Sosyal medya'da takip edin!
X

Yorum

İmar affı mimarlık ve mühendislik bürolarını teğet geçecek

Güncelleme:

Tarih:

İmar affı sürecinde mimarlara ve mühendislere iş düşmeyecek gibi görünüyor. Çünkü Bakanın boşuna çizim için para vermeyin sözünden bu anlaşılıyor.

Son günlerin oldukça popüler bir konusu haline gelen İmar affı 2018 bu yıla gerçekten damga vuracak bir gelişme olarak kayıtlara geçti.

İmar affı uygulama yönetmeliği‘nin de aldığımız bazı duyumlara göre önümüzdeki hafta içerisinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle kafa karışıklıkları da iyice giderilmiş olacak. Bu arada yeri gelmişken imar affıya ilgili sorular bölümüne göz atmak isteyebilirsiniz.

İmar affından yararlanmak isteyen ruhsatsız yapı sahipleri 2018 yılından önce inşa edilen yapıları için çevre ve şehircilik il müdürlükleri , bazı yapı denetim kuruluşları ile lisanslı kadastro bürolarına müracaat edecekler.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki imar affıyla ilgili soruları yanıtlarken kullandığı bir cümle ise oldukça manidar; ”Yapı kayıt belgesine tüm eksiklikleri, imara aykırı yapılaşma koşullarını açıkça yazın, mühendislik – mimarlık bürolarına boşuna para vermeyin”. Bakan’ın burada ne demek istediğiyle ilgili ufak bir beyin fırtınası yapacağız.

Mimarlık mühendislik bürolarına para vermeyin derken Bakan neyi kastediyor?

imar-affi-mimarlik-sektorune-yaramadi

İmar affı sürecinde mimarlara ve mühendislere iş anlamında yeni danışmanlık kapısı aralanacak diye bekleniyordu. Ancak Yapı sahiplerinin imar affından yararlanmak için daha önce inşa edilen yapıların kayıt altına alınacağı yapı kayıt belgesini doldururken fotoğraflar ile çift taraflı teyit sistemi kurulacak.

E-devlet üzerinden yapı kayıt belgesi müracaatları yapılacağı söylenirken mevcut yapıların Büro Tescil Belgesi olan serbest mimarlık – mühendislik büroları tarafından rölevesi çizilerek kayıt altına alınması sizce de daha doğru olmaz mıydı?

Kanaatimiz daha iyi olacağı yönünde. Aykırılıkların daha iyi tespit edilmesi adına teknik kişiler tarafından hazırlanacak rölevelerin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri‘ne teslim edilmesi de bu noktada sağlıklı olacaktı.

İlave bir not olarak Belediyelerin imar affı sürecinden uzak tutulması konusunda da söylentiler dolaşmakta.Siyasi rant ya da ideolojik nedenlerden ötürü yapı kayıt belgesi müracaatlarının belediyeler dışındaki kurumlara yönlendirilmesi gündemde.

İmar affıyla ilgili sizin görüşleriniz neler? İmar affı mimarlık ve mühendislik büroları için ek gelir fırsatlarını danışmanlık hizmetlerini artıracağı beklentisinin Bakan’ın açıklamasıyla birlikte boşa çıkması konusunda neler düşünüyor sunuz?

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Yorum

Hayalindeki işi yapmak Vs. Hayalindeki mesleğe sahip olmak!

Güncelleme:

Tarih:

Hayalindeki işi yapmak ne demektir? Hayalinde mimarlık olup şuan bu mesleği yaptığından emin olmayan ne kadar fazla kişi vardır emin olun sayamam.

Ancak buna karşılık hayalindeki meslek mimarlık olup tam da istediği işi yapanların olduğu gerçeği de bu bağlamda yadsınamaz.

Bu yazıda sohbet kıvamında keyifli bir haftasonu yorum paylaşımında bulunacağız.

Hayalindeki işi yapmak derken?

hayalindeki-isi-yapmak

Yıllar önce eski bloglarımda şöyle bir tez öne sürmüştüm; ‘‘her yıl aynı meslekler için üniversitelerde kadro açılmasın..Her yıl hangi alanda ihtiyaç varsa o alanda kadrolar açılsın ve öğrenciler o alanda tercihler yapsın..” Tabi bu sözüme her zaman olduğu gibi karşıt görüşler de gelmişti.

