Sosyal medya'da takip edin!
X

Yorum

Proje, uykusuzluk, revizyon, beğendirme ve dahası; mimarlık (!)

Güncelleme:

Tarih:

Konut projesi etüt çalışması nedir? Etütler en genel anlamda bir arsaya nasıl projelendirme yapılacağıyla ilgili ön taslak mimari çizim çalışmalarına verilen isimdir. Peki etüt yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Proje taslağı hazırlarken hangi aşamalar bulunmaktadır? Ya da en sık yapılan hatalar nelerdir? Bu soruların yanıtlarını ve yazının sonunda konuyla ilgili gelen kutumuza dün akşam gelen mail’i sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle mimarlar nezdinde pek çok işverenin (örneğin konut geliştiriciler) etüt çalışması için yeterli vakit sunmadığı gerekçesiyle isyanlara sahne olmaktadır. Yani bu işin biraz mizah kısmı gibi kalıyor ama gerçekten projenin en önemli safhası etüt çalışmasıdır.

Mimari etüt çalışması kat planlarını, vaziyet planı yerleşimi ve bazen şematik kesit – görünüşleri içerir. Bazı büyük / kalabalık mimarlık ofisleri etüt sunumu için kat planları için boyama , 3d modelleme hatta animasyon bile hazırlamaktadır.

Mimari konut projesi etüt çalışması hangi aşamaları içerir?

Her yiğidin ayrı bir yoğurt yemesi vardır elbette. Ancak metodoloji olarak şimdi sizlerle paylaşacağım maddeler hemen her mimarın taslak mimari proje hazırlarken yaptığı şeyler arasındadır;

 • Tabi ki imar durumu, plan notları ve varsa projenin sunulacağı idarenin uygulamaya ya da şehirciliğe dair prensib kararları öğrenilir. Projeye başlamadan önce bu veriler derlenir ve ikinci görüşme için taraflar masaya oturur.
 • Karşı tarafın istekleri doğrultusunda belediyeden alınan bilgiler tartılır ve isteklerin hangilerinin yapılacağı, hangilerinin yapılamayacağı hakkında beyin fırtınaları başlar.
 • Üçüncü aşama olarak, ilk çizimler (ilkel eskizlerin dijitale döküldüğü şablon çizim çalışmaları) artık çeşitlenir.
 • Bir kaç taslak çizim örnekleri incelenerek arıların her çiçekten bir polen alması gibi bir kaç ilham alınır.
 • Bazı proje ofislerinin özellikle de yoğun ve proje bazlı – ağırlıklı çalışan ofislerin elinde bulunan fazlaca taslak proje – daha önce tamamlanan mimari proje örnekleri üzerinden strech – extend gibi cad komutlarıyla taslak / etüt sürecini hızlandırdıkları da bir gerçek.
 • Kısa sürede başarılı bir iş ortaya çıkmasının ve bu işin aynı zamanda tökezlemeden ilerleyebilmesinin, ilerlese bile projenin eninde sonunda uygulama safhasında bile problemlere gebe olacağının unutulmaması gerek. Bu tür işler kalabalık ve büyük mimarlık ofisleri tarafından bile zorlukla yönetilir.
 • Ve bu safhalardan sonra artık ilk mimari konut projesi etüt çalışması tamamlanır. Üçüncü görüşmeye geçilir. Taraflar ödemede anlaşırlar ise artık uygulama projesi safhasına geçilir.

Tabi süreç tahmin edebileceğiniz üzere böyle işleyemiyor. Aksaklıklar, bürokrasi ve yönetmeliklerle dans eden mimari proje müellfileri ya da sorumluları uykusuz geceler , dönem dönem patlayan ve ciddi revizyonlara uğrayan projeler ile boğuşmak durumunda kalabiliyor.

İşin içerisine bir de özel yaşam, stres ve her dönem olmasa da ekonomik zorluklar girdiğine durum gerçekten yönetilmesi oldukça zor bir hale dönüşebiliyor.

Taslak mimari çizimleriniz için ücret talep ediyor musunuz?

Taslak projelerin geliştirilmesi işin uygulama projesi çizimi kadar sıkıcı değilse de son derece karmaşık olabilecek mimari projelerde yer alan kaks taks gibi hesaplamalar , otopark yönetmeliği, sığınak tasarımı gibi konularda epey kafa yormak gerekebiliyor.

Ofisim olduğu dönemlerde mimari çizim konusundaki püf noktalar  tabi ki önem verdiğim şeyler arasındaydı ancak genç yaşım itibariyle meslekte 30. yılını dolduran ve özgüvenin – tanınırlığın ve popülaritenin doruklarında olan meslektaşlarımdan farklı ve daha iyi olarak daha hızlı taslak mimari projeler sunmaya odaklanmıştım.

