Sosyal medya'da takip edin!
X

Türkiye

Marmara Belediyeler Birliği’nden İstanbul’da yönetmelik semineri

Güncelleme:

Tarih:

Abdurrahman Keleş tarafından verilen İmar Yönetmeliği, İmar Kanunu ve İmar Barışı eğitiminden öne çıkan notları 2 günlük seminer notlarını bu yazıda sizlerle paylaşacağım.

Marmara Belediyeler Birliği organizatörlüğünde Eminönü’nde tarihi bir yapıda düzenlenen etkinliğe (aklıma geldiği kadarıyla) Kartal Belediyesi, Pendik Belediyesi, Bağcılar Belediyesi, Büyükçekmece Belediyesi , Beyoğlu Belediyesi İmar Müdürlüğü personelleri katıldı.

Eğitimin mesleki, teknik , fen ve sanat kaideleri başta olmak üzere bürokratik anlamda idarelerin birbirleriyle ilişkisi bağlamında son derece faydalı geçtiğini belirtmek isterim.

Eğitim semineri cumartesi ve pazar günü saat 9’dan akşam 5’e kadar devam etti.

Abdurrahman Keleş Kimdir?

Bu eğitimden bahsetmeden önce Abdurrahman Keleş hakkında bir kaç noktaya da değinmeden edemeyeceğim..Kendisi son derece sıcak, samimi ve bilgi paylaşımından keyif alan yaptığı işe aşık ,işini hayatın bir parçası olarak gören aynı zamanda bilindik memur zihniyetinden de bir o kadar uzak bir karakter. Bunlar ilk izlenim notları olarak insani yönleri.Öte yandan kentsel dönüşüm uzmanı, imar yönetmeliği hazırlık komisyonunda görevli, aynı zamanda Altındağ Belediyesi İmar Müdürü olarak görev yapmakta.. Etkinliği düzenleyen kurum kadar seminerin anlatıcısı da bildiğiniz üzere bu gibi buluşmalarda oldukça önemli.

Eğitimden öne çıkan başlıkları da sizlerle paylaşalım;

 • Ruhsat süreçlerinin 18 adımdan kademeli olarak önce 12’ye sonrasında 5 adıma indirilmesi ve bu süreçte yaşananlar yorumlandı.
 • 01.06.2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan Gürültü Yönetmeliği gereği artık yapı ruhsatlarında akustik raporu istenmesi gerektiğinin altı çizildi. Türkiye’de belki de ilk akustik raporu örneği paylaşıldı.
 • Kısa da olsa 01.06.2018’de yürürlüğe giren su yalıtım yönetmeliği’ne değinildi.
 • İmar Barışı hakkında yeni bir tebliğ yayımlanacağı bilgisi paylaşıldı. Bu arada imar affıyla ilgili Maks entegre edilebilir notu öne çıktı. İmar Barışı süresi 1 yıl daha uzatılabilir bilgisi de diğer kulis bilgileri arasında yerini aldı.
 • Bürokrasinin hızlanması adına e-imza’lı belgelerin sayfanın en alttaki kısmında yer alan doğrulama linki üzerinden kontrol edilmesi olayının altı çizildi.
 • Yönetmelikler arasında geçiş olayı hakkında danıştayın iptal ettiği maddeler hakkında 08.09.2013 tarihli yönetmeliğe dönüş yapılabileceği daha eskiye dönüşün mümkün olmadığının altı çizildi.
 • Hangi Tadilat projelerinde ilk ruhsat koşullarının geçerli olduğu hakkında bilgilerin altı çizildi.
 • Yangın Yönetmeliği hakkında tereddüte düşülen konular hakkında yönetmelik maddelerinin nasıl özetlenmesi gerektiği ve Keçiören Belediyesi’nden İmar Müdürlüğü’nden Doğan Bey bahsi geçti.
 • Uygulamalara dair projeler hakkında uyumsuzluklardan söz edildi. Örneğin mimari proje ile statik arasındaki uyumsuzluklar neticesinde otoparkların araç park yerlerinin ne gibi sıkıntılar yaratabileceğinin altı çizildi.
 • Sanayi Bölgelerinde teşvik amaçlı yapı denetim hizmet bedeli %75 indirimli alınıyor gibi teknik pratik bilgiler paylaşıldı.
 • Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Kanunu dolayısı ile ruhsat formlarından imzaların kaldırılması konusu üzerine gidildi.
 • İşyeri teslim tutanağı başlangıcı olarak harfiyata başlamak veya Beton tutanaklarının esas alınabileceği belirtildi.
 • Ruhsat ve eki evraklar arasında proje kontrol formlarına ilave olarak yapı denetim proje uygunluk formu evrakının da ne derece önemli olduğu anlatıldı.
 • Arsa payı bilgisinin bağımsız bölüm tablolarında yer almamasının daha sağlıklı olacağı bilgisi paylaşıldı.
 • Toplam inşaat alanı YİBF formunda kontrol edilmesi gerektiğinin üzerinde duruldu.
 • Ruhsat harçları hakkında kazı – dolgu hesabında arsadaki kazı – dolgunun da hesaba katılması gerektiğinin altı çizildi.Yani sadece bina oturumu (çalışma paylı) değil arsadaki kazı – dolgu da bu noktada harçlar için belirleyici olduğu paylaşıldı.
 • Ruhsat işlerinin mal sahibi adına yürütülmesinde gerekli olan Vekaletname için Yapı Denetim firmalarıyla ilgili iş ve işlemlerin de eklenmesi gerektiği vurgulandı.
 • Kademeli kotlandırma hakkında sokak silüetlerinin korunması ve irtifanın aşılmaması adına kot farkının 3.5 metreyi bulmadığı yerlerde bile kademe yaptırılabileceği bilgisi de katılımcılarla paylaşıldı.
 • İmar Kanunu’nun 26. maddesine göre ruhsatlandırılacak yerlerle ilgili Mülkiyet ile ilgili tahsis yazısı, avan proje ve teknik sorumluluk yazısı aranması gerektiği belirtildi.
 • Şantiye Şefliği için fesih sözleşmesi (istifalar) Noter Tasdikli olmalıdır.Noter istifa yazısını hem müteahhide hem belediyeye göndermek durumundadır.
 • Yapı ruhsatlarının ilgili idare tarafından yalnızca SGK’ya gönderilme zorunluluğu bulunmaktadır.

