Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Yönetmeliğe uygun olarak bodrum katlarda nasıl daire çözülür?

Güncelleme:

Tarih:

Bodrum katlar iskan edilebilir mi ? Bodrum katta daire çözülebilir mi? Bodrum katların imar yönetmeliği için hükümlerini örneklerle yorumladık. Yazının içeriğinin daha çok proje geliştiriciler ve konut geliştiricileri ilgilendirdiğini belirtmekte fayda var.

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde mal sahiplerine vadedilen daire sayısını sağlayabilmek adına ya da arsadan daha fazla daire çıkarmak adına bodrum katların iskan edilmesi konusunda özellikle binalara kot verilmesi maddeleri yönetmelikte en fazla ziyaret edilen yerler arasındadır.

Yönetmeliğe göre açığa çıkan bodrum katların iskan edilmesinde emsale dahil edildiği takdirde hiç bir problem yoktur. Ancak asıl problemler yönetmelikte belirtilen ‘kısmen gömülü’ ya da ‘tamamen gömülü’ bodrum katların iskan edilmesi konusunda yaşanmaktadır.

Bodrum katlar iskan edilebilir mi?

bodrum-katlarin-iskan-edilmesi

İlginçtir planlı alanlar tip imar yönetmeliği de dahil imara ve yapılaşmaya dair yönetmeliklere baktığınızda ‘iskan etmek’ kavramı tanımlar kısmında kendine yer bulmamıştır.

Ancak genel geçer kuramlar ve yönetmelikte kasıt edilen şeyin bağımsız bölüm olarak çözümlenmesi (yani daire yapılması) şeklinde olduğu anlaşılmalıdır. Bir katın iskan edilip edilmediği konusu yalnızca daire çözümü konusunda değil asansör şartları konusunda da önemlidir.

Kentsel dönüşüm bodrum katlar için pek çok idarede daire sahiplerinin haklarının korunması adına ya da bölge teşekkülü değerlendirildiğinde taşkın riski ve benzeri sıkıntılar dışında verilebilmektedir.

bodrum-katlarin-iskan-edilmesi

Yönetmelikler göre bodrum kat tanımı ‘zemin katın altındaki katlar’ olarak geçmektedir.

Yani bodrum katlar kısmı bize bu noktada yol gösterecektir. Tabi yönetmeliğin tek bir maddesini alarak ben bunu yapabilirim demek de son derece yanlış olacaktır. Çünkü kotlar, bahçelerin tesviye edilmesine yönelik konular , emsal hesaplama gibi konularla yakından ilişkili bir konudur bodrumlar.

Binaların ön bahçesinde bodrum kattan giriş ve pencere açılması için koşullar

kopru-girisler

Tabi ki konuyla doğrudan ilgili değil ama biraz mizah yapayım istedim. 3. Köprüyü anımsatan bu köprü girişlerle ilgili de yeni yönetmelikte (İBB) maddeler yer almakta.

Bursa imar yönetmeliği , İstanbul İmar Yönetmeliği , Gaziantep İmar Yönetmeliği gibi yerel bir yönetmeliğe tabii değil iseniz planlı alanlar imar yönetmeliği sizin için esastır. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ne göre ön bahçesiz yani yola sıfır bodrum katlardan tretuvar (kaldırım) altından giriş yapılamaz. Ancak öyle bir fazla meyilli yola cephesi vardır ki , bodrum katınızın tamamen açığa çıkan kısmından bodrumda bina girişi çözebilirsiniz.

Gelelim bodrum katta çözülecek daireler için pencere ya da kuranglez kullanımına..

  

Bodrum katların yeni yönetmelikte iskan edilip edilmediği konusuna geçmeden önce sağlıksız ve hiç bir tedbir alınmadan inşa edilen örnekleriyle ilgili yukarıdaki resimler son derece açıklayıcı özelliklere sahip..Herşeyi bir kenara bırakın konforlu sağlıklı mekanlar sunmaya odaklanmamız gerekiyor mimar olarak.