Durum böyle olunca bazen yeri geliyor iyi tanıdığım bölgeler için 2 saat gibi bana göre kısa bir sürede kat planlarını inşaat alanı hesaplama, hatta inşaat maliyeti hakkında müşteriye bilgiler verme, dahası satışa yönelik tasarımımın avantajlarından bahsettiğim ve mimari projede emsal kullanımı, bazen de basit 3 boyutlu mimari çizimler ile taçlandırdığım dahi oluyordu.

Hazırlanan taslakların en zor yanı beğendirme süreci

Beğenmek, bazen karşınızdaki için iyi olsa bile sizin içinize de sinmemesi durumunu kapsıyor elbette. Şimdi tam da konumuzla ilgili olarak yazımızın başında da belirttiğim üzere bir takipçimiz ve meslektaşımızın dün akşam mimarihabernet [at] gmail.com adresine gönderdiği epostayı sizlerle paylaşalım;

………………….Yaklaşık 4 yıldır kendi ofisimi idare ediyorum.Ufak çaplı projeler ve zaman zaman orta çaplı işler de yapıyorum. Mesleki kariyerime kendi imzalarımı atarak devam ettiğim bu süreçte bir nokta oldukça dikkatimi çekti. Taslak hazırlamaktan bazen elimdeki işlere odaklanamıyordum..Ancak Zaman içerisinde gördüm ki hazırladığım taslakların yüzdeye vuracak olursam 90’ına yakını için aramızda anlaşmaya varılamıyordu. Tasarımların kötü olmasından kaynaklı değil piyasadaki çizim fiyatlarının son derece haksız rekabet doğuran taraflarından, ya da daha açık konuşacak olursam daha ucuza aynı işi yapabileceğini iddia eden başka bir meslektaşıma işlerin kaydığına şahit oluyordum. 

Fiyatlarım da yüksek değildi ama hazır ve bence en önemlisi belki de beğenilmiş bir taslak mimari projeyi uygulama projesi haline getirmek, taslağı hazırlamayan ve beğendirme sürecinde bulunmamış bir mimar tarafından oldukça kolay bulunuyordu.

Sonra bu taslaklar için neden ücret talep etmeyeyim ki? diye düşündüm ve ofisimin kapanmasına kadar varacak bir sürecin içerisinde kendimi buldum. Tabi bugünümüze de çok şükür en azından ofisim olsa nasıl olurdu? Acaba kendi mimarlık ofisimi açmalı mıyım? gibi sorulardan biraz daha ayık bir kafayla emin oldum kendi adıma.

Hayatta herşey bir tecrübe.. Bunları sizlerle paylaşma sebebim ise mimarlar olarak emeklerimizin yeteri kadar değer bulamadığı durumların da olduğu ve bu durumların artık bilinirlik kazanması gerektiği ve tek – gür ses ile farkındalık oluşturmamız gerektiği kanaatine varmamdır.Yazımı mimarihaber’de paylaşırsanız çok sevinirim, belki başkaları da aynı hataları yapmaz..Saygılar.. M.E.R…………………………………………..

Sizler ne düşünüyor sunuz? Taslak projeler ve yukarıdaki ileti hakkında?

Reklam
1 Yorum

1 Yorum

 1. turgay ulusoy

  29/05/2018 paylaşım zamanı 09:36

  Tam durumu iyi anlatmışsınız.Şuanda yaşadığım durumu özetlemişsiniz.Birde bütün çalışmayı yaptıktan sonra eğer arsa çok hissedarlı ise sonunda birkaçkişi cayabiliyor ve yaptığınız onca zahmet gidiyor.

Bir Cevap Yazın

Makale

Tasavvuf ve Mimarlık İlişkisi

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

TASAVVUF VE MİMARLIK İLİŞKİSİ

Tasavvufi islam inancında Allah, madde ve eşyanın zaman ve mekanın var olmasından önceki mutlak yokluk, hiçlik, bilinmezlik durumunda gizli hazine iken kendi  içine döner, özünun ihtişamını seyreder, bu özü sever ve aşk saçar.Mutlak vücudun idraki mümkün olmayan bu la-tahün mertebesinden bilinmeyi isteme mertebesine tenezzül etmesi tasavvufta nokta ile ifade edilirve bu ilk tenezzül mertebesinden bu ilk akıldan diğer tüm şeylerin ortaya çıkmasıdır.

 

PROF. DR. ALİ UZAY PEKER’İN ANLATIMINDAN DERLEME

Bu zincirin son halkası insandır. Bu derin nur insanın kalbinin ta derinlerinde bulunmaktadır. Son olsada en değerlisidir. İnsanın geldiği yere ulaşması gerekir.İnsanın dünyaya gelmesi kemal derecesine ulaşması yolculuk ile ifade edilir. Yollar arasında ilk yol Allah’tan çıkarak tüm alemleri dolaştıktan sonrainsan halini alma sonunda gine Allah’a varmaktırki çember ile temsil edilir.Evreninde çember ile temsil edilmesi ve çemberin noktalardan oluşması aslın nokta olduğunu ve kainatın varoluşun kaynağı tek olan Allah olduğuna varılır.

