Sosyal medya'da takip edin!
X

İlginçlikler

Dünyadaki En İlgi Çekici Mimari Yapıtlar ve Hikayeleri

Güncelleme:

Tarih:

Dünyadaki En İlgi Çekici Mimari Yapıtlar ve Hikayeleri

Dünyadaki En İlgi Çekici Mimari Yapıtlar ve Hikayeleri her ne kadar tamamen teknik açıdan incelenip sunuluyor olsa da, mimari yapılar yalnızca tekniği ile değil aynı zamanda yapım aşamalarındaki hikayeleriyle de epey ilgi çekmektedir. Bugün bir tarihi eseri ziyaret ettiğinizde en çok merak ettiğiniz şeylerden biri de kuşkusuz o eserin ne gibi koşullarda yapıldığı, kimlerin bu eseri yaptığı ya da yaptırdığı olur. Bundan dolayı size bu yazımızda dünyada gerek hikayeleriyle gerek ise teknik özellikleri ile dünya üzerinde en çok ilgi gören mimari yapıtları derledik.Gelin beraber Dünyadaki En İlgi Çekici Mimari Yapıtlar ve Hikayelere bakalım.

1.Lotus Tapınağı: Dünya üzerinde farklı din ve mezheplere ait çok sayıda tapınak var fakat kuşkusuz pek azı bu kadar göz dolduracak şekilde inşa edilmiş. Bir çiçeğin görüntüsünden ilham alınarak tasarlanarak son derece modern bir görünüm kazandırılarak ortaya çıkarılmış olan bu ibadethane, adete geçmiş ile bugünun yoğun ve doyuruucu bir karışımı niteliğinde. Lotus Çiçeğine benzetilerek yapılan bu Lopus Tapınağı, Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde bulunmaktadır ve her yıl binlerce yabancı ve yerli turistin ziyaretini kabul etmektedir. Tam olarak yirmi yedi farklı elementten oluşturulan bu yapının resmi ismi Bahai İbadet Evi. Bu ibadet evi, Müslümanlar için yapılmış bir ibadethane. Binanın özellikle orta kısında genişçe
açılan avlunun içerisine aynı anda 2500’den fazla kişinin sığabiliyor olduğu bilinmektedir.

2.Casa Mila:  İspanya’nın orta yerinde adeta kıvrımlı bir peyniri andıran bu epey eski ve tarihi bina, iyi korunmuş olması sayesinde hala bütün ihtişamı ile ayakta duruyor ve kendisine bakanları hayrete düşürüyor. Barcelona isimli şehirde İspanya’nın ünlü mimarlarından Antono Gaudi tarafından yapılmış bu sanat eseri, sokağı adeta başka bir havaya bürüyor. 1984 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine alınarak onure edilen bu bina elbette yalnızca övgülerle değil bazı eleştirilerle de karşılanıyor. Kimi mimari otoriteler tarafından bir mimari yapıttan çok yalnızca estetik hazza hitap eden bir sanat eseri olarak tanımlanan bu binanın, halk tarafından yoğun ilgi ile karşılandığı ortada. Aslında binanın bir sanat eseri ya da diğer bir deyişle bir heykel olarak tanımlanmasının ardında farklı şekli ve mimarisi yatıyor. Dış hatlarından iç hatlarına kadar bina çok boyutlu bir bilgisayar hologramını andıracak kadar incelikle yapılmış ve baş döndürecek kadar simetrik yerleri var. Bina, Casa Mila olarak da adlandırılıyor ve İspanya’da çoğu noktada bu şekilde anılıyor.

