Sosyal medya'da takip edin!
X

Türkiye

Marmara Belediyeler Birliği’nden İstanbul’da yönetmelik semineri

Güncelleme:

Tarih:

Abdurrahman Keleş tarafından verilen İmar Yönetmeliği, İmar Kanunu ve İmar Barışı eğitiminden öne çıkan notları 2 günlük seminer notlarını bu yazıda sizlerle paylaşacağım.

Marmara Belediyeler Birliği organizatörlüğünde Eminönü’nde tarihi bir yapıda düzenlenen etkinliğe (aklıma geldiği kadarıyla) Kartal Belediyesi, Pendik Belediyesi, Bağcılar Belediyesi, Büyükçekmece Belediyesi , Beyoğlu Belediyesi İmar Müdürlüğü personelleri katıldı.

Eğitimin mesleki, teknik , fen ve sanat kaideleri başta olmak üzere bürokratik anlamda idarelerin birbirleriyle ilişkisi bağlamında son derece faydalı geçtiğini belirtmek isterim.

Eğitim semineri cumartesi ve pazar günü saat 9’dan akşam 5’e kadar devam etti.

Abdurrahman Keleş Kimdir?

Bu eğitimden bahsetmeden önce Abdurrahman Keleş hakkında bir kaç noktaya da değinmeden edemeyeceğim..Kendisi son derece sıcak, samimi ve bilgi paylaşımından keyif alan yaptığı işe aşık ,işini hayatın bir parçası olarak gören aynı zamanda bilindik memur zihniyetinden de bir o kadar uzak bir karakter. Bunlar ilk izlenim notları olarak insani yönleri.Öte yandan kentsel dönüşüm uzmanı, imar yönetmeliği hazırlık komisyonunda görevli, aynı zamanda Altındağ Belediyesi İmar Müdürü olarak görev yapmakta.. Etkinliği düzenleyen kurum kadar seminerin anlatıcısı da bildiğiniz üzere bu gibi buluşmalarda oldukça önemli.

Eğitimden öne çıkan başlıkları da sizlerle paylaşalım;

