Sosyal medya'da takip edin!
X

Türkiye

Mimarlar Odası yeni ruhsat sistemi hakkında bildiri yayımladı

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlar ruhsata imza atmayacak. Yapı ruhsatlarından mimarların imzasının kaldırılması geçtiğimiz haftanın en büyük olayı olarak kayıtlara geçti. Sessiz sedasız yapılan bu güncelleme ile sektör temsilcileri ve meslek odalarının büyük kaygıları bulunuyor.

Yeni ruhsat formlarında mimar ve diğer proje müelliflerinin imzasının kaldırılması hakkında mimarlar odası da konuyu yargıya taşıyacağının ve takipçisi olacağının sinyallerini verdi.

Söz konusu değişikliğe ilişkin İzmir Mimarlar Odası tarafından paylaşılan bildiride önemli detaylara yer verildi. Aşağıda sizlerle bu bildiriyi paylaştık.

Mimarlar ruhsata imza atmayacak konusuyla ilgili Mimarlar odası’nın bildirisi

Yapı Ruhsatlarında Müellif Mimar ve Mühendislerin İmzalarının Kaldırılması Kararından Geri Dönülmelidir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “bürokrasiyi azaltma” gerekçesi ile, yapı ruhsatlarında mimari proje ve diğer proje müelliflerinin imzalarını kaldırması hem kamusal hem de mesleki anlamda ciddi sorunları beraberinde getirecektir.

Çağdaş dünyada yapı yapma işi projelendirme sürecinden inşa sürecinin sonuna kadar bir çok yasa, yönetmelik ve bu düzenlemeleri ciddiyetle kontrol eden kurumsal mekanizmaların denetiminde gerçekleşmektedir. Bununla birlikte bu sürecin en önemli ayağı, yapının yetkin meslek adamları tarafından projelendirilmesi, inşasının kontrolü ve onayıdır. Bu, meslek adamlarının müelliflik haklarının korunmasının yanısıra onlara sorumluluklar yüklemekte, sürecin sağlıklı yürütülmesini sağlamaktadır.

Ülkemizde uzun süredir güdülen, ne pahasına olursa olsun inşaatın gerçekleştirilmesine dayalı anlayış, çağdaş dünyanın yukarıda özetlenen yaklaşımından gittikçe uzaklaşan bir ortama neden olmaktadır. Bugün geldiğimiz noktada artık neredeyse mimarsız, mühendissiz, meslek odasız bir inşaat sektörü kurulmuş, meslek adamlarının dışlandığı, meslek odalarının proje denetimi yapamadığı, ihale yasalarının ihaleye göre değiştirildiği, kontrolsüz, başına buyruk bir inşaat sektörü yaratılmıştır.

İmar barışı veya diğer adlarla çıkarılan aflar da bir yandan bu mekanizmanın sağlıklı çalışamadığını ortaya koyarken bir yandan da yeni olumsuzluklara neden olmaktadır.

Sonuç olarak bugün çok hızlı biçimde kentlerimiz içinden çıkılamayacak bir hal almakta, yapılı çevrelerimiz asgari insani gereksinimleri bile karşılayamaz duruma gelmekte, doğamız, çevremiz geri dönülemez biçimde zarar görmektedir.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi olarak bu sürecin bir an önce durdurulması gerektiğini, yapı sektörünün çağdaş dünya kriterlerinde, meslek insanlarının süreçteki hakimiyetini garanti altına alan, meslek odalarının kamu adına denetimlerini yaptığı bir sürece evrilmesinin aciliyetini bir kez daha vurguluyoruz.

Tüm bu olumsuz tabloya bir de yapı ruhsatlarından mimari proje ve diğer proje müelliflerinin imzalarının kaldırılmasının eklenmesi, proje sahibi mimar ve mühendislerin müelliflik haklarının korunmasını olanaksız hale getirdiği gibi sahte mimar-mühendislere yol açacak, vehametleri artık çıplak gözle görülen kentlerimiz, niteliksiz, depreme dayanıksız, kimsenin sorumluluğunu üstlenmeyeceği yapılarla daha da yaşanmaz hale gelecektir. Ayrıca bu değişiklik, mimar ve mühendislerin emeklerinin karşılıklarını almalarını sağlayan dayanaklardan birini daha ortadan kaldıracaktır.

Bu nedenle yapı ruhsatlarında proje müelliflerinin imzalarını kaldırma kararının bir an önce geri çekilmesi gerektiğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu

Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. turgay ulusoy

    04/06/2018 paylaşım zamanı 01:42

    Şayet bürokrasiyi azaltmak istiyorlarsa o zaman imza olayını şöyle yapabilirler.Öyle bir sistem kuracaklar ki mimar ve mühendisler elektronik imza ile ruhsatları imzalayabilecek.Böylelikle belediyelere gitmeden şehir dışında olsa bile bu imzaları atabilecekler.

