Sosyal medya'da takip edin!
X

Yorum

İmar affı mimarlık ve mühendislik bürolarını teğet geçecek

Güncelleme:

Tarih:

İmar affı sürecinde mimarlara ve mühendislere iş düşmeyecek gibi görünüyor. Çünkü Bakanın boşuna çizim için para vermeyin sözünden bu anlaşılıyor.

Son günlerin oldukça popüler bir konusu haline gelen İmar affı 2018 bu yıla gerçekten damga vuracak bir gelişme olarak kayıtlara geçti.

İmar affı uygulama yönetmeliği‘nin de aldığımız bazı duyumlara göre önümüzdeki hafta içerisinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle kafa karışıklıkları da iyice giderilmiş olacak. Bu arada yeri gelmişken imar affıya ilgili sorular bölümüne göz atmak isteyebilirsiniz.

İmar affından yararlanmak isteyen ruhsatsız yapı sahipleri 2018 yılından önce inşa edilen yapıları için çevre ve şehircilik il müdürlükleri , bazı yapı denetim kuruluşları ile lisanslı kadastro bürolarına müracaat edecekler.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki imar affıyla ilgili soruları yanıtlarken kullandığı bir cümle ise oldukça manidar; ”Yapı kayıt belgesine tüm eksiklikleri, imara aykırı yapılaşma koşullarını açıkça yazın, mühendislik – mimarlık bürolarına boşuna para vermeyin”. Bakan’ın burada ne demek istediğiyle ilgili ufak bir beyin fırtınası yapacağız.

Mimarlık mühendislik bürolarına para vermeyin derken Bakan neyi kastediyor?

imar-affi-mimarlik-sektorune-yaramadi

İmar affı sürecinde mimarlara ve mühendislere iş anlamında yeni danışmanlık kapısı aralanacak diye bekleniyordu. Ancak Yapı sahiplerinin imar affından yararlanmak için daha önce inşa edilen yapıların kayıt altına alınacağı yapı kayıt belgesini doldururken fotoğraflar ile çift taraflı teyit sistemi kurulacak.

E-devlet üzerinden yapı kayıt belgesi müracaatları yapılacağı söylenirken mevcut yapıların Büro Tescil Belgesi olan serbest mimarlık – mühendislik büroları tarafından rölevesi çizilerek kayıt altına alınması sizce de daha doğru olmaz mıydı?

Kanaatimiz daha iyi olacağı yönünde. Aykırılıkların daha iyi tespit edilmesi adına teknik kişiler tarafından hazırlanacak rölevelerin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri‘ne teslim edilmesi de bu noktada sağlıklı olacaktı.

İlave bir not olarak Belediyelerin imar affı sürecinden uzak tutulması konusunda da söylentiler dolaşmakta.Siyasi rant ya da ideolojik nedenlerden ötürü yapı kayıt belgesi müracaatlarının belediyeler dışındaki kurumlara yönlendirilmesi gündemde.

İmar affıyla ilgili sizin görüşleriniz neler? İmar affı mimarlık ve mühendislik büroları için ek gelir fırsatlarını danışmanlık hizmetlerini artıracağı beklentisinin Bakan’ın açıklamasıyla birlikte boşa çıkması konusunda neler düşünüyor sunuz?

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Yorum

Türkiye’de müteahhitlik hakkında bilinmesi gereken 10 şey

Güncelleme:

Tarih:

Müteahhitlikte bilinmesi gerekenler ve müteahhit olmanın zorlukları hakkında 10 maddelik kısa bir liste hazırladık. İnşaat işine girmek isteyenler mutlaka okusun diye.

Olaylara bir de müteahhitlerin gözünden bakmak istedim. Bir mimarlık sitesi ve bu alanda yayın yapan bir web sitesi olarak bu durum bazı takipçilerimize biraz ilginç gelebilir ama dün Murat Erçelebi’nin paylaştığı inşaat ruhsat proje masrafları hakkında yazı bana olayın bu açıdan da bakılması gerektiğini hissettirdi.

