Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Elektrik elektronik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi?

Güncelleme:

Tarih:

Elektrik elektronik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi? Elektrik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi? Makine mühendisleri ve tekniklerler şantiye şefi olabilir mi? Şantiye şefi yönetmeliği üzerinden sizlerle bu konuyu özetle paylaştık.

Elektrik elektronik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi? Bu sorunun yanıtı kısa ve net ”evet”. Olabilir. Sebebi Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında yönetmelik gereğince yapım işinin niteliğine göre şantiye şefleri mimar ve mühendis olabilir deniliyor.

Teknikerler konusunda şuan yönetmelikte bir engel bulunmamasına karşın yapı ruhsat sistemi MAKS’ta inşaat teknikerleri şantiye şefi olabilir mi? sorusuna hayır yanıtı alıyoruz.

Elektrik elektronik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi?

elektrik-elektronik-muhendisleri-santiye-sefi-olabilir-mi

Bazı idareler yönetmelikteki ”yapım işinin niteliğine göre” kavramına istinaden elektrik elektronik mühendislerini ya da makine mühendislerini ya da elektrik mühendislerini normal betonarme inşaatlar için şef olarak kabul etmemektedir.

Yapım işinin niteliği eğer bir trafo binası ya da server merkezi gibi niteliksel bir yapıysa elektronik mühendisleri ya da makine mühendisleri şantiye şefi olabilir şeklinde yorumlanırken, normal inşaatlar için bu yorumu kullanmaktadırlar. (Şimdi niteliksel iş tanımlamam ile dalga geçenleriniz de olur (: )

Elektrik elektronik mühendisleri şantiye şefi olabilir mi? Sorusunun yanıtı MAKS‘ta bu meslekten kişilerin şantiye şefliği ile alakalı seçilebilir olmasından kaynaklı olabiliyorlar diyebiliriz.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Faydalı bilgiler

Mimari akustik raporu nedir? Hangi projelerde zorunludur?

Güncelleme:

Tarih:

Mimari akustik raporu her türlü yapı, bina, tesis ve işletmenin işletimi ve kullanımı safhalarında insanların maruz kalacağı, binaların dışından veya içinden kaynaklanan gürültülerin, kişilerin huzur ve sükûnuna, beden ve ruh sağlığına olumsuz etkilerini en aza indirecek iyi işitme ve algılama koşullarının sağlanması için, tasarım, yapım, kullanım, bakım ve işletim bakımından uyulacak kuralların belirlendiği teknik – resim – diyagram ve şemaların yer aldığı dökümanı ifade eder.

Mimari akustik raporu 31 Mayıs 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik gereği standartları belirlenen bir teknik dökümandır. 1 Haziran 2018 Tarihinden sonra yapı ruhsatlarına ek idarelere sunulması gereken dökümanlar arasında bulunduğundan bu konuya değinmek istedik.

Bu yazımızda Gürültü Yönetmeliği hakkında da kısa notlara değineceğiz. Öte yandan Gürültü Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik hakkında da önemli noktaların altını çizeceğiz.

Mimari akustik raporu hangi yapılarda gerekmektedir?

Mimari akustik raporu hangi yapılar için hazırlanmalıdır? Bu raporu kimler düzenlemektedir? Hangi esaslara göre kontrol edilmektedir? Bu gibi soruların yanıtları da bu bağlamda oldukça önemlidir.

Şöyle düşünün, bir eviniz var ve hemen herkesin başına gelmiştir, üst komşudaki akıllı uslu çocuklar tam da siz uyuyacakken oyun oynayası tutar ve o her zıpladıkça beyin damarlarınızda genişlemelere neden olur (!) .Bu kimsenin istemeyeceği bir durum. Yani bu gibi gürültü önleyici tedbirlerin bir standartizasyona kavuşması, insanların huzuruna ve sağlıklı  – konforlu yaşam alanlarına kavuşması adına geliştirilen bu yönetmelik gerek Avrupa Birliği Standarlarına uyum çabaları, gerekse de daha yaşanabilir çevreler bağlamında son derece önem arzetmektedir.

İşin diğer bir boyutu ise her sermaye sahibinin müteahhitlik yapmak için kolları sıvamasının önüne geçmek adına da son derece elzem bir durum.

Gelelim nasıl hazırlanacağı sorusuna ve hangi yapılarda gerekeceğine..

Mimari akustik rapor içerisinde hangi bilgiler yer almaktadır?

Akustik rapor, bu Yönetmelikte öngörüldüğü şekilde;  mekânların, gürültüye hassasiyet ve gürültülülük yönünden birbirleri ile olan ilişkilerine ve ses iletim yollarına (hava doğuşlu ve darbe sesi)  ait analizleri; hedeflenen akustik kalite ve yalıtım sınıfına göre uygulanacak sınır değerleri; bu değerlere ve analizlere göre mimari ve/veya tesisat projelerinde gösterilecek yapı elemanları ve bileşenleri ile noktasal birleşim detaylarını içerir.

