Sosyal medya'da takip edin!
X

Türkiye

Otopark yönetmeliğinin ertelenmesi Resmi Gazetede yayımlandı

Güncelleme:

Tarih:

Otopark yönetmeliğinin ertelenmesi konusunda Resmi Gazete’de bugün yayımlanan değişiklik maddesi heyecanla karşılandı. Konuyla ilgili meraklı bekleyiş 31 Mayıs 2018 Tarih 30437 sayılı resmi gazetede yayımlanarak bu konuda çıkan haberlerin doğruluk payını kanıtlamış oldu.

Otopark yönetmeliği ertelendi mi? sorusu özellikle an itibariyle ruhsat almayı bekleyen inşaat projeleri için ya da henüz ruhsat almamış ancak proje hazırlık süreçleri devam eden müracaatlar için çok önemli bir değere sahip.

İnşaat maliyetlerini her daireye bir otopark ve artık parselinde otopark ihtiyacını karşılayamayan projelerde otopark harcının tamamının yatırılması gibi zorunlulukları içeren hükümlerin paylaşıldığı otopark yönetmeliği taslağı sektör temsilcileri için tam bir felaket şeklinde değerlendiriliyordu.

Otopark yönetmeliği 01/01/2019 tarihinde yürürlüğe girecek

01.06.2018 Tarihinde yürürlüğe girecek olan Otopark Yönetmeliği’nin ertelenmesine bazı çevreler kesin gözüyle bakıyordu. Bugün yayımlanan resmi gazetede çıkan değişiklik maddesi ile bu haberler doğru çıkmış oldu.

Müteahhitler birliği başkanları ve sektörün önde gelenleri seçim öncesinde Başbakan’a ricada bulunarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki‘ye telefon görüşmesinde sürenin 01.01.2019 tarihine uzatılması konusunda talepte bulunduğu öne sürülüyordu.

Taleplerin Başbakan Binali Yıldırım tarafından olumlu karşılanarak yönetmeliğin 1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olacak şekilde süre uzatımı içeren hali bugün ki resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi gazetede yer alan hükümler;

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından:

OTOPARK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 22/2/2018 tarihli ve 30340 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Otopark Yönetmeliğinin 6 ncımaddesinin dördüncü fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim tesis alanları hariç,” ibaresi “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim tesis alanlarındaki projeler için düzenleme ve onaylar Milli Eğitim Bakanlığına ait olmak üzere” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 16 ncı maddesinde yer alan “1/6/2018” ibaresi “1/1/2019” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı yürütür.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Türkiye

Batman’daki tarihi Artuklu Hamamı 256 tekerli SPMT aracıyla taşınıyor!

Güncelleme:

Tarih:

Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki bin 500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı‘ndaki yeni yerine doğru yola çıktı. 256 tekerlekli “SPMT” aracıyla taşınan tarihi hamamın taşınma işlemi saat 05.00’te başladı.

Batman Valisi Ahmet Deniz, Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında eser taşıma çalışmalarının dünyaya örnek niteliğinde olduğunu söyledi. Deniz, tarihi varlıkların baraj gölünden çıkartılmasının aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin büyüklüğünün de bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Bu eserlerin yanı sıra 6 eser daha taşınacak. Hasankeyf gerçek anlamda tarihi kimliğini koruyacak. Yeni Hasankeyf turizmin gözbebeği olacak” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu ise 540 yaşında olması itibarıyla dünya ölçeğinde bütüncül taşınan en eski tarihi yapı sayılan Zeynel Bey Türbesi’nin 12 Mayıs 2017’de yeni yerine başarıyla taşındığını anımsatarak, şimdi de 1200’lü yıllarda yapılan Artuklu Hamamı’nın taşındığını kaydetti.

Taşıma işleminin 6 saatte tamamlanmasının öngörüldüğünü vurgulayan Acu, “DSİ olarak Ilısu Barajında kısmi olarak su tutma işlemine başladık. Aynı zamanda tarihi eserleri taşımaya devam ediyoruz. Zeynel Bey’den sonra bugün de Artuklu Hamamı’nı taşıyoruz. Zeynel Bey bin 200 tondu, bu ise bin 500 ton. Kültürel mirasa verdiğimiz bu önem uluslararası öneme haizdir” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Türkiye

Ruhsat sisteminde şantiye şefi kontrol uygulaması getirildi

Güncelleme:

Tarih:

İnşaat ruhsat sistemi MAKS’ta, sürekli güncellemeler yapılıyor.. Geçtiğimiz hafta salı gününden itibaren yapılan güncelleme ile birlikte ruhsat yazılırken artık şantiye şefi kontrolü yapılabilecek.

Hatta bu insiyatif doğrultusunda değil, yapılan güncelleme ile birlikte sistem otomatik olarak 5’ten fazla şefliği olanları ya da 30.000 metrekare’den fazla alanları kabul etmiyor.

Yapı ruhsat sistemi aldığımız bilgilere göre daha da güncellenmeye devam edecek. Öte yandan İmar Affı – Yapı kayıt belgesi muhabbetleri de MAKS ekranında bir araya getirilecek.

İnşaat ruhsat sistemi Aselsan tarafından geliştirildi

İnşaat ruhsat sistemi yukarıda da bahsettiğim üzere geliştirilmeye devam edecek. Hatta yapı denetim sistemi YDS ile multi sistem haline geleceği yönünde de söylentiler dolaşmakta.

 

 

Devamını oku
ReklamReklam