Sosyal medya'da takip edin!
X

İç Mimari

Almanya’da eski bir hapishanenin Hotel’e inanılmaz dönüşümü

Güncelleme:

Tarih:

Eski bir hapishane hotel olarak yeniden işlevlendirildi. Uluslararası arenada çok sayıda başarılı projeye imza atan tasarım ofisi projenin kurgusunda eski fonksiyonların yeniden işlevlendirmeye uygun şekilde yorumlanarak dönüşümüne olanak sağladı.

Knoblauch Architecture Design Studio tarafından tasarlanan Özgürlük Hotel adı verilen bu yapı, bir yapının sonradan farklı bir kullanım amacına hizmet vermesine yönelik dönüşümüne gösterilebilecek son derece başarılı bir örnek olarak dikkat çekiyor.

Almanya’nın Offenburg şehrinde misafirlerini bekleyen hotel, son derece geniş ve ferah odaları, masif ama göz yormayan iç dekorasyon öğeleriyle aynı öne çıkan bir iç mimari tasarım örnekleri sentezini de barındırıyor.

Eski bir hapishane hotel olarak yeniden işlevlendirilmesi

İlk olarak 1843 yılında inşa edilen bu görkemli yapı, sonradan tasarımcılarının dokunuşlarıyla hotel olarak hizmet vermeye başladı. Bir hapishane tasarımı, avlusu, hücreleri ve geniş koridorları ile zaten ilk bakışta yeniden işlev kazandırılmak istenirse ya hastane olur, ya okul ya da hotel olarak oldukça iyi işleyen bir iç mekan plan kurgusuna sahiptir.

Tasarımcıları bu eski yapının pek dikkat çekmeyen detaylarını, kendi yorumlarını da katarak geliştirmişler.. Öyle ki, aşağıdaki galeride yer alan detay resimleri bunu en iyi şekilde açıklamaya yeterli oluyor.

Toplamda 38 oda ve 2 suitten oluşan Hotel’in tasarımı hakkında sizin fikirleriniz neler? Tasarımına dair düşüncelerinizi ve görsellerle ilgili fikirlerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. Mahmut Ertasci

    21/06/2018 paylaşım zamanı 12:56

    bir hapishanenin bu denli değişeceğini düşünemezdim doğrusu ama hapishaneyi neden otele çevirmek istemişler anlayamadım doğrusu 🙂

Bir Cevap Yazın

İç Mimari

İç Mimar Nedir? İç Mimarlar Ne İş Yapar? İç Mimar Bina İnşa Eder Mi?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İç Mimar Nedir?

“İç Mimarlık, kesinlikle uzun bir yol kat etti. Mesleğe İç Mekan Tasarımı olarak evirilmeden önce başlangıçta İç Dekorasyon olarak tanınıyordu. İç Tasarım profesyonelleri hala dekorasyon ve tasarım danışmanlığı sağlıyor, ancak iş sorumlulukları artık daha fazla” teknik ” Teknik çizim, bina teknolojisi ve hizmetleri, malzeme ve bina kaplama teknolojisi ve mobilya detaylandırma olarak ilerlemiş durumda.

İç tasarımda mimariyle ilgili konuların anlaşılması ihtiyacı İç Mimarlık alanını doğurmuştur. İç Mimarlık, bir konut veya ticari binanın iç mekanlarının planlanmasını ve detaylandırılmasını içerir. Bu, mekân planlaması ve yaratımını vurgulayarak etkinliği en üst düzeye çıkarmaktır. Mekânın sadece iyi görünmesi gerekmediği gibi, aynı zamanda işlevsel olması gerekir. Yenilikçi tasarımlar, daha rahat, verimli ve güvenli bir şekilde yaşamamızı ve çalışmamızı sağlar; hepsi estetik açıdan tatmin edici bir ortamda.

Peki, iç mimarlık mezunlarının işgücüne katıldıklarında tam olarak ne yapıyorlar? Alan tahsisini, trafik akışını ve ayrıca inşaat hizmetleri, doğrama (ahşap işleri) ve aydınlatma konularında mühendislerle çalışmayı planlıyorlar. Bu, çekici ve canlı mekanlar yaratmak için malzeme, mobilya, bitirme, bağlantı parçaları ve sanat eserlerinin seçimine ek olarak. Ayrıca, bir binanın iç yapısının, mevcut alanlara yeniden yer vermek yerine, mühendislerin yardımlarıyla modifikasyonunu düşünmek üzere eğitilmişlerdir. ”

İç Mimar Bina İnşa Etmeyi Biliyor Mu?

Mimarlar bir binanın sakinlerinin sağlığını, refahını ve güvenliğini korumakla yükümlüdür, bu yüzden mimarın inşaat bilgisine sahip olması kesinlikle gereklidir. İnşaat bilgisi olmayan bir bina tasarlayan kişi sanatçı veya tasarımcıdır; onlar bir mimar değiller. Bir mimar, bir binanın tasarım, yürütme ve başarılı bir şekilde tamamlanmasından sorumludur.

Bununla birlikte, ilkel bir yapının ötesindeki bir yapının, tek bir mimarın kendileri tarafından üstlenilmesi ya da tamamen anlaşılması için çok fazla olduğu unutulmamalıdır. Bazen bilgi eksiklikleri vardır ve tasarımını tamamıyla güvenli ve başarılı bir şekilde yürütmek için diğer mimarlar ve mühendislerle işbirliği yapar. İç mimarlar bu eğitimleri almadıkları için aslında bir bina inşa etmeyi biliyor mu soruna tabiki biliyorlar. Fakat yetkileri bunun için kısıtlı 2 3 katlı müstakil yapılarda yetkiye sahipler.

