Sosyal medya'da takip edin!
X

Analiz

Mimarlar ve mühendisler için e-devlet üzerinden müelliflik sorgulama hizmeti

Güncelleme:

Tarih:

Mimari proje takip sistemi ya da müelliflik bilgileri kontrolü gibi bir sistem nasıl olurdu? Sektörel dengelerin değişmesi ve gün geçtikçe proje yapmanın çeşitli zorluklara dönüşmesi nedeniyle özellikle de ruhsat formları değişikliği ardından mimarlar başta olmak üzere tüm proje geliştiricileri bir telaş sardı.

Ruhsat formları hakkında yapılan değişiklikler sosyal medyada da başta olmak üzere pek çok portalda – forumda tartışıldı ve halen tartışılmaya da devam ediyor.

Bu yazımızda müelliflik haklarının korunması ve ötesinde nasıl güvenlik – telif problemi tedbirleri alınabilir? sorusuna efektif bir yanıt bulduk.

Mimari proje takip sistemi üzerinde çalışılıyor

Bakanlık yetkilileri ve çeşitli kanallardan aldığımız istihbaratlar neticesinde, kulislerde mimarların ruhsat formlarından proje müelliflerinin de imzalarının kaldırılması durumuna yönelik tepkileri ses getirmiş gibi duruyor.

Henüz ar-ge çalışmalarının devam ettiği öğrenilen mimari proje takip sistemi (MPTS) ile tıpkı E-devlet üzerinden adınıza kayıtlı telefon hatları ya da şefliğini üstlendiğiniz şantiyeleri görüntüleyebildiğiniz gibi müellifliğini üstlendiğiniz projelerin de görüntülenebildiği bir sistemin alt yapı çalışmaları devam ediyor.

Böylelikle mimarların müelliflik hakları korunmuş olacak ve sistem üzerinden artık imza atmasalar bile hangi projelerin müellifi olduklarını görüntüleyebilecekler.

İmzaların kaldırılmasıyla birlikte hukuki problemlerin imza sirküleri – noter onaylı proje sorumluluk beyannameleri ile çözüme kavuşturulmasına ilave olarak mimari proje takip sistemi getirilmesi çift taraflı güvenlik adına oldukça yerinde olacaktır.

Gelişmeleri sizler için takip edip, yenilikleri paylaşmaya ve ilk duyuran olmaya devam edeceğiz. Bizi takipte kalın.

Yeni sistem hakkında fikirleriniz neler? Mimari projelerin sizden habersiz sizin imzanızı taklit ederek idareye sunulduğunu öğrenseydiniz tepkiniz ne olurdu?

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Analiz

Konut Satın Almak Ya da Kiralamak İsteyenler Artık Eşyalı Evlere Yöneliyor

Güncelleme:

Tarih:

Konut alımda ve kiralama da eşyalı olarak talep artıyor…

Konut satın almak ya da kiralamak isteyenler artık evlerinin eşyalı olmasına özen gösteriyor.

Emlak sektöründe kiralamalar ve satın almalar artık yeni nesil yöntemlerle yapılıyor.. Şimdi kiralık konut arayanlar ya da satın almak isteyenler artık eşyalı hazır daireleri tercih ediyor.

eşyalı ev talebi ile ilgili görsel sonucu

 

EKSTRA ZAMAN AYIRMAK İSTEMEYENLERİN TERCİHİ

Ev satın almak veya kiralamak isteyenler evin eşyaları için ekstra bir çalışma yapmak veya mimarlara para harcamak yerine hazır dairelere yöneliyor. Kurumsal müşteriler de yaptıkları işe ve amaca uygun özel tasarımlı daireleri satın almaktan yana tavır sergiliyorlar. Bunun yanı sıra eşyalı ev konusunda talepleri olanlar genellikle üst düzey yöneticiler, profesyonel sporcular, yapımcılar, sanatçılar, konsolosluk görevlileri ve 30-40 yaş aralığındaki bireysel müşteriler oluşuyor.

ÇALIŞMA HAYATI VE EĞİTİM ETKENLER ÖN PLANDA

İnsanlar son zamanlarda dünyanın her yerinde iş, eğitim gibi nedenlerle dolaşım halindeler. Bunu yaparken de çok hızlı şekilde hareket etmek istiyorlar. Eşyalarla duygusal bağ kurup, onları hayatlarında sürekli tutmak istemiyorlar. Bu nedenle de eşyalı evlere talep dünyanın her yerinde artıyor.

Avantajları nedir ?

Kiraların ve eşyaların aşırı pahalı olduğu bu zamanda dairede eşyaların hazır olması büyük bir avantaj. Özellikle yalnız yaşıyorsanız veya öğrenciyseniz eşya masrafına hiç girmeden kiraya çıkarak hayatınızı idame ettirebilirsiniz. Hele de eve ilk taşınan sizseniz kendi dekore ettiğiniz bir eve taşınmış kadar konforlu hissetmeniz mümkün.

Bunların yanı sıra, İstanbul , Ankara , İzmir gibi büyük şehirlerde stüdyo daireler oldukça yaygındır; mevcut daireler de genelde dardır. Eşyalı bir eve taşındığınızda mevcut eşyalarınızı sığdırma veya oraya uygun eşya alma sıkıntınız da olmaz.

İşiniz veya keyfiniz gereği sık sık taşınıyorsanız da eşyalı ev sizin için oldukça avantajlı olur. Onun sayesinde, nakliye masrafı veya zarar gören eşyalar olmadan yer değiştirmenin rahatlığını yaşarsınız. Bilhassa şehir dışında taşınma durumunda farkı hissedebilirsiniz?

Dezavantajları nedir ?

Eşyalı ev kiralamanın en büyük dezavantajı ev dekorasyonunuzu kendi zevkinize göre yapamamanızdır. Evin içinde bulunan eşyalar genelde kira sözleşmesine yazılır ve evden ayrılırken bu eşyaların yerinde olması beklenir. Dolayısıyla, kafanıza göre eşya ekleyip çıkaramazsınız ve kendi eşyalarınız varsa yerleştirmekte zorlanabilirsiniz.

Devamını oku

Analiz

Mimari Yapı Okuma ve Eleştirme

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi

Mimari Yapı Okuma ve Eleştirme ? Nasıl Bir Mimari Yapı Değerlendirilir. Bütün bu sorulara cevap bulacağınız müthiş bir örnekli anlatımı sizler için hazırladık. 2008 Ulusal Mimarlık Ödüllü proje olan Fahrettin Ayanlar tarafından çizilen ve uygulanan Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi için örnek olarak hazırladığımız bu yazımız sizlerle…

 

 

Devamını oku
ReklamReklam