Eğitimin moto – mot yazılar – kanun maddelerinin okunması şeklinde geçmediğini, önemli noktaların vurgulanarak Abdurrahman Keleş’in mesleki tecrübeleri ile renklendiğini de belirteyim.Eğitimde özellikle de yönetmeliklere dair ”şunu yönetmeliğe ekletmek için çok uğraştık ama kabul etmediler” şeklinde söylemleri de oldukça samimi idi. Uygulamalara yönelik bazı iş ve işlemler hakkında önerilerin de yer aldığı sunum koca bir hafta sonunu dinlenmek yerine bu buluşmaya gelenler için çok fazla kazanç sağladığını da belirtebilirim.

Bu tarz yönetmelik, bürokrasi ve mesleki tecrübelerin paylaşıldığı eğitimlere katıldığınız oldu mu? Katıldıysanız sizler faydasını gördünüz mü? Bu arada eğitime katılanlardan da aşağıda yorum atanlar olursa harika olur.

İLAVE BİR NOT OLARAK; Eğitim sunumunu sizlerle en kısa sürede yine bu sayfadan link olarak indirebilmeniz için paylaşarak yazıyı güncelleyeceğim.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Haber

İnşaat Sektöründe Doların Etkisi

Güncelleme:

Tarih:

Dolar kurunda yaşanan hareketlilik yükseldiğinde ve düştüğünde en çok inşaat sektörünü etkilemekte bizim ülkemizde. İnşaatlarda kullanılan ana malzemeler dolar cinsinden fiyatlandırılıyor. Demir çimento vb. gibi inşaatın temel taşlarını oluşturan malzemeler dolardan etkilendiği için inşaat sektörünü etkilemesi doların yükselişinde kaçınılmaz. Bundan dolayı biraz daha inceleme yapalım.

Doların Artışı İnşaat Sektörünü Nasıl Etkiler

Konut üretim maliyetinde ki artıştan dolayı yatırımcı biraz daha çekimser durmakta. Bu olumsuz havadan dolayı yatırımcılar tercihlerini başka yönlere doğrultuyorlar. Yatırımcıların dövizin artmasından dolayı yatırım yönlerini inşaat sektöründen çok döviz ağırlıklı yapmaları konut satışları ve inşaat sektöründe yavaşlamaya neden oluyor.