3.Pisa Kulesi: Her ne kadar adı çok duyulduğu ve çok popüler olduğu için bir süredir ne kadar eşsiz bir yapıt olduğu konuşulmuyor olsa da, dünya üzerindeki sayılı mükemmellik örneklerinden bir tanesidir. Dünyada bu kadar büyük bir eğim açısına sahip olmasına rağmen ayakta kalabilen bu kadar uzun başka bir yapı daha bulunmamaktadır. İtalya’da bulunan bu kulenin yapımının 300 yıldan biraz daha fazla sürdüğü bilinmektedir. Yapıtın nasıl olup da devrilmediği ise birçok insanın hayretle sorduğu bir sorudur. Uzmanlar bu soruyu, kulenin bulunduğu zeminin yumuşak olması ile açıklamaktadır. Uzmanların açıklamalarına göre zemin, kulenin eğim oranına göre belli bir tutma kapasitesi göstermektedir ve bu iki oran birbirini dengelediğinden dolayı Pisa Kulesi hala ayakta kalmayı başarmaktadır. Bonnanno Pisano’ya da atfedilmiş olan çalışma yıllar içerisinde farklı sanatçı ve mimarlara da atfedildi. Kuşkusuz İtalya’ya gelen her mimar, mutlaka Pisa Kulesi’ni görmeli ve bir imkasızın sade başarısını büyük bir hayranlıkla izleme şansı elde etmelidir.

Reklam
1 Yorum

1 Yorum

 1. zeyvemimarlik

  12/08/2018 paylaşım zamanı 13:25

  Çok etkileyici!

Bir Cevap Yazın

İlginçlikler

Danimarka Tarihi Doğa Müzesi | 2022 | Müze Örneği

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Kopenhag, 2022 yılında yeni bir Tarihi Doğa Müzesi’ne ev sahipliği yapacak. “Gezegenimiz” ana fikriyle oluşturulan bu proje Hollandalı tasarım ekibi tarafından tasarlanmakta. Tinker bu projesinde farklı tasarım planları yapmakta. Normal bir müze gibi değil de kendine has “Gezegenimiz” temalı projesinde kabuğunun dışına çıkmayı ön görüyor.

Tarihi Doğa Müzesi

Tinker Imagineers tasarımını yaptığı projenin finansal olarak üstlenen A. P. Møller Fonu tasarım yarışmasında 22 milyon euro’luk projeyi 14 milyondan fazla nesneyle buluşturmayı hedefliyor. 4900 m² bir alanda sergileme olması planlanmış.

Bu 4900 m²’lik sergi de gezegenin 4,5 milyar yıllık geçmişini heyecan uyandıran tarihine dikkat çekmekte. İnsan ve gezegen arasında ki ilişkiye odaklanmakta. Buraya gelecek olan ziyaretçiler doğanın zenginliklerini görme fırsatı yakalayacak. İnsanlığın gezegeni ne tür de etkilediğini bunun gelişimini görmeye başlayacak. Dünyadaki gelişmeleri olumlu yönde yönlendirmek için insanların bir takım yapması gereken şeyler olduğunu vurgulamakta. Buna ihtiyaç olduğu gözler önüne serilmekte. Bu da iklim ve doğa dengesinde ilgili bilgilerin ve güncel olarak herkes için ulaşılabilir olarak gözükmekte. Dünya da ki bir takım gelişmeleri yönlendirmekte bu proje için olası bir durum. Olumlu yönde dünyadaki gelişmeleri yönlendirmek için insanların eyleme ihtiyacı olduğuna dikkat çekiyor. Bundan dolayı gezegen için yaşamın devam etmesinin kolay olması gerektiğine dikkat çekilmekte. Bunu yaparken sürdürülebilir bir gelecek hayal edilmiş durumda. Bu geleceğe nasıl katkı sağlanabilir nasıl katkıda bulunulabilir bunu deneyimlemek için müthiş bir yer olarak tasarlanması hedeflenmekte.

Tinker Imagineers

Tinker imagineers için şöyle küçük bir özet geçmek güzel olacaktır. Müze tasarımı konusunda başarısı bir hayli fazladır. Bundan dolayı yaratıcı hikaye anlatımı ve teknolojii kullanımı açısından yeteneklerini önceki projelerinde çok defa göstermiştir. Başarılı bir tasarım ekibi olan Tinker imagineers bu sergide ana fikir olarak “Gezegen” fikrini işlemektedir. Bu ana fikirden bazı alt başlıklar da oluşmuş durumda.