 • Ruhsat süreçlerinin 18 adımdan kademeli olarak önce 12’ye sonrasında 5 adıma indirilmesi ve bu süreçte yaşananlar yorumlandı.
 • 01.06.2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan Gürültü Yönetmeliği gereği artık yapı ruhsatlarında akustik raporu istenmesi gerektiğinin altı çizildi. Türkiye’de belki de ilk akustik raporu örneği paylaşıldı.
 • Kısa da olsa 01.06.2018’de yürürlüğe giren su yalıtım yönetmeliği’ne değinildi.
 • İmar Barışı hakkında yeni bir tebliğ yayımlanacağı bilgisi paylaşıldı. Bu arada imar affıyla ilgili Maks entegre edilebilir notu öne çıktı. İmar Barışı süresi 1 yıl daha uzatılabilir bilgisi de diğer kulis bilgileri arasında yerini aldı.
 • Bürokrasinin hızlanması adına e-imza’lı belgelerin sayfanın en alttaki kısmında yer alan doğrulama linki üzerinden kontrol edilmesi olayının altı çizildi.
 • Yönetmelikler arasında geçiş olayı hakkında danıştayın iptal ettiği maddeler hakkında 08.09.2013 tarihli yönetmeliğe dönüş yapılabileceği daha eskiye dönüşün mümkün olmadığının altı çizildi.
 • Hangi Tadilat projelerinde ilk ruhsat koşullarının geçerli olduğu hakkında bilgilerin altı çizildi.
 • Yangın Yönetmeliği hakkında tereddüte düşülen konular hakkında yönetmelik maddelerinin nasıl özetlenmesi gerektiği ve Keçiören Belediyesi’nden İmar Müdürlüğü’nden Doğan Bey bahsi geçti.
 • Uygulamalara dair projeler hakkında uyumsuzluklardan söz edildi. Örneğin mimari proje ile statik arasındaki uyumsuzluklar neticesinde otoparkların araç park yerlerinin ne gibi sıkıntılar yaratabileceğinin altı çizildi.
 • Sanayi Bölgelerinde teşvik amaçlı yapı denetim hizmet bedeli %75 indirimli alınıyor gibi teknik pratik bilgiler paylaşıldı.
 • Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Kanunu dolayısı ile ruhsat formlarından imzaların kaldırılması konusu üzerine gidildi.
 • İşyeri teslim tutanağı başlangıcı olarak harfiyata başlamak veya Beton tutanaklarının esas alınabileceği belirtildi.
 • Ruhsat ve eki evraklar arasında proje kontrol formlarına ilave olarak yapı denetim proje uygunluk formu evrakının da ne derece önemli olduğu anlatıldı.
 • Arsa payı bilgisinin bağımsız bölüm tablolarında yer almamasının daha sağlıklı olacağı bilgisi paylaşıldı.
 • Toplam inşaat alanı YİBF formunda kontrol edilmesi gerektiğinin üzerinde duruldu.
 • Ruhsat harçları hakkında kazı – dolgu hesabında arsadaki kazı – dolgunun da hesaba katılması gerektiğinin altı çizildi.Yani sadece bina oturumu (çalışma paylı) değil arsadaki kazı – dolgu da bu noktada harçlar için belirleyici olduğu paylaşıldı.
 • Ruhsat işlerinin mal sahibi adına yürütülmesinde gerekli olan Vekaletname için Yapı Denetim firmalarıyla ilgili iş ve işlemlerin de eklenmesi gerektiği vurgulandı.
 • Kademeli kotlandırma hakkında sokak silüetlerinin korunması ve irtifanın aşılmaması adına kot farkının 3.5 metreyi bulmadığı yerlerde bile kademe yaptırılabileceği bilgisi de katılımcılarla paylaşıldı.
 • İmar Kanunu’nun 26. maddesine göre ruhsatlandırılacak yerlerle ilgili Mülkiyet ile ilgili tahsis yazısı, avan proje ve teknik sorumluluk yazısı aranması gerektiği belirtildi.
 • Şantiye Şefliği için fesih sözleşmesi (istifalar) Noter Tasdikli olmalıdır.Noter istifa yazısını hem müteahhide hem belediyeye göndermek durumundadır.
 • Yapı ruhsatlarının ilgili idare tarafından yalnızca SGK’ya gönderilme zorunluluğu bulunmaktadır.

Eğitimin moto – mot yazılar – kanun maddelerinin okunması şeklinde geçmediğini, önemli noktaların vurgulanarak Abdurrahman Keleş’in mesleki tecrübeleri ile renklendiğini de belirteyim.Eğitimde özellikle de yönetmeliklere dair ”şunu yönetmeliğe ekletmek için çok uğraştık ama kabul etmediler” şeklinde söylemleri de oldukça samimi idi. Uygulamalara yönelik bazı iş ve işlemler hakkında önerilerin de yer aldığı sunum koca bir hafta sonunu dinlenmek yerine bu buluşmaya gelenler için çok fazla kazanç sağladığını da belirtebilirim.

Bu tarz yönetmelik, bürokrasi ve mesleki tecrübelerin paylaşıldığı eğitimlere katıldığınız oldu mu? Katıldıysanız sizler faydasını gördünüz mü? Bu arada eğitime katılanlardan da aşağıda yorum atanlar olursa harika olur.

İLAVE BİR NOT OLARAK; Eğitim sunumunu sizlerle en kısa sürede yine bu sayfadan link olarak indirebilmeniz için paylaşarak yazıyı güncelleyeceğim.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Türkiye

Türkiye’nin en itibarlı meslekleri listesinde mimarlık 10. sırada yer aldı

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık nasıl bir meslektir ? Mimarlık mesleği üniversiteye hazırlanan hemen her 10 gençten en az 5’inin 6’sının istediği meslekler arasında yer almaktadır. Bu yazımızda Türkiye’nin en itibarlı meslekleri listesini sizlerle paylaşacağız.