Bodrum katta yapılacak dairelerde oturma odası ve bir yatak odasının taban döşemesinin üst seviyesinin (yani tabliyeye ayak bastığınız kotun) hiç bir şekilde gömülü olmaması gerekiyor. Bu noktaya dikkat ”1 cm bile gömülü olursa” pencere açamıyorsunuz yani daire çözemiyorsunuz. (madde 51/3)

Ancak dediğim gibi her ilin kendi imar yönetmeliği yayımlandıkça bodrumlar konusunda yer alan maddeleri iyi okumak gerekir. Örneğin bu noktada İstanbul İmar Yönetmeliği ile planlı alanlar imar yönetmeliği arasındaki farklar yazımızda bahsedilenlerde bodrum kat konusu resmen evrim geçirmiş. İskan edilebilmesi için ilgili maddeler epey yontulmuş. Bodrum katlar iskan edilebilir mi? sorusuyla yakından ilgili aşağıdaki iki maddeyi dikkatle okuyunuz;

  • İBB İmar yönetmeliğine göre bodrum katlar iskan edilebilir mi? sorusunun yanıtı olarak ise düz veya eğimi az olan yerlerde en az 1 metre su basman kullanmak şartıyla 1. bodrum katın iskan edilebileceği belirtilmiştir. Ayrıca yine aynı yönetmelikte bodrum katların iskan edilen bölümlerinde en fazla 1 metre gömülmek şartıyla oturma odası ve yatak odası için pencere açılabileceği (gerekli sel taşkın vb. tedbirleri alınmak suretiyle) belirtilmiştir.
  • 2. Bodrum katlar iskan edilebilir mi? sorusunun yanıtı ise tüm yönetmeliklerde artık sabit olup, kesinlikle hayır! şeklindedir. Çünkü 2. bodrum katın tamamen açığa çıkması ya da 1 metre bile gömülü olacak şekilde iskan edilmesi demek bu parselde kot farkının kademe yapmayı gerektirecek şekilde fazla olduğunu belgeler niteliktedir. Tabi ki, aşırı istisnai durumlar olabilir. Örneğin kademe boyunun yeterli gelmediği durumlarda bir önceki kademeye uyulur maddesine istinaden kademe yapılmaz ise doğal olarak 2. bodrum katın da iskan edilebileceği rahatlıkla anlaşılır.

Gelelim sadede, bodrum kattan daire çıkarabilmenin çözümüne;

bodrum-kattan-nasil-daire-cikarilir

Bu noktada yukarıda sayılan hususlara uymak kaydıyla bahçelerin tesviye edilmesine ilişkin esasları çok iyi yorumlayarak bodrum kattan daire(ler) çıkarmak son derece mümkün.

Bunun için arka bahçelerin tesviye edilmesi maddesi (Bkz. İBB İmar Yön. madde 17) en düşük bina arka köşe noktasına kadar tesviye edilebileceğini (kazılarak ya da doldurularak istenilen kota getirme işlemi) belirtir.

Bu şu demek oluyor; tabii zemin kotu (arsanın doğal zemini) pencere açmak için gerekli olan en fazla 1 metre gömülü olma şartından dolayı sıkıntı yaratıyorsa kazarak en düşük köşe noktasına kadar düşür diyor. E haliyle bu durumda bodrumdan daire çıkmış oluyor.

Bu yazımızda bodrum katların mimari projelerde çözümlenmesi, iskan edilmesi gibi konulara yönetmelikler ışığında yanıtlarla yorumladık. Yönetmeliklere göre proje çizmek , aynı zamanda yatırımcının taleplerine optimum yanıtlar verebilmek ve tüm bunları sağlarken ruhundan bir nefes üflermişçesine estetik kaygı taşıması için uğraşmak gerçekten kolay işler değil. Ya sizce?

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Faydalı bilgiler

Elektrik elektronik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi?

Güncelleme:

Tarih:

Elektrik elektronik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi? Elektrik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi? Makine mühendisleri ve tekniklerler şantiye şefi olabilir mi? Şantiye şefi yönetmeliği üzerinden sizlerle bu konuyu özetle paylaştık.

Elektrik elektronik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi? Bu sorunun yanıtı kısa ve net ”evet”. Olabilir. Sebebi Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında yönetmelik gereğince yapım işinin niteliğine göre şantiye şefleri mimar ve mühendis olabilir deniliyor.

Teknikerler konusunda şuan yönetmelikte bir engel bulunmamasına karşın yapı ruhsat sistemi MAKS’ta inşaat teknikerleri şantiye şefi olabilir mi? sorusuna hayır yanıtı alıyoruz.

Elektrik elektronik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi?

elektrik-elektronik-muhendisleri-santiye-sefi-olabilir-mi

Bazı idareler yönetmelikteki ”yapım işinin niteliğine göre” kavramına istinaden elektrik elektronik mühendislerini ya da makine mühendislerini ya da elektrik mühendislerini normal betonarme inşaatlar için şef olarak kabul etmemektedir.