Günümüzde ara eleman eksikliği var. Üniversitelerde her geçen gün kontenjan artırılıyor ve mimar mühendis mezun sayısı bir hayli devasa boyutlara ulaşıyor. Hal böyle olunca yığılmalar ve arz fazlasından ücretlerde, işlerde rekabet oluştuğundan maaşlar, iş fiyatları düşük oluyor.

Bir yazımızda iç mimarlık maaşları hakkında bir yazı paylaşmıştık. Bu yazı halen en fazla okunan yazılarımız arasında yerini alıyor. Sebebi mimarlık mesleğinin artık sayı bakımından doyduğuna yönelik herkesin hem fikir olduğu ve iç mimarlık gibi potansiyeli yüksek bir meslek grubuna yönelme arzusu.

Hayalindeki işi yapmak derken hayalindeki mesleğe sahip olup hayalindeki işle uğraşmak anlaşılmalıdır. Yani bu hayal mimar için kalabalık bir ofiste sabahtan akşama kadar kafayı bilgisayardan kaldırmadan teknik çizimlerle boğuşmak değildir elbette.

İnsanları tasarımlarınla mutlu etmek , yaptığın işlerin basında orda burda milletin ağzında dolaşmasıdır helal olsun mimar iyi tasarlamış lafını duymaktır, mimarlığın doruklarında tasarım tellerine konmaktır aslında.

Yani bence öyle.. Sizce? Hayalinizdeki mesleğe sahip oldunuz mu? Hayalinizdeki mesleğe sahip olup hayalinizdeki işi mi yapıyor sunuz?

 

Devamını oku

Yorum

Mimarlık ofisleri için de havuz sistemi getirilmeli mi?

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık ofisleri iş geliştirme ve yeni pazarlara açılmak noktasında çoğu kez özellikle de genç ofisler iş bulmakta zorluk çekebiliyor. Bu noktada sizleri bu yazıda minik bir beyin fırtınasına davet edeceğim.

Mimari proje ofisleri yeni işleri bir tanıdık referansıyla ya da daha önce yaptıkları başarılı işler ile almaktadır. İlk paragraftaki gibi henüz çok yeni ofislerin yeni işler alabilmesinin önünde çok fazla iş yapamadıkları görülmektedir.

Bu durumlar için mimarlar odası öncülüğünde 1 Ocak 2019 itibariyle yürürlüğe girecek yeni yapı denetim kanununda yapı denetim firmaları için havuz sistemi  bir benzer şekilde mimarlık ofisleri için de uygulanabilir mi? Bu sorunun yanıtını düşünmeye ve yorumlamaya davetlisiniz.

Mimarlık ofisleri için havuz sistemi getirilmeli mi?

Mimarlık ofislerinin merkezi bir atama neticesinde yeni işlere ulaşmasının önünde bürokratik bir engel olmamakla birlikte sistemin hayata geçirilmesinde tek engel yine mimarlık ofisleri (diye düşünüyorum.).

Yani biraz daha açacak olursam bir vatandaş bir yerde ruhsat almak istediğinde mimar aramak zorunda kalmasın diyorum. Sistem o bölgedeki mimarlardan sıraya göre atasın..Büyük projeler ya da niteliksel anlamda zorlayıcı işler için ise birden fazla seçeneği listeleyebilir, işveren o ofisler arasından birini tercih edebilir. Nasıl fikir?

Büyük ofisler ve işini oturtan firmalar bu fikire karşı çıkacaktır ama piyasadaki

İlave bir not olarak bu bir beyin fırtınası yazısı olup sadece sizi düşünmeye yönlendirmek maksadıyla kaleme alınmıştır. Yani böyle bir beklenti ya da keşke uygulamaya konsa şeklinde bir yazı değildir sonra bize kızmayın (:

Evet bu sistem hakkında sizin görüşleriniz neler? Böyle bir sistemin uygulanması ne derece mümkün? Nasıl yorumluyor sunuz?

Devamını oku
ReklamReklam