Bundan dolayı doların yükselmesi bir çok sektörü etkilediği gibi inşaat sektörünü de kalbinden vuruyor. Peki dolar artarsa ev fiyatları ne olur ? Sorusunu çevrenizden çok duyuyorsunuzdur. Bunun cevabını kendiniz verebilirsiniz. Fiyatların artıp azalacağını zaman içerisinde görmek mümkün. Son zamanlar da konut satışlarını artırmak ve piyasayı hareketlendirmek için bir çok çalışma yapılmakta. Bu çalışmalar işe yaradığı takdir de toparlanmalar olabilir. Ancak doların yükselmesi sadece inşaat malzemelerinin artması ve bundan dolayı da ev maliyetlerinin inşaat maliyetlerinin artması anlamına gelmemekte. Doların artmasından dolayı faizler de arttığından dolayı alım güçleşmekte. Kredi maliyetleri yükseldiğinden dolayı yatırımcılar kredi çekmekte ve ödemekte zorlanmaktadırlar. İşte bu da inşaat sektöründe satışların azalmasına neden olan en büyük etmenler arasında.

İnşaat sektöründe dolarla olmasından dolayı hem dövizin artmasından dolayı hemde satışların düşmesinden dolayı zorluk çekmekte. Sektörün bu zorlukları üstesinden gelmesinin yollarından birisi vatandaşların daha çok yatırım yapmasından geçmekte. Bunları teşvik edici faaliyetler olduktan sonra satışların artması ve inşaat sektöründeki gelişmelerin düzelmesi gerekmektedir.

İnşaat Sektörü Yorumlar

Bu yazımızda aşağıda yorum kısmına sizlerde doların artışı inşaat sektörünü nasıl etkiler başlıklı yazımızda okuyup anladığınız veya fikirlerinizi söylemek için yorumlar yapabilirsiniz. Bizler de bu yorumları okuduktan sonra yazımızda eksik kaldığımız kısımları tekrar güncelleme fırsatı bulabiliriz. Sizlerin yardımıyla daha iyi makaleler çıkartabiliriz. Yorum kısmında yazdıklarınız kısa bir süre içerisinde onaylanacaktır. Sadece dolar olarak değil döviz olarak veya inşaat sektörünün şuan nasıl olduğuna dair nasıl düzelebileceğine dair fikirlerinizi belirtmek isterseniz yorum kısmında sizleri de bekliyoruz.

 

Devamını oku

Haber

Güncel Demir Fiyatları | Günlük Demir Fiyatları | İnşaat Demir Fiyatları

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Türkiye’nin her bölgesinde demir fiyatları güncel olarak buradan paylaşılacaktır. Anlık olarak takip edebilirsiniz demir fiyatları değişimlerini postumuzdan takip edebilirsiniz bilgi sahibi olabilirsiniz. Türkiye’nin bütün bölgelerine göre demir fiyatları sizler için buradan anlık olarak paylaşılacaktır. Demir fiyatı tablomuzdan yararlanabilirsiniz.

Güncel Demir Fiyatları (GÜNCELLENMEKTEDİR)


.Günceldir.

Demir Fiyatları Neden Artar?

Demir fiyatları enflasyon ve dövizdeki artıştan dolayı artması normaldir. Demir temininde sıkıntı yaşanırsa yani arz-talep ilişkisine göre bir eksiklik olduğu durumda da demir fiyatı artar veya azalır. İnşaat firmaları için demir fiyatı borsası oldukça önemlidir. Türkiye de şuan da inşaat üretimi yapan bir çok firma bu borsa da değişiklikler olmasını takip etmesinin en önemli nedenlerinden birisi başında da dediğimiz gibi döviz kurlarıyla olan iletişimi en ön sırada gelmektedir. İnşaat yapımında bu arasındaki dalgalanmalar sadece demir borsasını değil inşaat borsasını da ciddi derecede etkilemektedir. Peki bizim ülkemizde demir madeni bol olmasına rağmen neden demir fiyatı hala artıyor sorusunu herkes soruyor. Demir borsasının yapısı asla tam olarak yol gösterici olamamaktadır. Doların demir borsasındaki her türlü spekülasyona açık hale getirdiğini bildiğimiz için değerler çok sıklıkla değişebildiğini görüyoruz. Aynı zamanda güncellenmemiş veya kasıtlı olarak yanlış veri gösteren internet sayfalarına da ulaşmak mümkündür.