Yapım işinin niteliği eğer bir trafo binası ya da server merkezi gibi niteliksel bir yapıysa elektronik mühendisleri ya da makine mühendisleri şantiye şefi olabilir şeklinde yorumlanırken, normal inşaatlar için bu yorumu kullanmaktadırlar. (Şimdi niteliksel iş tanımlamam ile dalga geçenleriniz de olur (: )

Elektrik elektronik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi? Sorusunun yanıtı MAKS‘ta bu meslekten kişilerin şantiye şefliği ile alakalı seçilebilir olmasından kaynaklı olabiliyorlar diyebiliriz.

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Mimari akustik raporu nedir? Hangi projelerde zorunludur?

Güncelleme:

Tarih:

Mimari akustik raporu her türlü yapı, bina, tesis ve işletmenin işletimi ve kullanımı safhalarında insanların maruz kalacağı, binaların dışından veya içinden kaynaklanan gürültülerin, kişilerin huzur ve sükûnuna, beden ve ruh sağlığına olumsuz etkilerini en aza indirecek iyi işitme ve algılama koşullarının sağlanması için, tasarım, yapım, kullanım, bakım ve işletim bakımından uyulacak kuralların belirlendiği teknik – resim – diyagram ve şemaların yer aldığı dökümanı ifade eder.

Mimari akustik raporu 31 Mayıs 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik gereği standartları belirlenen bir teknik dökümandır. 1 Haziran 2018 Tarihinden sonra yapı ruhsatlarına ek idarelere sunulması gereken dökümanlar arasında bulunduğundan bu konuya değinmek istedik.

Bu yazımızda Gürültü Yönetmeliği hakkında da kısa notlara değineceğiz. Öte yandan Gürültü Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik hakkında da önemli noktaların altını çizeceğiz.

Mimari akustik raporu hangi yapılarda gerekmektedir?

Mimari akustik raporu hangi yapılar için hazırlanmalıdır? Bu raporu kimler düzenlemektedir? Hangi esaslara göre kontrol edilmektedir? Bu gibi soruların yanıtları da bu bağlamda oldukça önemlidir.

Şöyle düşünün, bir eviniz var ve hemen herkesin başına gelmiştir, üst komşudaki akıllı uslu çocuklar tam da siz uyuyacakken oyun oynayası tutar ve o her zıpladıkça beyin damarlarınızda genişlemelere neden olur (!) .Bu kimsenin istemeyeceği bir durum. Yani bu gibi gürültü önleyici tedbirlerin bir standartizasyona kavuşması, insanların huzuruna ve sağlıklı  – konforlu yaşam alanlarına kavuşması adına geliştirilen bu yönetmelik gerek Avrupa Birliği Standarlarına uyum çabaları, gerekse de daha yaşanabilir çevreler bağlamında son derece önem arzetmektedir.

İşin diğer bir boyutu ise her sermaye sahibinin müteahhitlik yapmak için kolları sıvamasının önüne geçmek adına da son derece elzem bir durum.

Gelelim nasıl hazırlanacağı sorusuna ve hangi yapılarda gerekeceğine..

Mimari akustik rapor içerisinde hangi bilgiler yer almaktadır?

Akustik rapor, bu Yönetmelikte öngörüldüğü şekilde;  mekânların, gürültüye hassasiyet ve gürültülülük yönünden birbirleri ile olan ilişkilerine ve ses iletim yollarına (hava doğuşlu ve darbe sesi)  ait analizleri; hedeflenen akustik kalite ve yalıtım sınıfına göre uygulanacak sınır değerleri; bu değerlere ve analizlere göre mimari ve/veya tesisat projelerinde gösterilecek yapı elemanları ve bileşenleri ile noktasal birleşim detaylarını içerir.

Aşağıda sayılan binalar için mimari ve tesisat projelerinden ayrı olarak, akustik uzman tarafından akustik proje hazırlanır;

  • Bir bodrum katı ve çatı arası hariç yediden fazla katlı konutlar
  • Toplam inşaat alanı 2.000 metrekareyi geçen ikiden fazla katlı konut dışı binalar
  • Tablo 2.1 de verilen birden fazla işlev içeren binalar
  • Konser ve dinleme salonları gibi özel akustik tasarım gerektiren kullanımları içeren binalar

Şimdilik akustik rapor örneği paylaşamayacağız ama bir kaç gün içerisinde mimarihaber.net farkıyla mimari akustik rapor sorusuna akustik rapor hazırlayan firmalar için önemli faydalar sağlayabilecek güzel bir powerpoint sunumunu da buradan sizlerle paylaşıyor olacağız. Yapı akustiği ders notları , akustik ders notları mimarlık ya da mühendislik alanında da faydalı dökümanları ücretsiz şekilde bu başlık altından paylaşıyor olacağız.

Yorumlarınızla buraları şenlendirin (:

 

Devamını oku
Reklam



Reklam