Bugün üniversite sınavı var. Herkes hayatını idame ettireceği meslek için belki de ilk adımı bugün atacak. Dolayısı ile mimarlık sitesi olarak biz de bu zorlu süreçte tüm öğrenci arkadaşlarımıza da başarılar diliyor mimarlık nasıl bir meslektir sorusuna İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Öğretim Üyesi Yr. Doç. Dr. Lütfi Sunar tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarını paylaşıyoruz.

Mesleklerin itibarları sıralaması ve Türkiye’nin en iyi meslekleri listesi gibi araştırmalar tabi ki genel anlamda bir fikir verirken, en fazla kazanan meslekler gibi araştırmalar da son zamanlarda fazlaca yapılmaktadır.

Mimarlık nasıl bir meslektir ? Türkiye’nin en itibarlı meslekleri arasında kaçıncı sıradadır ?

İtibardan kasıt elbette saygınlık, toplum nezdinde güven duyularak kabul gören bir meslek anlamı taşımaktadır. Mimarlık mesleği listenin 10. sırasında yer alırken eczacı psikolog makine mühendisliği mesleklerinden daha itibarlı bir meslek olarak listede yer alıyor.

Sayın Sunar’ın araştırmasında yer alan listesi aşağıda sizler için paylaştık;

15. Elektrik Mühendisi 

100 üzerinden skoru: 73,1

14. Genel Müdür (Kamu) 

100 üzerinden skoru: 73,42

13. Makine Mühendisi 

100 üzerinden skoru: 75,26

12. Psikolog 

100 üzerinden skoru: 75,55

11. Eczacı 

100 üzerinden skoru: 75,79

10. Mimar 

100 üzerinden skoru: 76,23

9. Büyükelçi 

100 üzerinden skoru: 76,68

8. Yüzbaşı 

100 üzerinden skoru: 77,9

7. Vali 

100 üzerinden skoru: 78,15

6. General 

100 üzerinden skoru: 78,31

5. Diş Hekimi 

100 üzerinden skoru: 79,5

4. Öğretmen 

100 üzerinden skoru: 80,98

3. Hakim 

100 üzerinden skoru: 82,17

2. Üniversite Profesörü 

100 üzerinden skoru: 83,32

1. Tıp Doktoru 

100 üzerinden skoru: 88,3

Devamını oku

Türkiye

E-devlet üzerinden şantiye şefliği sorgulama nasıl yapılır?

Güncelleme:

Tarih:

E-devlet üzerinden şantiye şefliği sorgulanabiliyor. Bunu zaten çoğunuz biliyorsunuzdur ama biz yine henüz bilmeyenler ve hiç kullanmayanlar için üzerinden geçelim istedik.

Şantiye şefi sorgulama , şantiye şefi nasıl öğrenilir? Üzerimdeki şantiyeleri görmek ya da hangi inşaatların şantiye şefiyim diye soranlardan iseniz bu yazı tam size göre.

E-devlet üzerinden şantiye şefliği öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri paylaştık.

Öncelikle son dönemlerde E-devlet üzerinden yapılabilen imkanları düşündüğümüzde e-devlet ile yemek yapmak, e-devlet şifreniz ile araba kullanmak dışında hemen herşeyi yapabiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden şantiye şefliği nasıl öğrenilir?

E-devlet şifreniz ile E-devlet hesabınıza giriş yapıyorsunuz ve ekranın tam ortasında ”merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?” yazan metin kutucuğuna Şantiye Şefi Yapı Ruhsatı Bilgileri Sorgulama yazıyorsunuz. Sonrasında sırasıyla aşağıdaki ekranlardan şantiye şefi olduğunuz inşaatları öğrenme işlemini tamamlamış oluyorsunuz.

Hepsi bu kadar.. E-devlet üzerinden müellifi olduğunuz projeleri görmek hakkında halen yürütülen çalışmaların olduğu haberinde de bahsettiğimiz yenilikleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Üzerinize kayıtlı kaç tane şantiye varmış? (:

Devamını oku
ReklamReklam