Devamını oku

İlginçlikler

Tasarım Hataları Bu Kadar Olmaz ! (Komik)

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Sıradan Adam (youtuber) ‘ın hazırladığı bu video içeriği hepinizle paylaşmak istedik. Acaba bu tasarımlar hata mı ? Bilerek yapılmış şeyler mi ? Gerçekten insanlar tasarım yaparken bunu düşünemiyorlar mı ? İşte tüm bu soruların cevaplarını videoyu izledikten sonra verebilirsiniz. Bizde bu videoyu sizinle paylaşmak istedik. Videoyu izlemeden önce size bir kaç tasarımla alakalı sözler paylaşmak istiyoruz.

Leonardo Da Vinci

 • “İdeal sanatçı herşeyi bilen herşeyi hisseden, her şeyi deneyip yaşayan ve tüm bu deneyimini merak duygusunu yitirmeden koruyabilen bu deneyimini yaratma tutkusuyla besleyebilendir.”

Barbara Kuhr

 • “Hayal gücün sevgili dostum, senin hayalinin alamayacağı kadar değerli.”

Louis Aragon

 • “Büyük tasarımcılardan pek az büyük reklamcı çıkar, çünkü kendilerini resmin güzelliğine kaptırırlar ve malın satılması gerektiğini unuturlar.”

Michelangelo

 • “Stratejisi olmayan yaratıcılığa “sanat” denir, stratejisi olan yaratıcılığa ise “reklam”.”

Roberto Cavalli

 • “Yazması üç ayımı aldı, düşünüp tasarlaması üç dakikamı; bu birikimi sağlamak ise tüm hayatımı.”

George Bellows

 • “Basitleştirin. İyi bir tasarımın gücü basitliğindedir.”

Angelique Arnauld

 • “Sanatçı, izleyicinin gözlerini bazen tam karşımızda durup da gözden kaçan güzelliğe açmalıdır.”

Louis Kahn

 • “İyi tasarım yapma dürtüsü, tıpkı yaşamayı sürdürme dürtüsü gibi bir şeydir.”

Brian Aldiss

 • “Bir sanat yapıtı yürüyen ya da koşan, canlı bir şey değildir. Bir yaşamın yaratılmasıdır. Sizde bir tepki uyandırandır. Kimine göre insan elinin mucizesidir. Kimine göre zihnin, kimine göre tekniğin mucizesidir. Aslında sanat yapıtı bizi anlatandır, insanoğlunun yapabildiğini doğanın yapamadığıdır.”

Anselm Kiefer

 • “Sanatçı şeytanların baştan çıkardığı bir yaratıktır, genellikle neden kendisini seçtiklerini bilmediği gibi, nedenini merak edemeyecek kadar da meşguldür.”

Milan Kundera

 • “Sanatın sorumluluk üstlenmesi ama sanat olmaktan da vazgeçmemesi gerektiğine inanıyorum.”

Erik Adigard

 • “Bir alet nasıl kullanılması gerektiğini çok iyi bilir, buna karşılık aleti kullanan onu nasıl kullanacağı konusunda ancak yaklaşık bir düşünceye sahip olabilir.”

Frank Barron

 • “İyi fikirler bulmanın yolu, bir sürü fikir bulup kötülerini atmaktan geçer.”

Pablo Picasso

 • “Tasarım yaptığımız her şeydedir, ama aynı zamanda o şeylerin arasındadır. Hüner, bilim, öykü anlatma propaganda ve felsefenin karışımıdır.”

Linus Pauling

 • “Her çocuk bir sanatçıdır. Bütün sorun, büyüdüğü zaman nasıl sanatçı kalacağındadır.”

Devamını oku
ReklamReklam