Müteahhitler rant peşinde, sineğin yağını kovalayan hep dahasını isteyen meslek grupları olarak bilinir. Lüks ve son model ciplerde gezen iyi giyimli ve çoğunlukla rahat kişilikler olarak algılanır. Ancak durum aslında öyle göründüğü gibi basit değil aslında.

Nasıl mı? İşte müteahhitlikte bilinmesi gerekenler;

muteahhitlikte-bilinmesi-gerekenler

Bir anlamda müteahhit olmanın zorlukları veya müteahhitlikte bilinmesi gerekenler aşağıda çok kısa şekilde özetlenmiştir. Özetlenmiştir diyorum çünkü her bir madde için sayfalar dolusu yazı yazılabilir, tartışılabilir genişletilebilir.

 • İnşaat sektöründe çok fazla yatırımcı ve girişimci var. Durum böyle olunca rekabet kızışıyor ve maliyetler haliyle yükselmiş oluyor. Aynı arsa için birden fazla müteahhit teklif verince henüz kazmayı daha vurmadan ciddi bir mebla cepten hemen çıkıveriyor.
 • Bürokrasi ve ruhsat süreçlerinde yaşanan bazı bilindik (!) problemler de keza işi çığrından çıkarabiliyor, astarı bezinden pahalı hale gelmek deyimini hissettiriyor.
 • Henüz yatırıma başlama aşamasında çok iyi bir organizasyon ve planlama gerekiyor. Nereye nasıl bir konut projesi yapabilirim? Satış ve pazarlama açısından fiyat politikasını nasıl belirleyebilirim gibi sorular çok zorlayıcı ve oldukça önemlidir. En ufak bir hata yatırımı iç edebilir.
 • Proje safhasında hangi mimarlık ofisi ile çalışmalıyım? sorusuna yönelik binlerce soruyla maruz kalınabilir.
 • Projenin gelişimi ve ilerleyiş sürecine hakim olunmazsa uygulama safhasında geri dönüşü oldukça pahalı durumlarla karşı karşıya kalınabilir.
 • Mimarın işi ruhsat alıncaya kadar, dolayısı ile ruhsattan sonraki süreçte esas işler başlıyor. İnşaata başlama, iş güvenliği, kat mülkiyeti, tapu işleri, sigortalar, ödemeler, satış ve pazarlama vs .vs..
 • Müteahhitlik öğrenmek bunun bir okulu olmadığından yaşayarak mümkün.. Yani buradaki yaşayarak kelimesi bazen milyon dolarları bulan ziyana bile işaret edebilmektedir.
 • Henüz müteahhitliğe nasıl başlanır sorusuna net bir yanıt vermeden büyük işlere girişen orta çaplı firmaların batışına anahaber bültenlerindeki konut mağdurları başlıklı haberlerden nasıl da şahit oluyoruz (!)
 • İnşaat yapmak kolay mı? sorusuna ”ne var ki bunda kalıpçı kalıpları çakıyor, duvarcı duvarları örüyor, mimarlar projeyi çiziyor sana para vermek kalıyor (!)” bakış açısıyla yaklaşan bir nesil mevcut. Oysa durum hiç de öyle göründüğü gibi değil. İnşaat yaparak para kazanmak bir anlamda o bölgede yaşayan herkesi son derece yakından ilgilendiren kamusal bir olaydır. Bu bağlamda nitelikli mimari projeler geliştiren yapıldığı bölgeye değer kazandıran inşaat yatırımları için ciddi anlamda emek vermek gerekmektedir.
 • Proje tamamlandı, iskan alındı ve satışa hazır.. Artık bu noktadan sonra işin en önemli noktası olan pazarlama konusu gelmekte. Bazı güçlü firmalar en az geliştirdikleri projeler kadar nitelikli satış ofisi inşa ederek güzel hostes kızlarla, klimalı bol ikramlı ortamlarda pazarlamaya çalışıyor.. (Lansmana özel fırsatlar, hemen teslim daireler, kira öder gibi ev sahibi olun, kefilsiz konut kredisi vs.)

