Sosyal medya'da takip edin!
X

Türkiye

İnşaat yapı ruhsatı formu üzerinde önemli değişiklikler yapıldı

Güncelleme:

Tarih:

İnşaat yapı ruhsatı formu artık çok daha az imza ile ve ekstra özellikler eklenmiş haliyle kullanımda. Yeni ruhsat formu üzerinde şantiye şefleri, müteahhitler, mimarlar ve mühendisler ile mal sahiplerinin imza atabilecekleri kutucuklar kaldırıldı.

Yapılan bu değişiklikler 02.05.2018 tarih 30409 sayılı resmi gazetede yayımlanan tebliğ ile duyurulmuştu. Öte yandan geçtiğimiz aylarda paylaştığımız artık yapı ruhsatı süreçleri kısalacak haberinde de söz konusu değişikliklerden bahsedilmişti.

Yeni inşaat ruhsat formu üzerinde artık sadece ilgili idarenin onayı ve Yapı denetim firmasının onayı yer alıyor. Parsel dışı otopark kutucuğu eklenen yeni ruhsat formunda ayrıca ruhsat sistemi üzerinde, ruhsatın düzenleme ve onay tarihinin de aynı gün olması gerektiği uyarısını vereceği öğrenildi.

Yeni inşaat yapı ruhsatı formu karekod / barkod numarası da içeriyor

yeni-insaat-yaoi-ruhsati-formu-2018

Mimarihaber.net Editörlerinden Mert Hasoğlu‘nun TSE Genel Merkezi ile yaptığı telefon görüşmesinde TS 8737 yapı ruhsatı standartlarının değişmesinden henüz haberlerinin olmadığı bilgisine ulaşıldı. Pazartesi TSE Resmi Web sitesi üzerinden gerekli güncellemelerin yapılacağı bilgisi paylaşıldı. Çünkü yazımın başında da paylaştığım 2 Mayıs tarihli tebliğde artık TS 8737 yapı ruhsatı standardı formu kullanılmayacak.

insaat-yapi-ruhsati-formu-2018-2

Yeni yapı ruhsatlarından biraz bahsedecek olursam, formun sağ üst köşesinde karekod – barkod numarası özelliği eklenmiş. Sistem henüz gelişmiş özelliklerin kullanımına uygun olmasa da, modern çağın gerekliliklerine uygun şekilde yenilikler içeriyor.

İmza sayısındaki azalma, ruhsatın onay sürecini hızlandıracak olsa da, bazı sektör temsilcilerine göre imzaların ruhsattan kaldırılması orta ve uzun vadede hukuki sıkıntılara gebe görünüyor. Özellikle ruhsat evrakları içerisindeki imzaların gerçekliği üzerinden yaşanılacak problemlerde idarelerin zorlu günler yaşamamak adına müelliflerden, müteahhitten noter tasdikli ilave evraklar talep etmesi de bekleniyor. Aşağıda yakınlaştırarak inceleyebilmeniz için galeri formatında paylaştığımız örnek ruhsatları inceleyebilirsiniz.

İnşaat yapı ruhsatı formu 2018 üzerinde yapılan değişiklikler ile imza sayısının minimuma indirilmesi hakkında neler düşünüyor sunuz?

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Türkiye

Batman’daki tarihi Artuklu Hamamı 256 tekerli SPMT aracıyla taşınıyor!

Güncelleme:

Tarih:

Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki bin 500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı‘ndaki yeni yerine doğru yola çıktı. 256 tekerlekli “SPMT” aracıyla taşınan tarihi hamamın taşınma işlemi saat 05.00’te başladı.

Batman Valisi Ahmet Deniz, Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında eser taşıma çalışmalarının dünyaya örnek niteliğinde olduğunu söyledi. Deniz, tarihi varlıkların baraj gölünden çıkartılmasının aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin büyüklüğünün de bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Bu eserlerin yanı sıra 6 eser daha taşınacak. Hasankeyf gerçek anlamda tarihi kimliğini koruyacak. Yeni Hasankeyf turizmin gözbebeği olacak” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu ise 540 yaşında olması itibarıyla dünya ölçeğinde bütüncül taşınan en eski tarihi yapı sayılan Zeynel Bey Türbesi’nin 12 Mayıs 2017’de yeni yerine başarıyla taşındığını anımsatarak, şimdi de 1200’lü yıllarda yapılan Artuklu Hamamı’nın taşındığını kaydetti.

Taşıma işleminin 6 saatte tamamlanmasının öngörüldüğünü vurgulayan Acu, “DSİ olarak Ilısu Barajında kısmi olarak su tutma işlemine başladık. Aynı zamanda tarihi eserleri taşımaya devam ediyoruz. Zeynel Bey’den sonra bugün de Artuklu Hamamı’nı taşıyoruz. Zeynel Bey bin 200 tondu, bu ise bin 500 ton. Kültürel mirasa verdiğimiz bu önem uluslararası öneme haizdir” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Türkiye

Ruhsat sisteminde şantiye şefi kontrol uygulaması getirildi

Güncelleme:

Tarih:

İnşaat ruhsat sistemi MAKS’ta, sürekli güncellemeler yapılıyor.. Geçtiğimiz hafta salı gününden itibaren yapılan güncelleme ile birlikte ruhsat yazılırken artık şantiye şefi kontrolü yapılabilecek.

Hatta bu insiyatif doğrultusunda değil, yapılan güncelleme ile birlikte sistem otomatik olarak 5’ten fazla şefliği olanları ya da 30.000 metrekare’den fazla alanları kabul etmiyor.

Yapı ruhsat sistemi aldığımız bilgilere göre daha da güncellenmeye devam edecek. Öte yandan İmar Affı – Yapı kayıt belgesi muhabbetleri de MAKS ekranında bir araya getirilecek.

İnşaat ruhsat sistemi Aselsan tarafından geliştirildi

İnşaat ruhsat sistemi yukarıda da bahsettiğim üzere geliştirilmeye devam edecek. Hatta yapı denetim sistemi YDS ile multi sistem haline geleceği yönünde de söylentiler dolaşmakta.

 

 

Devamını oku
ReklamReklam
Paylaş: