Sosyal medya'da takip edin!
X

Yorum

Proje, uykusuzluk, revizyon, beğendirme ve dahası; mimarlık (!)

Güncelleme:

Tarih:

Konut projesi etüt çalışması nedir? Etütler en genel anlamda bir arsaya nasıl projelendirme yapılacağıyla ilgili ön taslak mimari çizim çalışmalarına verilen isimdir. Peki etüt yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Proje taslağı hazırlarken hangi aşamalar bulunmaktadır? Ya da en sık yapılan hatalar nelerdir? Bu soruların yanıtlarını ve yazının sonunda konuyla ilgili gelen kutumuza dün akşam gelen mail’i sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle mimarlar nezdinde pek çok işverenin (örneğin konut geliştiriciler) etüt çalışması için yeterli vakit sunmadığı gerekçesiyle isyanlara sahne olmaktadır. Yani bu işin biraz mizah kısmı gibi kalıyor ama gerçekten projenin en önemli safhası etüt çalışmasıdır.

Mimari etüt çalışması kat planlarını, vaziyet planı yerleşimi ve bazen şematik kesit – görünüşleri içerir. Bazı büyük / kalabalık mimarlık ofisleri etüt sunumu için kat planları için boyama , 3d modelleme hatta animasyon bile hazırlamaktadır.

Mimari konut projesi etüt çalışması hangi aşamaları içerir?

Her yiğidin ayrı bir yoğurt yemesi vardır elbette. Ancak metodoloji olarak şimdi sizlerle paylaşacağım maddeler hemen her mimarın taslak mimari proje hazırlarken yaptığı şeyler arasındadır;

 • Tabi ki imar durumu, plan notları ve varsa projenin sunulacağı idarenin uygulamaya ya da şehirciliğe dair prensib kararları öğrenilir. Projeye başlamadan önce bu veriler derlenir ve ikinci görüşme için taraflar masaya oturur.
 • Karşı tarafın istekleri doğrultusunda belediyeden alınan bilgiler tartılır ve isteklerin hangilerinin yapılacağı, hangilerinin yapılamayacağı hakkında beyin fırtınaları başlar.
 • Üçüncü aşama olarak, ilk çizimler (ilkel eskizlerin dijitale döküldüğü şablon çizim çalışmaları) artık çeşitlenir.
 • Bir kaç taslak çizim örnekleri incelenerek arıların her çiçekten bir polen alması gibi bir kaç ilham alınır.
 • Bazı proje ofislerinin özellikle de yoğun ve proje bazlı – ağırlıklı çalışan ofislerin elinde bulunan fazlaca taslak proje – daha önce tamamlanan mimari proje örnekleri üzerinden strech – extend gibi cad komutlarıyla taslak / etüt sürecini hızlandırdıkları da bir gerçek.
 • Kısa sürede başarılı bir iş ortaya çıkmasının ve bu işin aynı zamanda tökezlemeden ilerleyebilmesinin, ilerlese bile projenin eninde sonunda uygulama safhasında bile problemlere gebe olacağının unutulmaması gerek. Bu tür işler kalabalık ve büyük mimarlık ofisleri tarafından bile zorlukla yönetilir.
 • Ve bu safhalardan sonra artık ilk mimari konut projesi etüt çalışması tamamlanır. Üçüncü görüşmeye geçilir. Taraflar ödemede anlaşırlar ise artık uygulama projesi safhasına geçilir.

Tabi süreç tahmin edebileceğiniz üzere böyle işleyemiyor. Aksaklıklar, bürokrasi ve yönetmeliklerle dans eden mimari proje müellfileri ya da sorumluları uykusuz geceler , dönem dönem patlayan ve ciddi revizyonlara uğrayan projeler ile boğuşmak durumunda kalabiliyor.

İşin içerisine bir de özel yaşam, stres ve her dönem olmasa da ekonomik zorluklar girdiğine durum gerçekten yönetilmesi oldukça zor bir hale dönüşebiliyor.

Taslak mimari çizimleriniz için ücret talep ediyor musunuz?

Taslak projelerin geliştirilmesi işin uygulama projesi çizimi kadar sıkıcı değilse de son derece karmaşık olabilecek mimari projelerde yer alan kaks taks gibi hesaplamalar , otopark yönetmeliği, sığınak tasarımı gibi konularda epey kafa yormak gerekebiliyor.

