Sosyal medya'da takip edin!
X

Türkiye

Türkiye’nin en itibarlı meslekleri listesinde mimarlık 10. sırada yer aldı

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık nasıl bir meslektir ? Mimarlık mesleği üniversiteye hazırlanan hemen her 10 gençten en az 5’inin 6’sının istediği meslekler arasında yer almaktadır. Bu yazımızda Türkiye’nin en itibarlı meslekleri listesini sizlerle paylaşacağız.

Bugün üniversite sınavı var. Herkes hayatını idame ettireceği meslek için belki de ilk adımı bugün atacak. Dolayısı ile mimarlık sitesi olarak biz de bu zorlu süreçte tüm öğrenci arkadaşlarımıza da başarılar diliyor mimarlık nasıl bir meslektir sorusuna İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Öğretim Üyesi Yr. Doç. Dr. Lütfi Sunar tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarını paylaşıyoruz.

Mesleklerin itibarları sıralaması ve Türkiye’nin en iyi meslekleri listesi gibi araştırmalar tabi ki genel anlamda bir fikir verirken, en fazla kazanan meslekler gibi araştırmalar da son zamanlarda fazlaca yapılmaktadır.

Mimarlık nasıl bir meslektir ? Türkiye’nin en itibarlı meslekleri arasında kaçıncı sıradadır ?

İtibardan kasıt elbette saygınlık, toplum nezdinde güven duyularak kabul gören bir meslek anlamı taşımaktadır. Mimarlık mesleği listenin 10. sırasında yer alırken eczacı psikolog makine mühendisliği mesleklerinden daha itibarlı bir meslek olarak listede yer alıyor.

Sayın Sunar’ın araştırmasında yer alan listesi aşağıda sizler için paylaştık;

15. Elektrik Mühendisi 

100 üzerinden skoru: 73,1

14. Genel Müdür (Kamu) 

100 üzerinden skoru: 73,42

13. Makine Mühendisi 

100 üzerinden skoru: 75,26

12. Psikolog 

100 üzerinden skoru: 75,55

11. Eczacı 

100 üzerinden skoru: 75,79

10. Mimar 

100 üzerinden skoru: 76,23

9. Büyükelçi 

100 üzerinden skoru: 76,68

8. Yüzbaşı 

100 üzerinden skoru: 77,9

7. Vali 

100 üzerinden skoru: 78,15

6. General 

100 üzerinden skoru: 78,31

5. Diş Hekimi 

100 üzerinden skoru: 79,5

4. Öğretmen 

100 üzerinden skoru: 80,98

3. Hakim 

100 üzerinden skoru: 82,17

2. Üniversite Profesörü 

100 üzerinden skoru: 83,32

1. Tıp Doktoru 

100 üzerinden skoru: 88,3

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Türkiye

E-devlet üzerinden şantiye şefliği sorgulama nasıl yapılır?

Güncelleme:

Tarih:

E-devlet üzerinden şantiye şefliği sorgulanabiliyor. Bunu zaten çoğunuz biliyorsunuzdur ama biz yine henüz bilmeyenler ve hiç kullanmayanlar için üzerinden geçelim istedik.

Şantiye şefi sorgulama , şantiye şefi nasıl öğrenilir? Üzerimdeki şantiyeleri görmek ya da hangi inşaatların şantiye şefiyim diye soranlardan iseniz bu yazı tam size göre.

E-devlet üzerinden şantiye şefliği öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri paylaştık.

Öncelikle son dönemlerde E-devlet üzerinden yapılabilen imkanları düşündüğümüzde e-devlet ile yemek yapmak, e-devlet şifreniz ile araba kullanmak dışında hemen herşeyi yapabiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden şantiye şefliği nasıl öğrenilir?

E-devlet şifreniz ile E-devlet hesabınıza giriş yapıyorsunuz ve ekranın tam ortasında ”merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?” yazan metin kutucuğuna Şantiye Şefi Yapı Ruhsatı Bilgileri Sorgulama yazıyorsunuz. Sonrasında sırasıyla aşağıdaki ekranlardan şantiye şefi olduğunuz inşaatları öğrenme işlemini tamamlamış oluyorsunuz.