Bir Cevap Yazın

Haber

İnşaat Sektöründe Doların Etkisi

Güncelleme:

Tarih:

Dolar kurunda yaşanan hareketlilik yükseldiğinde ve düştüğünde en çok inşaat sektörünü etkilemekte bizim ülkemizde. İnşaatlarda kullanılan ana malzemeler dolar cinsinden fiyatlandırılıyor. Demir çimento vb. gibi inşaatın temel taşlarını oluşturan malzemeler dolardan etkilendiği için inşaat sektörünü etkilemesi doların yükselişinde kaçınılmaz. Bundan dolayı biraz daha inceleme yapalım.

Doların Artışı İnşaat Sektörünü Nasıl Etkiler

Konut üretim maliyetinde ki artıştan dolayı yatırımcı biraz daha çekimser durmakta. Bu olumsuz havadan dolayı yatırımcılar tercihlerini başka yönlere doğrultuyorlar. Yatırımcıların dövizin artmasından dolayı yatırım yönlerini inşaat sektöründen çok döviz ağırlıklı yapmaları konut satışları ve inşaat sektöründe yavaşlamaya neden oluyor.

Bundan dolayı doların yükselmesi bir çok sektörü etkilediği gibi inşaat sektörünü de kalbinden vuruyor. Peki dolar artarsa ev fiyatları ne olur ? Sorusunu çevrenizden çok duyuyorsunuzdur. Bunun cevabını kendiniz verebilirsiniz. Fiyatların artıp azalacağını zaman içerisinde görmek mümkün. Son zamanlar da konut satışlarını artırmak ve piyasayı hareketlendirmek için bir çok çalışma yapılmakta. Bu çalışmalar işe yaradığı takdir de toparlanmalar olabilir. Ancak doların yükselmesi sadece inşaat malzemelerinin artması ve bundan dolayı da ev maliyetlerinin inşaat maliyetlerinin artması anlamına gelmemekte. Doların artmasından dolayı faizler de arttığından dolayı alım güçleşmekte. Kredi maliyetleri yükseldiğinden dolayı yatırımcılar kredi çekmekte ve ödemekte zorlanmaktadırlar. İşte bu da inşaat sektöründe satışların azalmasına neden olan en büyük etmenler arasında.

İnşaat sektöründe dolarla olmasından dolayı hem dövizin artmasından dolayı hemde satışların düşmesinden dolayı zorluk çekmekte. Sektörün bu zorlukları üstesinden gelmesinin yollarından birisi vatandaşların daha çok yatırım yapmasından geçmekte. Bunları teşvik edici faaliyetler olduktan sonra satışların artması ve inşaat sektöründeki gelişmelerin düzelmesi gerekmektedir.

İnşaat Sektörü Yorumlar

Bu yazımızda aşağıda yorum kısmına sizlerde doların artışı inşaat sektörünü nasıl etkiler başlıklı yazımızda okuyup anladığınız veya fikirlerinizi söylemek için yorumlar yapabilirsiniz. Bizler de bu yorumları okuduktan sonra yazımızda eksik kaldığımız kısımları tekrar güncelleme fırsatı bulabiliriz. Sizlerin yardımıyla daha iyi makaleler çıkartabiliriz. Yorum kısmında yazdıklarınız kısa bir süre içerisinde onaylanacaktır. Sadece dolar olarak değil döviz olarak veya inşaat sektörünün şuan nasıl olduğuna dair nasıl düzelebileceğine dair fikirlerinizi belirtmek isterseniz yorum kısmında sizleri de bekliyoruz.

 

Devamını oku

Haber

Güncel Demir Fiyatları | Günlük Demir Fiyatları | İnşaat Demir Fiyatları

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Türkiye’nin her bölgesinde demir fiyatları güncel olarak buradan paylaşılacaktır. Anlık olarak takip edebilirsiniz demir fiyatları değişimlerini postumuzdan takip edebilirsiniz bilgi sahibi olabilirsiniz. Türkiye’nin bütün bölgelerine göre demir fiyatları sizler için buradan anlık olarak paylaşılacaktır. Demir fiyatı tablomuzdan yararlanabilirsiniz.

Güncel Demir Fiyatları (GÜNCELLENMEKTEDİR)


.Günceldir.

Demir Fiyatları Neden Artar?

