Sosyal medya'da takip edin!
X

Türkiye

Türkiye’nin ilk mimarlık müzesi İstanbul’da açıldı

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, ‘Mimarlık Müzesi’ne dönüştürüldü. Bina, hem Mimarlar Odası olarak işlevine devam edecek hem de Mimarlık Müzesi olarak ziyaretçilerle buluşacak.

Mimarlık Müzesi hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul edecek. Müzede, Emin Onat’ın son yapısı “Devres İşhanı -İstanbul Gümüşsuyu 1961”, Mahmud Şevket Paşa Türbesi (1909) ve Emin Onat’ın Moda’daki evi maket olarak yer alıyor.

Sergide, mimarlık dünyasına ait ilginç notlar ve detaylar da yakalanabiliyor: “İstanbul Devlet Güzel Akademisi’nin bir özelliği de hoca ve öğrencilerin beyaz çalışma gömleği giymeleriydi.”

Mimari kitaplar ve dergilerin yanı sıra mimar ve karikatürist Güngör Kabakçıoğlu’nun “Portreler” kitabıdan mimar, yazar Aydın Boysan ile Oktay Ekinci’ni karikatürleri de eşlik ediyor müzeye.

Mimar Mustafa İzberk’in hazırladığı “İzberk Belleği” de müzede dikkat çeken çalışmalardan. İzberk Belleği’nde Cumhuriyet gazeteside yayımlanan mimarlık ve kent haberlerinden oluşan yüzlerce kupür yer alıyor.

Ayrıca, Kent Filmleri Festivali’nde gösterilen filmler de müze etkinlikleri kapsamında seyirciyle buluşacak. Müzenin koordinatörü Bülend Tuna, müzenin zamanla büyüyeceğini vurguluyor.

Tuna, özellikle kıdemli mimarların arşivindeki malzemeleri müzede değerlendirmek istediklerini söylüyor: “Araştırmacıların dikkatini müzeye çekmek istiyoruz. Kendi binamızda elimizdeki malzemeleri derleyerek müzeyi oluşturmaya başladık. Her yıl farklı içeriklerle zenginleştireceğiz.” Müze etkinlikleri kapsamında panel ve çalıştaylar da yapılacak.

Pergelden gönyeye…

Birinci kata yayılan müzede mimarların araç gereçleri de yer alıyor: Günhan Danışman Arşivi’nden rapido seti, mürekkep, teknik çizim kalemi, kumpas, bileyici, şeritmetre; Mustafa İzberk Arşivi’nden pergel, yazı şablonu, ataç; Önol Soner Arşivi’nden graphos kalem, gönye, şablon, yazı şablonu; İlhan Gülgeç Arşivi’nden açı ölçer, paralel çizgi cetveli; Müberra Taştekin Arşivi’nden tefriş şablonu, model cetveli, sürgülü hesap cetveli, pistole, rapidomat dolmakalemler, graphos kalem, keçe uçlu marker, rapido silgisi; Cengiz Bektaş Arşivi’nden planimetre, nivo dürbünü, pantograf; Menmet Emin Çevik’in Arşivi’nden harita mesafe okuma ruleti.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Türkiye

Batman’daki tarihi Artuklu Hamamı 256 tekerli SPMT aracıyla taşınıyor!

Güncelleme:

Tarih:

Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki bin 500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı‘ndaki yeni yerine doğru yola çıktı. 256 tekerlekli “SPMT” aracıyla taşınan tarihi hamamın taşınma işlemi saat 05.00’te başladı.

Batman Valisi Ahmet Deniz, Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında eser taşıma çalışmalarının dünyaya örnek niteliğinde olduğunu söyledi. Deniz, tarihi varlıkların baraj gölünden çıkartılmasının aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin büyüklüğünün de bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Bu eserlerin yanı sıra 6 eser daha taşınacak. Hasankeyf gerçek anlamda tarihi kimliğini koruyacak. Yeni Hasankeyf turizmin gözbebeği olacak” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu ise 540 yaşında olması itibarıyla dünya ölçeğinde bütüncül taşınan en eski tarihi yapı sayılan Zeynel Bey Türbesi’nin 12 Mayıs 2017’de yeni yerine başarıyla taşındığını anımsatarak, şimdi de 1200’lü yıllarda yapılan Artuklu Hamamı’nın taşındığını kaydetti.

Taşıma işleminin 6 saatte tamamlanmasının öngörüldüğünü vurgulayan Acu, “DSİ olarak Ilısu Barajında kısmi olarak su tutma işlemine başladık. Aynı zamanda tarihi eserleri taşımaya devam ediyoruz. Zeynel Bey’den sonra bugün de Artuklu Hamamı’nı taşıyoruz. Zeynel Bey bin 200 tondu, bu ise bin 500 ton. Kültürel mirasa verdiğimiz bu önem uluslararası öneme haizdir” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Türkiye

Ruhsat sisteminde şantiye şefi kontrol uygulaması getirildi

Güncelleme:

Tarih:

İnşaat ruhsat sistemi MAKS’ta, sürekli güncellemeler yapılıyor.. Geçtiğimiz hafta salı gününden itibaren yapılan güncelleme ile birlikte ruhsat yazılırken artık şantiye şefi kontrolü yapılabilecek.

Hatta bu insiyatif doğrultusunda değil, yapılan güncelleme ile birlikte sistem otomatik olarak 5’ten fazla şefliği olanları ya da 30.000 metrekare’den fazla alanları kabul etmiyor.

Yapı ruhsat sistemi aldığımız bilgilere göre daha da güncellenmeye devam edecek. Öte yandan İmar Affı – Yapı kayıt belgesi muhabbetleri de MAKS ekranında bir araya getirilecek.

İnşaat ruhsat sistemi Aselsan tarafından geliştirildi

İnşaat ruhsat sistemi yukarıda da bahsettiğim üzere geliştirilmeye devam edecek. Hatta yapı denetim sistemi YDS ile multi sistem haline geleceği yönünde de söylentiler dolaşmakta.

 

 

Devamını oku
ReklamReklam