İç mimarlar sizlerin de anladığı gibi eğitimleri en az mimarlar kadar zordur. Mimarlar ile eğitimlerinin arasında bazı farklılıklar vardır. Bunlar bir mimarın aldığı eğitim ve iç mimarın aldığı eğitimin farklı olmasının nedeni yukarı da yazdığımız yazıda sizler kendiniz yorumunu bularak cevaplayabilirsiniz. Ya da yorum kısmında yazabilirsiniz.

Devamını oku

Dekorasyon

Mutfak tasarımında nelere dikkat etmeliyiz ?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Türk kültüründe mutfağın önemi elbette ki tartışılmaz. Çok vakit geçirdiğimiz bu alanın, şık görünmesi kadar pratik kullanıma uygun olmasını da isteriz. Fonksiyonel bir mutfak tasarımı kesinlikle hayatımızı kolaylaştırır, zamandan kazandırır ve verimli çalışmamızı sağlar. Hayal ettiğimiz estetik ve kullanışlı mutfağa sahip olmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Doğru bir planlama ile evinize uygun ideal mutfağa kolaylıkla kavuşabilirsiniz.

Bu yazımızda mutfağını yenilemek isteyen kullanıcılara, nasıl iyi mutfak tasarlarım diyen öğrenci arkadaşlarımıza mutfak tasarımıyla ilgili trendlerden, dikkat edilmesi gereken noktalardan ve çeşitli malzemelerden sizlere Mutfak tasarımında nelere dikkat etmeliyiz ? bahsedeceğim.

1

Öncelikle ihtiyaçların belirlenmesi başarılı bir dizayn elde etmek için önemlidir. Kullanacağımız eşyalar ve ihtiyacımız olan alanlar netleştirilmelidir. Mesela çift kapılı buzdolabı kullanıyor ya da mutfakta derin dondurucuya da yer istiyor olabilirsiniz, ben kahve makinası kullanıyorum ve tezgahımda buna yer istiyorum diyebilirsiniz. Ya da yeni şık mutfağınızda mavi kapaklı damacanalara bir saklama dolabı talep edebilirsiniz. İsteklerinizin belirlenmesi yeni mutfağınız için en en önemli başlangıç olacaktır.

2

Mutfakta ihtiyacımız olan alanlar genel olarak 4 ana başlıkta incelenir bunlar:

  • Saklama alanı
  • Hazırlama alanı,
  • pişirme alanı
  • Yıkama alanı

Bu mekanların birbiriyle ilişkisi mutfağın kullanışlı oluşunu belirler. Mutfağınız ne kadar geniş olursa olsun buzdolabı, ocak ve lavabonun birbirine yakın olması gerekmektedir. Böylelikle maksimum verimle çalışma imkanınız olur. Buna mutfak üçgeni denir. Lavabo ve ocak arası hazırlama alanıdır ve burada kedinize yeterli alanı bırakmaya özen gösterin. Ufak hazırlama alanları rahat kullanım için uygun değildir.

3

Ada tipi tezgah kullanımı bize hem şık bir görsel hem de hatırı sayılır bir tezgah kullanım alanı yaratır. Geniş mutfaklar için son derece kullanışlıdır. Ada bölümünde dilerseniz lavabonuzu ve ocağınızı da konumlandırabilir ve hatta yeme alanı bile oluşturabilirsiniz. Ada tipi mutfakta ahşap tezgah kullanmak mantıklı ve şık bir fikirdir unutmayın kaliteli bir ahşap şişmez, çatlamaz kabarmaz. Çizildiği taktirde hemen üzerine ince bir zımpara ve bakım verniği ile keyifle kullanabilirsiniz.

Ada Mutfak Tasarımı

4

Son zamanlarda elektrikli ocakları mutfaklarda sıklıkla görüyoruz. Elektrikli ocaklar şık bir görünüme sahiptir fakat şu unutulmamalıdır ki normal ocaklara göre su daha geç kaynar.

Modern Kulp Tasarımı

5

Buzdolabınızın mutfakta çıkıntı yapmaması için buzdolabı derinliğinde dolap tasarımı daha şık bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır. Bu derin dolapları da kiler dolabı olarak gayet verimli bir şekilde kullanabilirsiniz

6

Eğer sağ elinizi kullanıyorsanız bulaşık makinasının sağda, sol elinizi kullanıyorsanız bulaşık makinenizin solda olmasına özen gösterin. Damlalığın ise bulaşık makinasına yakın tarafta olması kirli tabakları makinaya kaldırırken tezgahın kirlenmesini önler.

Geniş Kullanışlı Tezgah Tasarımı

7

Tezgahınızda ek yerini minimumda tutacak büyük parçalar kullanmak daha iyi bir görüntü elde etmenizi sağlar. Rahatlıkla diyebiliriz ki tezgah arkasındaki duvarda seramik kullanmak eskide kaldı. Metal, ayna, mermer ahşap ve akrilik kesinlikle daha modern bir görüntü yakalamanızı sağlar. Tezgah arkalarında aydınlatma için spot yerine uzunca döşenmiş ledler daha kullanışlı ve şık durur.

Modern Mutfak Tasarımı

8

Modern tasarımın hakim olduğu mutfaklarda artık kulplar yerini gizli kulplara bıraktı daha düz bir görüntü elde ettiğimiz bu mutfaklar gözümüzü hiç yormuyor.

 

Devamını oku
ReklamReklam
Paylaş: