Sosyal medya'da takip edin!
X

Etkinlik

Kamu Binaları Tasarımı Fikir Yarışması’na başvurular başladı

Güncelleme:

Tarih:

Kamu Binaları Tasarımı Fikir Yarışması ile birlikte yıllardır bu ve diğer mimarlık mecralarından kamu binaları nitelikli mimarlık eserleri olarak kamuya kazandırılsın mantığıyla kamu yapılarını ulusal hatta uluslararası yarışmalarla inşa ettirelim diye sesimizi duyurmaya çalışıyorduk.

Eninde sonunda bu da oldu ve artık İLBANK’ın “Bizim Şehir” projesi kapsamında düzenlenen kamu binalarının ön planda tutulduğu “Kamu Binaları Tasarımı Fikir Yarışması”na başvurular başladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İLBANK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Refik Tuzcuoğlu, “Kamu binaları, bulundukları bölgenin doğal çevresine saygı duyarak, yapılan her türlü müdahalenin ekolojik sonuçları her açıdan dikkate alınarak inşa edilmeli.” dedi.

Yerel mimariye katkı sağlayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İLBANK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Refik Tuzcuoğlu, “Kamu Binaları Tasarımı Fikir Yarışması”na ilişkin AA muhabirine bilgi verdi.

Tuzcuoğlu, özgün tasarımlar olması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi:

“Teknoloji, tasarım ve mimari alanlarındaki gelişmeler, kamu binalarına da yansımalı ve alışılmışın yerine, tasarlandığı bölgeye uyumlu ve özgün olmalıdır. Bu yarışma ile belediyeler, okullar veya devlet daireleri gibi kamu kurumları için sürdürülebilir bir tasarım politikası geliştirilmesine ve o bölgenin tarihine, doğal yapısına ve yerel mimari anlayışına uygun projeler üretilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”

Sosyal ve kültürel ilişkileri modern hayatın gerekliliklerine göre biçimlendirirken yakın çevresi ile ilişkilendirilmiş bir mimari anlayıştan bahsettiğine dikkati çeken Tuzcuoğlu, “Kamu binaları, bulundukları bölgenin doğal çevresine saygı duyarak, yapılan her türlü müdahalenin ekolojik sonuçları her açıdan dikkate alınarak inşa edilmeli. Bütüne baktığımız zaman şehre, şehir kimliğine ve yaşamına olumlu katkı sağlayacak özgün ve kimlikli bir mimari konsept olmalı.” dedi.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Etkinlik

En İyi 5 Mimari Lego Seti

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Bu yazımızda sizler için incelediğimiz Lego mimari setleri paylaşacağız. Bu Lego mimari setler sizin zevk alarak maketini yapacağınız dünyaca ünlü binaları sizler için sunuyoruz. Bu maketler en kolay şekilde yapılabilir ve nasıl yapılacağını gösteren bir kılavuz ile sizlere sunuluyor. Tarihi bir yapıyı da evinize yapabilir modern bir yapıyı da evinizin bir köşesine koyabilirsiniz. Bunun için incelediğimiz bazı Mimari Lego Setleri.

 •  Farnsworth Evi Mimari LEGO Seti

Mimarı : Ludiwg Mies Van der Rohe

Parça Sayısı : 546

Orjinal ev için istediğiniz tüm bilgileri içeren bir kitapçık.

Koleksiyoncular için önemli bir tarihi yapı

 • Villa Savoye Mimari LEGO Seti

Mimarı : Le Corbusier

Doğa ile karışan bir yapı.

Modernist bir yapıdır ve bu sanat eserine hayran kalabilirsiniz.

Orjinal bir kitapçıkla beraber.

 • Burç Halife Mimari LEGO Seti

Mimarı : Adrian Smith

Dünyanın en yüksek binası.

Öğreneceğiniz yaratıcı düşünceli farklı bir yapı

Yüksekliğiyle ihtişamlı bir görünüşe sahip.

 •  Eyfel Kulesi Mimari LEGO Seti

Mimarı : Gustave Eiffel

Parisi ayağınıza getirmek için bu seti alabilirsiniz.

Minyatür eyfel evinize güzel bir hava katacaktır.

321 parçadan oluşmuştur.

 

 

 • Guggenheim Müzesi Mimari LEGO Seti

Mimarı : Frank Gehry

Dekonstruktivizm için evinizde bir yapı bulunmasını stiyorsanız bu tam size göre

740 parçadan oluşmakta

Gerçeğe yakın bir görünüm

 

 

 

Devamını oku

Etkinlik

2018 yılı para ödüllü güncel proje ve fikir yarışmaları listesi

Güncelleme:

Tarih:

Para ödüllü proje yarışmaları 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilecek ve gerçekleşen güncel yarışma projeleri için başvuru yapabileceklerinizi paylaştık. Türkiye’nini farklı bölgelerinden farklı mesleki disiplinlere hitap eden ve grup olarak da katılım sağlayabileceğiniz ödüllü yarışmalar listesini haberimizde bulabilirsiniz.