Hepsi bu kadar.. E-devlet üzerinden müellifi olduğunuz projeleri görmek hakkında halen yürütülen çalışmaların olduğu haberinde de bahsettiğimiz yenilikleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Üzerinize kayıtlı kaç tane şantiye varmış? (:

Devamını oku

Türkiye

Yeni yapı denetim kanunu ile firma sayısı 2000’i aştı

Güncelleme:

Tarih:

Yapı denetim havuz sistemi olarak tanımlanabilecek denetim sistemi, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren uygulanacak. Sistem kabaca her inşaat için yapı denetim firmasını kendi atayacağı şekilde işliyor diyebiliriz.

İlk olarak 2001 yılında yürürlüğe giren Yapı Denetim Kanunu ile, sektörün ciddi anlamda ilerleme katettiğini söylemek mümkün ancak işlemeyen kısımları ve adeta ”sistem hatası” içeren bölümlerine ilişkin yapı denetim sistemi değişecek haberinde de paylaştığımız üzere yeni sistemin de bazı problemleri şimdiden gündeme getirdiğini söylemek mümkün.

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği Başkanı Tekin Saraçoğlu konuya ilişkin Yapı denetim havuz sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Yapı denetim artık bağımsız olacak ancak..

Tekin Saraçoğlu, “Mevcut uygulamada müteahhit gidip kendine bir yapı denetim şirketi buluyor. Onunla anlaşıyor, gelin beni denetleyin paranızı ben vereceğim diyor. Böyle durumlarda genelde belirlenen liste fiyatının yarısı verilir, bu yıllarca sektörde önemli sakıncalara neden oldu. Sistem yüzde 100 başarılı olmadı. Çünkü sonuçta insan iş verenini ne kadar denetleyebilir ki? İşi ve parayı ondan alıyorsun. Yapı denetim şirketi sorumlu olduğu binaya müdahale ettiği zamanda adamlar bir daha iş vermiyor. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çabasıyla çıkan yasayla bu sorun ortadan kaldırıldı. Yılbaşında uygulamaya girecek yasayla artık denetim bağımsız olacak” dedi.

Yeni yasa ile birlikte firma sayısı 2000’leri aştı

Saraçoğlu, “Böylelikle her ilde yeni çıkacak ruhsatlar elektronik ortamda bakanlık ya da il müdürlükleri vasıtasıyla sırayla seçip yapı denetimlere gönderecekler. Yapı denetim şirketlerinin tamamının 13 ay içinde eşit iş hacmini yakalaması öngörülüyor” bilgisini de paylaşıyor.

Ancak yasayla birlikte firma sayısında yaşanan artışa dikkat çekiliyor. Türkiye genelinde yapı denetim alanında çalışan faal 1600 firma var iken yasanın elektronik ortamda iş vereceğinin duyurulmasıyla birlikte bu sayının 3-4 ay gibi kısa bir zamanda 2 binleri aştığını söylüyor.

Yasanın bu modelini ‘iş garantisi var’ diye fırsat bilenlerin bu sürede 400’den fazla şirket kurduğunu hala da bunun devam ettiğini vurgulayan Tekin Saraçoğlu, bu konuda bir kota getirilmesini bekliyor. Kota getirilmediği taktirde ise firmaların yaşamasının mümkün olmadığını anlatan Saraçoğlu, “Bir firmanın yıl bazında aldığı iş miktarı 100 bin metrekarenin altına düştüğü zaman firmalar yaşayamıyor. 2 bin firmayı kesinlikle geçmemesi lazım. Zaten bölge ihtiyaçlarına göre bu sayı rahatlıkla tespit edilebilir. Şayet bir kota konulur o kotaya göre dağıtım yapılırsa firmalar da yaşar ve bugüne göre çok başarılı bir sistem olur” dedi.

Devamını oku
ReklamReklam