çığrından çıkarabiliyor, astarı bezinden pahalı hale gelmek deyimini hissettiriyor.
 • Henüz yatırıma başlama aşamasında çok iyi bir organizasyon ve planlama gerekiyor. Nereye nasıl bir konut projesi yapabilirim? Satış ve pazarlama açısından fiyat politikasını nasıl belirleyebilirim gibi sorular çok zorlayıcı ve oldukça önemlidir. En ufak bir hata yatırımı iç edebilir.
 • Proje safhasında hangi mimarlık ofisi ile çalışmalıyım? sorusuna yönelik binlerce soruyla maruz kalınabilir.
 • Projenin gelişimi ve ilerleyiş sürecine hakim olunmazsa uygulama safhasında geri dönüşü oldukça pahalı durumlarla karşı karşıya kalınabilir.
 • Mimarın işi ruhsat alıncaya kadar, dolayısı ile ruhsattan sonraki süreçte esas işler başlıyor. İnşaata başlama, iş güvenliği, kat mülkiyeti, tapu işleri, sigortalar, ödemeler, satış ve pazarlama vs .vs..
 • Müteahhitlik öğrenmek bunun bir okulu olmadığından yaşayarak mümkün.. Yani buradaki yaşayarak kelimesi bazen milyon dolarları bulan ziyana bile işaret edebilmektedir.
 • Henüz müteahhitliğe nasıl başlanır sorusuna net bir yanıt vermeden büyük işlere girişen orta çaplı firmaların batışına anahaber bültenlerindeki konut mağdurları başlıklı haberlerden nasıl da şahit oluyoruz (!)
 • İnşaat yapmak kolay mı? sorusuna ”ne var ki bunda kalıpçı kalıpları çakıyor, duvarcı duvarları örüyor, mimarlar projeyi çiziyor sana para vermek kalıyor (!)” bakış açısıyla yaklaşan bir nesil mevcut. Oysa durum hiç de öyle göründüğü gibi değil. İnşaat yaparak para kazanmak bir anlamda o bölgede yaşayan herkesi son derece yakından ilgilendiren kamusal bir olaydır. Bu bağlamda nitelikli mimari projeler geliştiren yapıldığı bölgeye değer kazandıran inşaat yatırımları için ciddi anlamda emek vermek gerekmektedir.
 • Proje tamamlandı, iskan alındı ve satışa hazır.. Artık bu noktadan sonra işin en önemli noktası olan pazarlama konusu gelmekte. Bazı güçlü firmalar en az geliştirdikleri projeler kadar nitelikli satış ofisi inşa ederek güzel hostes kızlarla, klimalı bol ikramlı ortamlarda pazarlamaya çalışıyor.. (Lansmana özel fırsatlar, hemen teslim daireler, kira öder gibi ev sahibi olun, kefilsiz konut kredisi vs.)

Müteahhitlik kar marjı yüksek olan meslek gruplarından birisi olarak bilinir. Ancak her proje için bu koşullar değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu yazıda müteahhit olmanın zorlukları, müteahhitlikte bilinmesi gerekenler, müteahhitlik karlı mı, müteahhitliğe başlamak gibi konularla ilgili samimi düşüncelerimi ifade etmeye çalıştım. Konuyla ilgili sizin düşünceleriniz neler?

Devamını oku

Yorum

İmar affı mimarlık ve mühendislik bürolarını teğet geçecek

Güncelleme:

Tarih:

İmar affı sürecinde mimarlara ve mühendislere iş düşmeyecek gibi görünüyor. Çünkü Bakanın boşuna çizim için para vermeyin sözünden bu anlaşılıyor.

Son günlerin oldukça popüler bir konusu haline gelen İmar affı 2018 bu yıla gerçekten damga vuracak bir gelişme olarak kayıtlara geçti.

İmar affı uygulama yönetmeliği‘nin de aldığımız bazı duyumlara göre önümüzdeki hafta içerisinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle kafa karışıklıkları da iyice giderilmiş olacak. Bu arada yeri gelmişken imar affıya ilgili sorular bölümüne göz atmak isteyebilirsiniz.

İmar affından yararlanmak isteyen ruhsatsız yapı sahipleri 2018 yılından önce inşa edilen yapıları için çevre ve şehircilik il müdürlükleri , bazı yapı denetim kuruluşları ile lisanslı kadastro bürolarına müracaat edecekler.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki imar affıyla ilgili soruları yanıtlarken kullandığı bir cümle ise oldukça manidar; ”Yapı kayıt belgesine tüm eksiklikleri, imara aykırı yapılaşma koşullarını açıkça yazın, mühendislik – mimarlık bürolarına boşuna para vermeyin”. Bakan’ın burada ne demek istediğiyle ilgili ufak bir beyin fırtınası yapacağız.

Mimarlık mühendislik bürolarına para vermeyin derken Bakan neyi kastediyor?

imar-affi-mimarlik-sektorune-yaramadi

İmar affı sürecinde mimarlara ve mühendislere iş anlamında yeni danışmanlık kapısı aralanacak diye bekleniyordu. Ancak Yapı sahiplerinin imar affından yararlanmak için daha önce inşa edilen yapıların kayıt altına alınacağı yapı kayıt belgesini doldururken fotoğraflar ile çift taraflı teyit sistemi kurulacak.

E-devlet üzerinden yapı kayıt belgesi müracaatları yapılacağı söylenirken mevcut yapıların Büro Tescil Belgesi olan serbest mimarlık – mühendislik büroları tarafından rölevesi çizilerek kayıt altına alınması sizce de daha doğru olmaz mıydı?

Kanaatimiz daha iyi olacağı yönünde. Aykırılıkların daha iyi tespit edilmesi adına teknik kişiler tarafından hazırlanacak rölevelerin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri‘ne teslim edilmesi de bu noktada sağlıklı olacaktı.

İlave bir not olarak Belediyelerin imar affı sürecinden uzak tutulması konusunda da söylentiler dolaşmakta.Siyasi rant ya da ideolojik nedenlerden ötürü yapı kayıt belgesi müracaatlarının belediyeler dışındaki kurumlara yönlendirilmesi gündemde.

İmar affıyla ilgili sizin görüşleriniz neler? İmar affı mimarlık ve mühendislik büroları için ek gelir fırsatlarını danışmanlık hizmetlerini artıracağı beklentisinin Bakan’ın açıklamasıyla birlikte boşa çıkması konusunda neler düşünüyor sunuz?

Devamını oku
ReklamReklam