Sosyal medya'da takip edin!
X

Türkiye

Mimarlık Dergisi 401. sayıdan itibaren artık dağıtılmayacak!

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık dergisi dağıtımı artık yapılmayacak. Mimarlar Odası genel merkezi tarafından dün (30.05.2018) paylaşılan bilgide 1963 yılından bugüne kadar 55 yıldır kesintisiz şekilde yayımlanan Türkiye’nin Mimarlık Dergisi 401. sayıdan itibaren artık üyelerin adresine gönderilmeyecek.

Dergiye üyelik aidatlarını yatıranlar ücretsiz dağıtım ağından da faydalanabiliyordu. Ancak yapılan açıklamaya göre dergiye artık yalnızca şubelerden ulaşılabilecek.

Öte yandan yapılan açıklamada derginin yüksek tirajda basımı ve dağıtımının yapıldığı, artık bu masrafları karşılamanın bir hayli güçleştiği hususuna da değinilmiş.

Mimarlık dergisi dağıtımı artık durduruldu

Özellikle 2018 yılı için Büro tescil belgesi yenileme oranı / sayısının geçtiğimiz yıllara nazaran azalması, Mimarlar odasının artık üyelik aidatlarını tahsil etmekte zorlanması gibi nedenlerden kaynaklı olduğu tahmin edilen bu uygulama hakkında MO Genel merkezi tarafından yapılan açıklamayı aşağıda paylaştık.

Mimarlar Odası’ndan konuyla ilgili yapılan açıklama;

Mimarlar Odası Genel Merkezi tarafından 1963 yılından beri kesintisiz çıkarılan Mimarlık, Türkiye’nin en uzun soluklu mimarlık dergisi. Geçmiş yıllara ait Oda aidat borcu olmayan meslektaşlarımızla dergiyi paylaşma önceliğimiz nedeniyle, uzun yıllardır başka hiçbir mimarlık yayınının karşılayamadığı yüksek bir tirajda basılan ve dağıtılan derginin, günümüz koşullarında bu rakamlarda basılması ve yüksek bir maliyet anlamına gelen tüm Türkiye’ye dağıtımının yapılması ne yazık ki artık sürdürülebilir değil. Bu nedenle gerekli araştırmaların yapılmasının ardından, derginin dijital ortamda takip edilebilirliğinin artırılmasına ve daha az sayıda basılarak Şube ve Temsilciliklerimize iletilmesine karar verildi.

Yayın hayatının 55. yılını kutlamakta olan Mimarlık dergisinin geçtiğimiz aylarda yayımlanan, 400. Mart-Nisan 2018 özel sayısının tüm içeriği pdf formatında www.mimarlikdergisi.com adresinden ulaşılabilen web sitesinde yer almaya başladı. Bundan sonraki sayıların tüm içeriği de yine pdf formatında web sitesinde paylaşılacak, tüm üyelerimize dergiye pdf olarak ulaşılmasını sağlayan link mail olarak iletilecek.

Yapılacak diğer yeni düzenleme ise derginin üyelerin adreslerine değil, Mimarlar Odası Şube ve Temsilciliklerine gönderilecek olması. Bu değişiklik ile hem tekil dergilerin adreslere ulaşmasıyla ilgili yaşanan ciddi sorunları çözmeyi hem de meslektaşlarımız ile Oda birimleri arasındaki ilişkiyi güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Birimlere dağıtımı yapılacak sınırlı sayıdaki dergiler, ilgili sayının yayımlandığı ayın ilk haftalarında Oda birimlerine ulaştırılacak. Derginin Oda birimlerine ulaşmasının ardından, siz meslektaşlarımızı mesaj ya da mail yoluyla bilgilendireceğiz ve gidip derginizi alabileceksiniz.

Size en yakın olan Mimarlar Odası birimine bir çay içmeye uğrayıp derginizi almaya ne dersiniz? Sizleri bekliyoruz.

Üyelik ödentileri ve tahsitlar konusunda avantaj sağlaması beklenen yeni düzenleme hakkında sizin fikirleriniz neler?

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Türkiye

Batman’daki tarihi Artuklu Hamamı 256 tekerli SPMT aracıyla taşınıyor!

Güncelleme:

Tarih:

Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki bin 500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı‘ndaki yeni yerine doğru yola çıktı. 256 tekerlekli “SPMT” aracıyla taşınan tarihi hamamın taşınma işlemi saat 05.00’te başladı.

Batman Valisi Ahmet Deniz, Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında eser taşıma çalışmalarının dünyaya örnek niteliğinde olduğunu söyledi. Deniz, tarihi varlıkların baraj gölünden çıkartılmasının aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin büyüklüğünün de bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Bu eserlerin yanı sıra 6 eser daha taşınacak. Hasankeyf gerçek anlamda tarihi kimliğini koruyacak. Yeni Hasankeyf turizmin gözbebeği olacak” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu ise 540 yaşında olması itibarıyla dünya ölçeğinde bütüncül taşınan en eski tarihi yapı sayılan Zeynel Bey Türbesi’nin 12 Mayıs 2017’de yeni yerine başarıyla taşındığını anımsatarak, şimdi de 1200’lü yıllarda yapılan Artuklu Hamamı’nın taşındığını kaydetti.

Taşıma işleminin 6 saatte tamamlanmasının öngörüldüğünü vurgulayan Acu, “DSİ olarak Ilısu Barajında kısmi olarak su tutma işlemine başladık. Aynı zamanda tarihi eserleri taşımaya devam ediyoruz. Zeynel Bey’den sonra bugün de Artuklu Hamamı’nı taşıyoruz. Zeynel Bey bin 200 tondu, bu ise bin 500 ton. Kültürel mirasa verdiğimiz bu önem uluslararası öneme haizdir” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Türkiye

Ruhsat sisteminde şantiye şefi kontrol uygulaması getirildi

Güncelleme:

Tarih:

İnşaat ruhsat sistemi MAKS’ta, sürekli güncellemeler yapılıyor.. Geçtiğimiz hafta salı gününden itibaren yapılan güncelleme ile birlikte ruhsat yazılırken artık şantiye şefi kontrolü yapılabilecek.

Hatta bu insiyatif doğrultusunda değil, yapılan güncelleme ile birlikte sistem otomatik olarak 5’ten fazla şefliği olanları ya da 30.000 metrekare’den fazla alanları kabul etmiyor.

Yapı ruhsat sistemi aldığımız bilgilere göre daha da güncellenmeye devam edecek. Öte yandan İmar Affı – Yapı kayıt belgesi muhabbetleri de MAKS ekranında bir araya getirilecek.

İnşaat ruhsat sistemi Aselsan tarafından geliştirildi

İnşaat ruhsat sistemi yukarıda da bahsettiğim üzere geliştirilmeye devam edecek. Hatta yapı denetim sistemi YDS ile multi sistem haline geleceği yönünde de söylentiler dolaşmakta.

 

 

Devamını oku
ReklamReklam