Aşağıda sayılan binalar için mimari ve tesisat projelerinden ayrı olarak, akustik uzman tarafından akustik proje hazırlanır;

  • Bir bodrum katı ve çatı arası hariç yediden fazla katlı konutlar
  • Toplam inşaat alanı 2.000 metrekareyi geçen ikiden fazla katlı konut dışı binalar
  • Tablo 2.1 de verilen birden fazla işlev içeren binalar
  • Konser ve dinleme salonları gibi özel akustik tasarım gerektiren kullanımları içeren binalar

Şimdilik akustik rapor örneği paylaşamayacağız ama bir kaç gün içerisinde mimarihaber.net farkıyla mimari akustik rapor sorusuna akustik rapor hazırlayan firmalar için önemli faydalar sağlayabilecek güzel bir powerpoint sunumunu da buradan sizlerle paylaşıyor olacağız. Yapı akustiği ders notları , akustik ders notları mimarlık ya da mühendislik alanında da faydalı dökümanları ücretsiz şekilde bu başlık altından paylaşıyor olacağız.

Yorumlarınızla buraları şenlendirin (:

 

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Aynı anda hem mimarlar odasına hem de mühendisler odasına kayıt olmak

Güncelleme:

Tarih:

Mimar mühendis nedir? Bir kişi hem mimarlık diploması hem de inşaat mühendisi diplomasına sahip ise o kişi mimar mühendis ünvanına sahiptir. Türkiye’de çift diploma ya da çift anadal okuyarak ya da bizzat şahit olduğum üzere hem 4 sene mimarlık sonra da inşaat mühendisliği okumak suretiyle bu iki mesleği aynı anda icra edebiliyor.

Yanlış bilindiğini düşündüğüm bir konuya değinmek istiyorum. O da ”bir kişi hem mimar hem de inşaat mühendisi ise ya İnşaat Mühendisleri Odası’na kayıt olabilir, ya da Mimarlar Odası’na kayıt olabilir.” İşte yanlışlık tam da burada.. Kişinin her iki meslek için yetkinliğinin ve teknik hizmet verme ruhsatına sahip olduğunun kanıtı olan diploma bu özgürlüğü ikiye çıkarıyor. Yani eğer mimar – mühendis iseniz, her iki meslek odasına da kayıt olabiliyorsunuz.

Bugün bir mimar – mühendis arkadaşım ile sohbet ederken tesadüf eseri öğrendiğim konuyu sizlerle paylaşmak istedim.

Mimar mühendis nedir ? Hem mimar hem de mühendis olmak

Mimar mühendis tanımlamasını ilk paragrafta basit şekliyle yaptık. Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği Ankara Genel Merkezi yönetmelikler sorumlusu Cem bey (soy ismini ya sormadım ya da unuttum) ile bugün yaptığım telefon görüşmesinde konuya ilişkin net bir yanıt aldım.

Yani evet.. Çift diplomanız var ise hem mimarlar odasına hem de Mühendisler Odası’na kayıt olabiliyorsunuz. Tabi ki bu saçmalık.. Eğer bir proje büronuz yok ve projecilik yapmıyor iseniz.. (İki aidat, iki odadan da çoğu zaman herkes tarafından saçma bulunan sms, mailler almak adına..)

Ancak projecilik yapıyor iseniz ve sadece bir mesleğe sabit kalmak istemiyorsanız çift diplomanız ile hem statik proje çizebilir (müellifliğini üstlenebilir), hem de mimari proje çizebilirsiniz. Bunu TMMOB Genel merkezi’nde yetkili birinci ağızdan kendiniz de arayarak öğrenebilirsiniz. Biz öğrendik durum aynen bu şekilde.

Her iki odaya da kayıt olabiliyor, proje çizebiliyor ama her iki meslek için de ayrı ayrı BTB (Büro Tescil Belgesi Almak kaydıyla)

Mesleki yönetmelikler zaten beynimizi yeterince yakmakta.. Durum böyle olunca her alanda o konuya yönelik niş alanda çalışan kişileri aramak bazen o satırı – maddeyi aramaktan çok daha kolay olabilmektedir. Mühendis Mimar Odaları tüzük – yönetmeliklerine göre kişinin her iki odaya kayıt olmasında, her iki meslek disiplini için proje geliştirmesinde bir sakınca bulunmadığı, bunun önünde bir engel bulunmadığı bilgisi paylaşılıyor.

Şantiye şefliği için tek kişiden bahsettiğimiz gerçeği düşünüldüğünde toplamda 10 şantiyeden bahsedilmiyor. Yani bu noktada tek kişi toplamda 30.000 metrekare ya da parça parça 5 yapıya aynı anda şeflik üstlenebilir diye yönetmelikte geçiyor.

Hem mimar – hem de inşaat mühendisi olanlarınız oralarda mı? 🙂 Bu nasıl bir duygu? Ayrıca öneriyor musunuz? Bunu bilenler aşağıdaki yorum kısmından yanıtlarsa biz de mimarihaber nezdinde herkese duyurmuş oluruz.

Devamını oku
ReklamReklam