Ofisim olduğu dönemlerde mimari çizim konusundaki püf noktalar  tabi ki önem verdiğim şeyler arasındaydı ancak genç yaşım itibariyle meslekte 30. yılını dolduran ve özgüvenin – tanınırlığın ve popülaritenin doruklarında olan meslektaşlarımdan farklı ve daha iyi olarak daha hızlı taslak mimari projeler sunmaya odaklanmıştım.

Durum böyle olunca bazen yeri geliyor iyi tanıdığım bölgeler için 2 saat gibi bana göre kısa bir sürede kat planlarını inşaat alanı hesaplama, hatta inşaat maliyeti hakkında müşteriye bilgiler verme, dahası satışa yönelik tasarımımın avantajlarından bahsettiğim ve mimari projede emsal kullanımı, bazen de basit 3 boyutlu mimari çizimler ile taçlandırdığım dahi oluyordu.

Hazırlanan taslakların en zor yanı beğendirme süreci

Beğenmek, bazen karşınızdaki için iyi olsa bile sizin içinize de sinmemesi durumunu kapsıyor elbette. Şimdi tam da konumuzla ilgili olarak yazımızın başında da belirttiğim üzere bir takipçimiz ve meslektaşımızın dün akşam mimarihabernet [at] gmail.com adresine gönderdiği epostayı sizlerle paylaşalım;

………………….Yaklaşık 4 yıldır kendi ofisimi idare ediyorum.Ufak çaplı projeler ve zaman zaman orta çaplı işler de yapıyorum. Mesleki kariyerime kendi imzalarımı atarak devam ettiğim bu süreçte bir nokta oldukça dikkatimi çekti. Taslak hazırlamaktan bazen elimdeki işlere odaklanamıyordum..Ancak Zaman içerisinde gördüm ki hazırladığım taslakların yüzdeye vuracak olursam 90’ına yakını için aramızda anlaşmaya varılamıyordu. Tasarımların kötü olmasından kaynaklı değil piyasadaki çizim fiyatlarının son derece haksız rekabet doğuran taraflarından, ya da daha açık konuşacak olursam daha ucuza aynı işi yapabileceğini iddia eden başka bir meslektaşıma işlerin kaydığına şahit oluyordum. 

Fiyatlarım da yüksek değildi ama hazır ve bence en önemlisi belki de beğenilmiş bir taslak mimari projeyi uygulama projesi haline getirmek, taslağı hazırlamayan ve beğendirme sürecinde bulunmamış bir mimar tarafından oldukça kolay bulunuyordu.

Sonra bu taslaklar için neden ücret talep etmeyeyim ki? diye düşündüm ve ofisimin kapanmasına kadar varacak bir sürecin içerisinde kendimi buldum. Tabi bugünümüze de çok şükür en azından ofisim olsa nasıl olurdu? Acaba kendi mimarlık ofisimi açmalı mıyım? gibi sorulardan biraz daha ayık bir kafayla emin oldum kendi adıma.

Hayatta herşey bir tecrübe.. Bunları sizlerle paylaşma sebebim ise mimarlar olarak emeklerimizin yeteri kadar değer bulamadığı durumların da olduğu ve bu durumların artık bilinirlik kazanması gerektiği ve tek – gür ses ile farkındalık oluşturmamız gerektiği kanaatine varmamdır.Yazımı mimarihaber’de paylaşırsanız çok sevinirim, belki başkaları da aynı hataları yapmaz..Saygılar.. M.E.R…………………………………………..

Sizler ne düşünüyor sunuz? Taslak projeler ve yukarıdaki ileti hakkında?

Reklam
1 Yorum

1 Yorum

 1. turgay ulusoy

  29/05/2018 paylaşım zamanı 09:36

  Tam durumu iyi anlatmışsınız.Şuanda yaşadığım durumu özetlemişsiniz.Birde bütün çalışmayı yaptıktan sonra eğer arsa çok hissedarlı ise sonunda birkaçkişi cayabiliyor ve yaptığınız onca zahmet gidiyor.

Bir Cevap Yazın

Yorum

Hayalindeki işi yapmak Vs. Hayalindeki mesleğe sahip olmak!

Güncelleme:

Tarih:

Hayalindeki işi yapmak ne demektir? Hayalinde mimarlık olup şuan bu mesleği yaptığından emin olmayan ne kadar fazla kişi vardır emin olun sayamam.

Ancak buna karşılık hayalindeki meslek mimarlık olup tam da istediği işi yapanların olduğu gerçeği de bu bağlamda yadsınamaz.

Bu yazıda sohbet kıvamında keyifli bir haftasonu yorum paylaşımında bulunacağız.