Demir fiyatları enflasyon ve dövizdeki artıştan dolayı artması normaldir. Demir temininde sıkıntı yaşanırsa yani arz-talep ilişkisine göre bir eksiklik olduğu durumda da demir fiyatı artar veya azalır. İnşaat firmaları için demir fiyatı borsası oldukça önemlidir. Türkiye de şuan da inşaat üretimi yapan bir çok firma bu borsa da değişiklikler olmasını takip etmesinin en önemli nedenlerinden birisi başında da dediğimiz gibi döviz kurlarıyla olan iletişimi en ön sırada gelmektedir. İnşaat yapımında bu arasındaki dalgalanmalar sadece demir borsasını değil inşaat borsasını da ciddi derecede etkilemektedir. Peki bizim ülkemizde demir madeni bol olmasına rağmen neden demir fiyatı hala artıyor sorusunu herkes soruyor. Demir borsasının yapısı asla tam olarak yol gösterici olamamaktadır. Doların demir borsasındaki her türlü spekülasyona açık hale getirdiğini bildiğimiz için değerler çok sıklıkla değişebildiğini görüyoruz. Aynı zamanda güncellenmemiş veya kasıtlı olarak yanlış veri gösteren internet sayfalarına da ulaşmak mümkündür.

Demir Fiyatları En Çok Hangi Sektöre Etki Eder?

Demir fiyatları en çok tahmin edildiği gibi inşaat sektöründe kullanılır. Aynı zamanda demir çelik sanayisini de etkilemektedir. Çünkü bu değişkenlikten dolayı sanayilerde arz-talep ilişkisi değişmekte. Bundan dolayı da sanayiyi etkilemekte. İnşaat Demir fiyatıyüksekliğinden dolayı talep azaldığı için demir çelik sanayisi de arzı azalmıştır. İnşaattan otomotive savunmadan elektroniğe bir çok sektörün üretimi demir çelik sektörüne bağlıdır. Buda demirin stratejik önem kazanmasını sağlamaktadır.

Temel özellikleri

  • Sektör de teknoloji ve sermayeye ciddi yatırım gerekmektedir.
  • Demir çelik sektörü ile altında yer alan sektörlerin ekonomik ve bilişim açısından birbirleriyle etkileşim içerisinde olmaları.
  • Üretim söz konusu olan yerleşim yerlerinin arasında bölgesel olarak yoğunlaşması söz konusu hale gelmiştir.
  • Sektör kamu önceliğine bağlı olarak değişkenlik gösterir.
  • Demir çelik sektörü çok gelişim göstermiş ve aynı zamanda da fazla gelişmeye de devam etmektedir.

İnşaat Demiri Özellikleri

Günümüzde teknolojinin de gelişmesinin katkılarından dolayı yüksek katlı binalar yapılmaya devam ediyor. Bu binalar da sağlamlık açısından bir çok felakete yol açabiliyor. Bundan dolayı inşaatta kullanılan demirin en iyisi olması gerekmektedir. Kullanılan demirin kaliteli hizmet veren ve resmi bir kuruluştan temin edilmesi en doğrusu olacaktır. Ürünlerin kalite kontrolü yapılarak satışının gerçekleştirilmesi gereklidir. Bunun için de demirlerin demir çelik firmasından temin edilmesi en mantıklısı olacaktır.

İnşaat demirinin özelliği kullanılacağı betonarme yapının fonksiyonlarına uygun şekilde çapı, aralıkları belirlenebilir.

İnşaat demirinin ağırlıkları da betonarme yapının özelliklerine göre olmalıdır.

İnşaat demiri yapan firmaların güvenlik, sağlamlık gibi ana temel testlerden geçtikten sonra tabi ki çevreye duyarlı olması da en önemli özelliklerinden birisi olmalıdır.

İnşaat Demiri Çeşitleri

Düz yüzeyli, nervürlü, profilli gibi çeşitleri olan inşaat demirleri bu anlamda bir kaç çeşitten oluşmaktadır. Kullanılacakları alana göre uygun bir şekilde seçilmelidir. Bundan dolayı her demir çeşidi aynı yerde gibi kullanımı söz konusu değildir. Betonarme yapının en uygun demiri kullanılması özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. İnşaat demiri çeşitlerini üreten firmalar inşaatta ne kadar sorumluluğu olduğunu hiç bir zaman unutmamalıdır.

İnşaat Demiri Kalitesi

İnşaat demirinde kalite farkını anlayabilmek kolaydır. Bundan dolayı analizler yapılabilmektedir. İnşaat demiri ürünlerinin de belli bir özellikleri vardır. Her demir çeşidi farklı bir karakteristik özelliğe sahiptir. Kalay, silis, karbon, kurşun gibi malzemelerin karışımıyla elde edilir. Bu kullanılan hammaddeler için mevcuttur. Hammadde kalitesi veya hammaddeyi belli seviyelerde farklı işlemler kalitesini artırabilir. Kalitesi yükseltilmiş ürünler Türkiye deki fabrikalar da üretilmektedir. Çünkü inşaat demiri ürünlerinin pazarladığımız fabrikalarımız teknolojiyi yakından takip etmekte ve Ar-Ge çalışmalarını yapmakta.

Hasır Fiyatları ( Güncellenmektedir )

Güncellenme Tarihi : 12.09.2018 10:55

 

Devamını oku
ReklamReklam