Müteahhitlik kar marjı yüksek olan meslek gruplarından birisi olarak bilinir. Ancak her proje için bu koşullar değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu yazıda müteahhit olmanın zorlukları, müteahhitlikte bilinmesi gerekenler, müteahhitlik karlı mı, müteahhitliğe başlamak gibi konularla ilgili samimi düşüncelerimi ifade etmeye çalıştım. Konuyla ilgili sizin düşünceleriniz neler?

Devamını oku

Yorum

Proje, uykusuzluk, revizyon, beğendirme ve dahası; mimarlık (!)

Güncelleme:

Tarih:

Konut projesi etüt çalışması nedir? Etütler en genel anlamda bir arsaya nasıl projelendirme yapılacağıyla ilgili ön taslak mimari çizim çalışmalarına verilen isimdir. Peki etüt yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Proje taslağı hazırlarken hangi aşamalar bulunmaktadır? Ya da en sık yapılan hatalar nelerdir? Bu soruların yanıtlarını ve yazının sonunda konuyla ilgili gelen kutumuza dün akşam gelen mail’i sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle mimarlar nezdinde pek çok işverenin (örneğin konut geliştiriciler) etüt çalışması için yeterli vakit sunmadığı gerekçesiyle isyanlara sahne olmaktadır. Yani bu işin biraz mizah kısmı gibi kalıyor ama gerçekten projenin en önemli safhası etüt çalışmasıdır.

Mimari etüt çalışması kat planlarını, vaziyet planı yerleşimi ve bazen şematik kesit – görünüşleri içerir. Bazı büyük / kalabalık mimarlık ofisleri etüt sunumu için kat planları için boyama , 3d modelleme hatta animasyon bile hazırlamaktadır.

Mimari konut projesi etüt çalışması hangi aşamaları içerir?

Her yiğidin ayrı bir yoğurt yemesi vardır elbette. Ancak metodoloji olarak şimdi sizlerle paylaşacağım maddeler hemen her mimarın taslak mimari proje hazırlarken yaptığı şeyler arasındadır;

 • Tabi ki imar durumu, plan notları ve varsa projenin sunulacağı idarenin uygulamaya ya da şehirciliğe dair prensib kararları öğrenilir. Projeye başlamadan önce bu veriler derlenir ve ikinci görüşme için taraflar masaya oturur.
 • Karşı tarafın istekleri doğrultusunda belediyeden alınan bilgiler tartılır ve isteklerin hangilerinin yapılacağı, hangilerinin yapılamayacağı hakkında beyin fırtınaları başlar.
 • Üçüncü aşama olarak, ilk çizimler (ilkel eskizlerin dijitale döküldüğü şablon çizim çalışmaları) artık çeşitlenir.
 • Bir kaç taslak çizim örnekleri incelenerek arıların her çiçekten bir polen alması gibi bir kaç ilham alınır.
 • Bazı proje ofislerinin özellikle de yoğun ve proje bazlı – ağırlıklı çalışan ofislerin elinde bulunan fazlaca taslak proje – daha önce tamamlanan mimari proje örnekleri üzerinden strech – extend gibi cad komutlarıyla taslak / etüt sürecini hızlandırdıkları da bir gerçek.
 • Kısa sürede başarılı bir iş ortaya çıkmasının ve bu işin aynı zamanda tökezlemeden ilerleyebilmesinin, ilerlese bile projenin eninde sonunda uygulama safhasında bile problemlere gebe olacağının unutulmaması gerek. Bu tür işler kalabalık ve büyük mimarlık ofisleri tarafından bile zorlukla yönetilir.
 • Ve bu safhalardan sonra artık ilk mimari konut projesi etüt çalışması tamamlanır. Üçüncü görüşmeye geçilir. Taraflar ödemede anlaşırlar ise artık uygulama projesi safhasına geçilir.

Tabi süreç tahmin edebileceğiniz üzere böyle işleyemiyor. Aksaklıklar, bürokrasi ve yönetmeliklerle dans eden mimari proje müellfileri ya da sorumluları uykusuz geceler , dönem dönem patlayan ve ciddi revizyonlara uğrayan projeler ile boğuşmak durumunda kalabiliyor.