Tasavvufi islam inancında olan bir mimarın bu hiyerarşik düzeni bu birbirini takip eden ve sonunda hep aynı şeye ulaşan düzende yaptığı eserlerinde bu senaryoyu kendine bir araç olarak kullanması gayet olanaklıdır.Modern mimarlığada baktığımızda temelini insanın oluşturması tasavvufi islamı benimseyen mimarlardada görülmekte buda bu olgunun evrenselliğini işaret eder.Tasavvufi islam mimarlığının en önemli farkı ulaşılan noktanın Allah olmasıdır.Tasavvufi islam mimarlığında günümüzdede çok önemli olan birçok parametreler bulunmaktadır.Bunlar; ışık,ağaç,geometrik form etkisi vb.

Tasavvufi İslam inancında Allah yerin ve göğün nurudur, ışığıdır. Var olan yanlız nurdur.Nur yansımaktadır.Işık yansımaktadır ve gölge bu ışıktan dolayıdır.Gölgenin varlığı ışığa bağlıdır.Nur yaradılışın nurudur, bu nur ile insan ve evren yaratılmıştır.Evrende gördüğümüz herşey insanı yansıtmaktadır.Mihraplar göğe açılan kapı görevini görür yani insan ile hakikatin buluşma noktasıdır.

MİMARLIKTA MEKANDA KULLANILAN IŞIK

Mimarlıkta mekanda kullanılan ışık birçok mimari ögenin insan tarafından farkındalığını arttırır.İnsan ışık olmadan göremez. Işığın bu derece değeri mimarlıktada çok benimsenmiştir.Işığın cisimlerde oluşturduğu gölgenin etkiside çok güçlüdür.Bu gölge etkisi ile farklı mekan tasvirleri dahi yapılabilmektedir.örneğin bir ağaç gölgesi mekan olarak benimsenebilinir.

Kabe yersel ve  göksel eksenin başladığı noktadır.Küp altı kenarı ifade eder buda dört yön, evren ve yeryüzünü ifade eder.Kabenin kendiside öledir.Mekanda yaratılmış evrenin bir parçasıdır.Kabedeki yolculuk ise mekandan kurtulma isteği göğe yükselme isteğidir.

Bu istekdendirki tasavvufi islamı benimseyen mimarlar  her mihrapta bu etkiyi düşünmüştür.Bu etki ilk olarak yapıya girişte ifade edilir.Yapıya girişteki kapı yolculuğun başlangıcıdır.Dikkatin kapıya yönlenmesi başlangıca yönelmesi sonun başlangıçta içeriyo olmasıdır.Bu yolculuk yatay eksende devam eder ve bu devamlılıkta yolculuktaki yaşayış canlandırılır ibadetler edilir. Bunun sonunda bu eksen bir mihrabı işaret eder. Mihraplar göğe açılan kapı görevini görür yani insan ile hakikatin buluşma  noktasıdır.

Yapılarda dairenin evrene işaret etmesi ve topluluğun üzerini çevrelemesi bunu taşıyan stunların yatay eksende noktasal bir etkisinin olmasıda gine bu evrenin en özel yapıtaşının taşıyıcı yapıtaşının insan olduğunu ve bu noktaların kubbedeki son kilit taşı gibi sona ulaştığını yani yatayda olduğu kadar 3.boyuttada bu tasavvufi islamı uyguladıklarını yapıyı bir bütün olarak gördüklerini göstermektedir.

Tasavvufi islamı benimseyen mimarların ağacıda kullanması çok önemlidir.Ağaç yer altında köklerle yer üstünde gövedi dalları ve meyvesiyle tüm evrene bir işaret olarak görülmektedir.Dalları gökyüzüne doğru uzarken yapraklarının yeryüzüne dönmesindeki zıtlık bazı bezemelerde karşılaşılmaktadır.

Genel olarak tasavvufi islamda bulunan mutiş düzen mimari bir seneryo olarak yapılara etki etmiştir.Yapının formundan yapının yönelimine,yapıdaki mekanlardan yapıdaki süslemelere, bezemelere, mimari ögelere kadar tasarım kararlarını etkileyen bir düşünce sistemi mimar tarafından eserlerine işlenmiştir.

KAYNAK:

 • hptts/www.youtube.com.tr/sivasdivriğiulucamiitrtbelgesel
Devamını oku

Makale

Mimarlık Tasarım Dersi İlk Ders ( Komik İzlenimler )

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Mimarlık eğitiminin zorlu bir yolculuk olduğu her zaman söylenir. Sadece mimarlık okuyanların anlayacağı bazı şeyler vardır. Örnek verecek olursak sabaha kadar maket yapmak veya sabaha kadar çizim yapmak konusunda yakınlarımızı kesinlikle ikna edemeyiz. Ya işte sabaha kadar çizim mi yapılır? Diye soran akrabalar, tanıdıklar, ebeveynler çevremizde kesinlikle olacaktır. İşte sizler için hazırladığımız bu yorum yazımızda Mimarlık eğitiminin bir parçası olan Mimarlık Tasarım Dersi‘ nde neler yapılır işte bunu hep birlikte okuyalım.

Mimarlık Tasarım Dersinde İlk İzlenim

Arkadaşlar öncelikle mimarlık mesleği çok çalışma gerektiren bir meslektir. Aynı zamanda mimar olmak demek çevremize karşı yaptığımız işlerden sorumlu olmamız demektir. Bizler de mimar olarak sizler için Mimarlık Tasarım Dersi de yaşadığımız tecrübeleri aktarmaya çalışacağız. Bu yorumun amacı sizlerin Mimarlık Tasarım Dersine ait fikrinizin oluşmasını sağlamaktır. Öncelikle yazımıza şöyle başlayalım.

Biz ilk tasarım dersine girdiğimizde baktık sınıf 100 kişiye yakın herkes birbirine bizim ne işimiz var burada der gibi bakıyordu. Tabi önceden tanıştığımız arkadaşlarımız olmasa bu sınıfta neler olacak diye bile konuşamazdık. Baktığımız zaman sınıftaki masalar normal ders masaları gibi olmadığı için biraz da dikkat çekiyor. Büyük büyük masalara oturan tek kişiler kocaman bir sınıf hayal edin. Sonra normal dersler gibi bir hocanın geleceğini düşünerekten normal ders gibi avını bekleyen aslan gibi hocayı bekliyorsunuz. Beklediğiniz av bir tane olmadığını gördüğünüzde de şaşırıp kalabilirsiniz çünkü bir tane değil beş altı tane hoca gelince hadi canım biz nerede hata yaptık demeye başlayabiliyorsunuz. Nitekim bizimde ilk dersimizde böyle oldu bir baktık beş altı tane hoca var o koca sınıf bir köşeye çekilmiş bütün masalar bomboş. Koca sınıfın bir köşesine toplanıp Mimarlık Tasarım Dersine ait hocalar sorular sormaya başlıyor. Hikayemizde burada başlıyor zaten 🙂

İlk Derste Ne Yaptırılır

Hikayemiz başladı demiştik. Artık o hikayeyi yönlendirmek sizin elinizde. Şundan dolayı böyle söylüyorum bizde işte bir köşede oturuyorduk ilk ders başladık lay-lay-lom konuşmaya şöyle uçarız böyle kaçarız demelere. Sonra bir hoca başladı ve dedi ki ” evet arkadaşlar ilk ders olduğu için sizi boş bırakacağımızı sanmayın “. Haydaa tabi canlar sıkıldı o sözleri duyunca neyse çekeceğiz çileyi. Tabi herkes ne yapacağını merak ederek hocaya sorular ” ee hocam ne yapacağız ” herkes masalara geçsin föy dağıtılacak ” dedi. 100 kişilik bir sınıfın aynı anda masalara geçtiğini hayal edin. Masalara oturduk föy baştan başladı dağıtılıyor. Herkes merak içerisinde birbirine bakıyor ilk alanlar arkaya dönüyor sonra alanlar öne dönüyor. Bu neyin kafası böyle diye kısık seslerde sözler duyulmaya başlıyor. Tabi ki bu her ilk derste mimarlık okuyanların başına gelecek şeylerden. Bizde ilk dersimizde böyle olmuştu.

Merak ettiniz değil mi? Size ne verdiler ilk derste diye sorular soruyorsunuz. O yüzden bu merakınızı gideriyim. Bizde böyle oturduk ve işte baktık föye bize dediler ki ” ŞİİR ÇİZİN ” ne yapalım şiir mi çizelim dedik yok artık. Şiir çizilir mi ya ? Bu ne böyle ne saçma şeymiş bu mimarlık. Hani biz ev yapacaktık gökdelen dikecektik dedik tabi ki. Sonra öyle olmadığını anladık çünkü asıl temel eğitimin ilk derste başladığını anladığımızda mimar olmuştuk. Bundan dolayı arkadaşlar hepiniz ilk dersinizde dikkatlice hocalarınızı dinleyin yapılcak şeyleri güzel güzel öğrenin birbirinize şaşkın bakışlarla bakmaktan vazgeçin. Bu yazımızda asıl anlatmak istediğimiz ilk dersin şaşkınlığını komik bir mizahla anlatmaya çalıştık.

Devamını oku
ReklamReklam