Demir Fiyatları En Çok Hangi Sektöre Etki Eder?

Demir fiyatları en çok tahmin edildiği gibi inşaat sektöründe kullanılır. Aynı zamanda demir çelik sanayisini de etkilemektedir. Çünkü bu değişkenlikten dolayı sanayilerde arz-talep ilişkisi değişmekte. Bundan dolayı da sanayiyi etkilemekte. İnşaat Demir fiyatıyüksekliğinden dolayı talep azaldığı için demir çelik sanayisi de arzı azalmıştır. İnşaattan otomotive savunmadan elektroniğe bir çok sektörün üretimi demir çelik sektörüne bağlıdır. Buda demirin stratejik önem kazanmasını sağlamaktadır.

Temel özellikleri

 • Sektör de teknoloji ve sermayeye ciddi yatırım gerekmektedir.
 • Demir çelik sektörü ile altında yer alan sektörlerin ekonomik ve bilişim açısından birbirleriyle etkileşim içerisinde olmaları.
 • Üretim söz konusu olan yerleşim yerlerinin arasında bölgesel olarak yoğunlaşması söz konusu hale gelmiştir.
 • Sektör kamu önceliğine bağlı olarak değişkenlik gösterir.
 • Demir çelik sektörü çok gelişim göstermiş ve aynı zamanda da fazla gelişmeye de devam etmektedir.

İnşaat Demiri Özellikleri

Günümüzde teknolojinin de gelişmesinin katkılarından dolayı yüksek katlı binalar yapılmaya devam ediyor. Bu binalar da sağlamlık açısından bir çok felakete yol açabiliyor. Bundan dolayı inşaatta kullanılan demirin en iyisi olması gerekmektedir. Kullanılan demirin kaliteli hizmet veren ve resmi bir kuruluştan temin edilmesi en doğrusu olacaktır. Ürünlerin kalite kontrolü yapılarak satışının gerçekleştirilmesi gereklidir. Bunun için de demirlerin demir çelik firmasından temin edilmesi en mantıklısı olacaktır.

İnşaat demirinin özelliği kullanılacağı betonarme yapının fonksiyonlarına uygun şekilde çapı, aralıkları belirlenebilir.

İnşaat demirinin ağırlıkları da betonarme yapının özelliklerine göre olmalıdır.

İnşaat demiri yapan firmaların güvenlik, sağlamlık gibi ana temel testlerden geçtikten sonra tabi ki çevreye duyarlı olması da en önemli özelliklerinden birisi olmalıdır.

İnşaat Demiri Çeşitleri

Düz yüzeyli, nervürlü, profilli gibi çeşitleri olan inşaat demirleri bu anlamda bir kaç çeşitten oluşmaktadır. Kullanılacakları alana göre uygun bir şekilde seçilmelidir. Bundan dolayı her demir çeşidi aynı yerde gibi kullanımı söz konusu değildir. Betonarme yapının en uygun demiri kullanılması özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. İnşaat demiri çeşitlerini üreten firmalar inşaatta ne kadar sorumluluğu olduğunu hiç bir zaman unutmamalıdır.

İnşaat Demiri Kalitesi

İnşaat demirinde kalite farkını anlayabilmek kolaydır. Bundan dolayı analizler yapılabilmektedir. İnşaat demiri ürünlerinin de belli bir özellikleri vardır. Her demir çeşidi farklı bir karakteristik özelliğe sahiptir. Kalay, silis, karbon, kurşun gibi malzemelerin karışımıyla elde edilir. Bu kullanılan hammaddeler için mevcuttur. Hammadde kalitesi veya hammaddeyi belli seviyelerde farklı işlemler kalitesini artırabilir. Kalitesi yükseltilmiş ürünler Türkiye deki fabrikalar da üretilmektedir. Çünkü inşaat demiri ürünlerinin pazarladığımız fabrikalarımız teknolojiyi yakından takip etmekte ve Ar-Ge çalışmalarını yapmakta.

Hasır Fiyatları ( Güncellenmektedir )

Güncellenme Tarihi : 12.09.2018 10:55

 

Devamını oku
ReklamReklam