İşin içerisine bir de özel yaşam, stres ve her dönem olmasa da ekonomik zorluklar girdiğine durum gerçekten yönetilmesi oldukça zor bir hale dönüşebiliyor.

Taslak mimari çizimleriniz için ücret talep ediyor musunuz?

Taslak projelerin geliştirilmesi işin uygulama projesi çizimi kadar sıkıcı değilse de son derece karmaşık olabilecek mimari projelerde yer alan kaks taks gibi hesaplamalar , otopark yönetmeliği, sığınak tasarımı gibi konularda epey kafa yormak gerekebiliyor.

Ofisim olduğu dönemlerde mimari çizim konusundaki püf noktalar  tabi ki önem verdiğim şeyler arasındaydı ancak genç yaşım itibariyle meslekte 30. yılını dolduran ve özgüvenin – tanınırlığın ve popülaritenin doruklarında olan meslektaşlarımdan farklı ve daha iyi olarak daha hızlı taslak mimari projeler sunmaya odaklanmıştım.

Durum böyle olunca bazen yeri geliyor iyi tanıdığım bölgeler için 2 saat gibi bana göre kısa bir sürede kat planlarını inşaat alanı hesaplama, hatta inşaat maliyeti hakkında müşteriye bilgiler verme, dahası satışa yönelik tasarımımın avantajlarından bahsettiğim ve mimari projede emsal kullanımı, bazen de basit 3 boyutlu mimari çizimler ile taçlandırdığım dahi oluyordu.

Hazırlanan taslakların en zor yanı beğendirme süreci

Beğenmek, bazen karşınızdaki için iyi olsa bile sizin içinize de sinmemesi durumunu kapsıyor elbette. Şimdi tam da konumuzla ilgili olarak yazımızın başında da belirttiğim üzere bir takipçimiz ve meslektaşımızın dün akşam mimarihabernet [at] gmail.com adresine gönderdiği epostayı sizlerle paylaşalım;

………………….Yaklaşık 4 yıldır kendi ofisimi idare ediyorum.Ufak çaplı projeler ve zaman zaman orta çaplı işler de yapıyorum. Mesleki kariyerime kendi imzalarımı atarak devam ettiğim bu süreçte bir nokta oldukça dikkatimi çekti. Taslak hazırlamaktan bazen elimdeki işlere odaklanamıyordum..Ancak Zaman içerisinde gördüm ki hazırladığım taslakların yüzdeye vuracak olursam 90’ına yakını için aramızda anlaşmaya varılamıyordu. Tasarımların kötü olmasından kaynaklı değil piyasadaki çizim fiyatlarının son derece haksız rekabet doğuran taraflarından, ya da daha açık konuşacak olursam daha ucuza aynı işi yapabileceğini iddia eden başka bir meslektaşıma işlerin kaydığına şahit oluyordum. 

Fiyatlarım da yüksek değildi ama hazır ve bence en önemlisi belki de beğenilmiş bir taslak mimari projeyi uygulama projesi haline getirmek, taslağı hazırlamayan ve beğendirme sürecinde bulunmamış bir mimar tarafından oldukça kolay bulunuyordu.

Sonra bu taslaklar için neden ücret talep etmeyeyim ki? diye düşündüm ve ofisimin kapanmasına kadar varacak bir sürecin içerisinde kendimi buldum. Tabi bugünümüze de çok şükür en azından ofisim olsa nasıl olurdu? Acaba kendi mimarlık ofisimi açmalı mıyım? gibi sorulardan biraz daha ayık bir kafayla emin oldum kendi adıma.

Hayatta herşey bir tecrübe.. Bunları sizlerle paylaşma sebebim ise mimarlar olarak emeklerimizin yeteri kadar değer bulamadığı durumların da olduğu ve bu durumların artık bilinirlik kazanması gerektiği ve tek – gür ses ile farkındalık oluşturmamız gerektiği kanaatine varmamdır.Yazımı mimarihaber’de paylaşırsanız çok sevinirim, belki başkaları da aynı hataları yapmaz..Saygılar.. M.E.R…………………………………………..

Sizler ne düşünüyor sunuz? Taslak projeler ve yukarıdaki ileti hakkında?

Devamını oku
ReklamReklam