Proje yarışmaları kişisel ve mesleki gelişim adına önemli kazanımlar elde edebileceğiniz en naif ortamlardır. Bu ortamlarda elde edilebilecek başarılı sonuçlar mesleki kariyeriniz için de son derece verimli sonuçlara ulaşabilmenizi ve en önemlisi yeni kapıların size açılmasına olanak sağlayacaktır.

İşte bu yıl katılabileceğiniz ve halen güncel 2018 ödüllü yarışmaları sizlerle paylaştık.

Mekan 2018 iç mimari tasarım yarışması

1Ekim 2018 tarihine kadar başvurabileceğiniz yarışma, pek çok ünlü akademisyen ve danışman jüri üyelerinin seçici kurulunu oluşturduğu yarışmaya başvuru yaparak kendinizi – tasarımlarınızı test edebilirsiniz. Yarışmada para ödülleri aşağıdaki gibi.

İstanbul Kültür Üniversitesi İç Mimarlık ve çevre tasarımı bölümü organizatörlüğünde düzenlenen yarışmaya ; mekan tasarım yarışması sayfasından başvuru yapabilirsiniz.

 • 1.Ödül : 4000 TL, Plaket
 • 2.Ödül : 2500 TL, Plaket
 • 3.Ödül : 2000 TL, Plaket
 • Mansiyon : 1500 TL, Plaket
 • Mansiyon : 1500 TL, Plaket
 • Mansiyon : 1500 TL , Plaket

Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen Ulusal ve tek kademeli fikir yarışması 2018

Kamu kurumlarının düzenlediği yarışmalar için daha az tartışma daha nezih sonuçlar elde etmek mümkün. Bu anlamda para ödüllü yarışma projeleri içerisinde yer alan bu yılın güncel yarışmalarından biri. 10 Temmuz 2018 tarihine kadar başvuru yapabileceğiniz ödüllü mimari proje yarışması

Ödüller aşağıdaki gibi olup yarışmaya Çanakkale Belediyesi resmi web sitesi üzerinden ulaşabilir, başvuru yapabilirsiniz.

 • 1. Ödül 60,000 TL
 • 2. Ödül 50,000 TL
 • 3. Ödül 40,000 TL
 • Mansiyon 20,000 TL
 • Mansiyon 20,000 TL
 • Mansiyon 20,000 TL
 • Mansiyon 20,000 TL
 • Mansiyon 20,000 TL

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 2018 yılı içerisinde düzenlenen ve halen devam eden rekreasyon alanı düzenleme ödüllü proje yarışması

Serbest, ulusal ve tek kademeli bir fikir yarışması olduğunu belirtelim. Yarışmaya katılmak isteyenler Mersin Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinden başvuru için gerekli bilgileri edinebilmektedir. Öte yandan 8 Haziran yarışmaya katılım için son gün!

Ödül miktarı ve kazanacak projelere verilecek meblalar hakkında yarışma şartnamesi içerisinde aşağıdaki bilgiler yer almaktadır.

Jüri, yarışmaya katılan projelerin değerlendirilmesi sonucunda 5 (beş) eşdeğer ödül belirleyecek olup, her bir ödül için 50.000 TL. (elli bin Türk Lirası) ödenecektir. Ayrıca satın alma amaçlı olarak jürinin kullanımına 20.000 TL. (yirmi bin Türk Lirası) ayrılmıştır.

Yarışmacılara ödenecek ödül tutarları en geç yarışma sonucunun ilanını izleyen otuz (30) gün içerisinde 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 29. maddesine göre net olarak ödenecektir. Ödemeler ekip temsilcisinin yazılı olarak bildirdiği banka hesabına yapılacaktır.

Vekam Kütüphane ve arşivi araştırma ödülü yarışması

Diğer proje yarışmalarından katılımcıları için literatür taraması ve hassas fizibilite raporları sunmalarıyla ayrılan yarışmanın son başvuru tarihi 25 Aralık 2018 Vekam Resmi sitesiolup yarışmaya üzerinden başvuru yapabilir.Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen yarışma birincileri / kazananlarından ilham alabilirsiniz. Her bir yarışma kazananı 5000 TL değerinde ödeme ile basılı medya organlarından duyurulacak.

Para ödüllü proje yarışmaları aslında ödüle ulaşarak kazanılacak meblanın maddi değerinden çok daha fazlası büyük oranda tanınırlık ve reklam elde etmeye olanak sağlayacaktır. Ünlü mimarlık ve proje bürolarına ve geçmişlerine baktığınızda nitelikli & prestijli yarışmalardan elde ettikleri dereceleri gururla sunduklarını görürsünüz.

Proje ve yarışma haberlerini takip etmek için etkinlik , güncel mimarlık haberleri için mimari haber etiketlerini sık kullanılanlarınıza ekleyebilirsiniz.

 

Devamını oku
ReklamReklam