Hayalindeki işi yapmak derken?

hayalindeki-isi-yapmak

Yıllar önce eski bloglarımda şöyle bir tez öne sürmüştüm; ‘‘her yıl aynı meslekler için üniversitelerde kadro açılmasın..Her yıl hangi alanda ihtiyaç varsa o alanda kadrolar açılsın ve öğrenciler o alanda tercihler yapsın..” Tabi bu sözüme her zaman olduğu gibi karşıt görüşler de gelmişti.

Günümüzde ara eleman eksikliği var. Üniversitelerde her geçen gün kontenjan artırılıyor ve mimar mühendis mezun sayısı bir hayli devasa boyutlara ulaşıyor. Hal böyle olunca yığılmalar ve arz fazlasından ücretlerde, işlerde rekabet oluştuğundan maaşlar, iş fiyatları düşük oluyor.

Bir yazımızda iç mimarlık maaşları hakkında bir yazı paylaşmıştık. Bu yazı halen en fazla okunan yazılarımız arasında yerini alıyor. Sebebi mimarlık mesleğinin artık sayı bakımından doyduğuna yönelik herkesin hem fikir olduğu ve iç mimarlık gibi potansiyeli yüksek bir meslek grubuna yönelme arzusu.

Hayalindeki işi yapmak derken hayalindeki mesleğe sahip olup hayalindeki işle uğraşmak anlaşılmalıdır. Yani bu hayal mimar için kalabalık bir ofiste sabahtan akşama kadar kafayı bilgisayardan kaldırmadan teknik çizimlerle boğuşmak değildir elbette.

İnsanları tasarımlarınla mutlu etmek , yaptığın işlerin basında orda burda milletin ağzında dolaşmasıdır helal olsun mimar iyi tasarlamış lafını duymaktır, mimarlığın doruklarında tasarım tellerine konmaktır aslında.

Yani bence öyle.. Sizce? Hayalinizdeki mesleğe sahip oldunuz mu? Hayalinizdeki mesleğe sahip olup hayalinizdeki işi mi yapıyor sunuz?

 

Devamını oku

Yorum

Mimarlık ofisleri için de havuz sistemi getirilmeli mi?

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık ofisleri iş geliştirme ve yeni pazarlara açılmak noktasında çoğu kez özellikle de genç ofisler iş bulmakta zorluk çekebiliyor. Bu noktada sizleri bu yazıda minik bir beyin fırtınasına davet edeceğim.

Mimari proje ofisleri yeni işleri bir tanıdık referansıyla ya da daha önce yaptıkları başarılı işler ile almaktadır. İlk paragraftaki gibi henüz çok yeni ofislerin yeni işler alabilmesinin önünde çok fazla iş yapamadıkları görülmektedir.

Bu durumlar için mimarlar odası öncülüğünde 1 Ocak 2019 itibariyle yürürlüğe girecek yeni yapı denetim kanununda yapı denetim firmaları için havuz sistemi  bir benzer şekilde mimarlık ofisleri için de uygulanabilir mi? Bu sorunun yanıtını düşünmeye ve yorumlamaya davetlisiniz.

Mimarlık ofisleri için havuz sistemi getirilmeli mi?

Mimarlık ofislerinin merkezi bir atama neticesinde yeni işlere ulaşmasının önünde bürokratik bir engel olmamakla birlikte sistemin hayata geçirilmesinde tek engel yine mimarlık ofisleri (diye düşünüyorum.).

Yani biraz daha açacak olursam bir vatandaş bir yerde ruhsat almak istediğinde mimar aramak zorunda kalmasın diyorum. Sistem o bölgedeki mimarlardan sıraya göre atasın..Büyük projeler ya da niteliksel anlamda zorlayıcı işler için ise birden fazla seçeneği listeleyebilir, işveren o ofisler arasından birini tercih edebilir. Nasıl fikir?

Büyük ofisler ve işini oturtan firmalar bu fikire karşı çıkacaktır ama piyasadaki

İlave bir not olarak bu bir beyin fırtınası yazısı olup sadece sizi düşünmeye yönlendirmek maksadıyla kaleme alınmıştır. Yani böyle bir beklenti ya da keşke uygulamaya konsa şeklinde bir yazı değildir sonra bize kızmayın (:

Evet bu sistem hakkında sizin görüşleriniz neler? Böyle bir sistemin uygulanması ne derece mümkün? Nasıl yorumluyor sunuz?

Devamını oku
ReklamReklam